Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » pon črc 27, 2020 14:56

vidíš, vidíš
jen se přiblížíš k atomu, už seš na seznamu :mrgreen:
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned srp 2, 2020 18:01

Hmm, jak jsem nedavno psal, ze ESET na rozdil od jinych antiviru neprekazi, tak jsem to zakriknul :? Posledni dobou se mi zacaly strasne pomalu nacitat weby, obcas se to rozpadlo uplne a musel jsem stranku manualne reloadovat, cast zustala viset na nacitani neceho z Google atd. Na stejny router mam pripojeny i pracovni laptop bez ESETu a tam se nic takoveho nedeje. Stejne weby se nacitaly za zlomek casu. Uz mne to stvalo, a tak jsem zacal trochu patrat a nakonec vypnul SSL/TLS protocol filtering. A najednou je vsechno zas rychle.

Ja sice chapu, proc to delaji a proc by bylo lepsi to mit zapnute, ale bohuzel neco delaji blbe. Uz jsem to zazil v minulosti, tenkrat jsem na to neprisel a casem to zmizelo. Vsadim boty, ze to bylo to same.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » ned srp 2, 2020 18:25

A nastavil jsi to i zpatky, jak v tom odkazu doporucuji? Aby se jim znovu nacet root-certifikat? Toto je blby problem ale neni jen Esetu a Widel, obcas se nam to stane i na Linuxu, ze po restartu servru nektery certifikat se do nektereho systemu nacte spatne, presneji se nehlasi nic az do prvniho pokusu o handshake. Nastesti (duvod nevim, asi i kvuli radove mensimu poctu restartu), se to kupodivu stava spise na neproduktivnich servrech. A ze staci restartovat prislusnou aplikaci nebo jen znovunacist certifikaty, nemusi se cely server se vsim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned srp 2, 2020 19:17

Puvodne ne, jelikoz jsem jen hledal, jak to vypnout a jestli to pomuze. Ted jsem to teda zkusil, dokonce i restartoval a nepomaha. Musi to byt vypnute. Chjo, asi budu muset napsat na support :roll:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon srp 10, 2020 12:19

Narazil sem na zajímavý "problém" naší wifiny - odesílání mailů přes "náš firemní" vysílač wifi na kostelu (ve vedlejší dědině) - jde, ale jen jen "holé" maily bez příloh (tj. velikost mailu ca 3kB), cokoli k mailu připojím, neodešle. Doma sem připojený na stejnou wifinu, ale přes jiný vysílač (taky kostel, ale jiný, u mně na dědině) a tam to běží normálně. Ostatní infernet (webstránky + přijímání mailů) funguje dobře na obou vysílačích.... zkoušel sem (v práci) jiné připojení - O2 (WDCMA) a vše ok. Takže problém je ve wifi vysílači ve vedlejší dědině .... chjo no. Du volat na potforu, teda podporu (wifiny) - to zas bude potrat jim vysvětlit, co blbne.... :twisted:

EDIT: Tydlifonát proběhnul, kupodivu semi podařilo vyvětlit a jim pochopit vocogo (aspoň si to bláhově myslím), fčíl čekám na reakci, prý to celé proměří a proskenujou sektory wifi a zavolaj mi z5 .... tosem zvjedaff.

EDIT2 (o 30min později): nevolali, ale už se to rozběhlo, odesílat maily s přílohou už zase de, proč, to ale nevím (a zajímalo by mě to, pokud bych to dokázal pochopit).

Tak, EDIT3: Volali, ale bylo to jako dyby nevolali, že prý přeladili nějaké přechodové frekvence mezi sektorama/kanálama wifi čico. To už je na mě vyšší dívčí. Hlavně že to funguje. Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned srp 23, 2020 22:29

Kouknul jsem se po case do spam folderu, jestli tam neco nepadlo omylem a krome desitek mailu Nazdar. Pamatuješ si mě? Moc se mi líbil, můžeme se sejít? podepsanych ruznymi zenskymi jmeny tam bylo par novych scamu, ktere mne docela pobavily. Prekvapive uz jsou docela cesky. Par veci okomentuju pro ty, kteri by snad meli pochybnosti:

Ahoj! Všiml sis, že jsem ti tento email poslal z tvého účtu? Přesně tak, znamená to, že mám k tvému zařízení plný přístup.

:D poslat mail z libovolneho uctu muze kazdy, kdo umi psat (protoze odesilatel je ciste textova polozka).

To jinými slovy znamená, že tě můžu kdykoliv po aktivování kamery a mikrofonu prostřednictvím tvého monitoru sledovat a ty si toho ani nevšimneš.

Furt by mne zajimalo, jak dokazou aktivovat kameru, kterou nemam. A jeste prostrednictvim monitoru :twisted:

Možná se teď sám sebe ptáš: „Jak se to ale možný, když mám na svém počítači aktivován antivir? Jak to, že jsem nedostal žádný upozornění?“. Odpověď je jednoduchá – můj malware využívá ovladače, ve kterých každé čtyři hodiny aktualizuji podpisy, takže je naprosto nezjistitelný a tvůj antivir o něm vůbec neví.

:lol: tohle je blabol roku.

Jakýkoliv pokus o podání stížnosti je zbytečný, protože tento email, stejně jako moji bitcoinovou adresu, nelze zpětně vysledovat.

To se dost pletes, blbecku. Vysledovat se da snadno k italskemu Vodafonu a jestli jsi nepouzil jednorazovou SIMku, tak si pro tebe mozna prijdou carabinieri :twisted:

Pokud jakýmkoliv způsobem zjistím, že jsi tuhle zprávu komukoliv ukázal, výše uvedené video okamžitě zveřejním.

Smele do toho, jsem na nej fakt zvedavy :twisted:

Na bitcoinovou penezenku mu zatim nic neprislo, zato uz jsou tam desitky nahlaseni. Doufam, ze mu nikdo nic neposle. Stejne mi unika, jak tohle muze fungovat:
Pokud tomu chceš zabránit, stačí na moji bitcoinovou adresu převést částku 1200 EURO (pokud nemáš ponětí, jak to udělat, zadej do svého prohlížeče snadný dotaz: “Koupit bitcoiny”). Moje bitcoinová adresa (BTC Wallet) je...

Cekal bych, ze clovek, ktery vi, jak to udelat se na takovou blbost nachytat neda a ti mene obdareni to zas nezvladnou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř zář 2, 2020 12:34

Uz me zase nasral Firefox na PC...
Jak delaji nove a nove updaty, jednou za cas po aktualizaci nabehne "cisty" FF, jen se strankou, co je noveho v akt. verzi a vsechny ostatne zalozky jsou pryc.
Dnes to ale znacne vylepsili. Predtim stacilo zvolit v Historii, ze chci otevrit "xx zalozek", tj. cvsechno, co bylo otevrene predtim. Po dnesnim nabehnuti je ale v Historii velke H... Takze si musi horko tezko dohledavat, kde jsem co mel. #-o

Jasne, mohl jsem to mit v "Bookmarks", vetsina tam nekde je, ale tech je tolik, ze najit, co potrebuji je nekdy slozite - firemni zmeny adres, zabezpeceni, pristupove politiky, atd. dopadaji tak, ze tam mam i trikrat "to same", ale na ruznych mistech, bo neco se prevede, neco ne a nikdy se nevi co kde najit :twisted: ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 17:45

To jsou ti lidi, co maji otevrenych 500 tabu a divi se, ze je to cele pomale a update to nezvladne :twisted: Bud rad, ze se ti to aspon jednou za cas procisti.

A nerikej, ze ti to smazalo celou historii. Restore Previous Session a Recently Closed Tabs mozna, to se obcas chova zvlastne, ale kompletni historie zustava, dokud ji rucne nesmazes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř zář 2, 2020 21:07

mike píše:kompletni historie zustava, dokud ji rucne nesmazes
To sice jo, ale tam se stranka zapise v okamziku, ze se obnovi/aktualizuje. A to se deje vetsinou az na ni kliknes. To je, co jsem psal o dohledavani... :twisted:

A nemel jsem tam 500 tabu a nestezoval jsem se na rychlost. Bezne to update zvladne. Ale nektere nezvladaji ani jednotky zalozek, doma se mi to taky stava, ale tam jsou ty zalozky jen, co se mi nechtelo zavirat kdyz jsem rychle vypnul PC.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 21:26

No vsak. Nahore mas ty, cos opravdu pouzival a na ty ostatni se muzes vykaslat ;-)

Si nestezuj, ja jsem vcera musel resit, ze mame po tomhle updatu prestal fungovat Flash a ona ma v oblibe nejaky web, ktery na nem zavisi :roll: Uz teda prisli na to, ze ten zmetek konci a udelali novou HTML5 verzi, ale ta ma jinou barvu pozadi, coz se ukazalo jako zasadni problem ](*,) Stejne jsem to na dalku nerozchodil. Vsechno vypada OK, nova verze Flashe nainstalovana, povolena, ale proste nefunguje (u mne to same jo).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » stř zář 2, 2020 21:32

apuka píše:A nemel jsem tam 500 tabu a nestezoval jsem se na rychlost. Bezne to update zvladne. Ale nektere nezvladaji ani jednotky zalozek, doma se mi to taky stava, ale tam jsou ty zalozky jen, co se mi nechtelo zavirat kdyz jsem rychle vypnul PC.

Tak otevři ticket nebo pošli patch, nebo to přestaň používat a využij jiný produkt.

Zde tvé konstatování podle mě na úrodnou půdu nejspíš nepadne.

Případně se dá ještě přestat píčovat o věci která je zcela zdarma, opensource a dělaj jí veskrze dobrovolníci. Tak si vystrč palici z korporátního světa, dejchá se tam volněji.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř zář 2, 2020 21:53

S timhle pristupem bys za chvili nemohl pouzivat vubec nic ;-) Hele, ja jsem za zivot napsal nejspis stovky bugreportu a vetsina z nich skoncila opravou. Protoze umim izolovat problem, vyloucit jine priciny a popsat ho tak, aby se dal zreprodukovat a opravit. Jenze to je proto, ze jsem sam programator a vim, co bych sam potreboval. U netrivialnich problemu to da celkem dost prace a je to casove narocne (nejvic narocne ovsem byvalo presvedcit Microsoft, ze ma opravu zahrnout do aktualni verze tj. vyrobit hotfix). Takze jsem to delal hlavne u veci, ktere mne opravdu palily a to hlavne z pracovniho hlediska (treba bugy ve Windows, kvuli kterym obcas padaly me drivery a zakaznikum se to samozreme nelibilo). A taky v dobe, kdy jsem byval mladsi, dneska uz to temer nedelam. Protoze uz nemam tolik chuti a energie.

Zrovna pracovne pouzivame nejakou velkou open source knihovnu. Kvalitou jsem uprimne zdesen, tolik problemu najednou jsem snad jeste nevidel, pro kazdy hardware se to chova jinak. Mohl bych postupne opravovat to, na co narazim a posilat patche, ale vis co? Kaslu na to, byla by to kapka v mori bordelu. Zatim to pouzivame v podstate na prototypovani a na finalni produkt si to asi budeme stejne muset napsat sami znovu.

A uprimne receno, ten apukuv problem se kvalitne reportovat neda. Jen dat najevo vyvojarum, ze se neco takoveho muze stat. Myslis, ze se tim bude nekdo zabyvat? Pochybuju.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 3, 2020 5:48

ja pridam perlicku.
w10 v praci - pouzivam cz qwerty a us klavesnici, prijdu do prace, zacnu neco resit a divam.se, ze v odeslanem.textu je prohozene y/z. klavesnici mam ale us na panelu... klepnu do jazyku, a tam je nova treti klavesnice - cz cs. OK, vlezu do nastaveni, netusim, jak se tam dostala, a ejhle v nastavenych jazycich neni...

restart tento samovolny problem vyresil, nicmene presne duvod, proc mi v 10 nesmi domu. samovolne zapinani veci, ktere rozhazuji aktualni nastaveni, dvouradkovy taskbar kazde 3 restarty zmeni vysku na 1 radek, outlook na druhem monitoru zustava zcela nahodne a zcela nahodne se na nem.oteviraji aplikace pouzivane na druhem...

jako na tabletu je mam, protoze jsou nativne dotykovy, ale na PC se jim budu branit, co to pujde. Blby je, ze muj 10 letej stroj ma pred sebou budoucnost mozna uz jen v radu let a ne desetilet... a mit kvuli driverum atd w10 a emulovat na praci w7 se mi jevi jako trochu overkill :D nechapu, ze w10 sou jen horsi a horsi a horsi... to je hromada nic co umori uzivatele...

jo a taky su zvykla zapnout notas z rezimu spanku, zacit psat heslo... k w10 mam i ssdcko ale tento muj zvyk vetsinou stale konci s tim, ze prvni pulku hesla jeste pisu do nikam a musim se prihlasovat nadvakrat... ale uz se zlepsuju. Nenavidim w10 :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv zář 3, 2020 7:27

apuko, ja bych to byt tebou reportoval, treba to opravi hned v nasledujici verzi

mam v tomhle smeru dobrou zkusenost s Vivaldi - vydali novou verzi, ve ktere nefungovalo to, co driv ano, a v dalsi verzi za par tydnu to bylo opraveno
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv zář 3, 2020 7:37

@Tomas: asi tak, jak psal mike... Tady jsem to nepsal aby to nekdo vyresil, jen jsem si povzdychl.
mike píše:primne receno, ten apukuv problem se kvalitne reportovat neda
Presne tak. Protoze v podobne kombinaci Win10+FF pouzivam na dvou ruznych PC (navic i kolgove jej pouzivaji), tak dobre vim, ze toto neni otazka (pouze) konkretniho updatu. Doma mi to udela jiny nez v praci.
Navic ja pouzivam portable verzi, v praci se k mnoha nastavenim systemu kvuli domenove administraci vubec nedostani (obcas ani na Read only), takze je tezke dat dokopy slusny bug-report.
Tomas píše:...o věci která je zcela zdarma, opensource a dělaj jí veskrze dobrovolníci. Tak si vystrč palici z korporátního světa, dejchá se tam volněji.
Tak pozor, zrovna u FF nemuzes rict, ze to delaji dobrovolnici, dela to komercni spolecnost (i kdyz vlastnena neziskovou organizaci), ktera "generuje zisk".

Ja jsem od programovani odesel na jinou praci do korporace prave kvuli te "svobode" - ta ma totiz i stranky "povinnosti" (pokud jsi zodpovedny clovek a ja se za takoveho trochu povazuji) a kdyz jsem zjistil, ze ta "svoboda" mi hodne bere ze sve "osobni svobody".
Navic veci, ktere delam i kdybys je delal "svobodne", tak bys musel byt stejne svazany jako ja, protoze bezpecnost, bezpecnost, bezpecnost.... a na velkych systemech nemuze kazdy vsechno delat s plnymi pravami.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » čtv zář 3, 2020 7:38

mike píše:S timhle pristupem bys za chvili nemohl pouzivat vubec nic ;-)

Pokud je cílem nebýt nasranej, tak ano.

mike píše:Hele, ja jsem za zivot napsal nejspis stovky bugreportu a vetsina z nich skoncila opravou. .... A taky v dobe, kdy jsem byval mladsi, dneska uz to temer nedelam. Protoze uz nemam tolik chuti a energie.

To já taky a posílám je pořád, pokud se mě ten problém něják dotýká a záleží mi na tom. Úspěšnost je statisticky vysoká. Já dřív šťoural do lecčeho, ale chuť a energie se taky vytrácí.

mike píše:A uprimne receno, ten apukuv problem se kvalitne reportovat neda. Jen dat najevo vyvojarum, ze se neco takoveho muze stat. Myslis, ze se tim bude nekdo zabyvat? Pochybuju.
Imho dá, "500 open tabs lost after FF update" je dobrej začátek. FF je navíc velká aplikace se spoustou userů a pokud není jediný, řešitelné to je.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » čtv zář 3, 2020 7:44

taky obcas reportuju podobmy veci, v zoneru mi dokonce poslali opravu na test :D jeste pred ofiko updatem.

Ted mam furt problemy s poseidonem v idsjmk ze mi odmita koupit jizdenku prestoze mam.kredit dostatecny nebo hlasi nevalidni prestoze plati jeste pul hodiny a tak... uz me ale ani nebavi tam.ty maily psat...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv zář 3, 2020 7:45

Mawenzi píše:w10 v praci - pouzivam cz qwerty a us klavesnici, prijdu do prace, zacnu neco resit a divam.se, ze v odeslanem.textu je prohozene y/z. klavesnici mam ale us na panelu... klepnu do jazyku, a tam je nova treti klavesnice - cz cs. OK, vlezu do nastaveni, netusim, jak se tam dostala, a ejhle v nastavenych jazycich neni...
Vitej v klubu :-)
Ja tam mam i dve anglicke klavesnice. Sice jsem tam dal jenom jednu, ale ta druha se tvrdosijne pridava sama po odebrati. A ceskou mam jen jednu (QWERTY), ale stejne se pri prepinani klavesovou zkratkou objevuje i druha (QWERTZ), ktera je v nastavenich "neviditelna". Obcas se ale na nejakou kratkou dobu "ztrati".
Mawenzi píše:outlook na druhem monitoru zustava zcela nahodne a zcela nahodne se na nem.oteviraji aplikace pouzivane na druhem...
Hehe, taky. Navic naprosto necekane obcas nejake okno hodi nekam do prcic - a potom zjistim v nastaveni, ze si ke dvema monitorum pridal nejaky treti, naprosto prtavy, malicky. Jen nikdo netusi, jak se k nemu a obsahu dostat. Navic se neda zrusit... :-k :-k :-k
Potom to okno jak prislo, tak i odejde...

Jo, mne nejvice sere, ze okna na zadavani pinu (hesla) se zasadne otevrou pod nejakym stavajicim oknem a nejsou videt...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv zář 3, 2020 7:49

Tomas píše:Imho dá, "500 open tabs lost after FF update" je dobrej začátek.
Teda promin, ale neco takoveho ja nepovazuji za bugreport. Bohuzel, v techto pripadech nemam k dispozici dost udaju abych dokazal poslat neco, co bych ja jako vyvojar povazoval za naprosto nutne minimum abych mohl neco opravit nebo hledat chybu. A prece nebudu zbytecne zatezovat nekoho, kdyz vim, ze moje stiznost k nalezeni mista k oprave pomoci nemuze.
I proto se na to mohu stezovat zde, ale ne vyvojarum.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv zář 3, 2020 17:09

Tomas píše:Pokud je cílem nebýt nasranej, tak ano.

Realne je to nedosazitelne, protoze bys nic jineho nedelal. Lepsi je se naucit aspon na nejake veci rezignovat ;-)

Tomas píše:Já dřív šťoural do lecčeho, ale chuť a energie se taky vytrácí.

A to jsi vyrazne mladsi, mne to zacalo opoustet az kolem 40.

Tomas píše:Imho dá, "500 open tabs lost after FF update" je dobrej začátek. FF je navíc velká aplikace se spoustou userů a pokud není jediný, řešitelné to je.

To jedine, ze se to bude tykat vic lidi a pak si na to nekdo sedne a zacne hledat. Z hlediska vyvojare je takovy report uplne k nicemu. Ledaze by mel snapshot systemu pred updatem a dokazat to na nem reprodukovat. Coz urcite nema.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv zář 3, 2020 17:28

Mawenzi píše:Nenavidim w10 :D

Okolnosti mne donutily to pouzivat. Proste jsem vyfasoval firemni laptop s Win10 a bez nej se fungovat neda a vlastne ani nesmi (company policy). Muj pohled neni tak jednoznacny:

- vnitrnosti. Je to porad evoluce NT, misty az revoluce. Krome drobnych vylepseni jsou i vetsi (power management) a velke. Velmi ocenuju WSL (Windows Subsystem for Linux), jelikoz bohuzel delame vyvoj i pro zarizeni s embedded Linuxem a vyvojarske tooly jsou jen pro Linux. WSL mi umoznuje celkem jednoduse fungovat na Windows a primo z nich pouzivat Linuxove tooly. Je to podstatne pohodlnejsi, nez virtual machines. Podobnych pokusu udelal v minulosti MS vic, ale kazdy mel sve pomerne zasadni minusy, tohle je prvni, co fakt funguje. Navic muzu mit nekolik verzi Blbuntu vedle sebe, coz se fakt hodi, protoze ty tooly jsou obcas navazany na konkretni verzi.

- GUI. Des, bes. Bohuzel mam i jisty smysl pro estetiku a tohle je proste ohavne. Staci dat vedle sebe treba kalkulacku z Win7 a Win10 (20H1). Stejny problem jako webovy responsive design. Neni mozne udelat GUI, ktere bude dobre vypadat a fungovat na 4" mobilnim displeji a 27" monitoru. Musi se prizpusobit tomu malemu a na velkem je to hruza. Podobne Office. Na svem deskopu mam verzi 2010, ktera mi docela vyhovuje, ale bohuzel uz se mi nepodarilo nakonfigurovat Outlook na firemni mail. Takze musim pouzivat novy a za dva mesice jsem si nezvyknul. Je horsi snad uplne ve vsem, neprehledny, nekontrastni a navic pomaly. V zivote se mi nestalo, ze bych prehledl dulezity mail nebo meeting, tady uz nekolikrat. Fakt tenhle "plochy" design nechapu. Neni to pekne, neni to funkcni, neni to ergonomicke.

- chovani. Furt to s necim otravuje, vyskakuji nesmyslne notifikace, zije si to vlastnim zivotem (updaty) a obcas mam pocit, ze si nekdo mysli, ze jsem tu od toho, abych slouzil pocitaci a ne naopak. Da se to postupne nejak povypinat, ale je to prace a defaultni nastaveni je proste strasne.

Pro mne by bylo idealni, kdyby nekdo na vnitrnosti Win10 narouboval Win7-like GUI a chovani a bude to fajn system.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát zář 4, 2020 9:36

mike píše:tenhle "plochy" design nechapu. Neni to pekne, neni to funkcni, neni to ergonomicke.
...zato zabezpeci soustu prace pro Helpdesky a administratory :evil:.

Kolikrat se mi stalo, ze jsem nemohl najit nejake okno - a ono to bylo castecne pod jinym, jenze ten plochy design zpusobil, ze to nebylo na prvni pohled videt, ze jsou to dve okna a ja jsem to bral jako jedno...

Notifikace - nadavam obcas jako spacek. Pisu neco v prave dolni casti obrazovky, vyskoci notifikace nad tim. Ja nevidim, co jsem napsal a jako pro nasrani, kdyz tam drzim kurzor, kde jsem psal (pod notifikaci), tak ta se tam drzi taky a nechce sam zmizet. Musim chytit mys a kliknout na sipku.

Jak pises, vetsina veci se da nastavit (ale mnoho jen jako domenovy administrator, co ve vetsich firmach logicky neudelas) a je to fakt hodne prace si najit, kde, co a jak. Navic nikde nemas zarucene, ze pristim updatem se neco nezmeni a Tvoje nastaveni budou zcasti fuc.

Win 10 byly docela slusny system, dokonce realtivne i z hlediska GUI, kdyz zacaly. Problemem je, ze se to stale jmenuje Win10, ale mezitim se to totalne prekopalo, nejenom GUI ale i vnitrek. Takze ted je to uz naprosto jiny system, funguje (vnitrne, nekdy i navenek) jinak, nastavuje se jinak. Coz je naprd, kdyz si zvyknes na neco a po updatu nemuzes nic najit a chova se to jinak. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pát zář 4, 2020 11:16

mike
souhlas.

dost vylepseni tam je. v praci musim a na taetu technicky vzato taky.

ale UI je nepouzitelny, ohavny, dela.si casto syystem co chce. kdyby drzel nastaveni, updatama nerozbijel zvukovku a neznemoznoval pouzivat klavesnici (dell tablet pc co ma kamos, me to thinkpad nedela) a kdyby to nastaveji bylo nekde logicky dohledatelne, tak budiz...

na ws doma ale prechazet zatim nechci a budu to drzet, co to pujde. su lenoch a i na.novy ssd sem si jen naklonovala system z plotny, ze reinstal az bude cas a je to rok a pul... w10 by ale chteli na cistaka asi z principu
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9380
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát zář 4, 2020 15:31

apuka píše:Win 10 byly docela slusny system, dokonce realtivne i z hlediska GUI, kdyz zacaly. Problemem je, ze se to stale jmenuje Win10, ale mezitim se to totalne prekopalo, nejenom GUI ale i vnitrek.

Jo, Win10 forever je taky dilo. To musel vymyslet nejaky marketingovy genius po tezke parbe, kde mu do piti hodili drogy. Kdyby se pokracovalo v puvodnim cislovani, tak ted mame Win12, 13 nebo 14, protoze nektere zmeny opravdu odpovidaji velkemu updatu systemu.

Ma to zajimave a "zajimave" dusledky. Treba drivery. Driv se podepisovaly pro kazdou oficialne podporovanou verzi systemu. Ted se musi podepisovat pro kazdy pulrocni release a to jeste v predstihu, protoze vyrobci pocitacu to potrebuji mit k dispozici uz s releasem. Takze na jednu stranu pribylo prace, a to obzvlast ohavne, ale na druhou se drzi kompatibilita jen s aktualni verzi a na starsi se pece. Protoze prece mame Win10 a kdyz uzivateli neco nefunguje, tak je to jeho problem, ma mit posledni update. Ted mame zari, takze uz jen 20H1 a zanedlouho 20H2. Neco ti nechodi na 19H2? Mas smulu, nejdriv updatuj a pak se ozvi. Neco takoveho bylo driv nemyslitelne.

Dalsi dusledek je, ze to to nedodelane forever. Je to videt hlavne na GUI u settings, kde je porad cast puvodniho Win7 GUI, kterou postupne meni na novou, hnusnou, a proto je to po kazdem updatu jine. Driv by si to nedovolili a s novou verzi systemu by to predelali vsechno najednou.

apuka píše:Win 10 byly docela slusny system, dokonce realtivne i z hlediska GUI, kdyz zacaly.

To jen proto, ze GUI nedodelali, jak pisu vyse. Puvodne to z vetsi casti vypadalo jako Win7. Slusny system je to porad, ale bohuzel jen vevnitr (jadro), z uzivatelskeho hlediska je to ohavnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Stani » pát zář 4, 2020 23:10

mike píše:Jo, Win10 forever je taky dilo. To musel vymyslet nejaky marketingovy genius po tezke parbe, kde mu do piti hodili drogy....
Ma to zajimave a "zajimave" dusledky. Treba drivery. Driv se podepisovaly pro kazdou oficialne podporovanou verzi systemu. Ted se musi podepisovat pro kazdy pulrocni release a to jeste v predstihu, protoze vyrobci pocitacu to potrebuji mit k dispozici uz s releasem. Takze na jednu stranu pribylo prace, a to obzvlast ohavne...

Prenesene z pokecu o HZS, ktorí sa sťažovali na nárast záchranných akcií kvôli blbcom v teréne, navrhoval si zvýšiť kapacitu - noooo, tak aj ty, nesťažuj sa, viac makaj, alebo musíš navýšiť kapacitu pracovnej sily, aby sa ten nárast práce nenezval tým slovom... :wink: :)
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob zář 5, 2020 3:08

:D to neni moje prace. Takove veci delaji testeri a mne volaji, jen kdyz se nekde zaseknou a nevedi, jak dal. Ohavna je v tom, ze u toho musi den az dva sedet a fungovat jako cvicena opice a na zaver jeste jako byrokrat. Kapacitu musi navysit firmy, ktere ty lidi plati. Coz se samozrejme deje a stoji to pomerne dost penez na strane vyrobcu hw i zakazniku, obvykle OEM vyrabejicich laptopy. Ti musi pro zmenu poustet podobne testy pro cely system. Pro koncoveho zakaznika je ovsem tahle zmena kontraproduktivni, jelikoz nove verze jsou podepsane jen pro posledni verzi Win10. Driv je mel treba 10 let, ted ani ne rok. A navic kdo myslis, ze to nakonec cele zaplati?

Naroubovat tohle na HZS je dost nasilne, analogie nefunguje temer v nicem, ale chapu, ze to nemuzes prekousnout ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Stani » sob zář 5, 2020 13:56

Nemusíš to vysvetlovať, nezaujíma ma kto za tým stojí a čo to obnáša, veď to nezaujímalo ani teba u HZS. Analógia bola čisto v technokratickom princípe, aký si nastolil a neodolal som nevyužiť príležitosť.

Zbytočne tu budeš lamentovať aký dement vymyslel systém, ktorý/vám spôsobuje problémy, toto nevyriešime - navýš kapacity, alebo viac makaj. Takto to funguje :D .
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob zář 5, 2020 20:08

Vedel jsem, ze je to jen urazena jesitnost, ale je fajn, ze to priznas :twisted:

Nezajima te to a proto to mas cele blbe. My jsme ty kapacity samozrejme navysili hned, jak to bylo potreba. Nejsme HZS. Nikoho ani nenapadlo si stezovat zakaznikum, ze nam Microsoft pridelal praci a uz vubec jsme kvuli tomu neodlozili jinou praci pro ne. Nejsme HZS. Ridime se heslem nas zakaznik, nas pan. Nejsme HZS :twisted:

Navic je to uplne opacne. My jsme vuci MS v postaveni zakaznika a ze se obcas zakaznikum uplne nelibi (tady de-facto monopolni) sluzby je uplne normalni. Zato HZS je v postaveni postkytovatele sluzeb a stezuje si na zakazniky. To je slovenske specifikum, typicke slovenske sluzby. Otevrel si hospodu, ale chodili mu tam lidi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Stani » sob zář 5, 2020 21:00

S tym specifikom si nemusel, tam debata ale vobec nesmerovala, ale tak, ukazal si sa. Nepochopil si.

Vies, do HZS nezoberu hocijakeho premudreleho blbca, ako trebars v IT prostredi, takze to navysovanie nejde vyriesit prompte.

Ja ani nechcem nic porovnavat, slo mi len ciste o tvoj technokraticky pristup bez hlbsich znalosti, ako si to aplikoval ty - a pozrime aka reakcia :) . Mozno keby som ti to vysvetlil na gausovej krivke...

Ok, uz ta nebudem podpichovat, koncim.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob zář 5, 2020 22:17

Jak se do lesa vola... :twisted:

Mozna nemusel, ale opravdu si myslim, ze v tom je podstata problemu. Fakt jsem prestal jezdit na Slovensko kvuli tamnim sluzbam, nestojim o to, aby mi ten, koho platim, daval najevo, jak ho tim strasne otravuju. Nikde jinde jsem nic podobneho nezazil, zato u vas pokazde (byly i svetle vyjimky). No a kdyz ctu nektere zpravy a vyjadreni HZS, tak to z toho primo dycha.

Aby bylo aspon neco k tematu vlakna: doba se zmenila a sehnat pouzitelneho cloveka na IT je fakt problem. Prace je vic, nez lidi a je naprosto bezne, ze se lidi pretahuji odjinud a preplaceji, protoze jinak se nesezenou. A protoze se to dela pres agentury, stoji to nehorazne prachy (3 platy). Ja jsem pred lety vyhorel, nejakou dobu byl uplne mimo IT a znovu jsem zacal na volne noze. Pak mne presvedcili, at se necham zamestnat a dost jsem ziral, s jakym materialem se obcas musi pracovat. Na jsem driv zvykly nebyl, i nejmin schopni kolegove byli pouzitelni a byli schopni udelat, co se jim reklo. Ted uz ne. Premoudrely blbec ti nepomuze, nic neudela, akorat te pripravi o cas a nervy.

Dalsi pokracovani diskuse o HZS presunuto sem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Pokec