Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pát říj 7, 2022 16:21

Skutecnost je takova, ze mizerne nabijecky existuji, ale nesplnuji USB standard. Podobne, jako existuji USB-C kabely, ktery nesplnuji standard a dokonce muzou zarizeni znicit, viz odkaz vyse. Co s tim? Zajimat se predem, nekupovat, polofunkcni vracet. Pripadne kupovat jen veci s certifikaci, ktere jsou pochopitelne drazsi. Kdyz si nekdo koupi levny kabel, nabijecku, whatever, od alienu, tak se nemuze divit, ze neco nefunguje.

Castecne mas pravdu v tom, ze z hlediska USB standardu je nabijecka aplikace, kterou standard neresi. Tj. na dratech musi byt spravne hodnoty, ale jak na to aplikace/nabijecka (ne)reaguje, uz je jeji vec. Resp. vec zakaznika, aby to vyrobci hodil na hlavu a napsal na Net hnusnou recenzi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 8, 2022 5:36

apuka
nabijecku s tlaxitkem sem jeste nikdy nevidela, a asi bych si ji ani nidky nekoupila... neustale hlidat co do ni davam...

staci mi zevymenuju furt kabely /usbc/mikrousb/garmin konec/ a jeste si hlidat kolik to chce a prepinat...

zavedeni standardu me bude tesit hlavne u garmina, kterej to ma vyreseny tak blbe ze se musi konektor nasadit 3x nez se nabijecka chyti... na druhou stranu je konec "na ruce" bez krytky tak ocistovat hlubsi usbc konektor nebude zadna slava, i kdyz ja teda konektor ocistuju pred naijenim vzdy, stejne se nabijecka musi nasadir 3x a pri pusteni z ruk jeste 2x prekontrolovat jestli se nabijeni neprerusilo...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » sob říj 8, 2022 18:53

referencni vylet na snezku...

slezsky dum - vrchol.

jo su pomala jak svina, ale... vylezla sem to v podstate na jeden zatah bez pocotu duseni a jeste sem asi 3x dokazala neco rict kamardum, kratky vety jako "vyfot me prosim", "uz sme v pulce" a tak, byla sem schopna je rict jako beznej zadychanej clovek a ne po 3 minutach snahy popaddnout dech a vubec dokazat rict neco... casto sem mela.stavy na "omdleni bez kysliku" kdy sem zvladla jen sipat a kroutit hlavou jako ze nechci vodu a jo jeste ziju :D kdy sem.se nedokazala ani napit vody nejakou dobu...

jeste se muzu pak z loggeru podivat jak to trvalo dlouho (zitra), mozna sem dneska nesla rychleji ale urcite sem byla ve vetsi dechove pohode, prestoze mi kamaradu do kopcu utikali vcera i dneska, tak oba dny to na dychani bylo spis komfortni a prijatelny, i kdyz sem.nekdu uz citila ze se musim vydychat, ale to bylonza dnesek 1x a jindy to mam x za kopec...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » sob říj 8, 2022 23:04

Vsak jsem to rikal, Mawenzi jede na Snezku, bude tam hnusne :twisted: Koukam na webkameru a fakt ze jo. Pekne se udelalo az vecer a bude i dneska. Protoze na sever jedu ja 8)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 9, 2022 5:08

takze ty za to muzes! :D ze si nam predpovedel.hnusne:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pon říj 10, 2022 2:06

Ja ne, zlocinci z CHMU to predpovidali uz minimalne v pulce tydne :twisted: Jelikoz jsem mel v planu jet v nedeli, koukal jsem na predpoved a kdyz jsi psala, ze jdes na Snezku v sobotu, tak to bylo jasne :D

A jo, v nedeli bylo na severu fakt krasne, urcite i na Snezce. Vlastne se muzes kouknout na webkamery, jak to tam vlastne vypada ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 11, 2022 5:32

jo, kdyz sme dosli rano k busu uz se to trhalo a celou cestu azuro. bohuzel sme museli v nedeli nakonec jet uz rano, tak sme vynechali vsechno to pekny pocasu:D

ale aspon nebylo moc lidi:D to me vzdycky potesi. a neprselo, coz taky bylo super.

a taky sem nezdrzovala tim milionem fotek jak japonskej turista, takze bylo vic casu na pivo :D

a na labske boude sem dostala bezlepkovej obed, sice porce pro anorekticku, ale bylo to fakt hodne dobry.

a lucni bouda ma bistro, kde se da platit POUZE kartou, to me dost zaskocilo, hlavne nekdy s swbou kartu vubec nevozim
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 11, 2022 15:27

Mawenzi píše:a lucni bouda ma bistro, kde se da platit POUZE kartou, to me dost zaskocilo, hlavne nekdy s swbou kartu vubec nevozim

Hmm, to bych skoro rekl, ze je proti zakonu, ale kde neni zalobce... ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » úte říj 11, 2022 15:45

@mike: Ano, je to nezakonne.

Toto je cca 3 roky stare, ale myslim, ze v tomto smeru se nedelaly zadne novelizace.
I. Obchodník je oprávněn odmítnout příjem hotovosti, jestliže se jedná o:

a) více než 50 tuzemských mincí v jedné platbě (§ 5 odst. 2 písm. c) ZOBM)
b) pamětní bankovky, pamětní mince nebo tuzemské bankovky a mince prohlášené ČNB za neplatné (§ 5 odst. 2 písm. b) ZOBM)
c) nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince (§ 9 odst. 2 písm. c) ZOBM)
d) necelé tuzemské bankovky a mince (§ 9 odst. 1 písm. c) ZOBM)
e) ostatní běžně poškozené tuzemské bankovky a mince – pouze obchodník jako podnikající fyzická osoba (§ 9 odst. 1 písm. d) ZOBM)
f) bankovky a mince, u nichž existuje důvodné podezření, že jsou padělané nebo pozměněné (§ 12 odst. 1 ZOBM) – pouze obchodník jako podnikající fyzická osoba.

Nad rámec výše uvedených případů vyplývajících ze ZOBM je podle názoru ČNB obchodník oprávněn nepřijímat platby v hotovosti, jde-li o obchody uzavírané distančním způsobem (Viz § 1820 a násl. ObčZ), tedy takové, které jsou uzavírány prostředky komunikace na dálku (tzn. bez současné fyzické přítomnosti smluvních stran, nejčastěji elektronicky)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 11, 2022 16:09

Pripomnelo mi to iniciativu senatoru, kteri chteji zakotvit pravo na platbu hotovosti do ustavy. Hodil jsme to do Googlu a vypadl clanek, kde pisou:

V Česku je sice odmítnutí hotovosti nezákonné, zároveň ale neexistuje zákon, který by za to obchodníka potrestal. Můžete si na něj stěžovat u České národní banky, jenže nehrozí mu žádná sankce.

Vitejte v Kocourkove :roll: S tou ustavou by to nebylo uplne od veci, tlak na zruseni hotovosti bude cim dal vetsi a jestli se to povede, tak budeme... nahrani. Pisu to jako nekdo, kdo preferuje platby kartou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » úte říj 11, 2022 16:27

Mawenzi píše:a lucni bouda ma bistro, kde se da platit POUZE kartou, to me dost zaskocilo

Já se teda doposud setkával jen s tím, že neberou karty. Důvod je mi jasný.

U tohoto mě napadá, jestli to není z důvodu bezpečnosti a kontrolou nad tržbama, jestli mu tam dělají sezónní pracovníci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4339
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 11, 2022 16:37

Prace s hotovosti je vzdycky opruz a starosti navic, karty jsou podstatne pohodlnejsi. Vsak proto je pouzivame, ne? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 11, 2022 17:04

zas hned vedle byla restaurace kde se urco dalo platit i v hotovosti, ale bylo tam nacpano, takze bez karty by clovrk mohl jit do te restauracni casti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Lipon » úte říj 11, 2022 19:38

do Ústavy se šahá jenom ve velmi závažným případě, a to platby v hotovosti ani omylem nejsou
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » úte říj 11, 2022 20:46

Mawenzi píše:zas hned vedle byla restaurace kde se urco dalo platit i v hotovosti, ale bylo tam nacpano, takze bez karty by clovrk mohl jit do te restauracni casti
No,,v recenzich na malach.cz se vice lidi stezuje, ze je vyhodili z restaurace, kdyz si nechteli koupit nic k jidlu, pouze k piti, pry si maji jit pivo (nejaky hnusny lezak) nadepovat sami do kelimku v bufetu -do restaurace chtwli, protoze tam maji na vyber i jina capovana piva, stejne jako i jine piti. Plus pry tam maji kafe az od 11, stejne jako sice jsou otevreni od 8:00, ale jeste do nejake dobe tam nepousteji lidi z venku, pouze ubytovane - ale nikde to napsane nemaji. Atd.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » stř říj 12, 2022 22:39

Zaujala mne fotka syru, ktery obcas kupuju, a tak jsem otevrel tohle: https://www.akcniceny.cz/magazin/mate-t ... z-prodeje/. Syr jsem nastesti uz delsi dobu nemel a ty sarze tedy taky ne, ale koukam, o kus niz je tohle:

Společnost Penam, a. s. stahuje z prodeje produkt Penam Toustový chléb světlý KB 500g s datem spotřeby 19. 8. 2022. Zákazníkům nedoporučuje produkt konzumovat.

U jinych vyrobku je konkretni duvod, tady ne. Je od nich hezke, ze svuj produkt takhle hodnoti a rekl bych, ze to neplati jen pro tu jednu sarzi :twisted: Mozna je z te linky, na kterou si estebak ukradnul 100 mega, to jim staci a travit lidi se jim prici ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod pavproch » ned říj 16, 2022 12:50

Ty jo.... juniorka je fprváku na dochtora na Masárně v Brunnu, na víkendy yezdí dom a "drtí" 24/7 anatomii a latinu - já si dycky myslel, že ty scény v Básníkách sou filmařská nadsázka, nejsou... ani omylem. Hluboce, ale opravdu hluboce před ní smekám, cesta za dochtorským titulem rozhodně teda není "dávačka" jako byl (můj) prvák (a potom i ostatní ročníky) na ynženýra na VUT. :prayer:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » ned říj 16, 2022 14:01

moje mama taky byla doktorka a i te chemie a srancu... vzdycky mi to prislo hrozne uzasny vsechno to vedet, u te lekarske proste obzvlast... skoda, ze sem po ni nezdedila dost inteligence a naruzivosti, abych pri zvladla/chtela studovat. takze kazdymu kdo se na studium hecne fandim, a navic jit na medinu, nekdy se divim, ze tam lidi jeste vubec chteji jit, kdyz pacienti nadavaji, pojistovny neplati...

mike
sem se nedavno zacala radovat ze penam dela i chleba pro me (sice na nej narazim 2x za rok), ale hned si mi tu radost trochu zkazil :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » ned říj 16, 2022 16:44

pavproch píše:není "dávačka" jako byl (můj) prvák (a potom i ostatní ročníky) na ynženýra na VUT. :prayer:

Mels jit na CVUT a mozna bys mluvil jinak ;-) Prvak byl vylozene tridici, vetsina lidi skoncila na matice, uz nevim presne, ale asi polovina rocniku. Promovala nas ani ne tretina puvodniho stavu.

Jinak je to mlady mozek, funguje jak houba, nasaje vsechno. Tenkrat jsme bezne vzali tri dny pred zkouskou 300+ strankova skripta poprve do ruky (na prednasky jsme frajersky nechodili), za ty tri dny je cele prelouskali a zkousku v pohode dali. Dneska bych to nezvladnul ani nahodou...

U doktoru mne desi, ze se takhle vyselektuji typy s dobrou pameti, ale logicke uvazovani podminka neni. Kdyz pak na neco takoveho v ordinaci narazis (typicky zenska) tak je to peklo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » ned říj 16, 2022 16:46

Mawenzi píše:sem se nedavno zacala radovat ze penam dela i chleba pro me (sice na nej narazim 2x za rok), ale hned si mi tu radost trochu zkazil :D

Trochu? Mam v pribuzenstvu spoustu byvalych i jeste aktivnich pekaru a Penam se v oboru povazuje za naprosty odpad. Tos jako vazne chtela jist? :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod pavproch » ned říj 16, 2022 16:49

@mike ref študia: Proto píšu "můj prvák" - já ten ročník (a koneckonců i všechny další s vyjímkou "pružiny" ve třeťáku) vyloženě proflinkal (a to s "výborně" hodnocením ve všech kolonkách, i základy strojařiny, což pro mě gympláka bylo jen krapet těžší) - ale... prvák nás začínalo (myslím) 1200 a do druháku postoupilo (zase myslím) ani ne 600 (a nakonec státnicovalo 450) čuli pro ostatní to asi taková dávačka nebyla.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » ned říj 16, 2022 17:10

Jj, ja jsem prvnich par let taky proflakal (s prospechovym stipkem), v semestru jsme se bavili jinak a ve zkouskovem jsme si holt trochu makli. Az pozdeji jsem prisel na to, ze nektere predmety jsou vlastne zajimave a chodil i na prednasky. Na elektru asi bylo vic matiky a fyziky, takova teorie pole byla pro spoustu lidi postrach.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 17, 2022 5:13

mike
vidim rozdil mezi "nemam nic na jidlo na vandr/vylet" a "penam".

cenove nevychazi lip bez baleny vakuovany, je to cca 250g za 65kc ale vydrzi i 3 dny se nedrobit a nedrolit jako cerstvej chleba za 100 z obchodu (kterej miva 250-300g) a druhej den se neda ani krajet pokud ho nepredkrajim a drobi se jak svin, takze si to nejde ani predchystat na vylet, nebo namazat na vylete.

zkousela sem parkrat i pect doma, ale vysledek vetsinou podobnej s tim, ze cena se pod 60kc stejne nedostane (z kupovane smesi). nejsu zeovna kucharinka, tak radsi 3x za rok penam nez nic...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod GreyMouse » pon říj 17, 2022 12:26

Já vím, že jsou bezlepkový mouky drahý, ale 60 Kč za 1/4 kg doma pečenýho chleba mi přijde hrozně moc. Cos to měla za směs? Co jsem koukala, tak stojí kolem 100 Kč/kg. K tomu trocha kvasnic, cukru, kmínu, soli... ale to už budou položky za pár korun dohromady. Být odkázaná na bezlepkovou dietu, tak bych těch receptů vyzkoušela víc, než bych to vzdala. Ale na druhou stranu, pokud máš potřebu dát si chleba jen 3x za rok, tak je to asi jedno :-k :)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 17, 2022 14:56

na vylet sice jedu 3x za mesic ale zkousela sem nejakej recept kam se myslim davalo vejce, navic ho musis upect alespon den predem a pak taky ty problemy s drolivosti... ja casto den predem nemam prostor, to su rada ze se sbalim...

a pect ho 3 dny predem uz znamena ze v den odjezdu je spis k nicemu...

jinak potrebuju smesi co se nemusi moc michat, protoze to uplne neumicham se svejma rukama a kupovat si pekarnu co to umicha abych po dvou pokusech zjstila ze to neni moje cesta...

k tomu pect treba 40-60 minut neco v 60tce troube... k tomu umyt vsechno to nadobi... v celku si nemyslim, ze tam je nejaka super uspora.

ta smes co sem mela minule stala kolem 55kc samotna ale nevim uz, co to bylo...

a doma su tak 3 vikendy v roce takze to nedava ani moc prostoru na to experimentovani :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod GreyMouse » pon říj 17, 2022 16:25

Vejce do chleba? :shock: Do "normálního" se nedává a ani v bezlepkových receptech jsem ho neviděla. Tipla bych si, že ho tam autor receptu dal kvůli tomu, aby se výsledek tolik nedrolil, ale podle toho co píšeš, tak asi ne :-k

Dcera pekárnu má a chválí si ji, že stačí nachystat suroviny a o zbytek se nemusí starat. Ale překvapilo mě, že ze skoro stejného těsta je chleba z pekárny drolivější než pečený v troubě. Čím to je netuším, ale jestli to nebyla náhoda, ale "vlastnost pekárny", tak to by tě asi nepotěšilo.

Jo, ruční míchání nějaký čas zabere, ale od tý doby, co používám robota, tak mi samotná ruční práce zabere pár minut. Navážení je hned, nejtěžší práce je vydolovat těsto z mísy do ošatky. Trouba peče necelou hodinu včetně předehřátí, já si jen nastavím budík, abych dvakrát snížila teplotu. Mezitím můžu dělat něco na zahradě, vyčistit si zuby, osprchovat se... prostě cokoli od čeho si můžu odskočit do kuchyně. Nebo třeba peču ráno, když se chystám do práce, zdržení je v řádu desítek vteřin (to si ale chystám těsto večer, kváskové těsto kyne dlouho, může i přes noc). A žádné nádobí nemyju, stopové zbytky těsta v míse robota a na hnětací metle ničemu nevadí. Ale ze začátku mi to samozřejmě trvalo dýl, postupně jsem postup "odladila", aby mě to neštvalo :-)

Ta směs za 55 Kč ale nebyla na 250 g chleba, ne? ;-)

Ale když ti život bez chleba nevadí, tak samozřejmě nemá cenu se do nějakých pečících experimentů nutit a radši dělat co tě baví :-)
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon říj 17, 2022 17:30

urcite nebyl vetsi, nez ten z obchodu...

je pravda, ze konecnej vysledek me zklamal tak, ze sem urcite alespon 3 mesice nevyzkousela vubec nic upect. nicmene v listopadu mi konci sezona a tak se mozna hecnu v prosinci neco zase upect.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » pon říj 17, 2022 20:48

Mawenzi píše:zkousela sem nejakej recept kam se myslim davalo vejce ... pak taky ty problemy s drolivosti
Muzes nekdy zkusit jako pojivo pridat misto vejce lzyci hladke pohankove mouky, ta plne nahradi vejce. Jde to i s ovesnou, ale tam uz bys musela hlidat obsah lepku... Proti drolivosti taky muzes pridat trochu oleje (ja jsem daval olivovy).
Jeste muzes delat misto chleba placky - tam si lip ohlidas "droleni". Taky to muzes delat i na panvi.

Udelat vlastni smes z ryze, ovsa, pohanky pripadne jahlu lze pomerne dobre, muzes to "dodelat" nejakou moukou z nekterych lustenin (bacha na to, kolik a jakych, mohlo by to nafukovat), kdybys chtela s kratsi trvanlivosti, zato "vyzivnejsi", tak muzes do toho nastrouhat mrkev, pripadne jinou vhodnou zeleninu, ale jen primerene, zrovna mrkev by mohl zpusobit droleni. Stejne tak do testa muzes zapracovat varene brambory nebo zeleninu. Samozrejme, jsou tu taky ruzna seminka.
Problemem ale muze byt najit spravny pomer vody k ostatnym surovinam das malo, bude se to drolit (a bude to tvrdsi), das moc, tak zase spadne nebo alespon nevyjde.

Myslim si, ze se toho da najit hodne, ale potrebuje to trochu experimentovani, coz v soucasnosti s drahou energii a take potravinami neni idealni.
Mawenzi píše:Pect treba 40-60 minut neco v 60tce troube... k tomu umyt vsechno to nadobi
Ja jsem pekaval v troube snad ani ne 30l (mame sice plynovou ve sporaku, ale ta se zapina pouze jednou rocne - kdyz prijde plynar na revizi).

Jo nadobi je na houby, je toho dost. Kdybys alespon delala normalni kvaskovy chleb, to bys nemusela umyvat misu ve ktere to michas - zustane zaklad kvasku na priste :wink: (fakt se to tak predtim i delavalo, schvalne se tam nechalo ususit trochu prilepeneho testa, co se potom zamichalo do noveho testa). Bohuzel ale to asi bezlepkove nepujde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 18, 2022 4:58

nekdy v roce 2018 sem mela recept na chleba... pekla sem.ho enkrat asi 3x nez sem.vychytala mnozstvi vody, ktery proste v receptu nebylo ulidealni... pak asi 2x pekla... pak zalozula ten recwpt mnou upraceny a po roce kdyz sem.pekla znova tak se mi za 2 pokusy nepodarilo ten pomer trefit a vzhledem.k tomu ze ja fakt nejsu domaci hospodyne, vareni a peceni je pro me nutny zlo, kterymu bych se nejradsi vyhla asi tak 360 dni v roce, tak uz fakt ze si celkem dost musim pripravovat obedy a do prace je pro me dostatecne otravny na to, abych jeste chtela experimentovat na 3x... ten chlrba sem.pak.uz nikdy neudelala protoze me prestalo bavit jit metodou pokus omyl:D

placko chleb sem kdysi taky nejakej zkousela, obcas delam takovy ovesny dalamanky, ale proste... pokud uz nahodou mam neco delat, nesmi to v podstate presahnout 10 minut a musi to byt snadmy jako smatlat tvaroh, oves a vodu do hroudy.

kdyz se vyjimecne hecnu na nejakej monstr recelt jako dva roky zpet pernicky podle spesl receptu s bzl smesi mouky, 1) me nenapadlo v obchode extra hlidat slozenia 20% obsahu cukru me malem slozilo doma 2) sem.se s tim testem fakt sr*** a nakonec to tak priserne masakralne lepilo ze sem to seskrabla do kose protoze z roho nesly skoro sundat ruce :D

aneb ja si radsi kazdej rok objednam 1kg cukrovi a zdar :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9378
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » úte říj 18, 2022 5:14

Jeeezis... kdo u vas doma vari? Neni v tom treba manzel sikovnejsi a trpelivejsi? Pozadej ho, at ti ten chleba upece. Nebo nekoho jineho, koho to bavi. Na druhou stranu, trikrat do roka se snad da prezit i ten Penam, vic nez 5 - 10 let zivota by ti to ubrat nemelo ;-)

Vcera jsem zvoral knedliky, ale fakt hodne (delam je tak malo, ze jsem si nevybavoval postup). Skoro pulku jsem musel vyhodit, druha je jedla, ale vypada blbe. Muj zaver ovsem neni prestat delat knedliky, protoze mi to nejde, ale prijit na to, co jsem vlastne zvoral a priste to udelat lip. A az to budu umet, tak si ten spravny postup zapisu a pak uz to nezkazim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec