Tak se nám ten Schengen trochu rozpadá...

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Tak se nám ten Schengen trochu rozpadá...

Příspěvekod Olchor » stř dub 17, 2024 7:13

Včera jsem se vrátil z týdenního treku po Kypru. Poněkud mě překvapila důkladná pasová kontrola na vstupu i výstupu ze země ( letiště Pafos). Oskenovat pas, s papírem na další kontrolu, fronty, zmatek, zdržení. EU/non EU šuma fuk. Z Bratislavy dom jsme jeli žlutabusem, hned při nástupu chtěl řidič pas (OP), při přejezdu hranice SK/CR opět pasová kontrola. No jak za starých časů.
Žádný zásadní problém, ale člověk už si nějak zvykl nevnímat vnitřní hranice Schengenu a to se teď mění. Chápu, války, emigrace... ale líp už asi bylo.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Tak se nám ten Schengen trochu rozpadá...

Příspěvekod Lipon » stř dub 17, 2024 8:37

Ale Kypr v Schengenu není, tam pasovky byly vždycky. Z mého pohledu tedy normální, to mi při přestupu ve Vídni ibvykle Rakušáci přišli podezřívavější a důkladnější.
Vstřícnější vždycky byly okýnka EU members, non-EU a zvlášť okýnka pro Rusáky byly na dlouho.
Proces vstupu mají v běhu, splnili už většinu kritérií, ale fakticky tam ještě nejsou.

Co jsem tak slyšel od místních, tak bojujou s fake pasama cizinců, co se na jižní část dostávají z Turecka a Kypr je pro ně brána do EU; plus fake doklady z Bulharska a Rumunska.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Tak se nám ten Schengen trochu rozpadá...

Příspěvekod Olchor » stř dub 17, 2024 10:30

Aha, tak nějak jsem předpokládal, že když jsou už 20 let v EU, budou i v Schengenu :oops:
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Tak se nám ten Schengen trochu rozpadá...

Příspěvekod Lipon » stř dub 17, 2024 11:21

Jj, EU stihli, Euro stihli, jen ty hranice jim nechtěli otvírat :)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...


Zpět na Pokec