Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř pro 23, 2020 9:27

Musím se přiznat, jaký sem PC / SW ignorant.... svoje sčodlo mám asi 4 roky, od začátku v něm mám nahraný TotalCommander a za ty 4 roky sem ho použil snad jednou (používám Průzkumníka Win). Fčera sem aktualizoval náš firemní web a jako vždycky za posledních deset let sem k tomu použil webftp, který poskytuje náš provider a který není moc friendly. Neska mi to od rána vrtalo fpalici, jak ten ftp dělat jinak, líp a.... po průzkumu webu sem zistil, že .... Total Commander..... :twisted:

Už sem ho i nakonfiguroval a připojil, ono to fuckt funguje.... zase umím/vím něco nového.... :supz:

EDIT (později odpoledne): Taxem teda toho fungujícího ftp klienta i hned použil - nadělal sem si aktuální zálohy všech svých webů (pracovních i soukromých), tak jaxou fčíl zveřejněné. :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » stř pro 23, 2020 17:06

Pokouším se k vánocům sestříhat video z nějakých starších záběrů. Nikdy jsem to nedělal, tedy se s tím už měsíc po večerech peru.
Nicméně teď jsem narazil. Mám natočený záběr (audio+video). Přehrávám (ve VLC, win media playeru, čemkoli, co jsem zkusil) a na konci někdo pronese údernou hlášku. Záběr končí těsně po konci té hlášky. Tu hlášku chci použít do mého videa, stačí mi jen audio stopa. Když daný záběr nahraju do programu, kde to dělám (Shotcut), tak je zvuková stopa o chviličku kratší, tedy není poslední slabika. Zkusil jsem korm Shotcutu i win editor videa a teď asi 4 online convertory, po nichž jsem chtěl extrahovat zvukovou stopu - vždy to dopadne stejně, kus zvuku se ztratí. Totéž se stane, když se pokusím za ten záběr z hláškou přilepit nějaký jiný - aby to nebylo na konci.
Má to nějaké řešení? Varianta, že si z repráčků notebooku to pustím do mikrofonu na sluchátkách a nahraju mi zatím přijde jako poněkud blonďaté řešení.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř pro 23, 2020 18:23

Pokud Ti to prehravac videa normalne prehraje, zkus nejaky programek na zachyceni zvuku systemu. Nebo klidne i neco, co nahraje video z ideovystupu vcetne systemoveho zvukoveho vystupu. Ja pouzivam na nahravani mytingu oCam. Hlavne si nech nahrat trochu delsi usek. Potom uz muzes zkusit, co pouzivas normalne na vystrihnuti zvukove stopy.
Je to trochu krkolomne, ale fungovat by melo. Bohuzel, moc s videem a zvukem nedelam, takze lepsi radou nemohu slouzit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » stř pro 23, 2020 19:53

Díky za tip. Nicméně je mi záhadou, proč přehrávače videa ve stejném souboru vidí delší zvukovou stopu než editory videa.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon led 4, 2021 19:10

Neska sem přišel na "problém" se všema svýma tabulkama v Excelu (Office 2000), které už mnoho let mám ve svém PC - Vlastně náhodou sem zjistil že mi můj Excel (sám a bez mého vědomí a souhlasu - přitom mám ve Win zakázány aktualizace všeho ostatního krom systému=Win, čili v aktualizaci to asi nebude) změnil "strukturu" identifikace buněk, kupodivu ale pořád výsledek spočítá správně.

Odjakživa sem identifikaci buňky zadával podle jejích souřadnic, např. R12C27 = řádek 12, sloupec 27 a fčíl mi místo toho excel píše "nesrozumitelně" RC[-12]:RC[-1] (ta čísla sem si vymyslel) - kura proč? A co se v něm (tom excelu) stalo? A proč i nadále počítá správně?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 4, 2021 19:19

He? V Excelu se zadava jednoduse sloupec + radek, tedy dva znaky. Tve R12C27, coz jsem nikdy nevidel, by bylo jednoduse Z12 (jestli spravne pocitam sloupce).

Mel bych vysvetleni. Nedavno nekdo hacknul Microsoft, a tak mozna nasli nezverejnenou a davno zapomenutou aktualizaci Office 2000 a z cire zlomyslnosti ji dali na Windows Update :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » pon led 4, 2021 21:23

ale prd, prostě v excelu jsou 2 možnosti zadání označení buňky. Tzv A1 a R1C1. Nejspíš sis to nějak nešikovně přepnul. Nebo - jelikož to je afaik vlastnost souboru - ti někdo poslal takto vytvořený soubor. A obcas se to pak nejak promítne i do jiných souborů. Už se mi rovněž stalo a nepřišel jsem na důvod.

edit: aha, tak na druhé přečtení jsem pochopil, že pp používá R1C1. Výrazy v hranatých závorkách značí relativní odkaz, tj. uvedené RC[-12]:RC[-1] značí rozsah 12 buněk vlevo od buňky, kde je toto uvedený.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte led 5, 2021 8:07

Kuju za vysvětlení.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte led 5, 2021 13:26

Co si pomyslet o firme, ktera si rekla, ze udela oddeleni siti v korporaci (jsme se vyclenili k 1.10.) prave ted na prelomu roku, v case kdy byla vetsina lidi na dovolene?

Tj. presunout postovni ucet, office365 ucet pod jiny server, pod jinou domenu, zmenit print servery (se stovkami tiskaren), workspacy, sharepointy, .... - vsechno.
Prijdes do prace - nemuzes se dostat na email, bo se hlasis na stry server, nedostanes se k datum na starych mistech, dokonce ani ke svym dokumentum v cloudu, bo se presunuly jinam a tam se musis nejak dostat.

Samozrejme, zmenilo se jen na systemove urovni, veskere pracne zmeny v systemech/tiskarnach/uzivatelich si muzeme delat sami ](*,) :axe:

A aby nikoho na konci roku a pres svatky nestresovali, radeji neposlali upozorneni, co se bude dit... :smt070
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte led 5, 2021 15:33

Hele, a vis jiste, ze tam jeste pracujes? :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte led 5, 2021 15:48

Pracovat urcite pracuji, ale jestli jsem jeste zamestnan to nevim - mam dovolenou :wink: :lol:.

Ale v soucasnosti by se asi vsichni zblaznili, kdybych vypadl i ja, at uz jakkoliv - za posledni neco vice nez pulrok tri kolegove odesli, jeden do duchodu, druhy jinam, jeden je ted se srdcem v nemocnici - zustali jsme tam tri z puvodne asi sedmiclenneho tymu (3 roky nazad). Prace dvakrat tolik, lidi ani ne pulka...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte led 5, 2021 16:02

Byt tebou, tak si to nenapadne overim :twisted:

Moje prihoda z pulky roku. Rusili celou nasi prazskou pobocku, protoze jsme byli moc drazi a Indove prece udelaji to same za zlomek ceny :D Takze jsme predavali projekty Indum, kazdy den nekolik hodin telekonferenci. Mel jsem zakazano si vybrat dovolenou, abych jel az do posledniho dne. No a ten posledni den, kdyz jsme meli mit posledni telekonferenci, kde se to melo vsechno uzavrit, mi doslova par minut predtim prestal fungovat mail. Kde jsem samozrejme mel link na tu konferenci. Nejak jsme to operativne vyresili a s Indama to uzavreli, ale vytocili mne dobela, ani jsem netusil, ze mne ta firma jeste dokaze tak nasrat.

Pozdeji se ukazalo, ze to nebyl zamer, ale souhra okolnosti. Vedeni firmy se rozhodlo, ze v ramci setreni presunou providera z USA do Norska a jelikoz my jsme koncili, tak nase ucty uz nepresouvali. A ten presun vysel prave na posledni den, co jsme tam byli. Ze by nam to treba rekli predem, to je asi ani nenapadlo. No, tak aspon ode mne dostali na rozloucenou pekny mail :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon led 11, 2021 12:28

pavproch píše:A už zase ňa Bruseli nasrááál: mám firemní platební kartu (MMB, Visa) a neska mi poštou k ní přišel ePIN (podle textu toho dopisu výmysl EU). takže pro platby po in(g)fernetu budu muset zadávat nejen PIN, co mi přijde do SMS ale ještě tenhle nesmysl. Bruseli běž už do řiti!


Fčíl první in(g)fernetová platba kartou s epinem (ešče, že sem si ho poznamenal) a.... neproběhla..... prý chyby systému, nevím esli nějaká jiná, nebo právě ten zas.aný epin. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!


Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv led 14, 2021 11:52

Druhý pokus s epinem už proběhl hladce, uffff.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned led 17, 2021 13:56

pavproch píše: bude (příjmu sat. signálu) vadit, když tu parabolu nastříkám na černo, aby se na ní líp "koncentrovalo " těplo ze slunka
...
Celá ta akce má dva účely:
a) abych nemusel loziť na střechu
b) aby TV hrála i když prší nebo sněží (čti: aby běžely seriály v tv Ho@na a byl klid v rodině)


Nový satelit s kabroňově černou parabolou sa osvědčil - na střechu dyž sněží už loziť nemusím (odklízet sních z paraboly)..... tři nebo čtyři dny furt sněžilo (dohromady přes půlmetr prachu) a satelit satelitoval celou dobu. Fčíl vylezlo slunko a i přes mínus vosum venku sních z (černé) paraboly (vystavené odpolednímu zubatému slunku) prakticky okamžitě zmizel.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned led 17, 2021 18:00

Zase mne u snidane "potesila" stupidita iOSu. Musel jsem si vcera zmenit firemni heslo (po 3 mesicich ](*,)) a kdyz jsem si chtel precist maily, tak na mne vyskocilo, ze nefunguje. Potud OK, zmenim a jedu dal. Ale proc ta hlaska vyskakovala znovu a znovu behem toho, kdyz jsem heslo menil? Asi 5x za sebou #-o Nakonec jsem ji musel nechat na obrazovce a menit heslo pod ni. TVL, po tolika letech neumi osetrit tak jednoduchou vec? Neni to jediny pripad, ty opakovane hlasky mne s*rou neustale, treba dotaz na Apple ID vyskakuje vzdycky dvakrat (a ne neprihlasim se tam).

Heslo jsem samozrejme musel menit na vice mistech a vsude jinde se to chovalo normalne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát led 22, 2021 11:46

pavproch píše: ...nákupy musím dělat v Chromu .... IE11 na to (už - je to holt dneska výběhový/nepodoporovaný browser) nestačí.....


Udělal sem první (vlastně druhý, první byla in(g)stalace Chromu) krok pro (budoucí) účelné používání Chromu jako hlavního prohlížeče - koupil sem si do něj AdsBlock. :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát led 22, 2021 19:03

Ufff. Zase sem napřed střílel a až potom mířil, naštěstí bez následků. Až dyž sem si fčíl pustil v Chromu předpopičasí a zprávy na čété1 mi došlo, jestli mi náhodou ten ráno naigstalovaný AdsBlok nebude něco blokovat co vidět a slyšet chcu. Neblokuje. Uffff.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28272
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát led 22, 2021 19:07

Bude, neboj ;-) Obcas se neco rozbije a nektere stranky nefungujou. Od toho ale mas nekde nahore ikonu, na kterou kliknes a AdBlock pro danou stranku vypnes bud na chvili nebo trvale.

Ja teda pouzivam uBlock, ale AdBlock jsem pouzival driv a bylo to takhle. Reklamy se neustale vyvijeji, pravidla proti nim se meni v realnem case a obcas neco ujede. Vetsinou blbne FakeBook, ale to te nemusi zajimat. Ja se tam obcas dostanu pres nejaky link a skoro vzdycky se nas*ru, protoze neco tak technicky priserneho se jen tak nevidi. Fakt nechapu, jak to nekdo muze pouzivat :vom:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod apuka » pon led 25, 2021 15:45

Odtrzeno odtud.

Je to sice OT, ale...
@Pierre: V pripade toho notasu, pokud Ti notas preinstalovali bez Tveho souhlasu (v lozich by se o tom neco dalo urcite najit, co to potvrdi), tak muzes prave vyuzit, co jsem psal vyse, ze Ti svevolne a bez Tveho souhlasu znicili "predmet dolicny" a znemoznili Ti poslat jej na znalecky posudek, ted uz ani nejde zjistit, jestli je tam ten puvodny port/zakladni deska. Vykasli se na ne, dej to na COI, oni Ti napisou to same. A tim mas postarano, protoze Ti znemoznili se spravedlive branit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod mike » pon led 25, 2021 15:57

Notasy se behem reklamace preinstalovavaji naprosto bezne (telefony taky) a souhlas k tomu je nekde v podminkach. Byva tam i upozorneni, at si vsechno zazalohujes. Ono je to prece naprosto logicke, nebudou se vrtat v hromade softwaru nebo dokonce malwaru, ktery sis naintaloval, ale udelaji reset na tovarni nastaveni a kdyz se tam chyba neprojevi, neni v hardwaru, ale v tom tvem softwaru tj. tvuj problem. Jak bys to jinak chtel delat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod Pierre111 » pon led 25, 2021 16:26

Chápu, ale chyba není u mě ale u nich. Poprvé jsem samozřejmě počítač ač nerad také hodil do továrního nastavení a nefungoval. Dále jsem nainstaloval všechny nejnovější ovladače, co by s portem mohli mít něco společného, nainstaloval jsem nejnovější bios a nic. Poslal jsem do reklamace a počítač se vrátil evidentně přeinstalovaný a s tím, že závada se neprojevila. Port samozřejmě fungoval. Podruhé to samé s vysvětlením, že se jedná o věc software a tedy to není jejich chyba. No já si myslím, že to jejich chyba je, když ten port nefunguje s jejich ovladači a operačním systémem, který jsem koupil společně s počítačem. Evidentně s tím počítačem musí dělat ještě něco dalšího, co nechtějí přiznat. Pro mě je bohužel funkčnost toho portu zásadní, jelikož bez něj si nepřipojím externí monitor a tedy nemůžu rýsovat. Bohužel jsou všechny servisy elektroniky podobné, ještě se mi nestalo, že by se mnou takový servis nezkoušel v....at.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod apuka » pon led 25, 2021 16:28

Miku, s tim teda uplne nesouhlasim - nevim o jakych podminkach pises. Kdyz das cokoliv reklamovat, mas dostat reklamacni list s potvrzenim, co reklamujes. Pokud tam od Tebe chteji dopredu souhlas s necim, tak to bude docela protipravni. A to prave kvuli tomu, co jsem popisoval. Pokud automaticky preinstaluji, tak nemuzes potom dat svuj notas na znalecky posudek. Kdyz udelas beznou zalohu systemu, tak se Ti nebudou zalohovat vsechny udaje napr. o vsech portech a pod., takze ztratis i moznost dokazat, ze oni Ti vymenili soucast notasu nebo zakladni desku. Samozrejme mluvim o beznem uzivatelovi a bezne uzivatelake zaloze, s nejvetsi pravdepodobnosti datove a ne samotneho OS.
I kdybys takovou vec podepsal, tak se (nevedomky) predem vzdavas sveho budouciho prava se branit a to by nemelo byt platne (podle Obc. zakonika).
mike píše:Jak bys to jinak chtel delat?
To , predpokladam, nemyslis vazne :wink:. Dokazat, ze je port funckni muzes klidne bez preinstalovani systemu. Napriklad si tam spustis vlastni system z flashky. Navic testovaci utility to udelaji i kdyz mas nainstalovanou spoustu balastu.

@Pierre: USB-C port?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod mike » pon led 25, 2021 16:33

@Pierre111: Sem to sice nepatri, ale kdyz tak to pak presunu...

Jestli spravne chapu, tak se problem projevil opakovane. Za jakych okolnosti? Podle toho, co pises, si dovedu predstavit bud mechanickou zavadu nebo rozhaseny firmware (BIOS nebo fw toho zarizeni). Pripadne mohl uplne odejit, vymenili desticku a zavadu nepriznali.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod mike » pon led 25, 2021 16:53

apuka píše:Kdyz das cokoliv reklamovat, mas dostat reklamacni list s potvrzenim, co reklamujes. Pokud tam od Tebe chteji dopredu souhlas s necim, tak to bude docela protipravni.

Protipravni by mozna bylo, kdyby tim souhlasem reklamaci podminovali. Kde to v podminkach je nevim, jen vim, ze se to bezne dela uplne vsude. Sam nastesti s takovou reklamaci zkusenosti nemam. Teda, vlastne jo, kdyz mi pred lety v mobilu menili motherboard, coz melo samozrejme stejny efekt. Vzpominam si, ze jsem na to predem upozornen byl, ale podrobnosti si uz nepamatuju.

apuka píše:I kdybys takovou vec podepsal, tak se (nevedomky) predem vzdavas sveho budouciho prava se branit a to by nemelo byt platne (podle Obc. zakonika).

Nejsempravnikale... :D Tohle nehodlam resit, pisu o tom, jaka je realita. Taky je dobre brat v uvahu, co je smyslem reklamace. Abys mel sve zbozi ve funkcnim stavu, at uz opravene nebo vymenene.

apuka píše:Dokazat, ze je port funckni muzes klidne bez preinstalovani systemu. Napriklad si tam spustis vlastni system z flashky.

U reklamace nejde o dokazovani, ale o uvedeni do funkcniho stavu. Ano, zakladni diagnostiku muzou udelat i bez preinstalovani systemu, ale tezko ti muzou vratit laptop s tim, ze jim to pri nabootovani z flashky funguje. Proste to uvedou do stavu, ve kterem to bylo, kdyz jsi to kupoval a kdyz je to funkcni, tak problem vzniknul nekde u tebe. Ano, samozrejme se muze stat, ze vymeni vadny kus hardwaru a nechaji si to pro sebe. Tomu se moc neda zabranit, muzes to brat jako opravu zdarma.

apuka píše:Navic testovaci utility to udelaji i kdyz mas nainstalovanou spoustu balastu.

Ovsem bez zaruceneho vysledku. Coz ti pisu jako ten, kdo pise drivery. Je tam spousta veci, ktere se daji rozbit. Kazdy softwarovy problem se da najit, ale muze to stat spoustu casu a v tomhle pripade je to cas velmi dobre placeneho odbornika. Cena by bez problemu mohla presahnout cenu laptopu. Kdo by to platil, kdyby se ukazalo, ze chyba je na strane uzivatele? Tohle se dela uplne jinak. Servis delaji cvicene opice, ktere maji manualy, jak postupovat, aby to bylo co nejefektivnejsi. Reset na tovarni nastaveni, naistalovat updaty, pustit diagnostiku atd.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod Pierre111 » pon led 25, 2021 16:58

Jasné, klidně to pak přesunte. bohužel to musím řešit, jelikož je to pracovní počítač a tím, že nefunguje mi to způsobuje docela problémy, kor v této době jsem musel jet do práce a nemohl pracovat z domu jelikož bych nestihl odevzdat dokumentaci.

Hele večer pracuju a normálně to běží. Počítač vypnu a ráno port nefunguje. Připojíš do toho jakékoliv zařízení a to se nepřipojí. Nicméně nikde v sytému není vidět chyba nebo jakákoliv chybová hláška. Téměř pořád je do toho portu připojený replikátor portů a přes něj do HDMI monitor, případně tam ještě připojím disk. Mechanickou závadou to myslím nebude, jelikož ten port není moc namáhán, není to tak, že bych do něj několikrát denně něco připojil a odpojil. Také bych to odhadoval na firmware, bohužel ani přeinstalace operačního systému nepomohla, stejně tak jsem zkoušel nahrát nové ovladače pro thunderbolt a nový bios. Nic nepomohlo. Při první reklamaci se mi zdálo, že počítač byl otevřen, bylo to vidět na šroubkách. Psali, že ho prý vyčistili, no nevím co tam bylo k čištění, když jsem ho měl myslím dva měsíce. Jde o to, že nemám uznanou ani jednu reklamaci té samé závady. Nejraději bych zpátky samozřejmě peníze a koupil bych notebook, který má samostatné HDMI, abych se nemusel spoléhat jen na tento port.
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod apuka » pon led 25, 2021 17:03

No prave. Sam mam taky Lenovo notas, taky se na nem menila (trikrat kvuli stejne zavade, resp. jen dvakrat, ale druhykrat privezli z vyroby vadnou, takze jeste jedna objednavka z EU skladu a navraceni predchozi, kym dojde) zakladni deska. Takze dobre vim, ze zakladnim znakem vymeny zakladni desky je - logicky - minimalne castecna preinstalace Windowsu (ehm, ne vzdy se stary rozbehne na nove zakladni desce :(() a hlavne "preinstalace" nastaveni Biosu (bude na preddefinovanych hodnotach).
Pokud Pierre111 vyuzival zabudovanou grafiku (to nevim), tak pro "vymenu" portu se musi vymenit cela zakladni deska. Pokud me pridavnou, tak jenom graficka karta.

Mimochodem, Lenovo ma docela dobre servisni diagnosticke nastroje aby problem odhaili - a kdyz jim vyjde, ze problem neni, tak mas smulu.

Z toho mi plyne, ze pokud se preinstaloval OS, tak se udelalo "neco" navic, rozhodne vice, nez se muselo a to "neco" je idealni na zahlazeni stop po vymene nejake casti. Kazdopadne, bezne (normalni) technici delajici zarucni opravu Lenovo notasu takto nepracuji.

@Pierre: proto jsem se ptal na USB-C, protoze ja jsem s tim mel (vlastne stale jeste mam) problem, ze najednou prestal fungovat jeden kabel do monitoru. Po nejake dobe me napadlo, ze to je "obousmerne", tak jsem kabel zasunul s konektorem otocenym o 180 st. a funguje to dodnes. A kupodivu ten samy kabel funguje v poradku jakkoliv u jineho notasu. Takze mozna nektere porty s tim mohou mit problem.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod mike » pon led 25, 2021 17:05

@Pierre111: hmm, tezko rict, ale na firmware tohle nevypada. Mohla by to byt spis elektricka zavada, port odejde pri vypnuti nebo zapnuti. Nebo takova blbost jako spatny kontakt... Zkus pohledat po Netu, jestli se tahle zavada na stejnem modelu neprojevuje i jinym a co s tim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Reklamace bundy

Příspěvekod Pierre111 » pon led 25, 2021 17:08

Jak píše Mike, dělají to cvičené opice s manualem. Přijde počítač, oni ho hodí do továrního nastavení a pak kontrolují zda je tam ta popisovaná závada stále. Pokud ne, odesílají zpět s tím, že se závada neprojevila, pokud ano, řeší se to dál a třeba na to koukne někdo, kdo tomu opravdu rozumí. Do továrního nastavení to samozřejmě umím dát sám a také jsem to udělal, závada přetrvávala, proto mám silné podezření, že s tím dělají ještě něco jiného. Bohužel si myslím, že mají nějaký svůj firmware, se kterým port funguje bezchybně, ten nainstalují a je hotovo. Pak ale dojde k aktualizaci a chyba se po nějaké době opět projeví. Našel jsem o tom článek, nicméně paní mi na to odepsala, že to je řada Thinkpad a ne Ideapad, kterou mám já. No závada je až podezřele podobná. :D

https://www.lenovoblog.cz/2020/01/ma-va ... jdriv.html

Apuka: ano USB-c
Pierre111
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1241
Registrován: stř bře 4, 2015 13:56

PředchozíDalší

Zpět na Pokec