Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned pro 17, 2023 14:54

Kuju za tipy, já si ale až fčíl uvědomil, že bezdrát sluchadla (BT) by mi byly ke stávajícmu mp3-playeru naprd, nemá totiž BT ani jiné pičičandy, jen výstup na 3,5mm stereo jack. Takže nic, zůstávám u drátu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » úte pro 19, 2023 21:30

Mám wifi router v obýváku a v kuchyni mám slabý/žádný wifi signál. Tak jsem po pár letech nadávání koupil extender, píchnul ho do chodby, co je mezi obývákem a kuchyní a s drobnými peripetiemi nastavil. Otázka zní, mám nastavit, aby wifi v kuchyni měla stejné jméno jako ta zdrojová v obýváku?
Tuším výhody i nevýhody obou variant :((
Resp. hlavní problém tuším, že i v obýváku se mi to chytne na extender, což je asi spíše nechtěné...a jediný rozdíl je, že když se budou jmenovat jinak, tak to aspoň budu vědět, případně můžu nastavit prioritu v připojení (až na to, že na Androidu to by default myslím nejde, je nutná app).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte pro 19, 2023 21:44

Hmm, extender by mel rozsirovat existujici sit a jmeno by tedy melo byt stejne (a pri nastaveni by se to melo udelat automaticky). Mam ale pocit, ze se to da nastavit bud jako extrender nebo jako pristupovy bod, pak se to bude chovat jako dve nezavisle site a jmena by teda mela byt jina.

Kdyz vsechno selze, precti si navod ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » úte pro 19, 2023 22:15

ale já už to nastavený mám - byl tam problém s jedním znakem v hesle existující wifi sítě, s nímž si extender neporadil. Metodou pokus - omyl jsem zjistil, že problém je v hesle, a když tam nastavím triviální, tak to funguje, s původně užívaným to nefungovalo.
Každopadně po nastavení si můžu vybrat jméno té sítě, kterou extender vysílá. Default byla stejná jako vstupní. Ale abych viděl, na které jsem přihlášen (a dostal se tak do nastavení buď routeru nebo extenderu), tak jsem z testovacích důvodů zatím nastavil odlišné jméno sítě. Ale dotaz byl, jaký přístup je lepší?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte pro 19, 2023 22:22

Osobne bych nechal default tj. stejne, abych nemusel nic resit a mel nastavenu jednu sit, ale jestli to ma nejake negativni dopady netusim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod booze » stř pro 20, 2023 9:59

Zalezi jaky mas puvodni router a jaky je ten opakovac.
Jake protokoly umi router a jake opakovac. Pokud umi jen jeden protokol, tak to bude pomale a bude se to hadat. Mam to nastavene ze na 2.4G to komunikuje mezi sebou na 5G to komunikuje se vsim ostatnim.

Pak bych si stahl apku do mobilu a podival se na volne kanaly. Nastavil bych nejaky volny, nebo neco slabeho.

Za opakovacem bych zvolil stejny nazev site.

Pokud by se opakovac dal vratit, tak bych ho vratil a koupil mesh. Pripadne silnejsi wifi.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » stř pro 20, 2023 12:59

mesh je s kanonem na vrabce
router i extender maj jak 2,4 GHz, 5 GHz a obojí používám (protože primárně 5 GHz, ale mám tam pár starších zařízení, který to neuměj). Extender jsem připojil přes 5 GHz a dál šíří obojí. Ale pokud přijdu z kuchyně do obýváku, kde mám router, tak to zůstane viset na extenderu (nemá důvod se to odpojit), což nevím, jestli chci - spíš jsem myslel, že ne. A pokud by se sítě z extenderu jmenovaly jinak, tak bych to možná uměl nastavit, aby to preferovalo původní síť.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř pro 20, 2023 13:45

Hafi, s extenderem Ti neporadim, ale kym najdes "spravne" reseni, tak pouzivaj v tech "vzdalenejsich lokalitach" sit na 2,4 GHz, ta ma o docela dost vetsi dosah
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » úte pro 26, 2023 21:30

A kdybych se ptal na mesh, máte nějaký vyzkoušený? Zatím mám v plánu no-cost řešení (dva wifi routery se stejným SSID :wink: ), ale ideálně bych to časem vyměnil za mesh, po jednom AP v každém patře (železobetonový strop není s wifi kamarád...). Zatím jsem se díval na Ubiquiti, od nich už mám EdgeRouter na "hranici", ale z cenovky mesh jednotky mi spadla brada.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod booze » stř pro 27, 2023 7:53

Podivej se do popisu opakovace jake ma rychlosti prenosu. Opakovac byva casto silnejsi nez wifi router, coz je dobre, ale musi mit dobre prenosove rychlosti.
Taze pokud ma vysokou rychlost, tak bych to neresil a zustal pripojeny na nem.
V posledni dobe je problem s bezdratem snad vsude. Nejsou volne kanaly a lidi maji vykonne opakovace a zasiraji ether na stovky metru. Daji se prikoupit pro nektere routery i externi anteny na posileni signalu s msma konektorem.

@mesh je dobry od tplinku cca kolem 10 tis tri stanice.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř pro 27, 2023 9:43

Kdysi sem doma měl APN (wifi router) staršího provedení (= slabý vysílač), taky sem pořídil wifi extender (aby dole v přízemí byl signál), ale dělalo to popisované zhovadilosti, tak šel brzo pryč a s ním i APN (vyměnil sem za tehdy nejnovější model TPlink s větší vysílacím výkonem a dodnes - klepklepklep na dřwo - je vše OK).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » stř pro 27, 2023 12:31

@booze: díky za tip, teď vidím za 10k v akci dva kusy wifi 6. Když už to budu pořizovat, tak bych bral wifi 6... Zkusím počíst recenze a třeba ještě akci stihnu. Bezdrát, tři RJ-45...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tsunami » čtv pro 28, 2023 18:16

Používám po kanclu Mikrotik a jeho CAPsMAN s 6 kusy AP, jedno ap je jako gateway do internetu, zbytek máme různě po baráku. Je tam připojeno přes 20 lidí - notebook a telefon. Funguje to dost dobře, prostě jsem na wifi a neřeším kde sedím nebo kam se po baráku přesouvám.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned pro 31, 2023 15:11

Uvažoval sem, sli to dát sem nebo do vlkna o penězích: Jak doma, tak fprci mám plyn od Innogy, k oběma odběrným místům mi přišel mail že mám nahlásit samoodečet k 31.12.2023 a že k tomu budu potřebovat číslo plynoměru a jeho stav. Sem si to samoodečetl a chtěl jim to nahlásit pomocí web-formuláře na jejich stránkách a první co to po mě chtělo je zákaznické číslo (o tom v těch mailech nebylo ani slovo), naštěstí se to dalo dohledat ve fakturách. Ufff. Logická chyba v matrixu, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 1, 2024 19:13

Co? Jaka chyba? Tohle je prece uplne normalni. Dalsi dil nekonecneho serialu "divim se uplne samozrejmym vecem"...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte led 2, 2024 12:38

Aby ses Ty nedivil, že se divím. :twisted:

Zase mám černé myšlenky - Win 11 na mě zařvaly, že mají update, taxem to udělal (trvalo to nezvykle dlouho, hlavně BIOS) a až potom sem si zpoměl, že sem někde čet, že Win11 budou "brzo" mít velký patch (něco jako byl ServicePack2 u W7) = nebudou s tím trable? Očekávám nejhorší (prozatím to ale, zdá se, funguje)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte led 2, 2024 17:10

Kdyz si na to zalozis vlakno "Neznalek v risi IT divu", tak ho budu s radosti ignorovat :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř led 3, 2024 15:26

Neználkovy obavy se (prozatím) nenaplnily, i po tom velkém updatu už Win11 několikrát on/off a vše funguje jak má. Akurváth to při prvním náběhu prudilo s "nastavením cloudu Microsoft", naštěstí tam všude byla volba "odmítnout" - a už to neprudí. Prozatím.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob led 6, 2024 3:27

mike 29.4.2023 píše:Dneska mi do teto DS prisla zprava: Jako držiteli datové schránky Vám místo složenky k úhradě daně zasíláme Informaci pro placení daně z nemovitých věcí v elektronické podobě.

Moje nemovitost ale nijak nesouvisi s (pozastavenou) zivnosti. Dan platim jako majitel nemovitosti, ne jako OSVC. Myslel jsem, ze to ma byt oddelene a sem chodit jen zpravy tykajici se zivnosti. Koukam, ze v to urady maji pekny bordel. Jako ne ze by mi zrovna tohle nejak vadilo, usetri se papir, ale ta nepredvidatelnost...

Dneska mi opet prisla do DS zprava, kde Financni zprava vysvetluje, proc to tak delaji a delat budou dal. Protoze muzou.

Finanční správa ČR oznamuje všem poplatníkům daně z nemovitých věcí, kteří mají zřízenu datovou schránku fyzické osoby nebo podnikající fyzické osoby, že i v roce 2024 jim bude informace pro placení daně z nemovitých věcí doručena do datové schránky.

Zasílání informací k placení daně z nemovitých věcí poplatníkům je z pohledu Finanční správy ČR službou veřejnosti. Zákon takovou povinnost finančním úřadům nestanovuje, doručená písemnost má proto pouze informativní povahu a jejím prostřednictvím je sdělován termín úhrady daně, její výše a případně i částka nedoplatku na dani.

Vzhledem k tomu, že oznámením informace nejsou poplatníkovi ukládány žádné povinnosti, nejsou stanovovány lhůty a ani v souvislosti s ní nemohou vznikat sankce, finanční úřady při doručování nerozlišují typ datové schránky.


Ne ze by mi to nejak zvlast vadilo, ale ta urednicka arogance... DS maji svuj ucel, maji by pouzivany pouze k nemu, ale pro uredniky je tohle jednodussi, tak si to proste okecaji. V te zprave je teda jeste zpusob, jak si zajistit zasilani jinymi zpusoby, ale neni to ze by clovek nekde kliknul a zpusob si vybral, vypada to pomerne komplikovane. Navic by se meli zeptat predem a ne posilat "vysvetleni" po 8 mesicich.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned led 7, 2024 23:38

Neni nad to, kdyz IT delaji profici :roll:
ibures2.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » stř led 10, 2024 20:42

mike píše: Mne zas blbne fingerprint senzor na mobilu. Obcas hlasi chyby, obcas nejde vubec a pak zase najednou funguje. Deje se to uplne samo bez meho pricineni. Mohl bych si vymyslet, ze tam mam ducha, ale ve skutecnosti to dela spatny kontakt a tepelna roztaznost.

(vytrženo z vlákna o problémech s OF)

To je lokální HW problém, OK.

Mike, stává se tobě ( i dalším) že je ve stroji docela žádoucí přeregistrovat otisky?

Občas se mi zhorší rozpoznání otisku prstu z asi 99% úspěšnosti tak, že po pěti marných pokusech musím vložit kod.
Nyní je rozpoznání úspěšné na odhadem 20%, na všechny 4 prsty, co mám zaregistrované.
Jako kdyby to bylo obdobím, tak 2x - 3x do roka.
S přeregistrací otisků v mobilu následně souvisí i přeregistrace v bankovní aplikaci (ano, už mám v mobilu, vyměkl jsem).

To, že to není spolehlivé, když mám prsty mokré, rozmočené, nebo hodně špinavé, pochopím, přechodný jev.


(Mobil Xiaomi Redmi 4X se snímačem na zádech.
Dostal jsem nedávno i starý Samsung Galaxy A5 (2016), který to má ve fyzickém tlačítku pod displejem.
Na A5 to je naprostá tragedie a byla důvodem výměny u původního majitele.)
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř led 10, 2024 21:24

Nestava a ani jsem neslysel o tom, ze by se to nekomu stalo. S zadnym nasim fingerprint senzorem (vyvoje se ucastnim pres 20 let) a nevidim k tomu technicky duvod. Ani z toho, co vim o zpracovani otisku, nedava to smysl. Ledaze by se nejak zmenily prsty, coz mi prijde nepravdepodobne. Je ale mozne, ze jini vyrobci to maji jinak, spis bych to ale tipoval na nejaky softwarovy problem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř led 10, 2024 21:33

BTW, s nasimi senzory docela dobre funguje i to, ze si naenrolluju prsty s jednim a pak tam pichnu jiny a normalne s nim fungujou (v pripade, ze nejsou ulozeny v senzoru, samozrejme). Pisu to proto, ze jediny technicky duvod, ktery mne napadnul je, ze se casem senzor nejak zmeni a leze z nej neco trochu jineho. Mohla by se rozhodit kalibrace, tak je pro kazdy senzor zvlast a kdyby se treba nekde v systemu kalibracni data ztratila, tak by to mozna na tenhle problem vest mohlo. Mozna, jen hadam. Kazdopadne to neni obvykly ani ocekavany stav. Zkus to zareportovat pres technickou podporu, jestli to nejakou ma ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » stř led 10, 2024 22:04

Ď.
Jdu to přeregistrovat.
A do číny nic nebudu reportovat.
Zakázal jsem si to.
Tuším, že to mohou obcházet, ale co nadělám.
V mobilu je nějaká jejich nádstavba nad Androidem.

Edit: přeregistrování v obou mobilech náhle všechny problémy se snímačem otisků prstů odstranilo.
Tzn. snímače se časem mění, nebo nějaká změna SW znehodnotí uložená data.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » pon led 15, 2024 21:14

Hardvérářům doporučuji vytrpět toto video:

Ing. H. Waage: Technické aspekty HW po 25 letech provozu v Jaderné elektrárně Temelín [Fyz. ¼]
https://www.youtube.com/watch?v=e90Q328jVmA

Zkušenosti ze života technika: pájky, whiskers, elektronika, atd.
Naposledy upravil lojzmen dne úte led 16, 2024 15:57, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte led 16, 2024 15:34

A zase pavprochovo IT divítko: Mozilla HřmícíFták 3.1.20 (stará konzerva schválně udržuje starou verzi + mám vypnutý spam filtr) - pišel "divný" mail z divné adresy (nečetl sem, rovnou "delete") a po chvíli mi to nedalo, chtěl sem se na něj kuknout a .... on ten smazaný mail není v koši, není nikde. Koš sem mezitím NEvysypával. Dyž dám na "normální" mail delete, tak ho potom najdu v koši. Nechápu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte led 16, 2024 17:31

A dodatek - fčíl sem čistil/vysypával koš a ta smazaná zpráva v něm byla. ](*,)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř led 17, 2024 3:07

Ztracis kontakt s realitou. Dalsi priznak je tady:
pavproch píše:v hubě mě - pořádně - pálí až ca poslední měsíc či dva

Pricemz si tu na to stezujes mnohem dyl, tady jsem rychle nasel 14 mesicu stary post, ale mozna to bylo uz driv. A skoro rok pry je to poradne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř led 17, 2024 11:17

A dodatek dodatku - fčíl sem kuknul do mailového koše a ta zpráva tam je zas (fčera sem ji po přečtení "nenávratně" smazal). Já se osypu. Du ji znova "nenávratně smazat" (a sem zvjedaff, esli tam zítra zase bude).
Naposledy upravil mike dne stř led 17, 2024 15:02, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace svych vlastnich a celych prispevku kousek na timhle
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod booze » stř led 17, 2024 23:58

lojzmen píše:Hardvérářům doporučuji vytrpět toto video:

Ing. H. Waage: Technické aspekty HW po 25 letech provozu v Jaderné elektrárně Temelín [Fyz. ¼]
https://www.youtube.com/watch?v=e90Q328jVmA

Zkušenosti ze života technika: pájky, whiskers, elektronika, atd.

Diky, moc pekne =D> Davam hodnoceni 100% Vyborne video.

Prorostle whiskers pres izolaci jsem jeste nevidel :rolleyes: Na desky se ted dava nejaky hogofogo gumolak, aby je ochranil pred whiskers, ale podle fotek cin projde i silikonplastem.

Nechapu, proc nedavaji do vzduchoveho chlazeni deflektory a na ty vyhrate desky nekydaji tepelny tmel. Jestli je to kvuli pajeni. Potreba zvysenini napeti z 5V na 5.2V je asi dana vyhratim cest, bych hadal. Tim se zvysil odpor medi (nejsem si jisty jak moc se meni odpor elektroliticke medi) Ty zasoby soucastek mi pripominaji knizku Silo. :prayer:
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

PředchozíDalší

Zpět na Pokec