Fotografické chlubítko

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 27, 2024 11:31

Tak říkal jsem si, že Booze má na mysli kompakt, kde jde sundat objektiv, když řeší dirkáč. Jak píše Apuka s tím objektivem, tak nevím, jestli by to fungovalo a byl tam efekt obscury, když by to šlo přes objektiv. Jestli by to nebylo prostě jen focení objektivem přes malou dirku. U těch kompaktů může být problém i s časem při takové cloně (dirce), kdy jsou časy v řádu vteřin i minut. Kompakty nemívají moc funkci "bulb" nebo ty časy mají třeba max 8 sekund a podobně. Alespoň dříve to tak bylo, co jsem měl v ruce, nevím jak ty dnešní.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř dub 3, 2024 1:03

tedka z Luzek

Obrázek

Obrázek

spal jsem na vrcholu Ostrohu, v noci strasny vedro, rano hnusne, nic jsem nepofotil .. tohle je vecer cestou na Vilemine ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř dub 3, 2024 10:50

edit: tak "rano hnusne" byl ten vesmirnej prach ze sahary ... ted mi to doslo, videl jsem nejake fotky ... byl strasne divnej opar, pres kterej nebylo vubec videt slunce ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod irem » stř dub 3, 2024 11:23

@ntz Nejdriv jsem ty fotky videla v cb na telefonu a nevypadaly spatne, takze jsem se bala to otevrit v barve 8-[ Ale bala jsem se trochu zbytecne, tentokrat nemam pocit, ze by byly barvy neadekvatni.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř dub 3, 2024 12:31

@irem - diky !!! ty mas cernobilej telefon o.O ???? husty .. jinak co se tyce barev, snad neni nejaka povinnost zachovavat 100% verny verny ... ja se o to vetsinou snazim, obcas ale "za-experimentuju" (casto s nevalnym vysledkem) ..

me se libi hodne takove temne fotky, jako napriklad ta prvni, ale kdyz je malo svetla, tak digitalni fotak ty barvy proste neumi spravne zachytit a verne interpretovat skoro zadnej a ty barvy je potreba v postprocesu skoro vzdy do-opravit ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » stř dub 3, 2024 15:27

ntz píše:tak "rano hnusne" byl ten vesmirnej prach ze sahary ... ted mi to doslo, videl jsem nejake fotky ... byl strasne divnej opar, pres kterej nebylo vubec videt slunce
Tady v CR si nemate na co stezovat.

Ja jsem v patek v cca 14:16 mel pred ocima toto (Upozornuji - neni to chlubitko, jen ilustracni fotky aby bylo videt "dusledky" rychleho nastupu saharskeho pisku:
Predpiskem.JPG

Ten kopec je cca stejne daleko jako je Schrankogel na dalsi fotce.

Edit: jen jsem se opravil, nebylo to v nedeli, 29.3. bylo v patek...
Naposledy upravil apuka dne čtv dub 4, 2024 9:00, celkově upraveno 3
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » stř dub 3, 2024 15:35

... a o cca 2 km zpet v 15:52 zpetny pohled toto:
Spiskem1.JPG

...na druhou stranu toto:
SPiskem2.JPG

...a za dalsi hodinu a cca 2 km dal pohled do vedlejsiho udoli, to sedlo je cca 4 km daleko, zacatek udoli asi 2 km
Spiskem3.JPG


Na tech fotkach uz neni zadna modra obloha ale nejenom pisecny opar, ale i vyssi oblacnost, ktera se vytvorila prave z toho pisku a prisla z Jizniho Tyrolska.
Na posledni fotce, co jsem delal byl odfoceny pres udoli (vzdalenost cca 1,5 km) velky sesuv v lese a to bylo uz opravdu pekne oparno i obarveno na tu vzdalenost.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » stř dub 3, 2024 15:53

husty ... jj, ja cumel na drat, co to je za divny podminky, neb tech vychodu nekde na skale a nebo kopci jsem uz zazil docela dost ale tohle, co se delo v sobotu rano nad Luzkama, jsem jeste nikdy nevidel .. nesleduju zpravy a hned na miste jsem si to nespojil s tim prachem .. doslo mi to az pozdeji .. tohle je dokumentacni cvak primo do slunicka v 6:01 (ooc-jpeg, dokumentacni cvak) .. proste nic ... premejslel jsem nad vyhynutim dinosauru :D
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 3, 2024 17:15

tady nad brnem to lezelo jak smog, neprosel pres to paprsek slunka ani centimetr modry oblohy :D az v pondeli byla parodie na oblohu a dneska uz krasna viditelnost z okna kancelare :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 3, 2024 18:59

Já si v pátek také říkal, když jsem šlapal na kole krajinou mezi Kyjovem a Hustopečí, že jim ta předpověď moc nevyšla a že ten opar je nějaký divný. Až večer jsem si na internetu přečetl, že to byl Saharský písek. V sobotu to bylo ještě horší.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » čtv dub 4, 2024 3:39

apuka píše:Tady v CR si nemate na co stezovat.

Tady to bylo podstatne horsi, nez to, co mas na fotkach. Byli jsme taky v Luzickych horach a neco takoveho jsem tam jeste nevidel. V sobotu rano to celou cestu z Prahy az tam vypadalo jako na fotce od ntz, pak jsme vylezli na Popovu skalu a slavna polska elektrarna Turow, ktera je odtamtud vzdusnou carou asi 15 km, skoro nebyla videt. Jindy tvori neprehlednutelnou a obzvlast ohavnou dominantu. Nebyl videt ani Luz a Klic, jen matne Hvodz, vsechno bylo divne sedive, chybely barvy. Pri chuzi do kopce byl citit prach na jazyku. V nedeli se to trochu vyjasnilo, ale pak to prislo znovu.

Jinak teda nechapu lidi, co to nevedeli, mne to doslo uz cestou do Liberce, stacilo kouknout na titulky v mediich ;-)

ntz píše:spal jsem na vrcholu Ostrohu

Jsem si rikal, kdo nechal otevrene dvere u boudy. Zavrel jsem je. A uz chapu, proc tam udelali ty pitome schody, aby tam vylezli i mastodonti :twisted: Driv to byval docela zajimavy vystup, ted uz chybi jen vytah :roll:

Jinak tohle uz nejsou Luzicke hory, ty konci za Studencem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod ntz » čtv dub 4, 2024 8:07

mike píše:Jsem si rikal, kdo nechal otevrene dvere u boudy. Zavrel jsem je.

tam se denne vystridalo o velikonocich desitky lidi ... Jetrichovice a vyhlidky byly pres velikonoce ve dne v oblezeni rekreantu ...

mike píše:A uz chapu, proc tam udelali ty pitome schody, aby tam vylezli i mastodonti :twisted: Driv to byval docela zajimavy vystup, ted uz chybi jen vytah :roll:

zda se, ze to furt nechapes hubenoure .. pred medvedem se neschovas ani na strom a ani na skalu :twisted:
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod irem » čtv dub 4, 2024 8:37

@ntz Mam ho tak nastaveny :-D

Mam dost dobrou predstavu o tom, co fotak muze udelat s barvami a nic proti postprocesingu. Dokonce ani na 100% vernosti netrvam ;) Jen moje osobni preference je delat tyhle veci s citem. Vec vkusu.

Jinak, panove, diky za objasneni priciny instalace tolika novych schodist a vyhlidkovych plosin v te oblasti. Take tam mohli rovnou dat cedule, ze chteji do prirody vratit medvedy a je potreba jim tam nalakat nejake tucnejsi sousto :shock: melo mi to byt jasne v okamziku, kdy jsem nikde nevidela cedulky o financovani z fondu eu.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 272
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod apuka » čtv dub 4, 2024 9:40

mike píše:Tady to bylo podstatne horsi, nez to, co mas na fotkach.
Vzdyt jo, taky uvadim svoji "fotodokumentaci" slovy o "rychlem nastupu saharsleho pisku". Ale diky za upozorneni, mel jsem tam uvedeny spatny den. Ty fotky jsou z patku a opravdu ze zacatku, jak se objevil ten pisek. Proto je tam ta krasna modra obloha na zacatku.
V sobotu dopoledne jeste byla relativne viditelnost, i neco jako "skoro-modra" obloha - ale jen u Kuhtai, kde je to trochu chranene pred vetrem a hlavne v noci pomerne dost prselo/snezilo, takze ten prach se ze vzduchu dostal na zem. Na fotce mas vyhled z kopce Faltegartenköpfl nad Ochsengartenem na jedne strane a udolim Innu na druhe. Ty "nejvzdalenejsi viditelne" (spise tusitelne) kopce vlevo uprostred jsou 23-25 km daleko. Si to dej dokop s tim, ze jeste par hodin predtim prselo/snezilo a ze toto misto a dalsich 10+ km je chraneno hradbou hor pred jiznym vetrem a proudenim. Proto byla dohlednost vlevo (na jih) od krize vyrazne lepsi, viz druha fotka - tam je ale Acherkogel, ta nejvyssi hora vzdalena jenom necelych 6 km a jeste focene o hodinu drive. (Fotky jsou trochu "zkontrastovane", takze na nich vidis vice nez normalnim okem.) Vyhlednost se viditelne zhorsovala kazdou hodinou, kdyz jsem jeli zpet na ubytovani v udoli, tak jsme uz vetsinou vrcholky kopcu nad nim ani nevideli.
SPiskem4.JPG

Acherkogel.jpg

V nedeli v Obergurgli (kousek od hlavniho hrebene) uz bylo videt pod nanosem cerstveho snehu na mnoha mistech cihlove-cerveno-hnedo zabarvenou silnou vrstvu "snehu" z predchoziho dne. Ale uz od rana tam snezilo (a nize silne prselo) se silnym vetrem, bylo zatazeno, viditelnost pulku dne asi max 50 metru, nekdy i min. Az pozdeji odpoledne se na chvili ukazaly i nektere kopecky kolem, obloha ale vubec.
No a v pondeli prselo az do 2000+, postupne to v tech vyskach preslo do snezeni, takze zase vyhled nic.

Jinak jsem videl nekde na Novinkach obrazek mnozstvi toho pisku v metru krychlovem vzduchu. Nad ceskem to bylo cca 800-900 mg, v oblasti, kde jsme byli az kolem 3000 mg.
Co vsak bylo zajimave je, ze tam na autech ten prach skoro nebyl, mozna jej smyl prakticky kazdodenni/-nocni dest. Nebo odfoukl ten bourlivy vitr, ktery tam byl celou dobu. Zato v Obergurgli na snehu byla teda pekne silna vrstva - a, jak jsem uz psal, vytvorilo to tam i vysokou oblacnost, o tom, ze se to u Alp delo mluvili a psali i lidi z CHMU.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Fotografické chlubítko

Příspěvekod mike » čtv dub 4, 2024 19:41

ntz píše:zda se, ze to furt nechapes hubenoure .. pred medvedem se neschovas ani na strom a ani na skalu

Citis se byt medvedem? Tak to nejezdi na Slovensko. Zastreli te a litovat toho bude akorat apuka :twisted:

(vim presne, na kterych schodech bych medveda kopnul do cumaku ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Předchozí

Zpět na Fotografie v outdooru