Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » stř bře 22, 2023 15:03

Tak pochopil jsem, že jsi chtěla něco menšího, ale měli tam jen 1,5l.

Já třeba na kole, když chci doplnit vodu, tak si nekoupím 0,5l vody za 17kč (jak se to iracionálně prodává dráž než větší balení) ale třeba 1,5l vody za 6kč a půl litru si naleju do butole a zbytek vyleju třeba do květináče před obchodem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod ntz » stř bře 22, 2023 15:18

Mam tady ruzne na chalupe, doma na hromade, neco v garazi alespon 20-30 batohu (nekolik Gemm, obrovsku skrin na zada Patagonii od Treksportu dokonce ve verzi 85L a ? 70L, muj vysnenej Alpinus Woodpacker, na kterej jsem nekdy cca v roce 1999 makal na brigade za 40 korun na hodinu, nekolik ruznejch lezeckejch batohu od myho oblibeneho Singing Rocku (dnesni Ocun) a ruzne dalsi random batohy) + celou radku tedka novejch batohu z poslednich cca 5ti let ..

Vite, co je zajimave .. Ja se o vahu prazdneho batohu zacal zajimat az po vstoupeni sem na forum :D .. Do te doby me za skoro 40 let myho zivota nenapadlo zjistovat, jak je prazdnej batoh tezkej .. Uz mi to misty pripada trosku obsedantni, resit furt vahy +300g, +800g a na zaklade toho kupovat furt nove veci ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » stř bře 22, 2023 15:37

@ntz:
castene je to proto, ze kdysi byl clovek rad, ze neco kloudneho sehnal, tak vahu neresil...
a jak se zacaly vyrabet a byt dostupne dalsi nove veci (spacaky, karimatky, pouzdeji im stany, a hadry na sebe) s cim dal mensi hmotnosti, zacali se lidi prirozene zajimat i o vahu batohu... ono je rozdil tahat - ted to hrube zaokrouhlim - nejakych dejme tomu 10 dni 15-17kg, nebo 10-12kg... proste se ti tech 5 kilo za par dni pekne pronese, zejmena v "divokem" terenu... a 100g sem a 100 gramu tam

Napr. kdyz porovnam sve charakterem hodne podobne hrebenovky, tak na Suhard-Rodnav roce 2001 jsem sel s baglem 60+ a nastupni vahou 16 kg, a pak maramuresskou hrebenovku v roce 2017 uz jen se 40+ a vahou kolem 11 kg - a je to fakt znat... nemluve o tom, co jsme tahly na zadech pred rokem '90, i kdyz tehdy zase nebyl problem prespat temer kdekoli a varit na ohni... proste je to jinak
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod ntz » stř bře 22, 2023 15:51

@Quido .. ja s tim souhlasim, zase je potreba vyvarovat se, aby clovek misto vyletu neresil vahu vybaveni .. casto nekde vidim furt dokola, ze se nekdo na neco zepta, a ostatni to desne smetou s tim, ze vlastne naznaci, ze oni by s necim takovym fakt ven nevylezli, a ze to je vlastne uplne na h***, co ma ten danej clovek .. pak mi pripada, ze to toho cloveka otravi a nikam nepujde, protoze si bude myslet, ze ma vlastne uplne nedostatecne vybaveni ..

pokud nekdo neco dela, tak je dobre mit priority a plan a pravidelne obmenovat a investovat do vybaveni .. na druhou stranu je dobre si pohlidat, aby se z radosti chodit ven nestala obsese furt resit vybaveni .. treba na youtube, ktere sleduje mladsi generace jako hlavni zdroj informaci, je tenhle trend v tech zajmovejch kanalech (alepon co ja sleduju foceni a trekking) strasne exponovanej ..
ntz
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1959
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » stř bře 22, 2023 16:09

ntz píše:...pak mi pripada, ze to toho cloveka otravi a nikam nepujde, protoze si bude myslet, ze ma vlastne uplne nedostatecne vybaveni...


anebo se muze vykaslat na ty nazory, kdyz se mu nezdaji, a jit si ven, s cim chce on sam... ale kdyz se zeptas, tak halt musis pocitat s ruznymi nazory a odpovedmi - nic te ale nenutise jemi ridit, to je prave na rohodnuti kazdeho z nas...

nekoho na tom outdooru prave to samotne reseni vahy, materialu a technologii bavi nejvic - jasne, ze to pak ani neni moc o outdooru, ale co uz - poti gustu...

ntz píše:pokud nekdo neco dela, tak je dobre mit priority a plan a pravidelne obmenovat a investovat do vybaveni .. na druhou stranu je dobre si pohlidat, aby se z radosti chodit ven nestala obsese furt resit vybaveni .. treba na youtube, ktere sleduje mladsi generace jako hlavni zdroj informaci, je tenhle trend v tech zajmovejch kanalech (alepon co ja sleduju foceni a trekking) strasne exponovanej ..

to je pochopitelné - ale zase, rozum do hrsti a kazdy si musi vybrat, co je pro nej uzitecny prinos a co jen vymyvani mozku, je to nekdy tezke, ale co nadelame... tady rada nepomuze, chce to mit pozitivni vzory, i kdyz je jich jako krokusu
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » stř bře 22, 2023 16:52

ntz píše:Singing Rocku (dnesni Ocun)...
Vite, co je zajimave .. Ja se o vahu prazdneho batohu zacal zajimat az po vstoupeni sem na forum :D .. Do te doby me za skoro 40 let myho zivota nenapadlo zjistovat, jak je prazdnej batoh tezkej .. Uz mi to misty pripada trosku obsedantni, resit furt vahy +300g, +800g a na zaklade toho kupovat furt nove veci ..
Ehm... odnkdy je "Singing Rock dnesni Ocun"? :-k

Tak to neres dal - a radeji res, jak dobre se Ti v tom-kterem batohu Tvuj "naklad" nosi. Je to vyrazne rozumnejsi. Hlavne pri vaze Tve vybavy :wink:.

Ja se toho uz davno nezucastnuji - ale od zacatku jsem tady psal, ze se mi lip nosi v dobre sedicim 2,5+ kg tezkem 60+l batohu (napr. stary Deuter Aircontact Pro, pokud nekomu sedi) ta vetsi (rekneme 15-20+ kg) vaha nez v o kilo, kilo a pul lehcim ale hur sedicim batohu 35 l polovicni vaha. Ze kdybych se mel rozhodnout, v cem poslapu 6-7 hodin turu i na horach, tak bych si vybral toho Deutera s 20 kily, ze me to unavi min. (Teda platilo to, kdyz jsem byl zvyklejsi nosit tu vetsi vahu, mel jsem o 15+ kg a 15 let min. Ted by mi mozna ten batoh ani nesedel, tech 15 kg navic mi docela zmenilo nektere proporce tela. No a taky uz nechodim na vicedenni prechody, tj. bych mel polo(- spise jeste vice)prazdny batoh, co zase meni podminky.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Etheric » stř bře 22, 2023 17:01

Quido píše:napr. i takova pouť do Santiaga de Compostela, kde jde pomerne daleko dlouho, nevyzaduje brat moc veci s sebou, protoze porad mas na ceste zachytne body a spousty zezemi... atp.

Jj, ale byly dny, kdy jsem nesl vody jako Dromedár, páč cestou nebyl žádný použitelný zdroj ať už za peníze či zadarmo, prostě nebyl..... A takovej asfalt, když je teplota ve stínu /kterej potkáš 2x za den a dáš tam pauzu/ 45 stupňů, pak je spotřeba vody extrémní. Ani to necítíš. Prostě je tak horko, že se ani nepotíš,hned to schne. Však když jsem někde pral.... Vypral, pověsil, a než mi doprala druhá várka, ta první byla suchá.... Ale jasně, takových částí je tam málo, můžeš si vybrat i pohodlnější trasu ale zas je to na úkor toho že mineš zajímavý místa...

Jinak k tvé batohové "úchylce". Za mě OK, tedy pokud nemáš doma batohy 6, 8, 10, 12,......50+, pak by se dalo hovořit o úchylce. Já jich mám taky více, jen se hýbu v rozmezí 25-40l a stylu že moc ošuntělý batoh už se na výlety nehodí, ale na celodenní brigádu v lese ještě skvěle poslouží.... Takhle obměňuji, nemusím kupovat pracovní věci, bo v práci dodělám do úplna to, co už z outdooru bylo dost načato. Ona ta práce je vždy v outdooru, takže se to hodí, ty věci si na sebe na sklonku životnosti vpodstatě vydělají :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Etheric » stř bře 22, 2023 17:04

apuka píše:od zacatku jsem tady psal, ze se mi lip nosi v dobre sedicim 2,5+ kg tezkem 60+l batohu (napr. stary Deuter Aircontact Pro, pokud nekomu sedi) ta vetsi (rekneme 15-20+ kg) vaha nez v o kilo, kilo a pul lehcim ale hur sedicim batohu 35 l polovicni vaha.

Ty čísla byly poněkud jiný proto tě i mike vyzval na ten závod. Pojď do toho, dojedu, dáme i ten závod s převlékáním kalhot.... Outdooroví bořiči mýtů :lol:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Lipon » stř bře 22, 2023 17:10

Quido píše: ... ale kdyz se zeptas, tak halt musis pocitat s ruznymi nazory a odpovedmi - nic te ale nenutise jemi ridit, to je prave na rohodnuti kazdeho z nas...

nekoho na tom outdooru prave to samotne reseni vahy, materialu a technologii bavi nejvic - jasne, ze to pak ani neni moc o outdooru, ale co uz - poti gustu...

to je pochopitelné - ale zase, rozum do hrsti a kazdy si musi vybrat, co je pro nej uzitecny prinos a co jen vymyvani mozku, je to nekdy tezke, ale co nadelame... tady rada nepomuze, chce to mit pozitivni vzory, i kdyz je jich jako krokusu


což je někdy problém u čerstvě příchozích - odlišit kdo je gramhonič non plus ultra a kdo je spíš trempík a na gramy nejede (viz to skvělý video od Hanibalu, linkovaný ve vlákně o hmotnosti vybavení), časem se stejně dozví cokoliv od "koupil sis těžký srágory, vyhoď to a kup si jedině XYZ" až po "deko sem deko tam, hlavně když jsi spokojenej", rozhřešení nedostane :D
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 22, 2023 17:41

dromedaro
no prave chtela sem mensi, ale pak je volba nic anebo vetsi s tim ze to ponesu /vypiju. nerada plytvam vodou/jidlem zbytecne.


nekdo ma zas prave obsesi ty veci resit, protoze ho to s tim bavi mnohem vic :D

taky mam batohu tri prdele...

do mesta 25/35

na ven
34/36 (sem chtela 36 ale jezisek blbe koupil, takze nakonec mam oba - 36 ma totiz viko a ne zip, takze je nekdy vhodnejsi, jako napr. ted na tech 12 dni se mi hodi variabilita vika, kdy pod nej donacpu vetsi nakup nebo bundu, kdyz je krasne a ne, ze do te zipove verze se proste nevleze navic nic).
34 pouzivam na vsechny jednodenni vylety, ten zip na rychlej pristup mi hrozne vyhovuje a je to nejpouzivanejsi batoh, co mam, ackoli je casto poloprazdnej, diky celkovy konstrukci to neva

50/48/38
kdy sem proste tu starou 50 mela driv, koupila vyrazne lehci ale stejne pohodlnou 48, ktera je spis jako 55 takze uz moc obri a k tomu 38 spis jako 45:D abych teda mela lehci variantu k te 50l verzi.
- takze co s tim? kterej z tech batohu prodat se ztratou? nebo si je vsechny nechat a pokryt tim proste pristich 20 let? beru variantu c. 2 nechat a 20 let nekupovat tuto litraz, ale jako tady by to uz s obsesi hranicit mohlo.

- 68l, pouzivanou sporadicky, ale svoje misto ve skrini si zatim udrzi, vzhledem k tomu ze ma za sebou za ty 2 roky co ji mam 40 noci venku, tak se mi ji max za pulku puvodni ceny fakt davat pryc nechce, kdyz se muze jeste (hlavne v zime) hodit.

- u me dost mista teda zabira to jidlo, jo kdysi davno mi za den stacilo jabko a hermelin a to ste nechapali a dneska zas nechapu ja kde to jidlo mate vy? to nejite? jite jednu polivku z pytliku denne?

ted su presne v situaci... vcera sem nemela moznost sehnat pecivo, takze jen skelna vata (kukuricjy patky) a dnes taky ne... na zitra mam ryzovy "chipsy" a uzeny, z tech platku mam tak rozrezanwj jaYk ze dalsi baleni bych nedala. sem se nechala ukolibat tou "civilizaci".
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » stř bře 22, 2023 19:19

jenze, udaje na batoihu neukazuji realne hodnoty objemu, takze kdejaka 20/22 je vlastne 30 - viz muj jiz zminovany BD nitro 22 - realne 29-30; tudiz mam batohy s uvadenym objemem 20-25 tri, ale kazdy je jinak velky... Ted jsem zkousel ty Thule, ty jako jedni z mala, co pisou zase vetsi objem, nez realne je (treba pocitaji i vsechny kapsy), takze ta AT X 15 je opravdu mrnava, spise neco pres 10 l - ta AT X 25 je tak kolem 21, kdyz je napechovana, ale jinak je to docela vymakane...
pak mam tu 40 Ortovox, ten je s prehledem mozno nazvat 50, nebo i 55 a Nejvetsi je Vaude 42+8, coz je realne pres 60... pak par mestskych batuzku - nosil jsem vzdy jeden v zime (vetsi) a jeden v lete mensi, ted jsem poridil takovy akorat na vsechna obdobi, toz zacnu nosit ten... a jeste dva male na kolo (nejake 14-17 l)... takze su ted rad, ze nejsem sam
:prayer: :mrgreen:
uchylka je v tom, ze se casto nemuzu rozhodout ktery, jak jsem psal - vetsi svadi k tomu vzit si blbosti, mensi zase nema rezervu, ale je to pro motivaci lepsi...

gramar nejsem, ale neni spatne mit lehky teply spacak, lehky funkcni stan, lehky pohodlny batoh... uplne stejne jako je lepsi byt zdravy a bohaty, nez chudy a nemocny, cili je dobre mit lehci batoh, ktery mi sedi... a tomu clovek musi trochu jit naproti - zkouset, nemit predsudky a zase zkouset...

Jiste, ze pri vaze nakladu nad 15 kilo, je jedno jestli mi batoih vazi 2, nebo 2,5 kila, hlavne aby sedel - a ono ta dobra konstrukce taky neco musivazit - ale na druhou stranu neni od veci se zamyslet, proc mam ten naklad tak tezky? Jak se technologie a materialy vyvijeji. Neslo by sundat 1/4 nebo 1/2 kila z batohu, aniz bych prisel o zada, nedalo by se sundat 1/2 nebo 1/3 vahy ze spacaku, neslo by ubrat kilo ze stanu, musim tahat ten velky varic a tolik nadobi, musim mit takovou mikinu, kdyz staci jedna funkcni SS, neslo by sundat z hulek 100g, z obalu na neco 100g, z noze 50g, z lahve 50... ? to jsou jen prilklady, ono se to pak nascita a ejhle, z 15+ kg je najednou 12 :wink:
A to rikam naprosto otevrene jako stara kozerva, co temer lpi na viku na batohu a poradnem bederaku... A tim padem, naprosto chapu, ze osvedceny batoh / stan / spacak atp. se tezko opousteji - to je asi hlavni problem...
:roll:

jj, voda, to je peklo, stejne jako baterie :mrgreen:

@Lipon:
no, a tady je treba pouzivat ten zdravy selsky rozum a udelat si svuj svetonazor :wink:
ty videa ar rady z netu jsou jen informace, na zaklade kterych je treba ten nazor stavet - ne ze to hnedle udelam... reknou/napisou: skoc z okna - tak skocim (?)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » stř bře 22, 2023 19:48

quido
me osprey trochu nakrknul tim, ze starej exos 38l je fakt tak o 5-7litru pocitove mensi nez novej exos (eja) 38l.

cekala bych, ze bude drzet velikost batohu/litraze v nejakym svym hypotetickym standardu pripadne budou porovnatelny alespon mezi starym a novym modelem

v obchode sem se zamerila na test zad, ne tolik na skutecnej obejm... ale na prvnim vandru (uz pri baleni teda) uz bylo jasny, ze ta 48l je monstrum a ne sekundant ke stratosu 50l ale obluda... tak sem koupila tu 38l verzi, ktera je i tak proste vetsi, nez sem cekala...

takze to mam jako pripominku svoji blbosti, kdy jsem si to neoverila zavcas a hlavne nastavaji situace, kdy stratos 50l je tesnej, tak ta eja bude dobra... ale aktualne bych rekla, ze je to vlastne takova zvlastni velikost, protoze na moje bezny vandry se mi zda velka a pokud potrebuju tunu jidla, tak ta se tam nevejde...

jinak svyho casu sem taky resila hodne, kde usetrit na batohu, kare, tarpu, mikine... jenze me bohuzel nestaci jedna SS bunda...

treba v nedeli rano bylo -1, az nekdy po 9km se oteplilo na 3.
to by mi JEN SS bunda fakt nestacila... a co teprv kdybych zastavila na svacinu... marmot powergrid sem sundala a kdyz bylo asi 6°C a to mam jeste PA v batohu vrstvu kdyby neco...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » stř bře 22, 2023 20:07

@mawenzi:
to mas z toho, ze pozivas ospreye :twisted:
- to bylo stournuti, co jsem si nemoh odpustit... ja proste tuhle znacku skoro nesnasim - mam od nich jen tasku pres rameno, ale ten jejich matros mi je na batohu prtivnej, nakonec i tu jejich dizajnovou a konstrukcni filozofii jsem nepochopil
(asi jako bych si nikdy nekoupil hjundee, tak bych si nikdy nekoupil Osprey) :mrgreen: :roll:
- ale to je moje vec...

ted vazne - taky jsem poridil nekdy v devadesatkach Doldy Horn 70, dneska je to Horn 100, asi to upresnili... :wink:
nikdy se mi ho nepodarilo naplnit., ale nakonec jsem ho z jineho duvodu reklamoval, a bylo vyreseno...

u mensich batohu mi staci letma prohlidka, abych poznal, jestli je ta velikost dostacujici... a v pripade vetsiho batohu, po jistych podobnych zkusenostech s tvymi, a pokud se melo jit do vetsich akci, sel koupit tak, ze jsem si do kramu vzal vetsinu z toho, co jsem chtel vzit s sebou na akci, pribral jeden maly polstartek z gauce a zkousel to posklaldat do noveho batohu - pokud to klaplo a jeste sedel na zadech, bylo to cajk... dnes to muzes delat v pohodli domova - objednas bath(y) a mas nejmene 14 dni na zkouseni....

ono to neni az tak hloupost, ci naivita, jako spise lenost si realny stav veci neoverit :wink:

s tema teplotama to mas blbe, jako moje zena - ta se zase musi oblect jinak pri kazde zmene teploty o 3 stupne
:-s
ja si teda radeji vezmu dva druhy 1. prvni vrstvy, naz dve ss, ale rozdil teplot o 4 stupne resim az pri zastavce, pri pohybu to poznam snad jen na rukach a tvari
Naposledy upravil Quido dne čtv bře 23, 2023 10:40, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 5:42

quido
ja mela exos 38 kterej velikosti odpovidal stratosu 36, asi ten litr ci dva navic tam byl, takze ani tak neslo o lenost (batoh sem si dala naplnit vecma na prodejne) ale ze me opravdu nenapadlo overit, ze nezmenili realnou litraz proti cislu na batohu. takze 48 byl vetsi, ok, to je spravne :D

nenapadlo me ze z toho bude nakonec doma monstrum:D

- kdysi jsem zkousela gregory tusim baltoro, sedel mi taky dobre ale osprey mi sedel o 5% lip a pak uz sem u nich zustala proto, ze vzdy mi paradne sedi zada/bederak.

kdyz obcas ale vyzkousim neco jinyho (coz pravda nedelam casto) , tak to je vetsinou zklamani, bud nesedi zada nebo popruhy. takze zas kdyz uz mam mortirium za sebou a skoncim nakonec po hledani zas u ospreye, tak do te 50l verze stratosu sem sla uplne najisto, s tim, ze ten model znam, sedi mi a muzu usetrit litani po obchodech...

ono "nechat si poslat dom" je taky super ale nesmis cbodit so prace, aby ses dostal to vyzvednout... takze poslat dom = poslat do brna, kde maji dyl otevreny pobocky, pak to vezt vusem dom, pak to vezt zpet do brna na nejakou pobocku... to uz muzu rovnou obehnout ve meste tech 5 obchodu za odpoledne, vyjde to asi nastejno...

a rim, ze ten exos 38jsem mela (ale nestal a nemel kapsy) tak me fakt nenapadlo, ze to tak moc zmeni.

ps: ja si kupuju veci podle toho jak mi sedi a myslim si, ze je pouziju a ne podle znacky... akorat ze casto nakonec skoncim u stejne je spis preference strihu/reseni/ nejakych konkretnich vlastnosti, ktery se jinde hledaji hur v tom mixu jak potrebuju ja...

napr. damsky batohy se delaji s katkyma zadama (obecne) ale osprey dela pansky bqtohy s mensima popruhama nez konkurence, (u exosu si na to lidi stezovali) takze me ten exos suprove sedel... vlastne vzpominam si, ze kdyz sem si sla 2011 nebo 2012 kupovat svoji prvni dospelou krosnu, deuter mi vubec nesedel... bederak na brise a podavac z hudy mi to nutil jak to vsem vyhovuje, je to suepr znacka a ze bederak co me tlaci do bricha je uplne v poradku... no kdyby byl, nehledala bych novou krosnu a chodila s tou starou:D

ps: -1 a +6 neni rozdil 3 stupnu, ale proste me SS bunda staci do te hranice 6/7 ale pod ni mi samotna na tilko nestaci, proste kazdej to mame jinak takze univerzalni rada jako " vem si ss bundu misto mikiny" - a pak se vrat z vandru nemocnej, trp zimou atd, proste neexistuje. to nastava az v okamziku , kdy znas svoje telo, par akci mas za sebou a uz vis, jestli to tak potrebujes, nebo ne. jestli mikina v techto podminkach je navic, priste ji nechas doma, ale uz to vyzaduje nejakou zkusenost, a pokud ji nekdo nema, nemusi byt rozumny to.hned rozhodovat za nej...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » čtv bře 23, 2023 6:12

dyt ja ti to nevycitam... kazdy jsme udelli nejakou botu, ci nekolik bot... proto pak mame jiste zkusenosti, a ani ti nevycitam tu znacku, jen pisu, ze mne nevyhovuje skoro vubec...
taky jsem obcas koupil spatne a proto si davam majzla, dokonce stejny model a stejna velikost, jen s jinym rokem vyroby muzou byt nekdy jine (ma to tak i napr. i dojtr)

zkouset v pohodli domova neni hnedle, ze to musi poslat domu... casto si nechavam posilat veci do prace, nebo do zasilkovny blizko prace, jelikoz u nas na dedine nemam sanci se na postu dostat... mne to halt takto vyhovuje vice (u nelkterych komodit)

vec otuzilosti, ci pocitovani chladu/tepla je vec vyrazne individualni, tady to muze mit kazdy uplne jinak - dal jsem to jen jako priklad, ze radsi vezmu mene lehcich veci, nez vice tezsich... a u mne treba vymena 1. vrstva ma daleko vetsi ucinek, nez ty ostatni vrstvy... to jen za sebe
Naposledy upravil Quido dne čtv bře 23, 2023 8:49, celkově upraveno 1
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 6:45

quido
aha ja pochopila ze si misto mikiny (zateplovaci vrstvy)ma vzit neco ala rab borealis (ss) a to podle me vubec neni stovnatelny, protoze ta tezka mikina prave zajistuje tepelnej komfort zatimco 200g SS bunda spis ochranu proti vetru a mirnej tepelbej komfort

ale ono vlacet vetsi objednavky jako batohy autobusem a jeste kilak pesky je dost nepohodlny, takze ja zas radsi zajedu do tech obchodu, nez si to objednavat na vyzkouseni doma.

jo, prave tyhle zlusenosti - nejen chyba pri nakupu, kdy proste nekterej aspekt nevezmeme v uvahu, nebo zbytecne tyden nosena mikina /anebo kazdy vecer vyuzita?/ pomahaji v rozhodovani, jak to udelat priste.

napr. ohledne vahy batohu mi bylo receno ze kdyz su ve skupine 100% sobestacna a vse moje si nesu sama je z hlediska vahy spatne, ze kdyz jedeme 3, jeden veme esus, druhej bombu a treti varic... ze hnedle usetrim 300g... no a pak su hodinu a pul od domu a prijde zprava ze clovek s varicem nejede... no a jak je najednou dotycnej rad, ze mam vse a tedy krom sebe obslouzim vecer i jeho, ktery pri teto spolihaci metode by nemel jak snist vecerni dehydro...

nebo nosit zbytecne 600g nepromoku... 10x to mas zbytecne a 1x nemas a zkazi to celej vylet...

spis je chyba brat vsechno dogmaticky (obecne) ale spis se inspirovat a rict si ze to treba zkusim jinak, ale necitit se spatne, kdyz to proste v tom konkretnim pripade nevyhovuje. coz se tady na foru nekdy tezko dela, kdyz zdravej clovek hole nepotrebuje jen mrzak ano, takze jeste ze su chrabrus na koleno... nemusim se citit provinile za pouzivani holi... proste nekdy tady ty komentare s nulovou toleranci berou chut neco jen tak debatovat, protoze to uz ani neni v mezich "doporuceni" ale takovych slusne recenych urazek...

ja bych mozna ten seznam na tech 12 dni dala proc mam 12kg bagl, ale cekam, ze misto slusne debaty ala "ja si myslim, ze celovka je zbytecna" to bude "celovky nosi jen mrzaci, zdravej trenovanej clovek je k nicemu nepotrebuje, obzvlast ve strednich cechach!" :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Etheric » čtv bře 23, 2023 6:55

Mawenzi píše: "celovky nosi jen mrzaci, zdravej trenovanej clovek je k nicemu nepotrebuje, obzvlast ve strednich cechach!" :D

Umíte někdo vidět po tmě bez čelovky? Rád bych se to naučil. Btw patřím do té skupiny, která ještě schopnost vidět po tmě neztratila, tedy takovou tu malou, kterou dřív mívali všichni lidé
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 7:11

jako v hustym lesw mimo cestu kdyz je zatazeno? to nevim jestli je vubec ve fyziologii cloveka uplne realny.

jinak ja teda uplne necekam, ze bych chodila po tme, ale jeden nikdy nevi:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » čtv bře 23, 2023 8:54

přijde na tmu
https://www.youtube.com/watch?v=1stHigYsYK4
:mrgreen:
je dost rozdíl "vidět" po mě a jít v terénu bezpečně po tmě...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod irem » čtv bře 23, 2023 9:05

Rekla bych, ze i ve strednich Cechach, si clovek bez celovky / baterky spis koleduje o to, aby se z nej mrzak stal ;)
A to mam tendenci si za sera prisvecovat mene, nez vetsina ostatnich. Trochu schopnosti videt a nejak se pri pohybu orientovat v pritmi mam a taky jsem trochu srab, takze jsem radeji, kdyz na sebe tim svetlem neupozornuju, pokud nemusim a da se jit alespon trochu bezpecne. V terenu. Naopak jak se objevi silnice, videt chci byt co nejvic, takze svitim.

@Mawenzi Me by ten Tvuj seznam docela zajimal, kdybys byla ochotna risknout, ze nekdo misto diskuse celovku a dalsi soucasti vybavy rovnou odsoudi :-k Ja mam treba na akce, kdy se pohybuju sama od ubytovani k ubytovani hodne usporny system baleni, ale to je dane pozadavky na vahu a rychlost pohybu. Rovnovahu v tom, co brat a nebrat na jine typy akci postupne doladuju a momentalne postupne upravuju vybaveni a system baleni, takze diskuse se hodi.
irem
účastník
účastník
 
Příspěvky: 263
Registrován: čtv kvě 24, 2018 7:14

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » čtv bře 23, 2023 9:17

Mawenzi píše:quido
aha ja pochopila ze si misto mikiny (zateplovaci vrstvy)ma vzit neco ala rab borealis (ss) a to podle me vubec neni stovnatelny, protoze ta tezka mikina prave zajistuje tepelnej komfort zatimco 200g SS bunda spis ochranu proti vetru a mirnej tepelbej komfort

nene, to jsem fakt napsal ? ja myslel, ze si vezmu radsi 2 teplejsi 1. vrstvy, nez dve zateplovaci 2. vrstvy - takze asi jsem i ja spatne pochopil tve vyjadreni...

Mawenzi píše:ale ono vlacet vetsi objednavky jako batohy autobusem a jeste kilak pesky je dost nepohodlny, takze ja zas radsi zajedu do tech obchodu, nez si to objednavat na vyzkouseni doma.

no dobra, mas to jinak - ja, nez bych objel postupne ty obchody, kde maji, co shanim, a vyzkousel, tak mi to sebere vice casu, penez i moznost srovnavat pohodlne vedle sebe... toz kazdy dle sveho uvazeni a moznosti...

Mawenzi píše:napr. ohledne vahy batohu mi bylo receno ze kdyz su ve skupine 100% sobestacna a vse moje si nesu sama je z hlediska vahy spatne, ze kdyz jedeme 3, jeden veme esus, druhej bombu a treti varic... ze hnedle usetrim 300g... no a pak su hodinu a pul od domu a prijde zprava ze clovek s varicem nejede... no a jak je najednou dotycnej rad, ze mam vse a tedy krom sebe obslouzim vecer i jeho, ktery pri teto spolihaci metode by nemel jak snist vecerni dehydro...

tak tohle jsem za svuj cundracky zivot nikdy neresil - jedine, co jsme si rozdelovali, byl stan, a vyjimecne jidlo, ktere se stejne snedlo; maximalne bylo: ty vezmes varic, ja kartuse, to ale bylo jen s pritelkou ci manzelkou...

Mawenzi píše:nebo nosit zbytecne 600g nepromoku... 10x to mas zbytecne a 1x nemas a zkazi to celej vylet...

tady taky na vaze nesetrim, nepromok u mne neni zbytecny - na 2/3 akci jsem ho potreboval, trebaze jen na 20% celkoveho casu, ale nebyl jsem pak nemocny, jako nekteri... ja spise nechapu, ze to mnozi maji misto vetrovky
Zbytecny je nepromok jen v pripade jednoznacne prizniveho pocasi a to se no hroach da zarucit malokdy a max. na jeden-dva dny... to jsou u mne ale vylety, ne akce, o kterych se tu bavim

Mawenzi píše:.... zdravej clovek hole nepotrebuje jen mrzak ano, takze jeste ze su chrabrus na koleno... nemusim se citit provinile za pouzivani holi... proste nekdy tady ty komentare s nulovou toleranci berou chut neco jen tak debatovat, protoze to uz ani neni v mezich "doporuceni" ale takovych slusne recenych urazek...

clovek nesmi byt takovy nedutklivy a vzathovacny... vetsinou takove kategodricke soudy prechazim...


Mawenzi píše:ja bych mozna ten seznam na tech 12 dni dala proc mam 12kg bagl, ale cekam, ze misto slusne debaty ala "ja si myslim, ze celovka je zbytecna" to bude "celovky nosi jen mrzaci, zdravej trenovanej clovek je k nicemu nepotrebuje, obzvlast ve strednich cechach!" :D

neboj se toho - toto je predpojatost, treba to se naopak neco o sobe a svych vecech dozvis
Ve vlakne k batohum 35-45 l jsem ted postnul foto, co taham v baglu...
:wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 9:23

irem
snad to pujde otevrit
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... p=drivesdk

- urcite bych
mohla vynechat pantofle a chodit v ponozkach, ale uz sem narazila na dlazbu ledovou, kdy mi od spoda fakt promrzaly nohy, tak nechci riskovat

- celovku mam i jako cerveny blikatko na batoh kdybych mela jit v horsi viditelnosti po blbe silnici

- pastelky, korespondaly a kreslici blok s sebou bezne fakt nenosim:D ale ted sem si rekla ze proste budu mit k poutni ceste jako formu tvoreni a sebevyjadreni

- i ten stativ sem hodne premyslela, ze nosit nebudu a ten vodopad, na kterej sem ho mela sem kvuli desti stejne nenavstivila :D

- feti lie je plysovej vlcek, bez kteryho se nehnu

- urcite by slo vynechat i vareni, ale zatim si docela uzivam bud caj, polivku nebo dehydro...

asi se dokazu zbalit u usporneji, kdyz na to prijde:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 9:44

quido
to sem te mozna taky uplne nepochopila, jak to s tou mikinou a ss myslis.
ja naopak mam rada bundu porad stejnou a radsi dve tensi mikiny na sebe, univerzalnejsi, kdyz je zima natahnu na sebe vse co mam :D

jinak ale dpufam, ze tu je i hromada kritiku umebi, takze pridam co jsem udelala na korespondaky anebo jako zatim jen nacrty do bloku. hodne sem.kreslila kduz sem byla na prelomu 1/2. stupen a 20 let sem prakticky nic neudelala, takze tech 12 dni poutni stezky vnimam prave i jako moznost se k tomu zas vratit, kdy vecer mivam cas bud na cteni nebo tvoreni. vubec nechapu, proc si na nejaky smaranice nenajdu cas i v beznym zivote.
korespondaky jsou pak pro me takova berlicka abych to neodkladala, protoze mam za ukol poslat 8 korespondaku a tak su jakoby donucena neodkladat.

davam ukazky, at vidite, ze pastelky nezahaleji i kdyz je to jako dilo ditete z toho 1. stupne:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 9:46

tak prosim budte schovivavy:)
Přílohy
20230322_122627_320x265_640x530.jpg
20230322_122809_480x566.jpg
20230322_122809_480x566.jpg (242.57 KiB) Zobrazeno 833 krát
20230322_123139_480x799.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » čtv bře 23, 2023 10:02

Mně se to líbí. Má to svůj styl. Píšeš si deník a děláš do něj nákresy? To chci také realizovat. Nějaký výtvarně pojatý deník nebo zápisník z každé cesty. Akorát, já bych si to nahrával na diktafon v mobilu a doma podle toho přepsal i dodělal kresby. Mě baví ty pastelky, které můžeš i roztírat vodou, když chceš. Na cestě by se mi do toho po večerech nechtělo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » čtv bře 23, 2023 10:50

neco podobneho jsem si psal / kreslil na zakladce, broucky, kytky, zivot v louzi, v potoku, nebo sve fantazie, pozdeji na stredni a na vysce, asi tak do 20ti, jsem spise si zapisoval napady a delal nacrtky rikal jsem tomu cancak... psal jsem si tam verse / basnicky / pisnicky, cokoli co mne napadalo, a k tomu maluvky, spise kresby a karikatury, ale taky jsem si vymslel futuristicke mesta a tak... vsechnomozne; nekde to jeste na pude asi bude zasilazovane jinyma vecma, dokumentama, fotkama atp., co jsem 20 let i vice nevytahl... pak byli decka - male, a to se tocilo vse kolem nich, pozdeji jsem si spise zvykl pro prestavkach sedet a kukat, pozorovat prirodu, anebo si jen tak premyslet ci meditovat.. a mezitim si fotim... a to mi dalo myslim vice, nez to kresleni, ale je to dano vekem a rozpolozenim... ted mam zase na starost vnucku, tak delam program hlavne pro ni a odpovidam na stovky, tisice vsetecnych otazek...
O:)
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 12:07

blok mam zvladst ale pastelky mam akvarelovy, ta voda v tom se mi dost libi... ale stetec s sebou nemam

ja to beru jako formu relaxace, jinak mam i neco jako denik, ale napady co nakreslir me napadaji hlavne venku, treba ta rovnodennost. mrzi me, ze nemam um to nejak lip prevest na papir, ale pak nektery z tech napadu predelam na korespondaky a beru to tak, ze koupit pohled neni moc osobni.

quido
ja bohuzel fotim asi na takove urovni na ktere cmaram, takze u me je oboji zbytecny z pohledu cizi osoby, ale chtela sem se na to vic zamerit a tim, ze sem si dala cil udelat ty korespondaky tak se na to fakt vic zameruju a ma to ten efekt, ze proste premuzu nechut a nicnedelani, ale nenutim se za kazdou cenu.

a zase me pak napadaji hrozne konkretni veci, jdu, vidim podbel... kamaradka ho miluje ale v jejim okoli neroste... takze je jasny, ze ona dostane podbel, zatimco rovnodennost sama vykrystalizovala v mysli bez nejakyho nadmernyho premysleni, proste sem mela nutkani to jit nacmarat, coz se mi obcas deje, ze mam silny nutkani ted nacmarat nejaky napad ale neni kam, neni cim... a tak to necham byt
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » čtv bře 23, 2023 12:51

jasne, nekdo zase leze na stromy, nebo skace panaka, nebo chlasta, anebo jen spi.... :mrgreen:
sak jo, delej co te bavi, nekoukej na to co druzi... a vystavovat to nemusis, kdyz se ti to nezda, i kdyz neni dovod se za to stydet - tvoje fotky jsem videl, to chce jen porad zkouset :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 14:43

quido
stale zkousim, stale marne :D pointa jen byla v tom ze nefotim treba jak ntz abych mohla rict, ze na tomhle mam na vyletu fotku - proces tvoreni, jak jsi to psal, ze tobe foceni dalo vice.

me sice bavi ale jestli mi dava neci vic nez jen vzpominky, to nevim... proste kde nic neni ani smrt nebere :D

a samozrejme ze to delam spis pro sebe, proto taky se nestydim.si pastelky vzit i kdyz ze me zadnej umelec nebude, je to proste relaxace q zabava, trenink jemne motoriky...

doma me furt neco (pc) rozptyluje, ale to je i tim, ze mam doma presne 1 stul... PC stul:D takze je to hrozne snadno dosazitelna zabava
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » čtv bře 23, 2023 14:53

Mawenzi píše:ale pastelky mam akvarelovy, ta voda v tom se mi dost libi... ale stetec s sebou nemam

Já s nimi maloval tak, že jsem to nakreslil pastelkou, pak namočil prst do vody a rozmazával to tím. Přišlo mi to zajímavější, než klasika štětcem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4259
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Pokec