Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát pro 2, 2022 23:14

Ferd píše:To samozřejmě měly i všechny staré foťáky. Ale jsi odsouzen odhadovat hloubkku ostrosti v hledáčku-což je nepoužitelné.

nejsi brouku pytliku ... kazdej fotograf (pokud mu teda nestaci PV Preview), tak uz z hlavy dokaze spocitat hyperfocal distance - nebo o ni alespon ma slusne povedomi

Ferd píše:chybějící ukazatel hloubky ostrosti na objektivech.. :evil: :evil:


ostatne kdyz jsme u toho, tak co je podle tebe "ukazatel hloubky ostrosti" ?? myslis tim takovou tu stupnici 1m, 2m, 5m atd az lezata 8 .. si snad delas srandu, to nikdo normalni nepouziva a je to uplne k nicemu
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » sob pro 3, 2022 10:14

ntz píše:ostatne kdyz jsme u toho, tak co je podle tebe "ukazatel hloubky ostrosti" ?? myslis tim takovou tu stupnici 1m, 2m, 5m atd az lezata 8 .. si snad delas srandu, to nikdo normalni nepouziva a je to uplne k nicemu


Hmm, tak to je hodně odvážné tvrzení. Čím ho máš jako prosím podložené? Tvojí zkušeností? V tom případě nejsem podle Tebe normální.

Já fotím cca 35 let. Film 35mm, SF 6x4,5, 6x6, 6x7, 6x8 i digi FF a SF. Zkušenosti bych řekl, že jsem nějaký už posbíral.

A mužů s klidem říct, že ukazatel DoF je velmi praktická a užitečná věc. Sám jsem léta používal a občas použiji i dnes. A samozřejmě to používají i ostatní fotografové. Je ale pravda, že ten, kdo opravdu fotí má už praxí ty tabulky DoF a HF distance pro svá oblíbená ohniska tak nějak v hlavě. Nic nepočítám, ale odhaduji na základě zkušenosti s velice slušnou přesností. V nejhorším PhotoPills to jistí.

Na moderních objektivech často prstenec DoF chybí a je to celkem škoda. Prostě doba pokročila a řeší se to tím, že se prostě vyfotí, zkontroluje a když to není ono, tak se to vyfotí znovu. Ale ono ne vždycky to jde.

Dneska cena snímku není relevantní. Ale když jsem třeba fotil na SF svitky Kodachromu, posílal do na vyvolání do nejbližšího labu ve Švýcarsku a nebo dělal Cibachrome, tak tam jsi si sakra 5x rozmyslel, jestli je vše OK než jsi to zmáčknul.

Takže znovu. Prosím k vysvětlení, jak jsi přišel na to, že ukazatel DoF na objektů ve chvíli je úplně k ničemu a nikdo normální ho nepoužívá.

Díky
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » sob pro 3, 2022 10:17

Ups double post. Omlouvám se, nespolehlivé připojení. Prosím moda o úpravu.

Díky
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 3, 2022 10:48

Kjuba: Však ten svůj příspěvek můžeš vymazat sám.

Jinak s tebou souhlasím. Ta stupnice ukazatele hloubky ostrosti na objektivu je užitečná věc a já jsem ji také aktivně používal. Když tam nebyla, tak jsem si to musel spočitat nebo někde dohledat, udělat si tabulku a tu nosit s sebou, ale bylo to takové neohrabané, než když si to člověk mohl kontrolovat na objektivu. Jinak ta funkce, kdy to člověk viděl přímo v hledáčku, tak ta byla super.

Ferd: Ten skener by ale nevyřešil všechny tvé obtíže s analogem, které jsi zmiňoval. Já měl nějaký, který se před 10-ti lety prodával za 6tisíc, už ani nevím název a nechce se mi to hledat, ale byl dobrý spíše až na střední formát. Na kinofilm byly ty výsledky dost rozporuplné. Někdy to stačilo, někdy to stálo za nic. Na ty kinofilmy vzhledem k velikosti formátu to chce kvalitní skener. Mám kamoše a to je analogový fanatik. Fotí jen na analog a polaroid a v ohromném množství. On i klasicky zvětšuje, ale taky to skenuje a ten už má hodně kvalitní skener. Ale on se kvůli tomu i zadlužuje a tak, aby na to vše měl, takže i ten drahý skener má na splátky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » sob pro 3, 2022 21:34

Klidně budu i brouku pytlíku-když to někomu pomůže vyléčit max. i min. dráky.
Mě nevyhovovalo ani to standadrní CoC 0,03mm (resp. 0,05mm ). Foto pilule jsou fajn. Ale znamenaly pro mě začít tahat sebou mobil, power baňku, místo focení to začít rvát z báglu, stahovat si rukavice, datlovat do toho-no znáš to... A odhadnou rozdíl mezi 4 a 4,3m od oka stejně nezvládám, takže ve výsledku mi to nijak závratně nepomůže. :-)
On to dnes nikdo nepoužívá, protože to nemá/nezná/neumí. Nevěřím, že si někdo z lidí třeba tady na foru koupí nový ZEISS bez AF... :-)
Scanner jsem taky nakonec vzdal. Na bubnový nemám a vyšší ISO mi to taky nevrátí. Ale tvému kámošovi to ze srdce a upřímně závidím :)
Naposledy upravil Ferd dne sob pro 3, 2022 22:31, celkově upraveno 1
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » sob pro 3, 2022 22:31

Tak CoC si ve PhotoPills můžeš nastavit. Je to vstupní editovatelná proměnná. Záleží na Tvé osobní preferenci, úhlopříčce formátu, velikosti konečné zvetšeniny, atp.

S tím odhadem jsem nemyslel, že v plenéru poznám rozdíl ve vzdálenosti mezi 4,0 a 4,3. To samozřejmě nepoznám. Myslel jsem, že na základě zkušenosti odhadnu slušně přesně DoF dané kombinace ohniska, zaostřené vzdálenosti a clony. Prostě někam zaostřím, vím jak cloním a znám ohnisko a cca "vím zpaměti" co leží v DoFu a co už ne.

No a pokud si nejsem jistý a záleží mi na max DoF, tak kouknu do pilulí na HF distance.

To jen na vysvětlenou. Možná jsem to nenapsal moc srozumitelně.

Btw. Tlačítko náhledu DoF prakticky nepoužívám, protože při horších světelných podmínkách i v relativně slušně světlém hledáčku třeba Canonu EOS-1V vidím leda kulový a prd poznám co je ještě ostré a co už ne. Na to je mnohem lepší třeba šachtový hledáček SF Mamiye RZ67. To je nebe a dudy. O VF ani nemluvím.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » sob pro 3, 2022 22:39

Popsals to dobře. Jen jsem byl zvyklý to dělat léta snadněji a rychleji. A opačně-zaostřit na blízký a na vzdálený bod -a podle rozdílu určit clonu, čas, použití stativu, posunoout foťák dál.... Teď to dělám jinak, je sice to horší ale oproti tomu to zase dýl trvá :-) Dokonce jsem si kvůli tomu pořídil matnici s mikrorastrem a klínem. To mi ani EVF nenahradí..
DoF občas použiju-ale výhradně pro porovnání vyznění fotky a jen u delšího ohniska, abych viděl jak to bude vypadat s jinou clonou. Určitě ne pro zjištění DoF. Navíc na tom tlačítku mám naprogramovaný blesk.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » sob pro 3, 2022 22:40

A jinak bubnový skener není pro běžné velikosti zvětšením do 1m potřeba. Vystačit se dá s normálním filmovým skenerem třeba od Nikonu nebo Minolty. Jedny z povedených byly třeba Nikon Super Coolscan řady 8000 a 9000. Zvládají i svitek a výstup je excelentní. Cena od 50-100k. Je to dost, ale pořád mnohem méně, než bubnový.

A pokud jde jen o 35mm, tak nižší řady jsou dnes do 20k peněz a výstup cca do A2+ je naprosto v pohodě, pokud máš kvalitní předlohu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » sob pro 3, 2022 22:45

....výhradně svitek. Nechával jsem si to skenovat. Už u toho asi zůstanu, když jsem přešel na tikitál.
Líbil se mi jeden scanner od Canonu ale byl na trhu snad jen rok a pak zmizel bez náhrady. Ale není to ono. A ten datový objem je pak děs..
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » sob pro 3, 2022 22:54

Ferd píše:.....Opačně-zaostřit na blízký a na vzdálený bod -a podle rozdílu určit clonu, čas,...


Na Canonu se to dá dělat ještě jednodušeji. Aspoň myslím. Dá se zvolit kromě standardních programů, jako třeba B, manuál, A priority, T priority ještě režim priority DoF (tuším C program). Ten by měl fungovat tak, jak popisuješ. Zaostříš na front object, pak zaostříš na back object a foťák Ti spočítá na daném ohnisku kombinaci clona/čas. Nebo možná podle zvoleného času dopočte minimální clonu, aby jsi to měl oboje ostré. Už si to přesně nepamatuju, prototože to nepoužívám. Přestože to na těch Canonech mám.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » sob pro 3, 2022 22:59

Tak to je hezká funkce
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 3, 2022 23:13

To teda je dobrá vychytávka.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte pro 6, 2022 0:33

Kjuba píše:
ntz píše:ostatne kdyz jsme u toho, tak co je podle tebe "ukazatel hloubky ostrosti" ?? myslis tim takovou tu stupnici 1m, 2m, 5m atd az lezata 8 .. si snad delas srandu, to nikdo normalni nepouziva a je to uplne k nicemu


Hmm, tak to je hodně odvážné tvrzení. Čím ho máš jako prosím podložené? Tvojí zkušeností? V tom případě nejsem podle Tebe normální.

Já fotím cca 35 let. Film 35mm, SF 6x4,5, 6x6, 6x7, 6x8 i digi FF a SF. Zkušenosti bych řekl, že jsem nějaký už posbíral.
...


kazdej krajinar, vetsinou dokonale zna svy skla vi z hlavy, jak funguje hyperfocal distance, jake bude mit DoF na sva ohniska co typicky pouziva v kombinaci se clonou .. je to jako jizda autem a nebo jizda na kole .. proste ti to vleze (relativne velmi rychle) pod kuzi a je to tam .. pokud to nekdo resi, tak je to typicky zacinajici fotograf, ktery nema dost zkusenosti ..

ted pozor, mluvili jsme o krajine ;), kde se pouzivaji nejvic clony 8-11, tady je ta situace fakt jednoducha, jde-li o co nejvetsi DoF a nebo hyperfocal distance - proste kdyz chces fotku ve focusu

fotografove, co treba foti nejakej art (treba portrety s otevrenym sklem aka 2.8 a vice), obcas kontrolujou DoF pomoci PV Preview .. samozrejme jak kdo .. jak padlo vyse, dnes uz se spise kontroluje fotka na displayi po vyfoceni .. pv preview se treba pouziva vic (opet ale jak kdo) pri takovejch tech akcnich focenich, kdy ti muzou "utect" nejake okamziky, jako napr. svatba a nebo nejake reportazni fotky .. pokud se nepletu, tak skoro bez vyjimky vsechna zrcadla pouzivaji otevrene sklo v OVF a vetsinou i v liveveiw .. fullframe (treba Nikon) bez-zrcadla pouzivaji v liveview fake DoF protoze realne pouzivaj clonu max f5.6 .. na vyssi clony nutno pouzit PV preview

co se ale skutecne vubec nepouziva, je ten vas ukazatel na skle :D, nebo pripadne aplikaci nebo jak pises vyse, ze mas na papiru vytistenou tabulku - nikdy v zivote jsem realne v terenu nevidel, ze by to nekdo pouzival :D .. ziju poslednich X let focenim, byl jsem fotit se spoustou skvelych a zkusenych fotografu, zkousel jsem ruzne zanry i mimo sve krajiny a prirody (ktera me bavi nejvic) .. cetl jsem X knizek, videl jsem Y tisic videi a dokumentu v minulych letech .. ne, realne to fakt podle me nikdo nepouziva .. mozna jsem ale jen spadl z visne a koukaj do papirku a nebo lusti stupnici na skle potaji kdyz se nekoukam
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » úte pro 6, 2022 17:22

ntz píše:ted pozor, mluvili jsme o krajine ;)


Kde se píše, že se celou dobu bavíme o krajině? Ted jsem procházel pár příspěvků zpět a nikde jsem o krajinářské fotografii zmínku nenašel. Asi blbě hledám. :-)

Já reagoval ta Tvoji dosti striktně formulovanou domněnku, že prstenec s DoF na objektivu nikdo nepoužívá a je úplně k ničemu, a že si snad Ferd z tebe dělá srandu, když ji postrádá.

No a já prostě tvrdím, že tento názor (ale neberu Ti ho) je úplně mimo a u zkušeného fotografa mě dosti překvapuje. Moje zkušenost je prostě v naprostém protikladu k Tvému tvrzení. Důvody proč tomu tak je jsem popsal. Většina lidí z mého okolí, co fotí, ho používá, pokud ho na skle má. Je pravda, že na krajinu méně, než na jiné žánry z důvodů, které jsi uvedl.

Já třeba na Mamče běžně používám i tu plechovou tabulku s DoF (a kompenzací výtahu měchu) pro jednotlivá ohniska (ze strany na měchu) a samozřejmě i prstenec na objektivu, protože s tím nefotím tak často. A ne, opravdu nejsem schopen si zapamatovat tabulky DoF a HF pro všechny kombinace všech ohnisek napříč všemi různými formáty od 6x4,5 do 6x9.

Aby bylo jasno. Já nehledám důvod se přít nebo Tě chytat za slovo. Jen jsem měl potřebu ten Tvůj "přísný" výrok korigovat, protože si prostě myslím, že není správný.

To, že asi běžný uživatel, co si cvaká momentky na dovolené, tohle neřeší ještě neznamená, že je ten prstenec k ničemu a nikdo normální ho nepoužívá a tudíž ho nemůže postrádát. Toť vše.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » úte pro 6, 2022 17:31

Přemýšlel jsem, jestli má vůbec smysl reagovat na ty posměšky a vysilovat se. Já budu dál spokojeným brouku pytlíku a začátečníkem. :-)
Naposledy upravil Ferd dne stř pro 7, 2022 8:51, celkově upraveno 1
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte pro 6, 2022 23:25

@Ferd .. co jsi sem vstoupil, jsi chytrej jako radio .. fotaku rikas "tikital" na kterej jsi "nedavno presel" protoze ti v mrazaku dochazi zasoba filmu, pritom by ti ale "stacil dobrej scanner" a mimo mnoho dalsiho jsme se dozvedeli, ze sis' poridil "matnici s mikrorastrem a klínem" kterou ani EVF nenahradi .. (LOL) .. do toho jsi odbornik na spacaky .. a tak dale a tak podobne .. takze ti rikam brouku pytliku :) .. ten byl taky mistr mnoha umeni .. nemyslim to spatne, myslim to prave obdivne, ackoliv tedy musim priznat, ze se po ocku rozhlizim po okoli, kdyz ctu vsechny ty tve "veci", jestli to neni nejaka ta skryta kamera .. a nebo jestli by nebylo na miste zacit si (jako v severni koreji kdyz mluvi Kim) opravdu delat do notysku poznamky, aby ta velika moudrost a byla zaznamenana ..

@Kjuba - kazdej mame jinou zkusenost .. z toho co pises mi pripada, ze mluvis o nejakem old-school historickem fotaku ?? (co je Mamca ??) Podle me ale kazdej mluvime o necem jinem .. ja mluvim o normalnim foceni normalnima digitalnima fotakama, ktere jsou dneska standard .. na tech se podle meho nazoru ta stupnice na skle uz skoro nepouziva, mozna pri nejakejch specialnich prilezitostech, neumim si ale predstavit pri jakejch .. ten fokus na digitalu je tak strasne jemnej, ze je ta stupnice, to ukazovatko prakticky nepouzitelne k cemukoliv praktickemu (zduraznuju "podle me" a fakt jsem snad nikdy nevidel, ze by to nekdo z mejch kamaradu k necemu kdy pouzival) .. Ja mam dobra skla a mam to na vetsine fullframovejch skel ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » stř pro 7, 2022 6:25

Ntz: Mamča jsou špičkové japonské foťáky Mamyia. Asi nejznámější jsou jejich analogové středoformátové Mamyia RB(RZ) 67. Tu bych chtěl.

Ano, ohledně té stupnice se bavíme o analogových historických fotoaparátech. Teda aspoň já.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » stř pro 7, 2022 8:47

Dromedaro píše:
Ano, ohledně té stupnice se bavíme o analogových historických fotoaparátech. Teda aspoň já.


a jsme doma kluci :) .. to jsme se spatne pochopopili .. ja byl autisticky zaseklej na vykriku brouka pytlika, ze co presel na "tikital", tak mu tam ta stupnice chybi (tak se mi prosim nedivte) .. historicke fotaky vubec neresim, mluvil jsem o normalnim foceni prakticky (a i foceni na film "normalnima" analogama jako treba fm3a a nebo fm2, ktere sam vlastnim) ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » stř pro 7, 2022 8:52

Nebo o objektivech značky ZEISS
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » stř pro 7, 2022 18:50

ntz píše: .. ten fokus na digitalu je tak strasne jemnej, ze je ta stupnice, to ukazovatko prakticky nepouzitelne k cemukoliv praktickemu (zduraznuju "podle me" a fakt jsem snad nikdy nevidel, ze by to nekdo z mejch kamaradu k necemu kdy pouzival) ..


No já začínám mít pocit, že si nerozumíme mnohem víc. Z této citace mi přijde, jako že Ty myslíš, že tu stupnici nikdo nepoužívá, protože ten údaj o zaostřené vzdálenosti na tom prstenci je moc hrubý a tudíž nepřesný. Že jako se někdo snaží odhadnout, jak daleko mu leží objekt, na který chce ostřit a to se pak snaží nastavit na tom prstenci ostření....

A zřejmě máš na mysli zoomy, kde v tom okénku máš jen hrubou hodnotu vzdálenosti, kam je zaostřeno. Ale tam vůbec žádnou DoF nikde neodečteš. Vždyť tam vůbec nemáš nikde volbu clony, na které ta DoF závisí.

Já mluvím o prstenci, který má většina fix focusových objektivů. Pohybující se prstenec, který ukazuje zaostřenou vzdálenost (většinou v metrech [m] a stopách [ft]). Na těle objektivu je pak ryska a směrem doleva a doprava od ní jsou v různých vzdálenostech (osově symetricky) vynesena clonová čísla. Na zoomech takový prstenec z podstaty věci být nemůže, protože DoF závisí i na ohniskové vzdálenosti, která se u zoomu může, jak známo, měnit.

Já zaostřím, kouknu na prstenec a vidím cca, v jaké vzdálenosti to je (ale to není podstatné). Mám třeba clonu 16. No tak mrknu na clonovém prstenci na hodnotu 16 vlevo a vpravo od rysky. Podívám se na údaj na pohyblivém prstenci vzdálenosti nad clonou 16 (vlevo i vpravo). No a v tomto intervalu vzdáleností to mám ostré.

A myslím, že o tomtéž mluvil i Ferd. Že tato funkce mu chybí. A já mu rozumím. Vůbec nezáleží, jestli je to old school 40 let starej Sekor nebo Takumar nebo třeba ultra moderní Zeiss Otus.

A pořád tvrdím, že nikdo nikde v tomto kontextu nemluvil o krajině. Takže asi každý jedeme trochu jiný příběh.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » stř pro 7, 2022 19:00

Přesně tak. Možná bych to ještě zúžil nebo upřesnil, že se to týká povětšinou objektivů bez AF.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » stř pro 7, 2022 19:01

Dromedaro píše:Ntz: Mamča jsou špičkové japonské foťáky Mamyia. Asi nejznámější jsou jejich analogové středoformátové Mamyia RB(RZ) 67. Tu bych chtěl.

Ano, ohledně té stupnice se bavíme o analogových historických fotoaparátech. Teda aspoň já.
Ano, přesně tak. Mamča je slangové označení pro Mamiya, stejně jako třeba Hassy pro Hasselblad.

Na analog focení používám s oblibou RB67 Pro SD. Ale mám i modernější RZ67 Pro IID. Když si od kamaráda půjčím digital back, tak fotím na ní, protože se na Pro SDčku nedá použít. Ale raději mám Pro SD, protože je zcela mechanická a nepotřebuje baterky. V RZ je už elektronika.

Obě ale mají zásadní nevýhodu. Jsou to strašně těžký krámy.:-) Byly vyvinutý pro použití ve studiu, kde je to fuk. A tahat to po kopcích se mi chce čím dál méně. Je to spíš taková nostalgie. Je to dobrý systém, ale už je dávno mrtvý.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » stř pro 7, 2022 19:09

Zrovna mi vytanulo, že asi před měsícem zemřel Jiří Havel. Ten sebou tahal Rolleiflex po horách. Výtečný fotograf nejen Krkonoš. Ani nemluvě o A. Adamsovi, který tahal velkoformát.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » stř pro 7, 2022 19:11

Kjuba píše:Když si od kamaráda půjčím digital back, tak fotím na ní

Pááááni.. :-) Co používáš? Leafe nebo PhaseOne?
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » stř pro 7, 2022 19:38

Ferd píše:Zrovna mi vytanulo, že asi před měsícem zemřel Jiří Havel. Ten sebou tahal Rolleiflex po horách. Výtečný fotograf nejen Krkonoš. Ani nemluvě o A. Adamsovi, který tahal velkoformát.
Jojo a třeba Láďa Kamarád tahá Hassyho na osmitisícovky. :-) Zas takhle rád to focení nemám :-)

Při své poslední návštěvě Islandu jsem u Dettifossu viděl borce, který se tam vláčel s nějakým ULF (ultra large format) dřevákem. Myslím, že to bylo 12x20 palců negativu. Jako krásný stroj, samovýroba, radost pohledět. Měl na tom nějaký Rodagon na desce, ale už si nepamatuju jakej. Odhadem s deskama a stativem možná 50-60kg nálož. Dal jsem se s ním do řeči. Byl to Ital.

20 minut to rozbaloval, pak dalších 20 minut hledal kompozici, pak 10 minut proměřoval scénu spotmetrem. Pak si hrál s rovinou ostrosti, trochu zakouzlil s přední i zadní standartou. No a nakonec tak po hodině to naládoval a cvaknul. Řekl, že to byl cvak asi za 50€ a začal to balit. :-) No získal si můj respekt. To jo.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » stř pro 7, 2022 19:47

Nedávno mi strýc /profi fotograf teď už v důchodu/ ukazoval svoje starý fotky focený na archaickym aparátu.... Sám si to i vyvolával.
Vsadim boty, že s já s nejmodernějším přístrojem se kvalitou fotek těm jeho ani nepřiblížím.. Nechápal jsem, jaký krásný snímky měl. No, zřejmě úspěch bude spíš v hlavě, než v technice, kterou ta hlava ovládá..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » stř pro 7, 2022 19:51

Ferd píše:
Kjuba píše:Když si od kamaráda půjčím digital back, tak fotím na ní

Pááááni.. :-) Co používáš? Leafe nebo PhaseOne?
Je to Phase One 50MP myslím, že IQ2. Ale nějak moc zkušeností s tím nemám. Takže nejsem nějakej guru zádař. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Pokec o focení

Příspěvekod Kjuba » stř pro 7, 2022 19:54

Etheric píše:Nedávno mi strýc /profi fotograf teď už v důchodu/ ukazoval svoje starý fotky focený na archaickym aparátu.... Sám si to i vyvolával.
Vsadim boty, že s já s nejmodernějším přístrojem se kvalitou fotek těm jeho ani nepřiblížím.. Nechápal jsem, jaký krásný snímky měl. No, zřejmě úspěch bude spíš v hlavě, než v technice, kterou ta hlava ovládá..
Jo, jasně. Sebelepší štětce, plátna a barvy z Tebe Vermeera neudělají.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » stř pro 7, 2022 19:55

Kjuba píše:Je to Phase One 50MP myslím, že IQ2. Ale nějak moc zkušeností s tím nemám. Takže nejsem nějakej guru zádař. :-)

Já potom přestal šilhat, když to k nám dovážel Olympus za půl Mega. Tedy-tu horší. Ta lepší stála rovný Mega :-)...Teď je toho pomalu plný eBay. Ale tahat bych to nedokázal. Rval jsem sebou léta na hřbetě malou mamču a stačilo to...
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » stř pro 7, 2022 20:03

Na zdi mi visí velkoformátová černobílá fotka, která je starší než já. Otec ju cvaknul na nějakou tuším že Praktiku a u strýce v ateliéru to převedl z filmu na papír. Já bych s dnešní technologií horko těžko udělal takovou, na takovej formát :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8036
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru