Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » čtv bře 23, 2023 15:17

@mawenzi:

ano, vice nez kresleni - na kresleni mam podle vseho talent, foceni jsem se musel vicemene ucit, zejmena technikalie azmenu z filmu na digital, taky kazdy novy fotak, sklo atd. je zdrojem novych poznatku a vesmes rozsirovani obzoru... jinak kresli, jinak "vidi" ... je uzasne, jak veci vypadaji jinak, kdyz se normalne divame a kdyz je fotime, tim padem se ucime novym pohledum, omezenim i obzorum...tak jsem to myslel;
mne, coby lenochovi, veci, ktere mi jdou takrikajic snadno, nebo samy od sebe, nedavaji tolik, jako ty ktere se musim vice ucit, vice makat na sobe - proste vyzvy mne bavi vice...
...a nejen foceni, ale i to pozorovani a uvedomovani si nekterych veci - vypada to ze clovek kouka "do blba", ale uvnitr to srotuje ... a kdyz senezastavis a porad neco delas, pak na yhle veci neni prosotor...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » čtv bře 23, 2023 19:04

quido
takhle si to myslel. no me to nejde aji jedno takze z tohoto pohledu je vyzva oboji:D

dromadero dik za tip, du to prubnout, mam dva novy pohledy:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » sob bře 25, 2023 7:06

Mawenzi: Ještě je dobrý zkusit experimentovat s různými druhy papíru. Na každém papíru se ty pastelky chovají i vypadají jinak.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod booze » sob bře 25, 2023 9:01

Dromedaro píše:Ještě je dobrý zkusit experimentovat s různými druhy papíru. Na každém papíru se ty pastelky chovají i vypadají jinak.

To mi pripomina fintu, kdyz jsem rano pred predskolskym vysetrenim decek zjistil, ze mame donest vykresy, co deti namalovaly a ja jsem je zapomnel doma, tak jsem na ruzne druhy papiru namaloval pastelkama asi 5 umeleckych del a pak hodinu poslouchal ucenou pani z oboru vykladu obrazku, jake poruchy z toho obrazku vycte a ze nedoporucuje ani prvni tridu. Tak jsem ji rekl, ze je asi 3,14ca, protoze ty obrazky jsem namaloval ja.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » sob bře 25, 2023 11:07

:D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » sob bře 25, 2023 13:22

@booze:
Jak jsem zjistil, podle toho, co se tady na OF obcas odehraje, ze mame vsichni nejmene jednu nejakou tu poruchu - tak se pochlub, kolik a ktere poruchy ta chytra pani v tobe odhalila...
:mrgreen:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » ned bře 26, 2023 11:50

K aktuálním kauzám Jurečky a Železného se chci zeptat, jestli někdo nevíte, jak to je podle zákona s tím (v jednom případě tajným) nahráváním a uveřejňováním audio/video záznamu? Co jsem se tak už dřive díval, tak jsem našel, že tajné pořizování nahrávek bez souhlasu nahrávaného úplně legální není. V tom případě mi ale není jasné, že je třeba plno reportáží či dokumentů, kdy novináři nebo nastrčení figuranti pořizují tajné video/audio nahrávky a ty jsou pak bez nějakého maskování identity nahrávanych zveřejněny. Třeba v současném dokumentu Exekuce je plno takových tajných video nahrávek, kde jsou bez zakryté identiti nahráni exekutoři a jejich poskoci v dost nelichotivých situacích a s nevybíravým vyjadřováním, že mě kdyby takto někdo nahrál a pustil do televize, tak se snad odstěhuju z republiky. Ale těm lichvářúm to přeji a škodolibě se směji za to co předvádějí. :twisted:
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod ntz » ned bře 26, 2023 13:04

ja nevim tedka presne odpoved na otazku, co jsi se ptal @Dromedaro, delam to ale taky, ze "tajne" nahravam v urcitejch situacich, pro svoji ochranu .. jeste jsem to ale nemusel pouzit .. a doufam, ze nebudu muset .. vlastne kecam, tomu neuverite, me se podarilo nekdy cca v roce 2015 diky nahravce vratit auto bazarnikovi :D (nebylo to ale za zadne intervence soudu nebo neco jineho) .. myslim, ze o tom by mel vzniknout film a nebo dokument, protoze podle meho nazoru v cesku nezije moc lidi, co si koupili vrak a pak ho dokazali o mesic pozdeji uspesne vratit za stejnou cenu bazarnicke svini (ala d-fens), co jim ten vrak prodala jako fantasticke nebourane zanovni vozidlo ..
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2024
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » ned bře 26, 2023 16:22

dromedaro
s tema nahravkama to tak jednoznacny neni, ale z hlediska nejake novinariny a smeliny na lidi to hude zrejme v tom bodu c2)

https://www.google.com/amp/s/www.pravni ... zich?amp=1
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » ned bře 26, 2023 17:49

Nejsem právník - ten by to snad vysvětlil lépe...
Niméně se domnívám, že zásadní rozdíl je, zda se nahrávka (myslím ta, co se bez souhlasu/vědomí druhé strany) použije u soudu, kde to legální a přípustné není jako důkaz, anebo při nějaké obecné, občanské či jiné při...
A v případě Jurečky do myslím ani není narušení soukromého života, neboť zde šlo opracovní vztah a pracovní záležitosti.
Ale jak jsem uvedl, nejsem právník, toto mi říká pouze selský rozum...
Na druhou stranu se obávám, že co právník, to jiný výklad :twisted:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 27, 2023 9:22

Mawenzi: Díky za odkaz, podívám se na něj. Já když jsem si o tom hledal, tak jsem se dočetl, že v případě tajné nahrávky, o které není nahrávaný předem informovaný, nelze ji použít jako důkaz u soudu a pochopil jsem, že ten, který tuto nahrávku pořizuje, sám se vystavuje postihu.

Quido: Můj selský rozum mi říká, že je absurdní, když někdo pořídí nahrávku nějaké křivárny nebo podvodu bez souhlasu nahrávané osoby, že to nelze použít u soudu jako důkaz. Jak jinak s tímto lze bojovat? Viz některé případy, které se objeví v médiích, kdy soud zrušil stíhání některých podvodníků, protože policejní nahrávky nebyly povoleny soudem. I když to na těch nahrávkách bylo černé na bílém. Zase na druhou stranu chápu, že to má nějaké omezení, že si policie nemůže svévolně dělat co chce.

NTZ: Já si nic nenahrávám, ale dodnes se ještě rozčílím, když si na to vzpomenu, že mě to kdysi nenapadlo, když jsem měl spor s jedním člověkem, že se to řešilo až na úřadě. Ta úřednice se mnou tehdy mluvila a jednala takovým způsobem, že kdybych si to nahrál, tak za to bych ji z toho úřadu vyštípal. Takhle to bylo jen slovo proti slovu. Pak jsem se dozvěděl, že ten člověk, se kterým jsem tehdy měl spor, měl kamarádku na tom samém úřadě, jako ta úřednice. Tak odtud vítr asi vál. Ale zase by mi ta nahrávka asi stejně byla k ničemu, když to nejde použít. Teď si akorát tak mohu mumlat pod vousy, že na každého jednou dojde.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » pon bře 27, 2023 9:58

Dromedaro píše:Quido: Můj selský rozum mi říká, že je absurdní, když někdo pořídí nahrávku nějaké křivárny nebo podvodu bez souhlasu nahrávané osoby, že to nelze použít u soudu jako důkaz.

Jasně... myslel jsem, pokud to neschválí prokurátor, resp. není nařízeno soudem, ale to musí probíhat vyšetřování...
A proč to tak je? Protože první, kdo by toho začal zneužívat, případně falšovat atp. by byl nějaký ten křivák...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pon bře 27, 2023 10:08

Quido píše:v případě Jurečky do myslím ani není narušení soukromého života, neboť zde šlo opracovní vztah a pracovní záležitosti.
Taky nejsem pravnik (a jsem rad, ze takove pripady resit nemusim), ale rekl bych, ze u tohoto konkretniho pripadu je vicero rovin, podle toho linkovaneho rozboru. (Uvedene je muj pohled, nerikam, ze je "ten jediny spravny" a mozna pravnici by vsechno hned vyvratili.

1) V pracvoni-pravnim vztahu by se to mohlo poridit, ale pouzit (pouze u soudu!!!) pouze v pripade, ze by se jednalo o jednani v neprospech toho, kdo nahravku poridil. Ale stalo se to v tomto pripade? Pri veskerych odlisnostech ve "statni sprave" se bezne v pripade "zbaveni se zamestnance" jedna tak, ze se da na vyber na "vlastni vypoved/odstoupeni" s (vetsim) odstupnym nebo vypoved ze zakonnych duvodu - se zakonnym min. odstupnym v pripade "reorganizace" nebo zadnym v pripade "zavazneho poruseni pracovni kazne/-ych povinnosti". Deje se to jednak kvuli tomu, ze je to pro zamestanvatele jednodussi, ale i kvuli tomu, ze je to rychlejsi a v konecnem dusledku casto pro zamestnavatele i "levnejsi".
Tady bych rozhodne nemohl rict, ze se jednalo v neprospech dotycneho, spise naopak - ze dela svoji praci "ne nejlepe" se "verejne se septalo" uz hodne davno, tj. asi nebyl zadny Jureckem vymysleny duvod pro odvolani, ale ten existoval uz predtim. Tj. dotycnemu se jen nabidla moznost "nebyt vyhozen pro...", cimz se snizuje jeho moznost dalsiho uplatneni.

2) V trestne-pravni rovine by to mohlo byt teoreticky brane jako nabidka uplatku nebo jako vydirani. Jestli to k naplneni tohoto staci nebo ne, je na pravnicich/vysetrovatelich/soudech. Ale zase se to muze pouzt pouze jako dukaz pri podani trestniho oznameni, resp. u soudu.

3) Teoreticky by to bylo mozne brat i jako zaznam "obchodniho jednani" :-).

Kazdopadne ve vsech pripadech plati, ze se ta nahravka smi pouzit pouze u soudu, resp. pri dokazovani. Neco uplne jineho je ale jeho zverejneni mimo soud. Tj. tady je ta dalsi rovina:

4) Zverejneni nahravky - i kdyby jen formou jeho poskytnuti novinarum. Na toto dotycny rozhodne zadne zakonne pravo nema. Az by se to pouzilo nekde u soudu a soud povolil zverejneni, tak je to OK, ale kdyz si ja jako obycejna soukroma osoba nahram nekoho, jak jedna jakkoliv nezakonne, tak to nemam pravo kdekoliv verejne zpristupnit.
Teda pokud by se nejednalo o extra zavazny trestny skutek nekoho extra verejneho cinitela, napr. ze se mi povede nahrat prezidenta nebo predsedu vlady, jak se domlouva s nekym z ciziho statu, ze mu preda nejake vyznamne "statni tajemnstvi". V tomto pripade ma urcite prednost verejny zajem. Ale nabidka ministra statnimu urednikovi vyberu mezi odstoupenim s odstupnym a (duvodnym) vyhozenim statniho urednika takovym verejnym zajmem urcite neni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pon bře 27, 2023 10:19

@Mawenzi: Jeste k tem Tvym akvarelovym pastelkam a papirum.

Muzes si zkusit koupit "poznamkovy" blok z akvarelovych papirku. Prava krasa a umeni pouzivani akvarelu je az kdyz zacnes pouzivat predem namoceny/vodou mirne nasakly akvarelovy papir a na to zacnes kreslo-malovat akvarelovymi barvami, at uz stetcem nebo akvarelovymi pastelkami. Ty uz ani nemusis (ale muzes) namacet ve vode. Ta barva se bude na papire jemne rozplyvat - muzes to "upravovat" spominanym stetcem, pokud mas nebo taky spominanym namocenym prstem. Ale taky si to muzes nechat uschnout a dodelat si to doma podle chute.
Ver mi, ze s tim namocenym papirem to je uplne jina uroven. Ma to vsak "malou" nevyhodu, hlavne pro noseni na turach - ten mokry papir, i nenamalovany se pomerne blbe nosi v ruksaku. Namalovany... to radeji ani nespominam :-D.

Jo, az se budes chtit dostat uplne ne vrchol v teto oblasti, zacni pouzivat vyhradne zakladni akvalerove barvy a ostatne si vytvarej primo na papiru jejich michanim. Ale spise se hodi michani CMYK, rozhodne ne RGB.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Etheric » pon bře 27, 2023 14:49

Já jako novinář nesmím publikovat fotky, nahrávky, videa lidí, bez jejich souhlasu. Tedy až na určité výjimky, ale tyto případy já nedělám. Stejně všechno musí schválit - a publikovat šéfredaktorka, tj ona je za to odpovědná, takže v tom má přehled. Něco mi povolila a něco zamítla, s odvoláním na nějaký paragrafy. Takže taky přesně nevím, jak to je
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Etheric » pon bře 27, 2023 14:52

apuka píše:Ma to vsak "malou" nevyhodu, hlavne pro noseni na turach - ten mokry papir, i nenamalovany se pomerne blbe nosi v ruksaku. Namalovany... to radeji ani nespominam :-D

Některé batohy, jako ta moje nová Montura, maj na papiry, dokumenty atd naprosto geniální kapsu, kde se jim nic nestane ;)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » pon bře 27, 2023 15:03

To jo, ale kdybys dal do te kapsy dve akvarelem namalovane mokre papiry, at uz malbou k sobe nebo od sebe, nebo asi staci jen jednu malbu, umis si predstavit, ze bys na ni mel doma to same, jako kdyz si to ukladal? :D Proste uplne kazdy, i malinky pohyb, treni udela svoje.
Navic i ciste namocene papirky jsou pomerne haklive, krci se "lip" nez suche.

Ale samozrejme je nejrozumnejsi je mocit "na miste" - jen to zase chce chvilku casu, kym se dostanou do stavu pouzitelnosti.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Etheric » pon bře 27, 2023 15:07

Muselo by to být suchý. A jsou desky, kde se to dá proložit, že jednotlivý malby do styku nepřijdou
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 27, 2023 20:57

Apuka: Tak u Jurečky to může být veřejný zájem v tom, že by se měl chovat jako řádný hospodář, když spravuje veřejné finance, ale evidentně měl v plánu dát z těchto peněz mimořádnou a nadstandartní odměnu někomu, o kom sám prohlašuje, že je neschopný a vyhazuje ho kvůli tomu z práce.
Najmon (nebo jak se jmenuje) si touto pomstou ale moc nepomohl, pokud nemá v záloze nějaké místo od kamaráda. Jsem zvědavý, který vedoucí nebo podnikatel by si vzal pod sebe někoho, kdo v případě neshody s nadřízeným pořídil tajnou nahrávku a pustil ji na veřejnost.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 27, 2023 21:11

Apuka: To s těmi mokrými akvarelovými papíry je zajímavý, to jsem ještě neslyšel. Díky za tip.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Mawenzi » úte bře 28, 2023 8:11

apuka
slysela jsem o nich, ale protoze sem nic nenacmarala drahne let, tak v tonto smeru asi nechci zatim moc utracet, ale verim tomu, ze to muze byt jinej level.

a diky za tip.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » úte bře 28, 2023 11:29

Dromedaro píše:u Jurečky to může být veřejný zájem v tom, že by se měl chovat jako řádný hospodář, když spravuje veřejné finance, ale evidentně měl v plánu dát z těchto peněz mimořádnou a nadstandartní odměnu někomu, o kom sám prohlašuje, že je neschopný a vyhazuje ho kvůli tomu z práce.
Ted to napisu bez znalosti tohoto konkretniho pripadu a hlavne jeho pozadi.

Jak radny hospodar se ma snazit minimalizovat mozne ztraty. Musis se koukat na veci v souvislostech, nesmi Te hned "oslepit", ze vidis "nadstandardni odmenu", proste velke penize. Mnohdy je takova odmena za vyreseni situace vyrazne nizsi nez vsechny dalsi souvisejici vydaje v pripade "standardniho" odvolani. Pokud musis do tech nakladu zahrnout veci jako pripadny soudni spor, ale i praci na "spravne formulovanem odvolani", tak Ti lehce vyjde, co pisu, ze "radny hospodar" radeji nabidne "odmenu za odstoupeni".

Ale jak pisu, neznam okolnosti pripadu ani fungovani Uradu prace a uz vubec ne, jak toto vsechno ma fungovat podle sluzebniho zakona.

Ad mokre akvarelove papiry - Pokud chces udelat hodne jemne prechody barev, nebo naopak relativne ostre hrany, tak je to nejlepsi, casto jediny zpusob. Ale nerikam, ze je jednoduchi...
20230328_121356.jpg

(Chtel jsem dat priklad i na hodne jemne prechody, ale fotil jsem mobilem a ten to totalne nezvladal a udelal z toho vyslovene matlanec s par barvama... :twisted: Jeste jen pro jistotu - nejsou to moje maluvky :-)).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » úte bře 28, 2023 19:30

to vubec neni spatny... =D>
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » úte bře 28, 2023 20:16

Diky za autorku - ale je to jen maly vysek, kde se zrovna pouziva ten ostrejsi prechod. Samotna kostrbata hora ma asi 30x7 cm - a cele to bylo malovane plochym stetcem 22-25 mm (nevim, kterym) prave jen pomoci tech CMYK zakladnich barev. No - nebylo to hotove "za 5 minut"...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 28, 2023 20:37

To vypadá fakt dobře! Vyzkouším.
Tohle je něco, co hledám. Maluji výjevy ze svých snů a mám problém dosáhnout té snové atmosféry. Tyhle jemné odstíny a rozmazanost by mohly pomoci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » úte bře 28, 2023 21:06

Tak zkus prvne sehnat dobry akvarelovy papir nekde v umeleckych potrebach. Prodavaji v "blocich slepene" po jedne strane napr. 10 listu, 250-320 i vice g/m2. (Na druhe strane se obcas nekde da sehnat pomerne levny "skolsky" papir - ale ne ten bily z papirnictvi -, ktery na tento zpusob docela dobre funguje.)
Sezen si nejaky kus desky, klidne z OBI/Hornbachu/... nejaky odrezek/zbytek s dyhou (je lepsi nez ciste drevo, nesaje na povrchu vodu). Namocis ve vane ve vode na minutku-dve papir, nechas nad vanou chvili okapat a takto vlhky jej nalepis na tu desku dokola po krajich papirovou lepici paskou (takovou hnedou, co se lepidlo smaci vodou), desku si muzes dat bud na stul nebo na malirsky stojan a muzes si malovat. Maluje se to ve vrstvach, zpocatku nejlepe "v celku", aby neco barvy jako zaklad dostal cely vykres. V mnoha vrstvach :-), i nekolik dnu.

Jo, je lepsi si sehnat barvy tekute a redit je (i pomerne dost, jen potom potrebujes vice vrstev na tmavsi odstin) malych sklenenych lahvickach s vickem - po zavreni si je takto muzes bez problem dlouho skladovat a "mit po ruce". Navic takovymi redenymi barvami si muzes i dodatecne upravovat, co chces nebo pokracovat az po nekolika dnech, i kdyby uz mezitim papir uschnul. Kdyz potrebujes neco zesvetlit, tak "malujes" stetcem namocenym v ciste vode.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Quido » úte bře 28, 2023 23:03

Dromedaro píše:... Maluji výjevy ze svých snů a mám problém dosáhnout té snové atmosféry. Tyhle jemné odstíny a rozmazanost by mohly pomoci.


v tom by ti mohly pomoci i pastely...
casto opomijena technika, ale podle mne uzasna, kdyz se naucis vyuzivat jeji prednosti... ostatne jako ve vsem
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » stř bře 29, 2023 8:37

Jo, v podstate jakakoliv technika, kde se daji "promichavat" barvy primo na miste nanaseni(na papire, na platnu je to slozitejsi, i kdyz i tam jde), tj. barevne se nepracuje pouze s nanesenymi konkretnimi odstiny barev na stetci ale pocita se s jejich vzajemnym prolinanim/smisenim.
No a taky tady plati, ze je dobre zapomenout na ostre nanesene linie barev - tenky stetec nebo naostrena pastelka/pastelova krida.

Zase ta akquarelova metoda, co jsem popisoval ma nezamenitelnou vyhodu v tom, ze dokaze delat ty nejjemnejsi prechody tim, ze se pracuje hodne vysokym poctem prekryvani. Barva se nanasi vzdy v mnoha vrstvach, tmavsi odstin znamena naneseni vice vrstev, svetlejsi min.

Edit: oprava preklepu.
Naposledy upravil apuka dne čtv bře 30, 2023 12:27, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod Dromedaro » čtv bře 30, 2023 11:07

Apuka: Díky za ten popis, já to vyzkouším. Jdou touto technikou na sebe vrstvit i různé barvy, aniž by se ta spodní nerozmazala nebo nesmíchala s tou horní? Asi ne, že... Já kvůli tomu zkoušel olejové barvy, které se na sebe dají vrstvit, ale i u malého obrázku mi základní vrstva barvy trvala snad dva tři dny, než to při pokojové teplotě zaschlo a pak to stejně trochu lepilo, tak jsem to vzdal. To bych ten malý obrázek maloval rok. Ale je možné, že jsem něco dělal blbě nebo se to musí sušit při vyšších teplotách.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec, který nemá hlavu ani patu vol. 4

Příspěvekod apuka » čtv bře 30, 2023 12:34

U akvarelu se skoro jiste nanesena barva alespon castecne smicha s "podkladovou", i kdyby ta uz byla uschla.

Ale na to, cos psal, ze bys chtel malovat bude uplne nejlepsi ta prace jenom se zakladnymi barvami (resp. jeste se to dela tak, ze se z kazde z nich udelaji dva roztoky - jeden svetlejsi a jeden tmavsi, usetri to mnoho nanesenych vrstev) a vsechny ostatne si delas jejich prekryvanim primo na papiru.
Zpocatku je to hodne narocne, ale dostanes se do toho kazdym dalsim pokusem vic a vic. Kdyz chces tam dat "neco ze sveho vnitra" (coz ty vyjevy ze snu rozhodne jsou), tak nad tim - hlavne na zacatku malby - nijak nepremyslej a nech to "plynout". At ne Ty vedes stetce a barvy ale to Tvoje nitro, nebo stetce a barvy vedou Tebe, Tvuj pohled na malbu. Budes urcite prekvapeny, jak skvele to zafunguje - ale je dobre zpocatku si delat jakesi zkusebni malby na osvojeni si zakladu.

Jen nepocitej s tim, ze si sednes a za hodinu namalujes deset vyjevu ze snu. Spise budes jeden obraz malovat nekolik dnu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec