Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » sob zář 16, 2023 14:01

ntz
nerozumim co je na jich hipster cool, ale divam se a oboji apsc 23mm.

ja desne chci ale malej fotak do kapsy, ohnisko tak 28-100eq klido, a ostrej:D

na ten pen epl7 nerada fotim, protoze 12-42 co tam je neni ani ostra, ani moc svetelna:D ale treba na sneznice lepsi nez nic, nebo do kapsy s psama...

a proc treba tu fuji neprodas, kdyz jinrealne vubec nepouzivas? (ja az si jednou koupim smartfone co nefoti mizerne, tak penika asi pryc dam... ale fotsk v realu vydrzi 10+ let a mobil 3-5 takze se mi nic drahyho na mobil kupovat nechce
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob zář 16, 2023 14:57

@Mawe - ta fujina x100f je proste "timeless" a tech 23mm f/2 na APS-C znamena, ze je to ekvivalent 35mm f/3 .. fujina je skoro az investicni fotak ... tu prodavat nebudu ... kdyz se kouknes na me hlavni fotaky, tak si troufam tvrdit, ze mam opravdu ukazkovej vyber a vsechno to jsou skoro az investicni fotaky, vzdy nejlepsi ve sve tride (D850 nejlepsi zrcadlovka, D7200 je zase povazovano je nejlepsi APS-C co se tyce IQ, X100f je sen mnoha fotografu, co si ji nekoupili vcas a cena tomu jen roste, FM3a a FM2n jsou naproste klasiky, opet uplne investicni fotaky) .. prodam D810 (resp. udelam takovou charitu, ja ji vlastne daruju), s moji D5100 uz jsem charitu udelal (je sice technicky vzato moje, uz ji ale nemam doma) .. to spis prodam tu restaurovanou flexaretku IVa a prodam analog om1+50mm f/1.8
Naposledy upravil ntz dne ned zář 17, 2023 12:53, celkově upraveno 1
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod tsunami » sob zář 16, 2023 17:11

ntz: “crop faktor” má vliv na délku ohniska, na světlost skla vliv nemá.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » sob zář 16, 2023 17:22

tsunami
mam za to, ze co je napr na cropu f2 tak na ff je to treba f4 (cisla hazu od boku), takze svym zpusobem svetelnost se nemeni, ale v porovnani s ff neodpovida
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod tsunami » sob zář 16, 2023 17:31

Mawenzi: pravda, na hloubku ostrosti to ma vliv
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 16, 2023 19:35

Kjuba píše:Hmm, úkol jsi si teda vytyčil celkem náročný. Aspoň co se techniky týká. Ale budiž. Uvidíš, co se Ti z toho nakonec podaří splnit.

Tak já to neberu jako nějaký úkol, který musím splnit. Já to beru jako něco, co mě naplňuje a chci se v tom zlepšovat a dělat to na jiné úrovni než dříve a bude mě těšit, když se mi bude dařit dělat snímky, se kterými budu spokojený a které budou mít i nějakou vyšší úroveň/hodnotu/kvalitu. A pro mě to bude otázka několik let, než si takto rozšířím výbavu, takže to beru jako něco s výhledem do budoucna, že až to půjde, tak to pořídím. Zatím si o tom čtu a tak. Navíc, já mám nějaké záchvaty nakupování věcí, když se pro něco nadchnu a pak mi to leží ve skříni. Takže ono je lepší, že to je běh na dlouhou trať, protože je možné, že se mi změní priority ve focení nebo prostě až se mi to v hlavě uspořádá, tak možná budu chtít úplně jinou techniku. Zatím mám to co mám ,to zatím stačí a zjišťuju co mi při focení chybí, ale taky jak často mi to chybí atd. V tomhle jsem se třeba od vás poučil. Že, když zjistím, že něco nemohu vyfotit, tak hned druhý den neběžím koupit to nejlepší, co jde a komplet vybavení. Protože toho jsem schopen.

Dík za ten tip na ty kinematografické metráže, to mě nenapadlo a něco si o tom dohledám. Ale díval jsem se na ten odkaz film1635.cz a já se na jejich stránky nemohu dostat. Mi to hlásí něco v angličtině. Zkusil jsem svoji i VPN adresy, vypnuté bloky reklam, ale nic. Ve vyhledávači to ale je ty stránky.

Já měl hodně oblíbená ten černobílý Kodak trix 400 nebo 100. To fakt byla bomba ty tony a polotóny.

Na ten Epson V850 jsem dostal tip od kamarád se kterým jsem ve spojení už jen na dálku. On hlavně fanaticky fotil ve velkém jen na analog střední formát a polaroidy a občas kinofilm. Teď už moc nefotí. Měl i nějaké výstavy atd. A on mi doporučil ten V850, že jej sám má a že je to prý v pohodě i na kinofilmy. Ale on zase nedělal velké zvětšeniny. Já tomu nerozumím, tak nevím.

ntz píše:@Dromedaro, mam min 5 "aktivnich" fotaku na ktere aktivne na vsechny nefotim ...

Tak mě spíš vadí už teď, že nevím kolikrát, když mám nějaký námět, na co to mám vyfotit, tak naházím do batohu ty čtyři druhy fotoaparátu a odfotím to na všechny :-) Méně je asi někdy více.

Ty analogové fotky, co jsi dal, tak mě bavilo koukat se na všechny, kromě těch dvou detailních záběrů. Tohle já moc nemusím. Ale jinak paráda. Snad tě to neurazí, ale líbí se mi od tebe více tyto než ty digitální. Tohle je prostě důvod, proč chci fotit i na analog. Film je prostě film a je paráda na to koukat.

O těch Nikonech, co jsi zmínil, takna ně jsem slyšel chvály hodně. Mně se ale právě líbí, co vše umí ten olympus OM-4Ti. Ten jde sehnat ve velmi dobrém stavu za cca deset tisíc a perfektní zuico objektivy jsou za "hubičku". Ty ceny analogových fotoaparátu ale šíleně vylétly. Vím, že ten OM4-Ti stál před cca 10lety 4tisíce. Ten Rolleiflex 2.8E jsem před deseti lety kupoval i prodal za 20tisíc a oni si o něj dnes říkají i 50-70tisíc... jim normálně hráblo. Ten rolleiflex 2.8E, ten ale dělal fotky jako víno, to byla pecka. Nehledě na to, že jsem uvažoval o foťáku do kapsy i o Olympus mju II, ale oni jej lidi prodávají za cca 7tisíc... a před těmi deseti lety šel sehnat za 500Kč. Jsem četl od hodně lidí, že na tohle už přistupovat nebudou a ty peníze je šílenost za to dát. Zase je to výhoda analogu, že co koupíš, tak to spíše na hodnotě získává, než ztrácí, takže když se člověk rozhodne to prodat, tak na tom aspoň netratí. Proto moc nechápu, jak píšeš, že ty své digi foťáky máš investiční. Vždyť digi už hned po nákupu ztrácí na hodnotě, než aby se jeho hodnota v čase zvětšovala. Mě sere, že na to nemohu ani myslet, že já měl takový skvělý stroje a prodal jsem to, protože jsem se dostal do blbé finanční situace a potřeboval jsem peníze. Teď se pro mě stal třeba ten Rolleiflex 2.8E nedostupný...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4431
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 6:15

Dromedaro
No connection to database. to znamena problem na strane webu (hostingu), takze ti na to ty ofuky co jsi delal nepomuzou. Asi pockat, nez to nekdo komepentni zjisti a spravi nebo zaridi napravu.

ntz
tak uz sem koukla na ty fotky a zajima me k tomu jedna vec. Vypada to jak normalni fotky z dovolene, akorat proste s trochou zrna nebo sumu nebo jak se tomu rika. A otazka: proc na ten analog fotis? libi se ti, ze to prave vypada jako z analogu?

ja vcera premyslela, ze prodam oly em1 starou (udelali se ji dva pruhy pres displej, i se zuikem 12-60 f2,8-4 SWD a 50-200 f2,8-4. Ty skla mam dlouho, mam rada jejich bokech a kratsi ostrici vzdalenost te 12-60, takze "paradni" makra, ale zaroven uz vidim s em1mk2 + m.zuiko 12-100 f4, ze ty fotky jsou "ostrejsi", navic 50-200 neni SWD verze a na tom ostreni uz to je dost poznat (je fakt pomalejsi), zase s porovnani s 12-100 f4, kdy sem si na to jak to ostri rychle zvykla a teda je to fakt spis sklo na lidi, ktery ale prakticky nefotim, jen hodne vyjimecne na nejaky pozadani kamarady. Pripadne treba na vazky...

jenze redukci 4/3 - m4/3 mam jen jednu, takze kdyz to prodam jako set, mam nejvetsi sanci, ze si to treba za 10t nekdo cely vezme aby si s tim hral, jinak se mi ty skla moc davat pryc nechcou, ale kvuli 1x pouziti za rok to mozna nema moc smysl to schranovat a to si je beru casto proto, ze kdyz je mam a driv sem je pouzivala fakt rada, tak co kdybych je jeste treba chtela pouzit...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » ned zář 17, 2023 7:53

Ještě že tohle (roky) řešíte... Jinak bych si taky pořídil foťák za nějakých řekněme 40, s očekáváním, že bůhví co z toho nebude za fotky, no a pak bych hořce zjistil, že mi z toho leze prakticky to samý, co z telefonu :D
Jestli si pořídím jako novej "telefon" Apple ve verzi Pro, su zvědav, co z toho poleze. Viděl jsem fotky z předchozího iPhone Pro a luxus, líbilo se mi to. Nová verze má být ještě otrochu lepší, zejména za horšího světla
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8185
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 10:02

etheric
no tak ono zrovna ta ostrost u objektivu 20 let starych vyrabenych na cipu 4-6mx dneska na 20mpx o 20 let pozdeji je uz takovy hranicni... ten mobil ti asi 20 let fungovat nebude :D

ale je pravda, ze dneska drazsi mobily s dobym fotakem plnohodnotne nahradi "kompakty" a "low end" zrcadlovky na bezny foceni na dovolenou, momentku, oslavu, u more, na hory... to je proste fakt. Jenze pak mas porad ergonomii + zabavu pouzivani fotaku, to s mobilem porad nemas ale uznavam, je to uplne okrajova vec na trhu, ale porad ti nakonec pak jeste zbyva jediny, na co mobily zatim nedosahnou - velky ohniska (zoom) a velky cipy (obloha).

akorat ja dam radsi 20 tisic za neco co vydrzi 10 let a pak to muzu za 8 prodat, nez 12 za neco, co vydrzi 4 roky a pak to muzu hodit do popelnice.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » ned zář 17, 2023 10:18

Mawenzi píše:Jenze pak mas porad ergonomii + zabavu pouzivani fotaku

To mě vůbec nezajímá. Držet v ruce telefon nebo foťák, to je pro mě držet falus jako držet úd :D
Jde mi jen a pouze o to, co z toho vyleze (výsledný obrázek).

Mawenzi píše:20 tisic za neco co vydrzi 10 let a pak to muzu za 8 prodat, nez 12 za neco, co vydrzi 4 roky a pak to muzu hodit do popelnice.

Jenže s tím "něco" za 20k budu s fotkami spokojen úplně stejně, jako s telefonem za otrochu víc. Telefon za 5 let odejde, ale koupil bych ho stejně, fotky nefotky. Mně zas nedává smysl kupovat si navíc extra zvlášť foťák, když už jeden mám vždycky s sebou...

Mawenzi píše:na co mobily zatim nedosahnou - velky ohniska (zoom) a velky cipy (obloha).

Ano. Ale telefon za 30 nebude zas o tolik horší, než foťák za 20 a mimo tyhle záběry, když mi ukážeš fotky na monitoru, nepoznám, co je z čeho... Což na tohle téma jsou i dost "srandovní" videa, kde lidi, kteří focení rozumí, hádají, která fotka byla vyfocena telefonem a která násobně dražším foťákem. Výsledek? Ani "profíci" to často nepoznaj. Já už vůbec ne...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8185
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 10:24

etheric

cetls co jsem psala? ze dneska na vetsinu beznyho foceni jsou telefony dostatecny a v pohode konkuruji komoaktum? tedy to se nevylucuje s tim, co pises.

Protoze ty by sis mobil za 12+ stejne koupil, je ti to fuk. Ja bych do mobilu vic nez 5t urcite nedala a i tak bych se asi za 5t dost cukala... a navic ten 10 let starej fotak je furt OK a v pohode ho prodas.

jo a ty objektivy uz nemam. Muzu setrit na E-m1 mk3 :D:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » ned zář 17, 2023 10:45

Konkurují nejen kompaktům. Nebo většina uživatelů nekompaktů na to neumí fotit.. Co koukám na fotky mnoha lidí se zrcadly vs lidí s mobily, až na nějaký kompozice v tom moc (nebo vůbec) rozdíl nevidím
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8185
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 11:16

tak znova kopiruju, co jsem psala

ale je pravda, ze dneska drazsi mobily s dobym fotakem plnohodnotne nahradi "kompakty" a "low end" zrcadlovky na bezny foceni na dovolenou, momentku, oslavu, u more, na hory... to je proste fakt. Jenze pak mas porad ergonomii + zabavu pouzivani fotaku, to s mobilem porad nemas ale uznavam, je to uplne okrajova vec na trhu, ale porad ti nakonec pak jeste zbyva jediny, na co mobily zatim nedosahnou - velky ohniska (zoom) a velky cipy (obloha).
predevsim tedy nocni.

nejaky zanry by se jeste asi nasly, ale to neodporuje tomu, co pises ale ani tomu, co pisu ja. dneska neni duvod aby sis kupoval fotak, pokud ti staci mackat tlacitko na telefonu, vysledky dostanes paradni (nebo dostatecny), podle ceny smartphonu a k tomu zaroven nepotrebujes neco, co smatrphy porad fyzikalne nedokazou.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » ned zář 17, 2023 11:34

10 či 20 let a foťáky už budou patřit muzeím. Beztak se to přestane vyrábět, nebo bude jeden, dva, tři modely...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8185
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 11:49

muj fotak je 10 let starej a do muzea rozhodne nepatri. Treba lednacka nad rekou bys svym modermin telefonem za 20k nevyfotil, ja muzejnim fotakem uplne v pohode, tak aby si videl neco jinyho nez modrou tecku.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » ned zář 17, 2023 11:59

Nemám moderní, nýbrž 5 let starý telefon. A za dalších 15 let budu mít pravděpodobně takovej, kterej vyfotí detail octomilky za letu :)
Čili foťák jakožto přístroj už bude muzejní kus. Děti se nad ním budou podivovat, že kdysi ty lidi museli mít pro focení samostatnou, velkou, specializovanou věc..

Nanotechnologie nebo já nevim co, ale předpokládám, že čip velikosti toho v dnešních telefonech bude za 20 let roven 1" v dnešních fotoaparátech, ne-li lepší
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8185
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » ned zář 17, 2023 12:34

i spatnej fotak furt foti nedostizne lip nez supr mobil ... mozna ale teda nevim, co je fakt dobrej fotomobil .. moje zena ma iphone 12 pro a ty fotky z toho fotaku vypadaj pekny na tom screenu .. to je ale tak max .. jakmile je otevru je pocitaci a kouknu se na ne detailne, tak se zdaleka nevyrovnaj ani 10 let starymu aps-c .. napriklad tahle fotka

https://infophagia.com/ntz/paste/DSC_1062-16MP-bw.jpg

je porizena na D5100 (+ plastovej setak 18-55mm) coz je levnej fotak z roku 2011 .. takhle to proste na mobil nevyfotis ani nahodou ... hodne prochazime nase spolecny fotky kvuli delani ruznejch kalendaru a tisku ... jakmile je malo svetla, tak jsou fotky z mobilu o to tragictejsi .. je nesmysl davat na roven kvalitu fotek z telefonu Vs kvalitu fotek z opravdovyho fotaku ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 13:22

etheric
pisu o tvym novym az si ho koupis, ten tvuj co mas foti na kouknuti v pohode, ale jako nahradu fotaku bych ho zatim urcite nechtela ani kdyby slo o nahradu myho 10 let staryho muzejniho fotaku :D

ntz
to by chtelo asi nejaky fotky udelat fotak/mobil pro to srovnani...

za me na bezny veci je to uplne v pohode, uz proto, ze si vem, ze vetsine lidi nedela hlavu objekt na fotce (jako rozmazanej pes je ok, dite foceny hodne zezhora je ok, stromy z hlavy sou ok, urizly hlavy sou ok, atd, atd), takze maji slusnou fotku z neceho denne v kapse, muzou to hned sdilet pribuznym pres nejakej IM, nikdo se na to na pc nikdy divat nebude a pri prezentaci mas 20 urizlejch hlav, kazdou trochu jinak... 15 rozmazanych psu z 15 ruznych koncu psa... atd.

a pak lidi, kteri nefoti stylem jako moji rodice, tak kdyz maji peknou fotku, tak technicka kvalita je sekundarni vec, kterou muzes ocenit pri tisku atd, ale na podivani na monitoru bude takova fotka treba se sumem nebo neostrosti mozna lepsi, nez 100% ostra fotka urizle hlavy...

podivej se na to erikovyma ocima, cloveku co staci mackat tlacitko na telefonu takovy fotky proste v pohode staci a na nejakych beznych vecech proste rozdil nepozna, predevsim treba pri divani na mobilu nebo reknemez 15" notebooku... takze z hlediska tebe jako fotografa tam vidis omezeni, z hlediska erika jako mackace tlacitka co chce mit s co nejmim namahy a financni narocnosti (mobil si kupuje i tak, fotak je tedy vlastne bonus) proste v pohode fotku z dovolene... tak je mobil proste dostatecnej pro vetsinu takovejch uzivatelu, jako je erik. Pak to ti sikovnejsi a zkusenejsi v pohode dozenou kompozici, kdy te fotce zase upres technickou kvalitu (a ona uprimen VZDYCKY muze byt lepsi, nez ted je... ) a v realu fotak potrebujes jen na nektery veci kde fyziku neokecas anebo kdyz ses hracicka, chces si s tim hrat, nebo mas ty naroky na ostrost, rozliseni, atd, atd.

ve zkratce: lidem jako erik mobil v pohode staci a fotak nepotrebuji, protoze to co z toho pada si prohlizet stejne nechces, nebo pri vyberu par peknych fotek z dovci sou vetsinou dost v pohode na ukazani atmosfery.

mam treba znamou, jejiz fotky se mi nelibi, obcas nejaka teda jo, ale obecne ne, foti na mobil snad za 5000 a casto jsou tam bily fleky misto kresby, total ujizdi horizont, ani to nebyva dobre zaostreny... nahaze na to par filtru na atmosferu a lidi z toho uchcavaji, na facebooku si to kazdej dava na plochu, mela 3 vystavy a nektery ty fotky zaramovany prodala. Ze je to technicky des a mymu oku nelahodi skoro zadna z tech fotek je jedna vec a obecne lidem se to fakt libi a rozumove to vysvetlit nejde...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » ned zář 17, 2023 14:16

@Mawe - ja reagoval na tuhle Ethericovo hlasku

Ještě že tohle (roky) řešíte... Jinak bych si taky pořídil foťák za nějakých řekněme 40, s očekáváním, že bůhví co z toho nebude za fotky, no a pak bych hořce zjistil, že mi z toho leze prakticky to samý, co z telefonu

dovolil jsem si Etherica opravit, protoze z mobilu rozhodne neleze to samy co z opravdovyho fotaku s objektivem .. to, ze vetsine lidi "staci" mobily, je jasny, jeste aby jim "nestacily" kdyz sla uroven tech mobilu a tech fotaku v mobilech tak dopredu ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 14:18

ntz
jo takhle, no kdyby z mobilu lezlo to samy co z fotaku za 40 tak by to bylo hodne smutny, to je fakt.

ps: pak mi napis k tomu analogu, diky!
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » ned zář 17, 2023 14:50

@Mawe - proc fotim na analog ??? Ja na nej prave moc nefotim ... Lidi delaj divny veci .. ten analog ma sve jiste kouzlo, myslim si ale, ze to kouzlo nefunguje stejne pro vsechny zanry ... to je na dlouhy povidani ... jen ve zkratce

mam rad foceni na analog na jihu (treba ve stredomori) na dovoleny ... analog ma za a) vetsi DR (dynamic range) a je mnohem mene nachylnej pri pre-exponovani na prepaly, b) ma uplne jiny zachyceni a reprodukci barev za tvrdyho svetla, ty fotky proste vypadaj bajecne ... myslim si, ze na analog se hezky foti fotky, kde jsou lidi, ty fotky fakt maji uplne jinou atmosferu a vibrace nez fotky z digitalu ... ja obecne ale nejsem zadnej fanda ani zastance analogu .. ty analogove aparaty co mam jsem si kupoval v nejakem nadsenem pohnuti mysli, kdyz jsem tomu moc nerozumel a myslel jsem si, ze to potrebuju/chci/budu s tim fotit (tak jak si tedka Dromedaro mysli, ze potrebuje vsechny ty fotaky) .. Ja si ale ty fotaky kupoval postupne v prubehu casu rekneme za poslednich asi 10 let, kdyz jsem se zacal o foceni zajimat vic ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » ned zář 17, 2023 15:16

ntz píše:z mobilu rozhodne neleze to samy co z opravdovyho fotaku s objektivem

Mně jo. Krom těch vážek, ptáků v letu, noční oblohy,... Když oboje nastavím na auto režim, rozdíl vpodstatě nevidím..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8185
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 15:29

ntz
diky, me to zajimalo prave, ja mela jen kdysi jako decko nejakej kinofilmovej pro decka jak zmackens cudlik a vsecko se udela samo :D film byl drahej a mela sem jeden treba na pul roku :D takze treba 3 fotky z vyletu.. tak pro me zajimavy, coz napsal by me vubec nenapadlo, ze muze mit vliv.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned zář 17, 2023 16:38

etheric
no anebo si to myslis :D o to lip pro tebe, a o to hur pro ty, co ten rozdil videj. Protoze kdo ho nevidi je vic spokojenej nez ten, kdo ten rozdil vnima a spokojenej neni...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » pon zář 18, 2023 4:49

@Mawe: občas ty fotky dokonce i prohlížím, ale buď na mobilu, nebo 15" laptopu. Ikdyž to zvětším, rozdíl nijak nevidím. Třeba bych ho na nějakým monitoru s dobrým rozlišením a kalibrovanými barvami viděl. To nemám možnost zkusit. Nebo su na tohle "slepej", podobně, jako je někdo hudebně "hluchej", taky znám lidi, kteří neslyší rozdíl mezi sluchátky za 2k a těmi se zvukem ve studiové kvalitě...
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8185
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 18, 2023 5:07

takze to opet nijak nerozporuje co jsem psala:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9422
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » pon zář 18, 2023 5:37

Prostě "běžný uživatel", pro kterého to neni koníček a tak mu to stačí a při svým použití rozdíl nepozná. Alespoň v něčem do týhle kategorie spadám :D
Nebo su slepej, případně oboje..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8185
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pon zář 18, 2023 7:00

V rychlosti jsem prolétl, co jste napsali.
Souhlasím s ntz, že mobil foťák nenahradí. Ano, běžnému uživateli, co to má na momentky, dokumentaci atd a nedělá velké fotky, to bohatě stačí. Pro běžného uživatele, který to moc neřeší je asi lepší koupit dražší mobil s lepším foťákem který má pak pořád u sebe a slouží i jiným věcem, než zvlášť koupit třeba digi kompakt. Mobilní fotky jsou ale pro mě pořád mobilní. Mají takový mobilní charakter. Čím větší fotka tím víc je ta mobilita vidět. Ale netvrdím, že mobilem nejde udělat pěkná a zajímavá fotka. Ale ta fotka, co dal NTZ jako ukázku, to zase moc dobrý příklad není. Tohle mým mobilem vyfotím a v PC doupravím.

Známý má iphone za 40tisíc a podle fotek co dává na FB mi připadá, že ten můj samsung dělá lepší fotky. Pokud by oba telefony stály stejně a já si měl vybrat, tak kvůli tomu foťáku vezmu samsung.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4431
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pon zář 18, 2023 7:28

@Dromedaro - sak na tu fotku klikni, at se ti priblizi na 100% ... takhle ciste detaily proste na mobil podle meho nazoru neudelas .. ten mobil nema normalni objektiv ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2112
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pon zář 18, 2023 8:15

Ok, večer mrknu na PC. Koukám na to v mobilu. Může být, jak píšeš.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4431
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru