Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » úte kvě 2, 2023 20:06

miku meles nesmysly, adresarovou strukturu to normalne ma
kdyz nemas jak konstruktivne prispet, najdi si jiny vlakno, kde si pindej

PP: ve Finderu vlevo v Locations kliknes na Macintosh HD (obdoba c:) -> Library -> Printers, tu tvou tiskárnu oznac a zmackni CMD+Backspace = presun do kose, jak pisou
když napiš SZ nebo zavolej, esli máš eště číslo
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2023 20:17

Psal jsem snad, ze nema? Pisu, ze predpotopni Finder ji nezobrazuje a neda se s nim normalne pracovat. Coz pp nazorne predvedl.

Mas snad pocit, ze vlakno patri jablecnikum, abys z nej mohl nekoho vyhazovat? Navic jsem mu k tomu dal rovnou link.

Je zabavne, jak zacnou byt jablecnici agresivni, kdyz se ukaze, ze ten skvely Mac zas tak skvely neni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » úte kvě 2, 2023 20:19

mike píše:vitej v predpotopnim svete Finderu. Jedna z veci, ktera mi na tom fakt pila krev

Já měl teda MacOS jen virtualizovaný (hackem a nebylo to obecně vůbec příjemné, neboť hack neuměl namapovat Ctrl na CMD), ale Finder byla jedna z věcí, co mě tam nadchla - pro pohyb v adresářové struktuře stačily šipky, vidět byla struktura několik úrovní zpátky a rychle se v tom dalo navigovat.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2023 20:27

:shock: ti nevim, ja chci videt strom a v nem se navigovat. Jak to teda vypada ted nevim, moje posledni zkusenost je z roku 2014 a doufam, ze uz na ten zmetek nikdy nebudu muset sahnout, ale podle toho, co pise pp, se nic nezmenilo.

Co hlavni menu aplikace? Porad je uplne nahore i kdyz mas aplikaci v malem okne nekde uplne jinde? A musis jezdit mysi pres celou obrazovku do hornich rohu?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » úte kvě 2, 2023 21:31

mno, takže poradit neumíš, místo akorát snůška keců o něčem jiném
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2023 21:34

A ten link, co byl hned v prvnim prispevku, nic?

Nazev vlakna zacina slovem Pokec a je v sekci Pokec :P
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » stř kvě 3, 2023 8:16

mike: takhle to vypadá, resp. tohle je to, co mě nadchlo :wink: několik sloupců vedle sebe, takže vidíš komplet strukturu několik úrovní nahoru, rychlý pohyb šipkama...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř kvě 3, 2023 8:28

Lipon píše:PP: ve Finderu vlevo v Locations kliknes na Macintosh HD (obdoba c:) -> Library -> Printers, tu tvou tiskárnu oznac a zmackni CMD+Backspace = presun do kose, jak pisou
když napiš SZ nebo zavolej, esli máš eště číslo

Kuju, až bude zase juniorka doma (i s macem = v sobotu), prubnu to.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 1:27

karaya1 píše:mike: takhle to vypadá, resp. tohle je to, co mě nadchlo

Proti gustu... ;-) Mne to prijde neprehledne a neohrabane, chci strom. Mam pocit, ze takhle nejak vypadal jakysi stary file manager v DOSu, ktery uprimne nesnaseli vsichni, kdo s nim prisli do styku. To uz i ten blby exploder ve Windows je lepsi, pricemz ho nepouzivam, kdyz nemusim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv kvě 4, 2023 8:19

Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv kvě 4, 2023 15:30

A je to tak snadne a intuitivni, ze to pp s dcerou nebyli schopni najit :twisted: Navic pro efektivni praci je potreba mit zvlast strom a zvlast panel se soubory v aktualnim adresari a idealne dve takove kombinace panelu vedle sebe. Tohle je spis vtip.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob kvě 6, 2023 13:55

pavproch píše:
Lipon píše:PP: ve Finderu vlevo v Locations kliknes na Macintosh HD (obdoba c:) -> Library -> Printers, tu tvou tiskárnu oznac a zmackni CMD+Backspace = presun do kose, jak pisou
když napiš SZ nebo zavolej, esli máš eště číslo

Kuju, až bude zase juniorka doma (i s macem = v sobotu), prubnu to.

Kuju, našel sem to, ale... ta "složka" printers byla prázdná, no.
Ale pokročil sem (o fous) dál, už ten mac tu tiskárnu (skrz LPD, jak mi kdesyk poradili) vidí a tiskne.... ale jen bílé stránky.... musím mu ještě nějak vnutit správný ovladač. Bojuju, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob kvě 6, 2023 14:43

mac je (opět zase) chytřejší než já - nedokážu mu vnutit (stažený) ovladač tiskárny (vhodný pro pro macOS 13, který v něm je). Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob kvě 6, 2023 16:54

Ještě dodatek, ten stažený ovladač má příponu .dmg .
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » sob kvě 6, 2023 22:26

to je diskový obraz, dvakrát na něj klikni a použij, co je vevnitř, měl by tam být instalák tiskárny
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned kvě 7, 2023 15:20

Nojono, holt pc-lama - že sem NATO nepřišel sám. Kuju za nápovědu, nainstalováno, juniorka už (zase) tiskne, teda její mac. Uffff, tak tobysme měli, sem zvjedaff, co (s některým pc doma) na mě přijde příště. Kuju ešče raz.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon kvě 8, 2023 11:56

Fčera po in(g)stalaci té stiskárny sem zapoměl udělat (standardní) off/on. Juniorka ale neska ráno reportovala, že i po vypnutí na noc neska ráno stiskla. Ufff, tak to snad bude fungovat, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon kvě 8, 2023 13:34

Ty jo, nechápu. Přišla mi mailem příloha docx, normálně sem ji otevřel, vytisknul a zavřel. Ale podruhé už nešla otevřít, lépe řečeno otvíral se prázdný soubor docx. Vystoupit/nastoupit pomohlo, aby se to neopakovalo, uložil sem tu přílohu ne jako docx ale jako pdf. To sou teda věci.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pát kvě 12, 2023 22:20

Chci se zeptat, jestli jsou oprávněné obavy z webových kamer na PC nebo notebooku. Já webkameru nemám, ale když k někomu přijdu, tak skoro každy má tu kameru přelepenou páskou nebo natočenou do zdi. Prý kvůli tomu, že se tam může někdo nabourat a sledovat je. Ale přitom kamery na mobilu přelepené nemají... Nedávno jsem na toto téma četl článek a v diskuzi to bylo tak půl na půl. Někteří tam tvrdili, že obavy jsou na místě, druzí, že pokud má člověk dobrý antivir, tak se není čeho bát. Ohledně těch mobilních telefonů tam někteří psali, že do těch se jde hůře nabourat než do PC, proto se nepřelepují. Tak mě zajímá, jestli je to nějaká "městská legenda" nebo to má nějaký smysl
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát kvě 12, 2023 22:59

Mobil lezi na zadech kamerou dolu a predni kamera snima strop. Kamera na otevrenem laptopu snima tebe a mistnost za tebou. Na mobilu musis dat aplikaci prava pristupu ke kamere, na laptopu k ni muze libovolny program, ktery spustis, vcetne prohlizecu a tudiz i webovych stranek, ktere si prohlizis. Osobne se nebojim nejakeho utoku, ale treba toho, ze se treba MS v dalsim updatu Teams rozhodne zapnout kameru by default a ja si toho nevsimnu zavcas, takze kolegum zpusobim sok a budou mne zalovat ;-) Proste better safe than sorry. Slusne laptopy maji na kamere posuvnou krytku.

Co se napadeni tyce, tak je pravda, ze utoku na PC je vyrazne vic, ale ta jsou zas lip chranena. Na mobilu obvykle antivir nemas. Nejnebezpecnejsi je stejne uzivatel, co si nainstaluje spoustu nesmyslnych aplikaci a bezmyslenkovite jim da pristup ke vsemu, o co si reknou. Vcetne kamery.

Proti nahodnemu utoku staci trocha opatrosti a pricetneho chovani, proti cilenemu utoku profika na svou osobu nemas sanci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob kvě 13, 2023 6:51

No ohledně toho mobilu, tak spousta lidí jej má skoro přirostlý k ruce, občas i já, protože ho používám více než PC, že neleží jen tak na stole. Člověk si jej bere tam, kam PC ne, vlastně je skoro všude s tebou. Když ho máš v ruce, tak selfie kamera vidí tebe i vše za tebou a před tebou normální kamera. Dělam s tím fotky, fotím dokumenty atd. Taky ho plno lidí používá na přehrávaní videí a má to opřené tak, aby na to viděli, takže to snímá i okolí. Takže ty kamery v mobilu mi přijdou více "choulostivé". Já mám v mobilu antivir od esetu. Stojí to jen 250Kč za rok, teď nevím přesně. Já to totiž kromě bankovnictví a hraní her používám jako PC.

Taky nedávno byl článek, že počet šmírovacich softwarů v telefonech vzrostl o 600%.
Půjčil si někdo váš telefon? Možná vás tajně sleduj
Ale tam už se musí člověk fyzicky dostat a instalovat. Díval jsem se i na základě tohoto na internetu, jestli a jak jdou koupit sledovací zařízení a byl jsem překvapený, že v podstatě za pakatel si může kdokoliv koupit celkem sofistikovaná zařízení pro sledování a odposlech. Že to není ani omezené třeba nějakou licencí pro lidi v oboru, když to má jediný účel někoho tajně sledovat.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned kvě 14, 2023 12:32

Ci-písek! Neděle neneděle pracuju, teda pokouším se pracovat a.... Word (Office 2000) se mnou každou chvíli přestává "mluvit", přestane reagovat, musím ho na tvrdo (= bez uložení) vždy zavřít skrz task managera. To je zajímavé, že tohle dělá jen velmi zřídka, ale dyž už, tak opakovaně. Restarty Win11 nepomáhají. @mike et apuka aj. geeci: Ano, je to trest za používání obstarožního sw, já vím. Office200 ale i nadále zůstane mým základním pracovním nástrojem. Howgh.

EDIT asi o hodinu později: Tak neska snad "rekord" - napsání jedné stránky ve Wordu mi trvalo asi hodinu, (a dvěma restarty win) + s asi 11 zatuhnutími/nuceným vypnutím a restartem Wordu. Grr. Jeto signál, už teda v neděli prcovat nebudu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned kvě 14, 2023 19:08

Ono by to jeste davalo smysl, kdyby slo o nejakou vyjimecne dobrou verzi. Coz je duvod, proc mam na desktopu Win7 a budu mit, dokud to aspon trochu pujde. Ale Office 2000 nebyla nijak skvela verze, naopak, to muze dobrovolne tak dlouho pouzivat jen masochista. Za mne byla nejlepsi verze 2010, z te jeste stale pouzivam Excel a OneNone. Outlook bohuzel nemuzu, ten uz neni kompatibilni s aktualni cloudovou verzi Exchange. Takze skoro denne proklinam ten aktualni, priserny, uplne mi zkazil mailovani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » ned kvě 14, 2023 19:50

sem ze zvedavosti udelala test navratu k bodu obnovy ve w10, 3dny stary, vec v XP a W7 celkem funkcni kdyz nekdo resil problem s win a body mel zapnuty...

no co vam budu povidat, w10 se poskodily tak, ze experiment skoncil s vysledkem, ze nema smysl na vody obnovy plytvat misto na disku:D

zitra mam volnocasovou napln jasnou:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon kvě 15, 2023 8:19

mike píše:Office 2000 nebyla nijak skvela verze, naopak, Za mne byla nejlepsi verze 2010

Každý to máme jinak - já sem Office 2010 zkoušel a je to :vom: zatímco 2000 je :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pon kvě 15, 2023 12:15

mike píše:Takze skoro denne proklinam ten aktualni, priserny, uplne mi zkazil mailovani.

Zkus si dát preview "New Outlook for Windows" :twisted:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon kvě 15, 2023 13:24

pavproch píše:Ci-písek! Neděle neneděle pracuju, teda pokouším se pracovat a.... Word (Office 2000) se mnou každou chvíli přestává "mluvit", přestane reagovat, musím ho na tvrdo (= bez uložení) vždy zavřít skrz task managera. To je zajímavé, že tohle dělá jen velmi zřídka, ale dyž už, tak opakovaně. Restarty Win11 nepomáhají. @mike et apuka aj. geeci: Ano, je to trest za používání obstarožního sw, já vím. Office200 ale i nadále zůstane mým základním pracovním nástrojem. Howgh.

EDIT asi o hodinu později: Tak neska snad "rekord" - napsání jedné stránky ve Wordu mi trvalo asi hodinu, (a dvěma restarty win) + s asi 11 zatuhnutími/nuceným vypnutím a restartem Wordu. Grr. Jeto signál, už teda v neděli prcovat nebudu.

Tak je to (asi/zřejmě) opravdu navázané na den v týdnu čico - aniž bych cokoli kdekoli měnil/upravoval/nastavoval, neska sem v tom samém Wordu v tom samém pičítači dělal od rána a ... nespadlo to ani raz. :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 15, 2023 16:10

pavproch píše:Každý to máme jinak - já sem Office 2010 zkoušel a je to :vom:

Predpokladam, ze asi tak 5 sekund :twisted: Se divim, ze jeste nepouzivas Windows 2000, to vypadalo a chovalo se stejne blbe, jako ta Office ;-)

karaya1 píše:Zkus si dát preview "New Outlook for Windows" :twisted:

Mne uplne staci updaty, s kazdym dalsim je to horsi. Navic pouzivam dva pocitace a na kazdem je jina verze, jak je maji ruzne rozplanovane. Ta novejsi, kde presunuli toolbar nesmyslne na bok, je horsi :evil:

Mne na tom nejdiv s*re, jak je to strasne pomale. Mail se otvira nekolik sekund, nekdy i desitky, naproste peklo. Pricemz v Outlooku 2010 se na stejnem systemu a mail serverech otviral okamzite. A jo, cached mode pro Exchange mam zapnuty a stahovani pro IMAP taky...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pon kvě 15, 2023 20:23

Já tomu preview dávám šanci (na výběr stejně v korporátu nemám), ale skok to je pořádný. Zase poměnili, kde co je, teď tam straší něco jako rozklikávací thread mailů, ve kterém se nedá pořádně vyznat (v seznamu je prostě ovládacích prvků už moc), a ještě zrušili přepínání read/unread v názvu mailu.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 15, 2023 20:27

Skok ze skaly? ;-) Ja bych fakt nejradej tu 2010 verzi, ktera by umela aktualni Exchange a byl bych naprosto spokojen, nic noveho jsem od te doby nepotreboval.

Mne tohle "vylepsovani" pripomina superhyper kde cas od casu prerovnaji regaly, aby zmatli zakazniky.

Taky to mas tak pomale, jak pisu? Fakt nechapu, cim to je, ty maily by mely byt stazene lokalne a nevidim duvod, proc se neotrevrou okamzite ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec