Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 18, 2020 20:27

Mne u toho bavi, jak klasicky resite a nasirate se nad americkymi problemy (jo, svyho rasismu tady mame taky dost, samozrejme, to je jina), ktere se vas vubec nedotykaji a delate z toho konec sveta. Really? Cim se vas dotkne, kdyz si GitHub a Google zmeni terminologii? Vase zivoty to opravdu nezkurvi (@Mike, kompatibilita ti zustane, plus si cokoliv muzes forkovat klidne zpatky na Master, pokud chces), ale spoustu lidi to potesi. Delate fakt z komara velblouda. Klasicky "nejsem rasista, ale..." :D

@Apuka, plest do toho cervene vino, cerne diry a podobne je totalne out. Mozna jsi si nevsiml rozdilu, ale ano, cervene vino je opravdu cervene, cerna kava je opravdu cerna a cerna dira je opravdu cerna (ehm, neni, ale to uz je jina fyzika). A nikomu to nevadi. Seznam webovych stranek ale vazne neni fyzicky cerny, jedna pulka softwaru vazne neni "pan" a druha "otrok", ve vasi firme te taky nevedou na financich v excelove tabulce jako "otroka" nebo "cigana" a sefovi taky nerikas master (i kdyz v nekterych firmach k tomu neni bohuzel daleko). Chapes ten rozdil? Nikdo nechce prejmenovavat barvy.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 18, 2020 20:38

@Apuka, jazyk se meni a vyznamy slov se taky meni. To je naprosto normalni. Znam osobne spoustu Romu, kterym vadi slovo Cikan, to fakt neni dobry priklad. Jeste ne tak davno bylo slovo Cech v Rakousku synonymem pro slovo zlodej. Kazde slovo v zivem jazyce ma nejake konotace. Madarsko bych tu radeji vubec nezminoval, tam fakt momentalne nechceme :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv čer 18, 2020 20:39

Nedotykaji? Pracuju v zahranicnich firmach, ktere obvykle maji minimalne cast vyvoje v USA. S gitem pracuju denne, je to muj pracovni nastroj a GitLab pouzivam taky. Hraju si s americkyma akciema a to, co se tam deje, samozrejme ovlivnuje ceny a to ne zrovna priznivym smerem. Korporace, ze ktere jsem odesel, byla americka a na tyhle kraviny jsme tam narazeli primo. Navic maji tendenci se sirit jako mor.

USA urcuje smer, at se nam to libi, nebo ne, a jestli tam tohle vyhraje, tak nas to rozhodne ovlivni. Jednu totalitu, tu vychodni, uz jsem zazil a nerad bych, aby prisla nova, diky technologiim podstatne vylepsena, ze zapadu. Ono se docela vyplati sledovat trendy a zacit se branit, dokud je cas.

edit: jeste dodam, ze kdyz si GitHub a Google zmeni terminologii, tak je to priznak, ze mor se siri a uz prorostl i do naseho oboru. Coz se nas zatracene dotyka. Protoze technicke obory byvaji normalne imunni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 18, 2020 20:50

No jestli je zrovna todle pro tebe "totalita", tak co teprve rikas na to, ze uz se v cestine nerika (aspon mezi normalnima lidma) lichvarum ci vydriduchum "zidak"? Te lituju, vlastne zijes v nastupujici totalite neustale... :twisted:

Kdyz jste presli treba na jiny programovaci jazyk, taky sis stezoval, ze se najednou nejaka fce jmenuje jinak? Uff...

edit: technicke obory nejsou nijak imunni. Vezmi si GANs a pod., je hrozne jednoduchy prenest bias do pocitacu i AI. Realnych prikladu (a toho, jak to ovlivnilo realny lidi) na to je dost (akorat je "diskuteri" z Novinek pod blbe napsanymi clanky o "feministickych" sitich vubec nechapou).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv čer 18, 2020 21:01

BTW, ted jsem si uvedomil. Pred par dny jsi tady nadaval na americky trend, co se siri na PCT. Ty folie na okna nebo co to je misto Tyveku. Znas to o brevnu v oku svem? :twisted: Pricemz ty folie maji ve srovnani s timhle opravdu minimalni potencial nas ovlivnit.

Totalita je u mne to, co se deje na americkych univerzitach. Viz ten clanek, co jsem ti vyse doporucoval. Clovek (a to prosim cerny) se boji pod svuj clanek podepsat, protoze by ho vyhodili a uz by ho nikdo nikdy nezamestnal. Za to, ze ma jiny nazor a chtel by o nem na univerzite diskutovat. Nemuze. Tam uz ani nestaci byt neutralni, silence is violence, kdo neni s nami, je proti nam. Prvni Maj, povinne do pruvodu s vlajeckama a kdo nebude jasat dost hlasite, toho si domovni duvernik poznamena. OK, tohle byla celkem sranda proti tomu, co se deje tam. A kdyz uz se to siri i do IT oblasti, tak to zacina byt vazne.

No a taky jsem myslel nastupujici totalitu. Vidim trendy a tenhle se mi vubec nelibi. Je mozne a doufam v to, ze na to nedojde, protoze Amici si to libit nenechaji. Opticky vypada, ze trend je silny, ale myslim, ze je tam silna mlcici vetsina, ktera se driv nebo pozdeji ozve a pak se budete divit. Kdyz se kyvadlo vychyli hodne na jednu stranu, tak pak leti zpatky rychle.

FrantaKrajta píše:Kdyz jste presli treba na jiny programovaci jazyk, taky sis stezoval, ze se najednou nejaka fce jmenuje jinak? Uff...

:roll: prostredi menim v podstate s kazdym vetsim projektem a pokazde se tam funkce jmenuji jinak. Nekdy rozumne, nekdy blbe, to patri k veci a nestezuju si. Kdyby mi ovsem nekdo prejmenoval main na master a ja jsem kvuli tomu musel znovu prekladat a testovat vsechen svuj kod, tak ano, to bych si stezoval.

Hele, tva argumentace je cim dal horsi. Jeden diskusni faul za druhym. Opravdu mas tohle zapotrebi?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 18, 2020 21:36

mike píše:Opravdu mas tohle zapotrebi?

Na to bych ti mohl odpovedet uplne stejne, tohle neni faul? :twisted:

mike píše:Kdyby mi ovsem nekdo prejmenoval main na master a ja jsem kvuli tomu musel znovu prekladat a testovat vsechen svuj kod, tak ano, to bych si stezoval.

Fakt? Pokud vim, zmena neni retroaktivni. Stary kod funguje stejne. Takze to totalne nafukujes. Opravdu mas tohle zapotrebi? :D

Tady mas treba reakci afroamericke koderky, ktere se to osobne tyka, na rozdil od vetsiny diskuteru zde: https://dev.to/afrodevgirl/replacing-master-with-main-in-github-2fjf

As a black software engineer I have often felt uncomfortable with a variety of terms used throughout the industry. Terms like master/slave, blacklist/whitelist, and black hat/white hat enforce this country's belief that white is good and black is not. We can and should be better than this.

I am the product of slaves and sharecroppers from Louisiana/Tennessee so using the term master to define the default source of truth in my repos has always caused me pain. But I got used to it because it was such a pervasive term, and every time I brought up how hurtful it was to coworkers I was met with resistance. I refuse to do so any longer. Today, I have begun the process of moving to the use of main as my default branch in all of my owned repos. So i'm here to show you how to make a change that will take 3 minutes or less and make your teams more inclusive.

Sorry, 3 minuty te fakt nezabijou :) Jinak je pod tim zajimava a kupodivu (vetsinou) slusna diskuse. A jak nekdo napsal jinde, pokud ti takovato zmena "rozbije vsechny cron skripty a cely prostredi", tak jsi to od zacatku delal spatne :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv čer 18, 2020 21:48

FrantaKrajta píše:tohle neni faul?

Ne. Ja se snazim argumentovat k veci, zatimco ty nalepkujes, klickujes a obvinujes nas z veci, ktere delas sam. A tohle myslim vazne, protoze sam musis videt, co provadis, je to fakt pruhledne. Neprislo mi, ze to mas v sobe (nekteri maji), ale mozna se pletu.

FrantaKrajta píše:Sorry, 3 minuty te fakt nezabijou

Hmm. Tys asi nepochopil, o co jde. Pritom uz jsem to psal na zacatku. Delal jsi nekdy s gitem? Jestli ne, tak bud tak hodnej a neopisuj neco, cemu nerozumis. Ja ti to teda ocituju z diskuse k tomu clanku, do ktere jsem jen lehce nahlednul:

There are software projects out there that have tons of automation scripts, hooks, and whatever that contains the word "master" to reference the master-branch. It's not easy to change the name of the branch in these projects.

Opravdu nejde o 3 minuty. Muze to stat miliony. Dolaru. Neco jako y2k problem, ale jen mezi developery. Mj. proto, ze spousta tech scriptu bezi automaticky a dlouhe roky na ne nikdo nesahnul a ten, co je napsal, uz muze byt uplne nekde jinde. Bezny stav. A ted se to najednou rozbije.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » čtv čer 18, 2020 22:14

Jasne, zato ty nenalepkujes a diskutujes vzdycky ciste, ze :D

Se podivej, co jsi napsal o par prispevku driv o "klasickych SJW argumentech" a dalsich ad hominem (kterezto fauly pouzivas na jine diskutujici obzvlaste ty, staci se podivat na vetsinu tvych odpovedi na Apuku). Really? Kdo si ma zamest pred jakym prahem?

Abychom se ale trochu posunuli od vzajemnych urazek:

1) tebou zminovany anonymni text jsem necetl, odkaz nevidim, odkazoval jsi akorat text na Psu, ktery modne a spatne parafrazoval Taleba, aniz by (dle mne) autor mel vubec "skin in the game" (protoze jeho se to vubec netyka), ackoliv se zrovna Talebovymi terminy ohani. Mozna to tam bylo v nem. Kazdopadne anonymni text bez zdroje, tezko diskutovat o takovem, kdyz byla spousta neanonymnich.

2) pripadnou tezkost zmen kodu ostatnich skriptu a pod. uznavam, ale znova, pokud vim, tyka se to jen defaultniho nastaveni pojmenovani (ktere se da jeste k tomu zmenit, ne?) a u existujicich projektu nic menit nemusis. Takze zase z komara velblouda?
In an email, a GitHub spokesperson confirmed that the site is changing the default branch name for new repositories away from "master," and making it easier for users to choose their own default branch name for all new repositories created. They also said they are releasing guidance and tools for users who may choose to rename their default branch in existing repositories.
Vazne to je takovy problem jako Y2K, jako z toho delas? Treba jo, ale zatim mi to prijde od tebe spis zastupne a umela hysterie. Rad si od tebe prectu technicky clanek, v cem te to konkretne ovlivnilo u existujicich projektu, treba zmenim nazor :)

3) Vubec jsi nereagoval na mou zminku o bias v technologiich. To je dost podstatne. Beres IT jako svaty gral, ktery je uplne "objektivni". To vubec neni pravda, IT bylo vzdy ovlivneno spolecnosti, staci se podivat na roli zen v programovani a jejich atribuci tehdejsi spolecnosti (ENIAC, Bletchley Park,...). AI je subjektivni, veda je taky subjektivni, kazda technologie je subjektivni. Proto existuje sociologie vedy a podobne "pseudoobory". Se podivej na Nobelovky a zeny (Rosalind Franklin? Marie Curie?)

4) K tebou zminovane "totalite" "politicke korektnosti", kdyz uz, tak mi prijde mnohem horsi nebezpeci totalita socialnich siti a IT firem bez kontroly. Viz volby v USA a facebook (Rusko), viz prodej sledovacich technologii diktaturam a podobne (sledovaci facial recog software z Ciny v USA). To jsou realny problemy IT, ne nejaky blby prejmenovavani branches na Gitu. O tom ale konzervativni komentatori moc nemluvi, ze?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv čer 18, 2020 23:41

FrantaKrajta píše:Se podivej, co jsi napsal o par prispevku driv o "klasickych SJW argumentech"...

Vsak to taky klasicke SJW argumenty byly :twisted:

OK, pojdme se teda bavit vecne:

FrantaKrajta píše:1) tebou zminovany anonymni text jsem necetl, odkaz nevidim, odkazoval jsi akorat text na Psu ...

V tom pripade jsi clanek nedocetl do konce. Venuje tomu posledni sekci. Ale OK, clanek je tady: https://medium.com/@soumynona_/anonymou ... a66a6f1ca7 To, ze se k nemu musis prokliknout pres upozorneni, taky o necem svedci.

FrantaKrajta píše:tezko diskutovat o takovem, kdyz byla spousta neanonymnich.

Clanek je anonymni proto, ze se ho autor kvuli atmosfere na univerzite boji podepsat. Coz je jeden ze zasadnich problemu. Kam zmizela svoboda slova? A akademicka diskuse? Driv byly univerzity ostruvky svobody, ted to vypada naopak.

FrantaKrajta píše:pripadnou tezkost zmen kodu ostatnich skriptu a pod. uznavam, ale znova, pokud vim, tyka se to jen defaultniho nastaveni pojmenovani (ktere se da jeste k tomu zmenit, ne?) a u existujicich projektu nic menit nemusis.

Pri vyvoji prubezne pridavas nove projekty. Takze u tech novych muze neco prestat fungovat, cehoz si vubec nemusis vsimnout a ve finale budes mit mix projektu nebo si na to budes muset sednout a vsechno predelat rucne. Jak nekdo psal v komentarich k tomu clanku, GitLab ma takovou velikost a silu, ze se ta zmena casem protlaci vsude.

Navic nejde jen o scripty, ted jsem si udelal binary search na GUI frontend ke gitu, co pouzivam (SourceTree, pomerne rozsireny) a samozrejme je tam master v DLLkach pro git hardcoded, nekolikrat. Takze to taky budou muset predelat, pridat tam nejake rozhodovani... Hardcoded je vsude proto, ze jak jsem psal na zacatku, to byla konstanta nebo rekneme axiom a nikdo nepocital s tim, ze se zmeni.

FrantaKrajta píše:Vazne to je takovy problem jako Y2K, jako z toho delas? Treba jo, ale zatim mi to prijde od tebe spis zastupne a umela hysterie. Rad si od tebe prectu technicky clanek, v cem te to konkretne ovlivnilo u existujicich projektu, treba zmenim nazor :)

Jednak ted fakt nemam cas na psani clanku a jednak si myslim, ze uz ho nekdo napsal (jelikoz se proti tomu zvedla slusna vlna odporu). Zkus pohledat, jestli te to zajima, ja to delat nebudu, protoze v tom mam celkem jasno a ted jsem fakt vytizen a navic mam kvuli Indum jetlag :? Jeste radej zduraznim: y2k pro developery, co s gitem delaji. Uzivatelu se to nejspis nijak nedotkne. A taky pro ty, co vsechnu tu zbytecnou praci budou platit.

FrantaKrajta píše:Vubec jsi nereagoval na mou zminku o bias v technologiich. To je dost podstatne. Beres IT jako svaty gral, ktery je uplne "objektivni".

Nereagoval, jednak k tomu nemam moc co rict a jednak si taky vybiras, na co budes reagovat ;-) Navic jsem to myslel jinak. IT pritahuje resp. puvodne pritahovalo racionalni lidi, ktere zajima technika a aby veci fungovaly. Emoce moc neresi a nekteri je ani nemaji. Coz nutne neznamena, ze jsou objektivni, jde mi o zpusob mysleni. Pred 20 lety by to nikdo neresil. Ted resi, takze to znamena, ze se neco zmenilo a ma zminena zkusenost z korporace to bohuzel potvrzuje. Neni to zmena k lepsimu.

FrantaKrajta píše:K tebou zminovane "totalite" "politicke korektnosti", kdyz uz, tak mi prijde mnohem horsi nebezpeci totalita socialnich siti a IT firem bez kontroly. ... O tom ale konzervativni komentatori moc nemluvi, ze?

Naopak. Precti si toho Kechlibara, vsechny clanky z tehle serie (tady, vsechny 4 co maji v nazvu Digitalni moloch). Jsou prave o tom. Akorat mozna z jineho uhlu, nez se ti bude libit. Ono to totiz spolu uzce souvisi, socialni site se pouzivaji k davovemu lyncovani tech, co si dovoli napsat neco, co nekdo povazuje za nekorektni. A nuti je se ponizene omlouvat, co je samo o sobe silene.

FrantaKrajta píše:To jsou realny problemy IT, ne nejaky blby prejmenovavani branches na Gitu.

Prejmenovani mastera v gitu neni zasadni problem dnesni spolecnosti, ale je to jeden z priznaku toho problemu. Kdyz te zacne pobolivat noha, tak to neni zadny zasadni problem. Nez se ukaze, ze je to priznak metastazujiciho nadoru.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát čer 19, 2020 2:44

Tomas píše:Za 10-15 minut rozumnej a zodpovědnej programátor neudělá zhola nic...

Zrovna mam pekny priklad k tem casum pro apuku :)

Nasel jsem malou chybu v driveru. Oprava vyzadovala zmenu na jednom radku kodu. Samotne hledani chyby mi zabralo asi 10 minut, ale asi tak hodinu mailovani, nez jsem dostal vsechny potrebne informace a clovek na druhe strane stravil par hodin jejich shromazdovanim. Tohle pocitat nebudu, zacnu az od opravy.

Zmenu jsem udelal behem chvilky, ale nez jsem odeslal hotovy driver na otestovani, tak mi to celkove zabralo hodinu a pul. Prebootovat na hnusne Win10, nastartovat vsechny aplikace (to samo o sobe tech 10 minut da), prebuildovat debug verzi, nainstalovat, vyzkouset, prebuildovat release verzi, to same, overit certifikaty, zabalit, prebootovat na normalni system, uploadovat archiv nekam na cloud, protoze pres mail to asi neprojde, napsat k tomu instrukce...

Naprosto minimalni zmena, mensi si moc neumim predstavit a hodina a pul. Vetsi zmena by ovsem netrvala o moc dyl. Protoze jde o ten overhead, ktery je v zasade konstantni a neda se mu vyhnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát čer 19, 2020 11:30

FrantaKrajta píše:@Apuka, plest do toho cervene vino, cerne diry a podobne je totalne out. Mozna jsi si nevsiml rozdilu, ale ano, cervene vino je opravdu cervene, cerna kava je opravdu cerna a cerna dira je opravdu cerna (ehm, neni, ale to uz je jina fyzika). A nikomu to nevadi. Seznam webovych stranek ale vazne neni fyzicky cerny, jedna pulka softwaru vazne neni "pan" a druha "otrok", ve vasi firme te taky nevedou na financich v excelove tabulce jako "otroka" nebo "cigana" a sefovi taky nerikas master (i kdyz v nekterych firmach k tomu neni bohuzel daleko). Chapes ten rozdil? Nikdo nechce prejmenovavat barvy.
FrantaKrajta píše:azyk se meni a vyznamy slov se taky meni. To je naprosto normalni.
Dal jsem TI za sebe Ty dva Tve prispevky z duvodu, ze sam tady popisujes na jedne strane neco typu "cerna dira je opravdu cerna", "pulka SW vazne neni pan a druha otrok" a na druhe pises, ze "vyznamy slov se meni".

"Master-Slave" - "Pan-otrok" (pisu vyhradne o tomto): je to popis zpusobu prace v konkretnim modelu. Zjednodusene jeden ridi ostatni, kteri slepe delaji, co se jim naridi. Tento princip hodne dobre, prakticky presne vystihuje to spojeni "pan-otrok" pokud vezmes vyznam slov. "Otrok" ma oficialne i vyznam "člověk nemohoucí sám o sobě rozhodovat, nemající své vlastní vůle, nýbrž ovládaný někým, něčím jiným, podřízený někomu, něčemu", kde je hodne omezujici slovo "clovek", protoze ve skutecnosti je soucasny vyznam "nekdo nebo neco" - viz clovek vs. (klasicky, "neinteligentni") stroj; stroj dela presne to, co mu clovek naridi, jak ho ovlada. A ten model "master-slave" je presne takova "spoluprace". V dobre udelanem "master-slave" rezimu JE jedna cast SW "pan" a druha "otrok", ta prvni uplne ridi cinnost druhe a ta se bezvyhradne podrizuje prikazum prvniho.
Ano, samotne slovo "otrok" vzniklo historicky a nekomu muze pripominat nespravedlnost na jeho predcich. Ale to neni chyba toho slova, ale neceho jineho. A at mi kazdy promine, ale pokud si nekdo mysli, ze jen kvuli pouziti samotneho slova a spojeni je to narazka na jeho predky, tak je na tom neco spatne, ale v jeho vnimani.
Mimochodem, se nejak automaticky bere, ze to musi vadit cernochum v Americe, kde jejich predkove byli otroci, ze se to tyka jich. Nejak se uplne zapomina na to, ze pojem otrok vznikl o hooodne davneji uplne jinde a otrokarstvi bylo rozsirene v celem starem svete, tisicileti pred objevenim Ameriky. A otroci zdaleka nebyli jenom cernosi, vsak to bylo i v nasich koncinach, ze ano.

"Cervene vino", "cerna dira",...: ano, schvalne jsem napsal az ujete "pripady". Ale kdyz zacnes patrat, tak zjistis, ze jsou i takove tlaky, ktere i ty barvy napadavaji kvuli tomu, ze pry mohou v lidech vyvolavat "falesny dojem" spojeny s nejakou rasou. Toto fakt neni muj vymysl.

"Whitelist" a "Blacklist": Mike neco naznacoval. Zase historicky ve vetsi casti sveta se bere bila za barvu cistoty, nevinnosti a cerna za barvu spiny, zkazenosti. Stejne tak smrt ma barvu cernou a zivot casto bilou. Asi to nejaky duvod ma - uz andele jsou vyhradne v bilem, zato certi a bytosti zla skoro vyhradne cerne (vsak se v pekle uspini uhelnym prachem a sazemi. ze jo :wink:). Neni to ale jen otazka nabozenstvi a uz vubec ne jenom krestanstvi, toto platilo i pro vychodni civilizace. Pouzivaji to i v mnoha cernosskych komunitach v Africe a nemyslim si, ze by jim to prislo rasisticke???
Ty dve slova znamenaji presne to - jedno jsou ty ciste, nevinne, druhe ty uspinene, zkazene. Zase plati, kdo za tim chce videt nejaky rasizmus, najde si, ale problem je potom v necem uplne jinem...

Takze ano, jazyk se meni, vyznam slov se meni - ale ted se nekterym pridava silnym natlakem uplne jiny vyznam, takovy, ktery nikdy nemely a nenaznacovaly, ale nekomu se jednoduse hodi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát čer 19, 2020 13:17

FrantaKrajta píše:Znam osobne spoustu Romu, kterym vadi slovo Cikan, to fakt neni dobry priklad. Jeste ne tak davno bylo slovo Cech v Rakousku synonymem pro slovo zlodej. Kazde slovo v zivem jazyce ma nejake konotace. Madarsko bych tu radeji vubec nezminoval, tam fakt momentalne nechceme :D
Tak, ze "Cech bylo" v nekterych castech "Rakouska synonymem pro slovo zlodej" si mohli Cesi sami, ale nikdy to nebylo tak, ze by to brali jako trochu vice nez prvotni obezretnost. Samozrejme, na par vyjimek, co najdes vzdy a vsude.

Jak jsem psal, ja prakticky neznam Roma v cca mem veku, kteremu kdy vadilo samotne slovo Cikan. S vyjimkou jednotlivce, ktery se chtel od sveho etnika odstrihnout a nechtel s nim mit nic spolecneho. Spise jim zacalo vadit, ze jim zacali "gadzove" rikat Rom - protoze na to nebyli zvylki a nekterym to prislo az przneni "jejich" jazyka.
Mladsim uz to "vadi", nebo spise mnozi z nich (a vetsinou ne ti, na ktere budou Romove hrdi) se naucili, ze se to da dobre vyuzit. Ze jakmile to slovo nekdo rekne, tak se jedna o rasizmus a z toho se da neco vytriskat. Bohuzel.
No a napriklad mne vadi "nucene" pouzivat slovo Rom - uz jen proto, ze to neni ceske/slovenske/madarske/... ale prevzate z romstiny i kdyz v tech jazycich na ten pojem existuje vyhrazene slovo a pro vetsinu z nas, co pod slovem Cikan nevideli jenom par snedych lidi opravdu nic nerika. Ja napriklad si neumim nic predstavit pod pojmem romska kultura, romska hudba, romske umeni - a pritom kdyz tam dosadim misto "rom" "cikan", tak se mi vybavi spousta peknych zazitku a veci, ktere jsou hodne obdivu.
Koho by asi napadlo nutit Romy, aby ve svem jazyku - ted pouziju madarsky priklad, bo netusim jak se rekne romsky Cech - memu narodu rikali Madar a ne Hungari. Nebo jasneji Polaka nutit rikat Madar misto Węgier.

Vubec je zajimave s temito vsemi "anti-ismami" (nebo jak to nazvat jednym jmenem), ze je rozsirovat zacali a presvedcovalli/-uji prislusniky "ohrozene skupiny" z drtive vetsine lidi uplne mimo tech skupin. Romum neromove, cernochum ne-cernosi, ...
Neni to vsechno zle, mnohdy rasizmus a pod. existuje, mnohdy jsou i slova, ktera jsou prakticky "vyhrazena" na to aby k tomuto ponizovani slouzila. Tam je toto vsechno v poradku a je treba proti tomu bojovat. Ale kdyz ma nekdo potrebu podmanit cely svet svym pohledem a nutit vsechno a vsechny prevzit jeho "vymysleny" a extremne vyhraneny zpusob mysleni.
Jako ja se tem mladsim, pripadne i starsim ale mene premyslivym lidem nedivim - tyto praktiky jsou ted in a k tomu i dobre "prodejne", tak se na ne tato retorika vali ze vsech stran a rychle vymyva mozky.

A zase, aby bylo jasne, neni to neco, o cem nic netusim.
Jsem Madar ze Slovenska, ktery dlouho zil v Ceskoslovensku a tech 20 let zije v Cesku. Zazil jsem docela dost podobnych vyjevu z jedne i druhe strany. CSSR/CSFR/C-SFR/... ani v nejmensim nebyl vzorem korektniho souziti narodu a etnik.
Byt Madarem v nekterych castech Slovenska, na slovenskych uradech a netajit se tim nebyl jistou dobu zadny med. Zazit slabsi i sinejsi projevy nacionalizmu, sovinizmu, etnocentrizmu byl kazdodenni chleb. Jako Madar od Slovaku, ale take jsem si musel dobre vsimnout, ze i Slovak od mnoha Madaru. V neposledni rade i Slovak od Cechu (coz nechi bliz specifikovat, protoze prislusnik vetsinoveho etnika/naroda, ktery to nezazil z druhe strany, stejne nepochopi, pricemz v mensi mire to stale preziva), paradoxne ja, Madar, od Cechu ani nahodou. A jako nejhorsi, i jako Madar od nekterych Madaru z Madarska.
Ale nikdy mi neprislo, ze bych mel citit neco kvuli tomu, ze mi Slovak rikal Madar - vzdyt jsem nim byl a nestidel jsem se za to. Vadilo ale, kdyz nekdo to rikal formou a ve vetach, ktere vyjadrovaly ponizovani. Nebo i kdyz tam to sluvko nebylo. A uplne stejne to citili i Slovaci v opacnem pripade.

Stejne tak - protoze "ohrozeny", resp. clovek se nauci videt a citit tyto veci mnohem lepe nez bezny clovek i u jinych - i Romove si nekde zazivali svoje (a naopak, neromove v Romskych oblastech, osadach). Ale, jak jsem psal, ani jim nevadily konkretni slova ale to, co se jim rikalo nebo delalo.

Z techto duvodu se mi ani v nejmensim nelibi soucasne trendy, kdy se zameruje na neco, co za problemy nemuze, z komaru se delaji velbloudy a slony, pricemz kolem toho, co je skutecnym problemem kazdy chodi jako kolem horke kase a resit to nikdo nechce. Ted je dulezite jen vyvolavani vasne a nasledne vzajemne nenavisti.
Tak se zkus zamyslet nad tim, proc asi, komu toto bude vyhovovat - a hlavne, jestli se tim odstrani ten problem, ktery na tyto veci chteji hodit.

Omlouvam se za tyto dva delsi OT v tomto topicu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát čer 19, 2020 15:35

:shock: co se stalo, updatovali ti firmware? ;-) Vazne, vidim to velmi podobne.

Jen dodam k master/slave. Tyhle pojmy pochazeji z doby, kdy byly technicke nazvy voleny tak, aby si clovek snadno udelal predstavu, o co realne jde. Coz tady funguje uplne skvele a pochopi to i laik. Politicky korektni nazvy naopak realitu zamlzuji a nekdy je to vylozene ucelem. Orwell, newspeak.

Neverim, ze to bylo mineno jakkoliv hanlive a nikdy mne to ani nenapadlo. Proste je to popis reality. A nakonec, jako Slovani bychom meli byt urazeni nejvic, jelikoz se spekuluje o tom, ze slovo Slovan pochazi ze slave tedy otrok. Vubec nechapu, co to ma spolecneho s rasou. Otroctvi se vyskytovalo vsude, je to proste cast lidske historie a vyvoje spolecnosti. Matne si vzpominam, ze nam za sociku v marxaku tohle vykladali, jednotlive faze vyvoje lidstva a otrokarska byla jedna z nich. Tak co se "liberalum" vlastne nelibi? Vzdyt Marx je prece jejich modla :twisted:

Plus jeste opakuju, ze v gitu zadny slave neni, jen master. Opet vyjadruje funkci toho branche. Jakakoliv spojitost s otroctvim je jen v mysli dotycneho. Jako programator se snazim resit koreny problemu, coz v tomhle pripade neni nazev, ale mozek, ktery si ho spatne vyklada a ten by se tedy mel lecit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pát čer 19, 2020 20:18

Tohle bude dlouhy, ale ok, zkusim to... (sorry za OT, klidne to cele presunte do diskuze, co nedava smysl).

1) Pri vsi ucte nesouhlasim. Zminovane Master/Slave z HW a SW mi neprijde dobre, protoze to casto ani nevyjadruje nejlepe ty skutecne hierarchicke vztahy. Neni to termin bez konotaci, neni neutralni jako neutron, jako vetsina technicke terminologie to vzniklo v nejake dobe a promita se do toho mysleni te doby. Naopak bych od vas jako technickych typu cekal, ze budete pro vyrazy, ktere spis vystihuji skutecny stav tech technickych vztahu, nez nejakou historickou epizodu v zemi, kde ta terminologie vznikla....
Treba ATA Slave disky taky neplni prikazy Master disku, jen maji vetsi prioritu ve sdilenem rozhrani. U duplikace databazi by se taky dal krasne pouzit jiny vyraz, kdyz kopirujes nejaky text, taky nerikas "pan" a "otrok", ale treba kopie a vzor. Dalsich prikladu by se dala najit spousta. @Mike, ergo popis "reality" to vzdycky neni.

2) Zkus chvili pouzivat ty terminy v cestine. Pan a otrok, v technickem kontextu. Zkus to tak rikat porad. Stale ti to prijde uplne jedno? Prijde ti, ze to vystihuje ten technicky kontext a hierarchii vztahu tam?

3) Romove vs. Cikani vs. Gigani a komu co vadi - beres svou zkusenost, coz je sample size n=1, ja beru svou zkusenost (n=1) a obecne uznavany uzus. Samozrejme, jsou i nekteri Romove, kterym to vadi, uzus neni nikdy stoprocentni. Kazdopadne Rom je endonymum, stejne jako Cech nebo Madar, na rozdil od Cikan. Radsi budu rikat narodu jmenem, ktere pochazi z jejich jazyka (zvlast, kdyz je to pro spoustu citlive tema). Specialne pro Apuku, Madar je taky endonymum. Jak by se ti libilo, kdybychom Madarum rikali treba Hotentoti? A pouzival to kazdy, vcetne nekterych Madaru (ti, kteri si na to zvykli)? Bylo by to pro tebe ok?

Jeste schvalne, jak rikas Inuitum? Eskymaci? Dost z nich by to dnes povazovalo za urazlive, protoze je to puvodne hanlive oznaceni, ktere pro ne meli okolni kmeny. Exoetnonymum. Vsetaty jsou podle nekterych taky exonymem ze staroceskeho tat (zlodej), podobne Hrdlorezy). Exonyma a endomyma je slozita vec, jako vsecko v jazyce se jejich vnimani meni, viz treba ti Inuite. Ti tvoji Slovane z lat. Sclavus (otrok) je blby priklad, nevim, videl jsi to asi na ceske Wikipedii, ktera je proti anglicke obecne hodne pochybny zdroj (sorry, cesti wikipediste, ale je to tak, EN to ma trochu jinak a dost podrobneji, coz je trochu ostuda pro nas). Bral bych to jako fringe teorii, ale nejsem lingvista (ty ale taky ne).

Rom je endonymum (tj. pochazi z jazyka toho naroda), zatimco Cikan je exonymum (tj. pochazi z oznaceni, ktere pro ne mel jiny narod, protoze jsme si blbci o nich mysleli, ze pochazeji z Egypta). Stejne jako u Nemec, ktere je nejspis exonymum (ze slova nemi, t.j. nemluvi nasim jazykem), ale uz tak historicke, ze to Nemcum asi uz nevadi. Pokud by ovsem byli v situaci nasich Romu, asi by jim to vadilo taky... (znovu, obrat si situaci a rekni si, kdyby Cech nebo Madar bylo hanlive slovo puvodem z nemciny, znamenajici treba zlodej - jak by se ti to libilo?).

4) Mike, odkazy na Orwella a newspeak v diskuzi je neco jako jako Godwinovo pravidlo...:)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát čer 19, 2020 21:53

ad 1: casto? Nasel jsi jeden priklad (ATA), kde to opravdu uplne nesedi, ale jinde jo. Furt je to ale velmi nazorne a popisne a to i v pripadech, kdy to uplne presne neni. Technicus terminus, kazdy z oboru vi, co se tim mysli a neni treba vysvetlovat. Dodam, ze tady neni muj postoj nijak extremni a s obema primhourenyma ocima jeste dokazu duvod ke zmene pripustit. Ale ten samotny master u gitu je proste kravina.

ad 2: to neni terminama, ale cestinou. V cestine zni technicke a hlavne pocitacove terminy prelozene z anglictiny divne obecne. Proto je nepouzivame, pouzivame puvodni anglicke, ktere navic obcas prznime sklonovanim a kdyz se o praci bavime v hospode, tak na nas od vedlejsich stolu divne koukaji a nenapadne se presouvaji jinam :twisted:

ad 3: Slovani. Kde jsem to cetl poprve nevim, uz je to davno a od te doby hodnekrat na ruznych miste. V odkazu, ktery jsi dal, pisou i se zdrojema:

The English term slave derives from the ethnonym Slav. In medieval wars many Slavs were captured and enslaved, which led to the word slav becoming synonym to "enslaved person"

Mozna bys ty texty mel docitat do konce ;-)

ad 4: to sis prave vymyslel, co? Odkazy na Orwella jsou v tomhle kontextu naprosto logicke, protoze jste ho pojali jako navod a ty paralely se primo nabizeji. Kdyby byla diskuse o vzestupu NSDAP, tak bude podobne logicke zminit Hitlera. Godwinovo pravidlo je o pravem opaku.

No a samozrejme si opet vybiras, na co odpovis, mou predchozi odpoved jsi odignoroval. Hlavne zes mi vycital jednu preskocenou zminku. Brevno v oku svem... ale to uz jsem vlastne psal :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pát čer 19, 2020 22:56

Dobre. Pokud chces marginalie. Kecas a sam to vis, pokud rozumis tomu, co znamena "derived from":

1)
Mike píše:A nakonec, jako Slovani bychom meli byt urazeni nejvic, jelikoz se spekuluje o tom, ze slovo Slovan pochazi ze slave tedy otrok.

2)
Mike píše:ad 3: Slovani. Kde jsem to cetl poprve nevim, uz je to davno a od te doby hodnekrat na ruznych miste. V odkazu, ktery jsi dal, pisou i se zdrojema:The English term slave derives from the ethnonym Slav. In medieval wars many Slavs were captured and enslaved, which led to the word slav becoming synonym to "enslaved person"

Takze trochu opacne, co? Slovan nepochazi ze slova otrok, ale (mozna, podle nekterych) obracene. Si v tom udelej poradek :D

Kazdopadne sis vybral jednu vec, kterou jsem zminoval z asi deseti temat a se zbytkem to nema nic spolecneho. Pokracuj prosim s argumentaci k veci, ani jeden z nas neni lingvista a nebavi mne resit blbosti, ale ty jsi s tim zacal.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob čer 20, 2020 0:04

FrantaKrajta píše:Takze trochu opacne, co? Slovan nepochazi ze slova otrok, ale (mozna, podle nekterych) obracene.

Jo, implikace je opacna, ale tim se argument jen posiluje :D Mohli bychom pozadovat zruseni slova slave z anglictiny, protoze nas urazi. Pouzivaji nase jmeno pro neco tak ohavneho! A vubec nezalezi na tom, jestli to tak doopravdy bylo nebo ne, tady jde ciste o pocity. Nas narok je rozhodne silnejsi, nez narok tech, co s citi urazeni technickymi pojmy. Protoze tady jde primo o nas a ne o nejake nezive veci :twisted:

FrantaKrajta píše:Kazdopadne sis vybral jednu vec, kterou jsem zminoval z asi deseti temat a se zbytkem to nema nic spolecneho. Pokracuj prosim s argumentaci k veci, ani jeden z nas neni lingvista a nebavi mne resit blbosti, ale ty jsi s tim zacal.

NTVL... na tohle uz brevno nestaci. Chvili jsem musel premyslet, jak se tomuhle rika. Uz vim, chucpe. Ja ti odpovim na vsechno, co se mne tykalo (cikany resil apuka), ty si z toho vyberes jedinou vec, tu nejmin dulezitou a obvinis z toho mne?

OK, pokracuj, odkopavas se pekne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » sob čer 20, 2020 21:43

mike píše:Jo, implikace je opacna, ale tim se argument jen posiluje

Znovu, si v tom udelej poradek. Rikat A=B a zaroven A=/=B je trochu divny, neprijde ti? Ale ty se preci nikdy nemylis, ani kdyz se spletes, rozporujes sam sebe a nedokazes svou chybu nikdy uznat, jen pokracujes dalsima urazkama. Kdyz te to fakt bavi...
Ja doufal v trochu umerenejsi debatu, kdyz uz Apuka odpovidal rozumne (i kdyz s nim nesouhlasim, ale dalo se o tom debatovat). Zjevne jsem zapomnel na tebe.

mike píše:[...]Chvili jsem musel premyslet, jak se tomuhle rika. Uz vim, chucpe

Diky! Tim je to vlastne vyreseno. Dal se uz nemusime vubec bavit, protoze zjevne o normalni diskusi nestojis. Chvili jsem musel premyslet, jak se tomuhle rika. Uz vim, moderator troll, nebo taky psychopat. Dalsi z unikatu outdoorfora. Docela uz chapu nektere lidi, ze odsud odesli. OK, tak si to uzij, kdyz te to tak rajcuje.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned čer 21, 2020 0:21

FrantaKrajta píše:Rikat A=B a zaroven A=/=B je trochu divny, neprijde ti?

Jiste, vsak jsem taky nic takoveho nerekl. Puvodne jsem napsal, ze A => B a pak jsem zjistil, ze B => A. Napsal jsem, ze je to naopak, protoze nedokazu uznat chybu :D Bud jsem si to spatne zapamatoval nebo precetl, to uz nezjistim, ted jsem si to ujasnil. Muj puvodni argument byl, ze mame pravo byt urazeni (kdybychom byli snehove vlocky). Proto, ze je mezi temito slovy primy vztah a tenhle smer je na to jeste lepsi, nez jsem si myslel puvodne.

FrantaKrajta píše:Ja doufal v trochu umerenejsi debatu, kdyz uz Apuka odpovidal rozumne (i kdyz s nim nesouhlasim, ale dalo se o tom debatovat). Zjevne jsem zapomnel na tebe.

Zjevne jsi zapomnel na muj prispevek, kde jsem se snazil debatu restartovat, aby probihala rozumnym zpusobem. Na ten ses uplne vykaslal a reagoval jen na nepodstatnou poznamku v dalsim. A jeste jsi z obvinil mne z ignorace. Skvela prace :smt023

FrantaKrajta píše:Tim je to vlastne vyreseno.

V podstate ano. Dvakrat jsem te upozornil na tenhle diskusni faul a ty misto toho, abys vyuzil prilezitosti vyse a zacal debatovat vecne, jsi to udelal znovu a jeste hur. Takova diskuse opravdu nema smysl.

FrantaKrajta píše:Uz vim, moderator troll, nebo taky psychopat.

Nalepkovanim jsi diskusi zacal a nalepkovanim ji koncis. Gratuluju. Holt mel opet jednou pravdu Kjuba, kteremu jsi za diskusi nestal. To jen ja jsem takovej blbec, ze se snazim, povazoval jsem te za cloveka, ktery je rozumne diskuse schopen. Moje chyba. Vlastne to ale chapu, obhajovat neobhajitelne je tezke. Rozumny clovek by se o to ani nepokousel, ale jak nekomu zatemni rozum ideologie...

BTW, kdybych tady chtel fungovat jako moderator, tak jsi dostal varovani po svem prvnim prispevku. Znam fora, kde bys za nej dostal prechodny ban. Ale ja omezovat diskusi nechci, jsme tady tolerantni a osobne svobodu slova myslim vazne. Proto vetsinou funguju jen jako diskutujici a moderovani si nechavam na technicke veci. Nebo na opravdove psychopaty, kdyz se tady objevi. Nastesti to neni casto. Ale samozrejme, zdruraznovani toho, ze jsem moderator, pomaha pri staveni se do role obeti :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon čer 22, 2020 10:25

Poradí mi někdo? (Já se v tom nevyznám, za 10let, co mám firmu je tohle první případ.... a byl bych rád, aby to byl i poslední....)

Roky jsme dodávali naše stroje do ZKL Hanušovice a.s. (paxe přejmenovali na Technic Tube, a.s.).

2016 ZKL Hanušovice šlo do konkurzu (naštěstí nám v tu chvíli dlužili jen pár - doslova - tisíc...)

V Obchodním Rejstříku na webu je poslední zápis z konce roku 2016 (o probíhajíícm konkurzu), novějšího tam není nic...

Dá se někde na webu zjistit, v jakém stavu ten konkurz je, případně si přečíst, co se děje atd... nejde mi o těch pár tisíc, jen zvědavost zdali se to od 2016 nějak pohnulo a kam.... přihlášku ke konkurzu sem 2016 podal, pak mi (myslím) i přišlo nějaké potvrzení, že byla přijata (a následně sem ji i kdesik i v nějakém seznamu přihlášek našel - myslím, že v OR), ale od té doby se mi nikdo nijak neozval....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28139
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » pon čer 22, 2020 12:58

v OR si vyhledej firmu podle IČa: 25508598
pak klikni na ten červený odkaz "Zahájen insolvenční řízení ..."
otevře se ti nové okno Insolvenčního rejstříku, tam klikni na "Detail" a jsi v rejstříku konkursu a můžeš listovat dokumenty ze spisu

edit: rychlým pohledem tak proběhla nějaká výplata zajištěným věřitelům (ti, co měli zajištěno zástavním právem), plus tam ještě běží nějaké incidenční spory - spory o popřené pohledávky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4884
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon čer 22, 2020 13:18

Kuju.

Sem halt slepý, sem v OR byl ale tohodle sem si nevšim
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28139
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte čer 23, 2020 3:01

Asi uz jsem fakt starej, kdyz mi tohle prijde od velkeho vyrobce tiskaren priserne neprofesionalni. Jak od nejakeho pubertaka na fejsbuku. Milibity #-o
mb.jpg
mb.jpg (11.78 KiB) Zobrazeno 4094 krát

Ze se to v tomhle stavu kouslo, musel jsem to zabit a restartovat je jen tresnicka na dortu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte čer 23, 2020 13:38

Ja bych MS Teams fakt uz hodil nekam do kanalu....
Prepnul jsem se tam bo jsem se mel zucastnit schuze, ukazuje mi, ze me tam ceka myting at se pripojim - pripojim se tam, nikde nikdo. Tak jsem tam zustal asi 15 minut, pritom delal neco jineho. Najednou me (pres jinou aplikaci) nekolikrat volal jeden chlapek, jestli prijdu a myting. Ja ze jaky?
Ukazalo se, ze ty Teamsy mi ukazovali na pripojeni uplne jiny myting, ne ten aktualni, tam cekali na mne celou dobu a ja jsem o tom nedostal zadne upozorneni, az pres tu druhou aplikaci ](*,) ](*,) ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte čer 23, 2020 16:15

To je uplne normalni, ne? Deje se mi to i u SfB. Jak jsem na meetingu par minut sam, tak je neco spatne a zacnu se shanet po ostatnich jinym zpusobem. A pak treba zjistim, ze mne vyskocil meeting pres SfB a oni vsichni cekaji na Google Meets :roll: Nebo jsou vsichni na SfB, ale mne se deje presne to, cos psal. Mam ten samy meeting na spravny cas, ale ostatni jsou na jinem a musi mi poslat odkaz mailem. Proc to tak je netusim, srackoidni technologie.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte čer 23, 2020 16:33

SfB nemam nainstalovany, pouze obcas (ted uz jen vyjimecne) mam myting a to se prihlasim pres web (ktery si stahne "mini"-aplikaci - melo by to fungovat trvale na jeho spusteni, ale musim si to stahnout kazdy krat). Kym me tam prihlasi (jako hosta!), je po pulce mytingu, teda pokud se to za tu pulhodinku vubec povede.
Hm, SfB a MsTeams... co tak mohou mit spolecneho, ze funguji stejne blbe? :-k :-k :-k Ze by Mrkvosoft? :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte čer 23, 2020 16:47

Jo, ale jestli jsem to spravne pochopil, tak slo o nezavisly vyvoj tj. dva tymy, ktere funguji uplne samostatne. Podobne jako normalni Skype a SfB, to byly puvodne dva uplne jine programy a SfB se puvodne i jinak jmenovalo. No a pak se to v MS pokousi nejak zkombinovat a tohle jsou vysledky :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte čer 23, 2020 19:04

Ano, zacalo to velice dobre pouzitelnym MS Communicatorem, ktery byl rel. jednoduchy ale zato funkcni, potom to preslo do Lyncu, na ktery sem nadavali dost, ale stale se jeste dal pouzit a skoncilo to Skypem for Business, ktery bych priradil do (programove) kasty nedotknutelnych - nedotykej se je, protoze "zemres" (Te znici, alespon psychicky).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » čtv čer 25, 2020 19:09

My pouzivame zoom. Kedze odmietam si instalovat picoviny na comp, a myslim si, ze by tieto veci mali fungovat v browsri, tak pouzivam rozhranie v browsri. Funguje celkom dobre, az na to, ze musim 10x vyplnit meno, zakliknut, ze nie som robot, odsuhlasit milion picovin, kym sa to spusti!

Uz ma tieto bezpecnostne sracky fakt zacinaju vytacat. A ani nezacinajte s 2FA. :axe:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob čer 27, 2020 4:33

Natocil jsem sve prvni video v zivote. Pres SfB recording, deni na monitoru + zvuk, Indove potrebuji videt, jak se neco dela a uz nemam cas jim to predvadet on-line. 40 minut :roll: Jedno je jasne, zadny youtuber ze mne nebude :twisted:

(on-line by to s nima netrvalo 40 minut, ale 4 hodiny)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec