Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 28, 2022 18:04

Jo. Vystoupit a nastoupit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49410
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 28, 2022 18:05

Jo vlastně, u tohoto Windows asi je... mě to zmátlo.
To jsem si myslel, že v tom PC není moc co nastavovat. U toho Windows jsem si nebyl jistý, jestli se tam musí nastavovat nějaké parametry atd nebo jestli je to jen jako instalovat hru . Díky
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 28, 2022 18:06

pavproch píše:funguje vám irozhlas.cz? mně hlásí celé odpoledne 502-Bad gateway


Jo, funguje.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » čtv dub 28, 2022 18:06

Mě nejede irozhlas ani ČT24. Těžko říct a nechci být zlým prorokem, ale řekl bych že Rusko pracuje.

Před dvouma hodinama obojí jelo. Všechno ostatní jede pořád.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv dub 28, 2022 18:09

Jo, tosem chtěl taky naspat - hack.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 28, 2022 18:24

Mně adresa irozhlas.cz teď normálně funguje, čt24 ne.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv dub 28, 2022 18:27

Dromedaro píše:Zvládne základní nastavení PC a instalací windows i laik jako já?
U HP (i ostatnich velkych vyrobcu) je to tak, pokud je stroj v zakladnim firemnim nastaveni a jeste se s nim nikdo nehral, ze jej zapnes, on se Te zepta na par jednoduchych veci, ktere by mely byt jasne i laikovi a za kratkou dobu mas nainstalovane Widle pripravene k pouziti. Asi jako mobil, kdyz si koupis novy. Nerikam, ze se to neda "rucne" pozdeji vytunit, ale v pohode to staci.
Na Tebe zustanou pripadne veci jako zabezpeceni antivirem, firewallem a pod, pokud nevyuzijes Widlacky zaklad. A, samozrejme, doinstalovani potrebnych programu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 28, 2022 18:32

Antivir tam myslim byl, kdyz jsem na to koukal. Mam pocit, ze McAfee, coz je strasny shit, ktereho je nutne se zbavit a dat tam neco pouzitelneho (treba ESET). To ovsem v Alze stejne neudelaji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49410
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 28, 2022 18:55

S Eset jsem byl spokojený, používal jsem free verzi, ale na tohle už koupím plnou verzi.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv dub 28, 2022 19:11

Tomas píše:nechci být zlým prorokem, ale řekl bych že Rusko pracuje.


Web ČT24 čelí kyberútoku, mimo provoz je také server Českého rozhlasu
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 29, 2022 12:49

Ty jo... náš provider měl fčíl (už asi opravili) výpadek poštovního serveru (smtp) ale hodně zvláštní: mail o pár kBytech odeslat šel, mail s přílohou (desítky a ž stovky kB) odeslat nešel. To sou mi věci.... já (lama) si doteď myslel, že smtp server je on/off - buď jde nebo nejde.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pát dub 29, 2022 18:19

vcera se mi rozbila mys... potrebuju kvuli mrnavym rukam a blbym zapesti tvar mysi co se uz tak 15 let nevyrabi a od vcera mam mysi kolecko jak na vode, takovy divny a scroluje nekdy nahoru, nekdy dolu, nahodne jak se mu zachce, po mape skace jak splasena koza... jo, kdyz clovek zrovna potrebuje cely odpoledne pracovat, tak se to moc hodi:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pát dub 29, 2022 20:02

Rozhodl jsem se, že si k tomu PC koupím i nový herní monitor, protože ten co mám už je starý, menší, nekvalitní a nové PC bych tím zabil. Na spodku obrazovky už se začaly navíc dělat nějaké fleky. Díval jsem se na nějaké monitory a chtěl bych velký a asi i prohnutý, ale ... jak je to s kompatibilitou PC. Můžu pořídit monitor třeba 32" s rozlišením QHD 2560x1440 a obnovovací frekvencí 144Hz pro moje PC s grafickou kartou RTX3060 a procesorem AMD Ryzen 5 5600G 4.4 GHz? Tomas mi tu psal, že pokud budu chtít hrát hry ve FHD nebo HD neměl by být problém, ale tento monitor už má rozlišení QHD, tak jestli to PC bude zvládat, případně, když na takovém velkém monitoru bude rozlišení menší, jestli ten obraz nebude stát za prd...
Pak se chci zeptat, jestli je to u monitoru s jasem jako u notebooku. U notebooku se udávalo, že je vhodný alespoň 300 nits. U monitoru jsem četl, že za slušnou hodnotu lze považovat jas 250 cd/m2 a kontrast 1000:1, který jsem si všiml, že je u monitoru nejčastěji uváděn. Mě do pokoje odpoledne dost svítí slunce, což teda můžu zmírnit žaluziemi.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » ned kvě 1, 2022 15:24

Já mám tady na stole 4K monitor ale hry na tom hraju normálně v 1080p. Rozlišení na ploše ve Windows ale mám nastavené na 4K (3840x2160). Ničemu to nevadí.

U LCD monitoru jsem jas nikdy neřešil a všechny vždy "svítily" dostatečně. Mám tohle a má 370 cd/m². Jas je nastavenej na 75% a bez problémů to stačí i když mi sem ráno svítí slunce. U notebooku mám třeba 250 nits a na rovinu říkám že na používání venku je to málo. Na slunci je vidět absolutní prd.

32" monitor je už krává velká a asi bych to nechtěl. Těch 28" mi připadne na rozumný použití jako strop.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned kvě 1, 2022 17:06

Když už jsme u těch externích monitorů, jedna otázka od pc lamy: Můj noťas Dell XPS má nativní rozlišení displeje 1920*1080, dokuju ho do doku Dell a čumím na externí monitor Dell s rozlišením taky 1920x1080. Já až do fčíl (právě mě to napadlo se na to zeptat, po ca 5-ti letech provozu) žil v přesvědčení, že když nativní rozlišení noťasu a použité rozlišení ext. monitoru jsou stejné, tak pc nemusí nic "přepočítávat" pro zobrazení na tom ext. monitoru (= menší zátěž CPU) - je to tak nebo sem žil v bludu?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » ned kvě 1, 2022 18:07

Tomas píše:Já mám tady na stole 4K monitor ale hry na tom hraju normálně v 1080p. Rozlišení na ploše ve Windows ale mám nastavené na 4K (3840x2160). Ničemu to nevadí.

U LCD monitoru jsem jas nikdy neřešil a všechny vždy "svítily" dostatečně. Mám tohle a má 370 cd/m². Jas je nastavenej na 75% a bez problémů to stačí i když mi sem ráno svítí slunce. U notebooku mám třeba 250 nits a na rovinu říkám že na používání venku je to málo. Na slunci je vidět absolutní prd.

32" monitor je už krává velká a asi bych to nechtěl. Těch 28" mi připadne na rozumný použití jako strop.


Díky moc.
Já jsem četl v nějakých recenzích od uživatelů, že FHD je na 32" palců už malé rozlišení a ve windows, filmech a některých hrách je to poznat. Ale zase záleží, co považovali za to, že už je to poznat. Většina ostatních uživatelů nic takového nepsala.

Nicméně jsem stejně mezitím o víkendu byl u známého, který má televizi 32" a usoudil jsem, že to by fakt bylo moc velký. To byla ode mě hurá akce ve stylu čím větší tím lepší. Budu nakonec brát nějaký 27" monitor.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » ned kvě 1, 2022 23:07

Dromedaro píše:S Eset jsem byl spokojený, používal jsem free verzi, ale na tohle už koupím plnou verzi.


Teď jsem někde četl, že už nějakou dobu antivir/firewal Defender ve Windows je plnohodnotný a občas v nějakých testech patří k lepším.
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1101
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon kvě 2, 2022 7:12

pavproch píše:žil v přesvědčení, že když nativní rozlišení noťasu a použité rozlišení ext. monitoru jsou stejné, tak pc nemusí nic "přepočítávat" pro zobrazení na tom ext. monitoru (= menší zátěž CPU) - je to tak nebo sem žil v bludu?
Hm... Co Ti na totot rict...

Nic se nikde (v zakladnem nastaveni) "neprepocitava", at pouzivas jakekoliv rozliseni na jakemkoliv monitoru, externim nebo internim. Proste a jednoduse system zjisti, jake rozliseni ma monitor a graficka karta posila na ten monitor obraz v tomto rozliseni. Ale ten obraz spocitat musi tak ci onak, na to nativni rozliseni notasoveho monitoru nema absolutne zadny vliv. Samozrejme, cim vyssi rozliseni pouzijes, tim je vypocet slozitejsi - ale vetsinu toho dela graficka karta a jeho GPU a ne CPU hlavniho procesoru.

Trochu jina situace by mohla byt, kdybys ve Widlich nastavil zvetseni/zmenseni obrazu, napr. na 150%, to by system (CPU) prepocitaval kazdy obraz, bo musi kazde okno zvetsi/zmensit a az ten vysledny obraz posle na zobrazeni graficke karte. Ale toto asi neni Tvuj pripad.
Stejne tak by mohlo dojit k nejakemu vetsimu pocitani, kdybys nepouzil na monitoru nativni rozliseni - ale zase v tom pripade je to spise otazka hlavne pro grafickou kartu, jak se s tim vyporada.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon kvě 2, 2022 8:10

Tak budu objednávat monitor ASUS
Zítra si jdu vyzvednout PC. Rozhodl jsem se, že ještě koupím pořádné repráky (teď mám nějaké malé plastové za 200Kč), herní myš a klávesnici, tak mě teď čeká výběr tohoto. Těším se na tu novou PC sestavu jak malý kluk před vánocema.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 15:35

pavproch píše:je to tak nebo sem žil v bludu?

Tohle je jeste mensi z tech bludu, ve kterych zijes :twisted:

V zasade to popsal apuka, ale obecne, takovehle veci proste neres. Od toho je sw a hw, ktery si s tim poradi, ty si proste nastav, co ti vyhovuje. Dnesni pocitace maji takovy prebytek vykonu, ze i kdyby to zatez CPU/GPU ovlivnilo, tak to bude zlomek procenta, ktery nijak nepoznas. Stejne bezne vyuzivas CPU do 10 %.

Tohle jsou (opet) relikty z doby pred 20+ lety, mezitim doslo k celkem podstatnemu vyvoji. Kdyz takhle zacne premyslet programator, tak se tomu rika mikrooptimilizace a jako architekt mu nadavam ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49410
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon kvě 2, 2022 15:37

Jeden i druhý si samozřejmě neodpustili blbé plky okolo, ale oba odpověděli, kuju. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 2, 2022 15:39

:D kdyz do dinosauru se trefuje tak snadno... ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49410
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 3, 2022 0:49

Amateri z Vodafounu... pred pulnoci mi vypadnul Internet. OK, stejne jsem se potreboval naveceret. Samozrejme nenaskocil, a tak hlasit poruchu. 5 minut mi trvalo prokousat se pres plechovou hubu, tahle je zvlast otravna. Pak cekat na operatora, presvedcit ho, ze jsem opravdu modem restartoval a ze to ma zadat do systemu. Celkem 17 minut na telefonu ](*,) Chvili pote to naskocilo, asi zasunuli vykopnuty kabel. Asi tak po ctvrhodine to zase vypadlo, ale tentokrat to restart modemu spravil. A ted to vypadlo potreti, zas reset modemu :evil:

A to je na zitra hlasena udrzba s ocekavanymi vypadky pulku noci #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49410
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » úte kvě 3, 2022 5:58

objednala sem si svoji jedinou prijatelnou mysku na 4 mistech kde to slo, z jednoho uz odepsali ze ji mozna poslou za mesic, druhybdve mista stornovaly objednavku ze je zbozi nedostupne.

kamos mi vyhrak aukci na ebay ktere se uprimne nikdo jinej neucastnil:D takze budu mit krasnou novou v origo baleni...

kolik tak mysi je potreba mit do zalohy, aby pokryly dalsich 40 let?

moje prvni mys mx310 z roku 2002/2003 kdy sem za ni dala dvoumesicni brigadu slouzi letos vlastne jubilejni 20. rok i kdyz ji mam ted v praci asi posledni 4 roky, mx400 slouzi asi 14 let (napred v praci, ted u ntb), mx1000 asi 15 let /u druhyho pc u tchanu/pak u myho pc po darovaji pc tchanum:D (ale je moc tezka na me na bezny pouzivani) a ta m500 vydrzela presne 2roky a 2 mesice :D

takze mam vlastne doma 1x nahradni mx400 a 1x bezdratovku mx1000 a prijde mi malo mit 2 nahradni mysi (+ u ntb, ta by se dala pripadne vzit k pc/a v praci).

blby je ze mi noc maly mysi nebo moc velky zpusobujou krece a boleni dlane, nebo se mi s nima blbe jezdi.

jeste varianta zkusit tu vertikalni, ale s tim se blbe hraje unreal tournament:D ale nehraju ho ted moc casto...

zlaty obleceni tam se vzdycky neco prijatelnyho najde... ale mys a klavesnice...

jo klavesnici mam taky asi 18 let doma a 15 v praci a 2 nahradni na skrini:D ale zas ms dostal rozum a po nekolika letech zastavene vyroby ji obnovil a ergonomy 4000 lze opet koupit normalne... ale ma jinak klavesy, naopak enter a chybejici \ vedle pravyho shiftu, tak s tim su ochotna se smirit:D

proste zvykat si na neco horsiho z ceho me bolej ruce se mi moc nechce, bohate mi staxi, ze nemuzu mit fotak jak chci ale jakej zvladnu drzet a ze kvuli tem mym pazouram nemuzu ridit nebo hrat na kytaru nebo loupat brambory... jeste abych nemohla sedet u kompu tak si to muzu jit rovnou hodit:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9391
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 3, 2022 7:14

mike píše: Pak cekat na operatora, presvedcit ho, ze jsem opravdu modem restartoval a ze to ma zadat do systemu. Celkem 17 minut na telefonu

Protože na těch infolinkách sedí hochštapleři, studenti kterým je to u zádele a lidi v exekucích (omlouvám se tomu mizivému procentu normálních lidí, kteří to dělají pořádně). Já jsem nasranej, jen když už mám něco přes infolinku vyřizovat, protože se vůbec nedá spolehnout na to, co vám tam ti lidi řeknou nebo jestli udělají to, co po nich chcete. Několikrát jsem na ty jejich informace "doplatil". Ale zjistil jsem, že celkem funguje, když jim hned na začátku hovoru řeknu, jestli mi můžou říct nebo zopakovat jejich celé jméno, kvůli případné "reklamaci" informací nebo splnění mého požadavku. To jsem zaznamenal, že pak mají alespoň nějakou snahu a nesnaží se vás rychle zbavit nebo vám něco nakecat, aby měli klid.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte kvě 3, 2022 8:03

Ja zvyknu obcas rict jednu vetu, je to "reakce" na "upozornujeme Vas, ze tento hovor muze byt nahravan", at uz vyrceny plechovou hubou nebo operatorem. Hned na zacatku reknu taky, ze "upozornuji Vas, ze tento hovor nahravam".
To je vetsinou trochu zarazi a prebere z automatickeho rezimu. No a taky se potom trochu vice snazi resit a mene okecavat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 3, 2022 9:50

apuka píše:Hned na zacatku reknu taky, ze "upozornuji Vas, ze tento hovor nahravam".

To je lepší, to budu říkat taky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte kvě 3, 2022 10:49

Jak moc bezpečné je placení kartou v mobilu? Nebo spíše zadávání údajů o kartě do mobilu? Jsem si říkal, že bych si stáhl aplikaci Zásilkovna do mobilu, abych mohl odesílat přes ně, ale předpokládám, že mě to tam pro zaplacení přesměruje na platební bránu, kde budu muset zadat údaje o platební kartě. Taky bych chtěl využívat aplikaci poseidon atd, kde to bude asi probíhat stejně. Celkově bych chtěl ukončit éru pravěku,ale zase se mi tam nechce dávat info o kartě do mobilu. Vím, že se před tím dříve varovalo, používat internetové bankovnictví v mobilu ( u toho nepoužívání internetového bankovnictví v mobilu bych rád zůstal), protože je to rizikové. Nevím, jestli to platí i pro karty, ale teoreticky ano, protože mi na ten stejný mobil chodí potvrzovací sms. Ale zase by mi to v mnohém "usnadnilo život". A zase si zakládat nový účet s kartou, kam bych převáděl peníze pro tyhle platby, to mi přijde složité.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4361
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » úte kvě 3, 2022 12:53

Zrovna do Poseidona jde nahrát peníze i bankovním převodem, takže to kvůli němu řešit nemusíš.

Co se týče zbytku, nejsem expert na mobilní OS, ale obecně vzato, platby v aplikacích (příp. jejich vestavěných browserech) fungují na stejných API jako platební brány na webu, na které přistupuješ z PC. Čili jestli zadáš údaje z mobilu nebo PC je z pohledu platební brány jedno, dost pravděpodobně je za nimi stejný backend a k datům se budou chovat úplně stejně. V čem už může být rozdíl (a tady trochu končí moje znalosti :wink: ) je prostředí, ve kterém údaje zadáváš. PC bývá zabezpečené líp, resp. většina lidí už má nějaké povědomí o tom, jak jej udržovat v jakéms-takéms stavu a že není dobrý nápad instalovat každou ptákovinu z webu (no, možná přeháním, ale trochu v to doufám) a desktop browserům věřím o trochu víc než těm mobilním. Mobilní OS je něco, kde je in mít pro každou blbost vlastní aplikaci, kterou automaticky stáhneš z monopolního obchodu (a že tam je, není vůbec žádná záruka bezpečnosti), oprávnění aplikací kontroluje jen málokdo (a spousta populárních aplikací vyžaduje extrémní práva, která by vůbec mít neměla, nebo by je neměla potřebovat), klávesnice je aplikace, kterou si můžeš libovolně změnit - a u žádné vlastně nevíš, co dělá s tvými úhozy (kromě toho, že "píše")...

Bankovnictví bych mobilu nesvěřil (potvrzovací aplikace ano). A na platby na netu (jedno jestli z PC nebo mobilu) mám jednorázové virtuální karty od Revolutu, kterou když použiješ, tak se přegeneruje (vlastně jen CVV, číslo karty a expirace zůstává; ale to stačí). Některé banky to budou umět taky.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte kvě 3, 2022 13:54

Muj pohled (vyrazne min technicky orientovany) je, co uz Dromedaro naznacoval - kazdopadne neni moc bezpecne, ze kdyz platis kartou, tak mas zadani prikazu (resp. udaju o karte a playbe) na tom samem zarizeni jako samotne potvrzeni transakce (=potvrzovaci SMS).
Plus tech par veci, co psal Karaya1 - opravneni aplikaci, klavesnice = jakakoliv "libici se" aplikace, ...

Ja osobne se taky snazim vyhnout placeni kartou na Wifi sitich (i vlastni), prece jen je to nesnadneji narusitelna/odposlouchatelna sit. Tj. platbu zadam na PC (pokud se chci moc chranit, mohu pouzit zabezpeceny browser, napr. od Esetu, kde ale nedelam nic jineho nez toto a bankovnictvi), SMS z mobilu zadam rucne (kdybych pouzil potvrzovaci aplikaci, tak to same). Takze stale je tam ta pridana bezpecnost s mobilem (mimo PC).

Taky se mi vubec nelibi, jak vsechny banky tlaci lidi do mobilniho bankovnictvi a delat vsechny bankovni operace na mobilu, ale, bohuzel, je to trendy - a jak bylo psano, je to pohodlnejsi... Tak se radeji zavadeji dalsi a dalsi overovaci moznosti (e-PIN), atd., pricemz se vyse uvedeny zaklad, ze v mobilu je to "All-in-One" uz nikoho nezajima.
A sluzby typu Zasilkovna, kde odeslani jinak nejde nez pres jejich aplikaci, vcetne placeni kartou
Ale to je jenom muj osobni nazor a nikomu jej nevnucuji.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec