Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon úno 27, 2023 10:20

Tos nemohl doma zkusit ji precist cteckou primo v notasu? Nechce se mi verit, ze bys v nem primo ctecku nemel. I kdyz asi jen na micro-SD, ne na normalni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon úno 27, 2023 12:17

Můj noťas nemá čtečku ani jiné vstupy (pouze 2x USB-C, z toho jeden je nabíječka), proto musím mít (doma i frci) tenhle hub. Už objednáno.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte úno 28, 2023 12:44

Tak nová čtečka SD-čtečkuje, ufff, starou hned jak přijdu dom vyhodím (i dyž 3xUSB hub v ní funguje).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv bře 2, 2023 18:38

Cipísek, už zase to (pomalé) nabíjení noťasu doma - to nemá logiku.... fčera při nabíjení hučel ventilátorek (i když vytížení CPU bylo řádově 3-10%) ale nabil se (9-99%) za dvě hodiny patnáct minut. Neska nehučí, procesor je na tom s vytížením stejně a za dvě hodiny tam je jen 59%. Do paroma proč?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv bře 2, 2023 22:15

Protoze te chce nasrat :twisted: Muzes se zeptal na prDell supportu. Mam firemni taky od nich a nemam ho rad, zije si vlastnim zivotem a obcas zacne hucet jako pilinaky i kdyz je uspany a neni pripojeny k Netu :roll: A furt otravuje s updatama nejakych prDell sracek, o ktere nestojim a ktere nepotrebuju. Sam bych si zadnou prDell nekoupil. Pardon my French ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát bře 3, 2023 14:28

@PP: Beze srandy se ptam, mas notas v doku (nepamatuji si) nebo primo k nemu kazdy den pripojujes kabel nabijecky? Pokud ta prvni moznost, zkontroluj zapojeni kabelu nabijecky.

Mu tchan se uz mnoho let je na mne nasrany, bo jsem mu koupil pouzity notas (mimochodem original IBM), on s nim odjel na pul roku do Recka a tam mu po par dnech prestal fungovat. Az prisel domu, v kufri s notasem se vsemi zapojenymi kablama kouknul jsem se mu na to, nic. Kouknul jeste jednou zvenku zevrubneji - a zjistil jsem, ze mel nabijeci kabel zasunuty asi jen do 2/3 do zdirky. Drzel, ale nenabijel... Zasunul jsem - a notas dodnes v pohode funguje. Jen tchan si stale mysli, ze jsem si z nej delal prdel s tim kabelem...

Jinak s mikem souhlasim, nektere Dell notasy si obcas delaji, co chteji, ale co popisujes mi spise pripomina uvedeny problem - staci trochu pohnout necim a uz je nejaky kontakt blby.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát bře 3, 2023 15:43

Kdyby to bylo tohle, tak mu to nenabiji vubec a ne pomaleji. Taky se mi to u meho prDella stalo, pak ale chcipnul uplne, protoze mu dosla baterka. Tj. nenabijel se vubec.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát bře 3, 2023 16:07

Ten nový XPS má (pouze a jen) dva porty USB-C - do jednoho mám strčenou nabíječku (napřímo) a z druhého de kabel do doku (pasivního). A ano, dělá si to ze mně prDell. Sfiňa jedna. Du študovat a zkoumat, co fšechno z těch prDellích aplikací (co tam byly předinstalované) se spouští při startu win11 a co z toho lze (bez rizika havárie) vymazat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » pát bře 3, 2023 22:43

Další sbírka negativních pohledů na datové schránky.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1083
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát bře 3, 2023 22:49

Hmm, nadhera... #-o

Zrovna vcera jsem dostal dopis s dodejkou, kde mi Urad radostne oznamuje, ze mi zdridil datovou schranku na nekolik let pozastavenou zivnost. Jeste jsem se tam neprihlasil. Jen si nastavim notifikace na mail a tim to snad konci, protoze je mi naprosto k nicemu. Kdyby se aspon dala pouzit vseobecne, ale ne, je jen pro tu pozastavenou zivnost, kterou uz mozna ani neobnovim. Vitejte v Kocourkove #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » sob bře 4, 2023 7:14

to rikal tuhle kamarad, ze za nim prisla postarsi sousedka ze ji prisel zvlastni dopis a ze ma strach co to je... a pak se ukazalo, ze ta 20 let pozastavena zivnost, na kterou uplne vsichni zapomeli, hlavne senilni manzel, je pouze pozastavena a ne zrusena, jak se domnivala, a ten podezrelej dopis byl o zrizeni datovky a pani nema ani pocitac:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned bře 5, 2023 13:42

pavproch píše:ano, dělá si to ze mně prDell. Sfiňa jedna. Du študovat a zkoumat, co fšechno z těch prDellích aplikací (co tam byly předinstalované) se spouští při startu win11 a co z toho lze (bez rizika havárie) vymazat.

Neska v noci sem měl zase nespavou bdělou = měl sem mimo jiné i záchvat IT kreativity a fčíl sem si tím vzniklé podezření potvrdil - Win11 má defaultně nastavenou 1x týdně defrag a optimalizaci = proto ta sfiňa zřejmě občas hučí a "jede na plné pecky". Už sem to vypnul.
A budu sledovat esli sa ešče nechtěný plný výkon a hučení ventilátoru objeví nebo už bude klid. Na ty prDellí aplikace sem prozatím nešahal, to udělám až to zase bude hučet.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 6, 2023 10:52

Hrabal jsem se v nastavení zvuku v PC a pak na mě vyskočila reklama na aplikaci DTS Sound v Microsoft store, že prý po stažení budu mít vylepšený prostorový zvuk něco jako 7.1 nebo jak se to píše. Nic jsem od toho nečekal, ale vyzkoušet jsem to chtěl a prvních 14dní je to zdarma. A ono to fakt funguje a je to citelně poznat. :shock: Hlavně u her je ten zvukový zážitek lepší, ale i film a hudba. Tak přemýšlím, že si to zaplatím (asi 300Kč/rok) ale ještě před tím prozkoumám další aplikace tohoto typu, jestli tam nebude něco lepšího a výhodnějšího.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon bře 6, 2023 11:34

mike píše:Kdyby to bylo tohle, tak mu to nenabiji vubec a ne pomaleji.
Praveze to nemusi, klidne za jistych (jo, blbych, ale stane se) okolnosti to zacne nabijet jaksi "prerusovane", chvili ano, chvili ne, takze v dusledku se zda, ze pomaleji.
Obcas mi to dela i u tabletu a mobilu, kdyz blbe zastrcim USB mikro, resp. USB-C konektor a asi nezapacvakne plne.

@PP: Dalsi moznost muze byt i samotny USB-C kabel. Muzes mit nekde poruseny kabel, taky se to muze nekdy dotykat, nekdy ne a projevi se podobne. Muzes zkusit kabel otocit, proste aby byly konektory symetricky zamenene. Nekdy v uvedenem pripade to pomuze. Mne takto zacal v praci blbnout monitor - nabijel se a obraz sel pres USB-C a zacal se uprostred prace necekane vypinat a po nejake dobe (mozna i nechtenem pohybovani kablem, jak byl dlouhy a lezel na stole) zase jit. Protoze jsem nemel druhy kabel, po case jsem zkusil zapojit kabel naopak (co bylo v PC, dal jsem do monitoru) a kupodivu od te doby to bez problemu fungovalo asi 2 roky - az do Covidu a home office.
Za toto fakt nic nedas. Jen musi jit z nabijecky USB-C do USB-C kabel. Pokud ne, tak zkus alespon zapojit ten USB-C konektor otocene.

Podle mne Ti vytizeni procesoru defragmentaci nabijeni natolik nespomali, ale mohu se mylit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 6, 2023 12:31

pavproch píše:Win11 má defaultně nastavenou 1x týdně defrag a optimalizaci = proto ta sfiňa zřejmě občas hučí a "jede na plné pecky". Už sem to vypnul.

To neni dobry napad. Mozna je jednou tydne zbytecne, ale jednou za nekolik tydnu bych nechal. Diskuse k tomu tu byla nekde vys.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon bře 6, 2023 12:49

Já tu defrag (manuálně = když chci a zpomenu si JÁ) dělám tak jednou za čtvrt roku.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 6, 2023 12:52

Coz muze byt dost malo, ale zavisi na pouzivani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon bře 6, 2023 12:55

Ty jo, další pozitivum že mám čipovku od čsob - sem fčíl nemusel jet s podepsanýma papírama do banky (50 km), stačilo to jen digi podepsat (a kupodivu Moneta "vzala" i ten podpis od čsob).

Já moc nestahuju a neukládám/nemažu soubory na HDD = po těch ca 3 měsících bývá fragmentace většinou jen několik %.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 6, 2023 13:01

Jenze uz jen to, ze browsis po webu, zpusobuje vznik a mazani spousty souboru. Procento fragmentace nemusi byt dobry ukazatel, ono totiz zalezi, co je fragmentovane. Problem jsou systemove tabulky, ktere nejsou zas tak velke, ale jejich fragmentace problem je.

Nemusis tomu rozumet, ale pak nevrtej do default nastaveni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » pon bře 6, 2023 15:30

tak moment, fragmentace se u SSD už neřeší, ne?
na čipech to nedává žádný smysl, řadič disku čte stejně rychle ze všech zákoutí křemíku
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 6, 2023 15:35

To jsem si driv taky myslel, ale byl jsem vyveden z omylu. Pred casem byl nekde v tomhle vlakne (aspon myslim) odkaz na clanek, ktery vysvetloval, proc je to dobre i na SSD.

edit: viewtopic.php?p=531442#p531442
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 6, 2023 15:59

Mám od O2 internet v mobilu 100giga/měsíc. Včera se mi podařilo zřídit si hotspot a na PC teď jedu internet přes mobil. Přijde mi, že je to i rychlejší než od mého poskytovatele, kde si platím rychlost 100Mb/s za 400Kč měsíčně. Ten mobil v netu mě stojí 300Kč/měsíc. Teď zkouším, jestli těch 100giga bude stačit na mobil i PC. Pokud ano, přemýšlím, že bych to teda zrušil ten internet přes linku a měl jen ten v mobilu. Ale nevím, jestli tam nemůže pak nastat nějaký jiný problém, pro mě nečekaný s tím mobilním hotspotem. Napadá mě jen to vyčerpání dat. Napadá vás i jiná komplikace, kdo používáte hotspot a setkali se s něčím?

Případně, že bych za ušetřené peníze za linkový internet pořídil nějaký dokumentární a televizní kanál. Netflix zruším. Podívám se tam na jeden film tak za 2-3měsíce. Jinak tam nic pořádného není. To nemá smysl vydržovat.

EDIT: Koukám, že má vodafone akci na internet a má o dost lepší nabídku než můj současný poskytovatel. Kdyby to nestačilo... máte někdo zkušenosti s internetem od vodafone?

internet.jpg


EDIT II: Zkusil jsem vytáhnout kabel s internetem z routeru a bez toho to nejede. Tak já nevím, jestli jsem k tomu hotspotu vůbec připojený, i když teda podle PC a mobilu ano, protože to ukazuje připojení k názvu hotspotu. Pak jsem kabel vrátil zpět a vytáhnul ten žlutý, který vede z routeru do PC a měl by vést ten internet a bez toho to jede přes ten mobil, jestli jsem na něm teda připojený, ale kdybych nebyl, tak zase by to nemělo jet taky. :(( #-o
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Etheric » sob bře 11, 2023 20:21

Jsem se omylem přehmát a místo CR123A, kterou jsem chtěl na nošení jako záložní, jsem vzal omylem o kousek menší CR2 (3V), což jsem zjistil až po vybalení.. Má být nejlepší, je taky nejdražší ve své kategorii..
IMG_20230311_201848_edit_3670056127564 (1).jpg

K čemu to je, využijete ju někdo?
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8034
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř bře 15, 2023 14:27

Do prkýnka! To je tak, dyž se dělá víc věcí najednou.... sem měl rozepsaného maila, chtěl sem do něj naskenovat obrázek, do toho mi zazvonil tydlifon, taxem s mobilem u ucha kliknul na start a... místo klinutí nahoře na stiskárny sem kliknul dole na "vypnout".... a rozepsaný mail je vřiti. Chjo no. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 15, 2023 17:08

Aspon cast rozepsaneho mailu by mela byt v draftech. A ve svem veku uz bys mel davno vedet, ze chlap nemuze delat dve veci zaroven, jinak to konci katastrofou :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř bře 15, 2023 18:25

Nebyla, protože sem ho měl rozepsanýho chvilku a automatické ukládání do draftů sem měl až po 5-ti minutách. Už sem to změnil na minutu jednu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát bře 24, 2023 15:31

Ty woe, to je in(g)teligence vyššího stupně = Big Brother jaxfiň. :twisted:
15:15 sem tady naspal tohle :
pavproch píše:Bolí mě kulena,.

a 15:17 mi přistál mail s předmětem:
Ulevte si od bolesti kloubů

Bojím se bojím, co všechno o mně všichni ví.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát bře 24, 2023 15:53

Ze zrovna ty, ktery tu na sebe vykecas uplne vsechno :D Vcetne veci, ktere by si kdokoliv pricetny nechal pro sebe.

Takze ano, vedi o tobe vsechno, cos na sebe kdy na Netu vykecal a ze toho nebylo malo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » úte bře 28, 2023 13:06

karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte bře 28, 2023 13:09

Já su staromilec = tlačítka na mobilu, to jo. Ale vytáčecí ciferník je už i na mě trochu moc "old school". :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Pokec