Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » pon kvě 22, 2017 20:01

Hehe, tuna dokonca je nejaka zaloba na Seagate, ze nedokazu dodat spolahlive disky https://www.yahoo.com/tech/seagate-faced-class-action-lawsuit-193453745.html :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 22, 2017 21:32

grco píše:Pisal si, ze to chces ako datovy disk, ne? Alebo sa mi to len zda?

Psal jsem, ze chci datovy disk, na ktery bych pripadne mohl dat nejake casto pouzivane aplikace (ktere s temi daty pracuji).

grco píše:Si si vedomy toho, ze to ma tu cache len 8GB, ne? A pri kazdom zapise na ten disk, ti ju to prepise, pretoze sa to snazi urychlovat aj zapisy, narve to tym padom najskor do cache, a az neskor to prepise na HDD.

Velikosti samozrejme ano, ale pocital jsem s tim, ze to funguje hlavne jako read cache. Kdyby to bylo, jak pises, tak mas samozrejme pravdu a smysl to nema. To by ale byli uplni kreteni, na write cache je RAM a ta je tam taky.

grco píše:Udaval si, ze je pre teba rychlost az na poslednom mieste. SSD kritizujes, ze su nespolahlive, ako prvu prioritu noveho disku das spolahlivost, a potom sa tu snazis sam seba presvedcit, ze hybrid s SSD cache je dobra volba.

Spolahlivejsi jak normalny HDD nebude. A rychlejsi celkovo taky nie je, len v urcitych pripadoch.

Ano. Hledal jsem klasicky HDD a tohle mi prislo jako klasicky disk s pridanou hodnotou za rozumnou cenu. Mohlo by to byt stejne spolehlive, jako klasicky disk a v nekterych pripadech rychlejsi. BTW, nepsal jsem, ze SSD jsou nespolehlive, ale ze pred chcipnutim nevaruji. Coz mi u datoveho disku vadi, u systemoveho nemusi.

grco píše:Hybrid ma rychlejsi WRITE (preco asi, lebo ti bude furt prepisovat tu cache pri zapise), co na datovom disku ti je na dve veci

Souhlas, kdyby to bylo takhle, tak je to showstopper. Muze a nemusi, zalezi, jak je ten benchmark udelany a jak simuluje realne pouziti. Rychlejsi zapis by klidne mohla udelat RAM cache, od toho tam je.

OK, tohle je rozhodne potreba prozkoumat. Nechce se mi verit, ze by byli az tak blbi, ale vyloucit se to neda. No vidis, tohle je duvod, proc jsem se ptal ;-) Mne to proste nenapadlo, protoze to nedava smysl.

grco píše:A Miras ti tu dokonca dava aj vlastne skusenosti, ze to vobec nie je rychlejsie. Takze vlastne to co to ma riesit, to neriesi. Takze to nic nepridava, len zbytocne komplikuje s nulovym vyslednym efektom v praxi.

Jo, ale zkusenosti s jinymi disky. U tohodle pisou, ze by mel byt lepsi. Jestli je to pravda je samozrejme otazka.

grco píše:Takze teraz ta vobec nechapem. U bund sa stazujes na kazdu drobnost, ze na co to tam davali, ze to tam netreba, nicomu to nesluzi, furt opakujes to svoje KISS, ale ides si kupit disk, a vymyslas tuna s diskom, ktory je uplny opak toho. :)

U bundy jde o drobnosti, na ktere budu porad narazet a ktere mne budou porad stvat. Treba nesmyslny obousmerny zip na DA Tornadu. Tady o tom nebudu vedet, moje idea byla, ze v nejhorsim se to bude chovat stejne, jako klasicky disk. A uz jsem ti psal, ze cache ma kazdy disk, takze slozitost je v principu stejna. Problem je v tom, ze ty to porad nevidis jako cache, ale jako SSD + HDD.

grco píše:Takze ak este nemas SSD (co dufam, ze mas, lebo inak ta nechapem), tak si kup 1 poriadne samostatne SSD, aspon 500gb.

SSD na system nemam, z historickych duvodu (don't fix what ain't broken). Uvazuju o nem, ale trochu se bojim toho, ze kdyz na nej prenesu system, mohl by otravovat s novou aktivaci (zmena hw) a klic k nemu uz asi nedohledam. Asi by se to nejak dalo resit s MS, ale to je otrava, do ktere se mi nechce. Cas bootovani mne az tak neomezuje, nez nabootuje router, tak to system stihne taky a jelikoz zrovna nepisu drivery, tak nepotrebuju bootovat nekolikrat za hodinu. Kdybych se k tomu vratil, tak samozrejme SSD chtit budu.

A ne, reinstalovat ted nebudu. Udelam ale defragmentaci pres zalohu tj. zazalohuju system partition a pak ze zalohy obnovim. To vede na dokonalou defragmentaci (protoze se obnovuje po souborech vcetne MFT) a v minulosti jsem s tim mel vysledky skvele (radove zrychleni).

grco píše:A na data spolahlivy HDD, ako napriklad Hitachi Deskstar/Ultrastar alebo WD Black.

No vzdyt, chci spolehlivy HDD, ale za cenu tveho Hitachi muzu mit tenhle, ktery ma navic tu cache. Coz je duvod, proc o nem uvazuju.

grco píše:Hehe, tuna dokonca je nejaka zaloba na Seagate, ze nedokazu dodat spolahlive disky

Ukaz mi vetsi US spolecnost, proti ktere neni vedena nejaka class action ;-) Pravnici jsou v USA premnozeni a jsou jako supi. Ze byly Seagaty posledni dobou nespolehlive uz jsme resili a od zacatku jsem psal, ze klasicky od nich nechci. Tohle je ale novinka, stiznosti na spolehlivost jsem nezaznamenal a navic je tam tech 5 let zaruka.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » úte kvě 23, 2017 6:35

@mike: Ono to ale je SSD + HDD. :P

To, ze to zapisuje najskor do toho SSD, dava logicky zmysel, pretoze je podla mna pravdepodobne, ze posledne data, co si zapisal, budes brzo aj citat. Samozrejme zalezi jak je tam napisany ten algoritmus a jak sa chova, ale ocividne podla testov (a skusenosti) to vobec nema nejaky znatelny efekt. A preto tato technologia podla mna nema zmysel.

8GB je malo, tolko sa mi vojde do RAMky, to mozem mat priamo softver, ktory mi analyzuje casto pouzivane aplikacie/data v OS a rovno po boote mi tych 8GB dat narve do RAM, a z disku bude citat len to co tam nie je.

Dalsia vec, podla mna presuvat aplikacie na ten disk, kde su data s ktorymi pracuju, je prave kontraproduktivne, ak mas 2 disky. Uzke hrdlo nie je zbernica, ale ten samotny disk.

Ked mas 2 disky, apku na jednom, a nejake data na druhom, tak v lepsom pripade to moze citat z 2 diskov naraz, a pri vhodnom ulozeni, dokonca sekvencne (samozrejme tu zas zalezi jak je to vsetko na tom disku ulozene, bavim sa o teorii :)). Ked to mas ale na jednom, tak ti to bude skakat po disku hore dole, cim to znizi read.

To s tou aktivaci Windows je osemetne, novy disk by tomu vadit nemal, ale bohvie coho su v MS schopny. Spoliehat by som sa na to nespoliehal. :D

Dalsi dovod preco nepouzivat priblble Windowsy. Este aby som sa bal, co mozem v mojom PC vymenit, aby mi moj PLATENY softver neprestal fungovat... Fakt super sluzba platiacemu zakaznikovi :D
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Miras » úte kvě 23, 2017 6:50

@mike: Jako každá diskuze s tebou, kde oponenti okamžitě a bezvýhradně nepřijmou tvůj samozřejmě jediný správný názor na věc, i tahle se zvrhává v nikam nevedoucí slovíčkaření. A to mě neba 8) Jestli na to má grco náladu, s radostí mu to přenechám.

Ale ještě jeden pokus o dobrou radu učiním. Jak dlouho je tu technologie hybridních disků? Jak dlouho jsou na trhu (komerční) SSD? Jak moc se jednotlivé technologie za dobu svojí komerční existence posunuly? Podívej se do libovolného krámu s výpočetní technikou a srovnej si rozmanitost nabídky disků dle jednotlivých technologií. Kdyby byla aspoň polovina marketingových keců kolem hybridních disků pravdivá, neměla by ta nabídka vypadat trochu jinak? Pořád nic? No neva, někdo musí vyzkoušet, kudy cesta nevede :wink:

Btw: Názor, že HDD se před odchodem způsobně rozloučí, kdežto SSD bez varování zdechne je taky kravina na n-tou, ale o tom už se mi nechce debatovat ani trochu...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod grco » úte kvě 23, 2017 7:59

@Miras: Ja uz to tiez vzdavam, nech si ho kupi, ked po nom tak tuzi, ved je to jeho vec :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod scinkk » úte kvě 23, 2017 8:04

Klonoval jsem dva disky na ssd a nikdy nebyl s windows 7 problem, jen u jednoho snad zacaly prudit stare aplikace od adobe ze chteji znovu aktivovat.

Na ssd jsem krom rychlosti presel i kvuli hlucnosti a uz bych se samozrejme taky nevratil. Navic windowsy mely hroznou tendenci celkem casto vytizit disk, neco na nem hrabat bez nejakych primych pricin, coz, krome hluku, dost vadilo, kor kdyz zrovna clovek ten disk opravdu potreboval, to mi fakt pilo krev, na obou kompech s ssd uz je klid. Plotny uz mam jen jako externi uloziste, ktere vytahnu jednou za mesic. Ted mam novy comp, Intel NUC, takze ted u ssd ocenuji jeste formu 22x80 :)
Btw notebook slouzil dobre (7 let) a klidne by nekolik roku slouzil dal a i kdyz dneska ten posun HW neni tak vyrazny, aby ta vymena byla vyslovene nutna, vzhledem k tomu jak casto comp vyuzivam, tak se tolik nedrzim pravidla, dokud to funguje, nevymenuj to :)

Co se tyce hybridniho disku, ac me hw nikdy detailne nezajimal, souhlasim, co psal grco a miras. Prijde mi trochu, ze ocekavas vyhody, s kterymi nepocital ani vyrobce :) Proste ten vyrobek ma jiny ucel, ktery tu byl popsan. Na druhou stranu chapu, ze pokud neni jendoznacny duvod proti a v necem by to preci jen mohlo byt lepsi, i kdyby treba jen v teoreticke rovine :), proc to nekoupit, ale...
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte kvě 23, 2017 10:00

Ja teda trochu budu odporovat mirasovi. Ale nejsou to zadne exaktni testy.

Kdyz jsem kupoval NB synovi, mel jsem pracovni cca stejne konfigurace (OS, CPU, pamet, kapacita disku i "kategorie pouziti" - poloprofi). Co by rozdil (krome vyrobce) byl typ disku. Ja jsem mel klasicky plotnovy, syn hybridni s 8GB SSD cachi.
V bezne praci (cteni a zapis na disk bezvyznamny, pracovalo se s par stale stejnymi malymi programy a jednym souborem s delsim vypoctem) byly kompy cca stejne rychle, ale rozdil byl v nabehnuti Windows 7 po zapnuti/restartu. S hybridnim diskem to bylo znatelne rychlejsi. Ani jeden OS nebyl nijak optimalizovany, byly to stejne verze, "firemni" instalace dodane vyrobcem v NB.
Takze z meho hlediska ten hybridni disk mel vyznam. Ale netvrdim, ze pri praci s daty, kdy se toho bude zapisovat hodne to bude mit taky vyznam. Holt, to si mike musi overit sam.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod slash1111 » úte kvě 23, 2017 12:18

Ja si tiež dovolím trochu odporovať, ale Tebe :)
Máme v práci na oddelení asi 3 NB identickej HW (SSD) + OS a prakticky aj SW konfigurácie...
Môj NB bootuje rádovo rýchlejšie (30s?) ako ostatné (2+ min.), na ktorých užívatelia nepozorujú výrazný rozdiel oproti predošlým NB s HDD, čo je ale skôr chyba užívateľov/ nejakého nastavenia...
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte kvě 23, 2017 13:09

Vsak rikam, "z meho hlediska"... Jinak ja srovnavam dva konkretni NB, ktere byly po "ciste instalaci", s Officem, plus jednotky konkretnich stejnych programku, bez nejakych dalsich instalaci a nastaveni. Ve stejne siti, na stejne Wifine se stejnym nastavenim. A na tom hybridnim disku dodnes je stejne rychly start Widel, ale taky syn si tam neinstaluje zadne blbosti, krome par (portable) programu, dat (a update Widel) je to z hlediska instalaci ve stejnem stavu jako na zacatku.
Taky je jasne, ze muze byt rozdil i v necem jinem, prece jen jsou to NB stejne tridy, ale od ruznych vyrobcu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte kvě 23, 2017 13:50

A jeste jedna vec, aby bylo jasne: jak jsem psal - srovnaval jsem NB pri praci se "standardni sadou" programu a prakticky take dat, kdy se vsechno v pohode a s velkou rezervou veslo do tech 8GB. Tj. ta cache se mohla vyuzivat stale, nemusela se prepisovat a znovu doplnovat, resp. jenom zridkakdy. A v tom pripade urcite muze mit ten hybridni disk vyhodu v rychlosti.

Na druhe strane nikdo tady nezminil jednu velkou prednost - hlavne pro vyvojare a lidi, pro ktere jsou jejich data jejich zivobyti . Ta SSD cache i v pripade write cache uchovaji data v sobe i kdyz vypadne elektronika mezi zapisem do cache a fyzickym zapisem na plotny. Toto v pripade RAM cache vede nutne ke ztrate dat nebo jejich inkonzistence. A nemusi to byt vec resitelna zaloznim zdrojem - staci, kdyz odejde zdroj.
Jo, je to mozna paranoia, ale v tomto pripade pouze ten hybridni disk dokaze zachovat konzistenci dat. Neudela to ani kdyz das dva zrcadlene disky do RAIDu.

Navic predpokladam, ze kdyz se vypne primo v OS pouziti write cache, tak se na to mozna nebude pouzivat ani ta SSD cast, takze k prepisovani dat v cache pameti pri zapise nedojde. Samozrejme ale zase zavisi na FW daneho disku, interni RAM cache se nekde da vypnout, nekde ne.

Ale znovu - jak to bude v mikovem pripade fungovat se da zjistit jedine tak, ze si on koupi disk a vyzkousi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16564
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 23, 2017 17:21

Miras píše:Jako každá diskuze s tebou, kde oponenti okamžitě a bezvýhradně nepřijmou tvůj samozřejmě jediný správný názor na věc, i tahle se zvrhává v nikam nevedoucí slovíčkaření.

Tady mi to prijde presne naopak ;-) Nazor nemam a snazim se dopatrat, jak to doopravdy je. Hotovy nazor mas od zacatku ty. Duvodum, ktere jsi napsal, rozumim, ale nejsou to duvody, ktere by mi v tomhle pripade vadily.

Miras píše:Btw: Názor, že HDD se před odchodem způsobně rozloučí, kdežto SSD bez varování zdechne je taky kravina na n-tou, ale o tom už se mi nechce debatovat ani trochu...

Moje dlouhodoba zkusenost je, ze z chcipleho HDD se data obvykle daji dostat a to i kdyz chcipne bez varovani. Kdysi jsem se bavil s lidma z nejake brnenske firmy, co se na zachranu dat specializuji (jmeno jsem zapomnel) a ti rikali to same. Uz nevim, jakou meli uspesnost, ale hodne vysokou. S SSD zkusenosti nemam a vim jen to, co jsem nasel na Netu a byla v tom celkem shoda. SSD chcipaji bez varovani a dostat z nich data bud neni mozne nebo je drahe. Spolehlivost kupodivu vychazi statisticky priblizne stejne jako u HDD (cekal bych, ze bude lepsi).

Tohle je ale jen vedlejsi efekt hledani informaci, v tuhle chvili neresim, jestli HDD nebo SSD, ale jestli HDD nebo SSHD. Furt nevim. Mozna mi fakt nezbude, nez to zkusit a spolehnout se na 5 letou zaruku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 23, 2017 17:45

grco píše:@mike: Ono to ale je SSD + HDD. :P

Nemelo by byt. Vyrobce to prezentuje jako NAND cache a taky se to tak chova. SSD cast ma obsahovat kopii casti dat, ne rozsirovat kapacitu disku.

grco píše:To, ze to zapisuje najskor do toho SSD, dava logicky zmysel, pretoze je podla mna pravdepodobne, ze posledne data, co si zapisal, budes brzo aj citat. Samozrejme zalezi jak je tam napisany ten algoritmus a jak sa chova, ale ocividne podla testov (a skusenosti) to vobec nema nejaky znatelny efekt.

Mne to teda smysl nedava a neodpovida to tomu, co pisou. Ledaze by to optimalizovali na vylepseni benchmarku, coz by samozrejme bylo k nicemu.

Bohuzel mi ale nedavaji smysl ani ty vysledky, cos posilal. RAMkou to asi nebude, srovnaval jsem s odpovidajici Barracudou a rozdily jsou podobne. Write u hybridu vyrazne rychlejsi, read o trochu pomalejsi. Kdyby to bylo, jak pises, tak by se melo zrychlit oboji, ne? Data se zapisou do SSD casti a pak se z ni prectou. Fakt nechapu, co se tam deje.

grco píše:8GB je malo, tolko sa mi vojde do RAMky, to mozem mat priamo softver, ktory mi analyzuje casto pouzivane aplikacie/data v OS a rovno po boote mi tych 8GB dat narve do RAM, a z disku bude citat len to co tam nie je.

Zas nebud nenazrany ;-) Jeste si pamatuju, kdyz jsem mel v pracovnim PC 1 GB disk (a 120 Mhz procesor) a rikal jsem si, kolik je to najednou mista. 8 GB je dneska malo na disk, ale na cache dost.

Software, co pises, existuje. Nektere firmy dokonce pisou preloadery, ktere se spusti pri startu, natahnou jejich sw do pameti a diky tomu pak rychleji startuje. Teda, delali to, tusim Adobe a mozne i MS s Office, jestli to tak jeste je nevim, kazdopadne je to na zabiti. Ta RAMka neni jen pro ne, takze prvni, co jsem delal po instalaci takoveho shitu bylo, ze jsem tyhle veci zabil (ono to ke vsemu zpomalovalo boot).

RAMku potrebujes na jine veci a cast z ni je diskova cache. Akorat je na OS, jak si to optimalizuje podle aktualnich pozadavku a tak je to spravne.

grco píše:Dalsia vec, podla mna presuvat aplikacie na ten disk, kde su data s ktorymi pracuju, je prave kontraproduktivne, ak mas 2 disky. Uzke hrdlo nie je zbernica, ale ten samotny disk.

To je pravda, idealni by samozrejme bylo SSD na OS a aplikace plus HDD na data. Na to asi casem dojde taky, ted mi ale jde o ten HDD a jestli ho vylepsit 8 GB cache nebo ne.

grco píše:Dalsi dovod preco nepouzivat priblble Windowsy. Este aby som sa bal, co mozem v mojom PC vymenit, aby mi moj PLATENY softver neprestal fungovat... Fakt super sluzba platiacemu zakaznikovi :D

Njn, ale co delat, kdyz vsechny jine moznosti jsou horsi. Jeste vic mi vadi prechod na software jako sluzbu tj. treba Office 365. Pro vyrobce je to samozrejme idealni, zakaznik plati porad. Jenze pro mne naopak, zrovna Office pouzivam jen obcas, mam 2010 a nevidim duvod k upgradu (zato vidim duvody proti). Za tu dobu, co ji mam, by mne "predplatne" vyslo mnohem draz, nez ta puvodni verze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 23, 2017 17:53

scinkk píše:Klonoval jsem dva disky na ssd a nikdy nebyl s windows 7 problem, jen u jednoho snad zacaly prudit stare aplikace od adobe ze chteji znovu aktivovat.

Pouzivaji nejake skore, do ktereho pocitaji vymenu vice kusu hw. Disk sam o sobe by mel byt v pohode, ale v kombinaci s dalsima vecma uz nemusi. No a ja si nevzpominam, co se vsechno menilo... Tohle asi jedine zkusit.

scinkk píše:Navic windowsy mely hroznou tendenci celkem casto vytizit disk, neco na nem hrabat bez nejakych primych pricin, coz, krome hluku, dost vadilo, kor kdyz zrovna clovek ten disk opravdu potreboval, to mi fakt pilo krev, na obou kompech s ssd uz je klid.

To je nejspis SearchIndexer. Je potreba ho znicit nebo aspon nastavit tak, aby tolik neotravoval. Dovolil jsem mu scanovat jen maily, protoze tam je to potreba a je celkem klid. Kdyz se spusti v nevhodnou chvili, tak ho proste zabiju.

Klid mas proto, ze SSD neni slyset, jinak ti ta vec zere vykon a pamet uplne stejne. Tj. odstranil jsi priznak a ne pricinu ;-)

scinkk píše:Prijde mi trochu, ze ocekavas vyhody, s kterymi nepocital ani vyrobce :)

Naopak, ocekavam presne to, co pise vyrobce :) Rychlejsi cteni u dat a aplikaci, ktere se pouzivaji casto. Nic vic.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 23, 2017 18:16

apuka píše:Na druhe strane nikdo tady nezminil jednu velkou prednost - hlavne pro vyvojare a lidi, pro ktere jsou jejich data jejich zivobyti . Ta SSD cache i v pripade write cache uchovaji data v sobe i kdyz vypadne elektronika mezi zapisem do cache a fyzickym zapisem na plotny. Toto v pripade RAM cache vede nutne ke ztrate dat nebo jejich inkonzistence. A nemusi to byt vec resitelna zaloznim zdrojem - staci, kdyz odejde zdroj.

Tohle je jen velmi teoreticka vyhoda. Nejvetsi problem je OS cache, pres tu jdou vsechny zapisy a na disk to jde az pozdeji, klidne v radu sekund.

Jako vyvojar jsem to samozrejme musel resit, jelikoz jsem psal kernelove drivery a tam kazda chyba vede na BSOD a ztratu vseho, co jeste nebylo zapsano. Reseni je manualni flush, mel jsem na to utilitu, kterou jsem pouzil pred kazdym testem (batch: flush na vsechny disky, unload stare verze driveru, load nove). Takhle jsem nikdy o zadna data neprisel, zato bez toho se pri trose stesti dalo prijit o vsechny soubory, do kterych se behem poslednich X minut zapisovalo (byly plne nul).

apuka píše:Navic predpokladam, ze kdyz se vypne primo v OS pouziti write cache, tak se na to mozna nebude pouzivat ani ta SSD cast, takze k prepisovani dat v cache pameti pri zapise nedojde. Samozrejme ale zase zavisi na FW daneho disku, interni RAM cache se nekde da vypnout, nekde ne.

Vypinat write cache na disku nema IMO smysl, viz vyse. OS cache je mnohem vetsi, nez RAM u disku a ma vetsi zpozdeni. Rozdil by byl jen pri vypadku napajeni tesne pote, co udelas manualni flush a jeste by se vypadek musel dost presne trefit. Plus by to disk zpomalilo a ziskal bys za to velmi malo (spis nic).

Zpozdeny zapis v OS je mj. duvod, proc se brani (nebo uz je to jinak?) formatovat flashky na NTFS. Uzivatel vyrve flashku z portu a pak se divi, ze na ni zapsana data nejsou. U FATu se da nastavit write through, u NTFS ne. Tam je zas vyhoda, ze FS je transakcni, takze se vyrvanim ani vypadkem proudu nerozbije. Jde o vsem jen o OS struktury, ne data v souborech.

apuka píše:Ale znovu - jak to bude v mikovem pripade fungovat se da zjistit jedine tak, ze si on koupi disk a vyzkousi.

Blbe je, ze nic moc nevyzkousim. Novy disk bude samozrejme rychlejsi, nez ten odchazejici X let stary a polochciply. Takze nebudu vedet, jakou casti se SSD cache na zlepseni podili. To bych si musel koupit dva, jeden klasicky a druhy hybrid a jeste by musely byt uvnitr stejne... Ledaze by se ta SSD cache dala nejak prechodne vypnout.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte čer 6, 2017 19:26

Nastval jsem se, zrusil AdBlock+ a misto nej nainstaloval uBlock Origin. Najednou se weby nacitaji mnohem rychleji, FF mi po par hodinach neroztaci vetrak na procesoru, stranky se zahadne nerozpadaji a neobjevuje se na nich reklama, ktera mela byt vypnuta. Vypada to, ze z ABP se stalo bloated monster, ktere uz dela vic skody, nez uzitku. Nektere weby (treba reflex.cz) s nim byly uz skoro nepouzitelne, s uBlockem se chovaji normalne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod zbuddy » úte čer 6, 2017 19:32

Díky za nápad, vyměnil jsem AdBlock za UBlock...
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte čer 6, 2017 19:35

Fajn, ale bacha, uBlocky jsou dva, vypada to, ze spravne je uBlock Origin.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Miras » úte čer 6, 2017 20:25

No vidíš to, to mě zkoušet nenapadlo, já udělal radikálnější řez a vyměnil rovnou celej Firefox za Vivaldi :) A nainstaloval uBlock Origin do něj a taky si užívám zase po čase svižnýho surfování. Vracet se zpátky, abych vyzkoušel uBlock Origin na Firefoxu už nebudu :wink:
Jakožto i na Google Chrome jsem bojoval hlavně se záložkama, jejichž zmenšování, když jich otevřu hodně, mě fakt vadí. Tak jsem si hodil panel záložek svisle na stranu a po necelým měsíci nechápu, jak jsem bez toho doteď mohl žít :D
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte čer 6, 2017 20:50

Zmeny se maji delat po jedne, abys videl, ktera zlepseni (nebo zhorseni) zpusobila ;-)

Zajimave je, ze zhorseni FF prislo s nejakym updatem (build 52?), takze nevypadalo, ze by nejak souviselo s ABP. Parkrat jsem ale na zminku v tomhle smeru narazil a obcasne podivne chovani na to taky ukazovalo. Treba se mi obcas zobrazila reklama na OF a po reloadu zase zmizela, casto se mi rozpadaly stranky na iBulvaru (dokonce i kdyz byla puvodne OK a vratil jsem se na ni pres Back), coz opet resil reload. Takze to vypadalo na neco se scripty a do tech se ABP montuje. No a dneska prestal fungovat uplne, stranky byly plne reklam a pomale jak prase, a tak jsem se nastval, udelal zmenu a zatim se zda, ze vyresila vetsinu problemu jestli ne vsechny.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Miras » úte čer 6, 2017 21:04

Njn, jenže jak sám říkáš, dřív to fungovalo a pak to víceméně samo od sebe fungovat přestalo, přičemž nejviditelnější změnou byly průběžné aktualizace FF.
Krom toho těch důvodů ke změně jsem měl víc, asi bych se tomu dřív nebo později stejně nevyhnul, tak mě to aspoň donutilo do toho jít dřív. Dost se mluví o chystaných velkých změnách v jádře FF, které budou znamenat konec asi poměrně velké části doplňků, bez kterých zas použitelnost FF o něco klesne. A vůbec, asi stárnu, ale čím dál míň mě baví pořád s něčím laborovat a zkoušet, mám radši, když věci fungujou :) U Vivaldiho to zatím sedí...
Miras
účastník
účastník
 
Příspěvky: 600
Registrován: pon črc 12, 2010 9:28
Bydliště: Toho času Dobřichovice

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte čer 6, 2017 21:08

Jj, je to vekem, mam to bohuzel stejne. Proto jsem se ke zmene dokopal az ted, kdyz uz to fakt jinak neslo :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod zbuddy » stř čer 7, 2017 20:35

mike píše:Fajn, ale bacha, uBlocky jsou dva, vypada to, ze spravne je uBlock Origin.

Ten mám.
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2017 4:42

Modem se odmita spojit s UPC, chci zase jednou nahlasit vypadek. Pripojim se pres 3G, vlezu na na stranku, kde se poruchy hlasi a tam misto obvykleho formulare HTTP Error 503. The service is unavailable. Aha. UPC asi spadlo cele #-o

Zajimalo by mne, jestli dostanu slevu, to uz je minimalne paty vypadek behem poslednich par tydnu :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod booze » čtv čer 8, 2017 6:26

Jakou mas rychlost nebo spis jake vyhody u UPC? Jak se ti to pripojeni porad sere bych uz davno presel jinam. Mam cestovni wifi modem od Vodafonu a za dva roky nefungoval jednou. Mesicne platim 350,-
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv čer 8, 2017 7:46

u nas na Proseku bez vypadku (tuk tuk tuk), cca. v 6,15
miku, normalne napis stiznost, korektni, vecnou
slevu nevim, esli ti daj, ale rekni si o ni, me po nejakych reklamacich navysili o 100% rychlost na mesic
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv čer 8, 2017 16:21

@booze: ono se to normalne nesere, akorat je jednou za cas takove obdobi... predtim to slo tak rok bez problemu. Mam 200 Mbit/s, ale hlavne mesicne stahnu 40 - 50 GB dat (mam pustenou on-line burzu). To ti zadny telofonni operator neda a kdyz, tak rozhodne ne za 350 mesicne.

@Lipon: stiznost myslis jakym zpusobem? Mailem nebo doporuceny dopis? Aby to melo nejaky efekt :)

Jinak odpoledne uz to zase jde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv čer 8, 2017 17:31

Pro začátek mail stačí. Do fáze doporučeného dopisu jsem se nedostal. Mailem vyřízeno.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4910
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř črc 5, 2017 21:57

Celkem by mne zajimalo, kterou casti tela premyslel ten <pip> z Applu, co vymyslel, ze v mailu na iOSu se budou zobrazovat prilohy na konci. Clovek si s nekym vymeni par mailu, konverzace je na nekolik nebo mnoho obrazovek a pak prijde mail s prilohama. Kdyz na to odesilatel neupozorni v tele mailu, tak se o nich prijemce ani nedozvi, protoze tam na rozdil od maileru, co psali pricetni lidi, neni nikde zadna indikace priloh. A kdyz to napise, tak je stejne nutne odrolovat az uplne na konec, coz je na dotykovem displeji taky slusny opruz. Asi se od iOvci neceka, ze by byly schopne schopne delsi mailove konverzace a kliknout na odkazy nebo nahledy priloh, zobrazene na zacatku mailu, by pro ne bylo prilis slozite.

(to je jen jeden z mnoha opruzu, co se na tom pry uzivatelsky privetivem iOSu vyskytuji)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned črc 9, 2017 0:39

Narazil jsem na prvni web v zivote, kde zmena na moderni design byla k lepsimu :shock: https://www.docsimon.cz/ (ale zas je pravda, ze puvodni verze byla hrozna)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon črc 10, 2017 0:27

mike píše:Zacina mne stvat vseobecny prechod z HTTP na sifrovany HTTPS. Nevim, jak ostatni, ale zaznamenal jsem znacne zpomaleni pri prvni navsteve libovolneho webu. Zatim jsem to nijak nezkoumal, ale tipuju, ze trva, nez si vymeni a overi certifikaty. Vyssi jednotky sekund, coz je docela neprijemne, kdyz clovek neco hleda a proklikava vysledky vyhledavani. FF, posledni verze.

karaya1 píše:Dej pak vědět, co jsi vykoukal z network monitoru, docela by mě to zajímalo.

Tak jsem na to po dlouhe dobe (asi) prisel :) Z NetMonu jsem tenkrat nevykoukal nic, komunikace bylo strasne moc a nebylo jasne, na cem se to presne zasekne. Asi bych potreboval nejake high level parsery, ktere by dokazaly zobrazit jen vyssi urovne protokolu a nechtelo se mi je hledat.

Nova verze FF ale v posledni dobe zacala zobrazovat, co opravdu dela, a tak jsem se k problemu vratit. Vzdycky to viselo na Performing a TLS handshake to ..., takze jsem mel puvodne s certifikaty pravdu. Za pauzu ale muze Microsoft resp. dementne udelane sitovani ve Windows, kdyz ma clovek vic sitovych karet. S tim jsem se pral uz pred 20 lety na NT4, kdyz jsem psal sitove veci, a ani ve Win7 to jeste nevyresili (pochybuju, ze ve Win10 jo...). Za vsechno mohl pripojeny mobil #-o Mam ho pripojeny v kolebce pres USB, takze se prubezne nabiji, sychnronizuje a kdyz potrebuju, zobrazim si jeho obrazovku na monitoru a pracuje se mi s nim pohodlneji. To je vsechno skvele, ale interne je to propojeno pres virtualni sit, takze mam pak v systemu dva aktivni sitove adaptery a vysledkem byla ta otravna pauza pri TLS handshaku. Prepnul jsem tedy kolebku do modu, kdy se mobil jen nabiji a pauzy temer zmizely. Aktualni brzda je ted DNS, ale o rad mensi, nez bylo tohle, takze temer nevadi.

Mozna by se to dalo poresit i jinak, nejak zaridit (routovani?), aby se TLS requesty smerovaly jako prvni na spravny adapter, ale nemam ted cas a chut si s tim hrat. Takhle totiz sly nejspis nejdriv na mobil a az po timeoutu se pokracovalo na routeru do Netu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Pokec