Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 26, 2022 16:15

ja kdyz su doma, stejne sedim u pc a muz kdyz je doma, tak on ani sedet nepotrebuje a lezi s ipadem nebo notebookem v posteli:D

jinak jezisek u kamosky prinesl paradni zaviraci ruzovej viktorinox, abych ho neztratila v lese v listi :D

s kamoskou si darky davame, je to moje "pokrevni sestra" takze se schazime u ni s jeji segrou a rodinou a mam tyhle soboty skrz celej rok hrozne rada. driv sme zili na stejne ulici a byly sme porad vzajemne na navsteve, ted to uz v dospelosti takovy neni, ale tyhle sleziny miluju porad.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 5, 2023 5:32

puvodne v sobotu meli byt az 3st a ted az 7... takze torrid zas nic. vezmu si ho do batohu ale nedelam si iluze, je to pocasi na dlouhej a ss vetrovku
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » ned led 8, 2023 7:10

tak sem pred vanocema byla 10 dni s chripkou nebo necim takovym (sem mela dovcu, tak sem proste byla s horeckama a total bolavejma uzlinama co sli do silny bolesti hlavy doma s tim, ze to do konce tydne bude dobry, po 5 dnech uz prestali horecky a zimnice, po prvnich dnech bez hlasu uz sem mohla i mluvit, ale zustaval kasel, kterej sel az do duseni a desna ryma a bolest tech uzlin od krku az k uchu... tak sem sla k dr, jestli muzu do prace, ta me rekla ze zvyseny crp a naparila jeste par dni neschopenky, ale co sem mela za nemoc nevim, rekla mi ze tam jeste bude nejaka virozka, tak sem jeste byla chvili doma, nez me bylo uz fakt docela dobre.

nicmene uz su zdrava, chodim do prace uz 14 dni normalne, ale zjistila sem zajimavou vec... nedokazu udychat v podstate zadnou namahu.

vcera 16 km prakticky po rovine, za celou trasu rikaj mapy cca 300m vyskovych, nejdelsi stoupani bylo 80m na 1km trasy a ja byla uplne jako bych vstala po 10 letech z gauce a po tezkym zapalu plic... jestli tyden po covidu sem na dovoleny v pulce listopadu chodila v podhuri orlicek treba na 80% myho beznyho tempa do kopce, ktery nebyli nijak velky a tahly, ale urcite horsi nez vcera, tak ted je to asi 20%... me snad vadilo i stoupani o 5 metru...

sem vubec nemohla dychat ](*,)

jako vim jaky to je, kdyz clovek nemuze dychat a vetsinu zivota se dusi a predbehne ho i clovek, co se po 10 letech zvedne z gauce, ale tohle je dalsi level, dost desivej.

Nemate nekdo zkusenosti, jestli to chce spis cas a vyletit zlehka, nebo naopak vyhledavat stoupani a snazit se to trochu nahnat?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » ned led 8, 2023 10:09

Mawe, ja jsem mel neco podobneho, jak jsem par dnu po operaci (kyla) zacal z niceho nic hrozne kaslat, nepomahalo nic, doktor predepsal ruzne protikaslove leky, ja jsem ponich kaslal jeste vice. Pricinu nenasli, jen se dohadovali.
No, jak mi po skoro trech mesicich konecne zacalo byt lip, tak jsem mel problem s jakymkoliv prevysenim, i par jednotek schodu mi delalo problemy. Chodil jsem v okoli sidliste na delsi prochazky - ale to je 20 m prevyseni na 5-ti kilometrech, pokud vyslapu schody a zpet dolu, jinak jednotky metru.
Kdyz jsem po dalsich par tydnech vybral prvykrat do Beskyd, sel jsem ani ne polovicni rychlosti jako normalne (a to rozhodne nejsem rychlochodec, ani 5 km/h po rovine nechodim) a se spoustou zastavek "k nadechnuti". V pulce slapani na Lysou jsem to uz musel vzdat a jit dolu zpevnenou cestou a asfaltkou v lese. Byl jsem uplne vycerpany - ne z fyzicke namahy, ale prave kvuli hodne tezkemu dychani.

Jeste mi trvalo nejakou dobu, kym jsem se opovazil vystup zkusit znovu. Stale pretrvavaly problemy, ale uz to s opatrnosti a pomalu slo. Popravde receno, k puvodni "kondici" jsem se nedokazal vratit doted, ale u mne hrajou roli i jine priciny, s dychanim to bylo skoro stejne jako predtim tak za dalsi mesic a pul.
Ale, samozrejme, u mne byla pricina (asi) jina, nemoc jsem mel mnohem dele, takze bych nebral moje zkusenosti jako etalon pro Tebe. Jen bych na zaklade toho uplne nedoporucoval se snazit silou "nahnat", ze by se to zlomilo. Spise bych se priklanel kcastejsim ale kratkym "treninkum", napr. vyslapy do schodu, nejdrive pomalu a jenmkym to jakz-takz jde, potom postupne pridat rychlost a pocet schodu. U Tebe prichazi v uvahu nejspise v praci, pokud tam mate nejake schodiste. Pokud to jde, rict si napr. ze budes chodit na zachod o poschodi-dva vys, ne na Vas.

A na tech schodech zjistis, ze to s dychanim jde lip, muzes zkusit i venku - ale stale pocitej s tim, ze mozna budes pomalejsi, bude to trvat dele - a i ze mozna bude treba skoncit nekde drive, takze trasu s unikovymi cestami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » ned led 8, 2023 11:20

tak jestli ten propad neni prave i 2 mesicnim valenim, prece jen od posledniho vyletu utekly skoro presne 2 mesice...

jinak kdyny to bylo jen nemoci tak asi radsi zvolna, ale nejsu si jista, jestli to neni prave i tim dlouhym valenim... i s vyhozenym krcnim obratlem sem zvladala kratky vylety, jen cviceni sem mela zakazany, tak 2m pauzu vlastne neznam za posledni roky...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » ned led 8, 2023 12:42

Kazda infekce zanechava sve nasledky na tele delsi dobu, nez "se citis dobre". Neni to tak, ze si napr. na tezkou anginu doberes ATB a uz bude Tvuj organizmus jako drive, ten se taky musi plne zotavit. Kdyz jsi mela i vyssi horecky a/nebo tezsi prubeh, o to vice. Ten "dobeh" do normalni stavu neco trva a rozhodne neni vhodne to "prebijet silou". Jednou-dvakrat to muze vyjit (ale nemusi), ale projevi se to pozdeji a to casto docela vyrazne. Asi jako prechozene a nelecene chripky.

Ale ber to jen jako muj osobni nazor, podporeny nekolika prodelanyma infekcema i pokusy to "prebit" po jejich ustoupeni. Rekl bych pouceni ze svych spatnych i dobrych pristupu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » ned led 8, 2023 14:04

no proto sem se ptala, protoze neivm, jestli to muze byt tak velkej upadek nicnedelanim a ted se spravuje jinak, nez upadek po nemoci :D ale nemam s tim mnoho zkusenosti, i s tim, ze nejak vic nemocna sem byla pred vic nez 20 lety s nejakou nemoci ktera zanechala nasledky :D

asi si leden necham zatim na lehci vylety kolem brna kolem 10-15km (pro kamosky je rozchazecich spis tech 10 :D ) a pak se uvidi.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 14:19

Do takovýho stavu jsi se jen válením nedostala. Navíc to Tvoje "válení se" zas tak úplné nicnedělání není. Na krev bych to rozhodně nehnala, spíš postupné rozcházení a přidávání podle možností. Po nemoci je nějaké oslabení normální, tys ji měla navíc dost silnou, a vystupňoval se tím problém, který máš i běžně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 20:23

sobb píše:Do takovýho stavu jsi se jen válením nedostala.

Asi tak. Videl bych to na doktora. Udelat aspon zakladni vysetreni, jestli tam neni nejaky prusvih. Pripadne jestli se nejak nerozjel puvodni problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 5:58

leden tomu necham zlehka a pak uvidim.

diky za nazory, taky bych se priklanela spis k pomalemu "zotavovani", ale nebyla sem si jista, jestli ze me nenluvi jen lenost a pohodli :D

protoze obcas me lenost a pohodli dokazi presvedcit, ze dneska ne:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Etheric » pon led 9, 2023 7:38

Psychika umí hodně. Taky potřebuju dobrej mindset, abych dal 60km za den. Pokud dobrej mindset není, ani tělo dobře nefunguje /navzdory tomu, že je zdravý a odpočatý/
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8108
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » pon led 9, 2023 9:08

mike píše:Videl bych to na doktora. Udelat aspon zakladni vysetreni, jestli tam neni nejaky prusvih. Pripadne jestli se nejak nerozjel puvodni problem.
Pokud jsem dobre pochopil, Mawe u doktora na zacatku nebyla, takze se nevi, co mela. Timpadem se tezku zjisti, jestli se "nejak nerozjel puvodni problem".

To, ze nejaky ten tyden po tom, jak se zacala citit lip ji nejde dat, co predtim, fakt na doktora neni. Kdyz jsem mel tezkou infekci, po trech tydnech jsem rikal doktorovi, ze uz je mi tyden uplne fajn, uz mi nic neni, jestli nema ukoncit nemocenskou, tak me sprazil, ze po takove infekci je treba nechat telo zrehabilitovat a ne se vrhat do nejakych beznych cinnosti. Po dalsich dvou tydnech se nechal ukecat a ukoncil mi PN, ale rikal, ze s tezkym srdcem a mam si davat bacha.
Jsem si o tom myslel sve. Potom jsem sel do prace a po prvnim dni uz jsem tusil, ze to nerikal jen tak, dalsi den jsem byl po praci uz uplne vystaveny. A to jsem pracoval jen za PC a fyzickou aktivitu jsem mel jen pesky k autu, od auta na pracoviste, to same zpet, v praci na obed, max. zajit si neco nakoupit. Problem nebyl v nejakych svalech nebo kondici, jednoduse se telo bourilo proti jakemukoliv zatizeni. Napr. prave tim, ze se mi tezko dychalo.

Pravda, byla to trochu extremni zatez uz pred nemoci - na pohotovost jsem sel az po dvou tydnech chozeni do prace s vysokymi horeckami (byl jsem na sluzbu na pul dne sam, kolegy by museli odvolat z vanocni dovolene), kdyz se kolegove uz vratili z dovolene. Kolisani teplot (klidne ctyri i vice krat za hodinu) mezi 35,4 a 39,4, CRP pri vysetreni 160, puvodne me chteli nechat v nemocnici, po dvou a pul dnech uzivani ATB 90+.
U Mawenzi nepredpokladam az tak dlouhou rekonvalescenci. Ale nevidim zatim duvod, proc po tak kratke dobe a "pouze" horsimu zvladani fyzicke namahy jit hned na vysetreni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod ntz » pon led 9, 2023 11:57

tvl ... tak tohle se mi jeste nestalo ...

psal jsem do Bachu maila, kde jsem mel feedback k tem batohum co jsem koupil (Molecule a Quark), oni mi tedka asi za dva mesice od doby co jsem jim napsal odpovedeli ze hrozne dekujou za muj feedbackj a ze uz delaj na mk.II a ze vsechny moje poznamky (mel jsem tam asi 5 bodu) berou v uvahu a makaj na vylepsenich a napsali mi, ze kdyz jim poslu ty dva batohy co mam, tak mi poslou zpet "zadarmo" mk.II verze ... cumim a cenim ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 14:10

ntz
tak to je hodne dobry
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 16:26

apuka píše:Pokud jsem dobre pochopil, Mawe u doktora na zacatku nebyla, takze se nevi, co mela. Timpadem se tezku zjisti, jestli se "nejak nerozjel puvodni problem".

Puvodnim problemem jsem myslel jeji dlouholety problem s dychanim, kvuli kteremu dostala vloni kortikoidy.

apuka píše:Ale nevidim zatim duvod, proc po tak kratke dobe a "pouze" horsimu zvladani fyzicke namahy jit hned na vysetreni.

Nedokazu udychat v podstate zadnou namahu u mne neni horsi zvladani fyzicke namahy, ale celkem katastrofalni stav. Samozrejme z hlediska normalniho cloveka, co silene neprehani, jako ty, a takhle by nepopisoval beznou rymicku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 16:54

mike
jj, takhle sem te pochopila.

dam tomu do konce ledna pomalyho zotavovani, vemu to tak ze ta viroza chce klidne 4 tydny rekonvalescence, takze jen 2x tydne tyc na zacatecnicky lekce a v sobotu vyket do 15km a uvidime.

na tech PL lekcich su zbita jak svin, telo me boli, boli me svaly o kterejch netusim ze mam...

ze sobotnich 15km po rovince me jeste dneska boli nohy, tak, ze je opravdu dost citim...

to je dost katastrofalni stav i na moje pomery zdechliny bez fyzicky:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 17:00

Bolest a unava svalu je jedna vec, to muze byt nasledek virozy, ktery pomalu prejde. Chce to cas a neprepinat se. Problemy s dychanim jsou ale neco jineho, zvlast takove, co popisujes. IMO by to mel vedet/videt doktor, co ti predepsal kortikody.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 18:05

tak 3.3 su objednana k doktorovi, co mi predepsal kortikoidy :D

- jinak to dychani je dost podpasovka, sem si doma chtela zlehka zacvicit a v podstate sem nebyla schopna oddejchat panaka pro zacatecniky, vubec cely to cviceni pro me bylo tak namahavany, ze sem ho tak v pulce ukoncila, a to vlastne bylo jen lehky rozehrati, protazeni a pak uz finito, nestihla sem ani cvicit :D pritom normalne bych tohle snad ani nepovazovala za cviceni...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod zonn » pon led 9, 2023 18:30

Byt tebou, necekal bych do 3.3., ale mazal bych k doktorovi, aby te odeslal na plicni scan.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod pavproch » pon led 9, 2023 18:31

A byly to určitě kortikoidy, co jsi užívala? Já byl takle úplně mrtvolný (chůze pár minut po rovině = neudýchával sem to) po té chemoterapii.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28320
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 18:59

@pp
v pribalovym letaku se primo pise, ze se jedna o inhalacni kortikosteroidy a mam je pul roku, beru je denne, takze to by urcite nemela byt reakce na leky, protoze paradoxne se mi s nimi zacalo dychat o fous lip a dokonce kdyz jedu v autobuse s navonenyma zenama a muzema, tak me to sice vadi smradem a lechta na jazyku, ale dokazu se i nedusit a nemusim vystoupit na prvni zastavce za zachvatu dusivyho kasle :D az po te nemoci (podle priznaku spis chripka nez bezny nachlazeni), citim totalni propad (mozna i behem ty nemoci, ale s horeckama a s pocitem ze se ti rozleti natlakovana hlava v uzlinach pri kazdym mikropohybu) nemas moc chut cvicit, aby sis overil stav tela:D

zonn
trochu me desis, budu to sledovat, jestli se to nejak pomalu nelepsi a kdyztak zavolam pristi tyden obvodacce.

Zkousela sem hledat na netu jak dlouho by mohla trvat rekonvalescence pri chripce a docetla sem se, ze pokud me bolelo v krku pri polykani tak, ze sem nemohla ani polykat, mohla sem mit streptokovou anginu, tak sem to radsi zase cist prestala :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod zonn » pon led 9, 2023 20:45

Nechci te desit, ale pokud neudychas tohle bezny cviceni, resil bych to radsi hned ;-) Po chripce ani angine bys nemela byt takhle vyrizena stran dychani.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 22:21

Jj, souhlas, taky bych sel hned. Tohle neni normalni stav po beznych nemocech. Neco takoveho umi udelat covid, ale ten jsi psala, ze jsi mela predtim bez vetsich problemu. Navic to delaly starsi varianty po deltu, omikron by nemel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod ntz » pon led 9, 2023 22:37

presne @Mawe .. nedelej Zagorku a jdi ... kluci maj pravdu .. pokud porad nejsi rozhodnuta jestli jit, zavolejte si s @apukou a sama si pak zavolas rychlou az skoncite ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 22:45

Zrovna apuka to vyse bagatelizuje, jelikoz v jeho podani je to celkem bezny stav, asi jako orkan na horach :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Vexo » pon led 9, 2023 23:00

nejen plice..pritelkyni kdysi potkalo, ze byla zvykla ujit 20-25km denne, ale pri sebemensim stoupani byla hned naprosto vyrizena. Po nejake dobe ji obvodni na bezne prohlidce poslala na krevni obraz a zjistila ze ma kriticky nizky hemoglobin - a ihned do nemocnice na infuze. Tim nechci strasit, zvlast kdyz je tento stav zretelny nasledek nemoci, ale zakladni krevni obraz stoji par deseti korun, aby to vyloucil..
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 486
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » pon led 9, 2023 23:57

mike píše:Zrovna apuka to vyse bagatelizuje, jelikoz v jeho podani je to celkem bezny stav
Zase nechapes napsane a interpretujes svevolne...

Cetl jsi vubec, ze mawe mela nemoc, ktera presla do stavu mj. "zustaval kasel, kterej sel az do duseni"? To ale znamena i to, ze mela zasazene a nejspise hodne podrazdene i dychaci cesty - no a ty se musi poradne vylecit, protoze kym se to nestane, tak je kazdou namahou zatizis a organizmus se brani, prave silne zhorsenim dychanim az zachvatem kasle. Promin, ale kdo jiny by toto mel znat dobre, kdyz ne ja, ktery celou svoji mladost jsem prechazel od jedne nemoci ke druhe, stridave hnisave anginy (az kym mi nevybrali mandle), chripky a problemy s kaslem. S kratsimi nebo trochu delsimi prestavkami po mnoho let, tak do 18-ti (muj rekord bylo 230 hodin absence za jedno pololeti ve ctvrte nebo pate tride ZS, si spocitej pomer, kolik jsem byl ve skole a na "marodce", kdyz jsme meli vyuku 4-5 hod denne). Takze fakt moc dobre vim, jake to bylo, kdyz se clovek z akutni faze vyhrabal a potom - jako decko, co jineho - sel ven pobihavat, hrat (no spise zkouset) futbal a jine hry s kamarady. A ze jak se to projevovalo. Napriklad ze Ti ujdou dva autobusy (ktere jezdi cca co pul hodiny), protoze jsi ze skoly spechal tech cca 300 m na bus, ale na jednom nastupisti Te chytl takove zachvaty kasle, zes nebyl schopny prejit na druhe nastupiste pres asi 7-8m siroky pas cesty mezi nima...

Co jsem u sebe popisoval problemy s kaslem po operaci, taky hodne pripominaly uzdravovani nejakym zpusobem "poskozenych" dychacich cest. Po odezneni pocatecni faze pri klidne pomale chuzi vetsinu casu vsechno v pohode - ale jakmile jsem udelal sebemensi prudsi nebo rychlejsi pohyb, tak okamzite problem se zachvatem kasle. Kdyz uz kasel hodne ustoupil, tak se organizmus branil zhorsenym dychanim pri jakekoliv namaze, kdyz jsem ji trochu zvysil, tak jsem skoncil zas u zachvatu kasle.

Ze mela pred kortikosteroidy problem s dychanim (astmaticke zachvaty), to vis. Protoze nikdo nevi, co vlastne mela, ktere organy to jak zatizilo, ani to nemuzes rict, ze prave soubeh te nemoci (i jeho dobehu/uzdravovani) s branim kortikosteroidu (teda nepredpokladam, ze by je vynechala) nemohl taky prispet svym vyznamnym dilem. Ty kortikoidy dostala predepsane na svuj bezny "normalni" stav - ale ta nemoc reakce organizmu - i na kortikoidy meni. Kdo vi, mozna i kvuli nim mohla mit tezsi prubeh. Netvrdim to, ale ani nevylucuji, spise mi to prijde z jisteho pohledu docela logicke - kortikoidy meni/tlumi reakci imunitniho systemu, takze s nemoci nebojuje beznym, normalnim zpusobem.
Hlavne ale mawe ma "od zakladu" v neporadku dychani, takze je tam vysoka pravdepodobnost, ze nejaka infekce v te oblasti ji zasahne/se projevi vice a bude "se hojit" dele nez u bezneho cloveka.

Proste nechci to nijak bagatelizovat, ale koukam se na to realisticky, protoze nejake podobne zkusenosti mam a proto vidim i mozne souvislosti, ktere jinym, kdo jen teoretizuji nedochazi.
Proto radim Mawe, at jeste chvili necha regenerovat svuj organizmus, pridava namahu po mensich krocich a postupne - no a kdyz se to nebude zlepsovat, tak je samozrejme, aby za doktorem zasla.

Jinak je zajimave. Kdybych ji napsal hned na zacatku ja, ze ma utikat hned za doktorem, ze to muze byt to a ono, tak byste o mne psali, ze zase prehanim a hned delam strasaka. Jsem se snazil na zaklade svych dlouholetych zkusenosti ji ukazat, ze to muze byt normalni reakce a nema panikarit - tak se par Vas hned ohlasilo a zacli ji strasit a ja bagatelizuje, protoze nestrasim :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod mike » úte led 10, 2023 0:11

apuka píše:Jinak je zajimave. ...

Zajimave je, jak dokazes dezinterpretovat situaci, ktera je primo nad tvym prispevkem a kazdy ji muze videt. K doktorovi jsem ji nejdriv poslal ja a tys primo na to reagoval svym bagatelizujicim prispevkem.

Jinak diky za dalsi povrzeni me pracovni teorie, ze delka tveho blabolu je neprimo umerna delce (meho) prispevku, na ktery reagujes :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » úte led 10, 2023 6:06

apuka
230h za pololeti je nic:D ja mam asi tak rijen - kveten absenci :D a hooooodne moc nahranych hodin total annihilation :D

no a protoze vim, jaky to je nezvladnout dojit na zachod a mit 15 schodu jako dopoledni vyzvu, tak zas sice vidim, ze je to spatny, ale zase vidim, ze to patro do prace se dostanu a tak spatny jako tenkrat to neni, a nemam ten odhad na to, co jeste muze a co uz nemusi byt proste jen bezna rekonvalescencni doba a bezny dobihajici priznaky.

hecnu se a odpoledne zkusim zavolat doktorce.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu :-) vol. 4

Příspěvekod apuka » úte led 10, 2023 9:28

mike píše:Zajimave je, jak dokazes dezinterpretovat situaci, ktera je primo nad tvym prispevkem a kazdy ji muze videt. K doktorovi jsem ji nejdriv poslal ja a tys primo na to reagoval svym bagatelizujicim prispevkem.
Jaka dezinterpretace???

Nejvetsim problemem je, ze Ty i nekteri jini vychazite ze svych vlastnich zkusenosti, ale zapominate, ze Mawenzi ma "vychozi situaci" neboli "zaklad" (ne tu nemoc, ale cely svuj celkovy zdravotny stav dlouhe roky pred ni) naprosto odlisnou, kterou drtiva vetsina z Vas zna jenom z popisu. No a kvuli (nebo tady by se klidne mohlo pouzit slovo "diky") nasazeni kortikoidu pred nemoci ted ona nevi, jak jeji telo reaguje na tyto nemoci a jak z nich regeneruje, bo je to pro ni naprosto nova situace. Rozhodne ale nebude reagovat stejne jako napr. Tvoje, kdyz jsi v zivote nemel zkusenosti, co zazivala ona jeste nedavno.
Zrovna v oblasti zdravi je zobecneni vlastnich zkusenosti docela nepripustne, tam je vsechno individualni a vsechno se hodnoti (nebo by se alespon melo) v kontextu celkoveho stavu vcetne (resp. hlavne) dlouhodobeho zdravotniho stavu pred nemoci.

Proto Ti znova zopakuji - neni to zadne bagatelizovani, je to zasazeni do kontextu jejich predchozich problemu a probihajiciho leceni. Toto je od Mawe strizlive zhodnoceni situace a korenu jejich pochybnosti
Mawenzi píše:protoze vim, jaky to je nezvladnout ..., tak zas sice vidim, ze je to spatny, ale zase vidim, ze ...tak spatny jako tenkrat to neni, a nemam ten odhad na to, co jeste muze a co uz nemusi byt proste jen bezna rekonvalescencni doba a bezny dobihajici priznaky
S tim odhadem jsem se ji snazil "pomoci" na zaklade svych bohatych zkusenosti, i kdyz s nesrovnatelne jednodussim "vychozim" problemem v minulosti.

@Mawe: az se ozves doktorovi, bylo by lepsi, kdyby ses ozvala radeji tomu, kdo TI predepsal ty kortikoidy nez svemu praktikovi. Mohl by lip vedet, jsetli "synergie" nemoci a leku muze taky stat za delsi rekonvalescenci, resp. soucasnymi problemy.
Mawenzi píše:230h za pololeti je nic:D ja mam asi tak rijen - kveten absenci
Zase to ber tak, ze u mne neresili zadny "zakladni problem", jsem vzdy v pondeli dosel k doktorovi, ten me vital "Aaaa, to jsi Ty" a uz se obracel na sestricku, bez jakehokoliv vysetreni "piste Vicedrin a tri dny /tj. do stredy/ doma.". Ve ctvrtek a v patek jsem sel do skoly (nakazlivy jsem nebyl), v pondeli jsem uz zase musel s problemem k lekari. A takto dokola. Jen jednou za cas vyndal palicku s vatou, namocil ji do nejakeho "petroleje" a primo setrel hnis z mandli. Uz vedel, ze nema smysl davat ATB, ze nezaberou, "lecil" me uz od mala (toto mi zase vynahradili jini lekari "kilami" Tetracyklinu pri nekolikanasobnem dlouhodobem pouzivani o par let pozdeji). Tak jsem se s tou chronickou hnisavou anginou nejak naucil lip zit a potom jsem k doktorovi chodil vyrazne min.

Tehdy proste malokdy a malokde resili "root cause", kdyz na to neprisel hned. Stejne, dostat se na podrobne a hlubsi odborne vysetreni znamenalo jit do krajskeho mesta (resp. na Slovensku do Bratislavy), s objednaci dobou pul roku i vice a to jeste pokud clovek mel znamosti (coz mi rodice nemeli). Bydlel jsem pritom v okresnim meste, jak to meli lidi na vesnicich, radeji ani nechci vedet.

Tys uz vyrostla v trochu jine dobe - a stejne jsi se ke kortikosteroidum dostala az nedavno, pricemz soucasne moznosti jak vysetreni tak i moznosti jejich absolvovani jsou na svetelne roky od toho, co bylo za mych detskych casu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec