Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob dub 8, 2017 9:10

pavproch píše: Dá sa někde v Androidu vypnout zvuk doprovázející start systému po zapnutí přístroje?


U androita 4.2.2. lze jedině dohranou aplikací "silentboot"


Tak nic dohrávat není třeba, stačí před restartem přepnout do "silent" mode a je to fertig... a na to sem přišel sám, valstní in(g)teligencí... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod slash1111 » sob dub 8, 2017 10:06

pavproch píše:...a na to sem přišel sám, valstní in(g)teligencí... :mrgreen:


urcite? :D
pavproch píše:Počebuju poradit, vaše předchozí rada se prokázala jako nerada.... :mrgreen:
... Dá sa tam někde vypnout zvuk doprovázející start systému po zapnutí přístroje?

slash1111 píše:tak potom ti ostava iba vyskusat pred vypnutim mobilu vypnut vsetky zvonenia (tichy rezim), ci to pri starte pomoze...
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob dub 8, 2017 10:10

A sakra....to sem nějak (tehdy) přehlíd/nezaznamenal.... takže tenkrát si mi to radil (díky), já to přehlíd a fčíl sem na to přišel vlastním postupem.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » sob dub 8, 2017 10:13

wawrik- na auto.cz ignoruje uBlock tu background reklamu
zkousel jsem pres right click -> block element, ale nic
Naposledy upravil Lipon dne sob dub 8, 2017 10:19, celkově upraveno 1
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4905
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob dub 8, 2017 10:17

Na auto.cz je nějaká reklama? Fakt?

Obrázek

God bless AdsFilter.... :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv dub 27, 2017 18:23

Potřebuju popostrčit či napovědět....

V PC mám nainstalovány 4 různé tiskárny, jedna z nich je označena jako výchozí, mám zakázánu změnu tiskárny podle sítě.

Všechny programy (word, excel, autocad atd...) tu volbu výchozí tiskárny respektují a nabízejí ji jako "první" volbu při tisku... jen mozzila thunderbird prostě ne, nabízí jako "první" volbu jinou než tu nastavenou "výchozí" tiskárnu... a já to prostě nedokážu změnit (nebo lépe řečeno nepřišel jsme na to, kde to v té mozzile se dá nastavit....)... poradí mi někdo?

Thunderbird 3.1.20 (mám zakázané aktualizace na novější verze, schválně)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » čtv dub 27, 2017 18:57

From the menu bar select Tools-Options-Advanced-General
Select the Config Editor
Promise to be careful
Enter the following into the search field: print_printer
When that line appears, right click it and select Reset
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv dub 27, 2017 19:41

Bingo!

Kuju, převelice. :smt023
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28247
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » stř kvě 10, 2017 21:42

Mám cca 10000 lineárních rovnic s asi 20 neznámýma. Samozřejmě to nemá jednoznačný řešení. Dejme tomu bych byl schopen empiricky nastavit nějaký relace mezi neznámýma, že by mi jich stačilo asi 8, ale kdyby to šlo bez toho, nezlobil bych se. Samozřejmě mě zajímají hodnoty těch neznámých, tak aby ty rovnice co nejlépe vycházely, tj. nejspíš součet čtverců odchylek byl nejmenší.
Teoreticky by to měl umět solver (řešitel) v Excelu, pro ten to ale asi je příliš složitý výpočet, tedy ho to zasekne. Napadá někoho nějaké co nejsnazší řešení (nelpím na extra vysoké přesnosti) jak se dobrat cíle? Budu rád i za dobrý tip, co napsat do googlu, bo nevím, jak se ten můj problém vlastně jmenuje.

edit: tak už se mi nějak podařilo rozchodit solver v excelu, akorát mi to vyhazuje nesmyslný hodnoty, tak buď jsem blbě interpretoval zdrojový data, nebo se prostě excel zaseknul na nějakým lokálním minimu a nemůže se dostat k lepšímu výsledku.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8423
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » čtv kvě 11, 2017 7:14

To, co popisuješ, se dá matematicky zapsat jako Hx = y, x je vektor neznámých, y vektor pravých stran lineárních rovnic, H je matice koeficientů v jednotlivých rovnicích. Protože je H o dost větší než je třeba, nejde jednoduše udělat H^-1, ale je potřeba jít přes (třeba) nejmenší (nevážené) čtverce: (H^T * H)^-1 * H^T, kde H^T je transponovaná H. Čili řešení bude:
x = [(H^T * H)^-1 * H^T] * y
V Matlabu to je na řádek, v Excelu jsem nikdy neprogramoval, tak nevím. Svého času byl třeba online dostupný Sage a dalo se v něm i bez registrace nechat spočítat něco jednoduchého.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob kvě 20, 2017 2:33

Jeden z mych disku nedavno vyhlasil chybu, vadny sektor a checkdisk ho opravoval asi hodinu. Udelal jsem kompletni zalohu, pustil diagnostiku a nevypada to s nim dobre:
SERIOUS ISSUE : your hard disk has 415 reallocated sectors. ...

The overall fitness for this drive is 17%.
The overall performance for this drive is 40%.

Nejvyssi cas ho vymenit, nez chcipne uplne. Koukam tedy po novem a zaujaly mne nove hybridni disky od Seagate, konkretne 1 TB Firecuda. Co si o tom myslite? Pouzil bych ho jako datovy a na casto pouzivane aplikace, system je na jinem. Neni zas o tolik drazsi, nez standardni 1 TB disky a 1 TB SSD (zatim) kupovat nehodlam.

Me priority jsou spolehlivost, nizky hluk a rychlost, v tomto poradi. Do standardnich Barracud se mi uz moc nechce, protoze odchazejici je jedna z nich a s jinyma znackama nemam moc zkusenosti. Pouzivali jsme totiz hlavne Barracudy, az do nejakych 500 GB byvaly dobre, ale s vetsima byly problemy a co jsem cetl, tak celkem vseobecne.

BTW, odchazi mi 750 GB disk a mam jeste 250 a 500. Oba mensi jsou starsi a diagnostika se tvari, ze jsou v pohode, pricemz ten prvni muze mit uz 10 let a pouziva se skoro denne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » sob kvě 20, 2017 7:04

@mike: hehe, seagate su paradoxne jedny z najporuchovejsich diskov, horsie jak WD, kup si hitachi

skor jak zacnes tvrdit, ze som si to vycucal z prstu, tak napriklad tady http://www.pcworld.com/article/3071180/storage/who-makes-the-most-reliable-hard-drive-latest-backblaze-survey-claims-to-know.html

a nie je to jediny zdroj, seagaty dlhodobo nevychadzaju velmi dobre... wd je prumer, hitachi vacsinou byva na prvych prieckach...

http://www.k24.cz/product/361845/HGST_1TB_Ultrastar_7K2_1W10001.html
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Miras » sob kvě 20, 2017 19:55

Ten marketingovej nesmysl v podobě hybridních disků se ještě prodává, jo? Se divím, přínos v rychlosti nula nula nic, akorát další kurvítko navíc...

Na to bych se fakt vykašlal, jestli máš nějaký psychický problém s SSD, tak radši obyčejnou plotnu. Značku bych zas tak neřešil, jedna edice se víc povede WD, druhá zase Seagatu. Disky musíš brát jako spotřební materiál, kup dva kusy, pravidelně zálohuj, hlídej diagnostiku a až zase začnou naskakovat realokovaný sektory, tak to buď v záruce reklamuj, nebo po záruce zahoď a kup další.

Btw: možná si to tu už někdy psal, ale cože máš proti SSD? Cena, nebo nějaký jiný problém? Koukám, že už je to dva roky, co funguju s 1TB SSD a nelitoval jsem ani jednou. Dřív jsem si myslel, že kombinace menší SSD na systém a plotna na data je dobrej nápad. Ale jak jsem si zvyknul na rychlost SSD, dost rychle jsem zjistil, že to čekání, když chci pracovat s něčím z datovýho disku, mě nebaví...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned kvě 21, 2017 0:42

grco píše:skor jak zacnes tvrdit, ze som si to vycucal z prstu, tak napriklad tady

Proc bych to delal? Vim o tom, proto jsem psal, ze Barracudu nechci. Vsimni si ale, ze trend se otocil a v posledni dobe uz na tom byly Seagaty lip, nez WD. Pricemz to urcite ovlivnovaly i starsi typy, takze nove na tom mohou byt jeste lip. No a ty Firecudy jsou nova rada.

Jediny disk, ktery mi kdy chcipnul bez varovani, byl WD. Sice ho v zaruce vymenili, ale zachranu dat jsme samozrejme museli platit sami (shorela elektronika, takze se podarilo vsechno). Seagaty vzdycky varovaly dlouho predem. Jeden se mi odmital roztocit, kdyz mu bylo horko. Nejdriv v letnich vedrech, pozdeji teplota klesala a tesne pred vymenou jsem ho musel strcit do lednicky, aby se naposled roztocil :) Ale povedlo se.

Miras píše:Ten marketingovej nesmysl v podobě hybridních disků se ještě prodává, jo? Se divím, přínos v rychlosti nula nula nic, akorát další kurvítko navíc...

Koukal jsem na recenze a tvrdi, ze starsi typy byly opravdu k nicemu, ale tenhle uz funguje. Mne to neprijde jako blby napad, jestli je to udelane spravne. Kurvitko by to taky byt nemuselo, SSD je tam ciste jako cache a kdyby odesla, tak disk muze fungovat bez ni. Teoreticky, jestli je to udelane spravne...

Takze bych mel standardni disk s 8 GB rychlejsi cache a do tech 8 GB by se mi nejspis vlezly vsechny aplikace, co by tam byly.

Miras píše:Disky musíš brát jako spotřební materiál, kup dva kusy, pravidelně zálohuj, hlídej diagnostiku a až zase začnou naskakovat realokovaný sektory, tak to buď v záruce reklamuj, nebo po záruce zahoď a kup další.

Rozumim, ale tohle neni muj styl. Mam rad, kdyz neco jednou koupim a ono to funguje a nemusim se o nic starat. Nemam rad Tamagoci, co furt s necim otravuje a musi se hlidat, aby nechciplo.

Miras píše:Btw: možná si to tu už někdy psal, ale cože máš proti SSD? Cena, nebo nějaký jiný problém?

Tady hlavne cena, jde o disk, kde bude vetsina dat, ktera se pouzivaji jen obcas. Mapy, fotky, stare toolkity, symboly pro spoustu verzi systemu apod. Kdyz uz ta data potrebuju, tak mne nejaka sekunda nevytrhne, ani ted mne rychlost pristupu nijak neomezuje a to jsou na chcipajicim disku, ktery je kvuli premapovanym sektorum pomalejsi.

No a pak taky neduvera. Z ploten chcipleho disku data obvykle dostanes, kdyz chcipnou cipy na SSD, tak tipuju, ze mas smulu. Taky mam historicky v hlave, ze cipy maji zivotnost velmi omezenou poctem zapisu. To se sice urcite vylepsilo plus tam muze (spis musi) byt chytry radic, ktery zaridi, aby se neprepisovalo porad jedno misto, ale stejne neduvera zustava. Na system to klidne pouziju, na data se mi moc nechce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Miras » ned kvě 21, 2017 5:40

mike píše:Koukal jsem na recenze a tvrdi, ze starsi typy byly opravdu k nicemu, ale tenhle uz funguje. Mne to neprijde jako blby napad, jestli je to udelane spravne. Kurvitko by to taky byt nemuselo, SSD je tam ciste jako cache a kdyby odesla, tak disk muze fungovat bez ni. Teoreticky, jestli je to udelane spravne...
Vážně si ve svým věku ještě tak naivní, aby si tomu věřil? Proč by to dělali, dát tam kurvítko a pak se snažit o to, aby to fungovalo i bez něho? :-)
Četl jsem pár recenzí i na první generaci a taky si nevybavuju, že by některá z nich byla negativní. Reálný zkušenosti však byly dost tristní, právě SSD část byla jedna z nejporuchovějších částí.

mike píše:Takze bych mel standardni disk s 8 GB rychlejsi cache a do tech 8 GB by se mi nejspis vlezly vsechny aplikace, co by tam byly.
Pokud víš, co používáš nejčastěji, což předpokládám víš, tak už by mi přišlo rozumnější koupit si nějaký malý SSD samostatně a dát si na něj co potřebuješ sám, než to nechat na jakýsi černý skříňce.

mike píše:Taky mam historicky v hlave, ze cipy maji zivotnost velmi omezenou poctem zapisu. To se sice urcite vylepsilo plus tam muze (spis musi) byt chytry radic, ktery zaridi, aby se neprepisovalo porad jedno misto, ale stejne neduvera zustava.
Tady si trochu protiřečíš. Máš to v hlavě historicky v zásadě správně, životnost omezená je, ovšem:
- už se myslím dávno mockrát ukázalo, že tahle prvotní nedůvěra byla dost přehnaná, reálná životnost je daleko za morální.
- se zvyšující se kapacitou SSD disku se zvyšuje i jeho životnost! Takže věřit víc malý SSD cache (se kterou se děje bůhví co a nemáš možnost to nijak ovlivnit), než celýmu velkýmu SSD disku, o kterej se můžeš nějak starat, moc logiky nedává.
Můj má po dvou letech takovýho běžnýho domácího šudlání naběháno 5000 hodin, zapsáno nějakých 5TB dat a zdraví je 100%. Denní záloha zabere v průměru tak pět minut. Schválně se ještě mrknu v práci, tam dostává zabrat víc.

Ale jak se tu s oblibou píše při zkoušení nových věcí - kup, vyzkoušej a (za pár let, pokud neodejde dřív) poreferuj :wink:
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned kvě 21, 2017 6:12

Miras píše:Vážně si ve svým věku ještě tak naivní, aby si tomu věřil? Proč by to dělali, dát tam kurvítko a pak se snažit o to, aby to fungovalo i bez něho? :-)

Protoze na kurvitka neverim. Vim, ze je to popularni povest, ale pri hlubsim zamysleni nedava smysl. V tomhle pripade uz vubec ne. No a taky vim, jak funguje cache. Kdyz v ni data nejsou (nebo nejdou precist), tak se proste prectou z disku. Vlastne by asi dalo vetsi praci udelat to tak, aby disk po selhani SSD cache prestal fungovat, nez naopak. Samozrejme se neda vyloucit nejaka blba chyba v kodu, treba spatne osetreni chyby pri praci s SSD, ale s lidma, co pisou tyhle veci, jsem pracoval a to je trochu jiny level, nez bezni aplikacni programatori. Jiny zpusob uvazovani, z hlediska osetreni chyb az paranoidni.

Miras píše:Četl jsem pár recenzí i na první generaci a taky si nevybavuju, že by některá z nich byla negativní. Reálný zkušenosti však byly dost tristní, právě SSD část byla jedna z nejporuchovějších částí.

Neco konkretniho? Vlastni zkusenost, odkaz apod.

Miras píše:Pokud víš, co používáš nejčastěji, což předpokládám víš, tak už by mi přišlo rozumnější koupit si nějaký malý SSD samostatně a dát si na něj co potřebuješ sám, než to nechat na jakýsi černý skříňce.

Jo, ale ted potrebuju urgentne vymenit datovy disk, systemovy muzu resit casem, to nehori. Cerna skrinka mi celkem nevadi, uz jsem si zvyknul, jelikoz jsou vsude. V kazdem disku je pomerne slozity firmware uz ted, jen o nem nevis. To same v chipsetu, Inteli jsem mel moznost videt, desitky tisic radku kodu. Podobne OS, core ma radove vic a vsechno na nem zavisi. V cem tedy zasadni rozdil u SSD cache?

Miras píše: - už se myslím dávno mockrát ukázalo, že tahle prvotní nedůvěra byla dost přehnaná, reálná životnost je daleko za morální.

Moment, nejde o moralni, ale o fyzikalni zivotnost. Ta hradla proste odejdou. Urcite je realna zivotnost vetsi, nez ta definovana, protoze ta je zarucena. Klidne to muze vydrzet 10x tolik, ale nemuzes se na to spolehnout a tipnul bych, ze firmware takove sektory proste vyradi.

Miras píše: - se zvyšující se kapacitou SSD disku se zvyšuje i jeho životnost! Takže věřit víc malý SSD cache (se kterou se děje bůhví co a nemáš možnost to nijak ovlivnit), než celýmu velkýmu SSD disku, o kterej se můžeš nějak starat, moc logiky nedává.

Jak to myslis, starat? V podstate to moc nemuzes ovlivnit, vsechno zalezi na firmware. Aby spravne mapovalo bloky a snazilo se rovnomerne rozdelovat data podle poctu zapisu.

Miras píše:Ale jak se tu s oblibou píše při zkoušení nových věcí - kup, vyzkoušej a (za pár let, pokud neodejde dřív) poreferuj :wink:

Njn, zvazuju, jestli ma tenhle experiment smysl. Zrovna mne docela nastvala ta varna deska (vlakno Stiznost), u ktere jsem cekal, ze vydrzi aspon 20 let :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned kvě 21, 2017 6:46

Nasel jsem toto: SSHD will function as normal Hard Drive when the SSD Cache wear out. Minimalne Toshiba tedy potvrzuje, co jsem psal vys.

A co jsem zatim nasel o problemech s hybridnimi disky, tak se tykaly prvnich Seagate modelu, ale problem nebyl v SSD, ale v agresivnim power manadementu, ktery rotacni cast disku neustale vypinal a zapinal, coz samozrejme melo nasledky. Krome nizsi zivostnosti v tom, ze se objevovaly nahodne pauzy, nez se disk roztocil. Jde ale o problemy 4 - 5 let stare a Seagate tvrdi, ze je vyresil. S SSD cache mohla byt souvislost v tom, ze pri cteni z cache se pristupovalo k rotacni casti min a firmware ji tudiz mohl casteji uspavat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » ned kvě 21, 2017 9:14

Ked to chces na data a system mas na inom disku, tak ti je hybrid na dve veci.

Na data si kup klasicky disk a neries vymysly pre ludi, ktory nemaju na dva samotne disky.

Hybrid je kompromis, co sa tyka ceny, a mista (nedostatok slotov - notebooky).

Ked moc neriesis cenu (co myslim, ze ty neriesis) a je pre teba dolezita hlavne spolahlivost, tak je samozrejme lepsie mat SSD na system a obyc HDD na data, najlepsie viac kusov v RAIDe, a este si ten systemovy disk pre mna za mna zalohovat automaticky na ten RAID (ja by som to sral lebo nemam problem reinstalovat system, ale ty to nemas rad).

Takisto pokial viem, tak si zastanca desktopu, takze by si nemal mat problem s miestom v skrini.

Hybrid je proste paskvil.

Kupil by som si deskstar alebo ultrastar od hitachi (HGST), alebo nejake tie red/black westerny...

WD inac to hitachi uz pred par rokmi kupili, tak dufam, ze sa skor od nich nieco poucili, a nie ze naopak skazili to, co delali dobre. :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » ned kvě 21, 2017 9:28

Neduvera v SSD disky je samozrejme hlavne z toho dovodu, ze si ludia kupuju tie nejlevnejsi SSD, co zozenu. Nie je SSD ako SSD. Je samozrejme rozdiel v 500GB SSD za 5 tisic a za 10 tisic. Ta cena nie je dvojnasobna len tak pre srandu.

Nevravim, ze SSDcko nemoze odist, moze, takisto ako aj klasicky disk, lenze vacsinu ludi, co si nekupuju nejaky shit na aliexpres, to nepotka, a jak pisal Miras, ta zivotnost je v praxi vyssia, jak je moralny zivot toho disku.

Ja si musim zaklepat, ale este mi ziadne SSD neodislo, ani doma, ani v praci a to uz momentalne iny disk ako SSD ani nemam. Aj na desktope v praci mam 2 SSD a ziadny klasicky disk a nemal som este ziadny problem.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Miras » ned kvě 21, 2017 20:17

mike píše:Neco konkretniho? Vlastni zkusenost, odkaz apod.
Vlastní zkušenost jen s tou rychlostí, měl jsem možnost relativně dlouhodobějšího zkoušení a rozdíl mezi původním HDD a po zmigrování na SSHD byl fakt nulovej. Co se týče (ne)spolehlivosti, tak naštěstí jen neurčitý zmínky různě po fórech.

mike píše:V cem tedy zasadni rozdil u SSD cache?
Co poradíš někomu, kdo chce univerzální bundu od -15 do 15? Napíšeš mu, že chce blbost a ať si koupí bundy minimálně dvě. S diskem platí to samý. Chceš disk rychlej, o velký kapacitě, za málo peněz - kravina. Kup si dva :wink: V rámci možností vyznávám metodu KISS. Dvě různý technologie, každá má svoje silný a slabý stránky a nemyslím si, že by jejich kombinací vzniknul produkt spolehlivější - naopak. :wink:

mike píše:Jak to myslis, starat?
O SSD se můžeš starat například tak, že ho nebudeš plnit až po dekl, ale necháš firmwaru kus místa pro život. Kdoví, jestli se chytrost ve firmwaru pro cache chová taky tak šetrně?

mike píše:Nasel jsem toto: SSHD will function as normal Hard Drive when the SSD Cache wear out.
Tak nevím, jestli mě to uklidňuje. Popravdě ani moc ne. Představa, že mi nějaká součástka v disku v tichosti umře, aniž by mi o tom dala jakkoliv vědět a aniž bych měl reálnou šanci to poznat, mě moc nepřitahuje.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned kvě 21, 2017 22:16

grco píše:Na data si kup klasicky disk a neries vymysly pre ludi, ktory nemaju na dva samotne disky.

Hybrid je kompromis, co sa tyka ceny, a mista (nedostatok slotov - notebooky).

Vidim to jinak. Jako klasicky disk s velkou cache. Coz mi prijde jako dobry napad. Puvodne jsem hledal klasicky disk, nahodou narazil na tohle a myslenka mne zaujala. Za celkem dobrou cenu muzu mit disk, ktery bude mit to dobre z klasickych a SSD disku. Samozrejme to taky muze dopadnout tak, ze bude spojovat to spatne z obojiho. Proto vaham.

Na druhou stranu, Seagate na nej dava 5 let zaruku, takze si celkem veri. Na normalni Barracudy jsou dva roky. Takze jestli je na nem neco spatne, tak by se to nejspis projevilo v zaruce.

grco píše:Takisto pokial viem, tak si zastanca desktopu, takze by si nemal mat problem s miestom v skrini.

Mam midtower a vic, nez tri disky, se tam nevejdou a ty uz jsou tam ted.

grco píše:WD inac to hitachi uz pred par rokmi kupili, tak dufam, ze sa skor od nich nieco poucili, a nie ze naopak skazili to, co delali dobre. :D

Optimisto ;-)

grco píše:Neduvera v SSD disky je samozrejme hlavne z toho dovodu, ze si ludia kupuju tie nejlevnejsi SSD, co zozenu. Nie je SSD ako SSD.
...
Nevravim, ze SSDcko nemoze odist, moze, takisto ako aj klasicky disk, lenze vacsinu ludi, co si nekupuju nejaky shit na aliexpres, to nepotka, a jak pisal Miras, ta zivotnost je v praxi vyssia, jak je moralny zivot toho disku.

Z ceho je ma neduvera jsem psal vys. Mezitim jsem trochu hledal a vypada to, ze realne zkusenosti potvrzuji me obavy. SSD odchazeji, odchazeji od vsech vyrobcu a odchazeji bez varovani. Ani diagnostika nevaruje, proste to chcipne a data se zachranit nedaji. Klasicke disky obvykle varuji predem a problemy jsou videt na diagnostice.

Ze se ti to jeste nestalo nic neznamena, chybovost nebude radove vetsi, nez u klasickych disku. Taky jak dlouho SSD mas, ze. Bral bych to az tak po 5 letech.

Co se tyce moralni zivotnosti, nesouhlasim. Disky uz se velikosti dostaly tam, kde je vykonem CPU, uz nepotrebujes upgradovat kazdych nekolik let, protoze mas malo. Mam pocitac s i7 chipsetem, jeden z prvnich, takze uz celkem stary (7 let nebo vic?) a nemam zadnou potrebu vykon vylepsovat. Naprosto mi staci. Podobne u disku, ted mam dohromady 1.5 TB a uplne mi to staci, novy disk chci jen jako nahradu za odchazejici, nepotrebuju vic mista. Nejstarsi z tech tri ma minimalne 10 let a nicemu to nevadi. Nejsem zadny frikulin, ktery musi mit porad neco noveho, naopak. Kdyz mi neco vyhovuje a staci, nemam potrebu menit. To jsem mel driv, protoze mi vykon, misto na disku a pamet nestacila, ted uz ale jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned kvě 21, 2017 22:31

Miras píše:S diskem platí to samý. Chceš disk rychlej, o velký kapacitě, za málo peněz - kravina. Kup si dva :wink:

Viz vyse, vidim to jinak. Nechci rychlej disk o velky kapacite za malo penez. Chci klasicky disk a prijde mi jako dobry napad, ze ma navic velkou cache.

Miras píše:V rámci možností vyznávám metodu KISS. Dvě různý technologie, každá má svoje silný a slabý stránky a nemyslím si, že by jejich kombinací vzniknul produkt spolehlivější - naopak. :wink:

Jenze ono je to jinak. Neni to kombinace klasickeho disku a SSD. Flashky jsou tam jen jako cache, ne jako datove uloziste. Cache je v kazdem disku, nekolik MB nebo desitek MB RAMky. Nektere maji (nebo aspon mivaly) dokonce 1st level mensi a rychlejsi a 2nd level vetsi a pomalejsi RAM. Tady je 2nd level z flash pameti a rozdil je jen v tom, ze cache je perzistentni a nemusi se znovu plnit po zapnuti. A samozrejme o 2 - 3 rady vetsi, coz muze byt dost zasadni plus.

Chci tim rict, ze to v principu neni nic moc navic proti klasickemu disku, jen vylepseni cache technologie. Z hlediska KISS to same.

Miras píše:Kdoví, jestli se chytrost ve firmwaru pro cache chová taky tak šetrně?

Tezko rict, ale mezitim jsem narazil na info, ze na cache u hybridnich disku se pouzivaji jine flashky, nez na SSD. Mensi bunky, vetsi (o dva rady) pocet zapisu a samozrejme drazsi. Takze setrnost mozna neni nutna a navic, jestli je fw napsany rozumne, tak by se po naplneni obsah cache zas tak casto menit nemusel.

Miras píše:Tak nevím, jestli mě to uklidňuje. Popravdě ani moc ne. Představa, že mi nějaká součástka v disku v tichosti umře, aniž by mi o tom dala jakkoliv vědět a aniž bych měl reálnou šanci to poznat, mě moc nepřitahuje.

Zrovna tohle by mohla rict diagnostika. To same, jako kdyz ti umrou nejake sektory a disk je v tichosti premapuje. Za coz taky platis ztratou vykonu. Mnohem vic by mi vadilo, kdyby kvuli chciple flashce prestal fungovat cely disk. A kdyby SSD odesel bez predchoziho varovani.

BTW, hybridni disk jsem mel na svem poslednim iMacu v praci, tenkrat to myslim byla maximalni konfigurace. Nesnasel jsem ten blby kram, ale rychly byl, to zas jo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » pon kvě 22, 2017 7:00

No tak si kup hybrid. Prides tu, zeptas se, dostanes 2 nazory, ze je to naprd, ale aj tak si to stale budes obhajovat, jake je to dobre. :P

Kup si Seagate Firecuda ci jak to bolo, s 5 letou zarukou. Aj tak si sa uz rozhodol predtym, jak si tu dal dotaz. :P
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Miras » pon kvě 22, 2017 7:59

@grco: Moje řeč 8)

mike píše:Zrovna tohle by mohla rict diagnostika.
To je otázka. Koukám na výpis SMART atributů SSHD od WD, Seagate i Toshiby a žádný atribut, pod kterým bych tušil buď kondici, nebo alespoň funkčnost SSD cache tam nevidím. A pokud je to jen moje slepota a ten atribut tam je, tak je otázka, jestli ti pak systém nebude nadávat, že máš poškozený disk a ať ho koukáš vyměnit, když se náhodou dostane mimo meze.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2017 17:51

@grco: dotaz jsem sem dal asi 10 minut po tom, co jsem na nej poprve narazil a rozhodnuty nejsem ani ted. Jinak bych to neresil a proste bych ho koupil. Vetsinu toho, co jsem pak napsal, jsem dohledal az ex-post. Coz bylo samozrejme uzitecne, akorat se jako vedlejsi efekt budu vic bat SSD, jsou na tom hur, nez jsem si myslel.

Ptal jsem se mj. proto, kdyby mel nahodou nekdo konkretni zkusenost s timhle diskem. Nebo validni namitky proti. Vase plynou IMO z nepochopeni koncepce, berete to jako kombimaci dvou typu disku. klasicky plus maly SSD, a to podle mne neni. Castecne za to asi muze marketing, ktery se tak hybridni disky snazi prezentovat.

@Miras: ktery system nadava, kdyz jsou nejake SMART hodnoty mimo rozsah? Mam Win7 a nenadava ani ted, prestoze je na tom ten disk na vymenu docela spatne. Musel jsem si pustit 3rd party tool, abych to videl.

No a jestli je pravda, ze ta cache je z lepsich flashek s milionem zapisu, tak se zrejme hned tak neosoupou :) Tohle byla ovsem obecna informace, ne k tomuhle konkretnimu disku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » pon kvě 22, 2017 18:21

Ano, ked s tebou nesuhlasime, tak to znamena, ze sme nepochopili koncepci :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2017 18:31

:roll: nedelej apuku. Psal jsem, v cem konkretne to vidime jinak. Kombinace dvou disku versus disk s velkou cache.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Miras » pon kvě 22, 2017 18:33

@mike: Když ty taky čteš, jen co se ti hodí. Osobní zkušenost jsem psal, rychlostní přínos 0. Tak nevidím jedinej důvod, proč takovej disk kupovat, větší spolehlivosti fakt nevěřím.

Když už si v tom samostudiu, nastuduj si ještě něco o realokování sektorů a rezervní oblasti HDD. Nějakých pár stovek realokovaných sektorů fakt není něco, co by disk položilo na lopatky, těch rezervních sektorů jsou zpravidla jednotky tisíc. A teprve až dojdou, tak systém začne nadávat, vygoogli si to. Win 7 určitě taky.
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2017 18:42

Ne, tohle jsem zaregistroval a pocitam s tim, ze efekt muze byl maly nebo zadny. Tohle hodne zalezi na firmwaru a zpusobu pouziti. Ten muzu ovlivnit, protoze vim, jak ma cache pracovat, fw to samozrejme muze zabit.

Ze by mel byt spolehlivejsi jsem snad nikde nepsal, k tomu taky nevidim duvod.

Realokovane sektory disk nezabijou, ale zpomali a u toho meho uz se objevily i vadne a SMART to hlasi. Plus fitness 17 %, tam uz bych nejake varovani cekal. Ale kouknu po tom.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » pon kvě 22, 2017 19:50

@mike: Pisal si, ze to chces ako datovy disk, ne? Alebo sa mi to len zda?

Jak som uz pisal predtym, hybrid dava mozno zmysel u nejakeho notebooku, kde nemas moznost mat dva disky. A mas tym padom system aj data na jednom. Vtedy ti to casto pouzivane aplikacie hodi do cache a budu mozno startovat o trochu rychlejsie, ale nie tak rychlo, ako keby si mal system na plnohodnotnom SSD.

Si si vedomy toho, ze to ma tu cache len 8GB, ne? A pri kazdom zapise na ten disk, ti ju to prepise, pretoze sa to snazi urychlovat aj zapisy, narve to tym padom najskor do cache, a az neskor to prepise na HDD.

Ty ale pises, ze mas disky tri, a ze system mas na inom, predpokladam ssd, ale aj keby nie. Tak ak to chces ako storage disk, tak SSHD pre teba nedava zmysel, aj keby to bolo rychlejsie v praxi (co nakoniec tak uplne ani nie je).

Udaval si, ze je pre teba rychlost az na poslednom mieste. SSD kritizujes, ze su nespolahlive, ako prvu prioritu noveho disku das spolahlivost, a potom sa tu snazis sam seba presvedcit, ze hybrid s SSD cache je dobra volba.

Spolahlivejsi jak normalny HDD nebude. A rychlejsi celkovo taky nie je, len v urcitych pripadoch.

Tu mas tu tvoju Firecudu porovnanu s WD Black (3 roky starsim) http://hdd.userbenchmark.com/Compare/WD-Black-1TB-2013-vs-Seagate-FireCuda-SSHD-1TB-2016/1822vs3902

Hybrid ma rychlejsi WRITE (preco asi, lebo ti bude furt prepisovat tu cache pri zapise), co na datovom disku ti je na dve veci, ale READ ma dokonca pomalsi ako cisty 7200 otackovy HDD od WD.

A Miras ti tu dokonca dava aj vlastne skusenosti, ze to vobec nie je rychlejsie. Takze vlastne to co to ma riesit, to neriesi. Takze to nic nepridava, len zbytocne komplikuje s nulovym vyslednym efektom v praxi.

Takze teraz ta vobec nechapem. U bund sa stazujes na kazdu drobnost, ze na co to tam davali, ze to tam netreba, nicomu to nesluzi, furt opakujes to svoje KISS, ale ides si kupit disk, a vymyslas tuna s diskom, ktory je uplny opak toho. :)

Normalny clovek si do PC da plnohodnotne SSD na system a obycajny spolahlivy velkokapacitny HDD (v lepsom pripade viac), kde bude mat data a ak nema externe NAS na zalohy, tak bude zalohovat to, co potrebuje, z toho SSD na HDD.

V lepsom pripade to SSD neodide pocas rozumnej doby (kym clovek nebude upgradeovat), v horsom si kupi nove a obnovi data z HDD.

Takze ak este nemas SSD (co dufam, ze mas, lebo inak ta nechapem), tak si kup 1 poriadne samostatne SSD, aspon 500gb. A na data spolahlivy HDD, ako napriklad Hitachi Deskstar/Ultrastar alebo WD Black.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

PředchozíDalší

Zpět na Pokec