Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 2, 2022 7:16

Olchor píše: servery neshoří.... Co je doma, to se počítá :)

Tak jeden z důvodů, proč to řeším, je ten, že třeba můžu vyhořet. Pak mi SD karta schovaná doma moc nepomůže. A zase Microsoft asi jen tak nezkrachuje, ale možné je vše. Nebo to mít na cloudu i na té SD kartě doma.

U toho cloudu tedy neplatí, že když to heslo zapomenu, že tam mám třeba zadaný email, na který mi přijde kod nebo něco takového pro obnovu hesla, jak to bývá?
Jednou už jsem takto přišel o emailovou adresu o googlu. Jsem měnil heslo, které jsem pak zapomněl a v googlu jsem neměl zadanou sekundární adresu nebo telefonní číslo, takže smůla... což mě dost štvalo, protože jsem tam měl dost kontaktů, příloh, o které jsem tím pádem přišel. Na technické podpoře mi také nepomohli.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » čtv čer 2, 2022 7:56

Olchor píše:Jsem stará konzerva, cloudu moc nevěřím. Ani ne tak kvůli bezpečnosti, ale kdo zaručí, že tahle služba nezkrachuje, servery neshoří.... Co je doma, to se počítá

V tomto případě se kloním k cloudu - fyzické zařízení doma se může pokazit, shořet, být ukradeno, cokoliv; cloudy (aspoň ty dobré) mají velkou redundanci a když fyzický server či diskové pole odejde, ani to nepoznáš. Konkrétní cloud třeba za 50 let fungovat už nemusí, ale vzhledem k tomu, že se o to můžu průběžně starat a mít to na několika místech, tak pravděpodobnost, že by se během pár dní od doby, co vím, že vše funguje, do doby, kdy to bude potřeba, všechno zkrachovalo, je dost nízká :wink:

Dromedaro píše:U toho cloudu tedy neplatí, že když to heslo zapomenu, že tam mám třeba zadaný email, na který mi přijde kod nebo něco takového pro obnovu hesla, jak to bývá?

Rozlišuj dva problémy:
1) přihlášení uživatele k účtu, tj. autentizace. To se dá celkem dobře resetovat přes email apod.; tady není co pokazit. Jde jen o to, aby tě provozovatel pustil "dovnitř".
2) dešifrovací heslo k datům: tohle je to, co už za tebe provozovatel cloudu nevyřeší. Pokud máš end-to-end šifrování, tak to je právě "odolné" i vůči provozovateli, on taky nemá šanci data přečíst. Čili když ztratíš toto heslo, může tě jen politovat.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 2, 2022 8:05

karaya1 píše:2) dešifrovací heslo k datům: tohle je to, co už za tebe provozovatel cloudu nevyřeší. Pokud máš end-to-end šifrování, tak to je právě "odolné" i vůči provozovateli, on taky nemá šanci data přečíst. Čili když ztratíš toto heslo, může tě jen politovat.

Jo, u toho šifrování je to jasné, že mi tam provozovatel nepomůže. Myslel jsem nezašifrované dokumenty na cloudu, ale to je vlastně v podstatě přihlášení do účtu. Ok, díky.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv čer 2, 2022 9:01

karaya1 píše:se kloním k cloudu - fyzické zařízení doma se může pokazit, shořet, být ukradeno, cokoliv; cloudy (aspoň ty dobré) mají velkou redundanci a když fyzický server či diskové pole odejde, ani to nepoznáš. Konkrétní cloud třeba za 50 let fungovat už nemusí, ale vzhledem k tomu, že se o to můžu průběžně starat a mít to na několika místech
Neznam technicke podrobnosti, ale mnoho poskytovatelu cloudu ma vice druhu pristupu (rozdeluji pouze podle bezpecnosti, ne kazdy ma vsechno a urcite existuji i jine druhy).
1) "superzabezpeceny"- (ted nemluvim o armadnich a pod., to je jeste jiny level) pro firmy a data, ktere pozaduji velice vysoky stupen bezpecnosti, napr. banky. U techto se i u poskytovatele k prostredkum dostane jenom hodne omezeny pocet lidi, vetsinou s ruznymi proverkami a to jeste se dostanou jen na uroven udrzby. Casto je to taky reseno zpusobem, ze poskytovatel pouze poskytne upne oddeleny (nekdy i fyzicky) "privatni cloud" se zakladni starosti o fyzicky chod systemu (napr. fyzicka vymena poskozeneho disku - s vyhradou, musi se to znicit nebo se data na nem znehodnoti jeste pred vyjmutim), ale sam nebude mit nikoho s pristupem na uroven dat/souboru. To si potom zabezpecuje a administruje samotna firma, co tam data chce mit. Takze prakticky firma ma "svuj" vlastni cloud s pouze vlastnim pristupem na cloudove platforme poskytovatele.
Ono je to nekdy hodne slozitejsi, co jsem napsal je jen velice zjednodusene.
2) zabezpeceny - vetsinou pro firmy a firemni data. Je to skoro bezvyhradne placene, zabezpeceni je stale na vysoke urovni a taky se k prostredkum nedostane "kdokoliv" u poskytovatele. Velke spolecnosti maji svuj "oddeleny" cloud a stanovuji si vlastni podminky.
3) "verejny" - casto neplaceny nebo za hodne levny peniz. Tu uz je zabezpeceni na nizsi urovni (ale stale vetsinou vyssi, nez ma bezny uzivatel na svem PC).

Co se ted tady probira je asi ta trojka. Nevim, jak je to ted, ale jistou dobu, kdyz jsem se dival na nejake zakladni podminky, tak u mnoha poskytovatelu to bylo o tom, zes dostal vice-mene jen cloudove uloziste jako "externi disk". Ale v te zakladni urovni nebyla zarucena zadna velka redundance a ani skutecny 24/7/365 pristup. Tj. mohlo dojit k vypadkum v pristupu, obsah uloziste neby ulozeny na vice mistech, dokonce nekde nezarucovali ani zachovani obsahu v pripade vetsi poruchy. Pristup tam u poskytovatele bude pro vyrazne vice lidi, nez u ostatnych druhu.
U MS to bude (mozna) trochu lepsi, mozna to maji alespon zrcadlene enbo delaji neco jako zalohy.

Kazdopadne bych ulozeni v jednom verejnem cloudu zdarma nebral jako 100% bezpecne, ze se tam datum stat nic nemuze. Stejne tak bych neocekaval, ze se k tomu, co tam je nikdo nemuze dostat. Si matne pamatuji, ze se na nejakem cloudu (uz netusim, kde) lidi jistou dobu hodne stezovali, ze si tam nahravali hlavne fotky - a cloud jednou "spadnul" a po obnove tam velka cast ulozenych veci chybela a nedokazali to obnovit. Thedy se prave resilo, ze lidi naleteli na to, jak je cloud bezpecny, ale dali to na tu verejnou cast, kde se prakticky nic nezarucovalo. - takze trochu je treba se kouknout na podminky.

Resenim je, co naznacuje karaya1 - muzes to mit na vice mistech, vice cloudech a starat se o pravidelnou synchronizaci.

No a co se tyce sifrovacich hesel, tak opravdu je dobre reseni spravce hesel (ja pouzivam KeePass, taky se to da i jako portable a hesla si ukladas, kam chces, v pripade verze na SD/ext. disku nejlepe primo s programem). Ale... Nejvetsim nebezpecim je heslo do toho spravce. Neni rozumne nemit "zabezpeceni" pro pripad nouze u vlastni osoby - zapomenuti, klidne i po nejakem urazu, nemoci nebo fyzicka neschopnost (napr. koma). Ulozenim hesla na skrytem, pouze mne znamem miste (samozrejme bez oznaceni, k cemu to je) toto nevyresi - zapomenu i na to misto, resp. nejsem schopen to nikomu rict.
Takze je dobre mit nekoho, komu duveruji a tomu poskytnout heslo do sveho spravce hesel. Idealne by to nemel byt clovek, se kterym napr. casto cestuji autem nebo delam rizikove veci, tj. ze by se nam mohl stat spolecne nejaky ten uraz.
Nebo je reseni taky dat toto heslo do trezoru/notarske uschovy/...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Olchor » čtv čer 2, 2022 10:33

@Dromedario - SD karta stojí pár korun, můžeš kopii schovat tak, aby byla bezpečná i v případě požáru.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv čer 2, 2022 15:58

Vazne tu SD kartu updatujes po kazde zmene dat a pokazde ji odvezes nekam mimo byt/dum? Protoze to je jedine, co ti zajisti bezpecnost v pripade katastrofickeho pozaru jako treba vcera ten v Roztokach.

Celou dobu se bavime o zaloze pro pripad nenadale udalosti. Na tohle je cloud opravdu nejlepsi, protoze pravdepodobnost, ze se ti neco takoveho state a zaroven chcipne i cloud, je miziva. Plus to, ze cloud je samozrejme redundantni a servery jsou rozprostrene po celem svete, jak uz psal karaya1. No a kdyby presto doslo k udalosti typu do Zeme narazi kometa nebo se rusky skutr zblazni definitivne, odpali atomovky a cloud chcipne zaroven s tvymi daty, tak budou ta data posledni, co te bude zajimat, pokud te vubec jeste bude neco zajimat ;-)

Ja to jeste radej zduraznim. Nebavime se o tom, kde mas ulozena data, ale kde mas ulozenu zalohu pro pripad nouze nejvyssi. V tom pripade te nemusi ani trapit obava, ze MS zkrachuje a cloud vypne, protoze to se nestane ze dne na den a budes mit spoustu castu tu zalohu presunout jinam.

Zasadni vyhoda cloudu je, ze zalohu kdykoliv updatujes, aniz bys musel vstat od stolu a nemusis ji nikam odvazet.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv čer 2, 2022 16:23

A třeba Synology má v NASce přímo aplikaci pro zálohování cloudového úložiště.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Olchor » čtv čer 2, 2022 17:32

Mno, nějak nemám důležitá data, která bych potřeboval často updatovat. Tak jednou za půl roku. Ale holt každý to má jinak.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1003
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 6, 2022 16:13

Jsem si nainstaloval tu aplikaci Záchranka a nevím teda. Mi přijde, že rychlejší je použít klasické telefonování, než odemykat telefon, rozklikávat aplikaci, držet tlačítko atd. Je blbý, že to nejde použít při zamčené obrazovce. Přijde mi to hlavně dobré na to, třeba když člověk ze zdravotních důvodů nemůže mluvit nebo je ve stavu nějaké zmatenosti, že může odeslat zprávu s přesnou polohou nebo pro někoho, kdo trpí různými nemocemi, že to tam může vyplnit a operátoři na lince to hned vidí. A to jsem se chtěl zeptat. A jak to je když kontaktuji záchranku pomocí klasického telefonního hovoru na 155? Vidí oni moji přesnou polohu podle signálu z telefonu nebo jen třeba nejbližší vysílač, na který je ten telefon napojen? Pokud ano, tak bych zůstal u klasického vytáčení telefonem, kdyby to náhodou bylo někdy potřeba. Ale tu aplikaci si nechám v telefonu. To se může hodit z těch výše zmíněných důvodů nebo kdybych nevěděl, kde jsem nebo to neuměl popsat. A taky sms s polohou lze třeba odeslat z míst s velmi slabým signálem, kdy už třeba hovor uskutečnit nelze..
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod zonn » pon čer 6, 2022 16:54

Aplikaci si nech, pokud volas telefonem, tvoji polohu neznaji. Pokud volas pomoci aplikace, tvoje gps souradnice se preklopi do navigaci posadky. Takze zasadni informace, pokud jsi v terenu mimo zastavene oblasti (kde se naviguje podle popisnych cisel).
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon čer 6, 2022 17:21

Dromedaro píše:jak to je když kontaktuji záchranku pomocí klasického telefonního hovoru na 155? Vidí oni moji přesnou polohu podle signálu z telefonu nebo jen třeba nejbližší vysílač, na který je ten telefon napojen?
Viz tady.

Ma to par "hacku" (mozna nektere body uz maji vyresene):
1) musis mit chytri mobil, tj. v pripade tlacitkoveho nic.
2) musis byt na site SVEHO operatora (podle karty), tisnove volani funguje na jakekoliv siti (posila se bezplatne SMS, proto nutna vlastni sit).
3) musis mit ceskou SIM. Jsem to pochopil tak, ze v kazde krajine to funguje na SIM z dane krajiny, minimalne musi mit SIM aktivovany rooming pro SMS.
Taky si nejsem jisty, jestli vzdy do 25 vterin od "nuceneho" zapnuti GPS bude mit zjistenou polohu. Obavam se, ze nekde venku a pri tydny nepouzivane GPS to pujde jen ztezi. HZS tam ma nepresne info - nepouziva se na to udaj z mobilnich vysilacu, to si zjistuji automaticky na stanici, kam volas.
Neni ve vsech krajinach implementovany nebo je ale jen castecne. Napr. takove Svycarsko to nema a napr. D a A by to mely mit jen castecne.

Zachranka ma stale smysl, protoze funguje nezavisle na pristupnosti Tve site, dokonce - pokud je to pravda - mela by dokazat odeslat nouzovou SMS i v mistech, kde na volani je signal prilis slaby. Taky nema problem s fungovanim v (blizkem) zahranici.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon čer 6, 2022 17:44

apuka píše:Taky si nejsem jisty, jestli vzdy do 25 vterin od "nuceneho" zapnuti GPS bude mit zjistenou polohu.

Za normalnich podminek u moderniho mobilu ano. Mne se GPS venku chyta skoro okamzite tj. behem prvnich par sekund. Problem by byl leda kdybys spadnul nekam do uzke rokle, ale tam nejspis nebudes mit ani mobilni signal.

Dromedaro píše:Vidí oni moji přesnou polohu podle signálu z telefonu nebo jen třeba nejbližší vysílač, na který je ten telefon napojen?

Tohle funguje relativne dobre ve meste, kde je BTSek spousta a i tak to bude kruh o prumeru desitek, ale mozna i sto metru. V terenu jsi vetsinou rad za jednu a to na urceni polohy nestaci. Proto zkouseji to, co odkazoval apuka vyse tj. vyuzit tvou GPS v telefonu. Aplikace Zachranka to udela primo a co jsem cetl, tak si ji zachranari velmi pochvaluji prave kvuli tomuhle.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon čer 6, 2022 21:22

zonn píše:Aplikaci si nech, pokud volas telefonem, tvoji polohu neznaji.

Jo, kvůli tomu si ji nechám.
Mně se právě stalo něco, kvůli čemu by se mi ta aplikace dost hodila, ale neměl jsem ji instalovanou. Tedy, že by to odeslalo moji přesnou polohu, nouzovou sms a byly tam nějaké základní údaje o mě.
Jsem si byl opéct buřty v lesích, mimo cesty, zalezlý v nepřehledném terénu. No a jak jsem jedl, tak mně se začal dělat v hrdle takový ten jev, kterému se myslím říká lidově knedlík a normálně s tím problém nemám. A do toho mě strašně a nesnesitelně začala pálet žáha. Občas se mi to teda přihodilo, ale nikdy se nestalo, aby to nabylo takových rozměrů. Byla to strašná bolest, nemohl jsem polknout, ale nejhorší bylo, že po chvíli ani nadechnout. Začal jsem se tam dávit, lézt po čtyřech bolestí (na nohy bych se nepostavil), zvracet sliny, začali se mi dělat mžitky před očima a já už si myslel, že je konec. Vytáhl jsem mobil, že aspoň vytočím záchranku, ale to by mi bylo k ničemu, protože jsem nemohl ani dýchat natož mluvit, ale tak jsem si řekl, že jim to třeba docvakne a doufal jsem, že se jim tam ukáže nějaká lokalizace, ale než jsem to stihl vytočit, tak se mi podařilo v posledních chvílích nadechnout a za chvíli znovu, pak zase znovu, že už se to začínalo lepšit a tak jsem mobil schoval. Ono by mi to stejně bylo asi k ničemu, než by ke mně dojeli a našli, jestli vůbec, ale tak aspoň nějaký pokus. Ale ještě jsem se tam teda z toho nějaký čas vzpamatovával, než to přešlo úplně, hlavně ta bolest. To bylo hrozný psycho ... fuj. V noci se mi pak ještě zdál sen, jak na tom místě ležím mrtvý a stažený z kůže :D

apuka píše:Zachranka ma stale smysl, protoze funguje nezavisle na pristupnosti Tve site,

Aha, tak to je taky dobrý.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon čer 6, 2022 21:27

To zni desive. Doufam, ze ses poucil a priste uz nic od Kosteleckych uzenin nekoupis :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod milarepa » úte čer 7, 2022 9:03

ta záchranka je super v tom, že odešle nouzovou sms s tvou polohou i z místa, kde není mobilní signál, stačí když tam je jen gps pokrytí......

teď jsem uvažoval, že toho využiju na Fatře, chtěl jsem ji celou přeběhnout ze Strečna na Suchý a pak sebehnout ze Stohu na vlak do Kralovan, ale někde za Stratencem jsem se na skalkách slušně vysypal a pěkně se celý potloukl, nejvíce to odnesl kotník, ale povedlo se mi nějak s oteklým kotníkem doklopýtat do Smilovského sedla a dolů pak sjet lanovkou, do Žiliny na vlak dojet stopem, takže cajk
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Etheric » úte čer 7, 2022 9:14

Asi to bude užitečná aplikace. Kdyby něco, vidí kde jsi plus hned znají, s čím se léčíš, což je dost důležitý, když z nějakýho důvodu nemůžeš komunikovat. Třeba i to, že v jistých chvílích ztrácím schopnost verbálně komunikovat tam může být uvedeno. Určitě by to nebylo na škodu a asi si to taky pořídím. Jako lékárnička, mít, ale nemuset použít, ideální stav. Obzvláště, když ta aplikace nic neváží :)
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8079
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 7, 2022 11:04

mike píše:To zni desive. Doufam, ze ses poucil a priste uz nic od Kosteleckych uzenin nekoupis :twisted:

Co přesně to bylo za špekáčky nevím, byly z pultového prodeje v Kauflandu. Ale asi něco takového. Příčina tohoto je ale v buď rychlém polykání málo pokousaného a třeba i suchého jídla a když to jídlo nezapíjím. V těchto případech se mi to stalo párkrát před tím i teď.

Co jsem se díval, tak to umístění na zamykací obrazovku by vývojáři Záchranky také rádi, ale je na to prý potřeba spolupráce výrobců telefonů. Ale prý se na tom pracuje.

Etheric píše:Asi to bude užitečná aplikace. Kdyby něco, vidí kde jsi plus hned znají, s čím se léčíš, což je dost důležitý, když z nějakýho důvodu nemůžeš komunikovat. Třeba i to, že v jistých chvílích ztrácím schopnost verbálně komunikovat tam může být uvedeno. Určitě by to nebylo na škodu a asi si to taky pořídím. Jako lékárnička, mít, ale nemuset použít, ideální stav. Obzvláště, když ta aplikace nic neváží :)

Jo, to je taky dobrý. Já si tam také vyplnil základní údaje plus nějaké zdravotní, takže to hned vidí a záchranáři vědí předem, co mohou očekávat a ne to zjišťovat až na místě. Ale hlavní výhoda je podle mě ta nouzová sms a přesná poloha plus když ještě k tomu nejsi schopný komunikovat. Jsem tu instalaci pořád odkládal a teď při té příhodě mi hlavou prolétlo, že jsem blbec, že jsem to furt odkládal, protože bych to využil v té panice, přitom to byla chvilka ta instalace a seznámení se s aplikací.
Ale jestli moji polohu vidí i při volání přes aplikaci, tak to případně budu vytáčet i přes tu aplikaci. Ve výsledku to ušetří hodně času, když nebudu muset popisovat, kde jsem nebo někdo jiný, kdo potřebuje pomoc.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte čer 7, 2022 12:49

milarepa píše:ta záchranka je super v tom, že odešle nouzovou sms s tvou polohou i z místa, kde není mobilní signál, stačí když tam je jen gps pokrytí
Myslim, ze toto je ponekud mylna informace. Jen pomoci GPS site nedokaze odeslat vubec nic.

Ale staci na odeslani i slabsi zbytkovy signal, ktery normalne nestaci, to telefon ani nedekuje, ze je k dispozici sit. Nejaky signal tam ale byt musi. A taky, jak jsem psal, je to nezavisle na siti, tj. nemusis mit "vlastni" signal.
Dromedaro píše:Mně se právě stalo něco, kvůli čemu by se mi ta aplikace dost hodila, ale neměl jsem ji instalovanou. Tedy, že by to odeslalo moji přesnou polohu, nouzovou sms a byly tam nějaké základní údaje o mě.
Vidis, ted by Ti stacilo vyvolat 112 (nebo jine nouzove cislo) a ta SMS by se odeslala automaticky. To "ne zkouseji", jak mike psal, melo by to uz byt v plnem provozu - teda alespon v CR a myslim i SK.

Ze neumis mluvit, nemusi tak vadit - operatori by meli byt skoleni i na takove pripady. Hlavne kdyby slyseli, ze tam nejak hrcis, zvracis, ...
Taky se klidne muze stat, ze vyhodnoti potrebu vrtulniku a budou u Tebe drive nez bys myslel. Jasne 15 min. dojezdova vzdalenost asi v odlehlem nepristupnem terenu pro sanitku/hasice nebude, ale prave kvuli tomu mozna tam poslou vrtulnik (ale netvrdim to). Takze by klidne mohli stihnout drive nez se udusis. :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte čer 7, 2022 13:16

apuka píše:Vidis, ted by Ti stacilo vyvolat 112 (nebo jine nouzove cislo) a ta SMS by se odeslala automaticky.

Jo, ale o tom jsem do teď nevěděl a dozvěděl se to až tady od vás.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » úte čer 7, 2022 14:04

apuka píše:
milarepa píše:ta záchranka je super v tom, že odešle nouzovou sms s tvou polohou i z místa, kde není mobilní signál, stačí když tam je jen gps pokrytí
Myslim, ze toto je ponekud mylna informace. Jen pomoci GPS site nedokaze odeslat vubec nic.

Teoreticky to může mít reálný základ, Galileo má na satelitech rovnou i funkci SAR (Search and Rescue), kterou jinak běžně zajišťuje COSPAS-SARSAT. GPS se k integraci SAR do satelitů teprve chystá. A pro SAR user terminály je možné poslat datovou zprávu na satelit, že jsi v nouzi, včetně polohy apod.
Nicméně to není tento případ, je nutný aspoň slabý signál kteréhokoliv operátora, když nejsou data, použije se zašifrovaná SMS.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte čer 7, 2022 17:39

karaya1 píše:je nutný aspoň slabý signál kteréhokoliv operátora, když nejsou data, použije se zašifrovaná SMS.

Presne tak, stejne podminky, jako pro volani 112, ale mozna ma pri slabem signalu SMS vetsi sanci.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49388
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte čer 7, 2022 23:05

Tak to urcite - vem kolik "dat" zabere jedna SMS a kolik vterina bezneho volani/kodovane reci. Navic SMS se nemusi kodovat nutne "online" ale klidne muze po kratsich usecich asynchronne, pripadne i opakovane az kym neodejde kazdy packet bez chyb.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » stř čer 8, 2022 12:45

apuka píše:[Zachranka ma stale smysl, protoze funguje nezavisle na pristupnosti Tve site

Jsem se díval na webové stránky té aplikace a toto teda neplatí. Cituji:

Pro kontaktování tísňové linky 155 je vyžadován signál vašeho
operátora. V případě slabého signálu, kdy není možné odeslat vaši polohu pomocí dat, je generována SMS zpráva. Ta je na signál méně náročná než volání. Může se tedy stát i případ, kdy nebudete mít dostatek signálu k navázání telefonického hovoru s linkou 155, vaše nouzová zpráva s polohou však odejde prostřednictvím SMS.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř čer 8, 2022 13:22

Hm...
Ale mozna to bude tim, co pise napr. i Vodafone na svych strankach (nechce se mi to ted dohledavat, bylo to nekde ve FAQ u VoLTE a odtud link na podminky. Cca:

V pripade nouzoveho volani volejte 112, pro toto volani se pouzije jakakoliv dostupna mobilni sit. V pripade volani na 155, 158, 150 se pouzije pouze sit Vaseho operatora.
A v podminkach byla poznamka, ze to je dane podminkami telefonu a je nezavisle na Vodafonu.

Tomu neprimo odpovida napr. i popis tady:
Technologie linky umožňuje identifikovat místo, kde se volající nachází, a jeho číslo. Volajícího lze identifikovat dokonce i v případě, že volal z mobilního telefonu bez SIM karty.
- Na 112 se lze dovolat bez SIM karty, bez kreditu i prostřednictvím sítí ostatních operátorů (pokud je na místě signál alespoň jednoho mobilního operátora, v zahraničí pak i bez aktivovaného roamingu).
- Telefonní čísla tísňového volání 112 jsou v rámci České republiky hlasově i datově propojena. To znamená, že v případě přetížení nebo výpadku v jednom kraji jsou hovory na linku 112 automaticky přesměrovány na další telefonní centra tísňového volání do jiného kraje, takže to volající nepozná ani na rychlosti ani na kvalitě odbavení. Tímto způsobem je zaručeno, že se občan vždy dovolá.
- Na toto číslo lze volat i přes zamknutou klávesnici mobilního telefonu.
nebo tady:
112 je jediné, číslo, které lze volat z jakékoliv sítě. V mobilním telefonu dokonce ani nemusí být vložena SIM karta.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř čer 8, 2022 13:26

Přidám taky něco k mobilu, i dyž to není záchranka ani chytrý mobil: moje prasovzdorná duha+ má první šrám - neska sem si fšim, že venkovní (malý) displej (nepoškrábatelné sklo) má první škrábanec.... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 9, 2022 10:39

Když už je o tom řeč, tak jaká je vlastně kvalifikace pro operátora na tísňové lince. Tam dělají normální vystudovaní zdravotníci nebo jen lidi s nějakým školením a zdravotními kurzy? Jsem byl v tom vědeckém zábavním parku Vida a tam si člověk mohl vyzkoušet práci na trenažéru, které imitovalo hasičské tísňové linky. Byla to klasická imitace jejich operačního centra s obrazovkama a člověk si tam v roli operátora mohl projít celým procesem od zavolání o pomoc, zjištění situace až vyslání nejbližších potřebných jednotek. To mě bavilo.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv čer 9, 2022 10:59

Dromedaro píše:jaká je vlastně kvalifikace pro operátora na tísňové lince
Tady mas vyhlasene vyberove rizeni, mas tam pozadavky
Dromedaro píše:To mě bavilo.
Jenze zakladem prace cloveka na tisnove lince neni zrovna toto.

Asi by ses na to koukal trochu jinak, kdyby Te dali se "spolusluchatkem" na skutecne misto oparatora a resili byste opravdove krizove situace. Nejenom "bezne urazy, dopravni nehody", ale kdyz zavola nekdo
- kdo neumi cesky, anglicky, zadnym svetovym jazykem, jen stale "hystericky" mumla neco treba krovacky ale je citit, ze potrebuje pomoc
- kdo rve bolesti a doslova odpadava/ztraci vedomi a zase se vraci
- kdo je v soku a panice a nedokaze rict nic smysluplneho, pricemz slysis na pozadi, ze se neco zavazneho deje
- koho nekdo primo ohrozuje na zivote
- kdo se chce zabit
- kdo ma velky psychicky problem a "resi" ze jde nekomu ublizit

a to uz nerikam, kdyz zavola nejake dite a snazi se oznamit nejake silne zneuzivani sebe nebo nekoho blizkeho, ale nevi, co a jak ma rict.
Apod., je to neskutecne psychicky narocna prace.

Proste u operatora tisnove linky neni dulezite ani tak kvalifikace, ale psychicka odolnost, "byt dobrym psychologem", schopnost okamzite se spravne rozhodnout v kriticke situaci, atd. Na to vsechno jsou potom dlouho a opakovane skoleni.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » čtv čer 9, 2022 13:09

Jo, děkuji za info o těch potřebách pro práci operátora.
Věřím, že ta práce je náročná na psychiku.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4340
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod zonn » čtv čer 9, 2022 15:48

Pozor, neco jineho je linka 112, neco jineho 155. 112 obsluhujou hasici, 155 zachranka. Pozadavek na linku 155 je samozrejme zdravotnicke vzdelani. Pokud jde volani na 112 a volany chce zachranku, hasici volani presmerujou.
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv čer 9, 2022 16:13

To sice ano, ale i na 112 musi operator znat zdravotnicke postupy a dokazat vest volajiciho, jak a co muze udelat az so prevzeti linky zdravotniky. Samozrejme, nemusi to vedet tak dokonale, ale kdyz nekomu jde o zivot kazdou vterinu, nemuze rict, ze pockejte, kym Vas prepojim - ta 155 muze byt taky plne obsazena. Netusim, jestli i v tom pripade maji moznost presmerovat do jine centraly, do jineho okresu (nebo kraje???). Automaticke presmerovani 155 (i 158 a 150) na volnou jinou centralu neni samozrejmosti jako u 112.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec