Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát led 7, 2022 22:24

oodoow píše:To je asi normální, že něco jede na jednom systému a nepojede na druhém.
V prenositelnem kodu??? :shock: :shock: :shock: U prelozeneho do strojaku jasne, ale v kodu, ktery je (resp. ma byt) delany podle standardu daneho jazyka, ktery (podle vyjadreni vyrobce) prekladac/system plne podporuje a dodrzuje na vsech platformach, kde bezi (napr. MS VC na Macu a Win)?
Zrovna u prikladu, co jsem uvedl se stalo, ze na Macu konkretni zdrojak v C++ MSWC bez sebemensiho problemu a bez chyb prelozilo a program na danych datech zbehl. Na standardnim skolskem systemu (pouzivajicim striktne stejny standard) pri prekladu to hazelo jednu chybu (opravdu chybu v kodu, ne nejake warningy) za druhou, tj. se nic neprelozilo a nemohlo spustit.
Toto by se normalne stat rozhodne nemelo.
Tomas píše: My teda měli na škole jasně dané vstupy a jasné výstupy, které měl doručený program třeba na zápočet splňovat. Učitel do toho vůbec nezasahoval ani to nekontroloval, na to měl prostě program, který to udělal za něj. A ten program buď řekl, že při určitém vstupu je výstup správný anebo není.
Jo, neco takoveho mel syn (studoval matiku, ne informatiku, tj. jenom zaklady programovani) na matfyzu v Praze. Bylo to priserny. Nahrajes zdrojak programu, chvili to chrasti a potom vypise 10-20-50-70-100%. To je vse. Vstupy nezname, chyby nezname.
Parkrat udelal program, vsechno pocital dobre - dostal 70%, Kontrolovali jsme to ja i manzelka - mel vsechno spravne, vypocet fungoval. Ne a ne prijit na to, proc mu chybi tech 30%. Az nakonec jsme mu rekli, ze se to da udelat optimalneji - sice s pouzitim veci, ktere oni vubec nebrali, ani je to neucili, takze nemel sanci o tom vedet (predtim nikdy neprogramoval). Program jsme upravili podle toho - a hle, 100%. Nakonec se ukazalo (rekl to i vyucujici), ze system hodnotil i efektivitu a optimalizaci vypoctu - jenze to studentum nikdo nerekl, ty principy, jak to delat je nikdo neucil, neucili je ani algoritmy, ktere tu optimalizaci dosahovaly, atd. Proste system udelany pro "pokrocile programatory" vyssich rocniku informatiky, coz pro prvni semestr zakladu programovani pro neprogramatory bylo urcite velice motivujici.
Nikdy nikomu z nich zadny vyucujici nerekl nic o jejich programech, nikdo je videt nechtel - co se asi mohli naucit???

Asi tolik oridavken k tomu, co napsali uz prede mnou.
mike píše:Ulohou ucitele je naucit lidi programovat, coz znamena si ten kod prohlednout a se studentem ho probrat.
Samozrejme, tak by to melo byt. Jenze manzelka je s tim prakticky vyjimka. Jeji kolegove v jinych skupinach "opravi" za hodinu 100 programu odevzdanych studenty, za pul dne maji hotovo 50 seminarek s tisicovkou radku programu. Manzelce trva jeden program nekdy dve minuty (evidentni blbosti tam), nekdy - u seminarek - mnoho hodin, protoze se snazi pochopit mysleni cloveka, ktery ten program vytvoril a ne nanutit mu svoji (v zadani nevyzadovanou) predstavu. Ale nakonec se v tom programu vyzna vice nez autor :-). Jenze system toto, mirne receno, nepodporuje - rekni OK nebo ne OK a hotovo, chyby at si kazdy najde sam.

Co je ale nejhorsi, ze vetsina studentu ani nema zajem na vysvetleni, v cem a proc udelali chybu. Jejich jedina otazka je, jak a co mam opravit abych uz mel program uznany... Stejne tak je prekvapive, ze pri vyuce drtiva vetsina studentu nema sebemensi zajem o vysvetleni, proc se konkretni problem resi tak a ne onak. Oni doslovne vyzaduji - "reknete nam o vsech problemech, jak to mame delat a my to tak budeme delat, nezajima nas nic jineho". Analyticke mysleni je neco, od ceho ti studenti s hruzou v ocich utikaji pryc....

Presne z toho vznikaji ty programy, co mike naznacil - funguje fajn pro malo dat, ale "havaruje" pri nasazeni na hodne dat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát led 7, 2022 22:38

Progrca, ja jsem nic nenaznacil, napsal jsem to primo. Muzes uz prosim prestat pouzivat to slovo, kdyz mu evidentne nerozumis? :roll:

Jestli k tomu tva zena pristupuje takhle, tak ji patri uznani. Studentum se nediv, ti proste chteji jen prolezt. Ono dost zalezi, co je to za skolu. Je programovani cil nebo prostredek? Tj. je to pro ne jen nutne zlo nebo to, cim se budou zivit? Jestli to druhe, tak at jim manzelka rekne, jak to chodi v rozumnych firmach. Tomu, co ted dela ona, se v praxi rika code review a budou to delat jejich kolegove jim a oni zas na oplatku kolegum. Pricemz nekteri kolegove, jako treba ja, jsou pekni psi a jejich review muze slabsim povaham zpusobit psychicke potize :twisted:

(Dneska jsem si povidal s kolegou o jeho novem cloveku. "Ten je dobry, dela review poradne a klidne tam napise Co to ma doprdele byt?!" Takze jako ja?" "Ty tam aspon davas smajliky" :D)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » sob led 8, 2022 0:13

mike píše:Ne nutne. Kdyz jsem mel na stole iMaca, tehdy nejvyssi model, tak jsem na nem poustel burzovni aplikaci, co mi na Windows bezi denne uz snad 10 let.

Burzovní aplikace není základní věc, nějak nechápu, proč to nejede v prohlížeči, pak by tam neměl být problém. Nevím kdo to portuje, jestli to portuje Apple, tak pak je to jeho zodpovědnost. Na ten Apple Silicon spousta věcí jede jenom přes emulátor, ale časem se to vylepší.

mike píše:Neboj, to prejde ;-) Uz se pomalu blizis veku, kdy nastupuje presbyopie a pak budes chtit vetsi displej a min radku kodu.

To je snad úplně jedno, jaký máš zrak a jak velká rozeznáš písmenka, pořád je lepší mít větší rozlišení, abys ta písmenka viděl ostřeji.

mike píše:Bud pracuju nebo cestuju, jsem binarni ;-)

No, já nejsem binární, teď zrovna plánuju asi 2 měsíce na Kanárech, kde budu střídavě pracovat a střídavě chodit po horách nebo do moře.

mike píše:Na malem laptopu si nedovedu efektivni programovani predstavit, potrebuju aspon dva monitory.

Právě a proto je lepší mít aspoň ten monitor na laptopu slušný, nebudu si vždycky někde kde chci chvíli pobýt kupovat nový monitor.

mike píše:Ne, to teda normalni neni. Naopak, kod ma byt psany tak, aby bezel vsude stejne. My teda naprosto bezne prenasime kod mezi platformama a to klidne po mnoha letech. Zrovna u skolnich uloh bych to videl jako samozrejmost.

Normální to je, zrovna zakončení řádků o čem psal asi Apuka funguje na každém systému jinak, ne?

mike píše:Spatny ucitel. Vstupy a vystupy muzou byt spravne i u uplne blbe napsaneho programu (a naopak). Ulohou ucitele je naucit lidi programovat, coz znamena si ten kod prohlednout a se studentem ho probrat. Sveho casu jsem to delal a v praci se podobne veci delaji pri code review.

Oni tam moc učitelé nebyli, většina z nich když končila výuku, tak nám oznámila, že teď musí jít do "PRÁCE", kde si vydělá "PENÍZE", takže na té vejšce učili spíš jako hobby. Kód pak prolézali při ústních, ale většinou pokud to fungovalo, tak to nemohlo být napsané úplně špatně. Kdo tam měl třeba moc velkou časovou složitost, tak se většinou výsledku nedočkal vůbec, kdo paměťovou, tomu to spadlo na přetečení zásobníku. ;-)


mike píše:Viz vyse, tenhle pristup je z hlediska vyuky uplne nesmyslny, to si jen dotycny setri praci a pak ze skoly lezou radobyprogramatori nepouzitelni v praxi. Bohuzel je v poslednich letech potkavam... To mas jako v matice, neni az tak dulezity vysledek, ale postup.

To nevím kde jsi vzal, že je v matice důležitý spíš postup než výsledek. Je úplně jedno jakou použiješ metodu, pokud se dobereš ke správnému výsledku v nějakém slušném čase. Spousta věcí má spoustu řešení. Ještě jsem tedy neviděl, že by učitel s někým debugoval program a říkal mu, kde má chybu. To si fakt nedovedu představit. U nás nám prostě dali nástroje a nějakou teorii a buď jsi to pochopil od učitele nebo od spolužáků anebo jsi prostě zmizel z ročníku. ;)

Tomas píše:Commitnu kód, vyberu branch co se má buildovat a jdu na pivo.

Jako naslepo? To si moc nedovedu představit, většinou si všecko pouštím v debugu a chci vidět, co se tam děje.

mike píše:ted se proste musi brat, co je.

Záleží kolik zaplatíš, v tom mým současným startupu si teda dost vybíraj, ale zas je pravda, že některý pozice hledaj už přes rok a pořád neobsadili.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob led 8, 2022 1:41

oodoow píše:Burzovní aplikace není základní věc, nějak nechápu, proč to nejede v prohlížeči, pak by tam neměl být problém.

V prohlizeci to jde, ale umi asi tak desetinu toho, co aplikace. Hraju si s opcema, to je jiny level, nez akcie, na ty by asi prohlizec stacil. Uz jsem dosel k tomu, ze si budu muset napsat vlastni software jako doplnek, aby mi hlidal nektere veci, mam pres 100 otevrenych pozic a obcas uz mi neco utece. V prohlizeci bych nemel sanci.

oodoow píše:Nevím kdo to portuje, jestli to portuje Apple, tak pak je to jeho zodpovědnost.

Apple, jinak bych to nepsal. Ale nejde o portovani, jde o implemetaci Javy na jejich platforme. Aplikace se pisou v Jave, aby se nemusely portovat.

oodoow píše:To je snad úplně jedno, jaký máš zrak a jak velká rozeznáš písmenka, pořád je lepší mít větší rozlišení, abys ta písmenka viděl ostřeji.

Kdyz nezaostris, tak ostreji nevidis. Slo mi o to, ze ti nebude stacit velikost displeje na laptopu. Mne tedy nestaci.

oodoow píše:No, já nejsem binární, teď zrovna plánuju asi 2 měsíce na Kanárech, kde budu střídavě pracovat a střídavě chodit po horách nebo do moře.

To bych nedal, ale fandim ti ;-) Kde budes bydlet?

oodoow píše:Normální to je, zrovna zakončení řádků o čem psal asi Apuka funguje na každém systému jinak, ne?

Ne, kdyz napises kod spravne. Apuka myslim nepsal o zakonceni radku, mozna slo o mezeru versus tabularor, ale lustit to nehodlam ;-)

oodoow píše:Oni tam moc učitelé nebyli, většina z nich když končila výuku, tak nám oznámila, že teď musí jít do "PRÁCE", kde si vydělá "PENÍZE", takže na té vejšce učili spíš jako hobby.

Njn, to je bolest vyuky programovani, ze lidi, co to umi, si vydelaji podstatne vic jinde. Proto jsem toho nechal, ac mne to bavilo, ale ekonomicky to nedavalo smysl, kdyz uz mi v 90. letech nabidli ctyrnasobek toho, co mi platili na VS...

oodoow píše:Kód pak prolézali při ústních, ale většinou pokud to fungovalo, tak to nemohlo být napsané úplně špatně.

Jenze v praxi se nehraje na to, ze to neni uplne spatne, ale ze to ma byt minimalne dobre, lepe skvele.

oodoow píše:To nevím kde jsi vzal, že je v matice důležitý spíš postup než výsledek.

Od svych ucitelu matiky na VS :P Postup ve smyslu jeho pochopeni a pouziti spravne metody. Naopak, vysledek uplne podstatny neni, povedla se mi treba u zkousky numericka chyba v poslednim kroku, ovsem na vysledek zkousky to po diskusi nad postupem nemelo vliv.

oodoow píše:Je úplně jedno jakou použiješ metodu, pokud se dobereš ke správnému výsledku v nějakém slušném čase.

To mi pripomina jednoho, co mu podle legendy vyhodil zkousejici index z okna :twisted:

oodoow píše:Ještě jsem tedy neviděl, že by učitel s někým debugoval program a říkal mu, kde má chybu. To si fakt nedovedu představit.

Ja jsem to obcas na cvicenich delal, kdyz jsem videl, ze se nekdo zaseknul. Taky jsem pozdeji delal skoleni a tam to byl naprosty standard. Semestralky u studentu jsem samozrejme prochazel asi jako pani apukova. Kdyz neco delam, tak poradne, ale to uz jsem asi psal ;-)

oodoow píše:Záleží kolik zaplatíš, v tom mým současným startupu si teda dost vybíraj, ale zas je pravda, že některý pozice hledaj už přes rok a pořád neobsadili.

No prave. Platime hodne dobre a lidi proste nejsou. Kdyz chces nekoho opravdu dobreho, musis ho pretahnout a tedy i preplatit. Takze platy v nasem oboru vyrostly neskutecne, ne ze bych si stezoval ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » sob led 8, 2022 9:26

oodoow píše:
Tomas píše:Commitnu kód, vyberu branch co se má buildovat a jdu na pivo.

Jako naslepo? To si moc nedovedu představit, většinou si všecko pouštím v debugu a chci vidět, co se tam děje.

Dost věcí dokážu předem otestovat a dost taky ne, je to build celýho OSu (od jádra + knihovny kolem), přes různý custom binárky a pak pythonovská vrstva aplikací nad tím. Testovat můžu leda to poslední a na zbytek potřebuju komplet build a vidět jak se to celý chová. Dost často to naslepo je. Tak si commituju do nějákýho svýho feature branche dokud to nefunguje/nebuilduje podle mých představ a pak jen squashnu commity a zamerguju.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » sob led 8, 2022 9:52

apuka píše:o, neco takoveho mel syn (studoval matiku, ne informatiku, tj. jenom zaklady programovani) na matfyzu v Praze. Bylo to priserny. Nahrajes zdrojak programu, chvili to chrasti a potom vypise 10-20-50-70-100%. To je vse. Vstupy nezname, chyby nezname.
Parkrat udelal program, vsechno pocital dobre - dostal 70%, Kontrolovali jsme to ja i manzelka - mel vsechno spravne, vypocet fungoval. Ne a ne prijit na to, proc mu chybi tech 30%. Az nakonec jsme mu rekli, ze se to da udelat optimalneji - sice s pouzitim veci, ktere oni vubec nebrali, ani je to neucili, takze nemel sanci o tom vedet (predtim nikdy neprogramoval). Program jsme upravili podle toho - a hle, 100%. Nakonec se ukazalo (rekl to i vyucujici), ze system hodnotil i efektivitu a optimalizaci vypoctu - jenze to studentum nikdo nerekl, ty principy, jak to delat je nikdo neucil, neucili je ani algoritmy, ktere tu optimalizaci dosahovaly, atd. Proste system udelany pro "pokrocile programatory" vyssich rocniku informatiky, coz pro prvni semestr zakladu programovani pro neprogramatory bylo urcite velice motivujici.
Nikdy nikomu z nich zadny vyucujici nerekl nic o jejich programech, nikdo je videt nechtel - co se asi mohli naucit???

To je dost zvláštní, já studoval to samé a cvika z programování byla normální, cvičící s námi programy probíral a zápočtový jsme procházeli společně. To samé u zkoušky - první část byla naprogramovat nějaký jednodušší úkol u compu (operace s řetězci, šachové úlohy apod.); prof. Kryl s náma vždycky seděl a probíral, co tam je dobře a co ne. U druhé části už to bylo programování na papír a výrazně těžší úlohy.
Ale já tam nastupoval 2006 a programovali jsme v Turbopascalu, tak je možné, že se to poslední dobou změnilo...
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » sob led 8, 2022 12:28

oodoow píše:...

Oproti tomu iPhone bych si nekoupil, nedávno jsme na Kanárech řešili, že kámoš má iPhone a chtěl si do něj nahrát film z youtube, aby si ho mohl pustit v letadle až bude bez dat. Vůbec nevěděl jak na to, tak jsem mu to na svém android telefonu stáhnul z netu, hodil na google drive a dal mu odkaz no a on to pak stejně nedokázal dostat do iPhonu. Nakonec jsme volali odborníkovi na iPhony a ten řekl, že takhle se to nedělá a že to v podstatě nejde a že uživatelé iPhonu ani nechtějí aby to šlo. :roll: Tak tam ti musím dát za pravdu, to opravdu zavánělo trochu sektou. :twisted:


tak je odborník a odborník, ten váš byl holt v tomhle směru dost netknutý a jeho argumentace řekněme rádobyodbornická (sice nevím jak to udělat, ale umím dobře okecat, proč to neumím)

pokud vím, tak youtube už nějakou dobu aktivně znemožňuje ve svých mobilních aplikacích uložení pro offline prohlížení, dřív to v nich uložit, oficiálně to jde jen přes Youtube Premium, takže i na Androidu je na to potřeba buď nějaká aplikace/downloader nebo doplněk do prohlížeče apod.

způsoby:

S počítačem
1a) na počítači (záměrně nepíšu Mac nebo PC, je to jedno) stáhnout film přes prohlížeč, který downloading podporuje
1b) na počítači nainstalovat/spustit jdownloader, pak si zkopírovat adresu youtube videa, jdownloader si automaticky vezme zkopírovanou adresu a nabídne všechny dostupné kvality videa ke stažení, vybrat požadovanou a pustit stahování
2a) film nahrát na flešku, která má požadovaný konektor - pro iPhone a některé iPady s Lightning konektorem, pro novější iPady s USB-C (používám oboustrannou flešku USB <-> USB-C)
flešku iPhone i iPad od tuším iOS 13 umí normálně ve Files načíst a přhrát video případně videosoubor předat jiné aplikaci
2b) přes iTunes nahrát film do iPhonu/iPadu přímo do aplikace, přehrávající video (používám primárně Infuse, dobrý je i VLC)
2c) film nahrát na nějaký cloud - OneDrive, Google Drive, iCloud (malá kapacita) a v iZařízení pak stáhnout pro offline použití a přehrát

bez počítače - mám vyzkoušený úplně nejjednodušší způsob - používám prohlížeč iCab Mobile, dostupný normálně v AppStoru
1) otevřu youtube.com v iCab Mobile, najdu potřebné video, nastavím požadovanou kvalitu zobrazení, začnu přehrávat ve zvoleném rozlišení, tapnu a podržím prst na videu, vyberu z menu Download
2) na hlavní ploše iPadu najdu aplikaci Files (nativní aplikace), vlevo je seznam míst (Locations), pokud tam není iCab Mobile, tak kliknu na tři tečky nahoře -> Edit Sidebar a iCab přidám
stejně tak tam jde přidat Google Drive, One Drive, iCloud atd.
3) kliknu na iCab Mobile a zobrazí se mi seznam souborů, stažený v iCab
4) kliknu na požadovaný videosoubor k přehrání a soubor se přehraje přímo v aplikaci Files, případně lze zase vpravo nahoře přes Share zvolit jinou aplikaci, ve které se má videosoubor otevřít (třeba zmíněné Infuse nebo VLC)

podobně jde použít iCab ke stažení videosouboru z jiných souborových služeb na internetu :) a prohlédnutí offline
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob led 8, 2022 19:25

Lipon píše:iPhone i iPad od tuším iOS 13 umí normálně ve Files načíst a přhrát video případně videosoubor předat jiné aplikaci

Tyyyjo, uz po 14 letech a ve trinacte verzi se na tom da pracovat se soubory, coz jde v cemkoliv jinem uz od uplnych zakladu? :twisted: Ale... neni to hereze? To prece byl zamer a ne chyba, aspon to tak teda bylo prezentovano ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » ned led 9, 2022 10:09

fakt seš jak malej Jarda
z odpovědi, která směřuje reaguje na oodowovu otázku, jak to udělat, si vytáhneš jednu úplně okrajovou poznámku, abys sis mohl odplivnout
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned led 9, 2022 19:23

Ta okrajova poznamka je docela zasadni vec, ktera hezky ilustruje, proc si tu na iOS a Apple furt stezuju. Vime lip nez vy, co potrebujete. Povazuji sve uzivatele za neschopne blbce, kteri by neco tak sloziteho, jako praci se soubory, nezvladli. Nebylo to tam ne proto, ze by to neslo, ale z tohodle duvodu a vsadil bych se, ze to vymyslel sam svaty Steve. Taky to povazuju za pozitivni zpravu, nakonec museli ustoupit a pridat to tam. Coz je skvele hlavne proto, ze jine firmy maji bohuzel obcas tendenci kopirovat jablecne totalitni ohavnosti a timhle jedna pada.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » pon led 10, 2022 8:50

fakt ses s tim uz otravnej jak klos ve vlasech

vsichni uz to davno vi, ze jsi s japkem nekompatibilni, se s tim smir a zkus neco delat s tou obsedantni potrebou mit posledni slovo za kazdou cenu
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » pon led 10, 2022 9:56

mike píše:V prohlizeci bych nemel sanci.

Dneska už umí prohlížeč skoro totéž co desktop, když jsou stránky dobře napsané. Však už i Doom si můžeš zahrát v browseru. Jestli maj ty tvoje obchodní stránky nějaké API tak by neměl být problém si k tomu napsat něco svého.

mike píše:Kdyz nezaostris, tak ostreji nevidis. Slo mi o to, ze ti nebude stacit velikost displeje na laptopu. Mne tedy nestaci.
Ono to není binární stačí nestačí, prostě samozřejmě s velkým monitorem se pracuje lépe ale i mezi laptopy a jejich displayi je velký rozdíl a současnej MacBook Pro 16 má jeden z nejlepších.

mike píše: Kde budes bydlet?
Koupím nějaké airbnb na měsíc, pak je to levnější.

mike píše:Jenze v praxi se nehraje na to, ze to neni uplne spatne, ale ze to ma byt minimalne dobre, lepe skvele.
V praxi je většina věcí černá skříňka, když to nežere moc zdrojů a ke každému vstupu to dá správný výstup, tak je každému fuk jak je to uvnitř napsané.

mike píše:Naopak, vysledek uplne podstatny neni, povedla se mi treba u zkousky numericka chyba v poslednim kroku, ovsem na vysledek zkousky to po diskusi nad postupem nemelo vliv.
To se ale zkoušelo asi jenom jestli umíš postup. Kdybys uměl jiný stejně efektivní postup a dobře diskutovat, tak by to asi taky prošlo.

mike píše:Ja jsem to obcas na cvicenich delal, kdyz jsem videl, ze se nekdo zaseknul. Taky jsem pozdeji delal skoleni a tam to byl naprosty standard. Semestralky u studentu jsem samozrejme prochazel asi jako pani apukova. Kdyz neco delam, tak poradne, ale to uz jsem asi psal ;-).

Tohle už byl vyšší ročník. V prváku, kdy jsme se učili základní algoritmy, tak jsme používali jazyk Scheme, ten je úplně k ničemu kromě učení se algoritmů. Odpadají tím problémy s nějakou kompilací atd.. a řeší se právě jenom ty algoritmy.

mike píše:No prave. Platime hodne dobre a lidi proste nejsou. Kdyz chces nekoho opravdu dobreho, musis ho pretahnout a tedy i preplatit. Takze platy v nasem oboru vyrostly neskutecne, ne ze bych si stezoval ;-)

To moc nedává smysl, když platíte dobře, tak pak není problém někoho přetáhnout a pak neplatí, že lidi nejsou. ;-)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » pon led 10, 2022 9:56

@Lipon: Dík moc! Mu to přepošlu ať to vyzkouší.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon led 10, 2022 13:53

mike píše:a jsem nic nenaznacil, napsal jsem to primo.
Jenze tys to napsal zpusobem, kteremu lidi, co nemeli vyssi matiku ani vypocet slozutosti neporozumi :wink: Vetsine kdyz se je zeptas, jestli je rychlejsi O(n.log n) nebo O(n^2], tak se bude na Tebe akurat divne koukat, nebo Ti rovnou jednu vrazi, protoze si bude myslet, ze mu nadavas :-D.
oodoow píše:To je snad úplně jedno, jaký máš zrak a jak velká rozeznáš písmenka, pořád je lepší mít větší rozlišení, abys ta písmenka viděl ostřeji.
To je teda pekna blbost.
Zrovna minuly tyden syn odjizdel az v utery odpoledne, dlouho spal a ja mam sve pracoviste s dvema 27" monitory na jeho pracovnim stole. Takze jsem dva dny musel delat na notasu na jeji obrazovce. Teda neni to zadny smejd, 15" Lenovo s rozlisenim vyssim nez Full HD, si to presne nemapamatuji. Muzu Ti rict, ze jsem me v utery dopoledne z te obrazovky uz tak bolela hlava, ze jsem malem nemohl ani delat. Kdyz jsem si zapojil notas do docku s tema monitory, za chvili to preslo.
oodoow píše:Normální to je, zrovna zakončení řádků o čem psal asi Apuka funguje na každém systému jinak, ne?
Ja jsem opravdu nepsal o zakonceni radku alo o oddelovani. Zadani programu bylo o nacteni cisel (vlastnim programem), ktere jsou "oddelene mezerou", presneji znakem mezery. Tj. kdyz mas v radku
12 32 54, tak nactes tyto tri cisla. Jenze dotycny kontroloval na vyskyt dvou mezer (asi se premackl), tj. aby to same nacetl, melo by tam byt na radku
12 32 54 a radek vys nacte jako jedno "cislo" cely radek (ted odhlednu od konce radku). Tak to i fungovalo na standardnim systemu. Na jeho Macu ale normalne nacetlo ty tri cisla :roll:.
Pokud se Ti zda normalni, ze toto funguje ruzne na ruznych systemech, tak teda nevim, asi bych Te do tymu jako programatora fakt nechtel :-).
oodoow píše:nevím kde jsi vzal, že je v matice důležitý spíš postup než výsledek. Je úplně jedno jakou použiješ metodu, pokud se dobereš ke správnému výsledku v nějakém slušném čase. Spousta věcí má spoustu řešení. Ještě jsem tedy neviděl, že by učitel s někým debugoval program a říkal mu, kde má chybu. To si fakt nedovedu představit.
Pokud mas v matice dobry postup, tak je jasne, ze chyba ve vysledku znamena jen numerickou chybu (preklep), ktery muzes lehko najit, resp. kdyz prejdes vypocet jeste jednou, tak asi bude vysledek spravny (nebavime se o pocitacich, ale o matematickem prikladu vypocitanem rucne). Pokud ale mas postup blby, tak u slozitejsich veci se teda vetsinou pekne zapotis, kym chybu najdes. A to same plati v principu i o programu - kdyz je spravy postup, chybny vysledek znamena chybu nejspise nekde ve vstupnych datech.
Jasne muzes mit vice spravnych postupu, ale tady je dulezite slovicko "spravny".

Co se tyce "debugovani" programu, tak mozna pro Tebe je divne, ale na univerzite s nama vyucujici kazdou semestralku prochazel krok po kroku a museli jsme mu prakticky kazdy krok vysvetlit. Jasne, mozna to bylo i tim, ze bylo vyrazne jednodussi a o mnoho hodin kratsi projit ten program spolu na papire nez najit misto (v ucebni a jeste hur na disku) na "superpocitaci" EC1010 :-).
Ale jde tady o to, ze kdyz se nekdo prihlasi na nejakou skolu aby se naucil skvele programovat, tak co mu da, kdyz ho hodi do vody ze tady mas zadani, tam mas pocitac hentam prednasky a nekde si muzes najit neco jineho, do XXX mi prines funkcni program? Jo, mozna neco sesmoli, dokonce mu i vypocte neco spravne - ale ten program bude bastl, naprosto k nicemu a s nim by ho vyhodili z kade firmy. Co se u toho nauci??? Vetsina i skvelych programatoru se muze nekdy na necem zaseknout a sam nepujde dal - ale kdyby se mu nekdo na jeho vytvor podival a dal mu malinkatou radu (proste ho trknout spravnym smerem), tak mu to trkne a napise naprosto skvely program. Ale "Tvym" zpusobem by naopak mohl ze skoly vypadnout. O to se ma skolstvi snazit? O to, aby prochazeli jenom Ti, co uz byli na patricne urovni uz kdys nastoupili (a casto vyjdou na uplne stejne) nebo o to, aby se vsechno co nejlip naucili vsichni ti, co na to maji?
karaya1 píše:já tam nastupoval 2006 a programovali jsme v Turbopascalu, tak je možné, že se to poslední dobou změnilo
Asi jo. Teda az na ten TurboPascal (5.5., ten je volne pristupny). No a jejich programky (pro naproste zacatecniky!) rozhodne nebyli jednodussi ukoly, se spoustou chytaku a s castou nutnosti pouzivat veci, ktere na prednaskach/cvicenich (ty pozustavali prakticky jen z dozoru na PC) ani nahodou nebrali. Za normalnich okolnosti by takove nedali ani na specializovanem informatickem oboru s nasobnym mnozstvim cilene vyuky. Osobne jsem nepochopil, k cemu to melo vest (mnohym stejne programy nakonec udelal nekdo jiny, coz vyucujicim asi nevadilo, nikdo od nich nechtel zadne vysvetlovani).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 10, 2022 19:11

Lipon píše:fakt ses s tim uz otravnej jak klos ve vlasech

Narusuju ti tvuj krasny jablecny svet? Presne o to mi jde :twisted:

Lipon píše:vsichni uz to davno vi, ze jsi s japkem nekompatibilni

Tady prece vubec nejde o nekompatibilitu. Pisu o zakladni funkcnosti, kterou to proste nema resp. strasne dlouho nemelo. To jsou fakta, zadne pocity.

Zcela vazne. Povazuju Apple za zlo a proti zlu se musi bojovat. Je to sofistikovana podoba smejdu prodavajicich predrazene hrnce duchodcum. Sekta maskovana jako technologicka firma. A tak na to upozornuju, abych pripadne zajemce varoval. Mam totiz celkem unikatni pozici. Nikdo mi nemuze rict, ze zavidim, protoze na to nemam, ze pisu o necem, co nemam vyzkousene nebo ze to neumim posoudit, protoze malokdo ma v IT tolik zkusenosti, co ja.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 10, 2022 19:25

oodoow píše:Dneska už umí prohlížeč skoro totéž co desktop, když jsou stránky dobře napsané.

To je mozne, ale oni proste maji jednoduche webove rozhrani a k tomu profi aplikaci, ktera toho umi radove vic. Nejsem z ni nijak nadseny, jelikoz je napsana v Jave a podle toho vypada, ale musim pracovat s tim, co je k dispozici. Ona ta aplikace vznikla pred spoustou let, kdy se v browseru rozhodne napsat nedala a celkem logicky v ni pokracuji.

oodoow píše:Jestli maj ty tvoje obchodní stránky nějaké API tak by neměl být problém si k tomu napsat něco svého.

Maji a neni to problem, ale je to prace, ktera vyzaduje cas a energii. Obavam se, ze ne malo, to API nevypada zrovna privetive.

oodoow píše:Koupím nějaké airbnb na měsíc, pak je to levnější.

Proc ne, ale co budes delat, kdyz az na miste zjistis, ze ti tam neco nevyhovuje? Treba hlucni sousedi, kvuli kterym nebudes moct pracovat ;-)

oodoow píše:To se ale zkoušelo asi jenom jestli umíš postup. Kdybys uměl jiný stejně efektivní postup a dobře diskutovat, tak by to asi taky prošlo.

Samozrejme, ze pri zkousce z matiky jsou priklady delane tak, aby vedly na konkretni postupy, ktere se v tom semestru ucily. Nekdy primo tak zadane (zintegruj funkci...).

oodoow píše:To moc nedává smysl, když platíte dobře, tak pak není problém někoho přetáhnout a pak neplatí, že lidi nejsou. ;-)

Od urcite castky uz penize nehrajou takovou roli a prioritu zacnou mit jine veci. Mne kdyby ted nabidli dvojnasobek s tim, ze musim chodit nekam do kanclu, tak odmitnu. Vlastne asi tak jedina vec, ktera by mne predvedcila ke zmene, by byl extremne zajimavy projekt, neco, co jsem chtel vzdycky delat. A takovych veci uz moc neni, skoro vsechno, co jsem chtel kdy delat, uz jsem delal ;-)

Dalsi vec je, ze (neber to osobne) webovych programatoru jsou tri prdele, ale lidi, co delaji embedded a jsou schopni programovat na hw urovni, docela malo. A naprosta vetsina uz dela na necem, co je pro ne zajimave a nemaji duvod to menit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 10, 2022 19:48

apuka píše:Jenze tys to napsal zpusobem, kteremu lidi, co nemeli vyssi matiku ani vypocet slozutosti neporozumi :wink: Vetsine kdyz se je zeptas, jestli je rychlejsi O(n.log n) nebo O(n^2], tak se bude na Tebe akurat divne koukat, nebo Ti rovnou jednu vrazi, protoze si bude myslet, ze mu nadavas :-D.

Mozna, ale furt jsem to rovnou napsal a nic nenaznacoval. Navic se tu bavime mezi programatory a pro ty je tohle (resp. mela by byt) jedna ze zakladnich veci.

apuka píše:Pokud se Ti zda normalni, ze toto funguje ruzne na ruznych systemech, tak teda nevim, asi bych Te do tymu jako programatora fakt nechtel :-).

Kdyz ma program napsany blbe, tak se opravdu muze chovat na ruznych platformach ruzne. Bez konkretniho kodu je tohle ovsem akademicka a nikam nevedouci diskuse.

apuka píše:Jasne muzes mit vice spravnych postupu, ale tady je dulezite slovicko "spravny".

Presne tak.

apuka píše:Ale jde tady o to, ze kdyz se nekdo prihlasi na nejakou skolu aby se naucil skvele programovat, tak co mu da, kdyz ho hodi do vody ze tady mas zadani, tam mas pocitac hentam prednasky a nekde si muzes najit neco jineho, do XXX mi prines funkcni program? Jo, mozna neco sesmoli, dokonce mu i vypocte neco spravne - ale ten program bude bastl, naprosto k nicemu a s nim by ho vyhodili z kade firmy. Co se u toho nauci???

No, zakladem by mely byt prednasky, tam by se mel dozvedet, jak se to dela. Cviceni a semestralky jsou k tomu, aby si to vyzkousel a overil v praxi. Dobry cvicici je samozrejme obrovske plus, ale clovek, co ma k programovani vlohy, to zvladne i sam na zaklade teorie. Da mu to vic prace a zabere vic casu, ale vysledek muze byt i lepsi, protoze si vyzkousi i ty slepe ulicky a pochopi, proc takhle ne. Sam jsem to takhle mel, jelikoz jsem zacal studovat jeste pred revoluci, kdy byla vypocetni technika v plenkach, prakticky to neumeli ani vyucujici, a tak jsem se vetsinu veci musel naucit sam (a to nebyl Google a informace se shanely hodne tezko). Protoze mne to bavilo, studium na VS mi v podstate hlavne dalo cas, abych se mohl venovat tomuhle. Jako jo, dneska uz je jina doba, ale nevidim duvod, proc by tohle nemohlo fungovat i ted. Jde hlavne o ty vlohy a ty ma malokdo. Zato spousta lidi vidi penize, ktere se v IT daji vydelat a podle toho vypada uroven, ale to uz jsem psal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pon led 10, 2022 19:58

mame v praci kolegy rocnik tak 98/99 - vsechno vi, vsechno znaj, tohle delat nebudou je to zbytecny, tohle jim vytykam "nepravem" ze se budou do krve hadat... vsak my jim taky nemusime prodlouzit smlouvu, to je taky zbytecny...
ale ja chapu, ze su ve firme jen 5 let a v oboru 14 a nekdo technicky netalentovanej s tydenim kurzem z czechitas toho o testovani a zapisovani vysledku do systemu vi vic nez ja... nerikam, ze umim vse, ale uz me fakt serou ty vystupy jako "uzaviram protoze do VSECH polozek se to zapisuje spravne".
ptam se : co to je? vsechny? vsechno neni nic, napisu a,b,c. co kdyz pribude tabulka d a tam bude problem?
odpoved "no vsechno je prece vsechno, kdybych neco neudelal, tak to tam nepisu ze "vsechno". 10x jim reknes vypsat a,b,c. bez diskuze. po 11x je tam napsano "vsechno funguje".
kdyz reknu spravit a vypsat, odpoved "ja si myslim, ze je to zbytecny". ok, tvoje vec. ja za tebe zodpovednost nemam. poprve ti to vysvetlim rada, po 10x trochu nedutklive a po 11 uz to neni muj problem, protoze moje testy to nejsou a vyzer si to.

zajimavy je, ze tohle se deje jen u tech rocniku tesne kolem prelomu, staci 4roky rozdil a ten clovek si na to po tretim upozorneni dava pozor...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 10, 2022 20:07

Neni to spis zkusenosti, nez rocnikem? Mladsi si holt jeste nestihli nabit hubu, a tak jsou mistri sveta. Casem se to protridi, rozumnejsi pochopi a nauci se, ostatni pujdou delat neco, na co maji. My jsme takhle v minulem desetileti tridili testery. Brali jsme studenty, pro ktere to byl slusny privydelek. Ti dobri zustali, nakonec jsme je zamestnali, z tech nejlepsich se stali programatori. Odpad odpadl. Kdyz dotycny nebyl ani po nekolika upozornenich schopny napsat pouzitelny report a pak blokoval programatora, jehoz cas byl podstatne drazsi, tak holt nedostal ani ten privydelek. A ano, byli mezi nima prave takovi mistri sveta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pon led 10, 2022 20:37

mike
nejsu si jista, protoze pred 10 rokama kdyz sem zaskolovala treba mlady 20lety kolegy, tak co sem rekla bylo svaty, vsichni se to naucili anebo to byl fakt beznadejnej matros. ty co se to naucili poradne tak jak pises - casto se posunuli i dal, jejich ambice dostaly zaklad na kterym slo stavet a treba jit i v ramci firmy delat dalsi veci. kombinace chytrej sikovnej s potencialem ale s tim ALE neznam a ted mam dva kusy zaraz a je to fakt hruza.

potrebuju dojit z modu "trapi me to a chci at to pochopi" do modu "nejsou moje zodpovednost, neni to ma vec". nereknu prvni 3 mesice, ale po roce...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9382
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » pon led 10, 2022 21:13

apuka píše:To je teda pekna blbost.
Zrovna minuly tyden syn odjizdel az v utery odpoledne, dlouho spal a ja mam sve pracoviste s dvema 27" monitory na jeho pracovnim stole. Takze jsem dva dny musel delat na notasu na jeji obrazovce. Teda neni to zadny smejd, 15" Lenovo s rozlisenim vyssim nez Full HD, si to presne nemapamatuji. Muzu Ti rict, ze jsem me v utery dopoledne z te obrazovky uz tak bolela hlava, ze jsem malem nemohl ani delat. Kdyz jsem si zapojil notas do docku s tema monitory, za chvili to preslo.

Super story :smt023 akorát mi řekni proč je blbost, že větší rozlišení je lepší, protože je obraz ostřejší? Jestli jsi to nepochopil, což asi ne, tak šlo o porovnání stejně velké obrazovky s různým rozlišením. Nikdo tu netvrdí že není lepší mít velkej monitor, omg.

@apuka: K tomu programu, postni sem teda ten kód, který jede někde a nejede jinde. Z tvého zmateného vysvětlování tu asi nikdo stejně neví o co jde.

mike píše:Proc ne, ale co budes delat, kdyz az na miste zjistis, ze ti tam neco nevyhovuje? Treba hlucni sousedi, kvuli kterym nebudes moct pracovat

To se mi stalo minule, ale naštěstí až poslední dny, začali tam něco stavět. :roll: Tak jsem přestal pracovat, trávil dny v horách a něco málo napsal přes noc. Kdyby to trvalo déle, musel bych se přesunout jinam nebo jít někam do kavárny.

mike píše:Od urcite castky uz penize nehrajou takovou roli a prioritu zacnou mit jine veci. Mne kdyby ted nabidli dvojnasobek s tim, ze musim chodit nekam do kanclu, tak odmitnu. Vlastne asi tak jedina vec, ktera by mne predvedcila ke zmene, by byl extremne zajimavy projekt, neco, co jsem chtel vzdycky delat. A takovych veci uz moc neni, skoro vsechno, co jsem chtel kdy delat, uz jsem delal

Dalsi vec je, ze (neber to osobne) webovych programatoru jsou tri prdele, ale lidi, co delaji embedded a jsou schopni programovat na hw urovni, docela malo. A naprosta vetsina uz dela na necem, co je pro ne zajimave a nemaji duvod to menit.

Však trh funguje, buď to co děláš nemá takovou hodnotu anebo je vás hodně, že ti nedaj třeba trojnásobek. Peníze mají cenu i když jich máš hodně. Nakonec se dá přeplatit skoro každý. Kdyby ti dali víc mohl jsi už dávno vyhodit ten iPad co tu na něj nadáváš x let, víš kolik sis mohl ušetřit nervů a hodin cos tu psal Apple hejty a víš kolik jsi mohl ušetřit času ostatním, co to tu museli vždycky přeskrolovat? :twisted:
Pokud tu ovšem nemáš to vypisování jako nějakou formu self-terapie, což tě podezřívám, že máš. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon led 10, 2022 22:39

oodoow píše:Peníze mají cenu i když jich máš hodně.

Hraju si na burze a v poslednim roce nejsou vyjimkou dny, kdy se mi hodnota uctu pohne o mesicni plat nebo vic. Nahoru i dolu. Nijak zvlast mne to nevzrusuje, proste se meni cisla. Z toho, co si potrebuju koupit, mi nic nechybi a ty ostatni veci se koupit nedaji. Treba o 20 let mladsi telo. Nebo realneji samoriditelne auto, to bych koupil okamzite, ale vyvoj bohuzel nejde dost rychle.

oodoow píše:Nakonec se dá přeplatit skoro každý.

Mozna, ale ne vzdy penezma. Ja jsem vlastne kvuli penezum nikdy nepracoval, vzdycky jsem delal, co mne bavi. Mel jsem obdobi, kdy jsem nechapal, proc mi davaji takove penize za to, ze si hraju ;-) Uz jsem se s tim smiril :twisted:

oodoow píše:Pokud tu ovšem nemáš to vypisování jako nějakou formu self-terapie, což tě podezřívám, že máš.

Duvody jsem psal vyse Liponovi. Snaha zmenit svet k lepsimu :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte led 11, 2022 10:56

mike píše:No, zakladem by mely byt prednasky, tam by se mel dozvedet, jak se to dela.
No... toto zavisi od prednasejiciho. (Ted to nebude o FEL CVUT ale z jine, tentokrat asi - tehdy jeste - nejprestiznejsi slovenske VS v oboru) Kdyz ale mas na dvouhodinove prednasce 150 slidu huste popsanych od vrchu az dolu, na kazdy Ti vyjde min nez minuta, na necele pulce prednasky se "prebere" 50 ruznych tridicich algoritmu (rozumej ukaze se 50 slidu s programem vzdy na jeden algoritmus) a vice se ke trideni nikdy nevraci, na prednasce se prakticky jen precte, co je na slidech (na vic ani neni cas), tak to je - podle mne - naproste na hovno. Pritom zrovnaq toto nekteri studenti "milovali" a tohoto prednasejiciho zvolili nejlepsim prednasejicim na skole. Pry se nejvice naucili, rozumej ukazalo se jim nejvice programu, ktere maji pouzit.

No a v "praxi" se takovi studenti predvedli zpusobem cca (abych mikovi ukazal, jak se "rodi" budouci programatori :-)):
"Mas tady ten a ten problem, budes mit hromadu dat ziskavanych tak a onak, s takovym a makovym ocekavanym rozlozenim hodnot, budes z nich pozdeji furt muset vybirat. Co si zvolis za tridici algoritmus?"
Studentovi zachrasti v hlave jak si vytahuje spominky na tech 50 slidu a virtualne zabodne nahodne prst do jednoho - "pouziju ten a ten"
"Proc zrovna ten a ten?"
Ticho... Nakonec "zrovna ten me napadl, snad se to pouzit da..."
"Ano, da... Jen je to na dany ukol jeden z tech nejhorsich moznych co se tyce slozitosti."
"Aha - a na te slozitosti nejak zalezi, vzdyt by to fungovalo?" #-o

Ehm, a cviceni (i z programovani) jsou na nekterych skolach vyslovene udelane tak, ze cvicici (a to v lepsim pripade, kdyz jen nesedi za svym pocitacem a jen nehlida studenty) MUSI nechat udelat studenty programy poskytnute prednasejicim vcetne vysledneho tvaru, ale ma primo zakazane cokoliv vysvetlovat, proc se neco zrovna tak dela, protoze on je prece jen cvicici, "vedet" vi jen prednasejici (doc, prof, ...) - a student na vsechno ma prijit sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte led 11, 2022 11:11

oodoow píše:akorát mi řekni proč je blbost, že větší rozlišení je lepší, protože je obraz ostřejší? Jestli jsi to nepochopil, což asi ne, tak šlo o porovnání stejně velké obrazovky s různým rozlišením.
Proto, co Ti uz psal mike - s vekem dojdes do stavu, ze Ti nezalezi tak na co nejvetsi ostrosti textu, ale potrebujes jej vetsi, abys jej dobre rozeznal.

Jinymi slovy - kdyz Tvoje oci stejne rozostri ty pismena na monitoru bo jejich rozlisovci schopnost je (cislo vymyslene z bricha jen pro nazornost) 2 body na mm, je ocim naprosto jedno, jestli obrazovka ma na ten milimetr 2 nebo 15 bodu, oni vidi stejne max dva, vse ostatne se sleva. Abys to pochopil, muzes si pujcit od nekoho, kdo ma bryle, nasadit si je a zkusit zjistit ten rozdil pri koukani ze stejne vzdalenosti jako predtim (je uplne jedno jestli ma na dalku nebo na blizko, hlavne at je ma jine nez Tve oci potrebuji; uz pul dioptrie Ti ukaze vyrazny rozdil).

Ano, nebylo to tak davno, ze jsem taky ujizdel na tom, aby bylo na co nejmensim prostoru co nejvice informaci, bo jsem to v pohode precetl avadilo mi, ze jsou pismena na monitoru skladana z "hodne velkych vyraznych" tecek. Ted jsem rad, kdyz rozeznam ty pismena, ne to tecky :twisted:
oodoow píše:Peníze mají cenu i když jich máš hodně. Nakonec se dá přeplatit skoro každý.
Zdaleka ne kazdy je tak fixovany na penize. Mike TI dal svuj priklad, ja mohu dat taky svuj.
Kdyby mi zalezelo na penezich, rozhodne nedelam skoro ani jednu z tech praci, co jsem kdy delal. Dokonce mi primo v jedne praci se nabidl delat neco (samozrejme, kde by byl on "prijemce zisku"), kde bych vydelal nekolikanasobek toho, co bezne - ale me by to nebavilo.
Napodobne jsem delal (3 mesice, mezidobi mezi dvema pracemi) jinde, mel jsem moznost nakoupit za smesny peniz zamestnanecke akcie nasi spolecnosti, ktere se uz tehdy obchodovali za mnohonasobek, tesne pred mojim koncem tam dokonce jeste nejakych dalsich skoro 30, co neprodali. Vzhledem k tomu, ze pri odchodu by vraceli trzni cenu, bych si jen nakupem a za dva tydny zpetnym prodejem vydelal mozna 200.000, co bylo tehdy (1995) velice slusny peniz. Mne to ale prislo trochu nefer vuci spolecnosti - i kdyz to bylo plne legalni.

I pozdeji, mel jsem moznosti pracovat v podobnych pozicich u jinych firem za nasobne vyssi plat, ale ja jsem byl spokojeny, kde jsem byl. Cenil jsem si napr. pristup vedoucich k zamestnancum, ferove jednani - a tyto veci mi stali za vic nez penize vydelane navic. Na to, co jsme potrebovali a chteli jsme meli a mame dost a ja vice nepotrebuji. Alespon nemam starost o to, jak mam svuj velky majetek obhospodarovat :-). Bo mne ty hratky s akciemi/opcemi/atd. nebavi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » úte led 11, 2022 16:06

apuka píše:s vekem dojdes do stavu, ze Ti nezalezi tak na co nejvetsi ostrosti textu

až dojdu s věkem do tohoto nebohého stavu, pořídím si brýle ;-)

apuka píše: taky ujizdel na tom, aby bylo na co nejmensim prostoru co nejvice informaci

Nevím kdo na tom ujíždí, zřejmě jsi opět špatně interpretoval psaný text, já jenom psal, že je lepší mít ta písmena ostřejší.

co ten kód? bude?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte led 11, 2022 16:39

Nebude, ja do tech skolnich systemu nemam pristup, navic je to uz uzavrena a hlavne po konzultacich opravena zalezitost. Takze "originalni" chybovy program se stahnout neda.

Jen nevim, proc je to pro Tebe "zmatene vysvetlovani"? To je klasicky priklad v programovani, ze musis ze souboru nacist z radku po znacich cisla, ktera jsou oddelena mezerou (znakem mezery). No a kdyz tam mas prikaz IF nacteneho ZNAKU na mezeru, tak by Ti rozhodne nemel skocit na vetvu TRUE, kdyz v porovnavacim prikazu mas na prave strane omylem DVE mezery. Proste libovolny jeden znak se nemuze rovnat retezci z dvou znaku, at jsou jakekoliv. No a prece jen nekde prosel. To je evidentni chyba nekde v prokladaci (nebo ma nejake divne prepinace, ktere automaticky vyhazuji "zbytecne" mezery z retezcu).
oodoow píše:až dojdu s věkem do tohoto nebohého stavu, pořídím si brýle
To neni "nebohy stav", ale prakticky prirozeny vyvoj :wink:. No a bryle si sice porizovat muzes, ale rychle zjistis, ze s nima to stejne jako predtim uz nebude.
Hlavne ale tady nejde o to, jestli si nekdo ma nebo nema porizovat bryle, ale o tom, ze vekem Ti prestane byt jedno, jestli ty pismena jsou ostrejsi, ze to (ani s brylema) nerozeznas.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » úte led 11, 2022 16:47

@apuka: Ale no tak, tím spíš když se to opravilo, tak se ví, kde byla chyba, ne? Tak nám to napiš konkrétně. Fakt by mě zajímalo, kde se tohle děje.
apuka píše:ze vekem Ti prestane byt jedno, jestli ty pismena jsou ostrejsi, ze to (ani s brylema) nerozeznas.

Nechtěl jsi napsat, že mi to začne být jedno? Nějak tím tady popíráš všecko co jsi napsal předtím. :roll: To se pak nediv, že působíš zmateně. :wink:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte led 11, 2022 17:45

apuka píše:No a kdyz tam mas prikaz IF nacteneho ZNAKU na mezeru, tak by Ti rozhodne nemel skocit na vetvu TRUE, kdyz v porovnavacim prikazu mas na prave strane omylem DVE mezery. Proste libovolny jeden znak se nemuze rovnat retezci z dvou znaku, at jsou jakekoliv.

Zrovna tohle dost zalezi na jazyce a co doopravdy porovnavas. Znaky nebo retezce? V C/C++ jsou to dve rozdilne veci. Znak je ' ' a retezec " ". Jestli mas na leve strane znak a na prave retezec, tak je to syntakticka chyba, kterou by mel nahlasit compiler. V C++ mas navic pretezovani operatoru, takze porovnani stringu se znakem nemusi byt nutne spatne a chovani pak zalezi na konkretni implementaci.

U tohodle si dokazu predstavit, ze ruzne compilery se chovaji ruzne a vygeneruji ruzny kod. Pricemz to neznamena, ze jeden z nich je spatne. Muze byt podle jine verze specifikace (starsi verze C pripoustely vetsi volnost), muze byt jinak nastaveny tj. ze nehlasi nektere warningy, protoze ty maji sve urovne a zalezi na tobe, jakou si nastavis. Nizsi urovne muzou chyby tohodle typu ignorovat, nejvyssi je naopak brat vsechny warningy jako errory a pak se to vubec neprelozi. Prepokladam, ze o necem takovem nema student ani tuseni, pouzije defaultni nastaveni a to muze byt klidne jine na Macu a Windows. A neni to chyba. Chyba je v tom, kdo tam napsal omylem dve mezery misto jedne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte led 11, 2022 18:28

Jinak jeste dodam, ze C neni zrovna vhodny jazyk na uceni programovani prave kvuli takovym spekum. Je to fajn jazyk pro programatora, ktery vi, co dela a jak s nim zachazet. Proto mam standardne zapnutou tu nejvyssi uroven warningu tj. nesmis mit zadny warning, jinak to nezkompilujes. A trvam na tom i u kolegu prave proto, abychom pak nemuseli resit takovehle ohavnosti. Nejsem sam, treba Microsoft u driveru na tom trva taky, driver proste musi byt postaveny s timhle nastavenim, jinak ho nepodepises. Dalsi level jsou tooly typu Lint a Static Verifier, ktere jsou nad ramec specifikace, prolezaji kod a upozornuji na podezrele veci. Taky pouzivam, vyplati se to i kdyz je vetsina warningu nepodstatna (pak proste ten warning na konkretnim miste vypnes). Kdyz to pustis na kod prumerneho programatora, tak z toho vypadnou tisice warningu a dotycny se rozhodne radej zivit zametanim chodniku :twisted:

apuka píše:No... toto zavisi od prednasejiciho.

Samozrejme. Vsecho se da udelat dobre nebo blbe. Prednasky, cviceni... Blby prednasejici dokaze zabit i predmet, ktery te bavi a naopak dobry te muze nadchnout pro neco, co ti do te doby bylo sumak.

Jinak si ale myslim, ze programatorem se clovek rodi, bud to v sobe mas nebo ne. Pak ti dobri ucitele muzou pomoct, ale spatni te nezkazi, naucis se to sam. Mel jsem treba kolegu, ktery studoval nesmyslnou skolu (VSE), nedostudoval a presto byl jeden z nejlepsich programatoru, co jsem kdy potkal. Pracovat s nim byla radost, proste to v sobe mel. Proti tomu s druhym, ktery tu VSE dostudoval, to bylo peklo. Nebyl vylozene spatny, zvlast proti dnesni urovni, spis prumer, ale kdybykoliv existovaly dve moznosti, jak neco udelat, tak si zarucene vybral tu druhou, nez ja. A pak se na necem domlouvej :) Pokud vim, skoncil jako managor, jelikoz mu vzdycky slo spis o karieru, nez o techniku a vic, nez pro programovani, mel vlohy pro rektalni alpinismus :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte led 11, 2022 19:39

Jeste tohle:
apuka píše:Bo mne ty hratky s akciemi/opcemi/atd. nebavi.

Jedna vec jsou hratky, ktere provozuju a druha investice. Treba nakupovat dividendove akcie a vybudovat si pasivni prijem. Tomu se nemusis moc venovat, kdyz si dobre vyberes, strategie kup a drz docela funguje. Beres dividendy a nejake vykyvy te nemusi vzrusovat. A proti inflaci se clovek nejak branit musi.

S opcema jsem zacal proto, ze jsem jako programator vyhorel. Nekolik let jsem nenapsal ani radek kodu. Potreboval jsem nejakou nahradu, co zamestna mozek, a chytlo mne tohle. Da se to brat jako kombinace matematiky a programovani. Matematika je v tom, ze parametry opci (greeks) jsou prvni a druhe derivace a v podstate se pohybujes v N-rozmernem prostoru. Programovani v tom, ze potrebujes najit strategie, ktere s danymi parametry zafunguji, moznosti je spousta. Kdyz zvolis spatne, prodelas i kdyz se cena akcie bude vyvijet presne tak, jak cekas, coz je spis vyjimka, nez pravidlo. Proto na opcich tusim 80 nebo dokonce 90 % lidi prodela.

Zrovna si hraju s Teslou a ma strategie by zacatecnikovi zrejme prisla uplne nesmyslna, na ty ceny to nemuze dolezt. Jenze ja s tim ani nepocitam, obchoduju druhou derivaci a docela to funguje :)

edit: a nekdy je to teda rehole, prisel jsem v 4 a doted (10) jsem nemohl jit ven, protoze jsem prodaval jak barevny. Na druhou stranu, o 5 % nevyleze ucet kazdy den :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec

cron