Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 26, 2022 3:48

apuka píše:Ta prvni veta Ti neplati pro nektere druhy medu, ktere (i nejkvalitnejsi) mohou byt hodne tekute. Na druhe strane husty med neni zadna znamka kvality..

Špatně pochopeno. Každej med se trochu vsákne, ale náhražka neudělá krustu na povrchu pečiva, nebo udělá, ale úplně jinak. A je na tobě, abys to podle interakce medu a chleba poznal :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv kvě 26, 2022 8:53

@Etheric: Toto Ti mozna plati u "nahrazky medu", ale ne u pancovaneho medu, kde pridal do medu vcelar (nebo prodejce) rekneme 10-15% fruktozoveho/glukozoveho/sacharozoveho sirupu, karamel nebo "cukr ze skrobu", nejspise nejakou michanici toho, podle ceny surovin a/nebo jakou zmenu prichute chtel docilit. Krustu Ti na pecivu udela i to mnozstvi medu, co tam zustalo.

V tom Medosu jsme meli problem se "sovetskym" nucene dovezenym medem, ktery se prakticky nedal vubec pouzit, dokonce ani na medovinu... Tam byla cukernatost od 35%, nekdy i pres 50% a i podle chuti bylo evidentni, ze samotneho medu je tam malo, zato obycejneho cukru a karamelu hodne. Ta konzistence byla... no, na mile daleko od nasich medu.

Si pamatuji, ze jednou /kdyz jsem jeste chodil do skoly) se v obchode objevil baleny dovozovy med z CCCP, jsem jednu sklenici koupili - a za par let vyhodili skoro celou, protoze se to fakt nedalo jist ani pouzit na peceni. Takze tam to asi bylo normalni.

U nas ale tak daleko nikdo nezachazel. Nejvice se snazili pancovat med ruzni funkcionari z "vidieka". Dokonce jednou prijel odnekud z vychodniho Slovenska "limuzinou" nejaky vysoky okresny papalas aby "osobne dohlidl na predavku jeho medu", prijel spolu s nakladakem medu. Po vyhodnoceni vzorku jednal z nasim reditelem, ale ten ho docela rychle vyhodil at jde s tim medem nekam... Tak hoodne nasrany odjel s limuzinou i plnym nakladakem zpet. Pry tam mel kolem 20% cukru, laboranti rikali, ze uz dlouha leta nemeli - krome sovetskeho - tak silne pancovany med.
Podle mne tech 20% mohlo byt na hrane, ale krusta by se Ti stale udelala, jen uz pro zkusene oko slabsi.
Naposledy upravil apuka dne čtv kvě 26, 2022 10:41, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv kvě 26, 2022 9:02

Dromedaro píše:
apuka píše:Nevim, proc si musis kupovat rusky pohankovy med. Ten se dela a prodava i u nas, primo od ceskych vcelaru.

Nějak nevím, co je na tom za problém. ...Jestli je to v rámci současné protiruské hysterie, tak ta mě nezajímá a já se jí neúčastním.
Ne, stejne bych napsal i kdybys jej kupoval ukrajinsky nebo i spanelsky neboco ja vim, svycarsky.

Problem to neni, jen to neni moc rozumne. Jde jen a pouze o to, ze mi prijde uplne zbytecne kupovat pohankovy med z ciziny, kdyz se da pomerne bezne koupit i u nas cesky, dokonce casto i "mistni". Kvalitativne je to prinejhorsim stejne, cenove mozna vyjde hur, zato vsak muzes podporit mistni vcelare - a jako bonus k tomu i pestovani pohanky u nas. Bez vcel by to neslo a pohanka za to rozhodne stoji.

Toto preferovani mistnich potravin pri minimalne stejne kvalite a dostupnosti a jen pripadne mirne vyssi cene by melo byt - podle mne - samozrejmosti. Protoze nevidim sebemensi duvod, proc by to melo byt jinak - pokus teda nechce nekdo primo podporovat nekoho jineho konkretniho tim, ze kupuje jeho veci. Ale nejsem nerealisticky idealista abych nevedel, ze to mnohdy nejde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » čtv kvě 26, 2022 9:49

Jo, to máš pravdu. Jak jsem ale psal, koupil jsem jej jen párkrát, když jsem doma zrovna neměl med a potřeboval jej. Tak tohle mám kousek od baráku a prodávali tam toho i malou sklenici, které jsem bral, než zas budu mít normální klasický český med. A taky se mi u toho ruského pohankového líbila ta sklenice, obal a azbuka, prostě celkový design, i když kvůli tomu to člověk nekupuje :) .
Jinak od té doby, co včelaří strýc, tak beru med od něj. Dříve nebo občas i nyní, jsem si koupil domácí med v české prodejně se včelařskými potřebami, která je tu snad ještě z dob komunismu, soudě dle vzhledu a atmosféry obchůdku. I proto tam rád chodím. Panuje tam taková retro atmosféra a pohoda. Ale ani tam, ani v prodejně zdravé výživy jsem nenarazil na med pohankový. Jen na klasické druhy. V té prodejně zdravé výživy mě naopak zarazilo, že jsem se tam musel přehrabovat mezi sklenicemi s medy "ze směsi medu z EU a mimo EU", než jsem našel nějaký český. Takové bych čekal spíše v supermarketu. Já také vyhledávám raději český, kvůli jeho tradici a jménu, které má.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 26, 2022 10:32

U nás je velice smutný, kolik včelařů svůj med pančuje a prodává jako super kvalitní domácí... Je jich více než polovina. Což jsem zjistil, když známému ukradli včely a já musel shánět med od "včelařů" po okolí. Polejt je tim zatrest, přivázat k úlu a zabouchat :evil:
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv kvě 26, 2022 11:21

mike píše:Chtel jsem tim rict, ze jsi napsal dalsi kraviny, protoze jsi tvrdil, ze jen krysy. Fakt je tezke komunikovat s nekym, kdo neumi cist a neudrzi ani vlastni (s)myslenku.
S druhou vetou plne souhlasim :wink:.

O "jen krysach" jsi psal POUZE A JEN Ty :wink:. Ja jsem psal, ze se ten povyk kolem k.er. vznikl na zaklade studie s krysama, ne lidma. Nikde jsem slovo "jen" nepouzil. Do toho mnou napsaneho celkem zapadavaji i vyzkumy se slepicema, protoze je to pouzitelne u lidi asi stejne jako vyzkum u krys.

Toto je jen dalsi ukazka Tveho obvykleho zpusobu prekrucovani napsaneho a vytrzeni z kontextu, aby to Tobe lip vyhovovalo.
mike píše:Uz chapes, jak strasnou kravinu jsi tvrdil? I kdyby v oleji bylo kyseliny erukove min, tak je to furt tri rady rozdil.
Ani zdaleka...

Stale plati - oleje (jakehokoliv) nepotrebujes k normalni vyvazene strave moc. Nevim, nakolik casto a v jakem mnozstvi se "bezne" pouziva repkovy olej u peciva (kupovaneho), ale myslim si, ze u toho nejmene kvalitniho se spise pouzije palmovy olej a jine tuky (tim je ani v nejmensim nevychvaluji). Kazdopadne, co ja kupuji obcas pecivo, tam se nepouziva, u chleba uz vubec ne, zadny tuk. U naseho domaciho peceni se tuku pouziva minimalni mnozstvi tuku (Hera, jedna "vydrzi" nekolik mesicu), zadny olej.
U "tepleho vareni" se nejvice spotrebuje na smazeni (kde se drtiva vetsina vyhodi), na vymazani/potreni forem, plechu a pod ., kde se taky ne vsechno dostane do jidla. V malem mnozstvi na pripravu hlavne zeleninovych jidel, protoze k masitym tuku moc opravdu nepotrebujes (krome smazeni). U nas se prakticky pouzije trochu (olivoveho panenskeho) oleje na smazeni cibule, pokud se pouzije. Ale i pro 2-3 lidi vydrzi jedna 750 ml flasa oleje klidne tri ctvrte roku.
Na "ochuceni" moucnych jidel a kasi, kdyz se pouzije tuk, tak je to maslo.

Takze konkretne u mne je rozhodne vetsi mnozstvi k. erukove z brokolice i jinych brukvovitych zelenin, pripadne kremzske horcice nez z repkoveho oleje a to i ze susenek a pod.

Ze v kojenecke vyzive je hodne toho oleje, moc dobre neni, ale rekl bych, ze to plati k tomu oleji/tem olejum ve vseobecnosti, ne kvuli k. erukove.
mike píše:viz Strunecka vyse, ze by si jen tak placala jatra nebo vi, o cem mluvi? Pro mne je asi tak milionkrat verohodnejsi zdroj, nez ty.
Nevim, mne trochu prijde, ze ano, ze obcas dost placala... A vypada, ze nejenom mne se tak zda.
Ja se nepovazuji za verohodny zdroj, ale kdyz nekdo jen papouskuje nikdy nedokazane veci jako hodnoverne overene a platne, tak ten u mne taky ne.

Ze takove ruzne interpretace vysledku studii i v samotnych vyzkumech jsou stale uplne "bezne", si muzes precist napr. tady. Jo a ke krysam a slepicim muzes pridat timpadem i mysi a k hodnoverne dolozenym zdravotnim problemum k. erukove pridat i Alzheimera :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 26, 2022 13:52

Až budu letos kupovat med, půjčím si refraktometr a vše bude jasný hned, nemusím se spoléhat na své, byť extrémně citlivé smysly. A hlavně můžu hned na místě včelaře konfrontovat na základě naměřený hodnoty. To je něco úplně jinýho, než když mu řeknu, že jeho med senzorickým testem neprošel. Čísla z měření zpochybnit nemůže.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv kvě 26, 2022 14:42

Nemuze, jen pocitej s tim, ze pokud chces tim zjistit cukernatost, tak ta se muze menit. Coz jsem uz psal, v jednom roku muze byt vyssi , ve druhem nizsi, stejne tak zavisi i od aktualnich podminek (jak nektar "dozrava") a to naprosto prirozene, klidne se muze lisit i o nekolik procent. Taky zavisi od aktualni "smesi" vcelami pouzitych nektaru. Kvuli tomu se to muze lisit i u jednotlivych druhu medu. Atd, atd.
Takze nepocitej s tim, ze budes mit presnou tabulku hodnot - to spise muzes hodnotit (z bricha), ze pokud Ti ukaze 15%, tak je to moc, pokud 6-8%, tak je to vynikajici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 26, 2022 16:26

Budu brát vpotaz hodnoty obvyklý pro to, co zrovna kupuju.. To je mi jasný, že jsou rozdíly. Nicméně kombinací výše zmíněných postupů nenaletim. Tvl, takový martyrium koupit normální obyčejnej poctivej med :|
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » čtv kvě 26, 2022 16:33

apuka píše:Stale plati - oleje (jakehokoliv) nepotrebujes k normalni vyvazene strave moc.

Průměrný denní příjem energie dospělého člověka by se měl pohybovat mezi 8 000 a 10 000 kJ, přičemž 30 – 35 % energie by mělo pocházet z tuků, což představuje 63 – 92 g tuků denně.
...
Vzhledem k tomu, že skrytý tuk je většinou živočišného původu, zbytek denní dávky je dobré pokrýt tuky rostlinnými. Platí totiž pravidlo, že pouze 1/3 denního příjmu tuků by měla být hrazena tuky živočišnými a 2/3 tuky rostlinnými.


Z cehoz mi vychazi 15 - 22 kilo rostlinych tuku na rok. A odkud se asi tak z vetsiny vezmou?

apuka píše:Takze konkretne u mne je rozhodne vetsi mnozstvi k. erukove z brokolice i jinych brukvovitych zelenin, pripadne kremzske horcice nez z repkoveho oleje a to i ze susenek a pod.

Konkretne ty nikoho nezajimas, zpravy z apukavesmiru jsou sice obcas zabavne, ale pro ten nas nastesti irrelevantni. Zajima nas statistika, viz treba tady. Aktualni stav je kupodivu v mezich, ktere mi vysly vyse tj. asi 17 kilo na rok a hlavu. Osobne mi to vychazi taky tak nejak, neco pres litr olivoveho oleje na mesic plus nejaka skryta spotreba v potravinach.

apuka píše:Ze v kojenecke vyzive je hodne toho oleje, moc dobre neni, ale rekl bych, ze to plati k tomu oleji/tem olejum ve vseobecnosti, ne kvuli k. erukove.

Rekl bych, ze ve vseobecnosti tomu vubec nerozumis :D Tuky/mastne kyseliny jsou pomerne dulezite a jejich nedostatek myslim vede mj. k degeneraci mozku :twisted:

apuka píše:Ja se nepovazuji za verohodny zdroj, ale kdyz nekdo jen papouskuje nikdy nedokazane veci jako hodnoverne overene a platne, tak ten u mne taky ne.

apuka: NIKDY a NIKDE se neprokazalo jeho nebezpeci pro lidsky organizmus

Strunecka: Dokonce jsme tím krmili i vrcholové sportovce. Jenomže ono se záhy ukázalo, že tehdy u nás pěstovaná řepka obsahovala kyselinu erukovou, a kyselina eruková vyvolávala infarkty.


Co je z toho hodnovernejsi si kazdy prebere sam, ja mam jasno. Navic jsi nejak vynechal to podstatne, zopakuju. Pokud kyselina erukova neni pro lidi skodliva, proc se teda vyslechtily nizkoerukove odrudy?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » čtv kvě 26, 2022 16:36

@Etheric: jestli chces mit naprostou jistotu, muzes se stat vcelarem sam ;-) Je to teda docela rehole, zvlast dneska s varroazou, te driv tolik nebylo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » čtv kvě 26, 2022 18:05

Soused měl včely když jsem byl dítě, pomáhal jsem medovat a tak různě, vím, kolik je s tím práce. Je to regulérní chov zvěře. I proto su ochoten zaplatit adekvátní cenu za poctivej med. Ale fakt nesnesu, když mě někdo chce ojebat :smt018
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » čtv kvě 26, 2022 18:09

Co je adekvatni cena? Nemam tuseni, med uz jsem nemel dlouhe roky. Z vcelich produktu uz pouzivam jen propolis, ale bez toho se zas neobejdu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv kvě 26, 2022 19:10

mike píše:Z cehoz mi vychazi 15 - 22 kilo rostlinych tuku na rok. A odkud se asi tak z vetsiny vezmou?
Z rostlin :wink:. Si myslis, ze to musis nutne mit z oleju???
Jeste si spocitej, ze i kdybys snedl 22 kg repkoveho oleje, tak to mas za rok 6,6 dkg (pri obsahu 0,3%, coz je v soucasnosti hodne nadnesene cislo) k. erukove, tj. mas-li 80 kg, tak to mas 0,825 g na kilo vahy rocne, tj. cca 2,2 mg/kilo vahy/den. Coz je hluboko (nasobne) pod obecne stanovenou bezpecnou davkou denne, dokonce je to na hranici i pro kojence. Opakuji, kdybys z niceho jineho rostlinny tuk neziskaval.

Vypada tak, ze mas taky velky problem pochopit, ze prisun rostlinnych tuku do organizmu vubec jeste neznamena spotrebu oleju. Proste zamenujes pojem "rostlinny tuk a olej" s pojmem "rostlinny olej".

Predstav si (i kdyz vim, ze "ja nikoho nezajimam", ale toto docela dobre plati obecne), ze ja drtivou cas z toho ziskavam z ovoce, zeleniny (i kdyz tady je ho malo, v spotrebovanem mnozstvi uz to zanedbatelne neni), lustenin, orechu, obilovin a semen. Napriklad v sojovych vyrobcich, jako je uzeny tempeh nebo tofu, cizrne, olivach - ale i v pecivu, vlockach, v prilohach... Mnou pouzivany jakykoliv olej je celkove naprosto zanedbatelny.
mike píše:Tuky/mastne kyseliny jsou pomerne dulezite a jejich nedostatek myslim vede mj. k degeneraci mozku
To ano, problemem ale je, ze se tam (v kojenecke vyzive) pouziva prilis moc rostlinnych tuku/oleju - organizmus kojence si jeste jen zvyka na straveni rostlinnych latek, resp. tuku a to mnozstvi jej docela hodne zatezuje. Navic plati, cim mladsi kojenec, tim min je k tomu prizpusobeny. Protoze u umele "kojenych" deti se pouziva od narozeni, kdy to jeste prakticky vubec nedokazou zpracovat, jejich organizmus je nastaveny na zpracovani materskeho mleka.
mike píše:Co je z toho hodnovernejsi si kazdy prebere sam, ja mam jasno. Navic jsi nejak vynechal to podstatne, zopakuju. Pokud kyselina erukova neni pro lidi skodliva, proc se teda vyslechtily nizkoerukove odrudy?
Vis jaky je zakladni rozdil mezi tim, co jsi pripsal mne a co rika ta zenska? Ja tvrdim, ze se neco neprokazalo - toto se dokazat neda, da se ale velice jednoduse vyvratit, staci kdyz nekdo najde jeden jediny vyzkum na lidech. Ona tvrdi, ze neco se "ukazalo" - bez sebemensiho dukazu, sebemensiho odkazu, na cem to stavi. Jeden moderator na OF (nebudu mika jmenovat) zvykne tvrdit, ze kdo neco tvrdi, ma na to predlozit dukazy, jinak je takove tvrzeni uplne neverohodne. Ona to nedela, stejne jako kdokoliv jiny, co jsem si vsiml, ze to tvrdi. Jak to, ze je jeji tvrzeni pro Tebe verohodne??? Ze by Tva nekonzistentnost v nazorech?

No, abych byl presny ona v druhe vete tvrdi dve pravdive a dokazane veci - ze repka obsahuje k. erukovou a ze ta vyvolavala infarkty. Jenze pridala k tomu tu prvni vetu o sportovcich - a to uz v drtive vetsine lidi velice silne navozuje dojem, ze se tvrzeni o infarktech tyka sportovcu, resp. obecne lidi. Dela to presne tim zpusobem, co pouzivas obcas i Ty a na co Te obcas upozornuji - neco naznacis (i kdyz budes tvrdit, ze jsi nic nenaznacoval), aby to lidi tak brali a potom kdyz Ti nekdo napise, ze to "naznaceni" pravda neni, tak muzes rict, ze prece Tys to nikdy primo netvrdil.

Kdyby byla Strunecka seriozni, tak tu druhou cast vetu uvede nejak takto "a k. erukova na nekterych zviratech pri permanentne vysokych davkach vyvolavala infarkty (ale na lidech se - zatim - nic takoveho nepozorovalo)". Jenze to by asi nemelo takovy medialni ucinek, ze jo?

To "podstatne" co jsem podle Tebe vynechal ("proc vyslechtily nizkoerukove odrody") je uplne jasne - protoze se vyvolalo velke pozdvizeni, skoro panika s temi vedecky neprijatelnem prenesenim vysledku pokusu s krysami primo na lidi. A pozdeji se to znovu zesililo stejne neprijatelnym prenesenim vysledku pokusu se slepicemi. Navic bys mohl dohledat, ze u obou vyskumu, ale hlavne se slepicemi ty okolnosti pokusu byly, jemen receno kontroverzni.

Dam sem citat z jedne diskuse odtud, docela dobre vystihuje podstatu, jak to vznika, i kdyz je to k teme jen castecne. (Nesud stranku, dulezity je obsah, ktery je, bohuzel hodne pravdivy a ne misto, kde se nachazi ani samotna diskuze.)
jde o problém analýzy -> snahu rozložit problém na dílčí části, co konkrétně v potravinách je problematické. Pak se přijde s hypotézou (tuky, nasycené mastné kyseliny, cukr, sůl...) na základě nějakého pozorování a tu hypotézu pak mnozí vydávají za pravdu bez toho, že by prošla rigidním testem.

Často je testování hypotézy založeno na více krocích, např. se zjistí populačně, že vyšší hladina cholesterolu značí vyšší riziko úmrtí na infarkt (u bílých mužů středního věku) a pak se krátkodobým experimentem zjistí, že příjem nasycených mastných kyselin zvyšuje hladinu cholesterolu. Máme zde slabou podporu hypotézy o škodlivosti nasycených mastných kyselin, ale je potřeba ji ověřit nějakou studií na delší časové škále a dalších demografických skupinách. A když se provede takováhle důkladnější prospektivní studie, najednou se nám to rozplyne. Korelace není důkazem kauzality, ale kauzalita vede ke korelaci.

Pak je ovšem potřeba se vrátit k rýsovacím prknům a zkoumat dál. Třeba zjistit, že rizikovým faktorem infarktu není hladina celkového cholesterolu, ale počet lipoproteinových částic nízké hustoty (LDL-P), vysoké hustoty (HDL-P), zánětlivost a další faktory. Třeba zjistit, že nasycené mastné kyseliny obecně zvyšují jak HDL cholesterol, tak LDL cholesterol, ale příliš nehýbou počty částic.

Jenomže mezitím se původní hypotéza podepřená velice chabými důkazy ujala mezi mediálně vděčnými tvářemi a žije si svým životem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » čtv kvě 26, 2022 20:55

apuka píše:Si myslis, ze to musis nutne mit z oleju???

Jisteze ne. Ale jednak ta statistika, na kterou jsem odkazoval, zobrazuje rostlinne jedle tuky a oleje a tam je 17 kilo. A jednak, a to hlavne, rec byla o tvem nesmyslu s brokolici, zelim apod. A tam naprosto staci, aby repkoveho oleje bylo jen 10 % ze spotreby, coz je silne podstrelene (myslim, ze se tam dostanu i ja i kdyz ho sam vubec nepouzivam). Protoze abys dosahl srovnatelneho mnozstvi kyseliny erukove, tak bys toho musel sezrat za rok pres pul tuny a to snad nezvladnes ani ty :D

apuka píše:Jeste si spocitej, ze i kdybys snedl 22 kg repkoveho oleje, tak to mas za rok 6,6 dkg...

Jiste, ale tohle tady vubec neresime. Bavime se o tom tvem nesmyslu.

apuka píše:Vypada tak, ze mas taky velky problem pochopit, ze prisun rostlinnych tuku do organizmu vubec jeste neznamena spotrebu oleju. Proste zamenujes pojem "rostlinny tuk a olej" s pojmem "rostlinny olej".

Opet odkazuju na tu zminenou statistiku. Ty se obvykle pocitaji podle toho, kolik toho lidi nakoupi. Oleje, ztuzene roslinne tuky, margariny... nejsou v tom orechy ani jine zdroje. Ty budou nekde jinde, muzes to dohledat.

apuka píše:Predstav si (i kdyz vim, ze "ja nikoho nezajimam", ale toto docela dobre plati obecne), ze ja drtivou cas z toho ziskavam z ovoce, zeleniny (i kdyz tady je ho malo, v spotrebovanem mnozstvi uz to zanedbatelne neni), lustenin, orechu, obilovin a semen.

Ty mozna i kdyz pri tvem sklonu k prehaneni o tom pochybuju, ale tady jde o prumerneho cloveka. Tam si troufam tvrdit, ze aspon polovina spotreby bude repkovy olej. Protoze je levny a protoze je vsude, kdyz tam neni palmovy. U mne to taky neplati, ovsem ja si uvedomuju, ze muj zpusob pouzivani olivoveho oleje je nestandardni a taky budu mit asi nadstandardni spotrebu orechu diky konzumaci raw tycinek. Naopak repkovy jen z prumyslovych potravin, kterych jim malo a kdyz jim nekde jinde, coz taky nebyva casto (driv bylo, ale ted denne varim).

apuka píše:To ano, problemem ale je, ze se tam (v kojenecke vyzive) pouziva prilis moc rostlinnych tuku/oleju

Mozna bys to mel vyrobcum vysvetlit ;-)

apuka píše:Jeden moderator na OF (nebudu mika jmenovat) zvykne tvrdit, ze kdo neco tvrdi, ma na to predlozit dukazy, jinak je takove tvrzeni uplne neverohodne. Ona to nedela, stejne jako kdokoliv jiny, co jsem si vsiml, ze to tvrdi. Jak to, ze je jeji tvrzeni pro Tebe verohodne??? Ze by Tva nekonzistentnost v nazorech?

Ani nahodou, ja tady porovnavam dve tvrzeni a verohodnost zdroju. Tys sve tvrzeni samozrejme nedokazal, coz jak spravne pises ani nejde. Ona taky ne, ale nikdo to po ni ani nechtel, rekla to v rozhovoru. Predpokladam, ze pro to nejake podklady ma, jelikoz je to mezinarodne uznavana odbornice. Mne to v kontextu cele veci naprosto staci, jelikoz na skodlivosti kyseliny erukove pro srdce se vzacne shoduji vsechny zdroje. Jestli tomu neveris, co ti brani se ji zeptat? Zavolej ji, kontakt jiste sezenes. Nezapomen to nahravat, mohlo by to byt dost zabavne :twisted:

apuka píše:a to uz v drtive vetsine lidi velice silne navozuje dojem, ze se tvrzeni o infarktech tyka sportovcu, resp. obecne lidi.

To druhe. Ano, pochopil jsem to tak, ze infarkty u lidi. Jestli si myslis, ze to neni pravda, tak se ji holt zeptej, co to znamenalo.

apuka píše:Jenze to by asi nemelo takovy medialni ucinek, ze jo?

A nebo to tak neni, ze?

apuka píše:To "podstatne" co jsem podle Tebe vynechal ("proc vyslechtily nizkoerukove odrody") je uplne jasne - protoze se vyvolalo velke pozdvizeni, skoro panika s temi vedecky neprijatelnem prenesenim vysledku pokusu s krysami primo na lidi. A pozdeji se to znovu zesililo stejne neprijatelnym prenesenim vysledku pokusu se slepicemi. Navic bys mohl dohledat, ze u obou vyskumu, ale hlavne se slepicemi ty okolnosti pokusu byly, jemen receno kontroverzni.

To je ovsem jen tva interpretace. Zatim nicim nepodlozena. Vsichni zblbli, udelali neco naprosto zbytecneho, predpokladam i dost draheho, a stale v tom pokracuji. Mozna bys jim to mel vysvetlit a ty normy na maximalni mnozstvi kyseliny erukove v potravinach by se mely zrusit, kdyz jsou vlastne uplne zbytecne. Opakuju, popiras sam sebe, protoze jinde mas presne opacny pristup.

Mimochodem, SJW za kyselinu erukovou je fakt slusny bizar i na tebe :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod zonn » čtv kvě 26, 2022 21:58

mike píše:Co je adekvatni cena? Nemam tuseni, med uz jsem nemel dlouhe roky. Z vcelich produktu uz pouzivam jen propolis, ale bez toho se zas neobejdu.
Vcera mi prisla sms od vcelare, 160 za sklenici, stejne jako v minulem roce.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » čtv kvě 26, 2022 22:00

Jak velka je sklenice?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod sobb » pát kvě 27, 2022 0:55

Většinou to bývá 720 - 760 ml, tedy necelý kilo až kilo medu.

Jsem zvědavá, jaké ceny bude mít soused včelař letos. Všichni tady na podzim a přes zimu přišli o nějaký včelstva, takže to asi nebude moc dobrý a medu bude málo.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » pát kvě 27, 2022 3:24

I 200 za sklenici, za medovicovej i víc. Pokud je med dobrej, nemám s tím problém.
Jsem si říkal že to zkusím nadrzo, často jezdím nebo chodím kolem včelínů uprostřed lesů tak až tam uvidim včelaře, zeptám se, že bych chtěl ochutnat med ocaď, jestli mi trochu prodá. Záruka kvality to není, ale je tu méně pravděpodobný, že mě bude chtít ojebat. Tím myslím na kvalitě.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 27, 2022 4:03

Etheric píše: že mě bude chtít ojebat. Tím myslím na kvalitě.

:D

Od toho včelare je ta cena zhruba okolo těch 160Kč. V tom obchodě se včelařskými potřebami jsem ten med kupoval za 220Kč, medovicový i za 240Kč. Klasická sklenice, tedy cca kilo medu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pát kvě 27, 2022 4:06

@Etheric: ti nevim, deda by ti asi neprodal. Ne proto, ze by nechtel, ale proste by nebylo co. Med se staci jednou za dlouhy cas a ze vcelina se rovnou odvazi a teprve doma se preleva do sklenic. Ani s ochutnanim bys asi nepochodil, prece kvuli tobe nepoleze do ulu, leda kdyby mel nejaky rozdelany.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » pát kvě 27, 2022 4:27

@mike: to je mi jasný, však bych se domluvil dopředu, že až se bude stáčet, kilo bych si vzal. Třeba kilo pustí, za zeptání nic nedám ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » pát kvě 27, 2022 8:34

To bys uplne jednoduse mu mohl rict, ze jeho med nepoznas, ze bys mel potencialne zajem o vetsi mnozstvi, ale chtel bys nejdrive koupit jen jednu sklenku a tu zkusit, protoze mas nedobre zkusenosti, ze "Tvuj" vcelar s tim skoncil a uz jsi zjistil, ze Ti nevyhovuje kazdy med. Tu sklenku by Ti urcite mohl prodat, mozna i mensi nez kilo. A ze co udelas s tim koupenym medem, je ciste na Tobe, jestli budes delat senzoricky test nebo pristrojovy, mu rikat nemusis. Pokud je to seriozni a slusny vcelar, tak mu musi byt jasne, ze shanis med, ktery Ti bude chutnat a se kterym bys byl spokojeny. Pokud by se mu toto nelibilo, je lepsi jit nekam jinam.

Zkouset med stoceny primo z ulu nema smysl. To musis zkusit ten, co prodava. Pripadne primichavani probehne az doma, ne u ulu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod oodoow » pát kvě 27, 2022 13:26

Ze slazení medem jsem přešel na melasu. Je to levnější, má to víc minerálů a nemusím řešit, kterej med je pančovanej a tak. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pát kvě 27, 2022 16:31

Ja jsem ze slazeni bilym cukrem presel pred lety na tmavy trtinovy a nedavno na neslazeni. To mi zakazal zubar, jelikoz jsem mel diru v zubu, aby to do opravy prezil. Zub uz je spraveny a ja jsem si uvedomil, ze mi vlastne to slazeni nechybi, tak proc s nim znovu zacinat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pát kvě 27, 2022 17:06

ja trrba skoro jic nesladim ale 3x za rok si dopreju chleba cerstvouckej krupavouckej s maslem a medem, kdyz nekde narazim na zajimavej chleba nebo aspon rozpecenej v troube kdyz uz ne cerstvej... mnaaaam a jeste lepsi by byl rohlik ale to sem pouzitelny nevidela nikde ke koupi
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » pát kvě 27, 2022 18:20

Taky nesladim, nikdy a nic, ale ten med se třeba v nepečených dezertech a jinde v kuchyni nedá nahradit, kvůli chuti a struktuře. Občas i do medu něco nakládám. Prostě kuchyňský použití za studena.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 27, 2022 18:31

Jestli je myšleno slazením slazení čaje a kávy, tak to už tak přes sedm let nesladím. Do kaší atd si dávám datlový sirup. Ani nevím proč jsem s tím neslazením začal. Asi vlivem zájmu o zdravé stravování. A nemám vůbec potřebu si čaje a kávu sladit. Naopak si je chci vychutnat tak, jak chutnají. Když peču buchty nebo něco takového, tak tam dávám třtinový cukr, i když se to tím trochu prodraží.

Mawenzi píše:3x za rok si dopreju chleba cerstvouckej krupavouckej s maslem a medem

Čerstvý chleba s máslem a medem miluju. Spotřebuju jej kvůli tomuto tak sklenici za měsíc. Někdy dvě. Pak med přidávám ještě občas na ochucení buchet. Dva dny zpět jsem jej dával do perníku. Ale hlavní spotřeba padne na chleba s medem.

mike píše:To mi zakazal zubar, jelikoz jsem mel diru v zubu, aby to do opravy prezil.

Jsi si mohl mezitím dát do zubu drahokam :) Staří Mayové plnili své zuby drahokamy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4258
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pát kvě 27, 2022 20:23

:D podle clanku to musel stejne delat zubar, sam bych to nezvladnul.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » sob kvě 28, 2022 20:34

Dromedaro píše:A nemám vůbec potřebu si čaje a kávu sladit. Naopak si je chci vychutnat tak, jak chutnají.
Asi tak... Kdyz nekomu neco nechutna, asi nema velky smysl to "vylepsovat" sladidlem jen kvuli sladsi chuti.

Cukr - ani trtinovy ani hnedy - se nemusi pouzivat ani v kolacech a sladkem pecivu. Jednak kdyz se vynecha i vetsi cast, vetsinou to neni az tak citit, pokud to neni vyslovene neco zalozene na cukru (napr. snehove pusinky z bilku) a vyrazne sladke chuti. A kdyz se chce uplne vynechat, da se to nahradit napr. jecnym sladem (jsou i jine slady), v mensim mnozstvi nez je treba cukru. Ten nezanechava tak citelnou prichut jako melasa nebo med. Samozrejme, da se pouzit jen zrale nebo jeste lepsi susene ovoce, taky pekne osladi. Nebo napr. strouhana mrkev (nebo karotka, ja nikdy nevim, ktere z toho je to sladsi).

Kase se taky daji sladit ovocim nebo rozinkami/susenymi svestkami, kdyz uz to nekdo potrebuje. Nebo klidne svestkovymi nebo hruskovymi povidly - ale podle starych receptur, bez cukru, protoze tam cukr nutny fakt neni.

Med je nejlepsi primo v medovych pecivech, ktere jsou delane prave kvuli medove prichuti. Nebo ano - "na studenou kuchyni". Stejne se tepelnym zpracovanim "zabije" vetsina toho, co jej dela skvelou potravinou.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec