Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » úte zář 24, 2019 7:45

Ok, sorry, "cer" som bral ako "cervenec" a nie ako "cerven". Tak nie 2 mesiace, ale 3 mesiace, a jak dlho tu na to forum uz chodis? Koncentracia tejto frazy je jednoznacne vyssia v poslednom 1/4 roku.

Mam pocit, ze v poslednej dobe je kazda druha diskusia preplacana "odbornymi" frazami ako diskusni faul, ad hominem, a podobne. Si niekto precital asi nejaky blog, a uz si mysli aky je diskuter, ked sa ohana picovinami, ale to je fuk, o tom som vobec nechcel...

Ked sme zabocili do tych genderovych urazok a zosmesnovaniu, tak tiez na tu tvoju uroven mozem klesnut.

Mne pripadas ako zenska naopak ty, pretoze kazdy normalny chlap by sa ten problem snazil vyriesit.

Ale ty nechces riesenie, ja som ti jedno riesenie navrhol a dalsi diskutujuci taky. Ale ty sa chces len stazovat, jak je ten Apple nanic. Jak su vyvojari vsetci okrem teba idioti. Tesis sa ked najdes kazdu chybicku, aby si sa mohol tu na fore postazovat a tvaril sa povysenecky, aky si ty uber inteligentny a preto je pre teba ten konkretny Apple produkt nanic, lebo nedosahuje tvojej urovne, a pouzivat ho mozu len ovce, ale ty ho aj tak pouzivas, aj ked si vyspelejsi, ale pouzivas ho inak ako ostatny, lebo im vyhovuje a tebe nie, a preto si lepsi! :D

A pritom sam pises, ze si na tom len citas weby...

Stazujes sa tu nan uz od 2013, ci kedy si to pisal, ze si ho kupil, ale ze by si si kupil nejaky superior produkt, aby si bol konecne spokojny, tak to nie. Pretoze, zas podla tvojich vlastnych slov, ti to dava "unikatnu" poziciu stazovat sa. Ak si myslis, ze si fakt unikatny v tom, ze sa na nieco porad stazujes, ale stale to pouzivas, tak zijes v omyle. Takych ludi je plny internet.

Ja mam tiez iPad, ma niekolko nevyhod, ale ma zas pre mna niekolko vyhod, zo zaciatku som na niektore veci nadaval, ale bud som si na ne zvykol, alebo som si povedal, ze tie vyhody prevazuju nad nevyhodami a zijem s tym, naucil som sa to pouzivat k svojej spokojnosti.

Nechodim tu 6 rokov vyplakavat jak je to cele nanic, a jak su vsetci co to pouzivaju v sekte, a idioti, ale ja som lietadlo.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » úte zář 24, 2019 8:16

miku, jak často sděluješ tyhle své pocity ze systému jeho vývojářům?
Když už ses pasoval do role uživatele-trpitele, tak předpokládám, že si svoji nespokojenost nenecháváš pro sebe, ale předáváš poznatky kolegům z Cupertina.
Tvůj popis problému/-ů a námětů na zlepšení, jako člověka od fochu, bude pro ně přínosnější, než "je to rozbitý, spravte to".
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte zář 24, 2019 16:30

Obecne casto, s reportovanim chyb mam velke a dlouholete zkusenosti (uspesne reporty pujdou do stovek). Treba na platforme, co ted vyvijime, reportuju prumerne tak dve chyby mesicne a zatim 100 % uspesnost (vsechno potvrdili). Konkretne pak zalezi na firme a situaci. Vetsinou to funguje, ale nekde a nekdy to smysl nema. Priklad z minulosti: Symantec. Nejhorsi antivirus (z rozsirenych) na svete a meli jsme s nim nejake kolize. Zdokumentovane konkretni chyby a firma delala mrtveho brouka. No a tak jsme holt postizenym rikali, at ten zmetek zahodi a poridi si jiny AV. Co se Applu a Safari tyce, tak ne, nema to smysl. K cemu by bylo reportovat chybu ve starsi verzi, kdyz uz ji v novejsi opravili? K cemu by bylo jim rikat, ze ty situace furt opakuji, kdyz to dobre vedi sami, jelikoz to furt lataji? Tohle by nemelo smysl nikde a u Applu uz tuplem ne, jelikoz o jejich internim fungovani neco vim (vic, nez bych chtel).

Krome toho, chyby reportuju tam, kde chci neco zlepsit a kde jim chci pomoct. Napsat pouzitelny bug report neni nic snadneho, znam to z obou stran. Ja jim ale pomahat nechci, naopak, jak jsem psal, Apple je zlo a prece si nebudu nicit karmu ;-) Pomahal bys jako pravnik treba scientologum? Myslim sam od sebe a nezistne, ne kdyby si te najali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte zář 24, 2019 16:50

grco píše:Ok, sorry, "cer" som bral ako "cervenec" a nie ako "cerven". Tak nie 2 mesiace, ale 3 mesiace, a jak dlho tu na to forum uz chodis? Koncentracia tejto frazy je jednoznacne vyssia v poslednom 1/4 roku.

3 a pul, takze ani ne jeden za mesic, coz ma k tvemu "kazdy druhy" opravdu daleko ;-) Jinak jsem na to samozrejme upozornoval uz driv, akorat jinymi slovy. Libi se ti vic argumentacni klam? Recnicky trik? Jsou to synonyma a zrejme mi v posledni dobe utkvelo v hlave zrovna tohle, a tak jsem ho nekolikrat pouzil.

grco píše:Mam pocit, ze v poslednej dobe je kazda druha diskusia preplacana "odbornymi" frazami ako diskusni faul, ad hominem, a podobne. Si niekto precital asi nejaky blog, a uz si mysli aky je diskuter, ked sa ohana picovinami, ale to je fuk, o tom som vobec nechcel...

Tohle neni picovina, ale vec, ktera nici diskusi. A ne, neprecetl jsem si zadny blog, znam to jeste z doby, kdy zadne blogy nebyly :D Vzdelani se tomu rika, jestli jsi o tom nekdy slysel ;-) Dobre pouzity recnicky trik dokazu i ocenit, ale to, co tady predvadis ty, je tak prvoplanove a pruhledne, ze diskusni faul je pro to mozna az prilis vzneseny nazev :twisted:

grco píše:Mne pripadas ako zenska naopak ty, pretoze kazdy normalny chlap by sa ten problem snazil vyriesit.

Ale ty nechces riesenie, ja som ti jedno riesenie navrhol a dalsi diskutujuci taky.

Ja se ale snazim problem vyresit. Akorat asi jiny, nez si myslis :twisted: Schvalne, jestli na to prijdes, kdy uz jsem to napsal skoro natvrdo. Na reseni mizerneho browseru si fakt nepotrebuju chodit pro rady sem a ani jsem po nikom zadnou nechtel.

grco píše:Jak su vyvojari vsetci okrem teba idioti.

:D zas jak zenska. Nic takove jsem nikdy nepsal a ani si to nemyslim. Dokonce ani o vyvojarich v Applu. Problem totiz neni v nich, ale ve firme.

grco píše:A pritom sam pises, ze si na tom len citas weby...

Bingo. Pouzivam to jen na weby a maily a ani na to nestaci.

grco píše:Nechodim tu 6 rokov vyplakavat jak je to cele nanic, a jak su vsetci co to pouzivaju v sekte, a idioti, ale ja som lietadlo.

Potrefena husa? ;-) A ne, opravdu nedelam to, co si myslis, ze delam :D Nesud ostatni podle sebe, lidi jsou ruzni a maji ruzne motivace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv zář 26, 2019 9:39

takže když to shrneme - používáš to, ačkoliv tě to nevyhovuje, utvrzuješ se v tom, jak je to produkt na h...o, protože má blbej OS, reportovat to Applu nebudeš, protože to jednak nemá cenu a druhak zrovna Applu pomáhat nechceš, tuhle svou na...ost budeš pravidelně ventilovat, abys od toho odradil co nejvíc lidí - a jinej tablet, kterej by ti vyhovoval víc si koupit nechceš, protože bys tim popřel svůj osobní boj proti Applu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Michal82 » čtv zář 26, 2019 10:55

:D hezky napsaný
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv zář 26, 2019 17:06

@Lipon: v principu priblizne tak nejak. Kdyby to melo zachranit jedineho cloveka... ;-) Jen to neni nasranost, ta uz davno pominula. Spis neco, jako kdyz pozorujes zvlast ohavny hmyz a zacnes byt zvedavy, co ta zruda jeste udela :twisted:

Zabavne je, ze kdyz sem napisu treba o tom, jak mne otravuje Office365 se svymi updaty nebo jak je dementni Skype for Business, tak se bud pridaji dalsi nebo nikdo nereaguje. Zato kdyz napisu, ze se mi neco nelibi u Applu, tak to vzdycky vede na podobnou diskusi. Plati v podstate obecne, nejen tady. Sam to jinam nepisu, ale obcas si nejakou takovou diskusi prectu. Proto rikam sekta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv zář 26, 2019 17:22

@Mawenzi,

jo, ExFat umi oba systemy, ntfs umi macy od prirody jen cist (existuji ovladace na zapis, ale do toho bych nesel), Windows macovske fs neumi ani cist (zase, je na to software, ale...). ExFat je celkem ok, na rozdil od starsiho Fat32 umi i soubory nad 4GB, a na flashku asi uplne v pohode, tam nejaky vychytanejsi s opravama chyb a podobne vubec nepotrebujes.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv zář 26, 2019 17:36

Jj, NTFS driver na Windows je jedna z nejslozitejsich veci tam, format neni dobre zdokumentovany, a tak na jinych systemech drivery jen pro cteni.

Navic NTFS neni delany na prenosna media a zvlast ne na ta, ktera se daji bez varovani odpojit (surprise removal se tomu rika). Protoze efektivne funguje jen s cache se zpozdenym zapisem. Takze pred odpojenim USB disku s NTFS je nutne kliknout na ikonku Safely Remove Hardware a kdo na to obcas nezapomene? Na druhou stranu, filesystem je transakcni, takze se tim nerozbije, ale naposled zapsana data se ztratit muzou (soubory jsou pak plne nul).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát zář 27, 2019 11:58

mike píše:Zabavne je, ze kdyz sem napisu treba o tom, jak mne otravuje Office365 se svymi updaty nebo jak je dementni Skype for Business, tak se bud pridaji dalsi nebo nikdo nereaguje. Zato kdyz napisu, ze se mi neco nelibi u Applu, tak to vzdycky vede na podobnou diskusi....Proto rikam sekta.
Se sektou to nema nic spolecneho.
Office365 a Skype For Business vetsina z nas pouziva z jakesi nutnosti (viz, proc SFB pouzivas Ty) a nemame moc sanci to zmenit (ehm, pokud by nekdo namitl, Libre/Open Office a pod neni plnohodnotna nahrada Office365 a uz vubec ne ve firemni sfere). Ty ale ten "krap" se Safari pouzivas naprosto dobrovolne, klidne bys mohl pouzivat cokoliv jineho. Sam jsi se tak rozhodl.
V tomto je ten podstatny rozdil.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát zář 27, 2019 17:18

:roll: to byl jen priklad, se mnou to vubec nesouvisi, plati to obecne. Kdo neni slepy a projde si par podobnych diskusi jinde, tak to uvidi. Je to videt i tady na jinych pripadech, tohle jsem zvolil proto, ze jsem to psal nedavno sam. Sekta jako obchodni model se pomerne osvedcila a Apple je v tomhle ohledu mimoradne uspesny.

Kdyz uz jsme u SfB... nase firma se rozhodla prejit na MS Teams. Asi uz melo IT oddeleni plne zuby stiznosti, jak SfB nefunguje. Mate s tim nekdo zkusenosti? Na jednu stranu si rikam, ze horsi nez SfB to snad byt nemuze, ale na druhou, ze v tomhle MS neradno podcenovat :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » sob zář 28, 2019 11:01

Same hovadiny a este navyse platene, nechapem ze za to tie firmy dobrovolne platia. Najlepsie je IRC.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » sob zář 28, 2019 19:44

Grco, SFB nebo MST umoznuji mnohem, mnohem vice nez IRC. Hlasove volani, videohovory, konference, sdileni obrazovek, napojeni na MS Outlook (planovani, kontakty, schuze,...), ... Co z toho udelas na IRC.
Jo, je na to mnoho jinych "systemu". Ale kolik je takovych, co jsou bezproblemove (teda vetsinou :-)) propojitelne s Outlookem (resp. Exchange servrem) i jinymi systemy, ktere mohou bezet na vlastnim firemnim servru bez moznosti "odposlouchavani" poskytovatele sluzby, kde muzes nastavovat ruzna prava pro ruzne skupiny a lidi a kde poskytuje vyrobce garantovanou podporu? Mnoho jich neni a co je, vetsinou je to nejaky korporatni soukromy vyrobek.

Co je blbe je, ze z hlediska uzivatele je privetivost stale horsi - MS Communicator - Lynx - SFB / MST...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob zář 28, 2019 20:27

Presne tak. Pozadavky jsou telekonference, videokonference a sdileni obrazovky. Chat je spis nice to have a da se snadno nahradit.

@apuka: Lynx? Myslis Lync, ne? To je predchudce SfB resp. predchozi prejmenovana verze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » ned zář 29, 2019 17:02

mike píše:Lynx? Myslis Lync, ne? To je predchudce SfB resp. predchozi prejmenovana verze.
Jasne, ze Lync. Nemam rad preklepy... :twisted:
Jo, "predchude" SfB, resp. byl plne nahrazeny SfB. Neni to "predchozi prejmenovana verze", Ted je Skype dopneny funkcemi/technologiemi castecne z Lyncu. A Lync byl taky prakticky nove vyvinuty SW nahrazujici MS Communicator. MSC se dal docela dobre pouzivat, ale nemel mnohe funkce. Do Lyncu byly nektere funkce pridane, ale pouzivani uz bylo znacne horsi. SfB ma nejvice funkci a taky daleko nejhur pouzitelne. No, jako vetsina SW od MS - zacina to byt velky moloch preplneny funkcemi, ktere 95% uzivatelu nikdy nevyuzije, zato 99%-em uzivatelu stizi praci...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv říj 3, 2019 17:34

Pomůže mi někdo?

Sem si před chvílí omylem smazal jeden inzeráth, co sem měl na v pokecu bmwklubu.cz.

Dá se někde na webu dohledat "archiv" - třeba včerejší verze toho pokecu? Tam bych ho mohl najít... třeba. Se mi ho psát znovu nechce (bylo tam moc čísílek a tak)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv říj 3, 2019 17:46

Zkus Google cache. Pripadne web archive, ale pochybuju, ze by si to ulozili zrovna, kdyz potrebujes. Lepsi sance je admin fora, jestli nahodou nema zalohu, pripadne nemuze obnovit smazane prispevky. No a nejlepsi mozna je prohledat lokalni cache browseru, jestli to tam nekde nezbylo. Vzpomen si na nejaky konkretni a unikatni retezec, ktery v inzeratu urcite byl a hledej na svem disku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv říj 3, 2019 17:49

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv říj 3, 2019 18:14

Taxem to nenašel. No nic, prdim na to. Stejně na ten ynzeráth za těch pár měsíců, co tam visel, nikdo nereagoval.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon říj 7, 2019 18:22

Stařík de s dobou... \:D/

Neska byl (pro mě poprvé) e-recept. Sem zavolal panu dochtorovi, ten mi předepsal prošky a zavěsil, pak mi pípla SMS a ... kupodivu aji naše vesnická apotheka věděla jak tu SMS zhmotnit. :prayer:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon říj 7, 2019 18:38

Ty jo, dobry :) To jsem jeste nezkousel. Asi ze nemam zadne leky, ktere by mi nekdo predepisoval na zavolani ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte říj 8, 2019 14:08

pavproch píše: ....umřela mi doma wifina (něco v HW), tak mi přijde opravář....


To byl teda potrat, jako obvykle.

Wifina - APN (po cca 10-ti letech od ingstalace) prostě umřela stářím. A jak na to šáh, taxe začalo srát i všechno okolo - ztvrdlé dráty, nekomunikativní anténa a tak. Čili kompletně nová ingstalace od antény na střeše, nové káble, napájení až po APN v podkroví + vše naprogramovat atd. Ale už mi to doma (včetně dříff problematických Win10) běhá, teda kromě síťové wifi stiskárny, tu ešče musím rozchodit.

Uffffff.... [-o<

Ale díky šikovnému technikovi naší dědinské sítě sme to dali dohromady..... :prayer:
(a prý za to bude fraktura jen asi na 14set, čili max spokojenost)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte říj 8, 2019 14:35

Tak už aji stiskárna fachá - wifi totiž nebyla nastavená jako "privátní síť". Už je
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tsunami » úte říj 8, 2019 20:34

Tak na mě dnes vyskočila aktualizace masoxu na 10.15, bohužel to znamená konec podpory 32 bitových aplikací :-/ Jedinou kterou fakt používám je Aperture, který je teda asi už 5 let po smrti (EOL tuším 2014). Jenže v něm mám půl tera fotek a jsem zvyklý na používání. Sakra, když ho přestali vyvíjet tak mě to nasralo, ale protože stále fungoval tak jsem to moc neřešil. Používám pluginy od Nik Software.
Nechce se mi nic nového kupovat, tak knihovnu přesunu do Photos a buď u toho zůstanu nebo na nové fotky začnu používat třeba RawTherapee + Gimp - sice si tím pohorším, ale už nedělám tolik fotek co dřív. Ale stejně mě to sere :-/ Navíc připravit migraci z Aperture do Photos bude na mém počítači trvat snad celý den, i když mám nevímkolikajádrový procesor i5. Ten krám (Aperture) použije tak 1-1,5 jádra.

Vy co fotíte do rawu a dál pak s fotkama pracujete, co používáte? Fotím na Nikona + Olympus, hlavní je pro mě nikon, těch pár fotek co chci z olyho zpracovat v počítači zvládnu i mimo hlavní software.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » stř říj 9, 2019 6:42

DxO PhotoLab
Už možná 10 let, k plné spokojenosti.
S Aperture jsem taky koketoval, ale spíš kvůli organizaci fotek, na vyvolání NEFu si to umělo zavolat DxO. Než jsem tam dal víc fotek, oznámili konec, tak jsem se vrátil k původnímu systému organizace - klasické adresáře podle data pořízení, podsložky NEF, JPEG full a JPEG web.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » stř říj 9, 2019 10:12

Žádný spěch, stejně je většinou lepší u nového OS počkat na pár dalších "tečkových" verzí, než vychytají chyby, zůstaň zatím na mojave.

Coz mi připomíná, nevíte, jestli starý Photoshop (CS6, poslední verze před přechodem na vydřidušské předplatné) funguje na 10.15? 64-bit by měl být, to snad jo, ale člověk nikdy neví. Jestli máš někde CS6, zkus to - s DNG convertorem umí i nejposlednější RAWy, akorát je tam ten krok konverze navíc. Stále ho používám, fakt se mi nechce platit Adobe každý měsíc výpalné :evil:

Raw Therapee i Darktable i Gimp jsou reálně celkem nepoužitelné. Pomalý programy, který dělaj lidi, kteří nikdy neuměli fotit ani nepotřebovali zpracovávat víc fotek. Programátoři možná dobří, ale uživatelské rozhraní a přístupnost jak z devadesátek. Zkusil jsem a smazal.

Organizace fotek do složek podle data plus nějaký jednoduchý název složky je nejlepší, žádný knihovny typu LR a pod. zas tolik nepotřebuješ - vyhledávat dle popisky umí Mac OS v základu přes Spotlight, a to dost dobře. Stačí jen dobře popsat v IPTC.

Prohlížeč na výběr je nejlepší Photo Mechanic (ale to je už profi nástroj za dost profi prachy) nebo FastRawViewer. Nikoní ViewNX taky nebyl špatný, ale to už asi dávno nedělají.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod yenya » stř říj 9, 2019 11:05

Jojo - lidi mají tendenci na open source programy plivat, ale konkrétně Darktable není špatný. Po cca 10 letech používání LR jsem na něj úspěšně přešel a po dvou letech používání si dovolím tvrdit, že ve vyvolávání Raw je stejně dobrý ne-li lepší než LR. Nenechej se Frantou Krajtou odradit, vyzkoušej, na youtube je řada návodů a postupů ...
yenya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte kvě 5, 2009 7:44

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tsunami » stř říj 9, 2019 11:51

@FrantaKrajta - na domácím počítači aktualizuji hned jak to jde, abych se případně připravil na to co mě čeká na pracovním počítači, případně kolegy kteří také jedou na jabku.

Ohledně CS6 - když jsem včera hledal co vše nefunguje, tak jsem našel zmínku typu "Be aware that some apps may report they are 64-bit yet they still have 32-bit components and thus won’t work in Catalina (like Adobe Photoshop CS6)."


@yenya Jsem ten poslední kdo by na OSS plival, živí mě :-) Když jsem před X lety používal na desktopu Linux, tak jsem měl koupený Bibble Pro a komerční ovladače k fototiskárně, protože tehdy nebylo nic moc použitelného. Zvažoval jsem pak přechod na Windows, ale vyhrál Mac protože to je pořád unixový OS a nemusel jsem moc měnit styl mé práce. Jenže teď s definitivním koncem Aperture… :-/ Mě vlastně ani tak neštve to že budu muset změnit software případně za něj třeba i platit, ale ta změna jako taková. RawTherapee nebo Darktable dám rozhodně šanci, Gimpa používám průběžně už asi 17 let, na spoustu věcí mi vyhovuje a stačí.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř říj 9, 2019 12:05

@tsunami: ja si myslim, ze je hodne tezke Ti poradit neco konkretniho. Ono to totiz ve velkem zalezi, jak s tim vsim pracujes, jaky je Tvuj "workflow" - a hlavne nakolik jsi ochotny zmenit trochu svuj zavedeny system. Vsak sam pises, ze nejvice Te stve zmena jako takova.
Jak FK spominal, ze RT, DT, Gimp jsou "realne celkem nepouzitelne" a ze je "delaji lidi, kteri nikdy neumeli fotit" (NTB, co ma spolecneho umeni fotit se schopnosti /umenim/ fotky v programech taky dobre /podle sveho/ "vyvolat"??? To jsou dve ruzne veci a bohuzel malo lidi ovlada jedno i druhe na vysoke urovni.), tak si myslim, ze on mel prave problem s prizpusobenim. Kazdy program a o to vice spolecne kombo s nejakym jinym ma svuj styl prace, svoje procesy. A bud zmenim ja svoje zazite procesy, abych dosahl ty nejlepsi vysledky a pritom nejakou dobu budu nadavat nebo budu program/kombo nutit se prizpusobovat svym zazitym procesum a nadavat bude program/kombo - a nakonec, samozrejme i ja :-).

Takze Ti nezustava nic jineho nez zkouset, zkoumat a najit si pro Tebe nejvice vyhovujici program/kombo, system a proces. Potom za nejakou dobu muzes zjistit, zes nakonec tak moc jsi "neztratil". Ale potrva to nejakou chvilku. Hodne stesti!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » stř říj 9, 2019 12:05

Jasně, ať vyzkouší, já je nezatracuju per se, a už vůbec ne opensource, píšu vždycky jen svůj názor (a podložený jen mými zkušenostmi a mým použitím, jiným klidně můžou vyhovovat!). Jejich hlavní problém je pro mne v uživatelském rozhraní, to je dost často u opensource projektů špatné - prostě nemají žádného designéra ani experta na UI, plus přidávají featury, které možná použije nějaký specialista (třeba v GIMPu astronomové při skládání víc fotek dohromady a spol., nebo deset různých způsobů doostření a dvacet různých algoritmů na potlačení šumu), ale pro normální (i profi) úpravy fotografií jen zdržují. A na Macu je rozhraní DT obvzlášť špatné (plus není nativní, souborové dialogy jsou linuxové, atd.).

Když mám tisíc fotek z dovolené, fakt nechci nad každou strávit x hodin času, udělám rychlý výběr nejlepších (výběr řekněme padesáti z tisíce chce fakt optimalizovaný a rychlý prohlížeč typu Photo Mechanic nebo FastRawViever) a s těma dál pracuju, a třeba s deseti si opravdu vyhraju. Ale nějaké extra editace typu pseudoHDR a podobné chxjoviny stejně nedělám, nejsem prase - fotka to buď má, nebo nemá :D

No ještě Darktable na Macu používá OpenCL, který ale nahradil Metal (ne, že by DT nějak extra líp běhal s OpenCL, když jsem ho s ním zkoušel).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

PředchozíDalší

Zpět na Pokec