Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte kvě 3, 2022 13:57

Já su taky konzerva = banka mi do mobilu nikdy nepůjde.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » úte kvě 3, 2022 15:24

Já ji mám v mobilu jako záložní, co jde, tak radši zadávám v kompu kvůli pohodlí s velkou klávesnicí a rychlejšímu copy paste u nových účtů.
Na iOS nejde u kolonky typu heslo použít jiná klávesnice, než default, šance odposlechu je menší.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 3, 2022 16:36

Díky za názory. Mi to používání v mobilu také nepřijde nějak bezpečné. Pocitově i z těch důvodů, které vyjmenováváte. Pak zase kolem sebe vidím, že lidi běžně platí hodinkami, mobilem, karty ťukají do mobilu atd. Já nakonec zůstanu u toho, že svoji běžnou kartu v mobilu používat nebudu a internetové bankovnictví už vůbec ne. Zřídím si jiný účet s novou kartou, kterou budu používat pro tyhle případy, kde budu mít menší obnos peněz a z ní dělat případné transakce na mobilu a asi i PC, když už to budu mít. Nějak mě nic lepšího míň komplikovaného nenapadá. Ta virtuální karta od Revolutu by se mi líbila, ale co jsem se zběžně díval, tak je to prémiová služba.

Jinak ta aplikace Zásilkovna si mě dokázala odradit hned v zárodku, takže jsem to smazal. Založil jsem si tam účet, který vyžadoval ověření emailu pomocí potvrzovacího emailu. Ten více jak hodinu nepřicházel, tak jsem volal na jejich infolinku, kde jsem čekal, že budu mluvit s operátorem. Místo toho tam mají jakéhosi robota, který vám klade otázky. Protože se tam nezadávaly číselné volby, ale chtělo to po mně hlasové odpovědi. Samozřejmě ten robot je nějak naprogramovaný a furt kladl dokola stejné otázky, protože nedostával ty naprogramované odpovědi a já se přes něj nemohl dostat k živému operátorovi. Jsem ztratil nervy a místo toho jsem tedy psal na jejich info email. Tam mi poděkovali za dotaz, ale odpověď přijde bůhví kdy. Mezitím mi ten mail potvrzovací mail přišel. Když jsem v té aplikaci zkoušel zadat poslání zásilky, tak mi to u druhého kroku zase tvrdilo, že nejsem připojený k internetu, i když jsem byl. Tak jsem zase psal na infolinku, kde mi zase jen odpověděli, že děkuji za dotaz, ale odpověď do teď nepřišla. Tak jsem tu aplikaci smazal.
Jde to jen přes aplikaci se kterou mám problémy, zásilky mají automaticky pojištěné jen do 300Kč, infolinka nepoužitelná... Pro odesílání zůstanu u Balíkovny. Poslal jsem už pár balíků a doposud bez problémů s rychlým doručením. Zásilkovnu jen na příjem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 17:57

Dromedaro píše:Protože na těch infolinkách sedí hochštapleři, studenti kterým je to u zádele a lidi v exekucích (omlouvám se tomu mizivému procentu normálních lidí, kteří to dělají pořádně).

Tohle asi nebyl ten pripad, tady prece jen musi sedet lidi, co maji trochu poneti o technice. Tenhle mel i kdyz nebyl z nejrychlejsich, ale vetsinu casu zabral boj s plechovou hubou (bych vrazdil) a pak cekani na operatora. Ja zas celkem chapu, ze maji sve postupy. Nemuze vedet, ze vola clovek, co dela v IT pres 30 let a predem vyzkousel, jestli se problem neda vyresit i bez volani, protoze to je posledni a nejhorsi moznost, a ne nejaky osel, ktery vytahnul z modemu kabel a ted se rozciluje, ze mu to nechodi. Kdysi davno jsem se zivil spravou siti a nekteri uzivatele fakt takove veci dokazou udelat. Zazil jsem, ze mi volali, ze jim nejde sitova tiskarna a pak se ukazalo, ze ji uklizecka vytahla ze zasuvky, aby si mela kam zapojit vysavac :D

Jinak mam s infolinkama vetsinou zkusenosti spis dobre. Treba nocni operatorky u RB jsou vetsinou hodne fajn, prijemne holky, ktere se fakt snazi. Nejspis zalezi na tom, kam volas a taky v jakem jsi rozpolozeni. Znas to, jak se do lesa vola... ;-)

apuka píše:Hned na zacatku reknu taky, ze "upozornuji Vas, ze tento hovor nahravam".

Tohle mam obcas chut udelat, ale zatim jsem se vzdycky udrzel :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 18:08

pavproch píše:Já su taky konzerva = banka mi do mobilu nikdy nepůjde.

Never say never :twisted:

Jinak v zasade, jak psal karaya1. Za mne bankovnictvi v mobilu popira hlavni pointu dvoufaktoroveho zabezpeceni tj. ze mas dva ruzne kanaly a ne jedno misto, ktere staci ovladnout a mas vsechno. Takze v mobilu mam podepisovaci aplikaci, pripadne SMS a banky pres pocitac. Navic kdo by se chtel sr*t s bankovnictvim na malem displeji ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 3, 2022 18:17

me bankovnictvi v mobilu vyhovuje, nicmene u appky je naprd, ze se neda nastavit overovani pres sms ( u monety alespon)... ale mam tam ucet bez penez a na obcasny zaplaceni kolegum obeda pres QR kod hned se to hodi, jinak v nejhorsim to naklikam z hlavniho uctu pres browser a tam uz dvoufaktorovy overeni mam, protoze mam smartphone bez sim :D (sem rusila sporku tak sem sla k airbank a u monety tak tyden na to nabizely pri zalozeni uctu litr uplatek, tak sem si s chuti druhej ucet zalozila :D:D

ja se nejak moc nebojim, protoze me fakt nemaji co ukrast :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 18:19

Zalozi si kontokorent a pak budes jeste doplacet :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte kvě 3, 2022 18:20

mike píše:
pavproch píše:Já su taky konzerva = banka mi do mobilu nikdy nepůjde.

Never say never

Nepude, bo.... mi v mobilu nefungujou datové přenosy = infernet.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 18:23

Ted. Za 10 let uz treba budou, protoze bez nich nedokazes fungovat ani ty ;-) Vubec bych se tomu nedivil, vyvoj tam smeruje, at se nam to libi nebo ne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 3, 2022 20:33

mike píše:Nejspis zalezi na tom, kam volas a taky v jakem jsi rozpolozeni. Znas to, jak se do lesa vola... ;-


Jednám s nimi normálně a slušně. To samé je i z jejich strany, s tím nemám problém. Problémem je, že by ti měli poskytnout informace o službách a pomoci řešit problémy. Místo toho se dost často ukáže, že podávají špatné informace a když je nějaký problém, tak si to přehazují jak horký brambor.
Volám na mobilního operátora, zákaznické linky poskytovatele energií, infolinky eshopů, kurýrních služeb, banky, pojišťovny atd.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 4, 2022 4:53

mike
zrovna v monete to jen z apky nejde, a vim ze to neni zadna polehcujici okolnost ale kamosovi nekdy pred 20 lety ukradli udaje z karty pri nejake platbe online a ukradli mu asi 50 tacu a banka mu to vse vratila takze to jeste neni tak cerny + kdo se moc boji si muze platit pojisteni.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 7, 2022 18:14

Potřebuji radu, ideálně co nejdříve...
Jak postupovat, když jsem zapomněl heslo k wifi a do routeru? Ono to bude asi stejné heslo.
Když dám reset routeru, tak to pak po mně bude chtít ten PIN, který je vespod routeru? Nerozhodím si tím restartem nastavení sítě/internetu? Ach jo...

EDIT: Dohledal jsem, že se to nastavení resetuje a půjde to tak, že přihlašovací jméno admin a heslo také admin a změní se IP adresa na tovární. Můžu to pak nějak sám doma nastavit znovu nebo k tomu budu potřebovat, aby mi to nastavila opět ta firma, od které mám internet? A zrovna je sobota...
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » sob kvě 7, 2022 18:29

No možností je několik.

Pokud jsi si pro přihlášení do routeru vytvořil vlastního usera s heslem, tak se zkus přihlásit účtem admina. Ten má v defaultu login něco na způsob (uzivatel/heslo) admin/admin nebo admin/1234 podle výrobce routeru.

Pokud jsi si změnil heslo u admin účtu, což je asi pravděpodobnější, tak nepomůže nic kromě factory resetu.

Po resetu se vše uvede do továrního nastavení a ztratíš veškeré nastavení. Pokud jsi si ho neuložil do souboru a nemáš ho někde k dispozici. Některé routery export nastavení podporují. Pak by jsi dal factory reset, přihlásil se do administračního rozhraní a naimportoval komplet nastavení ze souboru.

Pokud zálohu nemáš, tak Tě po resetu čeká všechno znovu nastavit. Ono to ale není nic hrozného.

Pro nastavení WAN potřebuješ od providera IP (pokud není dynamická), masku, bránu (Gateway) a alespoň jeden DNS server, lépe dva pro případ výpadku primárního.

Veškeré ostatní věci si pak nastavíš dle svých potřeb. Zapneš WiFi, nastavíš k ní heslo, nastavíš si vnitřní segment své sítě, rozsah IP adres, masku, bránu a DNS pro tvůj segment.

Toť zhruba vše. Advanced možnosti nastavení nejspíš nepoužíváš, protože jinak by jsi se na tyto věci neptal.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » sob kvě 7, 2022 18:33

Jo. A až to všechno nastavíš a rozchodíš, tak si změn heslo pro admin přístup k routeru a ideálně vypni vzdálenou administraci. Heslo si tentokrát buď zapamatuj nebo si ho ulož na bezpečné místo.

Ať se Ti tam. Někdo zbytečně nevláme.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 7, 2022 18:41

Kjuba píše:Pro nastavení WAN potřebuješ od providera IP (pokud není dynamická), masku, bránu (Gateway) a alespoň jeden DNS server, lépe dva pro případ výpadku primárního.

Hm, tak z toho nic nemám/neznám. A provider přes víkend na telefonu není... tak to bude muset počkat.
Díky moc za info.

EDIT: Napadlo mě přihlásit se do zákaznického účtu, který mám u providera a to, co píšeš, jsem tam dohledal.
Takže, když to restartuju, tak pak v tom nastavení tam pak akorát někde vyplním ty údaje maska, brána,DNS, atd?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » sob kvě 7, 2022 19:50

Ano. Tohle je nastavení WAN. Je na to v tom rozhraní určitě samostatná karta nebo položka v menu. Zadáš IP adresu a masku, dále IP adresu brány a DNS1 eventuálně DNS2 (pokud nemáš, zadej 8.8.8.8, to je veřejná DNS Googlu).

Tím máš zajištěno, že router "uvidí" internet. Bude schopen předávat síťový provoz.

Pak si musíš nastavit geometrii své vnitřní sítě. To je většinou v kartě nebo menu LAN. Tam si zvolíš rozsah IP adres, které bude router přiřazovat všem zařízením připojeným k routeru zevnitř. Jak po kabelu, tak po WiFi. Nastav třeba 192.168.0.1 až 192.168.0.250, masku nastav na 255.255.255.0. Brána je IP od providera a DNS1 a DNS2 je také od providera.

Pak je potřeba pořešit WiFi. Má to také svoji samostatnou kartu ve webovém rozhraní. Je potřeba zadat název sítě SSID. Tak se bude objevovat ta síť v seznamu všech dostupných. Dále typ zabezpečení. Nastav WPA2 a vytvoř heslo.

Pak to všechno ulož. Router se zrestartuje a až naběhne měl by jsi vidět WiFi a mělo by to jít jak po WiFi, tak po kabelu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 7, 2022 20:03

Děkuju ti moc za podrobný návod!
Jdu na to :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » sob kvě 7, 2022 20:50

já to tak mám už asi půl roku. Ale znám heslo k wifi, tedy vlsttně vše funguje. Jsem měnil heslo na routeru (ze zapamatovatelného na generované)...a nějak jsem asi neodkliknul aktualizaci hesla v uložených. No dokud to funguje, je motivace rýt do toho velmi nízká :-)

Ale v tvém případě hádám je pointa problému ta, že ho máš někde uložené a potřebuješ ho dát na další zařízení, ne? Pokud si myslíš, že máš stejný heslo k wifi, jako do admin rozhraní routeru, tak odhvězdičkovat to ve windowsech a možná i androidu afaik nějak jde.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob kvě 7, 2022 22:23

Jj, jestli mas fungujici zarizeni, kde je heslo ulozene, tak by se melo dat zobrazit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » ned kvě 8, 2022 7:04

2Hafi: Ty jo. Vidíš, to mě nenapadlo. To je hezký a kreativní řešení. Já na to šel hrubou silou. A zatím se neozval, takže čuju, že to asi nedopadlo. :-(
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 8, 2022 19:44

Kjuba píše: A zatím se neozval, takže čuju, že to asi nedopadlo. :-(

Jo, dopadlo to a jede mi to :-) Tak snad je to tam dobře nastavené. Už se mi včera nechtělo psát, s tím že ještě jednou poděkuju ráno, ale to jsem zaspal a spěchal s kolem na vlak. Takže ještě jednou díky za ochotu a podrobný návod.

Jinak jsem to napsal zmatečně. Já mám stejné heslo na wifi i přihlašování do routeru. Než jsem psal dotaz sem, tak jsem právě doufal, že je uložené na tom přihlášení do routeru a tam se zobrazí, ale tam je to udělané tak, že se neukládá. Alespoň jsem jej tam teda neměl. Já mám v těch heslech hrozný zmatek, že už nevím, kde jaké je. Budu si je muset někam zapisovat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » ned kvě 8, 2022 21:25

Aha, tak to je fajn, že Ti to běží. Ono to není nijak složité.....

Pokud si nepamatuješ hesla, tak doporučuju začít používat nějaký správce hesel. Třeba Bitwarden.

Tak ať to šlape.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » ned kvě 8, 2022 23:22

Dromedaro, klidně si ty věci napiš na router, škůdci chodí po drátě, nikoli oknem (předpokládám, že nejsi "zajímavý" pro speciální služby a podsvětí).

Já jsem u providera historicky identifikován podle MAC a mám/měl jsem dynamickou adresu.
Takže je třeba mít poznamenanou MAC mého bývalého počítače a klonovat ji na WAN routeru (snad jsem to popsal správně).
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 9, 2022 0:38

Jenze to zas muze zneuzit navsteva ;-)

Jj, spravce hesel uz dneska uznavaji i bezpecnostni fundamentalisti. Ona je to v podstate jedina pouzitelna bezpecna moznosti. Protoze hesla chteji snad vsude a pouzivat vsude stejne heslo bezpecne neni. Ne vsichni to maji rozumne zabezpecene, obcas neco utece a pak je k dispozici dvojice mail + heslo, coz se da zkouset i jinde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon kvě 9, 2022 7:08

mike píše:Ona je to v podstate jedina pouzitelna bezpecna moznosti.
Tak urcite je nekde nekdo, nejaky nadclovek, kdo si bezpecne pamatuje (z bricha) 50 "dobre zabezpecenych" hesel - min. 26 znaku, mala i velka pismena, specialni znaky a spoustu dalsich podminek na skupiny znaku, opakovani, nesmi se v hesle vyskytovat zadne "slovnikove heslo", tj. bezne slovo. No a ze nakonec to heslo i dovede z hlavy napsat na klavesnici, idealne pres dvoji Remote Desktop Connection, kdy je vsude "nejaka" klavesnice.
Ja takoveho nikde neznam - a to jsem prisel do styku se stovkami IT-aku z celeho sveta, administratoru pouzivajicich hromadu hesel.

Takze jo - spravce hesel. Tam jen bacha na jednu vec - neukladej si jej POUZE na jeden pocitac, kam mas pristup pouze na heslo :wink: (Klasicky problem - heslo na pristup do pracovniho PC je ulozene v zabezpecenem souboru na TOM PC a nikde jinde. Neverili byste, kolik takovych pripadu resi Servicedesky a Helpdesky po navratech lidi z delsi dovolene :-))

Heslo na Wifi si klidne nalep na nej. Kdyz chodi casto navstevy, ktere Ti okukoji router, tak na spodni stranu. Spravcovske heslo - doporucuji jine nez do Wifi - si radeji zapis do spravce hesel. Prece jen to uz je nebezpecnejsi znat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 9, 2022 7:58

Já to dřív dělal tak, že jsem měl jedno heslo pro účty na eshopech, zájmových stránkách, různá fora, atd. Pak další heslo na mailové schránky a další heslo na bankovnictví. Takže jsem měl k zapamatování cca tři silná hesla. Což si jde zapamatovat. Asi se k tomu vrátím. O těch správcích hesel jsem slyšel, ale důvěru jsem k tomu neměl, protože to byly třeba nějaké aplikace nebo internetoví správci, tak jsem si říkal, že teoreticky tam k tomu ten přístup někdo může získat, že se tam prolomí nebo ten, kdo to spravuje. Nevím, asi je to paranoidní.

mike píše:Jenze to zas muze zneuzit navsteva ;-)

Takhle k té mé víkendové situaci došlo. :)
Protože se před nějakou dobou stavila známá i s pár lidmi, které jsem znal jen od vidění a oni se chtěli připojit na wifi, tak jsem jim řekl heslo. A po jejich odchodu jsem paranoidně narychlo změnil heslo, které mě nějak napadlo, ale už jsem to pak neřešil a to heslo zapomněl.
Já uvidím, jestli mi tenhle router a jeho přenosová rychlost bude stačit pro hraní her po síti a když ne, tak koupím jiný, který bude mít i tu funkci připojení pro návštěvy. Jsem zaznamenal, že něco takového existuje, tak se kdyžtak podívám, jak to funguje.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon kvě 9, 2022 10:02

Dromedaro píše:oni se chtěli připojit na wifi, tak jsem jim řekl heslo. A po jejich odchodu jsem paranoidně narychlo změnil heslo, které mě nějak napadlo
Nemas moznost v routru udelat druhe WiFi spojeni s jinym heslem, ktere bys zapinal pouze kdyz takova navsteva prijde? Nebo pokud mas novejsi router, tak jedno na 2GHz a jedno na 5GHz sit. Jedno spojeni bys uzival jen Ty a druhe navstevy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 9, 2022 17:09

Možná to mohu nastavit, ale nevím o tom. Svoje znalosti nastavování routeru jsem vám předvedl o pár příspěvků výše :) Já mám TL-WR850N, který mi vnutila ta firma, od které mám internet. Prý, že pro připojení potřebují router, protože kabel s internetem do PC nezapojují, jak jsem to chtěl já, protože jim to prý dělá nějaký bordel v síti, což se mi moc nezdálo, protože u předchozího poskytovatele jsem to tak měl a ten s tím problém neměl, ale dobře. Tak jsem od nich "musel" vzít router, který přinesli technici, protože to byla rychlá akce a který mě stál 800Kč a samozřejmě, když jsem se pak díval ze zvědavosti na internet, tak se tenhle router běžně prodává za 400Kč a za těch 800Kč už jsem mohl mít daleko lepší.

Jinak teď aktuálně řeším, že mi u toho nového PC nejede zvuk. Dneska jsem se k tomu konečně dokopal a zapojil to nové PC a monitor. Ty moje původní repráky jsou funkční, zapojené bych to měl mít do správných konektorů a když jsem zkoušel v nastavení to přepnout na repráky a pak dal zkoušku, tak to z těch repráků ta zvuková zkouška zahrála. Ale když pustím video na youtube, tak zvuk nehraje. Když to ale přepnu na reproduktory z monitoru, tak ten zvuk slyším i při přehrávání videa na YouTube. Tak nevím, čím to může být. Nemusí se někde ještě něco v tom nastavení zapnout? Nebo v tom PC nefunguje zvuková karta, ale to předpokládám, že by mi nepřehrálo teda ani tu zvukovou zkoušku z těch repráků.

A taky mi ten monitor v nastavení ukazuje aktuální frekvenci 60Hz, což mě trochu zneklidňuje, protože má mít 144Hz, což byla jedna z hodnot, podle které jsem vybíral.

Kjuba píše:Tak ať to šlape.

Jo, šlape to, díky. Ten tvůj postup jsem si uložil pomocí screenshotu a kdybych to náhodou potřeboval, tak jej zase použiji. Nová hesla už jsem si napsal na štítek a nalepil zespodu na router.

EDIT: Tak repráky už hrají, přeci jen byly špatně zapojené... v tom případě ale nechápu, že zvuková zkouška repráků fungovala, ale zvuk z videí ne.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon kvě 9, 2022 19:55

Dromedaro píše:mi ten monitor v nastavení ukazuje aktuální frekvenci 60Hz, což mě trochu zneklidňuje, protože má mít 144Hz
Rekl bych, ze toto si budes muset nastavit primo v nastavenich graficke karty (nebo monitoru nebo obojiho). A/nebo je taky otazka, jestli to zvlada Tvuj kabel k monitoru, ani netusim, jak jej mas pripojeny a jake rozliseni pouzivas.

Ono totiz na papire vypada spousta veci skvele, ale skutecnost (resp. skutecna kompatibilita vseho se vsim) je nekdy ponekud (s)prostsi :evil:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pon kvě 9, 2022 20:55

Dromedaro píše:Já to dřív dělal tak, že jsem měl jedno heslo pro účty na eshopech, zájmových stránkách, různá fora, atd. Pak další heslo na mailové schránky a další heslo na bankovnictví. Takže jsem měl k zapamatování cca tři silná hesla. Což si jde zapamatovat. Asi se k tomu vrátím.

Apple, Google a Microsoft ti to brzo vyřeší :twisted:

Správce hesel používám Password Safe, neboť nevyžaduje vůbec žádný cloudový účet, je to desktop aplikace (a vlastně i mobilní). Některé jiné, které fungují jako doplňky do browserů, můžou mít přidanou hodnotu (např. že nevyplní údaje do stránky s nesprávnou URL, takže jde o dost lépe poznat phishingové weby), ale mít všechno v jednom souboru u sebe to přebíjí.

A ještě k ukládání karetních dat: v rozumných implementacích se neukládají originální data (tj. číslo karty, expirace, CVV2), ale karta se "anonymizuje"; tj. vydavatel vydá náhodný token, který je platný pro daného obchodníka a danou kartu. Tím, že si kartu v eshopu "uložíš", se uloží jen ten token - který už ale není tolik citlivý (útočník s ním už tolik neudělá; a obchodník si snižuje expozici bezpečnostním standardům a nutnost je splňovat :wink: ). Čili v rozumných implementacích (toto je nutné zdůraznit - a není to bohužel moc jak ověřit) je riziko při ukládání karty nízké, z hlediska zneužití karty někde jinde vlastně jen při zadávání oněch údajů. Takhle fungují třeba i Google Pay/Apple Pay.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

PředchozíDalší

Zpět na Pokec