Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pon kvě 15, 2023 21:21

Jojo, volný pád. Nemyslím si, že su nějaká velká konzerva, ale tohle je už trochu moc. Hlavně to rozklikávání mailů do threadu je šílené. Zkusím najít, jestli se to dá někde vypnout.

Problém s rychlostí načítání mailů nepozoruju, resp. je tam necelá sekunda, která mi nevadí (a ani nevím, jestli to je Windows, nějakou komunikací Outlooku se serverem, sahá do toho defender nebo crowdstrike či co). Ale taky většinu mailů čtu a reakce na ně píšu v reading pane, ne v samostatných oknech.

Od dávného angažmá v jedné "české rodinné firmě" si občas říkám, jak bych to dělal já, ve své firmě (kterou samozřejmě nemám), a jestli by to bylo stejně blbě :D . Tohle je jedno z dobrých témat na zamyšlení. Co s vývojářema, když vyvineš hlavní (jediný) produkt a na jeho údržbu ti jich stačí menšina? (Ne že by v MS asi měli tento problém, práce tam mají dost - a občas i užitečné :wink: )
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon kvě 15, 2023 22:03

mike píše:Ta novejsi, kde presunuli toolbar nesmyslne na bok, je horsi
To mi ani nespominej :twisted: Ja mam ted navic Outlook na monitoru na vysku, tj. mi to vzalo dost mista na to, aby se mi nevesly jine informace do tabulky mailu. Navic se kazdym nejakym updatem se rozesere nastaveni sirky i usporadani sloupecku ](*,).

Jinak ale nacteni mailu je normalni, tam neni zadna citelna prodleva.

Nemate to nahodou nejak rozhazeny Exchange v cloudu?

U nas ted postupne prevadeji vsechny servry a aplikace do cloudů. Naprosto skvěle - asi v ramci rozlozeni rizika nektere do Google cloudu, nektere do MS cloudu a nektere i do Amazon cloudu. Takze ted takovy maly priklad - mame tiskove reseni, kde se pridava do dokumentu "vodotisk" na kraj s datem, caem a nazvem uzivatele (+ neco dalsiho), aby bylo videt, kdo to otevrel. Jenze ... dokument se otevira ze SAPu (v jednom cloudu), original je ulozeny v archivu (v jinem cloudu), odkud se (pres SAP) na pozadi preposle na tiskovy server (na tretim cloudu), kde se udela konverze, prevedene PDF se posle do SAPu, kde se to zobrazi (ve skutecnosti se jeste spoji tiskovy server i primo s archivnim). A to se jeste netiskne. Tj. ten jeden dokument malem dvakrat obehne zemkouli.
Jsme od pocatku planu prevodu rikali, ze to bude masakr na sit, ze by se to melo poradne odzkouset. Uklidnovali nas, ze to nebude zadny problem, maji vsechno dobre odzkousene a skalovani naplanovane. Jako pilot byl jeden system - vse fungovalo skvele. Udelali dalsi - zase skvele. Potom prevedli jeden, o ktery se staram - a po prevodu do cloudu se najednou nikdo do systemu nedostal. Ukazalo se, ze jaksi sit totalne nestiha.
Ten pilotni system mel par jednotek stovek uzivatelu, ale skutecne aktivnich jen desitky a to jen nekdy. Ten druhy uz mel skoro tisic uzivatelu, ale bezne najednou tak do stovky. Ani jeden nebyl napojeny na nic jineho. No a ten "nas" system mel aktivnich uzivatelu v radu desetitisicu.
Nakonec se ukazalo, ze se nezhroutila nase sit, ale ta "cloudova" daneho poskytovatele :-). Nastesti do dalsiho dne se jim povedlo sit naskalovat o nejake rady..

Jsem fakt zvedavy, jak to dopadne, az tam budou vsechny systemy, vcetne vsech velkych a do tech ostatnych cloudu se prevedou ty dalsi servry.

Jo, jeste jedna sranda - mame i Windowsy cloudove klienty. Mimo jine to znamena, ze kdyz se pri prihlaseni zadam spatne heslo, tak se mi toci kolecko nekdy i 2-3 minuty, kym vypise, ze je spatne heslo, do te doby s PC nehnu. ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 15, 2023 22:29

apuka píše:Nemate to nahodou nejak rozhazeny Exchange v cloudu?

Dela to i na IMAP uctech...

Ted jsem na to trochu kouknul a na pracovnim laptopu funguje ten samy Exchange ucet podstatne rychleji. Ne extra rychle, ale do 1 sec se otevreni mailu vejde. Kdyz jsem na svem desktopu pozaviral nejvetsi zrouty pameti, tak se to taky zrychlilo. Takze tipuju, ze nova verze bude pametove narocnejsi a uz jim dohromady pamet nestaci, coz zpusobuje zpozdeni. Mozna taky lokalni PST soubory by chtely zmensit a interne defragmentovat (compact), ale to je nebezpecna operace, pred kterou budu muset vsechno dukladne zazalohovat, obcas to nedopadne...

karaya1 píše:Ale taky většinu mailů čtu a reakce na ně píšu v reading pane, ne v samostatných oknech.

To ja mam tedy reading panely vypnute, docela je nesnasim. Navic je to nebezpecne, mail se "spusti" uz v nahledu, se divim, ze zrovna ty to delas ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » úte kvě 16, 2023 9:08

Outlook používám jen v práci a spam mi za necelý rok nedošel ani jeden. Jediné "nebezpečné" maily jsou jednou měsíčně cvičné phishingové. Navíc mám za to, že preview se otevře jen pro mail, který označím - tedy když něco vidím podezřelého (odesílatel, předmět), rovnou to můžu zabít, aniž bych to otevřel byť v preview. Nebo to tak není? :wink:

Jo, už jsem viděl i zeroday pro Outlook preview, ale riziko mi přijde malé/přijatelné, výměnou za použitelnost.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte kvě 16, 2023 15:49

Do prdele... Ty Widle me uz fakt serou...

Mam nastavene tri klavesnice - anglickou, nemeckou a ceskou QWERTY. No a widle si jen tak sami od sebe obcas (tj. alespon jednou za mesic) uprostred prace si reknou, ze si tam pridaji dalsi ceskou - QWERTZ. Navic takovym zpusobem, ze ruznim prepinanim se ani neda prepnout na QWERTY, i kdyz se v seznamu ukazuje, jen jej jednoduse vynechava. Lze prepnout pouze mysi - teda tak v 80% pripadech, jindy napise, ze se to preplo ale (na stejnem miste, jak jsem by a odkud jsem to mysi prepnul) neochvejne dal pise opacne Y a Z.
Samozrejme si to clovek vetsinou zjisti, az neco napsaneho odesle.

Te jsem mel jeste zajimave hratky se siti. Normalne mam NB zapojeny do site kabelem pres USB-C dokinu. Ve ctvrtek najednou vsechno sitove popadalo. Koukam - sit pripojena ale "bez internetu". Fajn, zkusim odpojit kabel a zapnout Wifi. Pripojilo se v pohode hned - ale bez internetu. To same na druhe Wifi a taky pres mobilni hotspot. Proste na sit se pripojim, ale nedostal jsem se - ani po povypinani vsech firemnich proxy a pod - vubec nikam na zadne siti. Restartoval jsem vsechno mozne i nemozne - zadna zmena.

Potom me napadlo zkusit strcit ten stejny kabel primo do notasu - a hle, vsechno jede v naproste pohode. Tak jsem diskutoval s jednym nasim IT, tem mi poradil si zkontrolovat notas na aktualizace, tak jsem aktualizoval BIOS, BIOS dokiny, vsechny ovladace od vyrobce NB - a pri pokusu o pripojeni pres Wifi nebo kabel v dokine stale nic. V patek cely den to same.

Vcera odpoledne jsem zastrcil pokusne kabel do dokiny - a slo to. Od te doby jsem tak pripojeny. Slo i na obe Wifi.

Dnes dopoledne volal jiny, sitovy technik a zkouseli jsme - tak kabel sel v dokine i v NB, mobilni hotspot ano, ale ani jedno Wifi ne. Dokonce pres Wifi jsem se dostal na prihlasovaci stranku sveho modemu na vnitrni siti (tj. tam, kam byla sit v poradku pripojena) asi za minutu, pricemz normalne se stranka zobrazi okamzite.
No, laboroval chlapek na mem PC dost, zkontroloval vsechna nastaveni, vsechno OK - ale doted mi Wifi nejede. Obe me Wifi jsou na stejnem modemu a siti jako kabelove pripojeni.

Docela by me zajimalo, cim to. Predpokladam, ze zitra nebo pozitri zase zacne vsechno fungovat dobre.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte kvě 16, 2023 15:57

pavproch píše: Word (Office 2000) se mnou každou chvíli přestává "mluvit", přestane reagovat, musím ho na tvrdo (= bez uložení) vždy zavřít skrz task managera.

Neska mito udělal i v pracovní den v prci (= ten samý soubor, co v neděli). Opakovaně, já sem vždy ten soubor otevřel znova a snažil se ho dodělat - až sem (zřejmě) přišel NATO, kde to (zamrznutí nastane - na konci toho souboru (za posledním naspaným písmenem) bylo několik volných-prázdných řádků/entrů a některý z nich to zamrznutí aktivoval - dyž sem se pokoušel tam něco dospat. Po vymazání těch prázdných entrů to přestalo padat. Kura fiks.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 16, 2023 21:54

karaya1 píše:Navíc mám za to, že preview se otevře jen pro mail, který označím - tedy když něco vidím podezřelého (odesílatel, předmět), rovnou to můžu zabít, aniž bych to otevřel byť v preview. Nebo to tak není?

V preview se zobrazi ten aktivni, ale nevim, co se stane, kdyz jsi na prvnim a prijde novy, nestane se pak aktivnim on? Nebo jak ho zabijes, aniz by se treba omylem stal na chvili aktivni.

karaya1 píše:Jo, už jsem viděl i zeroday pro Outlook preview, ale riziko mi přijde malé/přijatelné, výměnou za použitelnost.

Pro mne teda preview pouzitelne neni, ale proti gustu... ;-) Kazdopadne mi to pripomnelo dobu, coz uz musi byt tak 25 let, kdy se objevil prvni utok pomoci mailu. HTML, ktere se automaticky "spustilo" a zneuzilo nejakou diru. Tenkrat jsem byl naproto konsternovan tim, jak muze byt nekdo takovy debil a udelat mailovaci program, ktery takovy utok umozni. Z principu, puvodni maily byly jen textove, ktere se nedaly nijak intepretovat a tudiz ani vyrobit utok. Jenze pitomci museli pridat HTML a tim jsme se dostali tam, kde jsme ted...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » stř kvě 17, 2023 7:50

mike píše:nevim, co se stane, kdyz jsi na prvnim a prijde novy, nestane se pak aktivnim on? Nebo jak ho zabijes, aniz by se treba omylem stal na chvili aktivni.

Ne, aktivní se posune dolů a nahoru přibude nový nepřečtený. Stejně tak když na nepřečtený kliknu pravým myšítkem, tak ho můžu smazat/reportovat na SOC, aniž by se otevřel byť v preview.

Ono v principu to je stejně zvláštní, že v preview fungujou některé útoky a při běžném otevření ne, protože bych čekal, že knihovny pro zobrazení mailu budou stejné pro oba případy. Ale asi tam jsou drobné rozdíly, které se dají zneužít...

mike píše:Z principu, puvodni maily byly jen textove, ktere se nedaly nijak intepretovat a tudiz ani vyrobit utok. Jenze pitomci museli pridat HTML a tim jsme se dostali tam, kde jsme ted...

Tak ono v principu není špatné, že HTML maily existujou, spousta newsletterů díky tomu vypadá k světu; ale implementace a zastaralost standardu je problém. Ostatně nedávno jsem četl, že právě ve Working Group pro emailové standardy je nedostatek (dobrých) lidí - neboť nikoho (skutečně dobrého) ten bordel nebaví, a raději jdou dělat na komunikačních protokolech typu Signal.

apuka píše:Docela by me zajimalo, cim to. Predpokladam, ze zitra nebo pozitri zase zacne vsechno fungovat dobre.

Předpokládám, že vystoupit-nastoupit jsi zkoušel :wink: Mně takhle občas dockina odmítne po zapojení notebooku zapnout externí monitor (nastaven jako hlavní), takže se sice poslepu přihlásím, ale tím to končí a musím restartovat. Případně nastavení monitorů komplet zapomene, zignoruje a zas to musím celé naštelovat...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř kvě 17, 2023 9:51

karaya1 píše:Předpokládám, že vystoupit-nastoupit jsi zkoušel
Jasne, ze ano. Nekolikrat.

Pro mne je nejvetsi problem to Wifi, co pres dokinu nejde. Kym jeste nefunguje pouze na moji domaci sit, mohu si namlouvat, ze tam je nekde neco blbe nastavene ve Wifi, i kdyz jsem nic oproti "standardu" nemenil. Ale kdyz to nejde ani na jine Wifi, ani na mobilni HotSpot, to pro men znamena docela pruser - v praci sedim v kanclu dnes uz jine spolecnosti (my jsme od nich odesli v ramci Carveoutu a ted uz mame uplne oddelene site) a jediny zpusob, jak se tam do nasi site dostanu je, ze se prihlasim do jejich hostovske Wifi site (a moje firma za to spojeni plati). Jinymi slovy - nejde Wifi, tak nemohu pracovat.

Pritom si nemyslim, ze mam neco nestandardniho - router TP Link Archer (model uz si nepamatuji) neni sice nejspickovejsi, zato docela rozsireny a pouzivany a nejaka podobna vada by se uz davno diskutovala. No a v nastaveni ja jsem krome nastaveni rozsahu a prideleni pevnych IP pro par zarizeni plus zakazani administrace zvenci nic nemenil, takze bych rekl, ze je to nastavene "standardne".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř kvě 17, 2023 10:44

Ty jo, pravděpodobnost 1:10! = 1:3628800... fčíl sem byl v bance (čsob skrz čipovku) a tam se mi pro každou operaci generuje virtuální klávesnice (pro zadání PINu) s náhodně rozloženými klávesami 0 až 9 (pokaždé jinak - náhodně - rozloženo) ... a fčíl semi vygenerovala klávesnice s (neuvěřitelně) rozloženými klávesami - seřazeno vzestupně od nuly až po devítku. Gól. \:D/
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř kvě 17, 2023 15:33

Nebude to spis tak, ze prestali generovat nahodne rozlozeni a zacali to delat normalne? ;-) To mi prijde vyrazne pravdepodobnejsi, zkus to znovu. Jinak mi tedy unika, proc to delali, asi nejaky novy zpusob, jak prudit klienty pod zaminkou bezpecnosti, ktera se tim nijak nezvysi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř kvě 17, 2023 15:37

platili sme ted nekde kartou obed a taky meli cisla na pin prehazeny, takze to byla bojovka :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř kvě 17, 2023 15:38

karaya1 píše:Ono v principu to je stejně zvláštní, že v preview fungujou některé útoky a při běžném otevření ne, protože bych čekal, že knihovny pro zobrazení mailu budou stejné pro oba případy. Ale asi tam jsou drobné rozdíly, které se dají zneužít...

Jo, ale mas jinak veci okolo a i tam muze byt nejaka chyba, ktera se da zneuzit.

karaya1 píše:Tak ono v principu není špatné, že HTML maily existujou, spousta newsletterů díky tomu vypadá k světu

To posuzujes podle dnesniho stavu, tenkrat jsme si bez problemu vystacili s textem a tu Pandorinu skrinku otevrit nemuseli. A uprimne, bez newsleteru a dalsiho spamu bych se docela obesel ;-)

karaya1 píše:implementace a zastaralost standardu je problém. Ostatně nedávno jsem četl, že právě ve Working Group pro emailové standardy je nedostatek (dobrých) lidí - neboť nikoho (skutečně dobrého) ten bordel nebaví

Prave, ono to uz nejspis asi spravit nejde. S tim se melo zacit uplne od zacatku, ale vsichni na to kaslali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř kvě 17, 2023 15:44

mike píše:Nebude to spis tak, ze prestali generovat nahodne rozlozeni a zacali to delat normalne? ;-) To mi prijde vyrazne pravdepodobnejsi, zkus to znovu. Jinak mi tedy unika, proc to delali, asi nejaky novy zpusob, jak prudit klienty pod zaminkou bezpecnosti, ktera se tim nijak nezvysi :twisted:

NATO sem se ptal, hned jak to zavedli - prý kvůli bezpečnosti, aby žádný špiónský sw neodečetl, jaký PIN klikám.
Ne, generovali mi to neska tu klávesnici asi 3x, z toho 2x byla náhodná a jen to jednou bylo tak pěkně seřazené.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř kvě 17, 2023 15:56

Jo, a mám další pc záhadu: Doma i v prci používám tentýž noťas (prDell XPS) se stejným SW, doma i v prci mám identický dok, dráty, všechno, prostě stejný HW a dyž doma synchronizuju externí SSD s noťasem, tak to letí rychlostma nad 20 Mbit/sek, fprci tatáž sychronizace běží pod 1 Mbit/sek. Kura, proč?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » stř kvě 17, 2023 17:55

pavproch píše:NATO sem se ptal, hned jak to zavedli - prý kvůli bezpečnosti, aby žádný špiónský sw neodečetl, jaký PIN klikám.

V bance nedělám (ani o to nestojím), a než jsem se začal zamýšlet, jestli to náhodou nedává na druhý pohled smysl, tak jsem si ověřil, že řeší 3,14čoviny, místo aby si udělali domácí úkoly z první třídy.

A ani na druhý pohled to moc smysl nedává. Pokud už někdo na PC dostane malware, který je schopen detekce přihlašovací stránky do internetbankingu a ještě odchytávat kliky a polohu myši, tak už rovnou může nahrávat obrazovku.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » stř kvě 17, 2023 21:43

pp - zkus použít stejný kabel k SSD, kterým to běží rychle, i u druhé mašiny
nemyslím tím stejný typ, ale ten konkrétní kabel
jeden USB-C kabel mi taky brzdil rychlost přenosu, až pak jsem zjistil, že byl jako nabíjecí k něčemu ...
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2023 0:50

karaya1 píše:Pokud už někdo na PC dostane malware, který je schopen detekce přihlašovací stránky do internetbankingu a ještě odchytávat kliky a polohu myši, tak už rovnou může nahrávat obrazovku.

Asi tak. To je takova ta "bezpecnost", ktera nekomu prijde jako skvely napad, protoze to nedomysli, a ve skutecnosti je to jen nesmyslna buzerace uzivatelu. A ze takovych je...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » čtv kvě 18, 2023 14:23

Ještě jsem nad tím dnes na pozadí přemýšlel a přijde mi, že tím náhodným generováním on-screen klávesnice se snaží znepříjemnit útoky, které by mohli kompletně zablokovat správnou implementací HTTP hlaviček viz výše :twisted:

Ono třeba ČS to má úplně stejně blbě, RB zase poměrně dobře. Asi zahájím další kolo public shaming ČS, aby si spravili další věc na novém loginu, na RB a jejich HSTS problém to fungovalo :D
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv kvě 18, 2023 14:39

Koukam, ze u RB uz to vazne funguje. Gratuluju :smt023
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv kvě 18, 2023 16:01

Lipon píše:zkus použít stejný kabel k SSD, kterým to běží rychle, i u druhé mašiny
nemyslím tím stejný typ, ale ten konkrétní kabel
Jeste bych dodal - zkus si oznacit, ktery konec je kam a pouzij to stejne. USB-C je "symetricky" kabel a mne se uz stalo, ze jednim smerem neco prestalo uplne chodit, po otoceni kabelu to bylo OK.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 18, 2023 17:29

Sem to "zakřiknul" - neska sem fprci zase synchronizoval a .... světe dif se, už to taky běželo ca 20Mbit. Radši už teda na nic šahat nebudu a budu se modlit, ať to vydrží. Ale kuju za rady.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát kvě 19, 2023 12:22

Netusim, co to zpusobilo, jestli nejaky Win update na pozadi nebo upgrade BIOSu pred tydnem, ale posledni tyden (jsem si vsimnul, ze) se notas zacina chovat jinak.

Kdyz dam "Lock" nebo nejakou dobu nepracuji a ten "Lock" automaticky naskoci, predtim na pozadi vsechno bezelo dal, jen obrazovky zhasly a byla treba se potom znovu prihlasit. Jakmile jsem se dotknul mysi nebo klavesy, tak naskocila skoro okamzite prihlasovaci obrazovka. Ted se to docela vyrazne zmenilo - vypada, jako by v pripade toho "Locku" naskocila po kratke dobe normalniho zhasnuti obrazovek hibernace. Nejake posunuti mysi nic neudela, na klavesnice jsou zhasle vsechna svetla (napr. NumLock) kdyz zacnu mackat klavesy, tak napr. Ctrl nedela vubec nic, coz predtim stacilo, ale na shift se zacne nastartovavat - po cca 20-ti sekundach se konecne objevi prihlasovaci obrazovka. Navic predtim jsem mohl hned po zmacknuti klavesy nebo posunuti mysi ihned zadavat heslo jeste nez se rozsvitily monitory (tem to par jednotek vterin potrva) a prihlasilo me to. Ted se zapamatuji zmacknuti az pote, co se objevi prihlasovaci obrazovka.

Dost blba zmena, protoze se na pozadi neaktualizuje ani Outlook a Teamsy a spadnou nektera sitova spojeni. ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát kvě 19, 2023 13:50

A zase mám jeden (těžko vysvětlitelný) IT úkaz: Godzzila HřmícíFták 3.20 (nehodlám aktualizovat na modernější verzi, tato mi plně vyhovuje) - mám nastaveno pár filtrů na (jasný) SPAM = rovnou je háže do koče (jako přečtené), ale SPAMy od jednoho eshopu (nebudu jmenovat) do toho koše odfiltruje taky, ale jako NEpřečtené. Nechápu, všechny filtry jsou nastaveny stejně.....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » pát kvě 19, 2023 18:54

apuka píše:... Ted se to docela vyrazne zmenilo ...


Když jsem dělal ve velké státní org., IT v Praze nám vzdáleně nastavilo a občas změnilo, v jakém stavu se ntb Win10 64Pro nastartuje a připojí LAN. Takže každé ráno jméno heslo, najít a připojit externí monitor, změnit klávesnici, nastavit intervaly zhasínání obrazovky a uspávání, dokonce zrušit zadávání hesla při opětovném přihlášení :D ( já byl poslušný :wink: ). Samozřejmě jsem neměl adminská práva. A až do vypnutí.

A pak se dovím, že jedno oddělení jede skoro kompletně na XP, protože se s IT strašně pohádali a nevyměnili HW.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1098
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » ned kvě 21, 2023 20:53

mike píše:Koukam, ze u RB uz to vazne funguje. Gratuluju :smt023

Hehe, teď jsem zjistil, že už funguje i fix na můj první hejt nové verze loginu do George, co jsem posílal před pár týdny. Tak si můžu samolibě myslet, že to bylo čistě na můj popud :wink: a pošlu jim tam nádavkem chybějící bezpečnostní hlavičky. S tím si hlavu nalámou trochu déle.

Skóre 2/2, ještě nějaká banka potřebuje poradit? :twisted:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon kvě 22, 2023 17:49

Kruciš, taxem právě zistil, co (sw) nemám v novém XPS - FrontPage (dyž mám 20-ti letou fotku té svojí kyčle, taxem chtěl aktualizovat svůj web o ní). Pro dnešek už mám dost (= jako každý večer) zítra budu muset vymyslet/zpomenout odkud sem do předchozího XPS ten FrontPage instaloval (nebo tu úpravu udělám NATOm starém, taky možnost).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte kvě 23, 2023 13:35

Taxem to in(g)stalační CD nenašel ani fprci, asi sem ho za ty roky nepoužití vyhodil/ztratil. No nic no, udělám to na tom starém XPS, pokud semi bude chtít.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte kvě 23, 2023 17:42

Ty woe, nedělal sem to (upravovat html a uploadovat upravené soubory) několik let, ale podařilo se, už je to tam.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv čer 8, 2023 14:12

Ty jo, zase IT překvápko (nečekané) - začala mi fprci umírat klávesnice (bezdrát Dell, combo spolu s myší - mají jeden USB ovládací čudlík). Protože to není poprvé, šáhnul sem do zásob, vytáhnul nové combo Dell (stejný typ), vypnul a odebral stávající USB čudlík, strčil nový, zapnul novou klávesnici i myš a.... nic, s počítačem to nemluví, přitom ale dyž ten čudlík strčím do USB v doku, tak počítač pípne = ten čudlík vidí). Kura fiks! Vystoupit nastoupit taky nepomáhá. Chjo no.
(Todle teda píšu na staré klávesnici asi na milion hokusů pokusů.)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Pokec

cron