Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob bře 27, 2021 14:30

ČSU kdesyk napsal, že problém je právě se serverem, kam se ukládají adresy.

EDIT: tu
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod scinkk » sob bře 27, 2021 14:57

Hm takze to zavani zase o neco vetsim diletantstvim
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob bře 27, 2021 15:20

Ze zvědavosti sem si chtěl otevřít scitani.cz (abych si tam přečet tu hlášku o nefunkčnosti) a v IE 11 ani prd, nenačte tu stránku vůbec (blank obrazovka). Chrom to načte a jo, hlásí tam momentální nedostupnost. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob bře 27, 2021 21:00

A to jsem si rikal, ze se letos mozna poprve v zivote sectu, kdyz uz se CSU po 21 letech rozhodnul vstoupit do 21. stoleti :D

...ale dopadlo to jako vzdycky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » sob bře 27, 2021 21:10

mike píše:kdyz uz se CSU po 21 letech rozhodnul vstoupit do 21. stoleti
?
V Rakousku se taky scitavaji...syn rikal, ze nikdo nic nevyplnuje, nickde se nehlasi - stat ("statisticky urad"???) si vsechno stahne z databazi. Co tam (jeste) nema, na to asi neni zvedavy. :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16567
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob bře 27, 2021 21:13

Dobre, dobre, nemuzes na ne byt tak hrr ;-) Myslel jsem tim, ze se to da vyridit od pocitace a nejsou k tomu potreba papiry a scitaci komisar, ktereho jsem nikdy nepotkal.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon bře 29, 2021 7:07

pavproch píše:...mně taky takle jednou překvapil (N8110 ed2018) - den po přechodu z letního na zimní čas se prostě rozhodl, že bude ráno zvonit o hodinu později - nastaveno bylo 06:30, zazvonil až 07:30. Jen jednou, den po změně času. Takže počítám, že až bude přechod ze zimního na letní (příští víkend), tak pak zazvoní o hodinu dříff...


Jo, (ne)překvapil - zazvonil v 05:30 ... a aby seto nepletlo, tak v 06:30 znova.

Tak tohle (interakci automatického - rádiem řízeného - přestavení času vs. budík) teda programátoři KaiOS odladili zhruba asitak jako to sčítání. :twisted:

Sem zvjedaff, kdy zazvoní zítra - tipuju, že už správně.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 29, 2021 16:48

pavproch píše:zazvonil v 05:30 ... a aby seto nepletlo, tak v 06:30 znova

:lol:

Nevim jiste, jestli to spravne chapu. Vcera tj. po zmene casu zvonil jednou a spravne a dneska dvakrat, z toho jednou spatne?

Jak to vlastne pouzivas? Nastavujes budik pokazde pred spanim nebo ho mas nastaveny furt aby zvonil kazdy den? V druhem pripade, kontroloval jsi vcera vecer, na kolik je nastaveny?

pavproch píše:programátoři KaiOS odladili zhruba asitak jako to sčítání

To ne, jiny druh chyby. Programatori scitani si vyrobili DDOS utok sami proti sobe ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon bře 29, 2021 17:33

Fčera byl sice první den po změně času, ale neděle, čili budík nezvonil (mám nastaveno buzení pouze v prc dny). Poprvé po změně času zvonil až neska, 2x.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 29, 2021 17:41

Jo tak, takze jednou za nedeli a podruhe za pondeli :twisted:

Njn, programatori si nebyli jisti, jak to chces, tak pro jistotu pouzili obe moznosti ;-) Nejspis jsi je zmatnul timhle nastavenim, ze po zmene budik neni, ale dalsi den jo. Funguje budik i kdyz je mobil vypnuty? Jestli jo, tak je tam RTC (real time clock s malou baterkou), ktere umi alarmy samy od sebe. No a kdyz ho tam nekdo zada a pak pri zmene casu zada novy a ten puvodni nesmaze, tak zvoni dvakrat :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon bře 29, 2021 18:11

Já nic nezadával. Mám tam od pořízení nastavené zvonění v prc. dny (= cca 10 měsíců sem už na nastavení budíka nešáhnul).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 29, 2021 18:23

Ty ne, software. Jako reakce na zmenu casu. Jestli nechces mit priste problemy, tak to v sobotu pred zmenou casu zrus a v nedeli nastav znovu od pondelka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » pon bře 29, 2021 19:48

předpokládám, že ten opakovaný budík funguje tak, že v momentě, kdy zvoní, vytvoří v systému další akci na nejbližší další vyhovujicí čas. Nejspíše kvůli tomu, aby v systému nebylo uloženo mnoho čekajících událostí. Má aplikace úkoly to dělá tak - až v momentě, kdy mě upozorní, tak se vytvoří akce na další den. Jelikož tam vidím seznam všech budoucích akcí, tak to tam je patrné. Tam je to návázané na odkliknutí splnění úkolu (což má taky své nevýhody...)
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8427
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 29, 2021 21:25

Takhle to dela OS na smartfounu, ale pp ma jakysi Chaos ;-) Ale jo, klidne to tam muze byt i tam. Jestli to jde pres RTC, jak jsem psal, tak RTC se obvod se nastavi, v nastavenem case probudi mobil, pokud je vypnuty, ten nabootuje, zjisti, ze byl probuzen takhle a naplanuje dalsi budik, kdyz je nastaveno opakovani. Coz by vysvetlovalo to dvoji buzeni, prvni bylo buzeni nastavene pred zmenou casu a dalsi o hodinu pozdeji v letnim case. Proste se kouknul, kdy ma byt dalsi buzeni, za hodinu, OK, nastavime :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte bře 30, 2021 7:48

To moc řešíte. Neska už zazvonil správně. Takže pro příští změnu času vím, že jednou zazvoní o hodinu později a po další změně zase o hodinu dřív a pak znova včas. No a co. Nechám to být (po těch 10-ti měsících co sem nato něšáhnul totiž už ani nevím, jaxe v tom mobilu nastavuje budík). Howgh.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte bře 30, 2021 20:41

Resit takove veci je muj konicek i prace ;-) Nejlip na zaklade neuplnych a nepresnych informaci od uzivatele jako v tomhle pripade :twisted:

TVL, mit naplanovany budik furt na kazdy den stejne, to by mi asi jeblo ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv dub 1, 2021 16:49

Predevcirem vecer se ukazala v plne krase zaludnost pocitacu...

Mel jsem script na prenos v Linuxu, zkopirovany z jineho, roky fungujiciho, zmenil jsem jen vychozi adresar, cilovy server a heslo k pristupu. Uplne stejne, jako desitky jinych, stale funkcnich.

Jo, jenomze se po volani neobjevilo v logu nic, i kdyz krome prirazeni hodnot promennym byl prvni prikaz zapis textu, ze zacina prenos do souboru logu - ten byl spravny, prava, OK.
Ne a ne prijit na to, proc. Tak jsem to spustil rucne a vyhodilo to nejake chyby o neexistujicich souborech, jednou o trech, jednou o peti (zapisoval jsem celkem dvakrat do stejneho souboru, nic vic).
Udelal jsem testovaci skript - zkopiroval jsem zacatek skriptu az po prvni zapis do logu. Neslo to, taky hlasilo 3 chyby se soubory. Tak nastoupil klasicky "rucni debug" - zakomentovani vsech radku a odkomentovani jednoho radku po druhem a spusteni. Kupodivu, po kazdem odkomentovani radku skript stle skoncil OK, i s poslednim radkem, zapisem do logu :roll:.

Tak jsme zkusili udelat to, ze jednoduse v puvodnim skriptu jsme zakomentovali kazdy radek, ulozili jej, odkomentovali, ulozili a spustili - a najednou to slo bez problemu... ](*,) Slo to i spustene z programu.
Nic jineho se nezmenilo (ani zadne konce radku, co je zmena mezi Widlema a Linuxem), jen ten jeden znak na zacatku kazdeho radku a jeho znovuodmazani - kontrolovali to dalsi dva lide krok po kroku.

Tak by me zajimalo, cim takova sranda muze byt - nekolik hodin hledani a zkouseni, naproste zbytecne...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16567
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv dub 1, 2021 17:20

To mas z toho, ze pouzivate Linux. Nemam rad Linux [-( A proto s nim ted musim pracovat #-o

Urcite existuje nejake jednoduche vysvetleni, akorat jste na nej neprisli. Na prvni pohled bych tipoval prave ty konce radku, s tema jsem se ted taky potrapil. Vsechno vypada OK, akorat nejaky script obcas blbne nebo dela neco jineho...

V tomhle pripade bych udelal binarni porovnani nefunkcniho a funkcniho scriptu. Krome konce radku to muze byt nejaky jiny neviditelny znak. Treba mezera nemusi byt mezera, ale tabulator, pripadne neco uplne jineho, co terminal nezobrazi. Kdyz na radku zmenis jeden znak, tak se radek interne muzet zmenit cely a neviditelne chyby samy opravit.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » čtv dub 1, 2021 17:51

Asi zhruba tak. Na 99% nějáký netisknutelný znak nebo něco co není na první pohled vidět a při editaci se to ztratí. Většina toolu ti ty znaky nezobrazí pokud to explicitně nezapneš.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát dub 2, 2021 4:24

Psal jsem, ze nemam rad Linux a zrovna jsem narazil na dalsi duvod. Potreboval jsem naklonovat pomerne slozity a velky git projekt a ono mi to vzdycky tak po ctvrt hodine klonovani selhalo s nejakou kryptickou chybou. Nebylo mi jasne proc, stravil jsem s tim celkem dost casu, az jsem na duvod prisel. Jeden ze submodulu obsahoval soubory, v jejichz jmenech byly paznaky jako :,+. Pitomy Linux jim to umoznil vytvorit, na Windows jsou ale samozrejme vadne a naklonovat nejdou. Oni na to teda prisli za par dnu taky a ten hnus prejmenovali, jenze uz neposunuli verzi v tom projektu, co to pouziva, takze mi rekurzivni klonovani selze. Umim si s tim poradit rucne, ale je to hrozne pracne...

Ne, ja se s tim fakt sr*t nebudu, nastesti uz se nasel lepsi projekt, kde se Linux nevyskytuje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49405
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » pát dub 2, 2021 7:36

To je spíš problém Gitu ve finále. To, že ty filesystémy mají každej jiný možnosti a nedokáže se s tím při klonování popasovat je jeho problém. Ve smíšeným Win/Lin prostředí na takovýhle obskurnosti trpí víc toolů.

Já Linux rád mám a navíc jsem za to i placenej, takže si stěžovat nebudu (i když bych pár věcí co mi vadí taky našel, protože nic není dokonalý).
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát dub 2, 2021 10:10

Tomas píše:Asi zhruba tak. Na 99% nějáký netisknutelný znak nebo něco co není na první pohled vidět a při editaci se to ztratí.
Ja taky mam podezreni na nejaky takovy znak. Co me ale zarazi je, ze netusim, jak se tam mohl dostat.

Nas proces je takovy na prenosove skripty (vsechno se dela ve WinSCP, nic nejde mimo):
zkopiruje se stavajici skript na local, tam se prejmenuje a prepisou nutne zmeny (zakladni adresar, cilovy server, heslo), zkopiruje se novy skript na server - opakuji, i editace je v editoru WinSCP.

Nikde se nepridava zadny novy radek ani nemaze stary, prakticky se nepridavaji ani mezery, prepisuji se pouze retezce tisknutelnych znaku, prakticky jen pomoci Ctrl-C a Ctrl-V. .sh soubory se prenaseji binarne.
Pet letto funguje bezvadne nekolika lidem a potom najednou toto.

Jo, velikosttech dvou skriptu je na bajt stejna, takze konce radku to nejsou...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16567
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » pát dub 2, 2021 11:01

apuka píše:Nikde se nepridava zadny novy radek ani nemaze stary, prakticky se nepridavaji ani mezery, prepisuji se pouze retezce tisknutelnych znaku, prakticky jen pomoci Ctrl-C a Ctrl-V. .sh soubory se prenaseji binarne.

Jenže tahle práce se schránkou ti právě zrovna tohle krásně může udělat. Protože ty kopíruješ ještě něco navíc (co nevidíš) a vkládaš to tam zase tak, že to nevidíš. Tohle jsem řešil snad tisíckrát v životě.
apuka píše:Jo, velikosttech dvou skriptu je na bajt stejna, takze konce radku to nejsou...

Velikost ti toho moc neřekne. Otevři konzoli, připrav si dobrej a špatnej soubor, pusť na ně
Kód: Vybrat vše
cmp soubor1 soubor2
dozvíš se, že se liší v bajtu tom a tom na řádku tom a tom. A pak použíj
Kód: Vybrat vše
cat -v soubor2
a musí na těch řádcích být vidět nějákej bordel.

Pokud ti cmp nic nevrátí, pak jsou soubory stejný a musí se chovat oba stejně. Žádný jiný stav není.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 2, 2021 13:28


pavproch píše:Ze zvědavosti sem si chtěl otevřít scitani.cz (abych si tam přečet tu hlášku o nefunkčnosti) a v IE 11 ani prd, nenačte tu stránku vůbec (blank obrazovka). Chrom to načte a jo, hlásí tam momentální nedostupnost. :twisted:


Už jim to funguje, sem se právě sečetl. Ale rači v Chromu, v IE sem to ani nezkoušel.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát dub 2, 2021 13:45

Tomas píše:v IE sem to ani nezkouše
Obavam se, ze Ti v IE nepujde cim dal, tim vice veci...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16567
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 2, 2021 13:52

Jo, čímdáltím častěji narážím na nefunkčnost některých webů v IE, speciálně (skoro všechny) nákupy už rači dělám v Chromu, páč IE se zadrhával na platbách kartou a potvrzovacích SMS. Počítám, že není daleko doba, kdy mě okolostojičnosti donutí už používat výhradně chrom, koneckonců i proto sem si už do něj koupil blokátor reklam.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 2, 2021 14:25

Když už sme u teho chromu (já si s ním ešče moc netykám), kdykoli na něm pustím web v english, nutí mi to překladač

chrom.jpg


Poradí mi někdo, jak to v chromu vypnout? Aby mi ho tam nenutil, nepotřebuju ho (zaplaťpanbu)....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Trnky » pát dub 2, 2021 17:40

vyskúšaj v Nastaveniach - Jazyky a tam je možnosť vypnúť nastavenie - Ponúkať preklad, ktorým by ste nemuseli rozumieť

alebo potom popridávať svoje jazyky (to možno funguje aj v tej ponuke, ktorá na Teba vyskočila - neprekladať stránky v jazyku ...)
Trnky
nováček
nováček
 
Příspěvky: 82
Registrován: sob zář 20, 2014 19:31

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 2, 2021 17:49

Kuju za radu, ale bohužel takovou možnost tam nemám...

jazyky.jpg
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 2, 2021 18:07

Otázka na excelovské maniaky: Mám v pc Office 2000 (proč? proto!), abych mohl otvírat xlsx soubory mám tam doinstalovaný kompatidebility pack.
A fčíl ta otázka: mám xls (bez x) soubor, dokážu ho nějak Excelem s tím packem převést opačně na xlsx a uložit jako xlsx?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28298
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Pokec