Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2022 3:29

Prave jsem se naucil pouzivat vi na Linuxu 8-[ TVL, po 30+ letech obcasnych srazek s UNIXy :D

Nic jineho mi nezbylo, mel jsem jen terminal a potreboval zeditovat jakysi script. Prekvapive to vubec neni tak hrozne, jak vsichni tvrdi, zakladni editace uplne jednoducha a dokonce logicka. A ne, nano tam nebylo, je to docela orezana instalace. Bash neumi poradne historii ani pushd/popd, labuz :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 27, 2022 6:51

mike
ono je to hlavne hrozny v tom, ze je to uplne jiny a clovek si musi zvyknout:D

jinak kdyz sme u toho, v praci sme driv meli putty a ted se pouziva terminal pres powershell nebo jakysi virtualni linux ve W10, ale putty umi zalogovat automaticky do souboru vse, ale pry je ten terminal pohodlnejsi... musim si vymezit prostor na zjisteni, jak to automaticky taky logovat do souboru, takze sem uprimne terminal ani nevyzkousela jeste
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » stř dub 27, 2022 7:34

mike píše:Prave jsem se naucil pouzivat vi na Linuxu 8-[ TVL, po 30+ letech obcasnych srazek s UNIXy :D

No vidíš že to jde. :lol: Já jsem se to naučil tak před 25ti lety a nic jinýho nepoužívám, je to jen o zvyku.

Mawenzi píše:jinak kdyz sme u toho, v praci sme driv meli putty a ted se pouziva terminal pres powershell nebo jakysi virtualni linux ve W10, ale putty umi zalogovat automaticky do souboru vse

Putty je za trest a ty další zvěrstva co píšeš, no nevím :lol:

Já už léta používám tohle. Připadne mi to jako jedinej rozumnej nástroj na to být přihlášený z Widlí na více místech zároveň.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 27, 2022 9:02

mike píše:Bingo. Muzes to risknout, reklamace u Alzy jsou myslim celkem bezproblemove, ale zkusenost nemam. Akorat jsem nekolikrat vracel zbozi v ramci 14 dnu a to bezproblemove bylo.


S vracením zboží u Alzy jsem také nikdy problém neměl ani s reklamací. Ale ty reklamace, to zase byla spotřební elektronika tak do dvou tisíc a to oni tam mají nějakou politiku, že do určité cenové hladiny automaticky vrací peníze a nezkoumají to. Alespoň, když jsem jednou něco reklamoval, tak mi to řekl ten zaměstnanec na prodejně, že už je to sice o něco dražší než mají limit, ale že mi hned vrátí peníze.
Jednou jsem tam objednával a vyzvedával telefon za deset tisíc jako dárek v rámci rodiny, na který jsme se skládali a prodavačka mi hned nutila jejich placenou službu, že v případě poruchy mi jej hned vymění za nový a nebudou mi dělat problémy s uznáním reklamace a čekat na její vyřízení. Když jsem se ptal, jak to myslí, že reklamace je buď oprávněná nebo neoprávněná, tak jaké, že mi nebudou dělat problémy, že ta jejich služba je teda v podstatě výpalné, tak to zahrála někam do ztracena a neodpověděla mi na to.

apuka píše:Takze fakt zkus zjistit po svete, jestli s tim maji i jinde problem. Pokud vetsina lidi problem nema a toto je ojedinele, tak bych na to nebral ohled.
Ze je to ted na Alze levne, klidne muze byt i tim, ze to slevnilo HP, oni obcas starsi modely slevni i docela vyrazne, kdyz se objevi nejaky novejsi, ktery chteji prodavat. Tento neni z nejnovejsich a alzacka cisla o procentu reklamaci byvaji docela pravdiva.
Ale je to jenom hadani - samozrejme, klidne muze byt duvodem i problem. Ale neco naznacuje, ze napr. v Nemecku idealo.de ani nenajde tento model, jen jina cisla, tj. novejsi modely.


Díval jsem se po českém internetu a jinde se stále prodává za cenu okolo třiceti tisíc. Ale recenze jsem k tomu nenašel žádné. Tak teď nevím, jestli to mám risknout nebo ne. Za tu cenu je to dobré, protože jinak se PC s těmito komponenty prodává okolo třiceti tisíc. Ale ohledně použitelnosti pro hry naznačují něco i popisky u toho PC, že bez problému zvládá starší hry, ale i novější. To mi evokuje, že to asi nějak extra výkonný na nové hry nebude. Já zase nejsem nějaký pařmen, že bych měl v plánu hrát nejnovější tituly po desítkách, ale zase bych nerad, abych na tom spustil jen starého wolfa nebo doom :)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 27, 2022 9:09

Našel jsem na internetu zmínku o překladači DEEPL a chválu na něj. Tak jsem jej vyzkoušel a mám s ním tedy lepší zkušenosti než s google translator. Překládá o dost lépe a plynuleji, než často robotické a kostrbaté překlady z google translator. Teď už jej používám místo něj. Tak tu dávám na něj tip, kdyby o něm někdo nevěděl a zajímalo ho to:

DEEPL
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř dub 27, 2022 9:49

Dromedaro píše:ohledně použitelnosti pro hry naznačují něco i popisky u toho PC, že bez problému zvládá starší hry, ale i novější. To mi evokuje, že to asi nějak extra výkonný na nové hry nebude.
Ted to ode mne ber jako od cloveka, ktery je (vlastne jen byl) s hranim her na PC na urovni par "particek" nejakych soltairu a taky jsem si zahral parkrat miny jeste we Win 95 :-). Takze co napisu jsou spise ohlasy lidi v okoli, kteri neco hrat zvyknou.

1) Opravdu spickove a kvalitni herni PC rozhodne nestoji 30000, ale nekolikanasobek.
2) Skoro kazda nova verze her ma pro hrani v nejlepsi kvalite vyssi (nekdy vyrazne vyssi) naroky na HW nez predchozi verze.

Uz jen z techto dvou veci je jasne, ze "posedli hraci" nad takovym PC jako se ptas ohrnou nos, je by vysla jenom graficka karta na vice :-).

Takze si zkus dat svoje myslenky dohromady, koukni na sve oblibene hry, jake maji HW naroky, trochu k tomu pridej a zjisti jak to splnuje ten PC. Taky vem do uvahy, v jakem rozliseni budes chtit hrat (ono totiz hodne zavisi i od monitoru, coz by pro super zazitky byl dalsi pekny vydej :-)). Kdyz Ti vyjde, ze je to v pohode a zvladne to PC i s nejakou rezervou, tak nevahej, vsak u toho PC snad uz jen graficka karta vyjde na skoro podobne penize. Max si casem muzes vymenit pametove moduly za vetsi a budes mit (mozna) zase zvysenou vykonnost.

Stejne po nejake dobe zjistis, ze Tvuj PC na nejnovejsi hry v nejlepsi kvalite prestava stacit. Ted bude pro Tebe otazkou, jestli Te bude mrzet vice tech 15000 za rok nebo (z bricha) 50000 za dva roky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16601
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 27, 2022 10:05

Tomas
omrknu, diky. me putty nijak neobtezuje kdyz je dobre nastavena ale ja jen obcas upravim nejakej konfigurak, zadna regulerni prace ktera vyzaduje neustale terminal...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » stř dub 27, 2022 10:11

Dromedaro píše:Mohl by mi někdo prosím napsat názor na tento PC? Mám na mysli jeho výkon a parametry. Podle toho, co jsem pochytil zde i jinde a v porovnání s ostatními v té samé cenové hladině po slevě by to nemuselo být špatný za ty peníze. Je tam sleva ze třiceti tisíc na patnáct tisíc, což mi přijde nějak podezřelé, tak se ptám, kde je tam to ALE... nebo jestli je to nějaká chyba?

HP Pavilion Gaming TG01-2900nc

Špička to není, ale dostatečné na hraní čehokoliv šoučasného (a i budoucího) v rozumné kvalitě je.

Je si třeba uvědomit, že ten herní výkon z převážné části ovlivňuje grafická karta. Tady je RTX3060, což je asi takový zlatý střed soudobých grafických karet v poměru cena/výkon. Kdybych si teď měl stavět PC, tak bych do ní šel.

Je si třeba uvědomit, že ta grafická karta dost výrazně ovlivňuje cenu toho PC, jinak tam ti výrobci sestav dávají +/- podobné komponenty (nějáký poslední Ryzen případne Alder Lake), 16GB RAM + nějáký SSD. Spíš si rozmysli jakou chceš grafiku a podle toho vybírej. 3060 je ale dobrá volba, níž už bych nešel a výš záleží na více faktorech. Pokud chceš hrát ve 4K/UHD tak to stojí za zvážení, pokud ti stačí FHD tak bych to neřešil a vzal sestavu s 3060.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř dub 27, 2022 10:31

dromedaro
podivej se na minimal a optimal requirement her co chces hrat a vyber si hw at splnuje idealne optimal pokud nepotrebujes nejlepsi detaily atd.

minimal uz bude na hrane, to nechces.

jeste ze ja uz hry nehraju, takze mam pc z roku 2009 a na hry bych si koupila konzoli (mam xbox, xbox one bazarovej za cenu low end grafiky a hry na tom vali docela dobre, protoze optimalizace...

jako doom 2016 na mininal na mym pc se da ale je to uz trosku zpomaleny, na xboxu to slape paradne... takze bych volila i podle tech her, co sis vybral idealne.

hrozim se dne az budu muset upgradovat, zatim muj starousek slape dostatecne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2022 15:26

Mawenzi píše:ono je to hlavne hrozny v tom, ze je to uplne jiny a clovek si musi zvyknout

Asi to bude vec kompatibility, ja jsem byl zvykly za pul minuty ;-) Kdybys videla muj programatorsky editor, ktery ovladam pomoci asi 50 hotkeys, ktere jsem si tak pred 30 lety sam nadefinoval... ;-) Abych vubec nemusel sahat na mys, to je strasne neefektivni.

Tomas píše:Já jsem se to naučil tak před 25ti lety a nic jinýho nepoužívám, je to jen o zvyku.

Na editaci scriptu v pohode, ale ze bych v tom chtel treba psat kod, to teda asi ne ;-) Spis mne zarazil ten rozdil mezi povesti a realitou, fakt jsem to pouzil poprve a prislo mi to jednoduche, behem chvilky jsem bez problemu editoval.

BTW, na tom kramu mi v shellu chodi history, funguje vyhledavani pomoci Ctrl-R, ale nefunguje !N na spusteni commandu z historie. Coz obvykle pouzivam nejvic. Platforma (embedded) je hodne orezana, ale tohle uplne nechapu, nenapada te nejaky trik, ktery by to zprovoznil?

Jinak teda zlaty stary dobry 4NT proti bashi, historie tam funguje podstatne lip a logicteji...

Tomas píše:Putty je za trest

Na jednoduche veci v pohode. Moje obvykle pouziti je pripojit nejaky bazmek pres virtualni seriak. Bud ciste jako vystup bazmeku (debug log) nebo terminal.

Tomas píše:Já už léta používám tohle. Připadne mi to jako jedinej rozumnej nástroj na to být přihlášený z Widlí na více místech zároveň.

Pro mne by to byl overkill a nevidim tam, ze by umel seriak.

Jinak WSL ve Windows (konecne) funguje, normalne si pustis bash a pripojis se tam, kam chces. Muzes si jich otevrit kolik chces, vlastne nevidim moc duvod pro specialni software. Putty mam jen kvuli tomu seriaku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » stř dub 27, 2022 15:47

mike píše:Na editaci scriptu v pohode, ale ze bych v tom chtel treba psat kod, to teda asi ne ;-) Spis mne zarazil ten rozdil mezi povesti a realitou, fakt jsem to pouzil poprve a prislo mi to jednoduche, behem chvilky jsem bez problemu editoval.

Na tu editaci je to tak akorát (víc to ani umět nemělo). Před mnoha lety jsem to zkoušel používat i pro vývoj ale je to prostě slepá cesta, nic víc to neumí a bez pluginů a těžkýho tuningu je to za trest. V klasickým IDE s plnou integrací všeho je to daleko větší pohoda. Integrace GITu, remote debuggery, dokončování, atd. To prostě vi(m) nedává a když jo, tak bys to musel několik dní cpát pluginama.

mike píše:BTW, na tom kramu mi v shellu chodi history, funguje vyhledavani pomoci Ctrl-R, ale nefunguje !N na spusteni commandu z historie. Coz obvykle pouzivam nejvic. Platforma (embedded) je hodne orezana, ale tohle uplne nechapu, nenapada te nejaky trik, ktery by to zprovoznil?

Když umí CTRL-R tak to ořezaný zas tak neni, asi je to spíš nějáký specifický shell. Vyzkoušej "history", vrátí něco ? Je to vůbec nějáký bash-like shell ? "ps" napoví co je to zač. Vykřičníkový commandy jsou dnes už těžká historie a moc lidí to asi dnes už nepoužívá.

mike píše:Na jednoduche veci v pohode. Moje obvykle pouziti je pripojit nejaky bazmek pres virtualni seriak. Bud ciste jako vystup bazmeku (debug log) nebo terminal.

To chápu.

Tomas píše:Pro mne by to byl overkill a nevidim tam, ze by umel seriak.

Kliknul jsem na to tady a sériák to umí taky. Mě na tom baví taby, profily, pamatuje si to bez nějáký složitější konfigurace i loginy, atd. Já tady mám profily na desítky strojů a kliknutím se mi otevře tab se shellem, víc neřeším a to mi připadne praktický. Obzvlášť když něco dělám na X místech. Je to komfortní a proto to používám, Putty je OK když lezeš na jedno místo a nic víc. Navíc to umí třeba upload přes SCP normálně přes vestavěný filebrowser a tak různě, klikací a komfortní. Šetří mi to čas.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2022 16:03

Tomas píše:Na tu editaci je to tak akorát (víc to ani umět nemělo).

Presne tak mi to i prijde.

Tomas píše:dokončování

To je pro mne killer feature. V mem editoru je to v podstate jednoduche makro, ktere tam pridali koncem minuleho tisicileti a neveril jsem, jak moc mi to usnadnilo praci. Bez toho si pripadam jak bez ruky. Ale treba provedeni ve VS mi moc nevyhovuje, to je az otravne. KISS ;-)

Tomas píše:Vyzkoušej "history", vrátí něco ?

Normalne ji to vypise i s cisly. Proto nechapu, ze vykricnik nefunguje, vsechno potrebne tam maji.

Tomas píše:Je to vůbec nějáký bash-like shell ? "ps" napoví co je to zač. Vykřičníkový commandy jsou dnes už těžká historie a moc lidí to asi dnes už nepoužívá.

Je to bash. A co se teda pouziva? Ja s UNIXy kamarad nejsem a tohle jsem se naucil jeste v tom minulem tisicileti ;-)

Tomas píše:Mě na tom baví taby, profily, pamatuje si to bez nějáký složitější konfigurace i loginy, atd. Já tady mám profily na desítky strojů a kliknutím se mi otevře tab se shellem, víc neřeším a to mi připadne praktický. Obzvlášť když něco dělám na X místech. Je to komfortní a proto to používám.

Jasne, na tohle se to urcite hodi a je to pohodlnejsi, nez se pripojovat manualne. Ja tohle nastesti delat nemusim, vetsinou si vystacim s jednim spojeni na bazmek, ktery debuguju.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » stř dub 27, 2022 16:19

mike píše:To je pro mne killer feature. V mem editoru je to v podstate jednoduche makro, ktere tam pridali koncem minuleho tisicileti a neveril jsem, jak moc mi to usnadnilo praci. Bez toho si pripadam jak bez ruky. Ale treba provedeni ve VS mi moc nevyhovuje, to je az otravne. KISS ;-)

Mě firma platí věci od Jetbrains, což je v mém případě hlavně Pycharm. Je to JAVA, takže pomalejší, ale po X letech používání toho bych za nic neměnil, náběh cca tak 15s unesu a pak už je to rychlý. A to jejich dokončování funguje naprosto skvěle, jako v podstatě všechno v tom. Je vidět, že to dělali vývojáři. VSko je furt jen takový vymazlenější "lightweight" editor. Tohle integruje všechno možný a je radost s tím pracovat. Nikdy bych neřekl, že něco napsaný v JAVĚ může být užitečný, ale tohle je a navíc dobře ovladatelný z klávesnice. Jeden z mála softwarů za který bych dal ruku do ohně, protože fakt práci usnadňuje a je vidět že nad tím někdo přemýšlel.

mike píše:Normalne ji to vypise i s cisly. Proto nechapu, ze vykricnik nefunguje, vsechno potrebne tam maji.
...
Je to bash. A co se teda pouziva? Ja s UNIXy kamarad nejsem a tohle jsem se naucil jeste v tom minulem tisicileti ;-)

Bash je pořád standard a ten můj tady to umí s vykřičníkama. Dám history, a pak třeba !60 a normálně to provede. Měl by to umět i ten tvůj - původně to byla feature c-shellu (csh) někdy z devadesátek. Pravda je, že CTRL-R lidi používaj víc (včetně mě). Proč trváš na tomhle? Co to přesně udělá když se snažíš přes vykřičník pustit starý command ? "!!" funguje ?
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2022 16:32

Tomas píše:Nikdy bych neřekl, že něco napsaný v JAVĚ může být užitečný, ale tohle je a navíc dobře ovladatelný z klávesnice.

To ja taky ne :twisted: Treba ten burzovni sw mi fakt pije krev a muze za to z 99 % Java. Jinak jo, nejlepsi veci si vyvojari pisou pro sebe. Pouzivam editor, ktery vznikl jeste v dobach DOSu a tam to takhle fungovalo, programatori si tam dopisovali ruzna vylepseni a nekteri se pak pripojili k firme. Vcetne mne, jen externe, koupili ode mne nejaka vylepseni, co jsem si napsal pro sebe :) Akorat uz bohuzel "umrel", zakladatel firmy predcasne zemrel a ostatni zestarli a zacali mit jine zajmy. A tak stale pouzivam instalaci snad z toku 2004, protoze v podstate porad pracuju stejnym zpusobem a v tomhle jsem nejefektivnejsi. Mj. prave diky custom mapovani klavesnice, se kterym jsem pred cca 30 lety stravil nekolik dni, coz byla jedna z nejlepsich investici, co jsem v zivote udelal ;-)

Tomas píše:Pravda je, že CTRL-R lidi používaj víc (včetně mě). Proč trváš na tomhle?

Pouzivam oboji, ale kdyz chci zopakovat serii commandu, tak !N je proste nejrychlejsi.

Tomas píše:Co to přesně udělá když se snažíš přes vykřičník pustit starý command ? "!!" funguje ?

Neco jako bad command, nemam to ted pustene. !! jsem nezkousel, ale predpokladam stejny vysledek.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 27, 2022 18:05

Díky všem za tipy.

apuka píše:1) Opravdu spickove a kvalitni herni PC rozhodne nestoji 30000, ale nekolikanasobek.
......

Uz jen z techto dvou veci je jasne, ze "posedli hraci" nad takovym PC jako se ptas ohrnou nos, je by vysla jenom graficka karta na vice :-)


Jo, tomu věřím, že by se mi pravověrní hráči vysmáli. Koukal jsem celkově, jak se pohybují ceny a některé PC stojí jako auto... Za těch třicet tisíc se dají nakoupit i jen grafické karty a to byly ještě z těch levnějších :)

Já jsem hry asi tak 15 let pořádně nehrál. A před tím to byly hry typu Counter-strike, Duna, Age of Empires, Sudden strike, Civilization, Call of duty, Mafia atd. A něco podobného bych hrál asi i teď. Chtěl bych to mít jako kratochvíli navečer místo televize, která mě nebaví nebo bezcílného brouzdání po internetu. Ale nevím, jestli mě to zase bude bavit, tak asi nemá smysl kupovat nějakou super mašinu. Kdybych měl velký rozpočet, tak bych to neřešil. U těch třiceti tisíc mi přišlo, že je to už tak nějak použitelné. Jak tu psala Mawenzi, tak jsem i uvažoval o nějakém x-boxu nebo playstationu. Ale můj současný počítač už začíná mít problémy i s běžným prohlížením internetu a když jej zapnu, tak si můžu jít mezi tím udělat kafe, než se všechno zahřeje, rozjede a načte. A to už mě začíná také štvát. Tak tím PC bych zabil dvě mouchy jednou ranou.

Mawenzi píše:.
jako doom 2016 na mininal na mym pc se da ale je to uz trosku zpomaleny, na xboxu to slape paradne...

Já tím Doomem myslel úplně tu první verzi, která vyšla :D
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 27, 2022 18:22

Tomas píše:
Dromedaro píše:... HP Pavilion Gaming TG01-2900nc ...

Špička to není, ale dostatečné na hraní čehokoliv šoučasného (a i budoucího) v rozumné kvalitě je.

..... Tady je RTX3060, což je asi takový zlatý střed soudobých grafických karet v poměru cena/výkon. Kdybych si teď měl stavět PC, tak bych do ní šel.

Je si třeba uvědomit, že ta grafická karta dost výrazně ovlivňuje cenu toho PC, jinak tam ti výrobci sestav dávají +/- podobné komponenty (nějáký poslední Ryzen případne Alder Lake), 16GB RAM + nějáký SSD. Spíš si rozmysli jakou chceš grafiku a podle toho vybírej. 3060 je ale dobrá volba, níž už bych nešel a výš záleží na více faktorech. Pokud chceš hrát ve 4K/UHD tak to stojí za zvážení, pokud ti stačí FHD tak bych to neřešil a vzal sestavu s 3060.


Díky moc za to zhodnocení a info k té grafické kartě, která tam je. Někdo už tu zmiňoval, že patří k těm novějším a díval jsem se na recenze, které také nebyly špatné.
To 4K/UHD nepožaduji, to FHD by mi v pohodě stačilo. Teď také sleduji filmy v HD nebo občas FHD a nemám pocit, že bych potřeboval něco lepšího.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » stř dub 27, 2022 18:36

No jo, ale na FHD video ti ale stačí v podstatě i 15 let starý procesor klidně s integrovanou grafikou. Tam problém není a nebyl. Tam výkon grafické karty v podstatě nehraje žádnou roli, práci dělá ve vetšině případů procesor.

Problém to je až když má grafická karta u 3D hry vykreslovat to co vidíš na monitoru, tam výkon grafické karty potřebuješ, u přehrávání videa nikoliv.

Na 3060 si zahraješ jakoukoliv současnou hru v dobré kvalitě a i to co vyjde za pár let. Grafické karty byly teď dlouho nedostatkovým zbožím, ale trh se pomalu vrací zase do normálu.

3060 stála letos v únoru 20 tis., teď stojí už jen 14 a půjdou ještě o něco níž, protože trh a dodávky se vzpamatovaly. Na tý bedně co jsi postoval ti všechno na co si vzpomeneš pojede krásně.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 27, 2022 19:07

Díky za vysvětlení.
Ještě mi není jasná jedna věc. U toho procesoru se uvádí výkon třeba 2.7Ghz a v turbo režimu třeba 4.4GHz. Ten turbo režim je režim, ve kterém to může běžet pořád nebo je to třeba jen dočasné zvýšení výkonu. Myslím, že to tak mělo i mnou postované PC. A ten procesor AMD Ryzen 5 5600G 4.4 GHz je dostačující pro hru Kingdom Come, kterou bych si rád zahrál? Oni tam uvádí mezi doporučeným HW nároky Intel Core i7-3770 3.4 GHz nebo AMD FX-8350 4.0 GHz. Ten Intel, to už je nějaký lepší procesor na hry, co jsem tak pochytil (na hry se prý doporučuje od i5) Ten AMD FX-8350 4.0 GHz nevím, jestli je novější nebo starší než ten AMD Ryzen 5 5600G 4.4 GHz, který je v tom, co jsem odkazoval.

Teď jsem se díval a na té Alze už je to PC, který jsem postoval, vyprodaný a jinde už jej také slevili na 15tisíc.Ale to je eshop, který na mě působí pofidérně. Ještěže jsem na té Alze preventivně udělal objednávku, protože to PC asi vezmu ... uf.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2022 21:10

Dromedaro píše:Našel jsem na internetu zmínku o překladači DEEPL a chválu na něj. Tak jsem jej vyzkoušel a mám s ním tedy lepší zkušenosti než s google translator. Překládá o dost lépe a plynuleji, než často robotické a kostrbaté překlady z google translator. Teď už jej používám místo něj.

Jo, vysledky jsou lepsi, ale uz jsem si pakrat vsimnul, ze to nejak nezafungovalo a uplne otocilo vyznam. Takze u dulezitejsich veci je dobre zkontrolovat s puvodnim textem nebo necim jinym. Pripadne kdyz to nejak nedava smysl. Vetsinou je to dobre, ale obcas se neco dost nepovede. U Google Translatoru jsou preklady horsi, ale tohle se mi nestavalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 27, 2022 21:46

Zrovna jsem nahodou narazil na priklad. Tenhle tweet:

Sitting on a plane. A lady is pissed. Lady pulls the emergency inflatable slide to escape the plane. Lady is running wild through the tarmac currently. Cops have arrived. Flight ruined. Memories made. Noice

DeepL: Sedí v letadle. Dáma je naštvaná. Dáma vytáhne nouzovou nafukovací skluzavku, aby unikla z letadla. Dáma momentálně divoce pobíhá po letištní ploše. Přijeli policisté. Let je zničen. Vzpomínky jsou pryč. Hluk

Google Translate: Sedí v letadle. Dáma je naštvaná. Lady vytáhne nouzovou nafukovací skluzavku, aby unikla z letadla. Lady právě pobíhá po asfaltu. Přijeli policajti. Let zničený. Vytvořené vzpomínky. Hluk

Kde vzal DeepL Vzpomínky jsou pryč mi unika, ale je to spatne, v podstate pravy opak puvodniho textu. A ani jeden z prekladu neni moc dobry, ale nedivim se.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 28, 2022 6:01

Aha, díky za upozornění. Toho jsem si nevšiml.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv dub 28, 2022 7:29

mike píše:je to spatne, v podstate pravy opak puvodniho textu
To je o stupen vys nez Google Translator, ktery ma - z hlediska opaku textu - problem vice-mene jen pri prekladu negaci, ktere s oblibou vynechava.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16601
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Etheric » čtv dub 28, 2022 9:26

Není lepší se naučit anglicky? Ono se to celkem hodí :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8110
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » čtv dub 28, 2022 9:51

Dromedaro píše:Ještě mi není jasná jedna věc. U toho procesoru se uvádí výkon třeba 2.7Ghz a v turbo režimu třeba 4.4GHz. Ten turbo režim je režim, ve kterém to může běžet pořád nebo je to třeba jen dočasné zvýšení výkonu. Myslím, že to tak mělo i mnou postované PC. A ten procesor AMD Ryzen 5 5600G 4.4 GHz je dostačující pro hru Kingdom Come, kterou bych si rád zahrál? Oni tam uvádí mezi doporučeným HW nároky Intel Core i7-3770 3.4 GHz nebo AMD FX-8350 4.0 GHz. Ten Intel, to už je nějaký lepší procesor na hry, co jsem tak pochytil (na hry se prý doporučuje od i5) Ten AMD FX-8350 4.0 GHz nevím, jestli je novější nebo starší než ten AMD Ryzen 5 5600G 4.4 GHz, který je v tom, co jsem odkazoval.

I7-3770 a AMD FX-8350 byly ve své době špičkové procesory, ale to bylo před 10ti lety. Koukat na ty frekvence dnes není zas tak určující, protože je to jen jeden z mnoha faktorů co ovlivňuje výslednej výkon.

Mě Kingdom Come jede tady na tomhle 10 let starým PC (který má shodou okolností právě I7-3770) a nic moc výkonné grafice GTX 1650 úplně bez problémů. Tady máš srovnání mý I7 s tím co jsi koupil. Ten tvůj procesor je jednoznačně o 25% - 50% rychlejší.

Kingdom Come pojede na tom tvým stejně jako všechno ostatní naprosto bez problémů.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv dub 28, 2022 10:07

Etheric píše:Není lepší se naučit anglicky? Ono se to celkem hodí :)
Ne kazdemu to jde. Poznam par lidi, opravdu chytrych a inteligentnich (i s IQ hodnoty tak vysoke, ze pravdepodobne se na OF zadny podobny clovek nevyskytuje), co se nejaky jazyk uci us dlouhe roky, venuji se tomu pomerne intenzivne a opravdu se snazi, ale... Jakmile prijde k tomu, aby se ten jazyk pouzil, v tom momente "vsechno zapomina"... Nekdo jen pri aktivnim pouziti (tj. on ma mluvit/psat), nekdo i pri cteni/slyseni.

Nekdo na to ma psychickou zabranu, ta se casem da nejak vyresit, ale potom existuje neco jako "jazykolektik", kdy se clovek muze naucit desetitisice slov, gramaticka pravidla, vsechno, abych tak rekl, matematicky aparat ma v hlave, ale jakmile se to musi zacit pouzit, tak v mozku vsechna "spojeni" prestanou fungovat. Uplne nezavisle, co to je za jazyk, staci kdyz to neni ten matersky nebo jeden z materskych, se kterymi normalne jako male dite vyrustal. V takovem pripade se to resi velice tezko, vetsinou to proste nejde.

No a potom jsme tady my bezny lide, kdo neco z te anglictiny vedi, ale nezijeme v tom prostredi a pouzivame jenom vysek z jazyka. Pokud se dostanes k textu z jinych oboru, tak se Ti nejaky prekladac hodne pomuze. Nebo Te zrovna nenapadne preklad nejake konkretni fraze (spise DO anglictiny) nebo hledas alternativni moznosti. Atd., atd., je hodne prilezitosti, kdy Ti prekladac muze pomoci.
A Tobe zase s vysledkem z prekladace pomuzou ty zakladni znalosti, ze Ti rychle dojde, ze v prelozenem textu neco neni v poradku :wink:. Ze vis, ze se na nej nesmis slepe spolehat.

NTB, pred cca 15-ti lety jsme se na jednom madarskem psim foru chtela jedna Americanka, ktera tam obcas prispivala, ale vetsina lidi ji nerozumela "udelat radost", nechala svuj prispevek prelozit G. Translatorem a dala tam jenom ten preklad. Prekladac se cinil a vytvoril gramaticky spravne madarske slovo, ktere se sice nepouziva ale kazdy Madar mu rozumnel. Jen netusil, jakou to ma souvislost se zbytkem textu. Uz si nepamatuji na original, byla to cela veta souvisejici se psem, ale preklad te vety do jedineho slova znel (v mem vnitrnim translatoru prelozeny do cestiny) cca "hadr na odstraneni tvare mytim z podlahy". Samozrejme v originalu ani jedno slovo z vety nebylo prelozene ve spravnem vyznamu, nektere vynachal uplne a jeste se poprehazel slovosled. "Neumela inteligence" (tj. clovek) by tezko dokazal dat dokopy takovy tvar :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16601
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 28, 2022 11:03

Tomas: Děkuju moc za rozbor.

Etheric píše:Není lepší se naučit anglicky? Ono se to celkem hodí :)

Ty překladače nepřekládají jen z angličtiny...

apuka píše:No a potom jsme tady my bezny lide, kdo neco z te anglictiny vedi, ale nezijeme v tom prostredi a pouzivame jenom vysek z jazyka. Pokud se dostanes k textu z jinych oboru, tak se Ti nejaky prekladac hodne pomuze. Nebo Te zrovna nenapadne preklad nejake konkretni fraze (spise DO anglictiny) nebo hledas alternativni moznosti. Atd., atd., je hodne prilezitosti, kdy Ti prekladac muze pomoci.
A Tobe zase s vysledkem z prekladace pomuzou ty zakladni znalosti, ze Ti rychle dojde, ze v prelozenem textu neco neni v poradku :wink:. Ze vis, ze se na nej nesmis slepe spolehat.


Jo asi tak nějak to mám. Angličtinu jsem měl na škole, ale jak ji nepoužívám, tak už to není ono. Spíš mi zůstaly jen ty základy a nějaká zásoba slovíček. Z psaného textu dokážu pochopit o co tam zhruba jde, mluvené slovo, to už je horší. Nějaké základní věci ale komunikovat zvládnu. Stejně jsem se nejvíce naučil při hraní PC her, zejména strategií, kde se ve hře objevovaly různé texty a instrukce. Internet ještě nebyl nějak rozšířený a už vůbec ne překladače a hry byly v AJ. Tak jsem u toho seděl se slovníkem a překládal si, co se tam po mně chce. Odsud mám asi největší zásobu slovíček.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 28, 2022 16:29

Etheric píše:Není lepší se naučit anglicky? Ono se to celkem hodí :)

Anglictinu pouzivam denne minimalne nekolik hodin. Ctu, pisu, posloucham, mluvim. V nadnarodnich firmach je to komunikacni jazyk. Uz takhle funguju pres 25 let a presto obcas DeepL pouziju. Spis jako pomucku, kdyz ctu neco uplne mimo muj obor a jsou tam slova a vyrazy, ktere bezne nepouzivam. Pripadne kdyz ctu nejake forum, kde pisou lidi jako pp a apuka, kterym poradne nerozumi ani rodili mluvci ;-)

No a hlavne tohle:
Dromedaro píše:Ty překladače nepřekládají jen z angličtiny...

Talent na jazyky nemam, jen na programovaci, takze jsem rad, ze jsem se naucil aspon nejak pouzitelne anglicky a na jine jazyky mam holt prekladace.

Dromedaro píše:Toho jsem si nevšiml.

On je jinak fakt dobrej, taky mu davam prednost, ale obcas ma takovyhle ulet, takze duveruj, ale proveruj. Tip: pouzivam browser extension, ktera mi prelozi oznaceny text pres right click menu. Docela uzitecne, pro jine browsery se neco takoveho najde taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 28, 2022 16:50

mike píše: Tip: pouzivam browser extension, ktera mi prelozi oznaceny text pres right click menu. Docela uzitecne, pro jine browsery se neco takoveho najde taky.


Díky za tip.

Zvládne základní nastavení PC a instalací windows i laik jako já? :)
Alza tam má za čtyři stovky službu instalaci Windows a základní nastavení PC, tak nevím, jestli si to mám nechat nastavit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4391
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 28, 2022 17:32

Tam nejsou Windows predinstalovane? Zvladnout bys to mel, dneska to mas vsechno cesky a zvladnout by to melo male dite. Nastavovat moc neni co.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv dub 28, 2022 18:02

funguje vám irozhlas.cz? mně hlásí celé odpoledne 502-Bad gateway
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Pokec