ČB nebo barevná fotka

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Fotky hor, jezer, fjordů a přírody všeobecně bych rád měl na

Černobílé fotce
1
8%
Barevné fotce
12
92%
 
Celkem hlasů : 13

ČB nebo barevná fotka

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 19:22

Ahoj.
Vzhledem k tomu, že bych se v létě rád vydal do Norska (na kole), tak mi nastal jeden "problem". :D
Viděl jsem pár fotek a příjde mi tahle země úžasná na focení. Ale teď řeším, zda fotit černobíle nebo barevně. Vím, že chci fotit na film. K takovému tomu cestovatelskému cvakání budu mít digitál, ale fotky, na kterých mi bude záležet chci mít na filmu. Takže dát přednost barvě a nebo divokou přírodu zdramatizovat v podobě černé a bíle?
Co se vám víc libí?
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod pripluv » ned bře 5, 2006 19:35

Můj sparingpartner fotící na film tahá na jeden foťák jak barevnej, tak černobílej a vždycky to ve spacáku přehazuje. Několikrát. Nikdy jsem nepochopil, jak se dokáže přesně trefit na políčko.
Protože budeš na digitál fotit barevně, tak bych vzal černobílej.
Protože z barevný digitální fotky jde bez většíhi mučení udělat černobílá, tak bych fotil barevně. Sakra :(( .
Ale asi bych volil filmovou barvu, nebo co...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 19:40

Přípluv píše:Můj sparingpartner fotící na film tahá na jeden foťák jak barevnej, tak černobílej a vždycky to ve spacáku přehazuje. Několikrát. Nikdy jsem nepochopil, jak se dokáže přesně trefit na políčko.
Protože budeš na digitál fotit barevně, tak bych vzal černobílej.
Protože z barevný digitální fotky jde bez většíhi mučení udělat černobílá, tak bych fotil barevně. Sakra :(( .
Ale asi bych volil filmovou barvu, nebo co...


Tak takhle sikovnej nejsem...ve spacaku si ani nedokazu prehodit trenky...natoz film ve fotaku. Mam bohuzel jen jedno telo...teda bohu dik, protoze mit dve, tak je tahnu obe:-) Jinak z digitalu mi CB fotka prijde proste divna...moc je takhle nedelam...teda skoro vubec. Ale jinak dik za radu...:-))) Docela jsi mi pomohl.... :D Jsem tam, kde jsem byl :D :D
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 19:41

já bych na tvém místě (mimochodem, taky jedu no NOrska) volila vždycky možnost fotit barevně. z kvalitní barevné fotky pak přeci dostatneš ve výstupu i kvalitní ČB fotku-pokud chceš. kór když fotíž na RAW, tam máš zachované veškeré informace. my budeme brát foťáky dva, manžílek Nikon D70 a já Nikon Coolpix 4600. fotit budeme oba a pak vybereme lepší/zajímavější fotky. já teda spíše než ČB fotky preferuju sépii, ale vždycky jsem radši, když mám fotku barevně, pak se totiž můžu rozhodnout, která varianta mi více vyhovuje. BRW kdy se budeě v tom Norsku vyskytovat? my tam bereme svoje kola, v tom pípadě pak budeme fotit jenom tím mým malým "útočným" coolpixem....
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 19:46

šíp píše:já bych na tvém místě (mimochodem, taky jedu no NOrska) volila vždycky možnost fotit barevně. z kvalitní barevné fotky pak přeci dostatneš ve výstupu i kvalitní ČB fotku-pokud chceš. kór když fotíž na RAW, tam máš zachované veškeré informace. my budeme brát foťáky dva, manžílek Nikon D70 a já Nikon Coolpix 4600. fotit budeme oba a pak vybereme lepší/zajímavější fotky. já teda spíše než ČB fotky preferuju sépii, ale vždycky jsem radši, když mám fotku barevně, pak se totiž můžu rozhodnout, která varianta mi více vyhovuje. BRW kdy se budeě v tom Norsku vyskytovat? my tam bereme svoje kola, v tom pípadě pak budeme fotit jenom tím mým malým "útočným" coolpixem....


Ahojik...ze ty jsi i na nakole.cz??? Jsi mi tam i psala kvuli tomu Norsku:-) Jsem tam pod nickem Michal:-)
Jinak ja na digital nefotim na RAW. Mam ho opravdu jen na cvakani...a pak z te hafo fotek nejakou vyberu. Ale beru taky s sebou Prakticu MTL5...uzasnej fotak...a tam se rozhoduju, co do nej. Priznavam, ze jsem v posledni dobe vysazenej na CB fotku, proto to "problem".
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 19:53

jo byla jsem to já *
my jsme vlastně až vloni na Roháčích zjistili, že když jsme fandové do focení oba, tak každý musí mít svůj foťák-a je klid. *
teďka jsme spíš řešili že těsně před NOrskem si musíme nechat vyměnit brzdové destičky na kolech -hlavně kvůli trase Rallarvegen
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » ned bře 5, 2006 20:02

djx1 píše:Jinak z digitalu mi CB fotka prijde proste divna...

Ono v tom PS nestaci kliknout na cb fotku. Musis si pohrat s kanalama. Ale to uz je vyssi divci :wink: ...
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 20:03

Přípluv píše:
djx1 píše:Jinak z digitalu mi CB fotka prijde proste divna...

Ono v tom PS nestaci kliknout na cb fotku. Musis si pohrat s kanalama. Ale to uz je vyssi divci :wink: ...


s tím souhlasím. než jsem se naučila Adobe jakž takž používat, chtělo to prostudovat 2 manuály a hodiny ahodiny práce a zkoušení :((
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » ned bře 5, 2006 20:03

šíp píše:...jsme fandové do focení oba, tak každý musí mít svůj foťák-a je klid. *

A fotíte jeden na barvu a jeden na cb, nebo mlátíte barvu oba?
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 20:04

mlátíme barvu oba na plnou kvalitu a plný formát a pak vybírám a redukuju
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 20:05

Přípluv píše:
djx1 píše:Jinak z digitalu mi CB fotka prijde proste divna...

Ono v tom PS nestaci kliknout na cb fotku. Musis si pohrat s kanalama. Ale to uz je vyssi divci :wink: ...


Vim, vim...delam, delam...ale stejne to nenji ono...Kvuli tomu jsem taky koupil Praktiku a priznavam se, ze na digital jsem asi 3 mesice nesahl a tuhle starou babicku taham porad s sebou:-) CB me proste uchvatila, ale nechci byt zklamanej z toho, ze pak prijedu a budu mit vsechno jen ve dvou barvach. Proste nevim....:-(
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod pripluv » ned bře 5, 2006 20:08

No, neni to ono ... film ma porad kvalitnejsi podani ctvrttonu a tak :|
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 20:09

proto fotíme barevně a pak fotky upravujeme, když si pohraješ s kanálama tak je to pak stran informací z fotky určitě výtěžnější než přímo fotit na ČB.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 20:12

Přípluv píše:No, neni to ono ... film ma porad kvalitnejsi podani ctvrttonu a tak :|


nedovedu si představit znovu fotit na film.... digitál je jaksi pohodlnější, nacvakáš víc záběrů, vybereš pak ten nejlepší, hned vidíš zda ti fotka vyšla... Když chceš opravdu postihnout celou šíří tónů, dáš si stativ a fotiš na sendvič...
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 20:14

šíp píše:proto fotíme barevně a pak fotky upravujeme, když si pohraješ s kanálama tak je to pak stran informací z fotky určitě výtěžnější než přímo fotit na ČB.


Ja jsem se na skole timhle prizivoval, takze mam PS v malicku. Ale to, co umi film, to cip neumi. Neni tak pruznej, zvetseniny taky nic moc...a hlavne...cip ti udela jen cernou a bilou...ty sede polotony tam proste chybej...fotka pak opravdu pusobi, jako by byla ze dvou barev...C a B. Kdezto z filmu to pusobi jinak...fotka pohladi, je nenasilna a vse je takove jemnejsi...
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 20:21

když my jen minimálně fotky děláme papírově, prakticky 99% máme na koukání na PC. hlanvě já z fotek dělám koláže, to bych z analogu neudělala
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 20:24

šíp píše:když mi jen minimálně fotky děláme papírově, prakticky 99% máme na koukání na PC. hlanvě já z fotek dělám koláže, to bych z analogu neudělala

A to ja rad fotku na papire...az tam je fotka fotkou. Ale jak jsem psal. Digital taky beru. Ja proti nemu nic nemam...Na cestovani je dobrej. Ale rad bych udelal i pekne fotky, ktere bych si mohl dat na zed, ktere by opravdu stali za to. Jen proste nevim, zda barvu nebo CB...:-))))))))) To zas neusnu
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 20:26

a jsme tam kde jsme byli- foť na digi barevně, pohraj se s tím v Adobe a pak si srovnej výsledný produkt a uvidíš, vybereš si ten lepší. když budeš fotit rovnou na ČB kinofilm tak moc možností výberu mít nebudeš :((
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod pripluv » ned bře 5, 2006 20:27

šíp píše:...nacvakáš víc záběrů, vybereš pak ten nejlepší, hned vidíš zda ti fotka vyšla...

Tohle jsem se poměrně rychle odnaučil. Až na zkalibrovaným monitoru pořádně vidíš, co tam máš. V tom dvoupalcovým monitoru na foťáku nepoznáš nic.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 20:29

Přípluv píše:
šíp píše:...nacvakáš víc záběrů, vybereš pak ten nejlepší, hned vidíš zda ti fotka vyšla...

Tohle jsem se poměrně rychle odnaučil. Až na zkalibrovaným monitoru pořádně vidíš, co tam máš. V tom dvoupalcovým monitoru na foťáku nepoznáš nic.


na displejíku foťáku řeším většinou jen jestli je fotka zaostřená. mažu to pak až v PC. to tam třeba mám 10 podobných fotek a vybírám nejlepší :((
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 20:34

šíp píše:
Přípluv píše:
šíp píše:...nacvakáš víc záběrů, vybereš pak ten nejlepší, hned vidíš zda ti fotka vyšla...

Tohle jsem se poměrně rychle odnaučil. Až na zkalibrovaným monitoru pořádně vidíš, co tam máš. V tom dvoupalcovým monitoru na foťáku nepoznáš nic.


na displejíku foťáku řeším většinou jen jestli je fotka zaostřená. mažu to pak až v PC. to tam třeba mám 10 podobných fotek a vybírám nejlepší :((


Sip...promin, ale to uz neni foceni...o to mi nejde. Ja zaber hledam a pak fotim....Na podobne cvakani budu mit digital...ale zabery s velkym Z chci lovit. Nez zmacknu spoust tak musim nejdriv premyslet....to te prave fotak s filmem nauci...Cvakani vsehomozneho uz neni foceni. Ja vzdy rikam, ze fotka musi neco rikat, musi mit pribeh...musi byt citit, co chtel fotograf rict... Ne cvakat stovky fotek a pak se v tom mesic prohrabovat. Taky jsem to delal, priznavam, ale pripadalo mi to hrozne divne...nemel jsem z toho foceni ZADNOU radost. Nic jsem neulovil..ale jen nasel...doma v pocitaci.
Ale to uz se tu probiralo:-) Hlavnim tematem je, zda CB nebo barvu :D
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod šíp » ned bře 5, 2006 20:42

jde mi o finální produkt- to znamená zda se na fotku ráda podívám nejenom já, ale i ostatní. a ty pak nezajímá, zda jsem čekala půl hodiny na optimální podmínky.
vracím se k původnímu tématu-ano,fotit barevně, na plný možný formát a rozlíšení-a pak se rozhodnout, zda Čb varianta dá více výpovědní hodnotu...
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 20:44

šíp píše:jde mi o finální produkt- to znamená zda se na fotku ráda podívám nejenom já, ale i ostatní. a ty pak nezajímá, zda jsem čekala půl hodiny na optimální podmínky.
vracím se k původnímu tématu-ano,fotit barevně, na plný možný formát a rozlíšení-a pak se rozhodnout, zda Čb varianta dá více výpovědní hodnotu...


:-) Nechci rejpat, ale ja se musim rozhodnout zda barevne nebo CB pred vlozenim filmu...nefotim na digital:-) O tom ta CB fotka je....musim premyslet pred focenim a ne po foceni:-)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod zitka » ned bře 5, 2006 20:45

když to je těžký, jestli čb nebo barva… občas jedno, jindy druhý, ale spíš bych byla pro barevnou, i když bych vzala filmy oba :(( a řešila to na místě
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod pripluv » ned bře 5, 2006 20:51

Hlasování zatím vypadá poměrně jasně :ú
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 20:52

zitka píše:když to je těžký, jestli čb nebo barva… občas jedno, jindy druhý, ale spíš bych byla pro barevnou, i když bych vzala filmy oba :(( a řešila to na místě


No vidiiis, jak je rozhodnuti tezke:-)))) Ja asi oba budu brat. Ale stejne bych rad dal jedne variante prednost. Prijde mi, ze CB prida na dramaticnosti, udela krajinu divocejsi, obloha a more muze byt taky zajimava, lide take....
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod zitka » ned bře 5, 2006 20:59

djx1 píše:
zitka píše:když to je těžký, jestli čb nebo barva… občas jedno, jindy druhý, ale spíš bych byla pro barevnou, i když bych vzala filmy oba :(( a řešila to na místě


No vidiiis, jak je rozhodnuti tezke:-)))) Ja asi oba budu brat. Ale stejne bych rad dal jedne variante prednost. Prijde mi, ze CB prida na dramaticnosti, udela krajinu divocejsi, obloha a more muze byt taky zajimava, lide take....

to určitě, ale každá varianta má svý, zase ta barva je třeba u přírody podle mě lepčejší… třeba kdybys fotil tereje modronohýho na čb, tak to asi nebude úplně ono (teda alespoň nebude na tý fotce vidět ta úžasná modrá) *
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod djx1 » ned bře 5, 2006 21:04

zitka píše:
djx1 píše:
zitka píše:když to je těžký, jestli čb nebo barva… občas jedno, jindy druhý, ale spíš bych byla pro barevnou, i když bych vzala filmy oba :(( a řešila to na místě


No vidiiis, jak je rozhodnuti tezke:-)))) Ja asi oba budu brat. Ale stejne bych rad dal jedne variante prednost. Prijde mi, ze CB prida na dramaticnosti, udela krajinu divocejsi, obloha a more muze byt taky zajimava, lide take....

to určitě, ale každá varianta má svý, zase ta barva je třeba u přírody podle mě lepčejší… třeba kdybys fotil tereje modronohýho na čb, tak to asi nebude úplně ono (teda alespoň nebude na tý fotce vidět ta úžasná modrá) *


Vidiiiis, jak je rozhodnuti tezke:-)
Jo jo, mas pravdu..ale zase rozbourene more, zamracene mraky, divoka priroda, opustena cesta, stare domy, rybari...to na CB bude lepsi....
Jinak ja barevne budu fotit na digital, to same kamoska. Nechci rikat, ze z filmu chci nejake umelecke dilo vhodne na vystavu, to ne...neumim zas tak dobre fotit. Ale rad bych nejake fotky, kterych si budu vazit, ktere dokazi ozdobit bilou zet, ktere muzu nekomu darovat...
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Příspěvekod zitka » ned bře 5, 2006 21:10

djx1 píše:
zitka píše:
djx1 píše:
zitka píše:když to je těžký, jestli čb nebo barva… občas jedno, jindy druhý, ale spíš bych byla pro barevnou, i když bych vzala filmy oba :(( a řešila to na místě


No vidiiis, jak je rozhodnuti tezke:-)))) Ja asi oba budu brat. Ale stejne bych rad dal jedne variante prednost. Prijde mi, ze CB prida na dramaticnosti, udela krajinu divocejsi, obloha a more muze byt taky zajimava, lide take....

to určitě, ale každá varianta má svý, zase ta barva je třeba u přírody podle mě lepčejší… třeba kdybys fotil tereje modronohýho na čb, tak to asi nebude úplně ono (teda alespoň nebude na tý fotce vidět ta úžasná modrá) *


Vidiiiis, jak je rozhodnuti tezke:-)
Jo jo, mas pravdu..ale zase rozbourene more, zamracene mraky, divoka priroda, opustena cesta, stare domy, rybari...to na CB bude lepsi....
Jinak ja barevne budu fotit na digital, to same kamoska. Nechci rikat, ze z filmu chci nejake umelecke dilo vhodne na vystavu, to ne...neumim zas tak dobre fotit. Ale rad bych nejake fotky, kterych si budu vazit, ktere dokazi ozdobit bilou zet, ktere muzu nekomu darovat...

tak kdybych měla brát jen jednu variantu a měla i digitál, šáhnu po čb filmu a barvu nechám na digitál
Uživatelský avatar
zitka
účastník
účastník
 
Příspěvky: 495
Registrován: stř čer 22, 2005 20:26
Bydliště: Praha

Příspěvekod Vena » ned bře 5, 2006 21:14

to djx1: mám pocit, že seš nakloněnej černobílýmu filmu a sháníš tady alibi, jenže hlasování tomu moc nenapovídá :-).
Já ti pomůžu - určitě si vem černobílej film, ať hlasování dopadne jakkoliv. :wink:
Vena
účastník
účastník
 
Příspěvky: 918
Registrován: stř led 5, 2005 19:08
Bydliště: Letohrad

Další

Zpět na Fotografie v outdooru