Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Trnky » pát dub 2, 2021 18:24

hore pri Jazyk je taká rozklikávacia šípka a potom už by si mal mať tie možnosti
Přílohy
Snímka.PNG
Trnky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob zář 20, 2014 19:31

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 2, 2021 18:33

Kuju, je to tam.

EDIT: Vyzkoušeno a už mě to neprudí, ještě jednou díky
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Trnky » pát dub 2, 2021 20:55

rado sa stalo :)
Trnky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob zář 20, 2014 19:31

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát dub 2, 2021 21:28

pavproch píše:Počítám, že není daleko doba, kdy mě okolostojičnosti donutí už používat výhradně chrom...

Ta doba uz je tady nekolik let. IE uz davno neni podporovan a je to security dira. Mas jedine stesti, ze hackeri se na uzivatele IE uz nezameruji, protoze netusi, ze nejaci jeste existuji :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát dub 2, 2021 21:33

Tomas píše:Jenže tahle práce se schránkou ti právě zrovna tohle krásně může udělat. Protože ty kopíruješ ještě něco navíc (co nevidíš) a vkládaš to tam zase tak, že to nevidíš.

Presne tak. Ono se treba staci preklepnout, zmacknout Ctrl-neco jineho, na prvni pohled to nic to neudela, jen se tam vlozi znak, ktery neni videt.

@apuka: nema cenu spekulovat, udelej ten binarni compare. Napovedet ti ovsem mohly uz ty chybove hlasky se jmeny souboru, ktere nemohl najit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát dub 2, 2021 21:52

Tomas píše:To je spíš problém Gitu ve finále. To, že ty filesystémy mají každej jiný možnosti a nedokáže se s tím při klonování popasovat je jeho problém. Ve smíšeným Win/Lin prostředí na takovýhle obskurnosti trpí víc toolů.

To je zajimava myslenka, ale spis s ni nesouhlasim. Ty soubory neziji ve vzduchoprazdnu, ale jsou na ne odkazy ve scriptech, makefilech apod, ktere by po zmene jmena prestaly chodit. Chyba je primarne na strane toho, co takova prastena jmena pouzil, vsak uz to taky opravil. Sekundarne na strane OS, ktery to umoznuje, s tim prece musi mit problem i shell a dalsi tooly, ktere to budou brat jako ridici znaky.

Tomas píše:Já Linux rád mám a navíc jsem za to i placenej...

To ja ted bohuzel taky, ale uz pracuju na zmene, fakt to delat nechci. Mentalni nekompatibilita, UNIXy mi nikdy nesedly a to jsem sveho casu, kdy to jeste neco znamenalo (devadesata leta), delal admina resp. spravce site. Uz tehdy jsem mel podstatne radeji Novell.

Premyslel jsem, proc mi to vlastne tak vadi a vzpomnel si na prihodu pres 30 let starou. Fungoval jsem na katerde pocitacu a chodil pro rozumy za mistnim guru, ktery se staral o site a servery. Jednou mi povida: "Vis, jak vzniknul UNIX? Hazeli hovna na hromadu tak dlouho, az z toho byl UNIX". Tehdy jsem to povazoval za vtip/bonmot, ale pozdeji jsem dosel k tomu, ze je v tom hluboka pravda a prave to, co mi vadi. Nesourody slepenec spousty toolu, z nich kazdy se pouziva jinak, ma ruzne necnosti a sveraznosti, k tomu shell s obzvlast ohavnym jazykem... Samozrejme se to da naucit a zvyknout si na to, takze ti to ani neprijde, jenze ja mam rad systematicky pristup, kde veci davaji smysl a nedelaji se proto, ze to tak proste je. Proto radej delam na systemech, vyvinutych od zacatku s nejakou architekturou, ktera treba muze byt trochu tezkopadna (Windows...), ale dava smysl a neni to kazdy pes jina vec. U firmwaru davam rozhodne prednost ruznym RTOS pred embedded Linuxem. Jeste donedavna to bylo snadne, ale novejsi embedded procesory uz bohuzel Linux utahnou, to a jelikoz ten uz je prece hotovy, tak bude nejjednodussi ho tam nejak naportovat, pridat tam vlastni tooly a vysledkem je jeste horsi slepenec... :roll: Na tohle uz jsem holt moc starej ;-)

K nesystematicnosti treba vcera. Potreboval jsem nakopirovat hromadu souboru do beziciho Docker kontejneru. Fajn, "docker cp * ..." a ono to nejde, wildcards neumi. Samozrejme jsem to nejak udelal, ale je fakt otrava, kdyz se nedaji pouzit standardni veci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » sob dub 3, 2021 9:55

mike píše:Ty soubory neziji ve vzduchoprazdnu, ale jsou na ne odkazy ve scriptech, makefilech apod, ktere by po zmene jmena prestaly chodit. Chyba je primarne na strane toho, co takova prastena jmena pouzil, vsak uz to taky opravil. Sekundarne na strane OS, ktery to umoznuje, s tim prece musi mit problem i shell a dalsi tooly, ktere to budou brat jako ridici znaky.

Shell ani ostatní standardně použivaný tooly s tim problém nemají a nikdy neměly, pokud správně quotuješ, jediný co je myslím zapovězený je normální lomítko, jinak tam problém není.

I s takovou prasárnou se dá normálně pracovat:
Kód: Vybrat vše
tom:~/ $ echo "ahoj" > ';@#$%^&*()_|">?><":}}+*\\'           
tom:~/ $ ls -l \;* 
-rw-r--r-- 1 tom tom 5 Apr  3 09:58 ;@#$%^&*()_|">?><":}}+*\\
tom:~/ $ cat \;*             
ahoj
tom:~/ $ sed -i 's/ahoj/nazdar/' \;*   
tom:~/ $ cat \;*                     
nazdar
tom:~/ $ rm \;*   
tom:~/ $ ls -l \;*
zsh: no matches found: ;*

To by bylo vcelku na palici, mít filesystem, kterej umožní skladovat nějáký filenamy a nemít základní tooly na práci s nima ne ? :((


mike píše:UNIXy mi nikdy nesedly a to jsem sveho casu ...

To já to mám zase opačně, já zas mam mentální problem s tím dělat nebo řešit něco pokročilejšího ve Widlích. Inu tisíc lidí, tisíc chutí.

mike píše:Jednou mi povida: "Vis, jak vzniknul UNIX? Hazeli hovna na hromadu tak dlouho, az z toho byl UNIX". Tehdy jsem to povazoval za vtip/bonmot, ale pozdeji jsem dosel k tomu, ze je v tom hluboka pravda a prave to, co mi vadi.

To máš těžký a souhlasím s tím, že v jistých podobách to skutečně tak může být. Je třeba rozlišovat, ale co je systém a co je už aplikace. Troufnu si tvrdit že dnes je GNU/Linux (i s příchodem systemd, který nemám rád) o dost konzistentnější než kdy byl. Takový BSD byly vždy konzistentnější/logičtější než Linux. V porovnání s nimi je Linux kupa sraček, ale zase jsou v porovnání s podporou HW a různých nových věcí na štíru. Různý, obzvlášť korporátní devadesátkový Unixy byly bastly největšího kalibru. Linux je a bude vždy do určitý míry bastl, protože do toho přispíva každej, kdo má do prdele díru a ono se to nějákým směrem ubírá. To prostě není greenfield korporátní/komerční projekt "pojďme udělat operační systém pro lidi" - což Windows jsou.

mike píše:Samozrejme se to da naucit a zvyknout si na to, takze ti to ani neprijde, jenze ja mam rad systematicky pristup, kde veci davaji smysl a nedelaji se proto, ze to tak proste je.

Po letech už je to jedno. Něják to je a používáš to.

mike píše:Jeste donedavna to bylo snadne, ale novejsi embedded procesory uz bohuzel Linux utahnou, to a jelikoz ten uz je prece hotovy, tak bude nejjednodussi ho tam nejak naportovat, pridat tam vlastni tooly a vysledkem je jeste horsi slepenec... :roll: Na tohle uz jsem holt moc starej ;-)

Tak záleží na co přesně. Já poslední roky trávil prácí na custom Linux distru pro RPI, tam je Linux na místě a když si s tím dá člověk práci, tak vytvoří pěkně fungující kompaktní OS. Pokud máš na mysli hardwarově slabší platformy určené čistě pro jednoduché IoT účely, tam už bude Linux ve většině případů asi overkill. Je to všechno o penezích. Pokud něco je a urychlí/zlevní to vývoj, tak se to zpravidla použije i za cenu bastlu/lepení. Je to vždy nějáký kompromis cena vs výkon.

mike píše:K nesystematicnosti treba vcera. Potreboval jsem nakopirovat hromadu souboru do beziciho Docker kontejneru. Fajn, "docker cp * ..." a ono to nejde, wildcards neumi. Samozrejme jsem to nejak udelal, ale je fakt otrava, kdyz se nedaji pouzit standardni veci.

No jo, za to ale Unixoví guruové nemůžou, že se někdy před pár lety parta hipsterů rozhodla zbastlit docker, a ani po těch letech to neumí glob/wildcard. :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob dub 3, 2021 23:04

Tomas píše:Shell ani ostatní standardně použivaný tooly s tim problém nemají a nikdy neměly, pokud správně quotuješ

Jo, ale musis spravne oquotovat i ve scriptech, kde se na to casto zapomene a pri testovani s normalnima jmenama na to neprijdes. No a pak ti nejaky chytrak vytvori soubor, ktery bude mit ve jmenu sikovne zamontovano "rm -rf*"... ;-) (jen napad, nebudu zkouset, jestli to opravdu takhle jde zneuzit)

Na Windows tohle dela mezera. Nespocitam, kolik jsem videl problemu se scripty, co koncily na neexistujicim C:\Program, protoze se kdysi nejake pako u MS rozhodlo, ze se programy instaluji do "C:\Program Files" :roll:

Tomas píše:To já to mám zase opačně, já zas mam mentální problem s tím dělat nebo řešit něco pokročilejšího ve Widlích. Inu tisíc lidí, tisíc chutí.

Jasne, ono dost zalezi, na cem clovek zacinal a vyrustal.

Tomas píše:Různý, obzvlášť korporátní devadesátkový Unixy byly bastly největšího kalibru.

Staral jsem se tenkrat o SCO Unix a neprijde mi, ze by v tomhle ohledu byl proti treba Ubuntu nejaky zasadni rozdil.

Tomas píše:Linux je a bude vždy do určitý míry bastl, protože do toho přispíva každej, kdo má do prdele díru a ono se to nějákým směrem ubírá. To prostě není greenfield korporátní/komerční projekt "pojďme udělat operační systém pro lidi" - což Windows jsou.

Bingo, presne v tomhle to je. Linux se nabaluje jako snehova koule, zatimco Windows prece jen maji aspon nejakou organizaci a zamer, ne vzdycky spravny. Vidim paralely se spolecenskym zrizenim:
Apple-cokoliv: totalita
Linux: anarchie
Windows: parlamentni demokracie

Osobne volim parlamentni demokracii se vsemi jejimi chybami a zapory, protoze se v ni vetsinou da zit a je do jiste miry samoopravna. Ale zas nez zit v jablecne totalite, to bych si radej budoval vlastni organizovany ostruvek v linuxove anarchii, jak to ostatne mnozi delaji. Treba ty, podle toho, co pises :)

Tomas píše:Po letech už je to jedno. Něják to je a používáš to.

Vec povahy. Mne kdyz neco fakt s*re, tak si nezvyknu ani po letech. Mam proste potrebu to nejak resit a kdyz to nejde jinak, tak odchodem. Coz se stalo, sveho casu jsem odesel z tehdy skvele placene prace a na cas se odsunul uplne mimo obor, protoze totalitu jsem neprekousnul.

Tomas píše:Je to všechno o penezích. Pokud něco je a urychlí/zlevní to vývoj, tak se to zpravidla použije i za cenu bastlu/lepení. Je to vždy nějáký kompromis cena vs výkon.

Jo, akorat to ve finale muze vyjit uplne jinak, nez to vypadalo na zacatku. Zrovna se snazim zaintegrovat tool, ktery spachala uplne jina cast firmy. Kdyz uz je to hotove... V principu jednoducha vec, stahne a nainstaluje update firmwaru, kdyz ho nekdo uploadne do cloudu. Dabel je samozrejme v detailech, zasadni je bezpecnost, takze podpisy, certifikaty, sifrovani atd. Panove to pojali jako skladacku z uz hotoveho vetsinou free kodu. Takze spousta knihoven, ktere musi nejak fungovat dohromady, hromada malych toolu, scriptu atd, cele se to stavi pul hodiny a nakonec z toho vypadne jednoducha konzolova aplikace. Kdyz vidim, kolik casu na tom stravili, tym X lidi pres rok a jeste to neni uplne hotove, tak si rikam, ze kdybych to delal sam tak, ze bych psal vetsinu kodu, tak to budu mit rychleji. V podstate to vim, protoze uz jsem podobne veci delal. Samozrejme bych nepsal uplne vsechno, par knihoven bych pouzil, je nesmysl psat znovu treba RSA, ale rozhodne by to bylo vyrazne jednodussi.

Tomas píše:No jo, za to ale Unixoví guruové nemůžou, že se někdy před pár lety parta hipsterů rozhodla zbastlit docker, a ani po těch letech to neumí glob/wildcard. :lol:

Oni to spachali hipsteri? To leccos vysvetluje. Treba proc se mi kontejner jmenuje angry:villani nebo tak nejak, coz je zrejme nejaky sofistikovany hipstersky humor :roll:

Jenze Docker uz se v podstate stal standardnim a pro nektere nepostradatelnym toolem. Protoze resi bordel, ktery byl kdysi na Windows znamy jako DLL hell. Aplikace pouzivajici ruzne verze knihoven, navzajem nekompatibilnich, ktere si navzajem prepisovaly. MS nezbylo, nez to vyresit relativne spravne, protoze Docker nemeli. Ten ovsem neresi pricinu, ale dusledek. DLL hell jsem zazil (20 let?), ale to, co vidim na Linuxu je snad o rad horsi. Tool A potrebuje knihovnu B verze 1.2.3.4, ale tool C potrebuje tu samou knihovnu verze 1.2.3.5 a pres to nejede vlak. Takze Docker everywhere, v tom vyse zminenem pripade s sw update se kontejner na buildovani aplikace stavi snad 20 minut, protoze se tech knihoven stahuji mraky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 7, 2021 0:22

Nejsem si jisty, kam to dat, ale s IT to souvisi... V roce 2018 mi ukradli (mj.) mobil a s policajtama jsem se dohodnul, ze az doma najdu IMEI, poslu jim ho, aby ho mohli zablokovat. Dneska jsem po vic nez 2.5 letech dostal mail:

Kód: Vybrat vše
Your message
   To:   KŘP ULk - ÚO Teplice  OOP Duchcov podatelna
   Subject:   IMEI k ukradenemu telefonu
   Sent:   Friday, August 24, 2018 3:38:10 AM (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague

was deleted without being read on Tuesday, April 6, 2021 10:55:04 AM (UTC+01:00) Belgrade, Bratislava, Budapest, Ljubljana, Prague.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » stř dub 7, 2021 0:30

a jde tomu věřit? není to automaticky generovaná odpověď v situaci, kdy neodklikli souhlas s odesláním potvrzení o přečtení?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8424
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 7, 2021 1:05

Spis jo, tohle se generuje pri mazani neprectenych mailu. Zrejme v ramci jarniho uklidu hromadne mazali :)

Schvalne jsem se kouknul a nasel na ten mail odpoved. Takze ho zrejme automaticky forwardovali na vic mist a tohle byla jedna z kopii, kterou nikdo neprecetl. Jsem si to po te dobe uz nepamatoval :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř dub 7, 2021 2:18

Outlook mel tu drzost zeptat se mne na feedback. Tak jsem jim to napsal. Doufam, ze to nebude cist nekdo nervove labilni ;-)

Ja tu novou verzi fakt nesnasim. Uplne mi znechutila mailovani :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř dub 7, 2021 7:44

mike píše:Ja tu novou verzi fakt nesnasim. Uplne mi znechutila mailovani
Tak to je nas vic...

Mne uplne nejvice sere, ze tezce nastavim vzhled "zakladni stranky", aby to bylo, jak chci. Par dnu to jakz-takz tak funguje. Potom se stane neco (nejspise nejaky pidiupdate na cloudu nebo jenom zmena nalady), zapnu PC - a mam to zase usporadane uplne jinak.

On si i jinde obcas prepise nastaveni, co tam udelam. Ze zmeni automaticky podpis, je OK, to je vec na domenoveho admina ( ](*,)), ale kdyz dokaze obcas udelat zmenu dokonce i v nastavenich security, kam ten domadm nesaha, to uz je na povazenou.
Nedavno mi museli smaznout stary ucet (jen v Outlooku), kterym se pripojoval do Exchange a udelat novy - s naprosto stejnymi nastevenimi (delali to v prenesenem slova smyslu copy/paste ze stareho bez jakekoliv zmeny). Tri dny mi nechodily maily a nemohl jsem ano odesilat. Vsechno nastavene spravne, nic jsem nemenil, ale uprostred dne si Outlook asi rekl, ze potrebuji oddech. (Zase to bylo fajn, ze nikdo tri dny neotravoval :-) - a ja mohl dodelat resty.)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř dub 7, 2021 12:18

Jaxme tu probírali tu (ingteligentní) cílenou reklamu - tak TS Bohemia to fuckt ingteligentní nemají - se tady (i inde) rozplývám nad tlačítkovou nokijou, jaxem s ní spokojen (a mám druhou v šupleti pro případ poruchy/rozbití) a fčíl mi od TS přišel mail, že si "musím" koupit nový dotykový mobil..... :vom:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř dub 7, 2021 17:34

@PP: pockej, az dostanes k tomu i nabidku externi klavesnice 4x3 tlacitka :wink: .

Ad Outlook: Dnes se mi znova pripomenul. Po skonceni jednoho mytingu jsem si zkontroloval v kalendari, ze tam neni zadny jiny a sel jsem si uvarit kafe. Vratil jsem se, zadne upozorneni nevyskocilo (ani nebylo nekde schovane). Az za pul hodinu najednou okno s upozornenim, ze uz mi 3/4 hodiny bezi myting - a najednou byl i v kalendari, kde predtim nic nebylo. A ne, nenaplanoval to nekdo na posledni chvili, bylo to tam alespon tyden a kolegovi to vyskocilo, pozvanku jsme dostali spolecne.

Posledne 2-3 tydny se mi to stalo asi poctvrte, takze asi zadna nahoda. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř dub 7, 2021 18:11

pavproch píše:Otázka na excelovské maniaky: Mám v pc Office 2000 (proč? proto!), abych mohl otvírat xlsx soubory mám tam doinstalovaný kompatidebility pack.
A fčíl ta otázka: mám xls (bez x) soubor, dokážu ho nějak Excelem s tím packem převést opačně na xlsx a uložit jako xlsx?


Protože sem to nedokázal, rozhodl sem se pro radikální krok (jedná se o její pc, Win10): Měla a má tam Office2000 do kterých semi nikdy nepodařilo doinstalovat úspěšně Compatibility Pack (zřejmě quli těm Win10), čili xlsx nedokázala otevřít. Pro vykazování Covid testů a jejich proplácení státem á 60 káčé je potřeba vytvářet tabulku xlsx a odesílat státu, proto sem se nato ptal. Takže sem na SWprovsechny.cz koupil za svoje domácí licenci Office2016 za lidových 890 káčé a neska se to bez problémů podařilo naigstalovat a rozchodit a ono to (samo! -nemusel sem nic nastavovat ve filesystému) dokonce tak, že xls to otvírá (poklepáním) v Excellu2000 (který sem jí tam nechal) a xlsx v Excelu2016. Ditto word a doc/docx. Takže (zcela mimořádně): VELKÁ pochvala pro Mrkvozoft. :prayer:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 9, 2021 13:01

Do prkýnka!

Jak v mojem mobilu přenést text SMS do emailu a poslat ten text jako email? Vím, že to jde, už se mito jednou v minulosti podařilo, fčíl to potřebuju udělat zas a ne a ne nato přijít.

Chjo no starý, sklerotický člověk.

EDIT o půlhodinu později: Ufff, už sem nato přišel. Blbé je že než to zase budu potřebovat, tak to zase zapomenu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát dub 9, 2021 14:17

Kdybys mel druhy chytry mobil, mohl bys zachytit na videu, jak to delas s tlacitkama a po roce se na to podivat :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob dub 10, 2021 13:09

Nechám si poradit: Jaxem doma zcela čerstvě řešil a vyřešil Excell pro xlsx, tak mě to dovedlo k myšlénce, že až na konci roku budu ve firmě utrácet, koupím do firmy nové licence Office (máme licence na Office 2007, já "zpátečník" ale jedu v Office2000+kompatidebility pack). Co sem si fšimnul, jaxem hledal "levný" Office domů, tak v prodeji je spousta verzí od Office2016 přes Office2019 až po (zřejmě nejnovější, nestudoval sem to) Office365. Kterou verzi Office (jde mi o Word, Excel, PowerPoint, ostatní netřeba, možná ještě FrontPage) doporučíte? (Páč to bude do firmy při "utrácení peněz", nehledám nutně to nejlevnější řešení, hlavně ať je to "legál" pro firmy.)

PS: Já si sice novou licenci pořídím taky (pro případ přepadovky SW policií) ale budu i nadále pracovat ve (mně dobře známém a sním sžitém) Office2000. Prostě zpátečník do morku kostí. :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob dub 10, 2021 15:32

Na AF.cz sem už dostal podrobnou odpověd, že Office365 je paušál s přístupem do cloudu, zatímco Office 2016 a 2019 jsou jednorázový nákup pro lokal použití nafurt. Takže vyřešeno.

pavproch píše:Kuju za podrobné vysvětlení. Takže těm, co Win7 Office 2016, těm co Win10 Office2019, rozumím. Klaud a měsíční paušál opravdu ne.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob dub 10, 2021 18:01

Mam pocit, ze jednorazove verze uz zrusili a do budoucna bude uz jen predplatne. Vsak je to taky pro ne vyhodnejsi. Ty stare verze jeste asi koupis a kdyz vezmes 2019, tak tobe vystaci az do duchodu ;-)

Cloudova verze se z hlediska uzivatele od lokalni v podstate nelisi, akorat muzes ukladat data na cloud a mit je pristupne odkudkoliv. Mame to ve firme, muzes a nemusis. Co mne na tom osobne opravdu s*re je, ze se to kazdou chvili automaticky updatuje, meni pod rukama a kazda nova verze je horsi. Za mne je nejlepsi verze Office 2010 a od te doby to jde dolu. Jednak GUI, cim dal hnusnejsi a min pouzitelne a jednak rychlost, hlavne Outlook, kdyz se mail otevira pul minuty, tak je to vazne o nervy, byl jsem zvykly na okamzitou reakci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » sob dub 10, 2021 20:50

mike píše:Mam pocit, ze jednorazove verze uz zrusili a do budoucna bude uz jen predplatne.
Chteli to tak, ale tlak velkych firem to zatrhl. Ono totiz ne vsude muzes pouzit O365 - napr. my mame reseni na "vodoznakovani" a "oznackovani" (jmeno, datum, atd) dokumentu a jejich (prvotni) prevedeni do PDF. To nefunguje s O365 - v prvni rade dodavatel tohoto reseni bere zodpovednost za funkcnost v dane verzi Officu, coz u O365 nejde. Kvuli Tebou spominanych updatu, nikdy nevis, co se tam udelalo. No a nefuncknost ma docela velky dopadna produkci. No a zrovna na tom servru nemame ani pripojeni k internetu, coz se O365 po jiste dobe hodne nelibi.
Ten samy system pouzivaji napr. CD, DB, OEBB, ZSSK, ... na vlakove jizdenky. Ted si predstav, ze by jim to vypaflo kvuli updatu MS a museli by cekat, kym se s tim vyporada dodavatel. A to jeste mohou byt ruzne updaty na ruzne verze (jazykove nebo Home/Pro/Enterprise) O365. Jinak ten system se pouziva po celem svete i v obrovskych korporacich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte dub 13, 2021 18:06

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř dub 14, 2021 8:31

Sem blb (sklerotická) a lenivec, to sem zvjedaff na následky.

Jak píšu vedle, objednával sem si ten holící strojek a celou objednávku sem udělal v IE11 až k platbě kartou na té se IE zadrhnul (a mně došlo, že sem blb, že to dělám v IE a ne v Chromu a zároven mi bylo lenivo to celé stornovat a začít znova v Chromu). Taxem https té platební stránky přenesl z IE do Chromu a platbu úspěšně dokončil tam vč. potvrzení o úspěšné platbě. Fčíl ještě aby i ten strojek přišel... :twisted:

Kura, musím nato myslet dělat nákupy už fuckt enem v Chromu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob dub 17, 2021 20:12

Firma mne zas po cvrt roce :roll: donutila zmenit heslo, a tak jsem ho musel zmenit i na iPadu, abych si mohl cist pracovni maily u snidane. Kdyz pominu, jak debilne se to chova, nez jsem to zvadnul, vyskocilo na mne stejne upozorneni aspon 5x, tak jsem dost ziral, kdyz jsem se dostal do spravce hesel. Ono je to normalne zobrazuje v plaintextu. WTF?! Se posrali v kine? Vsude jinde jsou by default neviditelne a vetsinou je potreba jeste zadat master password, kdy je chce clovek videt. Takhle staci nechat odemknuty iShit na stole a kdokoliv se muze podivat na vsechna ulozena hesla...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Michal82 » ned dub 18, 2021 8:04

Ten novej M1 procesor se Applu opravdu povedl. Perfektní výdrž na baterii, pasivní chlazení a výkon který odsouvá Intel do minulosti.
Kdo to vyzkoušel nechce jinak.
Jsem velmi zvědav na nadcházející generaci nových M čipů postavených né na 4 výkonných a 4 úsporných ale na 32 jádrech a v plánu jsou čipy i se 128 jádry grafiky místo 8.
Konečně zas nějaká revoluce v PC po letech stagnace Intelu a AMD.
Michal82
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3212
Registrován: úte čer 24, 2014 6:45

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned dub 18, 2021 14:20

pavproch píše:Z jiného (předešlého) soudeku: sem právě čuměl na stránky NASA Perseverance a mají tam zajímavou animaci, co všechno tam má Perseverance pojezdit a posbírat vzorky. Akurváth nepíšou kdy tam bude jezdit. Ale už se těším na onboard videja. Teda doufám, že nějaké budou, tak jak byly fotky a videjo z první projíždky.


Sem si zase po nějaké době otevřel ty stránky Perseverance a hned na uvítanou je tam krátké videjo, jak tam Ingenuity zkušebně točí vrtulema - vypadá to jako skutečné videjo z Marsu, žádná animace.

Divné mi ale je, že ta horní vrtule se točí "proti srsti" (spodní se točí správným směrem) - že by to byl důvod odkladu prvního letu?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned dub 18, 2021 20:39

Protibezne vrtule se pouzivaji, aby se vyrovnal tocivy moment. Normalni vrtulniky na to maji vrtulku vzadu, ale treba ruske Kamovy pouzivaji protibezne rotory uz davno. Jinymi slovy, neni to bug, ale feature resp. design. Kdyz se na ty vrtule poradne podivas, tak uvidis, ze kazda ma jinak natocene listy a obe se toci spravne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon dub 19, 2021 7:39

Enemže ony se obě točí stejným směrem.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » pon dub 19, 2021 8:10

Jo, taky jsem na to video koukal (točí se na něm stejným směrem), ale asi to video není vypovídající.

Podle zdrojů z netu ale mají mít normálně protiběžný chod (two rotors that spin in opposite directions at around 2,400 rpm).
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

PředchozíDalší

Zpět na Pokec