Pokec o focení

zkušenosti, popřípadě chlubítko vlastníma fotkama:-)

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » úte srp 30, 2022 8:52

jj, Rip ;)
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod mike » úte srp 30, 2022 15:21

Vrsky Ceskeho Stredohori jsem poznal, ale vyhlidku ne. Na Ripu jsem byl tusim dvakrat pred mnoha lety, z toho jednou za tmy :D Co tam taky? Vzdyt je maly kopecek a kolem je to placate.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 30, 2022 18:31

tak ty vrsky sem poznala i ja z mobilu :D :D ale nenapadlo me ze to je rip, kde sem byla jednou pred 10 lety a byl desnej opar a bylo videt kulovy:D spis sem sla vylucovaci metodou a dosla k tomu, ze tenhle pohled fakt neznam a vlastne kdyz si vemu ten opar, tak se nedivim :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát lis 4, 2022 16:25

Tak jsem dnes slavnostne upgradoval na D850 :P (z D810) .. samozrejme z druhe ruky ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » pát lis 4, 2022 17:22

To je pěkná pálka. Tak snad to bude na výstupu znát

Já mám v plánu koupit tuhle mrchu, hlavně jako pracovní nástroj tedy, ale mělo by to i hodně dobře fotit
https://mobilni-telefony.heureka.cz/sam ... ecifikace/
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob lis 5, 2022 9:23

@Etheric ... tvl, mobil za 25 tisic ... to je sileny taky ... snad to taky bude na tom volani a textovani znat :)

D850 jsem koupil za dobrou cenu z druhe ruky (za 40) a na vystupu to vubec videt nebude, to si samozrejme nenalhavam ... foceni je ale o radosti a o tom procesu a workflow .. A ja tu D850 chtel hlavne kvuli tomu, ze ma ten vyklapeci display a ja uz nebudu muset trpet plazenim se po zemi pri foceni z ruznejch nizkejch poloh ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob lis 5, 2022 9:34

navic abych se doplnil ... ja kdyz jdu na vylet tak fotim s D7200 ... vetsinou .. tahat fullframe s tezkejma sklama je proste meh ... navic foceni krajiny je co se tyce techniky jeden z nejmene narocnejch zanru ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 5, 2022 9:59

ntz
na vyklapeci displej se da hodne zvyknout :D tak at dela radost :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » sob lis 5, 2022 10:05

@ntz: volání a textování? To jediný na tom mobilu dělat nebudu :D Bude tam datová sim a bude mi to suplovat PC úplně stejně, jako teď přes 4 roky starej telefon, co stál taky přes 20 a ještě funguje plně, ale už bude potřebovat pomalu náhradu. Su náročný uživatel a levný telefony mi nestačí výkonem ani výdrží, takže proto opět tel s IP 68 a samozřejmě top HW. Mám jistotu, že za dalších 5 let na něm rozjezdu cokoliv budu potřebovat.
Já bych zas nedal 25k za foťák :D
Plánovaná obměna telefonu je povánoční výprodej, nebo někdy na jaře, takže řekněme 19000? 20? Vpoho..
Chtěl jsem zas Huawei, no jenže kompatibilita - já na tom potřebuju pracovat, tj komplet služby Google :(
Ten novej top Huawei musí fotit luxusně, no bohužel.. Tak jsem našel ten Samsung. U tohoto telefonu už můžeme hovořit o výpočetní fotografii, ale když nemáš focení jako koníček, je ti úplně jedno, že stačí "cvak" na to, abys udělal /respektive software udělal/ nádhernou fotku. Naopak, považuješ to za výhodu. Pokud jsi fotograf nadšenec, chápu, že si s tím chceš pohrát. Já ne, mě zajímá jen výsledek..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob lis 5, 2022 10:15

@Etheric - hehe, kazdej je jinej .. ja zase pouzivam misto smartphonu dumbphone (konkretne - mam ale mk.I, ne mk.II) a ve fotacich mam majlant :) .. a jako ajtak pracuju na notasu, kterej potrebuju i pro editaci fotek, atd ... pouzivam ale Linux .. dokonce jsem takovej magor, ze jsem mel Mac Book Pro a mel jsem Linux i na nem - to je nejvetsi hipsterina poridat si maca a preinstalovat to na tucnaka ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » sob lis 5, 2022 10:23

To zařízení co si budu kupovat už není telefon. To je kapesní počítač. A kompaktní foťák v jednom. Funkci telefon nebudu využívat, ani zprávy, od toho mám hloupou Nokii.
Laptop mám jen na zálohování, pracuju na Smrtphonu, je to takový pohodlnější, kompaktnější a jde mi to rychleji, což je fajn, když platí za úkol. Takže já a pc ne-e. S telefonem si však rozumím.. Tudíž v mém případě má smysl dát za to 20k. Pro běžnýho uživatele je to asi blbost, na tom se shodneme, že..
Leda by to fotilo fakt luxusně a chtěl by to někdo k tomu účelu. To vyzkoušíme, až pořídim.
Naposledy upravil Etheric dne sob lis 5, 2022 10:25, celkově upraveno 1
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 5, 2022 10:25

ntz
divam se ze to ma eink a zaroven treba navigaci, takze tam muzes mit mapy.cz s gps? a jak funguje prekreslovani, nejak v klidu?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob lis 5, 2022 12:23

o cem prosim mluvis ?
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 5, 2022 12:36

ntz
pisou ze light phone (kdyz ho mas) je s technologii eink a mela sem za to ze to neni idealni na neco co se musi hodne prekreslovat, jako napriklad mapa s navigaci... tak me zajima jakto funguje, jestli v pohode
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod mike » sob lis 5, 2022 14:21

Jaka mapa? Jaka navigace? Vzdyt pise, ze je to dumbphone :D

The Light Phone II is a premium, minimal phone. It will never have social media, clickbait news, email, an internet browser, or any other anxiety-inducing infinite feed.

A kdyz jsme u toho:
Etheric píše:To zařízení co si budu kupovat už není telefon. To je kapesní počítač.

Kazdy smartfoun je kapesni pocitac, ktery umi i telefonovat. To je prave zasadni omyl lidi, ze to berou jen jako telefon a pak jim vychazeji nesmysly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » sob lis 5, 2022 15:02

aha tak ja nasla info ze to bezi na androidu a ma to i navigaci... tak su z toho teda fakt jelen
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob lis 5, 2022 15:22

ne, nema .. vubec nic to neumi, nedela, nema to barevnej display, nefoti to ... umi to normalne telefonovat a posilat standardni SMS a jeste to ma kalendar a muzes si v tom poustet mp3ky ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » sob lis 5, 2022 16:16

jinak btw, kdyby to nekoho zajimalo :), tak tady ... chybi tam uz jen D810 s Tokinou 16-28mm f/2.8, pujcil jsem ji na vikend synovi me kamaradky na foceni nocni oblohy ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Etheric » sob lis 5, 2022 17:40

mike píše:Kazdy smartfoun je kapesni pocitac

Ze své podstaty ano, nicméně ne každý smrtphone ten počítač zvládne suplovat. A ty nový smrtphony už začínaj suplovat i lepší kompaktní foťáky. Hezky to jde dopředu. Jako ten dobrej foťák k práci taky potřebuju - ideálně ve stejným zařízení, na kterým pracuju. Takže "telefon" s dobrým foťákem je ideální volba. Za ty prachy se to vyplatí, když pro to kupující má opravdu využití..
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8083
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Mawenzi » ned lis 6, 2022 7:21

ntz
to zvladne nokia z bazaru za 100kc, za to davat nekolik tisic nevidim smysl, ale tak jestli sis chtel udelat radost a slouzi ti to, tak asi dobry.

jinak pekna sbirka.

Vcera sem si byla vyzvednout ND 1000x co sem dostala jeste jako narozeninovej darek a ocumovala sem bezzrcatka vystaveny, skoda ze canicon se tomu tak hrozne dlouho branili masivnejsimu prechodu z dslr /nebo doplneni portfolia/, protoze prechazet ted se mi rozhodne vubec nevyplati, mozna tak za dalsich 10 let az umre co mam :D ale jako ted je vyber i v tech velikostech do moji ruky slusnej, ale to se bohuzel taky zmenilo posledni rok, dva...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv pro 1, 2022 9:54

Silně přemýšlím, že se opět vrátím k alternativní analogové fotografii a alespoň částečně temné komoře. Moc mě nebaví, že digitální fotografie jsou víceméně jedna jako druhá. Taková sériová výroba bez individuálního kouzla.
Chci to zkusit opět dělat nějak jinak a digitál mít jen na tu sériovku.

Pro začátek uvažuji o Camera Obscura na nějaký větší negativ. Buď 10x15cm nebo 18x24cm. Z něj pak dělat v temné komoře kontaktní fotografii. Tenhle negativ už je dostatečně velký na to, aby z něj kontaktní fotografie byla koukatelná a zároveň kontaktní fotografie této velikosti není takový žrout času a materiálu jako zvětšování zvětšovacím přístrojem. Tyhle negativy a fotografie si pak ještě budu skenovat. Líbí se mi v tom celém procesu, že je tam strašně moc proměnných, které můžou ovlivnit výsledek. Od použitého negativu, expozici, použitá vývojka filmu a její teplota, použitý fotopapír a jeho následné vyvolání v pozitivní vývojce, kde také lze ovlivnit výsledek typem vývojky a jeho teplotou včetně následných možností tónovacích technik a alternativních procesů.

Přemýšlel jsem, že si vyrobím vlastní, ale nakonec dírkovou komoru (cameru obscuru) asi zakoupím.
Jen teď nevím, jestli tuto:Ilford nebo nějakou z těchto Dirkoma

Nějaké fotky z toho ilfordu jsou zde

Fotí zde také někdo na analog a zvětšuje v temné komoře nebo třeba negativy skenuje?

Postupem času třeba zkusím focení na klasickou velkoformátovou kameru.

VF.jpg
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » čtv pro 1, 2022 11:27

fotim i na analog, mam nekolik analogovejch fotaku (napr. Nikon FM2, Nikon FM3a, Olympus OM-1, + nekolik dalsich poloautomatickejch "plastaku"), ale .. ma to "ale" sve ale ...

Abych te neotravoval dlouhejma traktatama, tak ti reknu, ze pokud chces fakt pekny fotky na analog a chces "takovejhle" old-school, tak ti doporucuju koupit si Flexaretku, uvest ji do provozu a fotit s ni ... Mam Flexaret VI (myslim, doma se kouknu) a i nemeckou Voigtländer Brillant (kterou bohuzel jeste nemam zprovoznenou - nutna investice cca 10000)

poridit Flexaretku v top stavu a nebo dostat ji do top stavu stoji cca 10000 .. ona se da koupit Flexaretka za cca 2-4 tisice, je nutny ji ale dat do servisu, kde ji celou rozeberou, naolejujou (flexaretka co se nepouziva je tzv "vyschla") vycisti a vymeni jednotlive soucasti ktere jsou zoxidovane a zkorodovane .. U nas delaj flexaretky dva panove - jeden je polak kterej bydli na plzensku a druhej je pan u Ostravy (ten daval do kupy flexaretku me) .. Oba za to budou chtit cca 5-7 tisic kdyz jim posles flexaretku v dobrem stavu, zadnej vrak do kupy davat nebudou ..

pokud mas nejakej dalsi zajem, napis klidne PM .. mozna bych i mel jednu z Flexaretek pred opravou na prodej .. musim si to ale rozmyslet, pac to je poklad .. Podarilo se mi koupit flexaretku (bohuzel uplne vyschlou a docela dost zoxidovanou - protoze s ni nikdo asi tak 50+ let nefotil) vc. originalni krabice, navodu, toho kozeneho pouzdra atd .. Pak mam doma jeste jeden volnej ten Voigtländer Brillant, ten ale nevim, jak, za kolik a kdo by ho byl schopen dostat do provozu ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » čtv pro 1, 2022 11:44

Dromedaro píše:na nějaký větší negativ. Buď 10x15cm nebo 18x24cm. Z něj pak dělat v temné komoře kontaktní fotografii. Tenhle negativ už je dostatečně velký na to, aby z něj kontaktní fotografie byla koukatelná a zároveň kontaktní fotografie této velikosti není takový žrout času a materiálu jako zvětšování zvětšovacím přístrojem.
Tady buch Ti trochu oponoval, ze podle mne to bude jeste vetsi "zrout casu a materialu" nez delat zvetsovakem. Samozrejme u nej na mensi negativ, do 6x10cm. Pokud si jednou na zacatku nastavis spravne ostreni zvetsovaku, potom uz to jde rychle a muzes klidne experimentovat. U kontaktni fotky sice nemusis ostrit, ale musis mit dobry kontaktni desku, ktera zabezpeci dokonale prilnuti negativu a papiru. Navic je tam velka plocha skla (bez skla se muze nekde negativ vzdalit od papiru - hodne zalezi na typu a tloustce papiru i na podminkach v komore), ktere se muze znecistit a musi se cistit.

Predpokladam, ze uvazujes o CB fotografii - u barevne je dost slozite doma vsechny podminky drzet na predepsane urovni (teplota lazni a pod.).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » čtv pro 1, 2022 12:08

Já to nedávno zapíchnul a přešel na tikitál :-( Dost nas..štvaný. Důvodů bylo víc-už to prostě nešlo. Fuji mi přestal vyrábět slide filmy-úplně zmizel 400 i 800 ASA, zásoby v mrazáku mi došly, nebyly k sehnání rámečky, kvalitní laby přestávaly být kvalitní... Komoru, kterou jsem používal na BW mi zrušily, exponované filmy jedna securiťačka projela tak kvalitně a několikrát rentgenem, že byly všechny po vyvolání nepoužitelné. ... o těch neexponovaných co mi zbyly ani nemluvě. Moc krásná mladá holka-ale v životě neviděla střední formát a myslela, že vezu dynamit... Tak asi tak. Vnímám to jako vynucené zhoršení kvality. Na druhou stranu PS mi dává víc možností si s tím levně hrát...
Každopádně-držím palce!! :-)
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Dromedaro » čtv pro 1, 2022 15:44

NTZ: Dík, ale píšu, že chci VF negativy kvůli kontaktům. Flexarety jsem také měl. Ty vyšší řady byly dobré. Stejně tak jsem měl Yashicy a Rolleiflexy. Olympus jsem měl tuším OM4Ti. Ten byl super.

APUKA: Já už kontakty dělal a byly pro mě snadnější než klasické zvětšování. To co rozepisuješ jako "ale" u kontaktů, tak s tím jsem problém neměl. Ano, myslím černobílou, ale zkusil bych i barevnou (negativ). Co jsem si o tom četl, tak u toho negativního procesu by to šlo dodržet, aniž by to bylo nějak moc složité.

FERD: Je to tak. Ta dostupnost ČB filmů už ustupovala několik let zpět, když jsem končil. A lezlo mi to hrozně do peněz a zabralo moc času. Ale já sekal dost negativů a fotek. Navíc jsem měl komoru v nepoužívané časti sklepa, kde byla zima, padala tam na mě omítka, hodně prachu ze závěsů a omítek, vodu do ní jsem nosil a vynášel v kýblech...Teď mám koupelnu pro sebe, tak tam by to šlo jednodušeji.
Nemluvě o cenách barevných negativů a jejich vyvolávání v labech, kde mi to ještě často ty negativy doškrábaly a domačkali a když jsem se ozval, tak ještě byly uražení. Ta kvalita labů šla do pryč. Už je to pro ně jen okrajová záležitost, na které jim byznys nestojí.
Teď už bych šel spíš cestou dělat málo negativů a fotek, ale spíš si s nimi vyhrát a dělat to pořádně a jen ty kvalitní.
Digitální fotografie je dobrá právě v tom, že člověk hned po návratu si s tím může doma levně hrát.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » čtv pro 1, 2022 22:30

..no a nejvíc mě při přechodu na tikitál štvalo, že místo celé nové digitální výbavy by býval stačil víceméně průměrný scanner. Bratru náklady do 12k... No-už jsem to rozchodil. Ale postěžuju si rád!! :-) A druhá věc, co mě pořád žere, je ten chybějící ukazatel hloubky ostrosti na objektivech.. :evil: :evil:
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod apuka » pát pro 2, 2022 10:41

Ferd píše:druhá věc, co mě pořád žere, je ten chybějící ukazatel hloubky ostrosti na objektivech
To ale bylo na filmovych objektivech hlavne kvuli tomu, zes nemel velkou moznost si to primo zkontrolovat v hledacku a ze kazde "policko filmu" melo svoji nemalou cenu (vcetne casove do ziskani vysledku). Na digitalu si mas moznost toto udelat na displeji i se zvetsenim, v uplne nejhorsim pomoci cvaknuti (a potom smazani) fotky. K tomu vsemu se zrovna hloubka ostrosti se u digitalu o dost zvetsila, pokud nepouzivas plnoformatovy snimac - a v tom pripade Ti nic moc nebrani abys pouzil i kinofilmove objektivy, max. si musis sehnat redukci, nekdy ani to ne.

Navic stale mas moznost si kupovat objektivy na kinofilm (nebo i vetsi format) s riskou vzdalenosti a hloubky ostrosti i na mensich snimacich, teda jen fotacich na vymenne objektivy. Redukci je na trhu dost. :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o focení

Příspěvekod ntz » pát pro 2, 2022 11:01

Ferd píše:A druhá věc, co mě pořád žere, je ten chybějící ukazatel hloubky ostrosti na objektivech.. :evil: :evil:


snad vsechny fotaky (zrcadlovky - bezzrcadla uz to nativne nepotrebujou) maj cudlik na zacloneni abys videl hloubku ostrosti .. na nikonu se to jmenuje PV Preview, na Canonu se to jmenuje DOF Preview ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2039
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Ferd » pát pro 2, 2022 16:13

To samozřejmě měly i všechny staré foťáky. Ale jsi odsouzen odhadovat hloubkku ostrosti v hledáčku-což je nepoužitelné.
Ferd
nováček
nováček
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte srp 26, 2014 12:55

Re: Pokec o focení

Příspěvekod Lipon » pát pro 2, 2022 22:48

i na EVF?
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

PředchozíDalší

Zpět na Fotografie v outdooru