Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Quido » ned říj 29, 2023 8:38

Njn... opravil jsem to;
Mne to nenapadlo, jen jsem daval jako ilustraci k tomu druhu hmyzu, co jsem zminoval - nikde jsem nepsal nic o fotkach... a sorrac, je to vlastne OT
Naposledy upravil Quido dne čtv lis 30, 2023 8:17, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Quido
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 29, 2023 11:17

Zkusil jsem objednat ty magnetické filtry VF Foto, ale vrátil jsem je. Na objektivu mám trvale UV filtr. Když jsem k tomu přidal adapter+polarizák+ND filtr, tak z toho byl komín, který na široké ohnisko 24mm už vinětuje. S filtry na závit ne, protože tam odpadá ten adaptér. Na manipulaci mi to taky nepřišlo jako nějaká výhra.Ty filtry tam zase nedrží nějak pevně, aby při manipulaci nebylo riziko, že to spadne z objektivu na zem. Musel jsem s nimi být opatrnější než s filtry na závit. Když dá člověk na sebe dva magnetické filtry a chce sundat jen jeden, odlepí od objektivu oba dva, které musí rozdělit, vrátit na objektiv, druhý schovat...
Vrátil jsem se ke šroubovacím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » stř lis 29, 2023 11:30

@Dromedaro: Takova mala skoro-technicka poznamka.
Ja si nemyslim, ze jakykoliv vyrobce (objektivu, filtru) mysli na to, aby 24-ka nevinetovala s trema ruznymi filtrama (UV, ND, polarizak) najednou... :((. I bez adapteru, s nim samozrejme jeste vic.) Dva jsou jeste normani, ale tri najednou uz jsou moc... (ale chapu, proc tam mas nastalo ten UV).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Dromedaro » stř lis 29, 2023 11:46

Tak já chápu, že už je to dost ale nebylo to jediné ale. Když jsem sundával clonu, tak to mělo tendenci shodit i ty filtry, pevnost uchycení filtrů mi nepřišla tak dobrá, abych se nemusel bát, že to z toho spadne... Nicméně tři šroubovací filtry na 24mm mi nevinětují a protože ND+polarizák nebude vyjímečná kombinace (kombinace ND+CPL filtr mám na rozmazanou vodu/řeku bez odlesků) tak upřednostním ty šroubovací. Ten UV tam mám na pevno našroubovaný. Bylo by nepraktické a nesmyslné filtr odšroubovat pryč, pak našroubovat adaptér a dát magnetické. Prostě mě na tom lákala ta snažší manipulace, ale žádná výhra to není. Navíc u těch šroubovacích verzí jde snadněji sehnat filtry opravdu s tenoučkýma obroučkama oproti těm na VF Foto.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 10:48

Chci se zeptat, jestli to někdo máte podobně, že když se delší dobu díváte do hledáčku fotoaparátu, tak při delším focení začnete mít problém s vnímáním toho obrazu? Nevím, jak to popsat, ale když fotím a delší dobu se u toho dívám do hledáčku, tak se mi ten obraz pak nějak divně znázorňuje, třeba rozdvojuje a nemohu jej vnímat jako celek a teda ani fotit. Musím třeba na chvíli přestat a fotit znovu až po chvíli nebo si promnout oči. U Sony mi tenhle problém řeší, že můžu použít střídavě ten displej a fotit díváním se na něj, ale zase na něm není ten "hlídač roviny" a celkově nerad fotím přes displej. No ale alespoň nejsem vyšachovaný jako u klasických zrcadlovek, kde musím vždy chvílí čekat, než jsem zase schopný se chvíli dívat do hledáčku a pak si dát zase pauzu. Podle mě je to způsobené tím, že se dívám s jedním zavřeným okem a nejsem na to zvyklý delší dobu, tak pak k tomuto dochází, ale nevím. Napadlo mě totiž i jestli to není nějaký příznak, že mám něco s očima.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Mawenzi » pát led 12, 2024 11:07

dromedaro
definuj delsi dobu, treba 20 minut v kuse se do nej asi nedivam, ale pri delsim divani se do hledacku, coz muzou byt maximalne 2-3 minuty (simulace dalekohledu) s tim problem nemam.

ohledne ocbi vady ti to nejlip rekne doktor, takze je fajn k nemu obcas zajit i pokud nenosis bryle. ja se taky chystam... po 10 letech:D
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 11:17

Já s tím začnu mít problém, když se opakovaně dívám delší dobu dobu do hledáčku, třeba ty tři minuty v kuse a opakovaně. Možná je to nějaká oční únava při tomhle způsobu dívání.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » pát led 12, 2024 11:33

Dromedaro píše:Podle mě je to způsobené tím, že se dívám s jedním zavřeným okem a nejsem na to zvyklý delší dobu, tak pak k tomuto dochází, ale nevím.
Sice knizeci rada - ale obecne se to takto doporucuje pro foceni pres hledacek.
Zkus nezavirat druhe oko, naopak, pri trose cviku se muzes naucit vnimat obraz i tim druhym okem. Ma to velky vyznam i proto, kdyz se muze neco "objevit" mimo obraz v hledacku - napriklad je to dobre se naucit pouzivat pri foceni divoke zvere, napr. medvedich mladat :wink: Vazne - takto nevidis pouze kompozici a informace v hledacku ale perifernim videni i cely "horizont".

Samozrejme, neni vyloucene, ze mas nejakou "ocni vadu", ja bych ale spise typoval problem, ze mysl Te uz nuti pouzit cele videni, nejenom to jedno oko na omezenem prostoru. Muzes zkusit se zadivat (klidne obema ocima) zaostrene na neco konkretniho, napr. (nehybajici se) kvet ve vaze. Za chvili zjistis, ze se ocio snazi tomu soustredeni na jedne bod docela bojovat. Kdyz oko mas pricapene na hledacku, tak je to jeste horsi, protoze "nema kam utect".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 11:54

No to jsem zkoušel (ale krátce) dívat se oběma očima, ale to mi vůbec nejde.

apuka píše:Samozrejme, neni vyloucene, ze mas nejakou "ocni vadu", ja bych ale spise typoval problem, ze mysl Te uz nuti pouzit cele videni, .

Ano, mě taky napadla varianta (i když ty nepíšeš o problému), že to nemusí vůbec souviset s očima, ale kognitivními funkcemi.

Ale i když fotím krajinu, tak jak píšeš, já i při focení té krajiny nebo přírody obecně (což teď fotím hlavně toto téma) v hledáčku pozoruji spíše hlavní bod/námět. Třeba strom v krajině, tak se v tom hledáčku soustředím hlavně na ten strom. Takže to může být tím, jak píšeš:
apuka píše:Za chvili zjistis, ze se ocio snazi tomu soustredeni na jedne bod docela bojovat. Kdyz oko mas pricapene na hledacku, tak je to jeste horsi, protoze "nema kam utect".

Ano, pravé oko mám nalepené na očnici a levé zavřené. Jsem nevěděl, že oči mají obecně nějaký problém s delším zaměřením se na konkrétní bod.

EDIT: Možná na tom něco bude jak píše Apuka, protože (zapomněl jsem uvést), že když mi to začne, tak mám nutkání otevírat i to pravé oko, ale to pak vidím normální obraz a ne přes hledáček.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pát led 12, 2024 13:59

Zavírám druhé oko jen někdy, většinou fotím s druhým otevřeným.
Dá se na to zvyknout a nijak dlouho to netrvá. Jen se k tomu musíš chvíli vědomě přemlouvat.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod Dromedaro » pát led 12, 2024 14:40

Zajímavé, tak já se to tedy zkusím naučit. Cíleně jsem se to nějak naučit nezkoušel. Jen jsem to párkrát zkusil a pak toho hned nechal, když mi to nešlo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra

Příspěvekod apuka » pát led 12, 2024 15:30

Ja jsem se to naucil, kdyz jsem se parkrat odnekud skoro zritil, jak jsem cumel jen do hledacku :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak

Předchozí

Zpět na Fotografie v outdooru