Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » úte dub 23, 2024 18:49

tak nemam fullframy a radost z fotky nam i tak, skoda ze ta s ladetem a dospelcem je nezaostrena:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » úte dub 23, 2024 19:44

Nejsem si jistý jestli je to o FF, nejspíše ne, ale pokud ano, tak jsem rád, že jsem jej pořídil, protože přesně toto by mi sráželo motivaci fotit. Dobré záběry, ale technicky degradované tam, kde to hraje roli. Na mě to působí jak fotka z takových těch zoomovacích kompaktů při zoomu na maximum.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4402
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte dub 23, 2024 21:11

sokol je dobrej .... ale, pfff ... je to nuda fotit ptaky ... pro me je fotka jakehokoliv operence naprosto nezapamatovatelna .. me osobne nejvice bere ta krajina a myslim si, ze fotit krajinu je taky patricne narocny ... na druhou stranu ale krajina ma ze vsech zanru fotografie skoro nejmensi naroky na fototechniku ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2095
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 24, 2024 6:46

ntz
je to orel morsky.

ono je to i o tom, ze ty jsi nekolikrat napsal, ze rad fotis a k tomu je chozeni nutny zlo. zatimco ja su rada v prirode a k tomu je pro me onus moct si vyfotit co mi prijde zajimavy.

a taky se nevenuju krajinarske fotografii, to sem uz davno zjistila, ze nechci, ja jen dokumentuju svoje vylety, jako dela kazdej druhej clovek v tyhle republice:)

a orla takhle na blizko sem videla poprve, celkove teda podruhe ale minule to byla cerna tecka, ze ktere se jen stezi dalo odhadnout, ze je to asi orel.

dromedaro
no nejsu si jista, jestli ultrazoomem bys to vyfotil na neco jinyho, nez malej flek, ze kteryho by slo tak krasne poznat, co to je.

a zatimco pro vas je to hnusna nekvalitni fotka sokola z ultrazoomu, pro me je to uzasnej zazitek, takze navzajem se asi nepochopime.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » stř dub 24, 2024 9:05

Mawenzi píše:zatimco pro vas je to hnusna nekvalitni fotka sokola z ultrazoomu, pro me je to uzasnej zazitek, takze navzajem se asi nepochopime
Tos vystihla naprosto presne :smt023. Jak jsem pochopil, Ty taky fotis pro sebe a ty fotky jsou pro zpetne vyvolavani Tvych pocitu a zazitku, ne abys "ohurila" (cesky vyraz "ohromit" to nevystihuje presne) jine. Toto asi nekteri, hlavne ty silne zamereni na technickou stranku veci (to je vcetne kompozice) tezko pochopi.

Mas to pekne, skoda, ze letel daleko/vysoko, zes musela fotit ohniskem 800mm (ekvivalent).

Ja jsem mel to stesti zahlednout orla morskeho asi 15 m nad sebou, jak prave vyletal z hnizda v lese, bohuzel jsme jej asi nechtic vyrusili. Ale zadnou fotku z toho nemam a ani bych nemohl mit - necekal jsem jej tam vubec, letel mezi vetvemi a nad korunami stromu. Ale hlavne jsem byl tak "ohureny", ze jsem se jen tise stal a koukal, byla by skoda ztratit dlouhe sekundy chystanim fotaku a samotnym focenim.
Ten samy pocit jsem mel z orlosupa bradateho nad krome nas prazdnou vyhlidkou na Gaislachkogelu (3054 m n.m.)v Otztalu - tam si parkrat zakorouzil taky asi 10-15 m nad nama a potom se odebral pryc. Ten je jeste vetsi nez orel morsky. Vytahnout z baglu fotak, nastavit jej bylo naprosto nemyslitelne - navic bychom rychlymi pohyby jej asi vyrusili a odletel jeste drive. No a, popravde receno, pohled, jaky je na fotce od Mawenzi je neco jineho nez pohled "na zadek" odletajiciho orla... (Ze bych nasim tehdejsim fotakem - Canon Powershot A85 - odfotil fakt jen hnedy flek, ani nerikam.)
Dromedaro píše:echnicky degradované tam, kde to hraje roli. Na mě to působí jak fotka z takových těch zoomovacích kompaktů při zoomu na maximum.
Zkousel jsi nekdy udelat takovy zaber a jeste bez pripravy?

Ja si myslim, ze problem neni vubec v technice, ale ze najednou se Ti objevi ten ptak a Ty musis reagovat. Mozna nemas ani fotak v rukou, nemas udelane spravne nastaveni - no a ten ptak leta docela rychle :-). Muzes si rict, ze jsi sikovny a vse budes mit nachystane za vterinu - ale skutecnost zjistis, az ta situace jednou nastane a skoro jiste mi potom das za pravdu :-)

Vem si jed, ze ty uzasne technicky dokonale fotky orlu, co muzes najit poruzne na internetu z drtive vetsiny vznikly tak, ze dotycny presne vedel, ze na tom konkretnim miste konkretni ptaci budou, dopredu si vse nachystal a potom jen cekal na vhodnou prilezitost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16627
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 24, 2024 9:06

@Mawe - ja nerekl, ze to je hnusny ... navic ja vim, jak je tezky vyfotit ptaka v letu, navic jestli na to nemas patricnou vybavu ... ted jsem nedavno potkal v Luzkach cerne capy a ani jedna fotka mi nevysla tak, jako tvuj orel morsky, takze za me dobry ... na vyhru v mezinarodni soutezi to neni, ale orla jsi zvecnila ;) a to se pocita
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2095
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 24, 2024 10:32

ntz
mas pravdu, vyjadril se jen dromedaro:D

ale asi uz su na prahu psychickeho duchodu, sedim u rybnika, posloucham ptaky, za sebou 3km za cca 2h:D

apuka
dneska sem sla cilene do mist, kde sem ho zahlidla, ale byl taaaaak daleko:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 24, 2024 14:29

tak zv-1 dorazila ... super malej fotacek ... a prekvapive ty fotky za dobryho svetla maji uplne v pohode kvalitu a detail ..

jediny co me stve je, ze ten borec, co ten fotak vlastnil prede mnou, zjevne kouril ... zajimalo by me, jestli se mi podari fotak plne "odsmradit" ... otrel jsem ho celej vlhcenejma ubrouskama, furt to tam ale cejtim ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2095
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 24, 2024 16:42

Cumim na drat .... ten continuous autofokus na te zv-1, na lidi, na oko a af tracking je naprosto famozni ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2095
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 24, 2024 17:44

ntz
to vycuchne. my sme kouoili formana od party dlenoku co s nim jezdli na stavbu do brna a hulili v to aute vsichni 4... nevim za jak dlouho ale jednoho dne mi doslo, ze to neni vubec poznat a to calouneni je horsi nez par plastu/kovu.

tak at brzo vycichne a dobre slouzi:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř dub 24, 2024 22:29

Mawenzi píše:nevim za jak dlouho ale jednoho dne mi doslo, ze to neni vubec poznat ...

takze jinejma slovama - proste sis zvykla :D

ja ten fotak chci hlavne na video ... nema sice viewfinder (ma jen zadni display), ja to ale mam defakto na foceni misto mobilu ... a na video ... nepouzivam chytrej mobil .. tak mam alespon todle ... ty fotky z toho co jsem dneska testoval jsou prekvapive dobry ... samozrejme dokud je svetlo ... cim mene svetla, tak tim vic se samozrejme rozeviraji nuzky kvality mezi timhle fotakem a necim vetsim (s aps-c, nebo nedojboze dokonce s full frame) .. vypada to jako idealni fotacek na cestovani ... tohle se na rozdil od X100F do te kapsy fakt vejde na pohodu ...

jediny co mi vadi ... tenhle fotak ani nema dve poutka, aby sis' ho mohla povesit na krk ... ma jen uchyt na jedno poutko na zapesti ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2095
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2024 6:15

ntz
ja su na pach z cigar celkem citliva stejne jako vetsina mejch kamaradu - nekuraku, a to auto fakt casem vycichlo. mozna ne prvniho pul roku, ale meli sme ho 10 let a pak vubec po cigarech nesmrdelo, hlavne kdyz sme jeli jendim nebo druhym, tak nebyl rozdil.

takze plasty kdyz obcas vemes na cerstvej vzduch a budes nosit v kapse z pracky vonave tak to bude fajn.

tak sis dobre vybral, to je dulezity:) a drzak ala peakdesign nezvazujes? na batoh?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv dub 25, 2024 7:59

Mawenzi píše:meli sme ho 10 let a pak vubec po cigarech nesmrdelo..
vy jste ho urcite vyvoneli trhacema :P

Mawenzi píše:a drzak ala peakdesign nezvazujes? na batoh?

ani ne, me se ten napad s tim na popruhu batohu uchycenym fotakem vubec nelibi ... videl jsem dokonce i odborniky, co meli dva fotaky, kazdej na jednom rameni ... ja takhle nerad exhibuju ... a nemam rad houpajici se veci na batohu .. kdyz na to prijde a ja ten fotak chci mit vyndanej, tak si ho na popruhu povesim na krk ... Mam docela kratkej popruh (na ve likost meho tela) a kdyz ten fotak dam s popruhem krizem pres rameno, tak se ani nijak nehoupe ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2095
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 25, 2024 8:28

Jaký je rozdíl v "exhibování" s fotoaparátem na popruhu nebo zavěšený na krku? Já když to mám na krku, tak si připadám jak japonský turista, tak to nosím zavěšené přes krk a hozené na boku a to neni moc pohodlné.

Já si ten úchyt na batoh chci pořidit. Přijde mi to lepší, než nosit na popruhu. Na treku učitě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4402
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2024 8:40

v tom pripade exhihuju spokojene, nehoupe se to ale drzi to dobre.

pres rameno mi to jde dat jen kdyz nemam bagl a ten mam skoro vzdycky ...

z hlediska exhibovaji ale taky nevidim rozdil, polud je viditelne mimo brasnu, kde teda je...

jo a dva popruhy a dva drzaky a dva fotaky sou bozi:D akorat sem si nebrala tentokrat makro, co nozim v brasne pres rameno/krk, pac 3 fotaky uz trochu opruz a hned roho lituju, moje druhy orchideje v prirode a ja na ne mela jen zakladak:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2024 8:47

Dromedaro píše:Já si ten úchyt na batoh chci pořidit. Přijde mi to lepší, než nosit na popruhu. Na treku učitě.
Doporucuji Ti si to nekde nejdrive poradne zkusit.

1) nepasuje to na kazdy batoh/popruh, nekdy je sirka popruhu velka a pri zatazeni se krabati - a to muze docela neprijemne tlacit.
2) ne kazdemu a ne na kazdem batohu a s kazdym fotakem se chodi dobre. Zavisi hodne od Tveho zpusobu chuze. Napriklad manzelka to vratila, protoze si nedokazala najit pozici, kde by ji ten fotak pri chuzi nevadil.
3) neni to moc vhodne pokud chodis VHT i se splhanim po skalach, retezich, feratach a pod. Muzes se o to nekde zachytit a v na mnoha mistech to muze byt hodne nebezpecne.
4) pokud mas na tom tezsi FF potak a jenom na jednom popruhu, docela citelne to ovlivni Tve tezisko a je to taky narocnejsi na svaly zad, musis te zmene prizpusobit chovani tela.

Cimz Te nechci od toho odradit - sam si musis vyhodnotit, nakolik Ti to (ne)vyhovuje. Je mnoho spokojenych uzivatelu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16627
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv dub 25, 2024 8:51

@Dromedaro, @Mawe - tak samozrejme, to co nevyhovuje jednomu skvele vyhovuje druhemu a naopak ... mozna nekdy v budoucnu zmenim nazor ... (na zmenu nazoru by bylo idealni, kdyby mi nekdo ten jeden pd clip na bagl na par tejdnu pujcil ...)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2095
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2024 8:57

apuka
tak u 3) mas pravdu minimalne na neco vetsiho ale taky to neznamena, ze komu vyhovuje, tak ve 100% situaci

ale na beznou turistiku radsi budu mit nerovnomernou zatez na rameno nez vahu na krku.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2024 9:36

Mawenzi píše: na beznou turistiku radsi budu mit nerovnomernou zatez na rameno nez vahu na krku
Tak my oba s manzelkou dlouho nosili fotak vzdy v brasne pres krk na boku. Popruh brasny byl pod popruhy batohu. Kupodivu, kdyz uz clovek nasel tu pro nej(!) spravnou pozici, brasna ani nezavazela, ani netahla, ani nebyla citit jao "vaha na krku" a ani nezavazela pri chuzi.
Nevyhodu to ma, samozrejme, v male pohotovosti fotaku - musi se brasna pritahnout dopredu, otevrit, vytahnout fotak, (pro jistotu zavesit na krk), odfotit, (dat fotak dole z krku), odlozit, zavrit brasnu, zasunout ji na bok/dozadu. Pro "lovce mometek" to rozhodne neni. Na druhe strane je fotak dobre chraneny :-) (coz je prave u popisovane VHT mezi skalami a na nich docela uzitecne.

Ale to je jenom dalsi ukazka toho, ze co jednomu vyhovuje, druhemu nemusi.

Ale samotny fotak na krku, bez brasny byl i pro nas vyrazne vetsi orisek a tak jsme to radeji nenosili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16627
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv dub 25, 2024 12:53

uz jsem to tu detailneji nekde driv popisoval

zatim nejtezsi, co jsem do toho drzaku daval, byl FF +70-200/4 nebo FF + 24-70/2,8; a do vnejsi kapsy batohu davam na druhou stranu obvykle flasku vody nebo stativ
na rameni ty tezke kombinace jsou citit, ale mne to zas tak neomezuje resp. pozitiva prevazuji - na krku to je citit mnohem driv a neda se s tim jit delsi dobu, v batohu je to neoperativni, to pak clovek za chvili zjisti, ze nechce furta nandavat a sundavat batoh, kolikrat objekt foceni mezitim zmizi
na delku mi ani ten 70-200 nevadil, vychazel mi od ramene dolu, i s hulkama se dalo jit

s poslednim prirustkem (200-500/5,6) jsem to jeste nezkousel, a nejsem si uplne jistej, jestli budu chtit zkouset - to uz je dost dlouha a tezka roura, 2.3kg

je pravda, ze ten klip chce vyzkouset na konkretnim batohu - takove ty siroke sitovane popruhy, co se na nektere batohy ted davaji, jsou uz moc siroke a neda se to pres ne sepnout, Deuter Trans Alpine 30 je v poho
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4920
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv dub 25, 2024 13:17

Vsak proto pisu, ze je to treba vyzkouset s konkretnima vecma na konkretnim cloveku.
Jo, jeste to muze pusobit jinak u zen s zenskymi ramennymi popruhami a u muzu s klasickymi, panskymi. Vede se to trochu jinak, tudiz taky trochu jinak zasahuje do drahy pohybu rukouv s hulkami. To je ale zase jen otazka konkretniho batohu a konkretniho cloveka.

Manzelcin Ortovox Peak 42S mel na to o vous sirsi popruh nez mel PD mista. Dalo se to nakonec "nejak" nacpat, ale uz o bylo citit...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16627
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 25, 2024 13:26

ja mam PD drzak asi od 2015, myslim v2 a ten je sirsi, takze treba osprey aura na v3 ma moc siroky popruhy, ale na v2 je akorat.

v3 ale zase sedi lip na vetsinu ostatnich uzsich popruhu, protoze v2, jak je sirsi, tak i mnohem vic zavazi / tlaci, jak precuhuje popruh.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 25, 2024 18:55

apuka píše:Tak my oba s manzelkou dlouho nosili fotak vzdy v brasne pres krk na boku. Popruh brasny byl pod popruhy batohu...

Ano, tak to dělám já teď. Pod tím batohem je to zafixované, takže brašna drží na místě a můžu na ní položit levou ruku. Ale pohodlné nošení to pro mě není. Po čase ten foťák s popruhem cítím. Pod tím batohem to nebrání sundávání batohu a člověk nemusí sundávat i foťák, když chce něco v batohu. Foťák vytahuji z brašny, když chci fotit. Zkoušel jsem to nosit i v batohu nebo zavěšené na něm, ale dopadlo to tak, že jsem každou chvíli sundával batoh. Na tom popruhu mi to přijde i daleko více pohotové.

Právě mi připadá, že na tom popruhu je to nejlíp chráněné i při výstupu po skalách. Člověk to má kousek pod hlavou a když třeba zakopne, tak automaticky dává ruce před sebe v úrovni hrudi, tak tím i chrání foťák. Taky máš lepší přehled, když ten foták máš před sebou, tak vidíš, jak daleko jsi s ním od skály nebo když lezeš, tak taky nejsi nějak hrudníkem namáčklý na skále - většinou. Zato s brašnou na boku se kolikrát otřu o něco nebo zavadím.

Spíš by mě zajímalo, jak se to chová, když mám lehký batoh třeba jen se svačinou, jestli když dám na ten popruh 1,5kg, jestli mi to nebude batoh nějak stahovat nebo vytahovat.

K těm vašim připomínkám k funkčnosti - musím vyzkoušet, ale snad to bude v pohodě.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4402
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod dudy » čtv dub 25, 2024 19:53

Rád bych se zeptal lidí, co nějak fotí, kolik tak naklapou fotek za den/týden/měsíc...
Narazil jsem na inzerát na foťák "používaný jenom sporadicky hobby, kupovaný 12/23, stav závěrky 10 000".
To je, kuwa, skoro sedmdesát fotek denno denně.
Pokud budu brát, že hobík fotí hlavně o víkendu, na výletě etc. je to 500 fotek za víkend.
To musí být hroznýho balastu.
Kam to ti lidé dávají a, a to hlavně, proč?
Já když se mám probrat po foto víkendu stovkou fotek a vybrat dvacet slušnejch, tak trpím jako zvíře.
Sám mám za čtrnáct let shutter count 17 000 a to fotím dost a fotil jsem třeba na závodech, kde jedou vysokorychlostní sekvence (to probrat, to byl očistec)...
Ale naflákat deset tisíc fotek za pět měsíců, je fakt strašný...
Uživatelský avatar
dudy
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3966
Registrován: úte pro 20, 2011 6:38
Bydliště: HLMP

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » čtv dub 25, 2024 20:24

Dromedaro: to si musíš vyzkoušet sám, jestli to sneseš nebo tě ten tah popruhu budeš cítit až moc

taky už jsem tu dřív popisoval systém od Lowepro, který má popruhy na nošení pistolovky na břichu (chest harness), dá se přes to normálně nosit i velkej bágl na vícedenní tůry - možná alternativa

Dudy: na to se nedá jednoduše odpovědět
může být, že jedeš někam na fotovýlet, máš skvělý podmínky, tak bereš každou scénu z různých úhlů, různýma ohniskama, bracketingem ...
pak zkoušíš třeba skládanou panoramu, každej snímek ještě expozičním bracketingem a ve finále jedno jednořadý panorama skládáš třeba z 90 fotek
klidně přivezu pár desítek GB fotek, pár hodin třídím napřed odpad, pak to, co stojí za vyvolání a úpravy a nakonec top výběr

nebo jsem předloni byl fotit na kanále v Troji kayakcross a freestyle. Za hodinu a půl jsem odcházel s asi 70GB fotek, použitelný bylo tak procento
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4920
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát dub 26, 2024 1:09

stav zaverky 10k je nic ... ja od roku 2018 vyfotil cca 50k fotek (+/- 5%) na x fotaku
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2095
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51
User is Online!

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 26, 2024 4:27

Jo ale tady se řeší to, že on to stihl za 5 měsíců a ne za pět let...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4402
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 26, 2024 5:37

Lipon píše:Dudy: na to se nedá jednoduše odpovědět

Mám na to podobný pohled. Já taky někdy vyfotím jen pár snímků, ale jindy to jde do desítek a stovek za den. Protože si užívám, že nejsem omezovaný cenou ani množstvím negativů, tak na jeden motiv dělám různé varianty a doma pak vyberu tu nejlepší. Takže to jsou záběry z různých úhlů na různá ohniska na rozdílné clony, rozdílné zaostření, časy a když se k tomu přidá bracketing a různé kombinace předchozího, tak na jeden motiv nafotím i desítky snímků. Ale taky mě nebaví se tím množstvím pak probírat a je to důvod proč jsem v postprodukci hrozně pozadu, což znamená, že mám obří množství nezpracovaných fotek a to mě štve. Na tom musím zapracovat. Ale hrozně mi to rozšířilo možnosti, že můžu nacvakat neomezeně variant jednoho záběrů a člověk se díky tomu může hodně naučit a plno věcí si vyzkoušet, takže kdyby se mě teď nějaký úplný začátečník ptal, jestli si má koupit analogový nebo digitální foťák, tak mu řeknu, že digitál a až pak analog.

Ale jinak co jsem narazil na FB na diskuzi svatebních fotografů, tak ti tohle množství nafotí za jeden den na svatbě. Až jsem si říkal, že s takovým množstvím snímků může fotit za prachy každý amatér, co si koupí drahý foťák, protože z takového množství se musí pár použitelných fotek snad najít vždy. Což mi potvrzovaly dotazy některých těch "svatebních fotografů", protože tam někteří večer před zakázkou řešili a dotazovali se podle mě na úplný základy. Bych čekal od profi fotografa, že tohle bude znát.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4402
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 26, 2024 6:12

Jinak ještě k těm závěsným systémům. Byl jsem na nějaké venkovní akci a byl tam fotograf, který na sobě měl zavěšené čtyři fotoaparáty. Na hrudníku měl takový postroj a na každé straně jeden fotoaparát a to samé pak u pasu. Ty fotoaparáty byly navíc uchycené na takových svinovacích gumičkách, takže vždy jen pustil jeden foťák a ta gumička zajela zpět do pouzdra a foťák mu na pevno visel u hrudi a vzal jiný fotoaparát s jiným ohniskem a nezdržoval se výměnou pevných objektivů. Zajímavé řešení, ale takhle ověšený bych už být nechtěl a taky už to přitahovalo dost pozornosti.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4402
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 26, 2024 9:27

dromedaro
ten hrudak sem nekde videla ale prontyristiku nepouzitelny za me:D

jinak ano, lehkej batoh s lahvi a svacinou je problem hlavne kdyz mas neco tezsiho nez cca 400g.

prodala sem kvuli tomu osprey mira tusim kterej byl kratkej a bederak byl nepouzitelnej a nosila sem ho dost v lete, ale jeste bez drzaku, a nosim jen bagly s bederakem, takze mi to vse drzi bederak.

taky su pozadu s probiranim fotek i rok, hlavne kdyz du treba na lednacka, zatimco na vandru/vylete mam cca 100fotek denne, takze to proberu treba na 40%, ale ty od rybniku sou horsi, tam zustava 5% mozna...

dudy
zvladnu 2000 fotek za den venku... 10 k dam v pohode za mesic. za me je to hodne nepouzivanej kus.

jenze ja nefotim na krasu a wow efekt, ale dokumentacne, pro sebe... takze na zed ci tisk by z toho byla mozna 1 ale to neni muj cil, ten je uplne jinej.


jinak teda dve svatby sem fotila a ac z toho fotky vysly nektery moc pekny, tak oboji bylo pro kamaradky - ta jedna mela svatbu v kovidu a mohlo byt 10 osob v mistnosti a teda ja jako svedek byla pozadana i o foceni, pac 2 novomanzele, 2 svedci, 4 rodice, prvorozene 3 lete dite a oddavajici a matrikarka... nad ditetem primhourili oko, pac jeden z rodicu novomanzelu byl ochoten se toho vzdat a na svatbu nejit a vsem to prislo ulitly.

a druha hyla kamoska, ktera by nemela zadny fotky a za fotografa by neplatila.

vysledek? portrety na zuiko 50-200 x2 bomba, to sklo bylo paradni, fotky z radnice hruza, malo svetelny skla, navic siroky zabery mi proste nejdou, hostina v prvnim pripade nebyla a ve druhem podobna hruza jako obrad. tmava hospoda, maly okna, zastineny stromama...

ale na druhou stranu puvodni ofiko fotograf kovidove svatby kamosce pochvalil fotky z hlediska toho, ze je delal amater, co foti tak kytky v lese, to me tenkrat hodne potesilo a upozornil, ze sou dost do zelena, coz sem si za 10 let nevsimla, ale oly proste ma vyvazeni bile vic do zelena, ted to aspon vim:D

takze je asi castecne pravda, ze slusna fotka z toho vypadne vzdy, jen profesional nebo zainteresovamy amater maji mnohem vyssi % dobrych snimku, kde odpad bude mininalni, narzodil od pripadu aka ja, kdy proste doufas, ze to nebude totalni pruser.

pro ciziho by me to ale fakt nenapadlo kyvnout.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9416
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru