Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon lis 15, 2021 18:27

iphone byl stejný příběh jako fčíl výběr noťasu - potřebovala nový, já to platil ale nekecal (do výběru) - btw, doma sem já jediný ne-ifonový

US eee, sce študit (opět - já ji do toho nenutil a nekecám) na zubařku tady v CZ
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon lis 15, 2021 19:25

Tak to dopada, kdyz to nepodchytis zavcas. Porid si ho taky, at nejsi v rodine za cernou ovci, aspon se pobavime :twisted:

Tohle jsem nikdy nechapal (stourat se cizim lidem v hube, brrrr...), ale moje sestrenka se na to dala a nezije si spatne. Ma ordinaci kousek od vas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte lis 16, 2021 19:16

Konecne jsem se dohodnul se sefem, ze si poridim novou klavesnici k notasu, bo stavajici je sice sice hezka, ale absolutne mrnava (na krajich vsude tak 5mm mista), mirne mensi klavesy s mirne mensimi rozestupy nez na standardni a k tomu jeste funkcni klavesy pouze s klavesou Fn, na co zapominam, jinak vypinam/zapinam reproduktor, menim jas, atd. Navic je cerna a ja pri osvetleni, co mam doma (okno na jih, sviti cely den do monitoru i do oci, takze zaluzie musi byt trochu zatazene) je blbe na ni videt, takze mam spoustu preklepu.

Takze jsem chtel svetlou (bila, kremova, mozna i seda) standardni velikosti s alespon trochou mista pod zapestim, se standardnim klavesami a jeste k tomu kabelovou, idealne se cteckou karet.
To jsem si teda dal... Svetlych je par levnych (a ze zkouseni vim, ze smejdovych), potom par stejne "velkych" jako mam nebo jeste ruzne podsvicenych mezi klavesami, idealne modrou nebo cervenou barvou nebo jeste i stridajici se #-o. Prakticky jedina pouzitelna je jedna Cherry, tu mame i doma, ale ta ma nizky zdvih klaves, byl by lepsi standardni. Jinak plna prdel cernych... :smt022 Kdyz jsem naposled kupoval, vsuda meli minimalne pul na pul - ale to bylo snad pred deseti lety.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř lis 17, 2021 14:30

mike píše:Zeptej se ji, proc to chce

pavproch píše:Protože (už má) i-phone a výbavu k němu. Platit to budu já, ale kecat ji do výběru nebudu, bude to její pičítadlo (na VŠ studia).


Taxem nekecal a objednál/zaplatit co si vybrala - mac + nějaké bebechy k němu (vše skladem na CZC.cz - to byla podmínka). Sem zvjedaff na její budoucí pocity z jiného HW i SW.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát lis 26, 2021 15:17

Kura, neska ty věci už fuckt nic nevydrží.... sem fčíl po circa půlroce (v šuplíku) vytáhnul a pustil starý noťas Toshiba a ..... chyba CMOS, až potom sa chytil a už běží.... do prkýnka, už sa loučí, dyť je to skoro nový noťas (2009) :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » čtv pro 9, 2021 18:51

Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3087
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned pro 12, 2021 17:45

To je ten generační rozdíl:

Ke svému noťasu (s "pidi" displejem 13,3") používám jak doma tak fprci externí monitor (via dok) 27" - abych nato lépe viděl (starší pán už má občas problémy se zaostřováním na pidi písmenka) = jakmile noťas připíchnu k doku, zhasne displej noťasu a vše se odehrává na ext. monitoru.

Juniorka má fčíl home-school, takže ke svému noťasu taky používá ext. monitor a... to je ten rozdíl: současně čumí na dvě naprosto různé obrazovky = na displeji noťasu i ext. monitoru má něco jiného.

Ty woe, to bych nedal ani pikosekukundu, tobych se z toho zvencnul.... holt jiná generace....
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned pro 12, 2021 17:57

To neni generacni rozdil, jen ji jeste funguje mozek ;-) Dva monitory mam na stole furt uz tak 25 let a nedovedu si bez nich praci moc predstavit (byl jsem ve firme prvni, kdo to pouzival). Znam lidi, co pouzivaji tri i vic, pridal bych taky jeden, ale az vymenim desktop, moje stara graficka karta umi jen dva. Pracovni laptop mam na stole zavreny, ten nejde kvuli tem malym pismenkum, to je holt ten vek.

BTW, jeden z tech, co ma tri, je muj sef, ktery je starsi, nez ty, takze zadny vek ;-)

BTW2, v aktualni i predchozi firme uz se dva monitory berou jako standardni vybava a dostane je automaticky kazdy. O tri si musi rict.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon pro 13, 2021 11:54

A další.... o staré konzervě.... úplně bytostně nesnáším emaily ve formátu html (= barevné a vyčinčané), kuwa, dyž někomu posílám nějakou in(g)formaci, tak ji prostě napíšu do textu mailu a fertig. Mám v mozzile default prostý text a čímdáltím častěji musím přepnout na html abych v tom mailu vůbec něco viděl /dočetl se tu in(g)formaci. Html (v emailu) nasrat!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28131
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 13, 2021 12:15

ja pouzivam 2 monitory nekdy od 18 let, 2x 19" crt a ve firme.sem.byla prvni kdo se odvazil zeptat zda starou 17 musi vracet kdyz ma novou 21... nemusi... juchuuu v praci na urovni jako doma...

ted v praci mame vsichni notasy 17" a su skoro jedina kdo nedela vsechnu praci na ntb... jinak tu ty monitory 24" jen stoji zhasly a smutny... pritom to hrozne urychluje a zprehlednuje praci... a to tady su nejstarsi, ty mladosi (22) skoro ani neumi pouzivat ten notebook samotnej...

a prvni asi rok v pracovnim procesu pro me byl hodne sok ze se nepouzivaj 2 monitory bezne (zrovna s praci ve virtualkach by se dost hodil)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » pon pro 13, 2021 14:20

Ono záleží, jak velký monitor člověk má. V současné práci jsem nafasoval 27" a jsem jediný, kdo tam má jeden monitor - asi to taky souvisí s tím, že už tolik neotvírám IDE :wink: Nicméně by mi vadilo, být jako kolegové, kteří mají ty dvě 27" mrchy vedle sebe tak, že přímo rovně hledí na hranu mezi nimi - a když sledují něco na libovolném monitoru, musí mít trochu natočenou hlavu. Já ji rád mám rovně, proto jeden monitor (a na věci "na pozadí", jako je Outlook apod., mi stačí monitor noťasu otočený stranou).

Ale přemýšlím, že bych si domů pořídil ještě větší (32"?) - jednak kvůli velikosti písmenek, jednak kvůli tomu, že tam pak jde používat víc oken zaráz.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 13, 2021 14:25

velkej je taky varianta:D
me teda nevadi otacet hlavu a mit jeden primar primo a sekundar do strany.. ale zalezi asi i na povaze prace

v kazdym pripade mit jen 15" notebooku ki prijde nedostatecmy snad i na byti v posteli... natoz pro pracovni proces...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9357
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » pon pro 13, 2021 14:52

Mam na pracovním "trojstole" monitory celkem 4, ale přímo před sebou mám jen jeden - 28" 4K a stačí mi to na IDE a vše ostatní co potřebuju. Ostatní menší monitory jsou na testování různých mých výtvorů.

Já během života vyzkoušel různý konfigurace, ale 2 a víc monitorů mi nikdy nevyhovovalo, vždycky jsem se vrátil zpět k jednomu, ale to má asi každý jinak. Jsem zvyklý používat různý tiling windowmanagery s dlaždicováním dostupné plochy obrazovky a přepínáním mezi plochama a už mám zažitý svý workflow. Když náhodou dělám něco ve Windows, tak tam jsem stejně jen v IDE a nemám žádný praktický use case, kdy bych další monitor něják využil nebo snad vůbec chtěl.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » pon pro 13, 2021 16:40

Mawenzi píše:v kazdym pripade mit jen 15" notebooku ki prijde nedostatecmy snad i na byti v posteli...
no vidíš, a já už asi deset let spokojeně žiju s ntb 11,6" :D
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon pro 13, 2021 16:49

My s tim nezijem, my na tom pracujem ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » pon pro 13, 2021 16:59

To se nevylučuje :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon pro 13, 2021 17:01

karaya1 píše:... dvě 27" mrchy vedle sebe tak, že přímo rovně hledí na hranu mezi nimi - a když sledují něco na libovolném monitoru, musí mít trochu natočenou hlavu.

Tohle uz jsem videl a taky by mi to vadilo. Mam vzdycky monitor primo pred sebou jako hlavni a druhy sikmo vedle na pomocne informace. Uplne puvodne to byl monochromaticky Hercules a na nem kernelovy debugger, ten mel vlastni video kartu, myslim, ze NT 3.51/4.0 jeste vic monitoru ani neumely. Pozdeji uz to byly normalni monitory, ale porad hlavne na debugovani, bezi mi tam tracy od softwaru, co ladim/pouzivam. Pred sebou mam editor pres cely monitor a kdyz se neco stane, v tracech je to cervene, periferni videni to zachyti a hned si toho vsimnu. Na burze tam mam za info o cenach opci, kdyz mam meetingy (zrovna 3 hodiny v kuse...), ktere mne az tak moc nezajimaji, tak tam koukam na web, atd, atd. Jinak je to samozrejme o zvyku, ale prijdou mi lepsi dva nebo vic mensich monitoru, nez jeden velky a blbnout s oknama.

Tomas píše:Mam na pracovním "trojstole" monitory celkem 4, ale přímo před sebou mám jen jeden - 28" 4K a stačí mi to na IDE a vše ostatní co potřebuju. Ostatní menší monitory jsou na testování různých mých výtvorů.

To ja taky, nekdy i vic, ale ty dva jsou pripojene k desktopu a pouzivam je furt, ostatni k necemu jinemu a jen obcas.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » pon pro 13, 2021 17:32

mike píše:Jinak je to samozrejme o zvyku, ale prijdou mi lepsi dva nebo vic mensich monitoru, nez jeden velky a blbnout s oknama.

Mě zas připadne, že bych právě musel blbnout s oknama kdybych měl dva monitory. :lol:

To rychleji přepnu na prázdnou plochu a otevřu si tam klávesou zkratkou co chci, nebo vlezu na plochu kde mám to co chci. Je to jedno zmáčknutí klávesový kombinace jednou rukou. Nemusím otáčet hlavu a focusovat na další monitor.
Naposledy upravil Tomas dne pon pro 13, 2021 17:34, celkově upraveno 1
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon pro 13, 2021 17:33

Proc? Presunu okno na druhy monitor a zvetsim na maximum. Priste uz si to pamatuje a zrovna se tam otevre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon pro 13, 2021 21:08

Kluci programatori - necojineho je prace, kde vlastne mate pred sebou furt to same. To si muzete udelat i na jednom velkem monitoru. Ale co ma delat chudak clovek, ktery ma nejakych 50 moznych ruznych oken (a to otevreny maily povazuji za jedine, i kdyz jich je otevrenych 10) z ruznych systemu, aplikaci, programu, ... Neco si pozici zapamatuje, neco si hraje na inteligentniho a vypocitava si "idealni" misto (jen jsem nikdy neprisel na to, pro koho, pro co idealni...), takze neexistuje udelat pevne rozlozeni. A hrani si s klavesovyma zkratkama - ani nahodou, tolik bych si jich nezapamatoval...
Jen takove pitome Teamsy - jedno zakladni okno hlavne na chat, ale i na ostatne pitome jeho aplikace, bo si furt nekdo vymysli oznamy davat nekam jinam -, kdyz meeting, tak dalsi dva. Jedno na cely monitor na sdilenou obrazovku, kdyz nekdo sdili a jeden na chat mitingu, bo se tam s oblibou vkladaji sdilene informace...

Potom se dva 27" monitory fakt hodi. Co je ale pitome, je, ze ty novejsi zacinaji mit obrovske rozliseni, teda v zakladnim nastaveni toto
karaya1 píše:ještě větší (32"?) - jednak kvůli velikosti písmenek
nefunguje, resp. funguje spise opacne. Cim vetsi rozliseni, tim mensi pismenka. A kdyz se nastavi v systemu, ze chces zvetsit text, tak neco to tak udela, neco ale ne a potom je to ta prava sranda pro stareho cloveka :twisted:

Otaceni hlavy jednou sem, jednou tam je spise zdrave. Resp. jak doporucoval Hrusinsky - muze se otacet celym telem :-), vzdyt vetsina z nas mame otocne zidle. Ale chapu programatora - ten se kouka na to nejdulezitejsi cely den.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon pro 13, 2021 21:34

mike píše:kdyz mam meetingy (zrovna 3 hodiny v kuse...)

Ze 3 hodin byly 4 #-o A navic nam Teams opet prihodily svou skvelou vychytavku, asi 5 sec pauzu. V kombinaci s tim, ze sef ma mikrofon, ktery se automaticky odpojuje pri zvuku s reproduktoru, aby zabranil zpetne vazbe, fakt chutovka. Tady orel, prepinam ](*,)

apuka píše:necojineho je prace, kde vlastne mate pred sebou furt to same. To si muzete udelat i na jednom velkem monitoru

Psal jsem, ze jako programator potrebuju dva monitory. Na jednom mam pres celou obrazovku editor s kodem, co pisu, a na druhem mi bezi logy z programu, co paralelne zkousim. Kvuli tomu jsem s tim zacal a pracovat na jednom monitoru je pro mne utrpeni. Cokoliv jineho se da, ale tohle ne. Pricemz i to cokoliv jineho je na vice monitorech lepsi.

apuka píše: A hrani si s klavesovyma zkratkama - ani nahodou, tolik bych si jich nezapamatoval...

Mam v editoru pres 50 klavesovych kombinaci a mam je vsechny v prstech ;-) Asi tak pred 30 lety jsem stravil 3 dny definovanim optimalni klavesnice a maloco se mi pri praci vyplatilo vic. Par zmen sice od te doby probehlo, ale zaklad jsem udelal tehdy. Diky tomu behem psani a navigace v kodu vubec nemusim sahat na mys a jsem podstatne efektivnejsi.

apuka píše:Cim vetsi rozliseni, tim mensi pismenka. A kdyz se nastavi v systemu, ze chces zvetsit text, tak neco to tak udela, neco ale ne a potom je to ta prava sranda pro stareho cloveka

Tohle uz dneska docela funguje, jestli v necem ne, tak je to zastarala aplikace. Problemy tohodle typu byly pred 20 lety, dneska si proste v systemu nastavis vetsi text. Na laptopu to tak mam, jinak bych nic nevidel, a problemy nejak nezaznamenavam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pon pro 13, 2021 22:14

mike píše:Tohle uz dneska docela funguje, jestli v necem ne, tak je to zastarala aplikace.
No jo. Napriklad takova Vzdalena plocha (na nektere Windows servrove OS - mozna to zavisi i od nastaveni te druhe strany, to nevim). A potom aplikace v Jave, ktere nekdo predelaval z Unixu. Nejidealnejsi kombinace obou - blba aplikace na vzdalene plose ](*,)
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon pro 13, 2021 22:23

Remote desktop ma vlastni rozliseni i velikost pisma (logicky). Rozliseni si nastavit muzes a funguje to, velikost pisma nevim. Hledej, neni to jen tvuj problem a reseni nejspis existuje.

Java je na zabiti, napad dobry, provedeni otresne. Aplikace v ni napsane primo nesnasim prave kvuli tomu hnusnemu GUI, ktere nesplnuje standardy. Nejhorsi je, ze v ni je napsana burzovni aplikace, co ji pouzivam denne (webova je jeste horsi). Uz jsem prisel o peknych par stovek USD kvuli GUI, ktere obcas reaguje s nekolikasekundovym zpozdenim a clovek pak udela neco jineho, nez chtel ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte pro 14, 2021 12:02

Krasa prace ve velke a celosvetove korporace...

Nase spolecnost byla pred skoro dvema lety vyclenena z korporace a, samozrejme, s tim prislo i plan oddeleni siti.

Pres vikend doslo k velke akci s oddelenim. Uspech byl stoprocentni. Uz se na nase servry (vlastne ani do site) nikdy z byvale materske korporace nedostane. Maly vedlejsi dusledek - na neprodukcni servry se nedostanou ani uzivatele z nasi site. Problem je nekde v nastaveni firewallu. Napr. dobre nastavili pristup na samotne aplikacni servry, "jen" zapomeli (nebo to udelali blbe) pro databazove servry, ktere ty aplikace pouzivaji. Tudiz nejsou k dispozici data, to ani uzivatelska a timpadem se tam nikdo nedostane.
K tomu je jeste "rest", taky v nastavenich - mnohe domenove jmena servru jaksi sit nedokaze prevest na IP, nejlepe je, ze nektere v nekterych castech site ano, jinde ne (krasa distribuce :-)).

Trva to uz druhy "business" den a zatim nikdo nevi, kdy tomu bude konec. Ono se to tyka tisicu, mozna desetitisicu ruznych IP a jmen.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát pro 17, 2021 17:45

Mel jsem doma na experimenty takovy bazmek s Win10. Vcera si Amici vzpomneli, ze ho potrebuji na nejakou predvadecku, protoze druhy se rozbil pri preprave. OK, aspon mi doma nebude prekazet, ale nejdriv je potreba ho uvest do puvodniho stavu, jelikoz jsem se mu vrtal v kernelu a tak. Win10 umi factory reset, super, to by za ctvrt hodiny mohlo by hotove. Vic jsem se plest nemohl, kdyz dva delaji totez, neni to totez, zvlast kdyz ten druhy je Microsoft #-o

Zabralo to minimalne dve hodiny. Nejdriv pripravna faze, ta se zasekla na 81 %. Nechal jsem to asi pul hodiny a pak jsem ten kram restartoval. Druhy pokus uz prosel asi za 5 minut. Pak se to konecne restartovalo a reinstaloval OS. Pry bude to chvili trvat a nekolikrat se to restartuje. OK. Dolezlo to na 64 %, tam to dlouho viselo, pak to zas popolezlo na 74 %, za chvili se to restartovalo a znovu se tam objevilo 64 % #-o Tohle kolecko probehlo minimalne 5x, pokazde tak 10 minut, uz jsem si rikal, ze se to zacyklilo, hodim to z okna a bude klid, kdyz to konecne prelezlo tu hranici a dojelo do konce. Pak jeste projit inicializaci, to bych rad nechal na prijemci, jenze jsem tam nikde nevidel shutdown a vypnout to natvrdo jsem sel bal. No a pak slava, byl jsem v systemu, shutdown a konecne hotovo. Houby, ten blb se rozhodnul instalovat nejake updaty, takze "don't power off" nebo jak to je aspon dalsi ctvrt hodiny ](*,)

Za ten konec bych fakt nekoho zabil, clovek obvykle dava shutdown kdyz konci a odchazi a nema cas cekat, zvlast kdyz vubec netusi, jak dlouho to bude trvat. Kde se doprdele ztratilo, ze pocitac ma slouzit cloveku a ne naopak? :evil:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob pro 18, 2021 20:29

Dneska jsem paranoidni ja. Na vlastnim iPadu mam i firemni mail, je to pohodlnejsi, pri snidani se kouknu a kdyz je neco urgentniho, tak muzu hned reagovat nebo se podle toho zaridit. Rok a pul to fungovalo bez problemu, ale dneska na mne vyskocilo, ze mam zadat heslo, ktere je tam ulozene. WFT? Menit ho zas budu muset az za mesic. Njn, tak jsem ho teda zadal, potvrdil v aplikaci na mobilu a pak na iPadu vyskocilo, ze firma chce mit me zarizeni pod kontrolou (nebo tak neco) a ze si mam nainstalovat nejakou aplikaci. Hmm, to uz mi prijde pres caru. Nevim, co ta aplikace dela, ale aby frma dohlizela na me osobni zarizeni? A to jsem si chtel na Vanoce naistalovat ten mail i do mobilu. Tak teda ne.

Premyslim, jestli nejsem paranoidni az moc a neresim prkotinu. Vite nekdo, jak moc je to "nebezpecne"? Jde o pristup k Exchange pres MS cloud (jmeno aplikace jsem zapomnel a nechce se mi tam znovu lezt...). Trochu mi to vadi, zrovna pres Vanoce by se to hodilo. Sice bych to mohl vzit, ze na dovolene holt pracovni veci neresim, ale nemam to ve zvyku, kdyz muzu, pomuzu. Mam zrovna na starosti (jako technicke vedeni) tlupu neprilis schopnych vyvojaru na druhem konci sveta, kteri jsou schopni se zaseknout na naproste prkotine, kterou bych mailem vyresil za par minut... a kdyz maily cist nebudu, tak to muze udelat 14 dni zdrzeni. Ze bych snad presvedcil IT oddeleni, at tohle nevyzaduje, je naprosto nerealne, korporace.

BTW, iOS je neuveritelne dementni. Prestoze jsem kliknul na tlacitko primo v tom upozornovacim dialogu, coz mne hodilo na spravne misto do Settings, tak na mne ten samy dialog vyskakoval opakovane celou dobu, co jsem se v tom vrtal. Aspon 10x ](*,)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » sob pro 18, 2021 20:50

Na mě vyskočila žádost o znovuvyplnění hesla na mailu na doméně @outlook.com, ačkoliv jsem tam heslo neměnil a poslední min. 1/2 rok to fungovalo.
Nedělal jsem aktualizaci bezprostředně před tím, ale min 3 týdny zpátky.
Ostatní Imapy i pracovní exchange jedou bez resetu.
Nemůže to spíš souviset s nějakou aktualizací exchange serveru? Mám takový dojem, že nedávno něco takového proběhlo i běžným tiskem, nějaká kritická chyba, kterou bylo potřeba urychleně záplatovat.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4883
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob pro 18, 2021 20:55

Myslim, ze ne. Psalo to vylozene o company policy a chtelo to instalovat aplikaci, kterou nemam. Cele tohle az pote, co jsem heslo zadal, prihlasil se pres firemni stranky a autenticator v mobilu. Tim to driv koncilo, ted to trvalo na te aplikaci a to uz mi prijde moc.

BTW, ta kriticka chyba, o ktere se ted mluvilo, byla v Apache, to by nemelo nijak souviset (a firma to uz resila).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » sob pro 18, 2021 21:15

mike píše:Hmm, to uz mi prijde pres caru. Nevim, co ta aplikace dela, ale aby frma dohlizela na me osobni zarizeni?

Mám pocit, že když chce firma mít něco jako BringYourOwnDevice, tak na druhou stranu musí zajistit, aby se jí do sítě nepřipojovala otevřená vrata. Dtto v Mobile Device Management řešeních (to vypadá na tvůj případ). Bohužel ale v těchto řešeních, jejich možnostech a nastavení nemám moc velký přehled :( Nicméně bych čekal, že půjde implementovat prakticky cokoliv. Skrz nějakou aplikaci s rozsáhlými právy, která bude kontrolovat stav zařízení. Což dost možná byla ta aplikace, co to po tobě chtělo instalovat.

Jinak teď "jede" log4j, javovská logovací knihovna od Apache foundation (proto možná byla spousta lidí zmatená, pro většinu Apache = webový server :wink: ), jejíž součást automaticky parsuje logy a když najde speciální příkaz ("natáhni definici java class z LDAP serveru a načti ji"), tak to provede ](*,) Takže se z LDAP útočníků tahají knihovny na RCE o106. Tahle knihovna v Exchange není (tam byly zase ale nedávno jiné "špeky").

Btw, apuko, vy máte v práci hodně javovských věcí, asi jste měli poslední týden docela perný, což?
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 680
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob pro 18, 2021 21:20

Chapu, ale tohle neni pripojeni do site, je to jen pripojeni k Exchange serveru, ktery je stejne mimo firmu (v MS). Nakonec, maily se daji stahovat i pres web. Coz by vlastne mohlo byt reseni... akorat trochu nepohodlne. No, asi to proberu se sefem, je docela vysoko, ale obavam se, ze s IT oddelenim nehne ani on. Stat ve state, vsak to urcite znas ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49285
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Pokec