Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pát zář 23, 2022 10:55

Q&A s právníkem ohledně datových schránek - bohužel se vyhnuli nejzásadnější nevýhodě, o které se tu diskutovalo, a to 90denní lhůtě, po které je dokument zmizen (pokud už jste ho do té doby nezmizeli sami). Ani mi tolik nevadí, že si budu muset dokumenty stahovat a zálohovat sám (to se dá za zlomky halířů dělat třeba přes tarsnap), ale jejich právní uznatelnost poté, co vyprší jejich podpis. (Jo, budu tím povinně postižen, bo jsem si obnovil OSVČ.)

Viděl jsem služby typu datový trezor ČP, ze kterých se mi chtělo akorát :vom: - aneb ČP provozuje pro stát datové schránky, a současně i službu na uchování dokumentů, přičemž startovací program je za lidových 120 Kč za 20 dokumentů za rok (a s počtem uchovávaných dokumentů cena za jeden neklesá, občas spíš stoupá...). By mě zajímalo, v jakém vesmíru stojí 6 Kč uložit pár set kB na rok, a to včetně redundance a CPU na přerazítkování každý rok.

Nicméně napadla mě možnost, jak to obejít: co použít blockchain razítkovací služby? V zásadě nahraju otisk doručené zprávy do datovky, do blockchainu nahraju, že dokument s tímto otiskem existoval v daném čase, kdy všechny podpisy byly platné; a kdykoliv v budoucnu pak prokážu, že podpisy na dokumentu byly platné.
Má to technická rizika: blockchain může "umřít" (i když ethereum teď dělá "the merge" a přechází od proof-of-work k energeticky udržitelnějšímu proof-of-stake). Ale zajímají mě hlavně právní: netuší tu někdo, jak by se na to díval soud? Technický argument by byl jasný a znalec by to snad potvrdil, ale dá se spoléhat, že by to prošlo?
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 23, 2022 10:56

Chci se zeptat. V PC se mi nabízí možnost aktualizovat windows 10 na windows 11. Mám do toho jít nebo si nechat stávající, se kterým žádný problém nemám? Aby to zase nebylo ve stylu, že jsem rozbabral něco co fungovalo a nepohoršil si. Na windows 11 jsem četl různé reakce.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » pát zář 23, 2022 13:30

Být tebou asi bych se do toho nehrnul. Desítky fungují, s 11 zkušenosti nemám.

Z jiného soudku:
V termínu od 19.09.2022 08:00 do 23.09.2022 17:00 proběhne na vaší adrese BLATENSKÁ, PLZEŇ-LOBZY plánovaná údržba naší sítě pevného internetu a dalších služeb vázaných na dodávku internetu, jako je například Vodafone TV. Buďte ale bez obav. Odstávka potrvá v jednotlivých dnech maximálně několik desítek minut.

Prakticky to u Vodafonu znamená, že v útery to nešlo asi 4 hodiny. Ve středu asi tak 6. Včera už ani nevím.

Odchytl jsem chlapíky na dvorku co se tam váleli u rozvaděče a ptám se jak to vidí s těma výpadkama (externí firma) a říkaj, že to prostě nejde stihnout v těch termínech/časech co Vodafone rozesílá jako informaci zákazníkům. Ještě mi řekli, že příští týden to konkrétně u mě nepůjde asi tak dvě hodiny.

Nu a dnes přišel další email:
V termínu od 26.09.2022 08:00 do 30.09.2022 17:00 proběhne na vaší adrese BLATENSKÁ, PLZEŇ-LOBZY plánovaná údržba naší sítě pevného internetu a dalších služeb vázaných na dodávku internetu, jako je například Vodafone TV. Buďte ale bez obav. Odstávka potrvá v jednotlivých dnech maximálně několik desítek minut.


Hrozný, ZLATÝ UPC (a to jsem nemyslel, že tohle někdy řeknu).
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát zář 23, 2022 13:41

Jen dodatek k tomu chípajícímu serveru:
Kolega už s tím (novým) NASem hraje, už do něj cpe ten půlterabajt dat. Snad starý server neklekne než to překopíruje. Už dokonce ten NAS i vidím v sitím ze svého PC.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pát zář 23, 2022 14:20

Dromedaro píše:V PC se mi nabízí možnost aktualizovat windows 10 na windows 11. Mám do toho jít nebo si nechat stávající, se kterým žádný problém nemám?

Nejjednodušší je nainstalovat si VMWare Workstation Player (free pro domácí použítí), nainstalovat si tam Win10 (když nemáš instalačku, MS nabízí tooly, které ji vytvoří přímo z tvého systému) a upgradovat na Win11. Když se ti to bude líbit, můžeš to nahodit i přímo na železe. Jen si dej pozor, aby virtualizovaný systém "viděl" TPM2.0, což je jeden z HW požadavků na Win11.

pavproch píše:Už dokonce ten NAS i vidím v sitím ze svého PC.

Jedna technická: kolega to určitě ví, ale poslední dobou jsou NASky pro útočníky něco jako hrnec medu pro medvídka Pů. Dejte si pozor na to, aby nebyly vidět nikde z internetu, přístup k datům po vnitřní síti měl jen ten, kdo ho potřebuje (ideálně i odstupňovaný přístup - read-only, read-write) a autentizace k admin rozhraní byla silná.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát zář 23, 2022 14:30

pavproch píše:Kolega už s tím (novým) NASem hraje, už do něj cpe ten půlterabajt dat
Takovy blby dotaz - nepodporuje ten NAS nahodou primo kopirovani disku uvnitr a ze by jste mohli pouzit i ty stare disky v novem NAS? Ten dotaz plati i po vyrazeni stare NASky - podle mne by tam mely byt disky vyuzitelne i v nove, teda pokud sis koupil s dostatkem slotu a ne jenom pro dva.

Nebo si muzes koupit jednoduchy stojan na dva disky, pripojit si to obcas k PC a udelat si z toho zalohovaci misto. Ne nutne primarni, ale napr. jednou za cas tam udelat plnou kopii dat na NAS po dulezitych pracich a disky muzes klidne odnest do trezoru (nebo schovat do skleniku na rajcata ctene 3/4 - ale ten trezor by asi byl vhodnejsi). Pro stricka prhodu.

Samozrejme by bylo vhodne v tom pripade si trochu pohrat se sifrovanim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pát zář 23, 2022 14:33

Tomas píše:Být tebou asi bych se do toho nehrnul

Mám z toho podobný pocit.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát zář 23, 2022 15:11

Don't fix what ain't broken. Nebo to zkus jak pise karaya1, nejdriv si to osahat ve VM. Pripadne si nekde pocti, jestli to neumi neco noveho, po cem touzis.

Osobne mam Win10 na pracovnim laptopu a o upgrade jsem ani neuvazoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát zář 23, 2022 15:30

@apuka: to by mě ani ve snu nenapadlo 10 let staré HDD (- naběháhy desítky tisíc motohodin) jaýmkoli způsobem znova použít. Jednou za 10 let překopírovat 0,5TB dat není zas tak velká oběť (mno, před 10-ti lety to byly řádově desítky GB, fčíl je to půl Tera, za deset let toho asi bude krapet víc, že... ty nové disky v NASu mají kapacitu 4TB, to nedáme ani za 20 let....)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » pát zář 23, 2022 17:36

pp - dřív ti ten disk odejde, než ho naplníš
teď jsem měnil v domácí NASce disky po necelých 4 letech provozu 24/7, WD Red, odešly oba v rozmezí 2 týdnů; resp. neodešly definitivně, ale objevil se první vadný sektor na každém, nechal jsem je ve skříni jako časovou zálohu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát zář 23, 2022 17:43

Jak "lama" kupovala HDD do NAS aneb pochvala pro czc.cz: Vybral sem NAS, zistil že musím dokoupit HDD, odroloval dolů a tam mi czc nabízelo "vhodné" HDD, lama vybrala hned první z nich... taky WD "red" ale s plusem. Až následně sem se (jinde) dozvěděl že red bez plusu nebrat (prý nějaké konfliktní kódování či co) a brát jen red plus )kde je to kódování ok). Takže pochvala pro czc, že to co nabízí jako první je to nejsprávnější.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pát zář 23, 2022 20:25

mike píše:Pripadne si nekde pocti, jestli to neumi neco noveho, po cem touzis.

Zatím jediný důvod přejít na Win11 jsem identifikoval opravený bug s automatickým přihlášením na bluetooth repráky. Tj. ve Win10, když jsou s PC spárované nějaké repráky a bluetooth je zapnutý, a naběhnou Windows, tak si systém všechny dostupné repráky "přebere" - tj. když na nich něco hraje, tak je "unese", když jsou vypnuté, tak je zapne. Neskutečně otravné, ve Win11 už jde údajně nastavit, jak se má systém chovat (proč to nešlo už původně...). Ale zatím mě to nepřesvědčilo :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob zář 24, 2022 2:15

Karaya: Všiml jsem si toho až teď. Díky za návod, ale to už je na mě asi moc odborný, i když bych se k výsledku asi nějak proklikal. Nakonec to měnit nebudu. Ten windows 10 mi nějak nevadí a funguje to. Vlastně jedinou motivací pro mě je, že by mi po instalaci zmizela ta ikona s oznámením na liště, která mě k instalaci láká a poutá můj zrak, zda to je nějaké nové oznámení systému. A pak laická domněnka, že s novější verzí by to mohlo šlapat ještě lépe. Ale znám z aplikací, že aktualizace občas znamená, že to funguje hůře než před ní.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4347
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » sob zář 24, 2022 9:43

PP - teda s křížkem po funuse, ale po aktuálním zkušenosti s WD a tou poslední kauzou s plus a non-plus verzemi jsem radši vzal Seagate Ironwolf
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » sob zář 24, 2022 23:09

karaya1 píše:Q&A s právníkem ohledně datových schránek - bohužel se vyhnuli nejzásadnější nevýhodě, o které se tu diskutovalo, a to 90denní lhůtě, po které je dokument zmizen ...


Další článek o datových schránkách, doporučuji číst celé.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob zář 24, 2022 23:29

Dovolím si předpokládat, že pro fyzické osoby, které mají pozastavené podnikání (živnost), bude zřízení datové schránky ze zákona (tj. automaticky) velkým, a ne zrovna příjemným překvapením. Důsledky přitom budou svým způsobem iracionální: orgány veřejné moci jim do takto zřízených datových schránek nebudou mít moc co posílat. Ne proto, že by datová schránka nebyla funkční – ale kvůli nutnosti respektovat tzv. oborově správnou datovou schránku. Zjednodušeně: do datové schránky podnikající fyzické osoby (DS PFO) mohou orgány veřejné moci doručovat pouze věci, které se týkají podnikání. A když má někdo podnikání pozastavené, co mu bude OVM doručovat do jeho „podnikatelské“ datové schránky? Maximálně nějaké „resty“ z doby, kdy podnikání ještě pozastavené (přerušené) nebylo.

Ano, mam pozastavenou zivnost od te doby, co jsem se nechal opet zamestnat (protoze to byl jediny zpusob jak neplatit cely dalsi rok zalohy na SP, ktere by mi pak vraceli...) a ano, je to pro mne neprijemne prekvapeni ](*,) Furt jsem si jeste nezvyknul, ze zijeme v Kocourkove...

Dekuji ti, lojzmene. Sice mne to vubec nepotesilo, ale aspon o tom vim a mam cas se nad tim zamyslet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » ned zář 25, 2022 8:56

Používám jako sklad dat aplikaci Datovka od CZ NIC plus každou zprávu ukládám jak obsah, tak doručenku, tak obálku.
Nemám těch zpráv tak ve množství, že by to nějak výrazně zdržovalo.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned zář 25, 2022 13:21

Ref DS povinně pro PFO s pozastavenou činností od 1.1.2023 - @mike: sem natom stejně, taky mám pozastaveno (na 99let) - já tu živnost snad radši zajdu zrušit úplně. kuwa, starosti!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » ned zář 25, 2022 21:25

pavproch píše:.. mám pozastaveno - já tu živnost snad radši zajdu zrušit úplně. ...!


Taky půjdu na živnosťák!
Soukromou datovou schránku asi budu mít. Přesněji, nechám to na osudu. Vlastně na úřadu :-)

A všem připomínám - živnostníci, podnikatelé, vyřešte si zastupitelnost v době delší nedostupnosti.


Já na Lupě sleduji komentáře k přípravě už dva roky, a nelíbí se mi docela sekýrnický způsob zavádění do praxe. Tuším, že spousta malých živnostníků, zvláště ti starší, bude mít problém.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon zář 26, 2022 9:38

NAS už NASuje = serveruje (už sem i synchronizoval svoje PC se "serverem") - jako pc lamu mě vždy udiví, dyž něco funguje hned napoprvé... Hezky!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » pon zář 26, 2022 10:13

Pokusil jsem se ukončit živnost online na www.rzp.cz.
Mám bankovní identitu.
Ale to nestačí, musím mít (zakoupen) certifikát pro odeslání vyplněného formuláře
(ten formulář je snadný pro toho, kdo to dělá často, vyplňoval jsem ho hodinu).

Pro mne je rychlejší se online zaregistrovat na živnostenském úřadě a zajít tam osobně (už zítra).
Spojím to s nějakými nákupy ve městě.

Online formulář umožňuje poslat společně i na pojišťovnu, sociálku, úřad práce, finanční úřad. Jen mít ten certifikát.
Požádám na živnosťáku, ať to oni vyřídí.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon zář 26, 2022 15:03

Ono je potreba neco posilat nekam jinam, kdyz uz mas zivnost pozastavenou? Ukonceni prece neni z hlediska dalsich uradu zadna zmena.

Kdyz jsem pres nekolika lety zivnost pozastavoval, udelal jsem to na socialce. Protoze tam po mne chteli ty nesmyslne zalohy, ktere jsem nehodlal platit a kdyz jsem se vzpouzel, nabidli mi tohle jako moznost a udelali to na miste. S tim, ze se to na ostatni urady rozesle samo, takze uz jsem to dal neresil. Mam matny pocit, ze s tim pak byl mensi problem na zdravotni pojistovne, kde to nejak nezaregistrovali, ci co, ale ten se po upozorneni vyresil.

Jelikoz zijeme v Kocourkove, tak tipuju, ze DS zalozi i tem, co si ted zivnost zrusi :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » úte zář 27, 2022 9:04

karaya1 píše:se vyhnuli nejzásadnější nevýhodě, o které se tu diskutovalo, a to 90denní lhůtě, po které je dokument zmizen (pokud už jste ho do té doby nezmizeli sami).

afaik je na portalu obcana možnost archivace až 1GB zpráv zdarma.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8425
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte zář 27, 2022 11:47

Tak první praktická zkušenost s NASem - pozitivní: zálohoval sem na SSD, synchronizace 0.5TB/300tis souborů trvá výrazně kratší dobu než to bylo se starým serverem = do 10 minut bylo hotovo, bývala to půlhodina+.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » úte zář 27, 2022 14:10

Tak mám živnost zrušenu, na přepážce asi 10 minut, a kdybych s ní nekecal, ještě dřív.
Poznatky:
Podle paní přepážky nelze online provést zrušení (a možná i jiné změny - adresa, atd.) bez datové schránky.

Doporučuji se objednat, pokud je to možné, pokud ne, přijít hned ráno, kdy tam nikdo není.

Můj případ - měl jsem živnost pozastavenu na deset let. Desetiletá hůta uplynula loni v říjnu. Podle informace přepážky, měl jsem živnost opět aktivní, což je správně.
Požádal jsem o ukončení živnosti. Stálo mne to ukázat občanku, udělat tři podpisy a napsat datum a větu, že se vzdávám odvolání proti ukončení živnosti živnostenským úřadem :-) . Tím se vyrušila 15ti denní čekací lhůta a zrušení platí ode mnou zvoleného datumu, od zítřka.
(Zjistil jsem, že už neumím dobře psát rukou :-( )

O tom, že se moje živnost reaktivovala po uplynutí desetileté lhůty věděl živnostenský úřad a finanční úřad. Paní živnostenská přepážka jedním formulářem oznámila ukončení živnosti i finančnímu úřadu.
Protože jsem v tomto mezidobí neživnostil, ani zdravotní pojišťovnu, ani sociálku o tom není třeba zpravovat, pro ty pozastavení živnosti před deseti lety bylo rovno ukončení mé živnosti.
Naposledy upravil lojzmen dne úte zář 27, 2022 14:29, celkově upraveno 2
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » úte zář 27, 2022 14:28

mike píše:Ono je potreba neco posilat nekam jinam, kdyz uz mas zivnost pozastavenou? Ukonceni prece neni z hlediska dalsich uradu zadna zmena.

Jelikoz zijeme v Kocourkove, tak tipuju, ze DS zalozi i tem, co si ted zivnost zrusi :?


Podle článku z Lupy dostane datovou schránku každý, kdo je v státním registru živnostníků. Jsi-li pozastaven, jsi v registru. Jsi-li zrušen, nejsi v registru (alespoň doufám, že ne Kocourkov).
Kdo nemá živnost a není ve statutárním orgánu "Zahradkářská osada Mír", dostane zrušitelnou/znehybnitelnou datovou schránku, až se o to zaslouží přihlásením bankovní identitou na nějaký web státní správy. Do té doby má klid.
Živnostníci, byť pozastavení, datovou schránku dostanou povinně do konce března 2023.

Já si ukončením nepotřebné živnosti zajistil klid do té doby, než použiji bankovní identitu vůči nějakému webu státní správy (je to pohodlné, dlouho neodolám :-) ).
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 14:40

lojzmen píše:Jsi-li pozastaven, jsi v registru. Jsi-li zrušen, nejsi v registru (alespoň doufám, že ne Kocourkov).
No, s tim si nejsem jisty. Vsimni si volby "Pouze platne" vs "Platne i Neplatne" (nebo nejak podobne) pri vyhledavani v rejstriku. Neplatne jsou i zrusene zivnosti.

No a nemyslim si, ze je to Kocourkov - ono to slouzi i pro zpetne dohledavani. Vem priklad - "vytvoris" zivnost 1.1.xxxx, zrusis zivnost k 30.12.xxxx, myslis, ze by napr. Danovy urad nemel mit moznost zjistit, ze jsi prakticky cely rok "xxxx" byl zivnostnikem?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » úte zář 27, 2022 15:11

lojzmen píše:Můj případ - měl jsem živnost pozastavenu na deset let. Desetiletá hůta uplynula loni v říjnu. Podle informace přepážky, měl jsem živnost opět aktivní, což je správně.

Můj případ: měl jsem živnost pozastavenou na 10 let, což by mi vypršelo v říjnu, tak jsem tam na konci srpna šel a obnovil (tak trochu mě to i dokopalo nějaké věci dodělat a mít i smysluplnou náplň pro ŽL :wink: ); paní o tom rovnou zpravila i finančák, pojišťovnu a sociálku. Následně mi došly dopisy z pojišťovny i sociálky, že vzhledem k zaměstnání nemusím platit žádné zálohy.

Trochu se divím, že ti to obnovili a sociálka/pojišťovna to nechaly být (už jen kvůli ročnímu přehledu).
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » úte zář 27, 2022 19:54

Apuka - asi správný postřeh. Takže nevím, co se bude dít. Zítra se podívám do rejstříku na svou živnost (podle IČO).
Tak teď na to koukám, je tam, že "Zahájeno: xyz Ukončeno: 27.09.2022".

karya1 - je tam ještě jeden údaj, kterého jsem si předtím nevšiml. Já to "Přerušení provozování živnosti oznámené podnikatelem:" mám do 31.12.2021.
Takže nikoli ukončení loni v říjnu, jak jsem chybně psal, ale na konci roku. Co sociálka udělá uvidím až příští rok. Doufám, že nic. Alespoň to mi naznačila paní na přepážce, že to nevědí, neboť došlo k automatickému obnovení živnosti a sociálka se to nedozvěděla (Co vím, prý svět sám pro sebe ve státní správě, brání se připojení do státních, aby jim jejich starý historický, ale funkční SW taky nespadl (=katastrofa, dávky atd.) - jsem loni předloni někde četl).

Nebo mi někdy v budoucnu příjde pokárání, že jsem neodevzdal "Přehled...".

Co zdravotní pojišťovna netuším.

p.s. dovedete si představit to politické peklo, kdyby dávky měsíc dva nefungovaly? Viz registr vozidel a pod.
Dát dávkařům dávky na dva měsíce dopředu nelze, většina je hodně mimo na Gausovce.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte zář 27, 2022 20:04

Se stezuji na nasi stupidni externi outsourcovou IT spolecnost. Odpojili nas jako dnes samostatnou byvalou cast koncernu a proto udelali novy print server pro nas, kam prevedly (nektere!!!) tiskove fronty a silne nas tlacili, abychom skroo okamzite zmenili u vsech prislusnych tiskaren stary server na ten novy. My jsme to udelali - a ted se ukazalo, ze ono to nefunguje. Ty pitomci zapomeli takovou malickost - nastavit firewall mezi nasim systemem a jejich servrem :twisted:.
Aby to nebylo tak jednoduse resitelne, tak "oprava" vyzaduje zadost se slozitejsim schvalovanim (securitaci) - a momentalne nikdo nevi, kdo ma na podani zadosti opravneni. Ja (ani nikdo od nas) ne, hosi od print servru taky ne :roll: ](*,) ](*,) ](*,) :smt071
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec