Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » čtv pro 15, 2022 15:30

Kdo tu programuje, jedete někdo Advent of Code? Celkem mě to baví, každý den se otevře nové okénko.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv pro 15, 2022 20:26

Asi fakt starnu, jak na to koukam, tak uz mne to vubec nelaka :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » čtv pro 15, 2022 21:08

To je pro mladý co nemaj co na práci.:D

Řešit virtuální problémy po práci, na to nemám už koule ani náhodou.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv pro 15, 2022 21:24

Jj, taky to tak vidim, ale pred 30 lety by mne to asi bavilo. Takove ulohy (asi lehci) jsem nekdy daval studentum na cviceni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » čtv pro 15, 2022 21:43

Tomas píše:To je pro mladý co nemaj co na práci.

Dík, cítím se teď mlád, že mám ještě nějakou energii. :D
Zatím jsem vyřešil všechno až na jednu úlohu. Obtížnost se postupně zvyšuje a s přímočarým řešením pak už nejde uspět, protože se člověk nedočká kvůli velké složitosti. Chce to pak přemýšlet, jak to zeefiktivnit a ušetřit cyklení. Takže jsou to spíš takové hádanky a procvičování. Loni jsem dojel do dne 10 a pak už to bylo moc drsný a na dlouho, takže jsem se na to vybodl. Letos už je ale den 15. a pořád mě to baví, takže progres. Příští rok doufám dojedu až do Štědrého dne. :)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » čtv pro 15, 2022 21:48

Nám teď v práci na příští týden šéf vyhlásil "volno" (resp. "osobní rozvoj"), správně pochopil, že do konce roku už nic nebude, tak nám za úkol dal potrénovat cyber security v SANS Holiday Hack Challenge Po práci už bych na to asi neměl vzhledem k dvěma malým dětem energii, ale když na to bude 40 hodin, tak to snad půjde.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 689
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » čtv pro 15, 2022 22:38

@karaya1: No, tam se asi nebudu moc chytat, ale mrknu na to.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 17, 2022 11:00

Youtube mi nabídl nějaké ukázky ze hry Days gone, která mě ihned zaujala a mám chuť si ji pořídit a teď je navíc v akci.
Chci se zeptat, zda mi ta hra pojede na mém PC. Nerad bych ji za čtyři stovky koupil a zjistil, že to nespustím. Podle mě by to jet mělo, ale raději se ještě přeptám znalejších:

Požadované nároky na výkon:
2.jpg


Můj PC výkon:
3.jpg




P.S. To vkládání fotografií na těchto OF stránkách, to je fakt něco... ](*,)
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4394
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » sob pro 17, 2022 11:19

nebo stacilo zkopirovat ty dulezity parametry jako text a chybi ti ve tvym vypisu kolik mas ram.

jinak podle me OK, minimalni pozadavky splnujes urcite, zda se mi ze i ty doporuceny mas OK (neznam tu ram).

jinak rada:

porovnavej si pozadovany cpu a grafiku pres net, napr. takto hledat v google

i7 4770k versus i5 11400F

vyhodi to casto vysledky na userbenchmark.com, jsou pekne citelny a muzes si to delat sam
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 17, 2022 11:36

Mawenzi píše:jinak podle me OK, minimalni pozadavky splnujes urcite, zda se mi ze i ty doporuceny mas OK (neznam tu ram)

Díky, vidím to stejně.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4394
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » sob pro 17, 2022 15:11

No vzhledem k tomu že tam v porovnání s tou doporoučenou setavou máš asi tak o 8 generací mladší komponenty (11400F vs 4770K), a GTX 1060 s RTX 3060 .. není moc co řešit. Pojede to luxusně.

Kolik máš RAM nevím, ale jestli to nestavěl/neprodával debil tak tam minimálně 8GB bude, spíš však asi 16GB.

Včíl jsem si donesl domu komponenty na nový PC - 12400F a 32GB RAM + RTX 3060, ale jinak je to stejné co máš ty, cena v CZC byla 25 tis. Výkonový rozdíl vůči tvému bude ale nepatrný (odhadem tak do 10% maximálně a to jak kdy).

Tak jdu stavět.
Přílohy
IMG_20221217_132733794.jpg
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 17, 2022 15:42

Díky moc, to mám radost! Jestli to pošlape rychle, tak to bude pecka.
Už jsem to dohledal a RAM to má 16GB
Tak já to večer koupím přes Steam, už se těším.

Já to právě bral podle toho, že ta hra má vydání 2021 a na youtube ty ukázky vypadají dobře graficky, tak jsem nevěděl, jestli to to moje PC zvládne. Kupoval jsem jej v akci za 15tisíc, ale jinak se prodává za třicet tisíc a to by se mi gameři asi vysmáli, protože podle toho co jsem koukal, tak to je asi úplný základ pro nějaké hraní.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4394
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » sob pro 17, 2022 15:50

Není, můžeš na tom hrát všechno. Pokud ti stačí 1920x1080, dá to absolutně všechno (co teď vyšlo i později vyjde) ve vysokých detailech.

Vždyť říkám, že jsem teď koupil v podstatě stejnou bednu s o generaci mladším procesorem, výkon ve hrách bude stejný, akorát to teď stojí "jen" 25 tis.

To jsi za 15 koupil skvěle.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 17, 2022 16:42

Jo, to byla nějaká haluzová akce na Alze, když jsem zrovna sháněl PC. Přišlo mi to podezřele levný a byla u toho jen jedna recenze ve znění, že už zákazník ví, proč to bylo za tak skvělou cenu, protože mu to PC po měsíci začalo hrozně hučet.

Radili jste mi s tím PC i vy zde, že za tu cenu je to dobré, ale podle té recenze to vypadá, že by tam v té sestavě mohl být problém nebo měl jen špatný kus. Tak jsem to na zkoušku vzal a asi měl teda jen špatný kus, protože u mě je to v pohodě. Akorát teda v létě, když byly horka a hrál sem přes internet dlouho hru, tak to trochu hučelo, jak se to zahřívalo, ale ještě je to únosné.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4394
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » sob pro 17, 2022 16:54

Dromedaro
maximalne bys stahl rozliseni nebo detaily na grafice, ale jak pise tomas.
+ prave tim porovnanim si i zjistis roky vyroby, technologie, tdp a tak... i kdyz se v tom neorientujes, na to zakladni srovnani zda ti to pojede to staci v pohode, ja uz se ani nesnazim drzet krok s dobou

Tomas
peknej vanocni darek :D uzij si to :)

ja mam starouska 13 let, jeste tak 5 kdyz da, budu rada, mozna i dyl, jak uz nehraju hry, nebo moje stary oblibence, tak su uplne v klidu, ale az to jednou budu resit, tak me to asi bude lakat i s adekvatni grafikou:D

divam se na ten CPU a cena dost paradni, ackoli ja su starej amdckar (muj posledni intel byl pentium 133mhz), tak bych asi zaprodala dusi :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » sob pro 17, 2022 18:43

Neboj, užiju. Už to běží :D

Mě to sice živí, ale kašlal jsem na to leta. Stará I7 3770k z roku asi tak 2012 sloužila dobře a vlastně bych neměl moc důvodů to měnit, ale řekl jsem si že přišel čas. Dítě taky potřebuje novou krabici, tak dostane tu mou. :D

Chvíli jsem s tím zápolil a bedna nenabíhala, pak jsem uviděl ten tučnej konektor co ještě navíc musí být zapojenej do grafiky. Minimálně 10 let do toho doufám zas nic nevrazím.

Ještě budu muset pořesit notebook, stařičký Thinkpad T430 (taky cca 2012 už též pomalu dosluhuje). Ale oba stroje odvedly hromadu práce bez jakýchkoliv problémů.

Jinak poměr cena výkon vycházel 12400F nejlíp, srovnatelný je pak AMD 5600X, ale něják jsem zůstal u toho intelu. Nejvetší bordel v tom udělala samozřejme grafika. RTX 3060 stála rovných deset.

A krev taky tekla (nic se od starých časů nezměnilo).
Přílohy
1.jpg
IMG_20221217_183733605_HDR.jpg
IMG_20221217_182335808.jpg
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » sob pro 17, 2022 19:07

pekny, no a ta krev (promin) me pobavila, jak sem se v tom dlouho nevrtala, tak sem zapomela, ze to muze i dost bolet :D

mas to i hezky barevne sladeny :D tak jasne, obetoval ses pro deti :D:D to musi bejt :D (nemas tam nejak malo pozic na 3,5 disky nebo sou schovany)?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » sob pro 17, 2022 21:02

Jo, i já už dávno zapomněl že při stavbě PC se může i krvácet. Ale jo, dobrý. Nic nikam nepokročilo, furt to stojí úplně stejně za hovno a z větráku jsem málem vytekl. :cry:

Pozice na 3.5" ? Někde tam pod tou grafikou je NVMe M.2 SSD a má to 1TB, to mi stačí, doteď jsem fungoval s 240GB 2.5" SSD. Nejsem náročný. :D Na SATA nepřijde asi už nikdy řada (je tam ještě další NVMe M.2 slot). Vypadá to prostě dnes už jako klasicka RAMka, akorát to má 1TB. Šoupneš do slotu na desce a je vyřízeno. Žádný napájení, kabely, prostě nic.

Ale nějáký 3.5" pozice tam na něco někde jsou, ale pochybuju že to někdy budu potřebovat.

Příkládám ještě fotku rozloženýho větráku a výslednýho produktu na desce. Takový modelářský klub. Dál to nebudu komentovat.

Ale bedna běží, píšu z ní už. Potrvá sem přetahat věci ze starý, ale to už tak bývá (hlavně když na ní jel člověk asi tak 5 let).

No a poslední foto je odchod starý krabice na věčné cesty (v dcery spárech) (Dell 9020SFF, asi tak 2012). :D
Přílohy
4.jpg
3.jpg
2.jpg
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 17, 2022 22:26

Tak super! Hra už je koupená, nainstalovaná a šlape perfektně i na velké rozlišení. Díky!
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4394
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob pro 17, 2022 22:26

My jsme kdysi volali sanitku kolegovi, co se vrtal v PC a presekl si pri tom nejakou zilku na ruce. Nic vazneho, ale krve jak z vola :)

SATA se hodi na pripojeni starych disku do noveho pocitace, muzes kopirovat data primo. Ale jestli mas doma aspon 1 Gb sit, tak to staci taky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » ned pro 18, 2022 8:09

Tomas
absence slotu NVMe by me dost sokovala :D ale vzhledem k cene disku (pokud clovek doma nema NAS) se nejaky misto na 3.5 disky hodi.

tak at slouzi zase par let :)

mike
na to nejhur vyuzijes i usb ramecek, ale me by se teda do 1TB za 2t nvme nechtelo uz proto, ze plotna mi jeste nikdy neumrela ze dne na den, narozdil od ssd, kterych sem par mrtvejch ze dne na den videla a tak mi to jako datovy uloziste neprijde uplne sikovny, ale s domacim NASem zas asi jasny, ze neni potreba.

mam v notasku uz na M2 disky ale se mi nechce prave kupovat vetsi, kvuli cene, by se zdvojnasobila cena celyho toho stroje :D a koupila sem to se 128GB. (6 let starej dell bez baterky). ani baterku do toho zatim nechci kupovat, ze ho obcas pouzivam jen doma... a casem se uvidi.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » ned pro 18, 2022 17:30

Tomas píše:, ale jinak je to stejné co máš ty, cena v CZC byla 25 tis.


Těch 25tisíc jsi dal jen za ty díly? Kolik by to cca stálo, kdyby sis to pořizoval jako komplet Pc? Zajímá mě ten rozdíl, kdy si to člově umí poskládat sám z koupených dílů a jak moc je to prodejci nadhodnocené, když to prodávají už jako komplet Pc.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4394
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » ned pro 18, 2022 19:31

Jo, 25 tis. bylo za díly.

Tady jsou srovnatelný stroje. Stejný procesor, stejná grafika. Nejlevnější za 27, jenže jednak má jen 16GB RAM (já mám 32), druhak je tam určitě horší zdroj (hrozně to šiděj, daj tam prostě to nejhorší možný aby to něják fungoval). Základní desku výrobce ani neuvádí, takže zřejmě taky nějáky shit.

Ty kvalitnější stroje lehce přes 30 už tam mají slušnejší zdroje a občas i nějáký 32GB RAM, některý dokonce i stejnou desku jako jsem dával já.

Je tam rozdíl tak 5-7 tis. odhadem.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » ned pro 18, 2022 20:30

Vcera vecer jsem si pekne nabehl.
Wifi na 2GHz mi blbla, ale protoze manzelka pracovala na siti na snure i na 5G Wifi, nechtel jsem proto restartovat cely router. Tak jsem se prihlasil na administraci routeru, ze vypnu a potom zase zapnu 2G Wifi. Prihlasil na tabletu (s ulozenym heslem), vypnul, ulozil a chtel jsem to zase zaskrtnout. Jenze oops... Tablet ma jen 2G Wifi :-).
Takze sup na mobil, prihlasit se - sakra, nemam ulozene heslo (uz jsem na to skoro 2 roky nesahal) a papirek se minule omylem nasal do vysavace... Mel jsem to na pracovnim notasi - sakra... mam uplne novy notas, ve Firefoxu jsem heslo nenasel, Chrome jsem neulozil... Mel jsem taky na domacim PC, prece odtud jsem to nastavoval - ale ten jsem delal pred dvema lety, tesne po zmene pripojeni, ted mam "novy" notas jako domace PC, tam to neni.
Tak jsem si zkusil spomenout na heslo, ale jsem si jen vzdy na 2 hod zablokoval dalsi pokusy....

Nakonec jsem dnes horko-tezko zprovoznil stare PC (novy monitor na nem nejde, musel jsem vyhrabat stary, druhou klavesnici a mys) - nastesti to tam bylo ulozene a povedlo se vratit zpet nastaveni. Kouknul jsem se, jake je to ulozene heslo, na ktere jsem se tam dostal - samozrejme to bylo to, na co jsem si jako prvni vzpomenul a co jsem se na rvou mistech snazil rucne zadat. Kontroloval jsem pismeno po pismenku - ale stejne to hlasilo neplatne heslo, tak fakt nevim...

Takova hovadina a spousta prace na zprovozneni... ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » ned pro 18, 2022 21:23

prohlížeč v tabletu neumí zobrazit uložené heslo?
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon pro 19, 2022 17:31

Asi jo, jenze kdyz chci zobrazit v Chromu, tak vypise neco ve smyslu "pokud chcete zobrazit heslo, musite si nastavit zamek obrazovky" :roll: :(( :(( Ten tam nemam a se mi nechtelo nastavovat.
Popravde receno ale ja jsem si vsiml moznost zobrazeni hesla az potom az jsem se tam ze stareho PC dostal - jsem v zivote s touto casti nastaveni nemel duvod pracovat a me ani nenapadlo, ze by to tam bylo (taky se mi to stale nezda vubec bezpecne). No a hlavne ze ja jsem na zacatku manualne zadal minimalne dvakrat to spravne heslo, s kontrolou prepinacu i kazdeho zmacknuteho pismenka, ze je spravne - a stejne nic, nepripojilo me. To je prave to, co vubec nechapu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » pon pro 19, 2022 19:23

no tak nějak myslím, že je jasné, zda je komplikovanější nastavit si na chvíli zámek obrazovky nebo někde resuscitovat starý PC s nejistým výsledkem. ;-)
ohledně neúspěšných přihlášení, tak tipuju case sensitive login, kde sis nepohlídal admin vs. Admin
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8431
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » úte pro 20, 2022 9:44

w10 a novy pozitek z byti na pc...

prvni den sem si myslela, ze jak nasnezilo, ze mam vypadky konektivity na pripojeni od o2. Kdyz se to zacalo druhy den stavat casteji, uz sem zjistila, ze to konektivitou neni, ale vypadky trvaly par sekund, do minuty a pak to naskocilo, sem to proste neresila... pak dobry a dneska zarez internetu opet...

(uz na w7 sem mela problem pri probouzeni sitovky z rezimu spanku, ze se ne vzdy probudila, takze se nikdy neuspava a to sem si na w10 prekontrolovala) ale w10 mi odstrani sitovku ze systemu behem aktivniho prenosu dat :D
to je fakt paradicka :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9407
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte pro 20, 2022 9:50

@Hafi: case sensitiv to je, i kdyz jenom pro heslo, ne pro uzivatele, jenze prave toto jsem si hlidal, bo o tom dobre vim a i uzivatele jsem mel tak, jak to bylo v tom ulozenem loginu.

Ohledne nastaveni zamku obrazovky - vzdyt pisu, ze jsem na tu moznost zobrazit to heslo prisel az potom, jak jsem se na router ze stareho PC dostal, takze uz to bylo jedno.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte pro 20, 2022 9:53

@Mawe: mne na predchozim notasu Win 10 taky delaly problemy, kdyz jsem opakovane jen hibernoval a nevypinal pocitac. Po nekolika dnech jsem zacal mit sitove problemy, nektere adresy nejely - a zdaleka to nebyly jenom firemni -, sit byla pooomala. Nepomohlo nic, jen restart PC.
Ale sitovka se mi jeste neodebrala :wink:.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16607
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec