Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned zář 20, 2020 17:12

A už su zase chytřejší...

abgx1 na AF.cz píše:je to osetrene diodami na strane mobilu

v mobile je obvod ktory sa stara o nabijanie baterky, do neho prichadza 5V z powerbanky/nabijacky(alebo viac ak sa jedna o QuickCharge) a ten obvod si uz potom sam riadi nabijanie baterky... Na vystupe toho obvodu su diody v serii, ktore prud prepustaju iba jednym smerom....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon zář 21, 2020 0:50

V zasade ma pravdu. Je tam svab, ktery se stara o nabijeni. Ridi napeti, proud a hlavne jeho velikost, ktera se meni podle stavu nabiti baterky. Plus jeste muze vyjednavat s chytrou nabijeckou (o vetsim napeti a proudu). Diody resp. PN prechody tam nekde budou, ale co se tam presne deje netusim, ac jsem to vystudoval. Jenze jsem emigroval na pocitace a kdyz neco takoveho programuju, tak mam akorat vystupni piny a registry, kteryma se to ridi a dokumentaci, co ktery bit dela.

Jinak kdybys pripojil uplne tupe baterku primo na USB, tak proud potece spravne. Protoze USB ma 5 V a plne nabita baterka do mobilu okolo 4.2 V (vybita tusim okolo 3 V). Akorat by to nabijecka nemusela ustat, jelikoz baterka by se chovala podobne jako zkrat. Ma hodne maly vnitrni odpor.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon zář 21, 2020 11:23

Mne by spise zajimal teoreticky (???nevim) pripad, ze mam powerbanku a mam mobil, ktery ma velkou baterku a muze se pouzivat i jako powerbanka (jsou takove, ted si nepamatuji na znacky a modely, ted jsme hledali pro manzelku a narazili jsem na par, co meli 5-6000+MAh baterii a psali tuto moznost), pricemz ma jediny konektor USB. "Idealne" (zase jen teoreticky, bo nase powerbanka ma zvlast konektor pro prijem a vydej stavy) i powerbanka s jedinym USB, pres ktery se da i nabijet. Ale i kdyby mel dva a pripoji se mobil k "vydeji".
Jak se v tomto pripade zarizeni "domluvi"? Mne nezajima technicka realizace, spise prakticky dusledek, co se bude dit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon zář 21, 2020 15:38

Nejdriv zalezi na tom, jestli je to puvodni USB nebo USB-C. U puvodniho se musi nejak rict, jestli port funguje jako USB host nebo USB zarizeni. Musi to podporovat USB controller tj. firmware a hardware a pak se to da udelat softwarove. Vyberes si moznost a tim se ve vysledku zmeni chovani hardwaru tj. co se deje na dratech. USB host je v principu vzdycky powerbanka, i z portu v PC muzes nabijet (ze ti da max 500 mA je jina vec). A pak je tu USB OTG, kde se dve zarizeni muzou domluvit, kdo je kdo. To do hloubky nastudovane nemam (vyvijim obvykle USB zarizeni), muzes si pocist tady: https://en.wikipedia.org/wiki/USB_On-The-Go

No a pak je tu USB-C, kde se myslim ani prepinat nemusi. Je tam vic dratu, po pripojeni probehne handshake (taha se za draty podle nejakeho protokolu) a na zaklade toho se dohodnou, kdo je kdo. Opet neumim, v malych perifierii se zatim moc nepouziva.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon zář 21, 2020 16:34

Kdyz si to nastavis, je jasne, mne by prave zajimalo, jak udelaji toto: "se dve zarizeni muzou domluvit, kdo je kdo". Jestli si zahraji papir-kamen-nuzky nebo se budou domlouvat az kym se obe zarizeni nevybyjou :-).

S tim USB-C je jinak zajimave, ze jsem si myslel, ze normalne je jedno, jak otocene to zapojis. Kdyz mi na kabelu od PC k monitoru asi odesel jeden dratek (bud napajeni nebo signal), tak jsem nadaval, ze musim sehnat druhy. Potom mne napadlo zkusit na jednom konci kabel otocit o 180 st a tak zapojit do PC - a pripojeni funguje bez problemu dodnes. To tam je protokol, ze se domluvi na vsech dratech, ktery bude ktery?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon zář 21, 2020 19:40

apuka píše:Jestli si zahraji papir-kamen-nuzky...

V podstate tak :twisted: Nepredstavuj si to tak, ze se hadaji, typicka situace je, ze jedno zarizeni je periferie a druhe muze byt oboji (treba tiskarna + mobil) nebo jedno oboji a druhe host (mobil + PC). Pak probehne handshake a menitelne zarizeni se prepne do spravneho modu.

Handshake je na hw urovni. Mas 2 datove draty, na kazdem muze byt logicka 0 nebo 1 (0 V a 5 V) a k tomu jeste slaba 0 i 1, kdy se napeti nastavi na danou hodnotu tak, aby tam byla naprazdno, ale kdyz bude mit druhy konec tvrdou 0 nebo 1, tak ho "prepere". Handshake je protokol, ktery urcuje urovne a casy a zbytek je nejaka logika popsana prave temi stavy. Tohle nastesti nemusi znat ani programator firmwaru, protoze to dela hw blok sam (leda kdyz neco nefunguje a koukas na to osciloskopem, abys mohl napsat hardwararum, co zase zmrsili :)).

Co se stane, kdybys propojil dve USB OTG zarizeni nevim :) Tipuju, ze ti to vyhlasi chybu a zepta se te, co nastavit.

USB-C fakt nevim, to je vyrazne slozitejsi a jeste jsem to nestudoval
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob zář 26, 2020 13:11

Je tu někdo, kdo se vyzná v mobilních sítích, kdo mi dokáže potvrdit/vyvrátit resp. najde "řešení"?

Mám v mobilu 2 SIM, obě jsou od kyslíkaren. Ve čtvrtek sem celý den byl fkanclu fpráci (= nikde nejezdil = byl pořád v dosahu jedné a té samé BTS) a za celou pracovní dobu ani jeden příchozí hovor " z daleka" (byl tam asi jeden nebo dva příchozí hovory z telefonu pověšeného na stejnou BTS), odchozích hovorů sem měl víc, z obou čísel. Příchozí SMS nějaké byly. Odpoledne mi přistály dva maily "nemůžu se dovolat, vytočím a je tam hlucho, není vyzváněcí tón, ani hláška "mimo signál", posílám proto emila" (a to jak o nedovolání se na soukromé, tak i firemní číslo, v obou případech je dotyčný z "daleka"= druhý konec republiky = určitě jiná BTS). Za celý den sem neregistroval jakýkoli výpadek / nedostupnost sítě. Ani mi nepřišla žádná SMS, že se mi někdo pokoušel dovolat (což se zhusta stává, když sem mimo signál)

Volal sem teda na podporu o2 s dotazem, proč? Odpověděli mi (až po chvíli, kdy se prý připojili na naši nejbližší BTS a zkoumali její stav), že tam (čtvrtek) aktuálně žádné problémy nejsou, ale že ve středu tam byl výpadek (neřekli jaký), který opravili.

Je to možné, že sice mám signál (= můj telefon vidí a je viděn nejbližší BTS), ale ta moje BTS, když někdo mi volá "zvenku", nepřepne volání na moje číslo ani ho nevrátí jako "nedostupné", prostě neudělá nic = hlucho? Nebo mám problém ve svém mobilu (Nokia8110ed.2018)?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » sob zář 26, 2020 13:55

pavproch píše:Je to možné, že sice mám signál (= můj telefon vidí a je viděn nejbližší BTS), ale ta moje BTS, když někdo mi volá "zvenku", nepřepne volání na moje číslo ani ho nevrátí jako "nedostupné", prostě neudělá nic = hlucho?
V tomto smeru jsem technickymi vedomostmi neposkvrneny, takze nereknu, ale zkusenosti z jinych oblasti mi prace tady hned ukazuje upozorneni typu: "bacha", ty mas signal z Tve BTS, kdo vola Tobe, ma signal ze sveho BTS - ale je plne funkcni prenos mezi tema dvema BTS???"

Jinak receno, kdekoli po ceste se muze stat, ze komunikace nefunguje. Ale nevim, jak se zachova sit, jestli automaticky nastoupi "nahradni okruh".

Navic to, ze "mas signal" jeste nemusi znamenat, ze Tvuj mobil ten signal i vyuzije na volani nebo prijimani. Takze teoreticky problem muze byt i ve Tvem prijimaci, jenze to by asi neprisly ani ty "blizke" volani. Proto mi pravdepodobnejsi prijde varianta vys.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob zář 26, 2020 19:47

@pp: ve stredu tam instalovali odposlech a ono se to vzdycky uplne nepovede, po tvem upozorneni to spravili :twisted: Jdou po tobe: Kriminalisté už vědí, kudy se do Bečvy dostal kyanid. Teď hledají viníka. To vis, musi to pred volbama rychle na nekoho hodit, kdyz estebakova firma nema s kyanidy nic spolecneho a to mnozstvi taky nesouhlasi ;-) (kazdy duchodce dostane postou pstruha ;-))

Hele, je to vsechno jen software a tam se muze stat cokoliv. Mel jsi pozadat nektereho ze svych otroku, teda podrizenych, at to taky vyzkousi. A/nebo vypnout a zapnout telefon, pripadne BTS ;-)

Ja si kvuli takovym vecem standardne zapinam potvrzeni o doruceni SMS. Protoze obcas nektera neprijde, ac ma prijemce telefon zapnuty a je dostupny (velice zridka, ale stane se).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned zář 27, 2020 11:55

Vystoupi/nastoupit sem samozřejmě udělál. A kolegů sem se ptal, jestli se jim taky někdo nemohl dovolat - nikdo nic neříkal.

Prdím nato, jak píšu vedle, fčera se mi (quli __II ) dovolali, tak to snad už budu ok.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte zář 29, 2020 4:36

Tohle mam v hlave uz aspon 10 let, jsem si to mel patentovat sam ;-) Snad to znamena, ze uz se pomalu schyluje k realizaci. Elektronicka mapa s GPS, barevny e-ink rolovatelny displej aspon A4, na jednu nebo dve 18650 a vydrz tyden logovani :prayer: (mapa roky, protoze e-ink).

Jako Locus na 6" displeji je pouzitelny, kdyz clovek potrebuje zjistit, kde prave je, ale na nejake planovani to papirove mape furt nesaha ani po kotniky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř zář 30, 2020 17:41

Dotaz na ty, kteří "vidí" dovnitř Office.

Ve svém pičítadle mám Win7Pro a Office 2000 (= Word defaultně *.doc) s dodatečně nainstalovanou nadstavbou na otevření i dokumentů *.docx, za ty roky sem otevřel už stovky docx dokumentů a všechny otevřít šly, třebaže někdy s hláškou, že některé vlastnosti tam nemusí být.... neska sem dostal mailem (a zkontroloval antivirem, samozřejmě) soubor docx o velikosti asi 9MB (následně jsem zistil, že plný grafů, fotek a tabulek), který moje Office při poklepání dlouhou "přežvykovalo" a nakonec ne otevřelo (= otevřelo prázdný dokument doc). Když sem ten docx soubor otevřel v kolegovo pičítači (má Office 2007), tak bez problema otevřelo a zpracovalo. Tuší někdo v čem mohl být zakopaný pes (jako laik si říkám, že možná "příliš mnoho obrázků a grafiky v souboru")??
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř zář 30, 2020 18:54

Nereknu Ti, v cem konkretne byl pes zakopany, jen bych odhadoval, ze Word 2000 neco v sobe nema (a to ani ten docx Extension neododava), co ten konkretni dokument pouzil. Mel bys alespon ten Word trochu upgradovat, alespon na ten 2007 :wink: .

Nebo si nainstalovat nejaky docx. viewer/reader, napriklad tento . Neznam jej, mame Word 2007, 2013 a 2016. Podobnych malych programku na otevreni a cteni docx souboru je vice. Samozrejme myslim free.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř zář 30, 2020 19:46

pavproch píše:Tuší někdo v čem mohl být zakopaný pes...

V cem by asi tak mohl byt zakopany pes, kdyz ti nejde otevrit soubor z aktualni Office ve 20 let stare verzi? :-k #-o :D

Mne fascinuje, ze v tom jeste neco vubec otevres. Vsichni nadavaji na Microsoft, ale oni se o zpetnou kompatibilitu opravdu snazi a to na vsech urovnich. Ovsem 20 let je fakt hodne (to je jako 200 let v jinych oborech). Pouzivam verzi 2010 a uz i ta bohuzel zacina byt hodne zastarala. Outlook uz jsem nerozchodil s firemnim mailem a musim pouzivat aktualni, extremne hnusnou a neprehlednou verzi ](*,)

MS driv mel Word Viewer, ale ten bohuzel zrusili, nechapu proc. Takze bud zkus ten, co odkazoval apuka nebo se zarid podle tohodle: https://support.microsoft.com/en-ie/off ... 4303e2a3ca
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř zář 30, 2020 22:30

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv říj 1, 2020 7:48

Sice používám pravěké Office, ale su na ně zvyklý a v 99,99% fungujou, tak do teho špárat nebudu (a rozhodně nebudu pořizovat novější resp. ingstalovat něco dalšího), ale kuju za podněty. Holt semtam asi něco neotevřu, no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát říj 2, 2020 10:41

pavproch píše:Mi 2x nastal zajímavý IT úkaz: 2x stejná barevná inkoustová stiskárna Epson - před asi měsícem sem v jedné z nich (doma) vyměnil všechny 4 náplně (černá, žlutá, modrá a červená) za nové a..... přestala stisknout výraznou (cihlovou) červenou, místo ní stiskne hnědou. Všechny ostatní barvy jsou OK. Neska sem vyměnil ty čtyři kartuše i v druhé (fpráci) a ... ditto. Takbych se i fsadil, že obě ty červené kartuše (OEM Epson, žádný "alternativní" typ) jsou z nějaké "divné" (vybledlé čebrené barvivo) dávky nebo na ně mělo vliv, že sem je tady asi rok skladoval (od koupě do ingstalace).

Samozřejmě to v obou nechám tak, nebudu do teho šťourat... ale nepotěšilo.


Mám objednanou novou sadu kartuší (= červená bude na 100% z jiné dávky/série) - až mi dojdou stávající (je tam ca 35%) a strčím je tam a zpomenu si na tohle, taxem písnu, esli to už stiskne červenou opravdu červenou.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon říj 5, 2020 17:46

Dá někdo polo-PC-lamě srozumitelné vysvětlení + hint na co se podívat?

Noťas Dell XPS13 mi když byl nový "blbnul" (špatný kontakt na motherboardu, oparva NBD to vyřešila, ale od té doby sem si vypěstoval zvyk, že ho na jakýkoli přesun (z domu do práce a naopak) vypínám, ne uspávám. cili vypínám/zapínám několikrát denně.

Start Woken (W7 Profi) běžně trvá asitak 15 kukund, ne déle. Čas od času (max 1x do roka) se ale (bez zjevné příčiny) stane, že start systému netrvá 15sek ale tři až čtyři minuty a i po naběhnutí systému wokna na jakýkoli podnět/povel reagují doslova jak šnek nebo ešče pomaleji (např. spuštění IE klidně i dvě minuty). Prozatím vždy pomohl úplně obyčejný restart systému....Právě fčíl sa mi to zase stalo a opět restart pomohl.

Samozřejmostí je pravidelná kuntrola antivirem (už dlouho sem nic nechytil, klep klep klep na dřwo), už asi rok sem nic neistaloval, na pozadí taky nic (krom NODa32) neběží.

V čem by mohl být zakopaný pes?

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon říj 5, 2020 17:54

Az se to stane priste, tak spust Task Manager a podivej se, co se tam deje. Vytizeni CPU, disku a pripadne pameti. Jinak se k tomu neda moc rict.

Podle projevu tipuju, ze se neco podela uz pri nabihani systemu. Neco se zacykli a vytezuje to procesor skoro na 100 %. Klidne to muze byt kus hardwaru, ktery se nepodarilo spravne nainicializovat, proto reset pomuze. Uz jsem takove veci videl. Jestli to nedela moc casto, tak to proste resetuj, jinak by to chtelo hlubsi analyzu, ktera by te mohla stat vic, nez novy laptop ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon říj 5, 2020 17:55

Jeste mne napadl pokus: zkus to v tomhle stavu uspat a pak probudit. Jestli se to po prubuzeni bude chovat stejne nebo to naopak prestane.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon říj 5, 2020 18:02

Kuju. Až se to stane zas, pokusím se si zpomenout na tvoje rady.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon říj 5, 2020 18:12

Ted jsem si vsimnul, ze se ti to deje jednou do roka. V tom pripade to nema smysl resit a ani se to moc neda. Ty pokusy udelat muzes, ale stejne to asi k nicemu nepovede. Je to proste chyba typu "neco se posralo, nastoupit a vystoupit" :twisted:

BTW, mne v hnusnych MS Teams jednou za cas nejde zvuk, kdyz jsem pripojen pres remote desktop. Pomuze jen reset laptopu. Deje se mi to podstatne casteji, nez tobe (jednou za par tydnu) a neresim. Protoze cas, kterych bych na tom stravil, by netrvaly vsechny restarty dohromady ani za 100 let (a navic by mi z tech sracek jeblo ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » úte říj 6, 2020 10:52

je pravda ze ms teams prekonaly dokonce i OCS... v nepouzitelnosti
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte říj 6, 2020 18:52

Co je OCS? MS Teams byl nepouzitelny na starem pocitaci, kde jinak vsechno bezi v pohode, ale tomuhle kramu holt 4 GB pameti nestaci :roll: Na novem pracovnim laptopu (32 GB, 8/16 jader CPU, SSD) uz to celkem stiha. Obcas neco nefunguje nebo se chova dementne, ale kdyz to srovnam se SfB, tak mi to prijde o fous lepsi. Kdyz si teda clovek zvykne na nelogicke ovladani. Rozhodne funguje lip chat, kdyz jsem offline, prijde mailem. Sice s nekolikahodinovym zpozdenim, ale ze SfB jich polovina neprisla vubec. Clovek holt u MS technologii nemuze byt moc narocny :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » stř říj 14, 2020 20:50

Windows update u W10 - to je diktatura až teror ](*,)
Vrcholem je, že se po předchozím vyhrožování poté uprostřed práce rozhodne restartovat ... :shock:
Tohle mi začal dělat až teď, doposud využíval nestřeženého okamžiku, kdy se dostal vyplý na elektřinu. Což je výborné obzvláště na cestách, kdy člověk nabíjí z autobaterie a šťávou šetří.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř říj 14, 2020 21:14

Jj, je to mor. Da se to vypnout, nekde nahore jsem psal jak. Na desktopu jsem to udelal a od te doby mam pokoj (a navic jsem tam W10 prestal pouzivat). Na firemnim laptopu to zatim nechavam zapnute, tam mi to az tak moc nevadi.

Nejhorsi je, ze to uz nedela jen WU, ale spousta dalsiho softwaru. Chces neco delat a ten blbinec se prave rozhodl updatovat, aniz by se na cokoliv zeptal a je na deset minut zablokovany :axe:

Obvykle se to da nekde vypnout, ale delat to u kazdeho softwaru zvlast je strasny opruz a hlavne na to clovek obvykle prijde az v situaci, kdy specha a ono se to zrovna rozhodne delat neco jineho :evil: A kdyz uz neupdatuje, tak aspon vyskakuji otravne notifikace. Kde jsou ty doby, co software slouzil cloveku a ne naopak...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » stř říj 14, 2020 21:36

V zimě jste mi s tím tady radili. Zakázala jsem to v Services, ale po nějaké době se to vždy vrátí na spuštěno. Možná časem zkusím tu Tvoji popisovanou metodu.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř říj 14, 2020 22:56

Zkus, mne vydrzela. Teda, co jsem dostal laptop (v cervenci), tak jsem W10 na desktopu nepouzil, ale do te doby to fungovalo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv říj 15, 2020 9:53

sobb píše:Windows update u W10 - to je diktatura až teror ](*,)
Vrcholem je, že se po předchozím vyhrožování poté uprostřed práce rozhodne restartovat ...
Vitej zpet v realnem svete :twisted:.

Mas pravdu, musi se pouzit neco uplne do hloubky - vypnout service bylo funkcni, bohuzel po nejakem case to Widle kontroluji a i pres Tve nastaveni to nahodi zpet. A bohuzel uz nektere sluzby, ktere to delaji se nedaji vypnout ani nastavit, ani jako (lokalni) administrator ](*,). Zvlastni ale je, ze i kdyz se me Windowsy neaktualizovali uz nejaky ten rok, toto zacalo delat az posledni cca pulrok, tj. bud je vevnitr neco, co kontroluje, ze nektera soucast je prilis dlouho neaktualizovana a potom spusti servicu winupdate nebo se neco aktualizuje i mimo Windows update nebo nejakym jinym programkem. Asi bude treba prejit na mikovo hlubsi reseni.
mike píše:Chces neco delat a ten blbinec se prave rozhodl updatovat, aniz by se na cokoliv zeptal a je na deset minut zablokovany
Jen zablokovany? To se ani nestezuj. Idealni takove Teamsy, co se sami aktualizuji /i se svym "restartem"/ uprostred online vyuky (meetingu). Coz je zvlaste blbe, kdyz to mas pro desitky/stovky studentu a jsi ten prednasejici :twisted:.

Jo a Teamsy maji jednu zvlastni vlastnost - kdyz se Ti z nejakeho duvodu prerusi pripojeni na myting, tak si vyvolas tu schuzi v Teamsu, kliknes na "Join" - a on si obcas vytvori novy stejny myting, na kterem jsi pouze Ty sam, ostatni na Tebe cekaji na puvodnim. Samozrejme, nejakou chvili si myslis, ze to odpojilo vsechny a cekas... Az se z tohoto mytingu odhlasis a kliknes znovu na ten samy myting, tak se dostanes na ten puvodni.
Toto uz udelaly Teamsy mne, manzelce i kolegovi - tehdy to bylo fakt zajimave, protoze jsme v kanclu sedeli vedle sebe a on koukal, jak ja kecam s kolegami a on tam nema na tom stejnem mytingu po znovuprihlaseni nikoho :-).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv říj 15, 2020 11:16

Můj pesimismus (co sa može posrať, to sa taky poséře) tentokráte nebyl naplněn.... sem neska obnovoval certifikáty (standard+qualified) k bankovní čipovce (přístup do banky + digi podpis dokumentů) a proběhlo to klik-klik bez komplikací, zas na rock je pokoj.

Otázka (na kterou mi nedokázali uspokojivě odpovědět ani na helpdesku banku, kam sem hned volal) - standard+qulified certs to obnovilo, ale při obnově to na mě zařvalo:

"Váš QSCD certifikát brzo končí, kontaktujte svou banku, bez jeho obnovy budete moci dále používat bankovní služby v CZ, ale ne v EU"

Dyž sem se helpdesku zeptal, co to má znamenat, tak bylo jen blekotání + "asi Vám to bude fungovat i nadále".... certifikáty fungujou, do banky i na podpis dokundamentů....

Ví tady někdo, co to je a k čemu je dobrý ten QSCD certifikát a mám ho obnovovat?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28276
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Pokec