Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » sob led 7, 2023 22:59

sobb píše: Ale snad máme vyřešeno
Tak jsem se radovala předčasně, nemáme. Ráno pustíme počítače. A jsme tam, kde jsme byli. Spravit se to už nepodařilo. Vypadá to na problém s přidělováním IP, dle návodů jsem zkusila hromadu postupů, ale bez úspěchu.
Ale obsadila jsem kabel, tak vládnu internetu. Alespoň u nás doma :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 4:37

apuka píše:Mimochodem, na vetsine IT oboru na VS (snad krome ekononie) se se SAPem bud vubec studenti nestretnou nebo jen uplne okrajove.

A proc by taky meli? SAP je svet sam pro sebe a je to svet, kteremu se kdokoliv pricetny chce vyhnout ;-) Ona je to spis ukazka toho, jak se veci daji straslivym zpusobem zkomplikovat a jak je nedelat. Dinosaurus, ktery snad casem vyhyne. Rozhodne to neni dobry priklad pro tuhle diskusi ani pro nic jineho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 4:40

sobb píše:A jsme tam, kde jsme byli. Spravit se to už nepodařilo. Vypadá to na problém s přidělováním IP, dle návodů jsem zkusila hromadu postupů, ale bez úspěchu.

Vystoupit/nastoupit. Pekne od zacatku, krok po kroku, kazdy kontrolovat. Az to zacne chodit, tak prebootovat a znovu zkontrolovat. Hlavne postupovat systematicky, chaotickym zkousenim to jen rozvrtas, coz je obavam se to, co se stalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » ned led 8, 2023 6:38

sobb
fakt si kup nejakej router s wifi, a ten tu praci udela vsechnu a muzete mit oba wifi jen z routeru (ten router pichnes do kabelu misto pc, teda zadny zlvastni zasahy do tvoji infrastruktury), ale tam by to asi uz "samo" nejelo, nebo si kup "switch" klidne ten nejlevnejsi a dva UTP kabely pozadovane delky a normalne ten kabel, co davas do pc dej do prvni diry a ty dva co si koupis dej do dalsich der a kazdej mejte vlastni kabel.

na tohle ti staci udelat presne 4 ukony:
zapojit swich do zasuvky
strcit do swiche kabel z pudy
strcit do swiche jeden novy kabel
strcit do swiche druhy novy kabel :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » ned led 8, 2023 12:49

Mě něják uniklo že tam figuruje kabel, takže AP je někde v baráku a je z něj kabel.

V tom případě jsou dvě možnosti, buďto jak píše Mawe switch a 2x další kabel, ale lepší by bylo koupit za pár stovek AP, do něj píchnout ten kabel co je a připojovat se na tohle nový AP bezdrátově. Umístit ho někam, kde to pokryje místa kde se s notebookama vyskytujete. Není na tom moc co řešit.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » ned led 8, 2023 14:02

Tomas
taky bych koupila AP ale nedokazu odhadnout, jestli by nastaveni wifi celou vec zjednodusilo nebo ne :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 14:02

Nene, ten kabel je od té antény s adaptérem, která nám zesiluje wifi.
Konkrétně toto - usb adaptér.
Anténa je na místě, kde chytá signál, od ní kabel do kuchyně, tam je ten adaptér, který připojujem do USB zdířky počítače.

mike: to jsem dělala, prošla jsem seznamy z návodu možných problémů, nezafungovalo nic z toho. Asi už to nebudu řešit. Každopádně všem děkuju za rady.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » ned led 8, 2023 14:26

Ok, tak už tomu rozumím. Takže mizerná anténka a koaxiální kabel s útlumem tažený bůhví odkud do zastaralýho USB wireless sticku. :roll:

Potom v notebooku zřejme druha vestavěná síťovka poskytuje hotspot pro tohle. No komplikovanější to snad už nemohlo být.

Je na tom místě (ať je to půda nebo cokoliv) možnost píchnout něco do zásuvky ? Jak je ten kabel k anténě dlouhý (už jenom na týhle vylomenine se obíráte o kvalitu signálu od souseda vzhledem k útlumu koaxiálního kabelu) ?

Tenhle setup bych teda nevymyslel. :D
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 14:47

:D Pomohli mi s tím kluci tady, a dokud se to teď nedodrbalo, tak jsme byli těch několik let spokojeni :)

Chápu, že se Ti z toho ježí chlupy, ale nám to fungovalo dobře.

Jinak zásuvka tam není a kabel má asi deset metrů. Internet nám jede většinou cekem dostatečně pro naše potřeby. Respektive občas nejede, ale to pak ani u zdroje (tedy sousedů), údajně asi přetížením sítě. Ale po tom jsem důkladněji nepátrala a podrobnosti připojení neznám. My na vysílač nevidíme, tak je pro nás tohle řešení nejjednodušší.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » ned led 8, 2023 15:17

10 metrů je strašně moc, pokud tam není nějákej fakt opravdu kvalitní kabel (LRM400/600) tak za dvojku, tak ta zráta kvality signálu bude znatelná.

No, pokud to funguje dobře a jsi spokojená tak stačí vyřešit jen to nastavení. Pokud noťas který je hotspotem normálně funguje, je to jen nastavením windows (čím přesně ti ale nepovím).

Oběcně, pokud se ten druhý notebook na ten hostpot připojí, chce to zjistit kde je zakopaný pes. Zkontrolovat přidělení IP, defaultní gateway, zkusit ping a traceroute a potom zkoumat dál, ale to je na obsáhlý návod. To chce někoho kdo tomu rozumí na místě a musí to za pár minut jít.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 17:44

Jj, díky. Budu se tomu ještě sem tam ve volných chvílích věnovat a třeba na něco přijdu.

Není to pro nás úplně zásadní problém, spíš mě štve, že na to nemůžu přijít :) Důležitý je, že aspoň jeden notebook může být připojen k internetu v pohodlí křesla u kamen.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 19:56

Tomas píše:10 metrů je strašně moc, pokud tam není nějákej fakt opravdu kvalitní kabel (LRM400/600) tak za dvojku, tak ta zráta kvality signálu bude znatelná.

Jo, ale jelikoz to fungovalo, neni to podstatne. Podstatne je spravit rozdrbane nastaveni Windows.

Mam doma neco trochu podobneho. Router a z neho nekolik Ethernet kabelu (rozumne dlouhych) k pocitacum. Jeden z nich je firemni laptop a kdyz chci vyjimecne WiFi pro mobil nebo tablet, zapnu na nem hotspot. Protoze je to nejrychlejsi a nejjednodussi. Na routeru mam WiFi vypnoutou a prekonfigurovat ho da vic prace a zabere vic casu, ten kram se myslim musi restatovat. A ne, nechci, aby mi tu WiFi svitila porad, kdyz ji potrebuju minimalne.

sobb píše:Není to pro nás úplně zásadní problém, spíš mě štve, že na to nemůžu přijít

Nejdriv zase vyzkousej ten mobil a jestli pujde, je problem s nastavenim laptopu, ktery se pripojuje k hotspotu. Pak postupuj asi jak pise Tomas. Jestli se k hotspotu aspon pripoji, tak by to mohla poradit sitova diagostika.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » ned led 8, 2023 20:27

Jasně, mobil jsme zkoušeli. I při dalších pokusech o opravu. Diagnostika hlásí problém s neplatnou konfigurací protokolu IP u wifi adaptéru, ale podle návodů se mi to spravit nepodařilo. Třeba se časem zadaří, teď už mě to nebaví :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned led 8, 2023 20:37

Dneska jsem zjistil vec, nad kterou neprestavam kroutit hlavou. The physical volume buttons on an iOS device control both the audio output (speaker volume) and the audio input (mic sensitivity). Takze kdyz mi nekdo vola z iShitu a je spatne slyset, muze to byt tim, ze ma stazeny zvuk :shock: (coz se stalo a zvyseni hlasitosti skutecne pomohlo)

Asi mi neco zasadniho unika, ale tohle mi pripada prilis imbecilni i na Apple. A ne, Android to tak nastesti nema, uz jsem koukal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » pon led 9, 2023 0:37

Při včerejší debatě s moderními "mlaďochy" (jsou jen o pár let mladší než já) jsem si krom rušení autorizačních SMS u banky postěžovala taky na to, že jsem někde založila svůj papír s poznámkami, co udělat před odjezdem na výlet. Ovšem papír a tužka je prý věc pro dinosaury a v módě je teď nejen telefon, ale také krabička v zásuvce "OK, Google". Nedotčena tímto směrem jsem se koukla, co to vlastně je za hračku.

Výsledný pocit nejen z této diskuze: ze dvojice Huxley - Orwell byl asi pravdě blíž ten první. Lidi to všechno udělají dobrovolně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 1:10

Jj, ja si to myslim taky. Ve jmenu pohodli cokoliv.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 2:11

Uz to zacalo :D

Obrázek
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 6:14

sobb
bacha nekdy kolem roku 2000 sem si poridila svuj prvni pocitac a dokoupila.mikrofon a meli sme softij, kterej umel taky sam necondelat a byoo to.desne cool

angluctinou sme nevladli, ze bychom rikali "compute" takze se pocitac oslovoval "pocitaci" a prepis do softu byl nejak
pocheetachee :D a pak sis tam navolila co bys chtela, takze
"winamp" melo nastaveny cestu k pusteni winampu a pusteni hudby (ale muselo byt neco v playlistu) a jeste to umelo treba vypnout winamp a jeste myslim vypnout pc.. proste co se ti hodilo at k nemu nemusis chodit:D
vis jak to bylo mega cool a jaka hyla sranda to zprovoznit? :D

dneska mi to ovsem neprijde ani cool ani sranda. proste je videt, ze starnu a nejsu pruzna:D

ps: kamoska podlehla a ke svym 38 narozeninam si preje smartphone :D protoze chce jit s dobou a platit mobilem:D byla ted tyden bez karty (blokace) a rekli ji v bance, ze ji muzou dat virtualku na mobil a ona nechce uz nikdy byt v podobne situaci, takze mozna i ja jednou zjistim, ze chci mit smartphone ne jako doplnek kdyz se mi to zrovna hodi ale jako zarizeni bydlici v me kapse...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » pon led 9, 2023 8:33

hlasový asistent je fajn, pokud třeba řídim a potřebuju si uložit nějakou připomínku nebo událost do kalendáře - než bych někde zastavil, tak to zapomenu
češtinu neřeším, nadiktuju to anglicky (stejně mám počítače i telefon v angličtině)
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon led 9, 2023 9:35

PC LAMA TO DOKÁZALA! (Odhodlával sem se k tomu ale asi tři dny).
Právě sem se hrabal v registrech Win11, podle návodu z webu sem ve správném kastlíku vytvořil tři nové řetězce, nastavil hodnoty a.... už nemusím spát heslo při startu/restartu. HEZKY, HEZKY, HEZKY!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28326
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pon led 9, 2023 10:37

pavproch píše:Právě sem se hrabal v registrech Win11, podle návodu z webu sem ve správném kastlíku vytvořil tři nové řetězce, nastavil hodnoty a.... už nemusím spát heslo při startu/restartu.

Takže si teď každý proces v PC dokáže v registrech přečíst tvoje heslo do Windows? :twisted:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon led 9, 2023 10:45

Myslim, ze PP chtel zrusit heslo, aby jej vubec nemusel mit. Pokud mam pravdu, jeho heslo si zadny proces neprecte, max zjisti, ze zadne ani nepotrebuje :-D.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » pon led 9, 2023 11:22

Disketa.jpg
Disketa.jpg (48.59 KiB) Zobrazeno 962 krát
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon led 9, 2023 11:30

Ne, heslo (zakodované) je i nadále uloženo v registrach, jen mi fčíl běží autologon (admin).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28326
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 16:02

Lipon píše:hlasový asistent je fajn, pokud třeba řídim a potřebuju si uložit nějakou připomínku nebo událost do kalendáře - než bych někde zastavil, tak to zapomenu

Jj, to je presne ono. Pohodli a obcas i neco uzitecneho.

Google Assistanta na mobilu jsem pracne vypnul pote, co jsem zjistil a uvedomil si, ze ta vec posloucha uplne vsechno. Musi, z principu veci. Jenze to taky posila Googlu na analyzu. Taky jsem slysel nejake zabavne pribehy o tom, jak se nekomu zacala na mobilu vyskakovat reklama na neco, co v zivote nehledal, ale bavili se o tom kolegove v kancelari. Dekuji, osobniho smiraka nechci. Pricemz ja pomerne pohodlny jsem, ale ne za kazdou cenu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon led 9, 2023 16:40

Já sem už opravdu v koncích.... už sem to tu spal, dyž sem nastavoval nový noťas k obrazu svému, asi 2x sem se proklikal (aniž bych tam chtěl) do okna (mělo klasický vzhled "starých" Win) umožnujícího podrobné nastavení chování ikon/kurzoru atd v hlavním panelu (asi 20 položek tam bylo). Chtěl bych se tam znova podívat (vadí mi náhled nad ikonou, pokud přes ní přejedu myší aj.) ale zaboha to nemůžu najít, jak se tam dostat. Gůgl ani TyTrubka mi nepomohly, nápověda ve Win11 už vůbec ne. Nevyzná se tu někdo ve Win11 = neporadí?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28326
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 16:50

a nebude to nekde pod Vzhled a přizpůsobení? ja ted w11 nemam ale ze by se to az tolik lisilo od w10?

nekde jak nastavuje motiv windows by to mohlo byt ale z hlavy jen hadam
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 9, 2023 16:52

pavproch píše:Nevyzná se tu někdo ve Win11 = neporadí?

Uz jsme ti radili. Zavolej si nekoho, kdo tomu rozumi a nastavi ti to vsechno najednou. Kdyz si spocitas, kolik tomu venujes casu a navic se mizernymi vysledky, tak se ti to bohate vyplati.

(navic tu nebudeme muset cist kazdou prkotinu :roll:)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon led 9, 2023 18:26

@mike: Se nezblázni (a opakuju - nikoho cizího do svého pičítače čumět nenechám).
@maw: Kuju, to je ono (okno, co sem hledal), bohužel tam ale není možnost zrušit ten náhled při přejezdu myší.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28326
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pon led 9, 2023 18:34

@pp
na w10 je to pod zalozkou "taskbar"
jinak sem ti nasla video, nemam to se zvukem, ale podle proklikani by ti to taky mohlo pomoct (ja to teda taky mam vypnuty, ale me stacilo to nastaveni pod taskbarem

anglicky je to neco jako "use peek to preview the desktop when you move mouse ..."
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

PředchozíDalší

Zpět na Pokec