Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte pro 15, 2020 17:50

:(( Nemluvis spise o typech konektoru? Bo sice je rozdil mezi USB2 a USB3 konektorem, ale jen v barve umele hmoty vevnitr. Kabley vypadaji jinak docela podobne a pouzijes USB3 v USB2 a naopak, maximalne to bude pomalejsi nebo uplne v nejhorsim pres USB2 Ti neco nepujde.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte pro 15, 2020 18:35

Jo, ten kabel USB3 má na straně, kterou sa to strká do doku jakoby dvoupatrový konektor a ten tam pasuje,

Obrázek

USB2 má na té straně menší, jednopatrový a ten tam nepasuje.

Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte pro 15, 2020 20:02

Jo, typ A se na prvni pohled lisi jen barvou, ale typ B uz vypada jinak. Hlavni rozdil je ale vevnitr. USB 2.0 ma 4 draty, zatimco USB 3 jich ma 8. U starsich USB zarizeni to neni rozdil, protoze se jede podle USB 2.0 standardu, ale u docking station uz byt muze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř pro 16, 2020 11:27

Ty woe, youtube je pěkný šmírák (v mém pc): sem fčíl čuměl na youtube (představení Venom 5) a na pozadí mi můj random player (WinAmp) začal hrát "Aerosmith Sweet Emotion" - v tu chvíli vyskočila taková ta "textová" reklama youtube nabízející že mi zahraje official vide "Aerosmith Sweet emotion". Kurwa! Asi zařadím jutjůb na seznam "no go" stránek.... :-k
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř pro 16, 2020 13:58

To nemas jen Youtube.... Kouknes se na nejaky darecek, at je to skoro kdekoliv a potom se Ti tyden predhazuji vsude reklamy na ten darek, takze se to pekne utajuje :twisted:. Navic pokud je clovek prihlasen google uctem nekde (napr. tablet), tsk i na jinych zarizenich.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř pro 16, 2020 13:59

Nekouknu, mám AdsFilter "on". :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř pro 16, 2020 14:00

Mně šlo ale o to, že ta sfiňa šmíruje i podle názvu přehrávaného mp3 souboru, hajzl jeden.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » stř pro 16, 2020 14:26

Tuší Ty vůbec, jak bezbranný ve výsledku jsi?

Doba, kdy se s tím šmírováním dalo jakž takž něco dělat je nenávratně v řiti. Sběratelé metadat o Tobě vědí naprosto vše. Včetně toho, o čem se Ti zdá. S tím už dneska nic neuděláš. Všechno jim jde na ruku. Technologie, ale hlavně zákony.

Sběr informací (zčásti anonymizovaně, zčásti personalizovaně) je dnes podstatnou složkou fungování všech hlavních hráčů na trhu. A hybnou silou a velkou zbraní všech vlád.

AdsFilter je prima, klidně ho používej, ale to je jako s flusbrokem na keporkaka.

Slušnou VPN doufám platíš a používáš. Ta Ti aspoň opravdu trochu pomůže zamést svoji digitální stopu.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 816
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř pro 16, 2020 16:45

Tak nejak :) Sranda je, ze pp se rozciluje nad jednou malickosti a stovky dalsich, o kterych nevi, ho nechavaji klidnym.

@pp: v klidu ale v podstate byt muzes. Tebe konkretne nikdo nesmiruje resp. jsi vsem ukradeny. Tohle vsechno je jen software, ktery se snazi o cilenou reklamu, nic vic. Nikoho nezajima, co zrovna poslouchas, akorat se ti snazi neco prodat. Vetsinou to nezafunguje, ale obcas ano a to staci, na stejnem principu je zalozeny spam. Algoritmy se postupne vylepsuji, nejspis uz se pouziva nejaka forma umele inteligence a nakonec mozna budes vdecny, az ti to nabidne neco, co se ti bude hodit :twisted:

Popravde, byl bych docela rad, kdyby se vylepsily. Zatim to funguje tak, ze neco hledam, pak si vyberu a koupim a ono mi to dalsi mesic nabizi, jeslti si nechci koupit to same. No nechci, kdyz uz to koupene mam #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » stř pro 16, 2020 18:49

Tak to kup v e-shopu, kam se přihlaš pomocí FB nebo Gmailu a uvidíš....

Btw AI se v těhle aplikacích jako personalizovaná reklama používá dnes už masivně.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 816
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř pro 16, 2020 19:06

FB nemam a prihlaseni pres GMail pouzivam vyjimecne, pak myslim zacnou jeste chodit maily, ne?

Jo, ale zatim je to hodne primitivni a moc nefunguje. Od toho, cemu se dnes rika AI, se nedaji cekat moc zazraky, ten cas teprve prijde. Zrovna si s tim hrajeme, ono to funguje dost slusne, ale vzdycky jen na konkretni docela uzke pouziti. Coz cilena reklama IMO neni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » stř pro 16, 2020 19:31

Hmm je to možný, ale ta doba přijde a přijde relativně brzy. Někde jsem viděl graf vývoje schopností AI, se kterou si hraje právě Google. A tu tolik omílanou exponenciálu to připomínalo značně.

Nevzpomenu si teď tu přesnou aplikaci té experimentální AI (tuším real time face recognition, která vlády zajímá extrémně), ale výsledkem bylo, že se to učí rychleji než by mělo a nikdo neví proč a jak je to možné. Prostě nasadili nějak schopnost učení na vlastní algoritmus učení se rozpoznávat obličeje a sami z toho byli celkem "vyděšení". Možná lehce pletu pojmy AI a deep learning, ale výsledkem je to, co popisuji.

A jako nejvíc úsměvný je, že pp tolik řeší, jestli ho někdo nešmíruje, ale sám tady má asi 3 vlákna, kde na sebe dobrovolně práskne prakticky cokoliv. A to prosím pěkně na otevřeném diskuzním fóru, na který se zvládne podívat i moje 85 letá babička. Už jen z těch informací lze zmapovat jeho život do detailu. Můžeš naplánovat, kdy mu vybrat barák, firmu, atd.

Dyť kurva i já vím, jaký mlíko používá do duší na bike, že mu píská brzda, co má za firmu, a co dělá, že má splacený úvěr, kudy a kam chodí, kde studují jeho děti, co poslouchá za muziku, co mu hraje doma v televizi, když je doma sám, jaký brouky objednává v Číně a že dělaj v SolidWorks. A to píšu asi tak setinu toho, co na sebe dobrovolně napráskal. O zdravotním stavu ani nemluvím.

Nechápu, jak může tak "obezřetný" a na bezpečnost háklivý člověk tohle dělat a pak se tady chválit, že je v klidu, protože má AdFilter on. :-)
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 816
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř pro 16, 2020 19:53

Ono to tak muze vypadat, protoze po dlouhych letech mirneho pokroku v mezich zakona najednou mame dost vypocetniho vykonu (hlavne na GPU) a vyvoj i aplikace se zacaly rozjizdet. I tak si ale myslim, ze jsme teprve na uplnem zacatku, ktery bude ze zpetneho pohledu vypadat nepodstatne. Asi jako kdyz srovnas jarni vlnu covidu u nas s tou podzimni :)

Jo, jde o deep learning, dneska uz se prodavaji naucene neuronove site pro komercni pouziti. Treba prave na face recognition. Blbe je, ze je to cerna skrinka, kde zadas neco na vstup a na vystupu ti vyleze cislo nebo sada cisel. Ty si nastavis prah a podle nej mas s urcitou pravdepodobnosti, ktera muze byt docela vysoka, spravny vysledek. Akorat nikdo doopravdy nevi, jak se k tomu cislu doslo resp. proc. Z cehoz muzou plynout pomerne desive dusledky pri hromadnem nasazeni... Cimz chci rict, ze doted jsme pocitacum rozumeli a byli schopni analyzovat a vysvetlit i zvnejsku necekane chovani. Ted uz to neplati.

Kjuba píše:A jako nejvíc úsměvný je, že pp tolik řeší, jestli ho někdo nešmíruje, ale sám tady má asi 3 vlákna, kde na sebe dobrovolně práskne prakticky cokoliv.

Kdyby jen 3 :D Jj, podle toho, co tu napsal, se da dohledat jeho prave jmeno, firma, adresa i fotka jeho baraku. Zbyva jen zadat souradnice a odpalit raketu :twisted:

(jsem si skoro jisty, ze to plati i u mne, ale ja jsem si toho vedom a celkem mi to nevadi)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » stř pro 16, 2020 22:35

tak pp si toho asi taky je vědom a je mu to nejspíše buřt. Rozdíl je v tom, že ví, co napsal, vadí mu ale situace, kdy někdo ví něco navíc.
Když půjdu třebas na pracovní pohovor, tak vím, že personalista zná obsah mého životopisu, možná si i projela googlem moje jméno z veřejných zdrojů a přijde mi to vcelku OK. Kdyby řekla manželce u policie, ať mě projede v internich databázích a nasadí na mě na týden sledovačku, tak to už mi OK nepřijde.
Btw, před časem jsem si potřeboval půjčit auto, projel jsem možnosti mj. na Hoppygo. Jedno konkrétní z asi 3, co jsem prohlížel, stálo o chvíli později, když jsem šel ven, přímo vedle vrátek u našeho baráku. Držím se doufání, že šlo o náhodu.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř pro 16, 2020 23:17

Drz se pevne :twisted:

Hafi píše:Rozdíl je v tom, že ví, co napsal, vadí mu ale situace, kdy někdo ví něco navíc.

To by bylo OK, ale tady o nic navic neslo:
pp píše:Mně šlo ale o to, že ta sfiňa šmíruje i podle názvu přehrávaného mp3 souboru, hajzl jeden.

Pricemz tohle pp bezne sdeluje celemu svetu, jako kdyby to nekoho zajimalo ;-) Proste to same, co si muze precist personalista verejne, aniz by k tomu potreboval pristup do policejni databaze. Tomuhle bych ani nerikal smirovani, to je jako kdyz si poustim hudbu na trubce a ono mi to nabizi dalsi podobne a to i dalsi dny. Kdybych chtel, tak tomu muzu zabranit a pp by mohl taky. Ja nechci a on je ten, co stoji s brokovnici a vyhruznym vyrazem u zadnich vratek do zahrady, zatimco dokoran oterenymi prednimi dvermi mu z baraku vynaseji nabytek i s rodinou :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv pro 17, 2020 8:39

Tak znova.... mně vadí to, že se tytrubka "hrabe" v mém počítači bez mého vědomí (jenom proto, že si přehrávám u nich nějaké videjo) a to tak, že si čte i název aktuálně přehrávaného souboru v mp3 přehrávači (který s trubkou nemá nic společného). Že už potom podle toho mi předkládá reklamy je jejich věc (jak píšete AI), to je mi šumák.

Z jiného soudeku:

jak mám vypnutý SPAM, tak neska ráno v mailu - česky psaný mail (odesílatel já sám sobě si) se žádostí o výpalné 800 tojro zato, že má přístup do mého pc a že mě natočil, jaxe před kamerou ukájím a že to videjo jinak rozešle mým kontaktům na sociálních sítích.

Což mě vedlo k tomu, že žádný přístup ke mně nemá, páč.... kameru na noťasu mám deaktivovanou a přelepenou samolepkou firmy a soc. sítě jsou pro mě "no-go".
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv pro 17, 2020 9:03

pavproch píše:mně vadí to, že se tytrubka "hrabe" v mém počítači bez mého vědomí
Fakt si myslis, ze "bez Tveho vedomi"? Nedal jsi mu nahodou (nekdy) souhlas snejakyma kolackama? :wink:.

A jsi si jisty, ze nazev prehravane skladby Ti cte YT a ne Tvuj MP3 prehravac, ktery to nekam odesila? :-k. Tyto veci jsou cenne zbozi a spousta programku, ktere si lidi instaluji, bo sami v sobe nemaji reklamy je sbira a odesila (rozumej prodava). Sice "anonymizovane", tj. neni tam, ze to prehrava pp, ale mas tam dost info na to, aby Google nebo nekdo jiny spolu s dalsima nasbiranyma datama (a to uz napr. z YT) dokazal zacilit presne na Tvuj pocitac, at uz v jakemkoliv programku / na jakychkoliv webovych strankach, kde maji zaplacenou tu cilenou reklamu.

Ad Tve "ukajeni se pred kamerou": myslis si, ze by byl takovy problem "namontovat" Tvuj ksicht na nekoho ukajejiciho se :lol:
Ted vazne - tyto pokusy jsou spise ukazkou, jak pekne funguje zjistovani a sbirani emailu (i tel. cisel) z jakychkoliv zdroju. Zaplatis par tisic za databazu nahodne sesbiranych mailovych adres, napises si rychle programek, ktery rozesle na vsechny takovyto email (to je prkotina na par minut) a das si pozor, abys pouzival nejaky mailovy server, ze ktereho na Tebe jen tak nepridou. No a rozesles napr. 100000 mailu. Myslis, ze se nenajde par (mozna docela dost) "obeti", kterym nedojde, vocogo a zaplati?
Mne parkrat podobny mail prisel psany tak "dokonalou" Googletranslator cestinou, ze bylo jasne, ze nekdo si dal vic prace a do rozesilani zapojil i translator podle domeny mailu. A tam uz muze jit o rozeslani na miliony (i vyssi rady) adres. Kdyz Ti zaplati kazdy 10000. (to je hooodne dolni odhad), i tak mas slusny prijem. A nezdaneny :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » čtv pro 17, 2020 10:51

pp: nic si z toho nedělej, Laďovi ten mejl (všechno jako příloha, buď .txt nebo .pdf) za posledních pár dní přišel asi desetkrát :mrgreen: Akorát na adresu na Seznamu, kterou téměř nepoužívá. Všechny krom jednoho spadly spamu, jen ten jeden zůstal v normálních zprávách a tudíž byl přeposlán na adresu, kterou používá.

Mimochodem, k té kameře - ta jde spustit i bez kontrolky?
Avast tvrdí, že jo, takže na tom asi něco bude.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » čtv pro 17, 2020 11:21

..tak záleží, jestli nějakou kontrolku vůbec máš. Já třeba ne.

Ad ten pp problém - stav, kdyby si www stránka v prohlížeči procházela bez mého vědomí data v mém počítačí (ať už uložené soubory, nebo spuštěné aplikace) dle mě vážně není OK, a pokud to celé nebyla náhoda, tak bych předpokládal spíše mikovu konstrukci, že ta data odesílá a prodává přímo winamp (nejspíše s pp nevědomým souhlasem).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8430
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv pro 17, 2020 12:11

Hafi píše: stav, kdyby si www stránka v prohlížeči procházela bez mého vědomí data v mém počítačí (ať už uložené soubory, nebo spuštěné aplikace) dle mě vážně není OK


Kuju za porozumění.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv pro 17, 2020 17:29

Hafi píše:Ad ten pp problém - stav, kdyby si www stránka v prohlížeči procházela bez mého vědomí data v mém počítačí (ať už uložené soubory, nebo spuštěné aplikace) dle mě vážně není OK

Neni a ani by to nemelo byt mozne. JavaShit v prohlizeci k lokalnim datum IMO pristup nema, bezi v necem, jako je sandbox. Kdyz pomineme chyby v prohlizeci, ktere muze zneuzit malware, tak tohle neni cesta. Samozrejme kdyz nekdo nepouziva nejakou prehistorickou verzi IE nebo tak neco ;-)

Hafi píše:a pokud to celé nebyla náhoda, tak bych předpokládal spíše mikovu konstrukci, že ta data odesílá a prodává přímo winamp (nejspíše s pp nevědomým souhlasem).

To byla apukova konstrukce, ale taky mi to prijde pravdepodobne. Takze si za to muze pp sam. Zadne smirovani, data se odesilaji s jeho souhlasem a on se pak rozciluje, kdyz je nekdo pouziva k ucelu, ktery odsouhlasil :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv pro 17, 2020 17:40

pavproch píše:Což mě vedlo k tomu, že žádný přístup ke mně nemá, páč.... kameru na noťasu mám deaktivovanou a přelepenou samolepkou firmy a soc. sítě jsou pro mě "no-go".

Tohle uz je vic, nez rok stare, mas to tam i s clankem ;-)

sobb píše:Mimochodem, k té kameře - ta jde spustit i bez kontrolky?

Zalezi na konkretni kamere. Technicky se da zaridit, aby to neslo, na to staci mit kontrolku ciste hardwarovou bez moznosti ovladani softwarem. Kdyz ale ta moznost je, tak si to malware zaridit muze. Znamena to ale probourat se ti do systemu a pak mas podstatne horsi problem, nez kontrolku u kamery.

Jedina opravdova jistota je kameru bud nemit nebo ji mit zakrytou. Prodavaji se soupaci krytky, nektere laptopy je mozna maji uz z vyroby. Ja na pracovnim laptopu funguju tak, ze mi lezi zavreny na stole a pracuju na nem z desktopu (pres Remote Desktop). Takze pripadni smiraci vidi akorat cerno :twisted:

Na zakryvani ovsem bacha, nektere kamery umi infracervene spektrum a kryt ve viditelnem svetle nepruhledny muze byt v IR jako sklo. Do laptopu se nejspis jeste nemontuji, ale co neni dnes, muze byt zitra. Mam tu par takovych externich, jedna ma prisvetlovaci IR diodu a musel jsem ji prelepit nekolika vrstvama stribrne pasky, nez prestala svitit. Na viditelnou LEDku staci vrstva jedna.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv pro 17, 2020 17:55

apuka píše:Kdyz Ti zaplati kazdy 10000. (to je hooodne dolni odhad), i tak mas slusny prijem.

V tech mailech byval link na bitcoinovou penezenku, takze se dalo kouknout, kolik lidi zaplatilo. Prekvapive jich bylo dost malo, dali by se spocitat na prstech. Ja uz jsem nic takoveho dlouho nedostal, takze se nekouknu, furt mi chodi akorat nejaky zensky :twisted:

I tak se to asi vyplatilo, naklady jsou mizive, ale kdyby svych IT znalosti vyuzili poctive, tak si to same vydelaji za den nebo dva ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv pro 17, 2020 18:49

Kuju.

Neska sem se zase naučil něco nového v "ovládání" pc: kolega odchází do důchodu, taxem po něm "čistil" data na serveru a našel sem tam jinou (prázdnou) sdílenou složku po jiném kolegovi, který už tři roky není s náma a "normálním postupem se jí nešlo zabvit. S pomocí nápovědy na webu se mi to ale nakonec podařilo se té sdílené složky na serveru zbavit (cmd, net share, delete). Heč.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » čtv pro 17, 2020 20:27

mike: Dík, jsem si původně myslela, že kontrolka funguje právě jen jako hardware.
S horším problémem máš zajistě pravdu, ale stejně mi to teď nedá a holt zas budu lepit :mrgreen: U předchozích počítačů jsem kameru zalepenou měla, u tohoto nového jsem byla lenošná to řešit.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv pro 17, 2020 22:17

Lehce jsem zapatral a je to tak, jak jsem psal. U nekterych je to ciste hardware, u jinych se to da ovladat z pocitace a jsou dokonce pripady, kdy se to ridi nastavenim v registry, takze tam staci zapsat spravnou hodnotu a LEDka je vypnuta trvale.

Zlocinci jsou ovsem vynalezavi a ani kdyz se to neda ovladat primo, ti nemusi pomoct. Byly pry pripady, kdy malware prepsal firmware kamery, to uz je trochu vyssi level. Protoze hw-only obvykle neznamena hw-only, ale to, ze je LEDka pripojena na nejaky drat, ktery se ovlada z firmware. Pouzije se nejaky obecny cip, ktery ma spoustu moznosti pripojeni periferii, LEDka se pripichne do nejakeho GPIO registru a zapne se pri zapinani kamery. Bezpecne, ovsem jeste se musi poradne zabezpecit update firmwaru, coz uz tak jednoduche neni, chce to sifrovani, podpisy a certifikaty a to je pro hardwarare obvykle spanelska vesnice (my jsme to delali :)).

A pak je tu jeste jedna moznost. Kamera se zapne jen na chvilku, udela se snimek a zas se vypne. To muze byt tak kratke, ze si toho nevsimnes. LEDka jen blikne a to bys na ni musela koukat porad. Rychlost zalezi na kamere, inicializace chvili trva, ale muze to byt zalezitost stovek milisekund.

Takze realne je opravdu jedine snadne a bezpecne reseni kameru prelepit. Pripadne odpojit z interniho USB hubu, ale to uz neni snadne a muze byt potreba otvirak na konzervy :twisted:

Kdybych nemel laptop prevazne zavreny a tu kameru obcas nepouzival na testovani, tak to taky udelam. Uz jen proto, abych ji omylem nenechal zapnutou pri telekonferencich a nevydesil kolegy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » čtv pro 17, 2020 23:22

Díky za podrobnosti, zase složitější, než jsem si myslela :)
Jsem žena činu, už mám přelepeno, modrou velrybou :D
Laďovi se kontrolka na chviličku sepne, když spouští ntb, asi si VB ověřuje, že je to fakt on ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv pro 17, 2020 23:44

A to jsem zjednodusoval :twisted:

Bliknuti na zacatku je nejspis dusledek bootu firmwaru kamery. Asi pripojili LEDku na port, ktery je by default pod napetim a teprve pri bootu ho prepnou. Njn, hardwarari, nekterym chybi peclivost, slusny programator si tohle vychyta ;-) Druha moznost je, ze je to schvalne a indikuje, ze kamera zije (kdyz se support po telefonu zepta).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » čtv pro 17, 2020 23:48

Jojo, je mi jasné, že kvůli mně :wink: :D

Vtipné, že je to stejná značka, od které jsem měla už dva ntb a ty to nedělaly. A ten jeho si bliká jak vánoční stomeček :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv pro 17, 2020 23:52

Kazdy laptop se sklada znovu a vetsi vyrobci maji vic dodavatelu. Mame noveho dodavatele kamery o 0.1 USD levnejsi? Super, do dalsiho laptopu pujde kamera od nej. V podstate se neustale soutezi, konkurence :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49428
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec