Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pon črc 4, 2022 6:06

dromedaro
tak super, vyresils to:)

nekdy dochazi k automatickymu prepinani zvuku ale zalezi asi na nastaveni
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon črc 4, 2022 9:17

Dyž už setu diskutuje o hifi, taxem dám svůj malý postesk k thémě....

Doma máme televizi, satelit a hifi věž (vše propojené HDMI kabelem) - a nefunguje na 100% ovládání jedním ovladačem (ovladač k satelitu) - stiskem jediného tlačítka ("on/off") se zapne všechno a začně to hrát, přepínání kanálů a ovládání hlasitosti taky funguje, ale... když to chcu vypnout, po zmáčknutí "on/off" se vypne telka i satelit, ale věž, sfiňa jedna, ne, musím ji mauálně vypnout tlačítkem na ní... grrr!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 17:07

Vsimnul jsem si, ze jsem v browseru prihlaseny pres testovaci Google account, asi jsem ho tam zapomnel. Prepnul jsem se tedy na normalni a behem chvilky mi prisly 3 maily #-o Dva security alerty, ze jsem se prihlasil a dalsi pozadujici doplnenich nejakych osobnich udaju ](*,) Pritom ten ucet nepouzivam a v podstate ani nepotrebuju, mi ho pod ruznyma zaminkama vnutili. A ted otravujou. Poslal bych jim neznameho vojina od Kryla, ale asi by to nepochopili.

Ona teda vubec mira otravnosti v souvislosti se security uz presahuje unosnou miru a to mne security z casti zivi... Zrovna jsem musel zas po ctvrt roce menit firemni heslo, takze zas par tydnu budu resit, co vsechno nefunguje a navic uz jsem jich protocil 10, takze pristi kolo se vrati na zacatek a to jsem teda zvedav, co to udela... kkti, stejne to vsichni delaji stejne, maji jedno heslo a cisluji ho.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 17:22

Ten Tvuj Google account asi pouzivas docela pravidelne - na Androidu. Pokud nemas tam samostatny.

Mne to taky sere - do toho jejich Google mailu (k tomu uctu) uz si ani nepamatuji heslo, ze mi tam posila furt, ze jsem se prihlasoval z nejakeho neznameho zarizeni nebo z neznameho mista (coz je fajn, kdyz na firemnim PC, co vetsinou pouzivam se proxy servry docela meni a/nebo kdyz jdu nekam na dovolenou). Jeste vice me sere, ze to dokaze nekdy za nejakych okolnosti (to jsem jeste uplne nevyzkoumal, kdy a proc, rozhodne to nedela vzdy) zmeni i obsah schranky na to, co jsem pouzil naposled na jinem zarizeni, napr. v mobilu ](*,).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 17:25

Nevim, mam nastavene updaty jen pres WiFi a tu zapinam jen vyjimecne (kdyz chci updaty ;-)). Telefon si jinak zije vlastnim zivotem a neotravuje, coz velmi ocenuju. Proti iShitu, ktery s necim otravuje furt, je to nebe a dudy.

Ted to bylo prihlaseni z Windows.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte črc 5, 2022 20:57

Ja jsem to myslel tak, ze - co ja matne vim -, Android Ti s Google sluzbami funguje jen s GMailem, resp. s k nemu prirazenym uctem (nebo naopak). Vetsinou si ve Windowsech, resp. u Chromu se casto prihlasuje prave timto uctem (nutnosti toto neni, ale ten Chrome si "nejak pamatuje" "svuj" ucet, jakmile se nekdy pripojis k nejake Google sluzbe pres ten GMail (nebo na samotny GMail - ja jej, jak jsem psal, primo prakticky nepouzivam).
Jo, jako "securitak" si zajiste ponastavujes sve veci, vetsina lidi vsak nejspise ne. No a potom se obcas neco synchronizuje pres zarizeni a operacni systemy, i kdyz to nekdy vypnes (mozna napr. nekterym updatem Chrome nebo jeho security podminek, atd..., to fakt nevim).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte črc 5, 2022 21:09

Nepouzivam GMail ani Chrome. Oboji mam a ucet taky, ale jen kvuli tomu, ze si ho vynutili. Na mobilu i v PC mam samozrejme jiny mail. A jak pisu, jestli si Android ten ucet, ktery jsem tam zadal nekdy na zacatku, interne pouziva a neotravuje mne s tim, tak je mi to srdecne jedno.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte črc 5, 2022 21:31

Mně už se takhle zablokovalo pár mailů od gmailu, které jsem měl teda postupně (jak mi je postupně blokovali) k různým účtům na internetu. Přihlásil jsem se z jiného zařízení a hned mi to hodilo, že je to podezřelé přihlášení a chtěli abych zadal mobilní číslo, kam mi pošlou ověřovací sms, které jsem ale neměl nastavené jako dvoufázové ověření, takže jsem se tam už nedostal. Jindy ale úplně nepochopitelně jsem omylem zadal špatné heslo, tak hned, že si chtějí ověřit, že jsem to já, tak jsem kliknul na tlačítko další nebo něco takového a najednou mě to pustilo do mailu... takže kdyby opravdu někdo cizí zkoušel heslo a zadal špatně, tak ho to tam takhle normálně pustí?? To jsem nepochopil, jestli je to nějaká chyba v systému nebo co to bylo. Stalo se to ještě jednomu mému známému. Ale to je jedno, už po těchto zkušenostech od nich maily nechci.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 6, 2022 6:22

nezbyva mi nez zavzpominat, jak mi gmail zablokoval pristup do emailu s oduvodnenim ala

pokousite se prohlasit svym heslem ze sveho pocitace do sveho uctu, podezrela aktivita :D

jiste, my heslo z myho pocitace k mymu uctu je proste podezrela aktivita, ze jo:D ja teda gmail mam jen odpad ucet pro telefon a nejaky odpadni veci, vubec ho nepouzivam jinak. Kdyz se pak obcas potrebuju prihlasit a prijdou mi ty security maily, ani je nectu, stejne me prihlasi i tak...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř črc 6, 2022 16:11

Jestli tvuj ucet pravidlne pouzival nekdo v Asii, tak prihlaseni z tveho pocitace samozrejme podezrela aktivita je :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř črc 6, 2022 17:56

ono je uz podezrely kdyz se k nemu 1x za 5 let prihlasim asi :D ale myslim, ze tenkrat sem nejak prijela z ukrajiny tesne, tak ho to asi rozhodilo :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 7, 2022 9:08

V rámci toho, abych šel s dobou, jak říká Mike, tak jsem už párkrát vyzkoušel bankovní identitu, což mi přišlo super, že jsem nemusel na úřad. A tak jsem pouvažoval, že bych si zřídil datovou schránku. Ale dočetl jsem se, že jakmile má člověk datovou schránku, tak už úřady člověka kontaktují jen skrze ní. A deset dní od doručení do datové schránky už úřady automaticky považují listinu za doručenou, což se mi moc nepozdává. Sice se to tak praktikuje i u doporučeného dopisu, ale kolem schránky tak nějak pořád chodím a vidím, jestli tam něco je a navíc ji může zkontrolovat i někdo jiný a dát vědět, že něco došlo. U té datové schránky mám obavy, že bych to zapomněl kontrolovat nebo na to musel myslet, že to mám kontrolovat, navíc to nezkontroluji bez přístupu k internetu, tak nevím jestli to zřizovat. S úřady sice moc v kontaktu nejsem, ale zase by to ušetřilo čas a je to pohodlnější to vyřizovat z domova, když už. Navíc bych nemusel na poštu pro ten doporučený dopis, když mě pošta doma nezastihne, což mě často nezastihne i když doma jsem.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » čtv črc 7, 2022 10:06

Z datovky jde nastavit notifikace či přeposlání do mailu, potažmo možná i jako SMS. Samozřejmě, budu-li měsíc v horách, tak se to dozvím pozdě, ale celkem určitě dřív než to, co mám ve schránce.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 7, 2022 10:11

Ok, díky. Já do toho půjdu. Ta SMS by byla lepší. Zajdu dnes na czechpoint.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » čtv črc 7, 2022 10:18

Nemusíš nikam chodit, máš-li tu bankovní idenitut, zařídíš online.
SMS - nevím, jestli to ještě funguje, ale v prehistorických dobách operátoři umnožňovali přeposlat email na adresu telefonního čísla a pak to přišlo zkrácené jako SMS.

Přímo z datovky to jde taky, ale je to za 3Kč/zpráva.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 7, 2022 10:51

Jsem si toho na těch jejich stránkách nevšiml. Psali o czechpointech, kde vyplním příslušný formulář nebo osobně na úřadě. Musím se tam teda na to podívat. To by bylo fajn, jestli to můžu udělat přes PC.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 7, 2022 12:12

Tak datovou schránku mám zřízenou přes bankovní identitu včetně emailových a sms upozornění. Díky.
Jsem se na to zřízení díval na stránkách České pošty a tam zmiňovali jen ty czechpointy, osobně na podatelně MV nebo poštou.
Jen mi ještě teda není jasné, jestli teď všechny ty úřady (ty s kterými jsem v kontaktu, ale i ty se kterými nejsem) mi to budou automaticky doručovat do té schránky nebo jim tu adresu té DS musím sdělit stejně jako je to třeba s emailovou adresou nebo doručovací?
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » čtv črc 7, 2022 12:49

Úřad by před odesláním jakékoliv písmenosti měl zkontrolovat, zda máš DS (to jde v systému normálně vyhledat) a pokud ano, tak ji použít. Mám nějak pocit, že pokud by ti něco od nějakého úřadu přišlo papírem, tak to můžeš asi ignorovat/nepřevzít. Samozřejmě to nefunguje stoprocentně. Nedávno mi napsala Finanční správa papírem (ačkoli jsem jim daňové přiznání podával elektronicky...), ale jelikož kdybych na to nereagoval, tak by mi přeplatek vrátili akorát později, tak jsem jaksi nebyl motivován je prudit.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 7, 2022 12:58

Aha, tak dobrý, jestli to nemusím nikde hlásit. Díky za info.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » čtv črc 7, 2022 13:18

Hafi píše:SMS - nevím, jestli to ještě funguje, ale v prehistorických dobách operátoři umnožňovali přeposlat email na adresu telefonního čísla a pak to přišlo zkrácené jako SMS.

Tak jsem hledal, asi by to stále mělo nějak fungovat, formáty emailů jsou tady
https://napoveda.seznam.cz/cz/sms-upozorneni/
Asi to funguje jen pro 3 hlavní operátory, já mám virtuála a když jsem zkusil použít formát mateřský sítě, tak nic nepřišlo.
Tedy vhodným nastavením filtru v mailu jde občas ušetřit ty 3 Kč.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv črc 7, 2022 13:34

Jo, já tam ty sms nastavil hned po zřízení schránky zároveň s mailem. Stojí to ty 3 Kč/sms.
Ale já mám taky virtuálního operátora Sazkamobil a mě to nastavit šlo. Jsem tam zadal svoje číslo, na který mi přišla z čísla 90211 informační sms a na toto číslo jsem musel odepsat ANO SCHRANKY a pak mi přišlo sms potvrzení o aktivaci služby i se mi to zobrazilo v té datovce, že je to aktivované.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Hafi » čtv črc 7, 2022 16:42

jo, tohle jde určitě. Ale kdo má třeba t-mobile, tak když pošle email na 605123456@sms.t-mobile.cz (samozřejmě s jeho vlastním telefonem), tak mu na mobil jako SMS přijde začátek toho mailu. Tj. by šlo nastavit tam notifikace na tento mail a mít SMS upozornění i zdarma. Ale u virtuálním operátorů to asi nefunguje (resp. možná u některého ano, ale nevím o tom).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8414
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát črc 8, 2022 14:35

Neska sem po 4 měsících si zase zpoměl a nastartoval záložní noťas (stará dobrá Toshiba Portégé, ročník asi 2008 nebo 9), chtěl sem aktualizovat systém (W7 Profi) a Eset.... a (poprvé při těchto občasných startech) to po mě chtělo nastavit čas a datum v BIOSu = čuli baterka je tam už opravdu úplně v háji.

Takže si pokládám otázku: má (pro mě, dyž do hor na týden už vlastně neyezdím) smysl ten noťas ešče udržovat při životě?

Jinak ale po nastavení času a data (+ samozřejmě připojený na nabíječku/220V) se vše bez problémů rozběhlo, vše funguje .... tak nevím, no...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pát črc 8, 2022 14:40

tak pokud ho pouzivas tak to zatim nemusis resit jen proste nastavobat ten bios a pripadne cas ve widlich kvuki webu a certifikatum. jinak to takhle muze klidne jet roky jeste..

otazka teda je jestli ty ho chves udrzovat nebo hl3das duvod proc si koupit novej zalozni notas:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát črc 8, 2022 17:06

Právě že ho už vůbec nepoužívám (neyezdim už ani na týden na lyže do Francie ani na MF, do ta3 vozím ten svůj hlavní), tak proto mám ty úvahy že bych se ho zbavil (krumpáčem do popelnice - určitě ho nebudu prodávat/darovat aby z něj někdo nevytáhnul data)... ale brzdí mě Márfy.... jakmile se zbavím záložního, taxe hlavní noťas (dell XPS) určitě poséře....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » sob črc 9, 2022 20:54

Vcera mne hodne rozesmal Outlook. Restartoval se mi notas po instalaci ovladace dokiny (no, o restartu update nic nepsal, jen ze mam uzavrit vsechny programy a nevypinat pocitac, jen najednou vyskocilo okno, ze Windows se restartuje za mene nez minutu a jak jsem si to sithl docist, uz se restartovalo :evil:). Po restartu jsem nastartoval Outlook - a ono mi najednou vypsalo, ze AddOn na "ochranu obsahu" dokumentu, jinak receno rizeni omezeni pristupu nemuze spustit, protoze je to nebezpecne, ze ma certifikat od neduveryhodneho vydavatele. Tak jsem se podival, co to je certifikat a kdo jej vydal - bylo to od Microsoftu, vydal jej sam. Takze Outlook/Windows neduveruje Microsoftu :D
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob črc 9, 2022 22:27

Mne se teda Outlook spis snazi rozplakat. Otevru mail, ve kterem maji byt obrazky a nejsou, protoze je by default nestahuje. Dam je tedy manualne stahnout a kdyz mail zaviram, zepta se, jestli ho chci ulozit. Chci a pokazde to skonci takhle:
outshit2.jpg

Samozrejme to dela jen ta nova skvela verze, driv to normalne fungovalo :evil: Jediny, kdo to ma otevrene, je on a leva ruka nevi, co dela prava ](*,) Coz muze byt i pripad toho certifikatu.

Taky mohl byt treba expirovany nebo jina zavada a pouzije se genericka chybova hlaska. To je totiz taky "bezpecnost", nerikat, co presne selhalo, aby se tim nepomohlo utocnikovi. Akorat ze to v 99+ % pripadu akorat zkomplikuje situaci legitimnimu uzivateli, ktery ma problem zjistit, co vlastne nefunguje.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » sob črc 9, 2022 22:48

Certifikat mel platnost jeste, myslim, az do konce roku 2023. To bylo prvni, co jsem se koukal.

Jinak me docela desi, ze v korporaci si budeme muset nechat preinstalovat notas - dostaneme cistou novou instalaci taky Win 10 (nebo to uz bude ofiko 11???), pry ale nejake Win 10 MS Cloud klienta. Ze by Azure Virtual Desktop nebo MS Windows 365? Rozhodne ani jedna z tech moznosti mne zadnou radosti nenaplnuje a ze sve pracovni pozice spise vidim pravdepodobny dramaticky narust problemu uzivatelu :twisted:.
Rad bych se prijemne prekvapil, ale MS mne zatim nicim nepresvedcil, ze tam je alespon nadeje...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon črc 11, 2022 17:05

Ja ten Outlook uz fakt nesnasim. Dneska dalsi vylepseni. Kazdou chvili vyskoci dialog "Contacting server for information" a trva to 5 - 10 sekund. Dokonce behem psani mailu, napisu odstavec, zmacknu Enter a udela tohle ](*,) To jsou ty jejich blbe cloudy... a k tomu mizerne napsany software.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte črc 12, 2022 3:24

Uz po nekolikate se mi neuspesne pokusil updatovat Acrobat Reader, a tak jsem se kouknul na chybovou hlasku primo k nim:

Error applying patch to [filename]. It's likely that something else updated the file, and the patch can't modify it. For more information, contact your patch vendor.

Filename je jejich DLLko, ma ho zrejme otevren jejich spusteny proces a patch vendor jsou oni sami :D Zase korporace, kde leva ruka nevi, co dela prava... Ale popravde, kdyz to vidim u nas, ani se nedivim. Spis se divim, ze jeste neco funguje :?

Ja ho teda updatovat nechci, to se mi tam zas nekde nasr*l jejich updater do autostartu, budu ho muset vyhodit a bude pokoj.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49288
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec

cron