Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 10, 2021 18:56

Doba, kdy se pocitace chovaly deterministicky, je uz bohuzel za nama.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř bře 10, 2021 19:13

Z jiného (předešlého) soudeku: sem právě čuměl na stránky NASA Perseverance a mají tam zajímavou animaci, co všechno tam má Perseverance pojezdit a posbírat vzorky. Akurváth nepíšou kdy tam bude jezdit. Ale už se těším na onboard videja. Teda doufám, že nějaké budou, tak jak byly fotky a videjo z první projíždky.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 10, 2021 19:15

Fotky budou, ale videa? Vzdyt jsme se bavili o prenosove rychlosti, video by ucpalo "linku". Mozna se ale pletu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř bře 10, 2021 19:17

Aha, tak to asi byla animace jak tam pojezdil s otočkama pár metrů...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 10, 2021 19:27

Fakt nevim, ale to, co jsem videl, animace byla.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv bře 11, 2021 8:52

Taxem to videjo na idnes našel, je to animace, sem si to blbě pamatoval.

Ta fotka otisku "pneumatik" na povrchu Marsu je ale real. Fajne.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv bře 11, 2021 10:13

Ten dok je krabička, do které vede USB 3.0 kabel od noťasu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob bře 13, 2021 16:49

Ještě k NASA - to sem nevěděl, že je v běhu program Artemis - do tří let chtějí zopakovat “That’s one small step for man, one giant leap for mankind.” :supz:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Olchor » sob bře 13, 2021 16:59

Pan Weir ( autor Marťana) napsal knihu Artemis, odehrává se to v měsíční kupoli -městě stejného jména. To je mi ale náhodička. :wink:
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1005
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 17, 2021 18:19

Hmm, uz jsem nadaval na UPC, ze jim to zase nejde a pak se ukazalo, ze nefunguji Google DNS servery. Kdysi jsem si je nakonfiguroval, protoze se automaticky prirazenyma od UPC byly problemy. Tak jsem je ted odkonfiguroval a uz to zase jde.

Akorat mi nejde jeden americky server. Bud je teda nekde problem s konektivitou nebo zavisi na Googlu :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » stř bře 17, 2021 20:30

Jak závisí na Googlu? Tomu nerozumím. Dyť DNS je decentralizovaná struktura a databáze DNS jmen a odpovídající IP adresy se průběžně replikuje mezi DNS servery podle úrovně, ne?

Takže by nějaký server byl v záznamu jen jednoho DNS serveru, který je bez konektivity je prakticky nemožné.

Takže mnohem pravděpodobnějsí je, že prostě ten server není online z libovolného důvodu.

Pokud by jsi znal jeho IP (treba podle "whois"), tak by jsi na něj mohl "pingnout". Pokud odpoví na ping, tak běží a závada je na DNS (nejspíše Tvém), pokud ne, tak je offline a nebo má zakázáno odpovídat na prostý ping.

Opravte mě, jestli se pletu. Nejsu ITák.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 17, 2021 20:37

Myslel jsem to tak, ze zavisi na nejakych sluzbach Googlu, ktere mely vypadek. Ne zrovna DNS, ale kdyz jim chciply ty servery, tak mozna i neco jineho. Vyhledavac fungoval, ale ten maji rozlozeny po celem svete.

Ten server nejdriv chcipal napul, byl nazivu, ale prestaval fungovat. Pak chcipnul uplne a po case se vzpamatoval. Stejne jako ty Google DNS servery, uz vsechno bezi. Samozrejme tam nemusi byt zadna souvislost. Nebo mohla vypadnout cast zahranicni konektivity a bylo to na stejne vetvi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » stř bře 17, 2021 21:04

Jo tak. Tak jsem to špatně pochopil. Tohle je jasné.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Krysha » stř bře 17, 2021 21:12

Kjuba píše:Jak závisí na Googlu?

google toho poskytuje mnohem víc, než jen vyhledávač a otevřený DNS resolver - viz https://cloud.google.com (může tam běžet celý server virtuálně nebo jen služby záviset na jiných službách v google cloud hostovaných..)
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv bře 18, 2021 10:33

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv bře 18, 2021 21:51

Dneska mne poprve (po 2.5 letech) vypekl mobil. Nastavil jsem si budik, sel spat a probudil se s hodinovym zpozdenim. Mobil byl chciply, vybita baterka. Nevim, kolik tam bylo, ale pod 15 % hlasi a toho bych si vsimnul. Pricemz mam vyzkouseno, ze i 10 % staci i s rezervou.

Koukal jsem, co se stalo a baterka sla dolu 2.5x rychleji, nez normalne. 98 % spotreby slo na vrub Google Play services. Doufam, ze se jim tam jen neco podelalo a zralo to nadmerne baterku, uz jsem mobil nerestartoval ani nepamatuju. Zatim to vypada dobre, za 6 hodin od nabiti je na 95 %, pricemz tam byly i nejake telefonaty.

Njn, vot technika. A hlavne software...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát bře 19, 2021 8:09

Už sem tu myslím spal - mně taky takle jednou překvapil (N8110 ed2018) - den po přechodu z letního na zimní čas se prostě rozhodl, že bude ráno zvonit o hodinu později - nastaveno bylo 06:30, zazvonil až 07:30. Jen jednou, den po změně času. Takže počítám, že až bude přechod ze zimního na letní (příští víkend), tak pak zazvoní o hodinu dříff... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát bře 19, 2021 9:44

pavproch píše:Ještě k NASA - to sem nevěděl, že je v běhu program Artemis - do tří let chtějí zopakovat “That’s one small step for man, one giant leap for mankind.” :supz:


A už sou zase o kousek dál.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát bře 19, 2021 16:38

@pp: kdyby sis poridil smartfoun, tak ten zmenu casu zvlada a zazvoni spravne :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát bře 19, 2021 18:29

Tos nepochopil, N8110 má rádiem řízené hodiny, k přestavení času z letního na zimní došlo samo a správně, on se prostě jen rozhodl ten den zazvonit o hodinu později.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát bře 19, 2021 18:48

Pochopil, smartfoun si taky zmeni cas sam, ale budik o tom vi, posune se taky a zazvoni spravne. V tvem pripade se budik neposune a zazvoni podle puvodniho nastaveni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát bře 19, 2021 18:49

Chjo no - udělal (sám od sebe) to jen ten jeden den, já do něj následně nijak nešahal/nešteloval sem v něm nic a další den už zazvonil správně. Jak jinak Ti to mám ešče vysvětlit?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát bře 19, 2021 21:08

Ja to chapu ;-) Pisu, ze smartfoun by to neudelal, tam se prestavi jak hodiny, tak budik. Podle tveho popisu to vypada, ze se o to pokousel i tvuj telefon, ale nekdo si spletl znamenko. Coz by znamenalo, ze ted budes vstavat o hodinu driv, jak spravne pises :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned bře 21, 2021 22:22

Na zjisteni zdravi baterky jsou taky tooly. Neco je i primo v systemu, zkus na to kouknout (nejspis nekde v Control panel | Battery). Pripadne je myslim ikona v pravem dolnim rohu (tray), na tu by melo stacit kliknout. Nevim presne, laptop s Win7 po ruce nemam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv bře 25, 2021 19:17

Windows 7: How to check your laptop battery health in Windows 7

Protoze je baterka kaput. Tohle je typicky priznak. Kdyz mi to zacal delat GPS logger, sehnal jsem novou a kdyz jsem ho rozebral, byla puvodni baterka uz pekne nafoukla. Takze bacha, aby ti laptop nevybuchnul ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát bře 26, 2021 18:15

Koukni se na to treba jednou za tyden nebo za mesic, jak se zbyvajici kapacita vyviji. V tomhle stavu uz muze jit celkem rychle dolu a nakonec dojde do stavu, kdy ti po plnem nabiti vydrzi laptop 5 - 10 minut a chcipne. Dostal jsem takovy po nastupu do nove firmy, nez mi koupili novy.

Jeste by to mohlo rict pocet cyklu, ale to asi neposkytuje kazda baterka. Kazdopadne tahle uz je na tom asi jako ty ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » pát bře 26, 2021 18:49

Já tady mám třeba starý Lenovo T430 (nově kupovaný) cca 2013. Ta baterka je někde na 40% procentech původní kapacity, ale bez žádných výkyvů. Ta ztráta kapacity byla za celou dobu zcela lineární.

Běží na tam Linux, vydrží tak 2-3h podle zátěže. Moc ho teď už nepoužívám, jen když jedu někam na delší dobu a mám tam pracovat - a tam je to stejně píchlý v zásuvce.

A jelikož morálně zastaral, na displeji je tenká růžová linka a odešelo prostřední tlačítko na touchpadu, odešla čtečka SD karet (často používaná) tak půjde do šrotu. Nemá cenu do toho investovat, i když mám ten stroj rád a zažil toho se mnou mnoho.

Čtečku bych oželel, tlačítko na touchpadu je výměna celý klávesnice, nový displej + baterka taky bude stát ranec. Až mi to začne opravdu vadit, tak to vyměním, ale to už říkám několik let. :lol:
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob bře 27, 2021 12:43

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28297
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » sob bře 27, 2021 12:48

Tak já jsem si asi před hodinou řekl, že mám čas, tak že se sečtu. No a koukám, že to kvůli výpadku nejde :lol:

Stát opět předvedl dobrou práci, teď už stačí jen vybrat pár lidí co za to nafasujou prémie a je hotovo.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod scinkk » sob bře 27, 2021 14:27

no ja to dneska teda otevrel jen proto, abych se podival zda to spadlo :) ale budiz, me by spis zajimalo koho napadlo spustit to tak, ze prvni den bude sobota.
Co jsme cetl, tak docela dost lidi resilo (a asi nevyresilo), jak se dostat pres prvni stranku kde se zadava adresa bydliste :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

PředchozíDalší

Zpět na Pokec