Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 30, 2009 19:25

Ono by asi stacilo tohle, ale musel by se konfigurovat ten router v modemu. Mozna je jednodussi si koupit vlastni, je to skoro zadarmo oboji (docela cumim, kdyz jsem tyhle veci delal, tak se to pohybovalo v tisicich nebo desitkach tisic. Holt pravek :twisted:)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mayya » čtv dub 30, 2009 19:34

Děkuju všem.

@Hafi: ten modem má ale jenom jeden vstup, takže když tam píchnu wifinu, můžu si chytat signál na noťasu (i někdo další za zdí), ale už nemám jak/kam připojit stolní PC.

Jak to vidím, stejně sem budu muset nějakýho ajťáka nahnat, pokud je třeba to nakonfigurovat. Zkusím se zeptat se příští týden u poskytovatele.

Ještě dotaz, jak je to s tou ochranou dat? Nemůžou unikat přes tu WIFI?
Naposledy upravil mayya dne pát kvě 1, 2009 7:45, celkově upraveno 1
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 30, 2009 19:39

Kdyz se to udela spravne, tak to bude pro souseda stejne obtizne (nebo jednoduche :)) jako pro kohokoliv jineho pripojeneho na Internet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mayya » čtv dub 30, 2009 19:46

OK. A pokud bych si nechala zavést doma připojení do firemní sítě přes VPN, je riziko stejné? Tam už jde o citlivá data..... Nicméně, to bude zřejmě určitě zaheslované? Netuším, jak to funguje, představuji si, že někde u nás na firmě dá IT k mojí IP adrese nějaký propojení a já se pak doma budu hlásit buď klasicky jen na net, nebo si vyberz přes heslo přihlášení do firmy...a přes wifi by to nemělo snad nikam dál jít....funguje to takhle?
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » čtv dub 30, 2009 19:55

@mayya...aha mi nedoslo, ze mas tu wifi externe. potom bud potrebujes jiny modem, nebo neco z toho co ti doporucovali vyse.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Petras » čtv dub 30, 2009 19:56

Mayyo zakup router.
Toš tak.
Naposledy upravil Petras dne sob kvě 2, 2009 16:18, celkově upraveno 1
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 30, 2009 20:05

Citliva data jedine pres VPN. Funguje to v zasade tak jak pises, akorat se nejdriv pripojis na Sit a pak se prihlasis jmenem a heslem do firemni site. Tim se vytvori sifrovany kanal mezi tvym a firemnim pocitacem, ktery se uz neda odposlouchavat. Z tohodle hlediska je to bezpecnejsi, ale kdyz se ti nekdo proboura to tveho pocitace, tak muze ziskat data primo tam. Kdyz ale budes mit spravne nakonfigurovany router a tve pocitace se mezi sebou nebudou videt, tak to neni nic jednoducheho. Dokud si tam nenainstalujes nejakeho vira nebo trojana, ktery presne tohle dela. Treba pri prohlizeni OF ;-) Jinymi slovy, bezpecnost je dana nejslabsim clankem. Ale to ti jiste vasi IT vysvetli (a jestli ne, tak je unik dat jejich problem :)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mayya » čtv dub 30, 2009 20:09

:prayer:

Díky moc za vysvětlení a rady.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 30, 2009 20:14

Petras píše:tak ti stačí jen nesdílet data po síti a mělo by to být v pohodě

To opravdu nestaci. Odposlechnout data na lokalni siti zvladne schopne 12 lete dite.

Z hlediska bezpecnosti Majo zapomen na switch, ktery jsem dal vyse jako moznost. Tam se pocitace vidi, i kdyz je sdileni zakazano. Potrebujes router; treba jeden z tech co psal jonza.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mayya » čtv dub 30, 2009 20:42

OK, router. Díky moc!
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod jonza » čtv dub 30, 2009 20:55

_mike_ píše:Citliva data jedine pres VPN.


Bacha na to! VPN neni zaruka sifrovani! Je to sice mozne zasifrovat, ale VPN jako takove nema s sifrovanim nic spolecneho. Je to jen tunel v siti.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 30, 2009 21:07

jonza píše:Bacha na to! VPN neni zaruka sifrovani! Je to sice mozne zasifrovat, ale VPN jako takove nema s sifrovanim nic spolecneho. Je to jen tunel v siti.

Matne si vzpominam, ze mas asi pravdu. VPN software jsem kdysi psal, ale uz je to skoro 10 let. Mam pocit, ze na to byly tri RFC. Jedno popisuje vlastni tunel, druhe podpis paketu, aby se nedaly cestou zmenit a treti sifrovani. Nicmene, proc by nekdo pouzival VPN bez sifrovani pres verejnou sit? Jediny problem je se silou sifrovani, jsou na to exportni omezeni a dost jsme s tim tenkrat bojovali. Vlastne bojujeme jeste ted, ale uz u neceho jineho. Ale i 56-bitu vetsinou staci, kdyz po tobe nejde NSA ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tulak » čtv dub 30, 2009 22:08

já bych se přimlouval za to, aby se domluvila s ajťákem v práci kam se chce připojovat jaké má požadavky na bezpečnost a co si může doma připojit přez VPN do firemní sítě. já bych vyletěl z kůže, kdyby si někdo udělal připojení do domácí sítě do které se připojuje soused a tahal mi tam data z firmy ..... já svém ovečkám nedovoluju ani aby si tahali přez OpenVPN domů data. když chce někdo doma něco dělat ať se přes OpenVPN připojuje na vzdálenou plochu ..... (ale to už jsem někde trochu jinde)
Už se těším až zapomenu, že zapomínám .....
Uživatelský avatar
tulak
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1115
Registrován: ned črc 10, 2005 9:21
Bydliště: jinde než bych chtěl

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 30, 2009 22:19

Ono by asi bylo uplne nejlepsi, kdyby to Maje jejich ajtak cele zprovoznil. VPN i to domaci pripojeni. Pak by to mohlo byt podle jeho predstav, ale velice zalezi na tom, jestli je rozumny a vidi do toho (neni bohuzel podminkou). Bezpecne se to udelat da, ale da to praci a chce to trochu vzajemne duvery.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod zbuddy » pát kvě 1, 2009 5:32

@mayya: neřekla jsi podstatnou věc: modem je zdarma (1 Kč) nebo za pár stovek nebo platíš pronájem? Možnosti: vrátit, vyměnit, koupit router co radí Jonza či někdo jiný. Koukám, že jsem ho nedávno chtěl koupit a už zase slevnil. Já si pořídil nové připojení od 02 i s TV a mám modem/router se 4 WLAN (z toho 2 pro TV) a WIFI atd. Když jsem zkoušel podobný router u našich, kde mají rozvedeny 3 komply (ale není to síť), tak jsem do něj normálně píchnul kabel wlan a do routeru dále noťas a valilo to. Wifi jsem tam ale nezkoušel, nebyl čas. Když chce soused Wifi zdarma, ať router koupí. Otázku úniku dat neřeším - jsou tu jiní kádři. Škoda, žes to neřešila dříve, kolega v práci nedávno prodával na Aukro (nepoužitý či málo) router, co radí Jonza...Mně zbyl také 1 D-Link, ale právě jen s 1 wlan a 1 USB výstupem :cry:
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mayya » pát kvě 1, 2009 7:42

Díky, posílám vám SZ.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mayya » pát kvě 1, 2009 7:52

@Zbuddy: mám ho koupený za levnou cenu, ale snad se s nima nějak domluvím na případné výměně.
Že nedostanete vždy, co chcete, je někdy obrovské štěstí.
(dalajlama)
Uživatelský avatar
mayya
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2791
Registrován: úte srp 21, 2007 22:09
Bydliště: Brdy, různě po světě

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » úte kvě 5, 2009 17:13

@mayya: jeste me napadlo reseni, ktery je asi stejne drahy jako jina navrhovana, ale zvladla bys to asi sama. Koupit si wifi kartu pro stolni pocitac...a pak do modemu strcit jen tu wifinu.

@nekdo, kdo se tom vyzna: muj milovany novy notebook nerabota. Priznaky jsou, ze dnes rano obcas zacal blikat monitor, pote se zasek na nejakejch barevnejch carach. po restartu po cca 15 minutach totez, jen jina barva car. Dalsi pusteni obcas nejde vubec - pusti se, huci vetrak, ale na dispeji nic. Obcas se pusti, ale po nejakym case (10 vterin - 10 minut) se zasekne (na displeji aktualni obraz, ale na nic nereaguje, pokud displej vypnu zapnu zavrenim, vrati se do zasekleho obrazu, vetrak huci, nic se nedeje, nutny restart). Toto dela pri nacitani windows, uz v nich nebo i treba v biosu.
Muj odhad byl ze by moh byt problem s displejem - vyzkousel jsem s externim monitorem a vysledek stejny, nebo ze by to mohlo byt prehrivanim - coz muzu vyloucit, protoze ted mi to neslo pustit ani po prichodu domu po delsi pauze.
Netusite nekdo aspon naznakem, kde by moh byt problem? Mate me, ze to obcas chvili funguje bez problemu a pak se to zasekne...(graficka karta?, zaákladní deska?, vir?, spatna instalace nejakyho programu? - cca pul hodiny pred prvnim problemem jsem instaloval matlab...).
Kdyz sem to otevrel, tak jsem okem nevidel problem - neco uvolnenyho nebo tak neco.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

IE8

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 14, 2009 17:41

před chvílí sem aktualizoval wokna a nabídlo mi to instalaci IE8 (používám IE7). Páč sem slyšel, že je to nedomrd, taxem instalaci nepovolil... otázka zní - je to pravda, co sem o týosmičce zaslech?

PS: a nezkoušejte to na ně s godzillama a spol.... ty já nerad
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod jonza » čtv kvě 14, 2009 17:45

Hafi píše: jeste me napadlo reseni, ktery je asi stejne drahy jako jina navrhovana, ale zvladla bys to asi sama. Koupit si wifi kartu pro stolni pocitac...a pak do modemu strcit jen tu wifinu.


Tohle nedoporucuju kvuli male rychlosti wifi oproti sitove karte, nehlede bezpecnost atd...
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: IE8

Příspěvekod jonza » čtv kvě 14, 2009 17:48

pavproch píše:před chvílí sem aktualizoval wokna a nabídlo mi to instalaci IE8 (používám IE7). Páč sem slyšel, že je to nedomrd, taxem instalaci nepovolil... otázka zní - je to pravda, co sem o týosmičce zaslech?

PS: a nezkoušejte to na ně s godzillama a spol.... ty já nerad


Horsi nez IE8 je pouze IE7. Vsechno ostatni je lepsi nez IE. Jednou zkusis Firefox nebo jiny prohlizec a budes mlatit hlavou do stolu jak jsi mohl byt bez nich tak dlouho ...
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » čtv kvě 14, 2009 17:54

@jonza: teda nevim....mam doma oficialne 8Mb na download, realne samozrejme o neco min. Kdyz pripojim NB kabelem tak se dostanu uplne stejne jako pres wifi na nejakych 3-5 Mb dle situace. Takze v rychlosti pro bezneho uzivatele zas tak rozdil neni. Co se tyce bezpcnosi, tak myslim, ze pri rozumnem zabezpeceni by to melo taky byt ok, ne?

@pp: tak když nerad firefox, porid google chrome. Sak ty casem zmoudris....nokie si se taky vzdal :-)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv kvě 14, 2009 17:58

@jonza +hafi: nezmoudřím. Obě moje banky jsou totiž téhož názoru a garantujou 100% funkčnost internetbankingu enem pro IE.... takže vymalováno....

Takže prosím poznámky k věci a ne blbou reklamu na ešče blbější produkty.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28256
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod gepard75 » čtv kvě 14, 2009 18:11

pavproch píše: Obě moje banky jsou totiž téhož názoru a garantujou 100% funkčnost internetbankingu enem pro....


Zkus vyzkouset Firefox + plugin IE Tab (https://addons.mozilla.org/cs/firefox/addon/1419)
Garantuji, ze to bude fungovat *
"Kdo vystoupí na vysoké hory,směje se všem tragickým gestům." - F. Nietzsche
Uživatelský avatar
gepard75
účastník
účastník
 
Příspěvky: 414
Registrován: pon čer 20, 2005 11:23
Bydliště: Ostrava

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv kvě 14, 2009 18:12

pavproch píše:Obě moje banky jsou totiž téhož názoru a garantujou 100% funkčnost internetbankingu enem pro IE.... takže vymalováno....

To ovsem vypovida hlavne o naproste neschopnosti IT oddeleni tvych bank. Rekl bych, ze vim, o ktere ustavy jde; jejich jedina vyhoda je velikost a presvedceni, ze je stat proste nemuze nechat padnout. Podle toho se chovaji i k zakaznikum :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: IE8

Příspěvekod YOGI » čtv kvě 14, 2009 18:15

jonza píše:
pavproch píše:před chvílí sem aktualizoval wokna a nabídlo mi to instalaci IE8 (používám IE7). Páč sem slyšel, že je to nedomrd, taxem instalaci nepovolil... otázka zní - je to pravda, co sem o týosmičce zaslech?

PS: a nezkoušejte to na ně s godzillama a spol.... ty já nerad


Horsi nez IE8 je pouze IE7. Vsechno ostatni je lepsi nez IE. Jednou zkusis Firefox nebo jiny prohlizec a budes mlatit hlavou do stolu jak jsi mohl byt bez nich tak dlouho ...



Nic proti, ale u některých aplikací se lze spoléhat (bohudík/bohužel) jen na WIN s jejich podporou v IE7/IE8, ale i když sám osobně IE nepreferuji, tak jej stejně musím mít, protože jinak by můj pc neuměl aktualizovat OS a pak bych si mohl jen pískat na dvou/třech/sedmi/osmi prstech...
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod YOGI » čtv kvě 14, 2009 18:18

Ale teď dotaz trochu mimo téma...

Jak se dá (popř. v jakém programu) spojit soubory "part1" s dalšími "part2... part3...atd"???
Mám sice stažený zajímavý film, ale je mi to k ničemu, protože jej mám rozhozený v 6ti souborech :((
YOGI
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: ned bře 22, 2009 18:38
Bydliště: mám

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod jonza » čtv kvě 14, 2009 18:23

@Hafi: wifi je 54Mb/s sitovka je 100Mb/s, existuji i rychlejsi specifikace obou, ale malo kdo to ma :)

@pavproch: jakou mas banku? mam vyzkousenou rajfku a ceskou, obe na FF bez problemu.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv kvě 14, 2009 18:25

Z command line:
Kód: Vybrat vše
copy /b part1.neco+part2.neco+...+part6.neco komplet.neco

To je ovsem jen pro pripad, ze puvodni soubor byl skutecne takhle rozkouskovan a k jednotlivym kusum nebylo nic pridano (treba nejake hlavicky). Zkus a uvidis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv kvě 14, 2009 18:28

jonza píše:@Hafi: wifi je 54Mb/s sitovka je 100Mb/s, existuji i rychlejsi specifikace obou, ale malo kdo to ma :)

To mas sice pravdu, ale v tomhle pripade je uzke hrdlo pripojeni do Site, ktere bude vyrazne pomalejsi nez WiFi. Takze je to fuk. Ale s bezpecnosti mas pravdu, videt to admin tak nejspis skoci z wokna ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Pokec