MimiOF

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: MimiOF

Příspěvekod Tomík » úte dub 7, 2009 15:01

YOGI píše:... Ella dnes začala říkat "tata" ...

A to počkej, až po mama, tata a deda začne jako naše mladší slečna říkat "kala" (a ukazovat každou skálu a skalku). Dodnes mi to tchýně nemůže zapomenout a tvrdí, že jsem jí to učil schválně (nemá pravdu, já jí učil "lano", a nenutil ji, aby to říkala dřív než "baba").
:mrgreen:
Uživatelský avatar
Tomík
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 3070
Registrován: stř říj 17, 2007 12:00
Bydliště: Když nejsem v Praze, tak Horní Police u České Lípy, a jinak všelikdes :-)

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » úte dub 7, 2009 17:05

Tomík píše:
YOGI píše:... Ella dnes začala říkat "tata" ...

A to počkej, až po mama, tata a deda začne jako naše mladší slečna říkat "kala" (a ukazovat každou skálu a skalku). Dodnes mi to tchýně nemůže zapomenout a tvrdí, že jsem jí to učil schválně (nemá pravdu, já jí učil "lano", a nenutil ji, aby to říkala dřív než "baba").
:mrgreen:



Tak ona Ella má už základ za sebou...a k tomu ještě znakuje. Slova jako "mama","baba","dada","baba fůů"(babička jí fouká na...)... říká už asi čtvrt roku. Dnes přišla konečně řada i na mně :mrgreen: a bývalka nemůže překousnout, že jí říkám "tůra"... podle ní to bude brzy "důra" a to by bylo přímo na tělo :supz:
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » úte dub 7, 2009 17:28

žádné z těch dětí nemá na neteř mé sestry. celá rodina bydlí na samotě v Beskydech, obdělávájí si všechno sami traktorem, tak není divu, že pořadí slov u malé bylo "mama" "tlaktol" "tata".
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » úte dub 7, 2009 17:36

:mrgreen: Tak to je malá "praktikantka" extra praktická... :smt023
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod chonga » úte dub 7, 2009 21:32

přátelé děkuji, slzu bych i zamáčkl kdybych pravou nemačkal klávesnici a v levé neměl sklenku s příjemným "predikátním klaretem Fr"

příležitost se napít-opít-zapít se jistě najde.

protože co, protože kdo chce pít tak si čas a příležitost najde :wink:, nii

zhruba počítám s nějakým bruslením ve městě "jehož sláva hvězd se bude dotýkat"
... každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán
Uživatelský avatar
chonga
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3078
Registrován: úte led 4, 2005 21:35
Bydliště: 3.patro v 3+1

Re: MimiOF

Příspěvekod poldík » stř dub 8, 2009 8:12

taky se přídávám ke gratulacím. :mrgreen: :drinkers:
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: MimiOF

Příspěvekod pripluv » čtv dub 9, 2009 5:19

u nas bylo prvni slovo >tata< a za chvili k tomu pribylo >kdeje?< :ú .
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » čtv dub 9, 2009 7:37

YOGI píše:Tak ona Ella má už základ za sebou...a k tomu ještě znakuje. Slova jako "mama","baba","dada","baba fůů"(babička jí fouká na...)... říká už asi čtvrt roku.

tuhle podle mého pitomost sestra též praktikuje. učí malou znakovat a já z toho šílím, protože budu potřebovat se domluvit s neteřinkou a abych si na to vzala překladatele.jaká je výhoda učit batolata znakovat?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod tuso » čtv dub 9, 2009 8:17

šíp píše:tuhle podle mého pitomost sestra též praktikuje. učí malou znakovat a já z toho šílím, protože budu potřebovat se domluvit s neteřinkou a abych si na to vzala překladatele.jaká je výhoda učit batolata znakovat?


To znakování je jako posunková řeč? Asi mám opožděný vývoj, ale vůbec netuším o čem se bavíte. :((
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » čtv dub 9, 2009 9:13

tuso píše:
šíp píše:tuhle podle mého pitomost sestra též praktikuje. učí malou znakovat a já z toho šílím, protože budu potřebovat se domluvit s neteřinkou a abych si na to vzala překladatele.jaká je výhoda učit batolata znakovat?


To znakování je jako posunková řeč? Asi mám opožděný vývoj, ale vůbec netuším o čem se bavíte. :((

nemáš opožděný vývoj,jenom nejsi v obraze stran nejnovějších výchovných metod :finga:
jo, je to speciální znaková řeč pro batolata,je to asi 100 znaků, dají se z toho i pak tvořit věty a údajně to zlepšuje komunikaci sdítětem.akorát to musíš ovládat taky
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod tuso » čtv dub 9, 2009 9:17

Tak vzhledem k tomu, že máme 2.signální soustavu k tomu, abychom mluvili, považuju to za absolutní kravinu. Já svoje dítě určitě nebudu znakovou řeč učit. Tak možná ve skautu. To bude zase výmysl nějakého vědátora, který se potřebuje zapsat do dějin. Jako porody do vody. Který suchozemský tvor rodí do vody? :(( A další takové kraviny. Znaková řeč. #-o
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: MimiOF

Příspěvekod teoretic » čtv dub 9, 2009 9:17

šipka se prostě nenanučí a nenaučí odmazávat ty vícenásobný zbytečný citace ](*,) ;)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Re: MimiOF

Příspěvekod zbuddy » čtv dub 9, 2009 9:25

@ t.: Jo, a to jsem jí to vysvětloval x-krát. Pak tu má být kaseň, jak říkal pplk. Horký na VK VŠE :twisted: :D

@ tuso: souhlas, my nic takového také nebudeme dělat :twisted:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » čtv dub 9, 2009 9:51

za citace se omlouvám.
souhlas s Tusem, taky mi to přijde jako blbost.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod pripluv » čtv dub 9, 2009 10:07

bych treba mladyho mohl naucit zdvizenej prostrednicek, jen aby se mi to nevymklo :twisted:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » čtv dub 9, 2009 10:19

proto jsem dotaz směřovala k Yogimu, když napsal, že malá znakuje, šlo mi o jeho osobní zkušenost a názor.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » čtv dub 9, 2009 17:38

abyste se orientovali, řeč je o tomhle
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod Vilík » čtv dub 9, 2009 17:58

WTF??? Na těch stránkách mají třeba fe FAQu dotaz: "Učím mé batole už cizí jazyk, nepoplete ho to, když přidáme znaky?" Co všici mají s cizíma jazykama a učením je od toho, když neumí ani pořádně jazyk mateřskej...

A ještě na těch stránkách nemají slovník... Se těším, až na mě někdo takovej bude něco ukazovat.... :finga:
Však mě znáte...
Uživatelský avatar
Vilík
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4206
Registrován: pát čer 17, 2005 21:12
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » čtv dub 9, 2009 20:59

jo, a teď si představ, že u ségry na lednici visí obrázky asi 100 základních znaků, jako pomoc pro návštěvy, které se budou potřebovat domluvit s dítětem.
jak říkám, můj názor je, že je to kravina, dítě by se mělo spíš učit mluvit normálně slova česky, než vymýšlet takové ptákoviny. ale - šlo mi o názor zde jediného přítomného znalého věci /Yogi/, který se zatím nevyjádřil
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » čtv dub 9, 2009 22:06

šíp píše:jo, a teď si představ, že u ségry na lednici visí obrázky asi 100 základních znaků, jako pomoc pro návštěvy, které se budou potřebovat domluvit s dítětem.
jak říkám, můj názor je, že je to kravina, dítě by se mělo spíš učit mluvit normálně slova česky, než vymýšlet takové ptákoviny. ale - šlo mi o názor zde jediného přítomného znalého věci /Yogi/, který se zatím nevyjádřil




Já si to "znakování" nevymyslel. S tím přišla Elliina matka a pak to začala provozovat. Znaků už ovládá asi 15, ale osobně mi to přijde praktické spíše u dětí s nějakým omezením. Mluvit Ella neumí a ve znacích toho taky moc nesdělí, ale když už s tím začala... :mrgreen:
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » úte dub 14, 2009 18:31

Tak k tématu Dětské KOMUNIKACE...

@tuso.: Nejde v žádném případě o znakovou řeč! Znaková řeč je fungující komunikační nástroj pro NESLYŠÍCÍ/Sluchově postižené... to znamená, že je teoreticky "neomezená" a tudíž je i nutné se jí naučit ve specializovaných střediscích pro tyto účely sloužících. *

@zbuddy.: Je pouze na Tobě, co a jak budeš/te své ratolesti učit. :mrgreen: Já si u Elly znakování (nikoli znakovou řeč!) nevymyslel a tudíž přišel k "hotovému"... ale jako komunikační nástroj v jejím věku (9měsíců) funguje podstatně lépe než dopátrat se jakkoli jinak co vlastně dítěti je... atd. :-..

@Vilík Nejde o "cizí jazyk"... mluvím k Elle pouze a "čistě" česky. Až se rozmluví, tak se možná odhodlám k italštině a angličtině :mrgreen:


:mrgreen: více později.... jdu přebalovat a uspávat... :mrgreen:
Naposledy upravil YOGI dne úte dub 14, 2009 22:26, celkově upraveno 2
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » úte dub 14, 2009 18:33

díky Yogimu za objasnění.
zpočátku se mi to jevilo jako blbost, ale po několika hovorech s Yogim se na to koukám jinak. asi opravdu u tak malého batolete to efekt mít bude- přeci jenom mluvit se naučí později než znakovat.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » úte dub 14, 2009 19:08

:mrgreen: Znakování miminek... aneb jak komunikovat "snadno" a jasně s dítětem

Mamka Elly se o tomto VÝdobytku doby dozvěděla někde na webech orientovaných k miminkům... je tam toho hafo, ale myslím, že se to dá i učit formou kurzů (jako např. plavání kojenců). Kurz jsme s Ellou neabsolvovali, ale do plavání chodí a tam byla i další mamina podobně "uhnutá", jejíž praktické rady ke ZNAKOVÁNÍ využíváme dodnes...

Celé znakování vychází z počtu asi 100vky znaků pro batolata (znaky.: mama, tata, jídlo, sušenka, čaj, "ee"vykonávání potřeby...) je jich požehnaně... :(( uff, ale problém je konkrétně u nás v tom, že jsou to znaky nijak zvlášť přehledné a každé dítě si postupem času navykne na jakýkoli "znak", jenž vidí častěji u nějaké činnosti a tím se jej pak i učí ovládat.

Ella se znakováním přišla v podstatě sama... ne že by za někým z nás došla a ukazovala nějakou "znakovou sadu", ale začala ukazovat na Rýžovníka a to dokonce přímo znak na ptáka určený... Pipina jí jednou klovla a Ella si to zapamatovala a ukazuje na ptáky "PIPI" ukazováčekmem proti palci...
Pak to šlo už skoro samo a dnes si v podstatě umí ukázat co chce popř. když je na nočníku říká "ee" a oběma rukama si hladí bříško... což začala dělat i když má zrovna plenu :mrgreen:

Celé to je docela jednoduché a nemyslím, že by tím dítě utrpělo nějakou "újmu", ale osobně mi znakování přijde praktické jen v případech, kdy Ellu něco bolí (ukáže znak "bolí" oba ukazováky proti sobě) a pak na místo, které jí bolí... v podobných případech je tedy znakování k nezaplacení...

Pokud by byly dotazy sem s nimi... :mrgreen: rád zodpovím.

Y.
Přílohy
Ella na plavani.jpg
Ella na plavani.jpg (51.21 KiB) Zobrazeno 23860 krát
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » úte dub 14, 2009 21:31

sestra k tomu má nějaké kazety, letáky a knihy. když jsem byla naposled u nich, listovala jsem si tím, a v zásadě to odpovídá tomu, co zde popsal Yogi. kontrétně si tam vzpomínám na jeden popsaný případ, kdy matka dítko rvala do bot, protože s ním potřebovala stihnout autobus, jenže dítko spustilo řev a o to více mu matka na nohy ty botky nazouvala. dítko pak použilo znak pro "bolest" a matka pochopila, mrkla do boty a ukázalo se, že ve špičce byla srolovaná ponožka. dítko tímto upozornilo na situaci, kterou neumělo popsat slovy.
obratím se tedy zde na jediného přítomného znalce "znakové řeči pro batolata". jak ty znaky malou učíte? ukazujete jí to, k tomu i mluvíte,nebo jak?
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » úte dub 14, 2009 21:49

šíp píše:obratím se tedy zde na jediného přítomného znalce "znakové řeči pro batolata". jak ty znaky malou učíte? ukazujete jí to, k tomu i mluvíte,nebo jak?



:mrgreen: podle toho, o jaký jde ZNAK...
bolest oba natažené ukazováčky k sobě
jsme Ellu naučili při štípání... štípla mně a já jí znak ukázal s tím, že jsem jí i rovnou řekl "bolí to" a když mně štípla znovu, tak jsem jí to zopakoval, ale štípl jí pak taky... po dvou dnech už jí to docházelo normálně

jídlo imaginární nabírání lžičkou k puse
bylo jednoznačně při krmení se slovem "hami"

NE/NESMÍŠ klasicky "výhružným ukazováčkem"
tohle bylo asi nejsložitější... nesmí sahat na sporák (pápí), nesmí brát fretky za ocas (brání se :mrgreen: zuby nehty)... tak pak přišlo na řadu "jemné" lisknutí po prstech... Jednou po ránu, když mi skoro rozkousala Omnii, jsem jí plácnul přes ruku a ukázku pochopila... ukazuje "TyTyTy" i když jí kosne jedna z fretek

EE je zatím hlazení bříška
jde jí to docela dobře, ale jsem teprve ve druhé fázi, kdy "ee" říká i znakuje právě když potřebu vykonává... další by měla být před! :((

namazat první znak, který si osvojila už v 6měsících... tahá se za ohanbí
tím asi znakování začalo naostro, protože v té době jí i rostl první zub a nehorázně se oprudila a museli jsme ji mazat skoro po každé stolici

...atd...atd... :mrgreen: mám znaky už skoro na 30věcí, tak případně pisni jaký by Tě zajímal
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod šíp » úte dub 14, 2009 21:51

zajímá mě všechno, ale zatím se v tom nějak plácám. :prayer:
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » úte dub 14, 2009 22:05

Ještě takový miniPODSTATNÝ dovětek...

Kdokoli by se znakováním chtěl začít, tak by měl (pokud se nebude řídit jako já osnovami a ZNAKY si letmo osvojí své vlastní), znak užívat častěji během prvního dne... je to ne jen pro dítě, ale HLAVNĚ i pro dospělého, aby pak věděl co je co :mrgreen:

sušenka ukazovákem kroužím v otevřené dlani ("vařila myšička kašičku...") :ú

malá pohlazení po vl. tváři... znak pro pomazlení

čaj vytažený palec ze zaťaté pěsti nasměrovat k (vl.) ústům

pojď za mnou klasika - dlaní k sobě

koupání dlaněmi sjíždím po tvářích od uší směrem k bradě

uklízet natažená dlaň a hřbetem druhé ruky z ní jakoby stírám "drobečky"

ahoj/pá pá klasika - mávání dlaní

míč/kululu oblouk ve vzduchu celou dlaní

světlo otevírání a zavírání dlaně
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » stř dub 15, 2009 11:36

Měl bych dotaz na "šátek na nošení miminek"...

Šátek máme a je perfektní, ale zajímalo by mě zda má někdo zkušenosti s jeho využitím na tůrách. Umím sice jen tři úvazy a Ella v nich sedí jako přibitá, jenže mi nějak nejde do hlavy jak vyřešit nošení dítěte při delší cestě? :((

Na netu jsem viděl i krosny pro miminka. Ty mi přijdou 1. zbytečně velké a NEskladné, 2. nechtějí se mi tahat... :mrgreen:
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: MimiOF

Příspěvekod tuso » stř dub 15, 2009 11:39

Zkušenosti s tímhle má Cvrk- teda resp. jeho manželka. Ale osobně bych dítě na dlouhou tůru dal radši do krosny- teda když je starší než rok. Do roka samozřejmě ne.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Re: MimiOF

Příspěvekod YOGI » stř dub 15, 2009 11:40

tuso píše:Zkušenosti s tímhle má Cvrk- teda resp. jeho manželka. Ale osobně bych dítě na dlouhou tůru dal radši do krosny- teda když je starší než rok. Do roka samozřejmě ne.


Tak díky... Ella má 9 měsíců. Ale s tou krosnou fakt nevím :((
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

PředchozíDalší

Zpět na Pokec