Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte dub 25, 2023 15:42

Takhle na hrani jo, ale kdyz si vezmes, ze to lidi jako lepsi Google zacnou pouzit, a tomu nezabranis, tak je to spis desive...

Osobne si myslim, ze je to podobne prelomova technologie, jako Internet. Jestli to lidstvo prezije, netusim ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » čtv dub 27, 2023 11:29

budu si na ten chatgpt muset najit cas:D

jinak me se win 10 (loni v dubnu sem dostala novej dell) neprobudili asi v 80% spravne, ale ted nevim zda hibernace nebo rezim spanku. prepla sem to na to druhy a prestalo to zlobit.

aktualne me uz fakt prudi kalkulacka ve win10 a dedikovamy tlacitko na klavesnici a musim si zjistit, jak a co nastavit at se spousti na popredi jako ve w7, protoze je otrava kdyz na to mam to tlacitko, to muset porad prepinat.

akorat se k tomu vzdy dostanu kdyz uz nemam cas moc googlit:D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv dub 27, 2023 11:41

(Znechucený) Výkřik staré kunverzy: Do paroma, co se fšichni zbláznili s těma "online meetingama" (nad každou píííííííčovinou), já to tak bytostně nesnáším (a odmítám). Dyž něco potřebuju hned, zvednu tydlifon a volám, dyž to potřebuju později, tak SMS/emil. A tím to končí! Howgh. ufff. Sem se zase nasrál.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob dub 29, 2023 0:32

mike 3.3.2023 píše:Zrovna vcera jsem dostal dopis s dodejkou, kde mi Urad radostne oznamuje, ze mi zdridil datovou schranku na nekolik let pozastavenou zivnost. ... Kdyby se aspon dala pouzit vseobecne, ale ne, je jen pro tu pozastavenou zivnost, kterou uz mozna ani neobnovim.

Dneska mi do teto DS prisla zprava: Jako držiteli datové schránky Vám místo složenky k úhradě daně zasíláme Informaci pro placení daně z nemovitých věcí v elektronické podobě.

Moje nemovitost ale nijak nesouvisi s (pozastavenou) zivnosti. Dan platim jako majitel nemovitosti, ne jako OSVC. Myslel jsem, ze to ma byt oddelene a sem chodit jen zpravy tykajici se zivnosti. Koukam, ze v to urady maji pekny bordel. Jako ne ze by mi zrovna tohle nejak vadilo, usetri se papir, ale ta nepredvidatelnost...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » sob dub 29, 2023 6:01

To by mě zajímalo. Je tu někdo povolaný (Lipon?), který by mi to mohl vysvětlit? Proč se tu míchají jabka s hruškama? Tedy proč se míchají věci osoby podnikající s normálním občanem?

Teda například když mě vyfotí, jak jedu 280 km/h kolem mateřské školky v tanku s SPZ registrovanou na moji babičku v důchodu, co měla před 20ti lety živnosťák na pletení ponožek. Tak jí to taky přijde do DS?
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 815
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob dub 29, 2023 11:48

Uff, vidím, že sem udělal dobře, že sem (pozastavenou na 99let) živnost úplně zrušil (= aby mi neudělali DS).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob dub 29, 2023 14:32

PC (Windows) lama se pokouší "opravit" Mac (juniorčin).... Máme doma stiskárnu Epson WF5620 (běžící v naší domácí wifi) a její Mac začal před nějakým časem odmítat stisknout: "Platnost šifrovacího certifikátu pro tiskárnu vypršela". A je to teda potrat cokoli v tom Macu najít, je to úplně jiné než Windows. Ufff, bojuju, no..... (a doufám, že někde něco kompletně nerozeseřu). To zas bude (škodolibé) radosti, že mike?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » sob dub 29, 2023 15:18

Tak tohle muze byt zajimave, tesim se na dalsi reporty a rozbite jablko v popelnici :twisted:

Proc si to neudela sama? Macy jsou prece tak snadne a jednoduche pro kazdeho, ze to mlada vysokoskolacka musi zvladnout, ne? ;-)

(co ma co delat sifrovaci certifikat na domaci tiskarne netusim...)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob dub 29, 2023 16:29

Něco (root certifikát) semi podařilo v té tiskárně přenastavit/updatovat (kupodivu i nadále ze svého PC můžu stisknout.... :twisted: ), fčíl čekám až se juniorka vrátí z výletu, aby mi rozpohybovala ten její mac (neznám heslo) a pak budu dál zkoumat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » sob dub 29, 2023 22:38

Certifikát pro tiskárnu? Proč?
Máme doma Epson inkoustovovku, pár let, LAN připojení, ale nikdy jsem žádný certifikát neřešil.

Pokud jde o DS, orgán veřejné správy musí rozlišovat soukromou a živnostenskou DS.
Mně výměr na daň z nemovitosti chodí mailem, jak jsem si před pár lety zažádal, do podnikatelské mi nic takového nechodí.

Něco jiného je, když ti doručí do podnikatelské DS něco soukromého a ty se do té DS přihlásíš. Pak je doručeno. Pokud se ale nepřihlásíš, není řádně doručeno a nebylo řádně zasláno.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned dub 30, 2023 11:36

NATO sem se taky ptal (gůglu) - proboha proč mac potřebuje certifikát k domácí tiskárně (windows ne), ale nenašel sem odpověď. Netiskne to dál, nepomohlo ani odinstalovat tu stiskárnu a nainstalovat ji znova, pořád ta samá hláška - fčera sem to naspal blbě: "Platnost přihlašovacích údajů k certifikátu (tiskárny) vypršela, tisk pozastaven" Chjo no, budu pátrat dál.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned dub 30, 2023 11:57

A zase pro mě novinka: Netflix (v životě sem NATO nečuměl ani nikdy nekliknul) mi poslal maila, že k účtu s mojí soukromou mailovou adresou (kura, kde ji vzali?) se někdo přihlásil z jiného kraje CZ. Ať dou do řiti.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » ned dub 30, 2023 13:20

S tou tiskarnou - stacilo zadat do Googlu pouze hlaseni a neco by pomoct mohlo:
Toto (musis to prolouska cele i s reklamou abys nasel postup) nebo mozna i [url]toto[/url]. (i kdyz je to HP). Jestli opravdu pomuze, netusim.

Nejspise je tam nekde nastavena sifrovana komunikace s tiskarnou, mozna nejakym zpusobem to ani jinak nejde - a mozna jen "je to apple", netusim.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned dub 30, 2023 14:09

To sem už študil včera, je to něco jiného. Už sem to vzdal, jako uživatel odkojený woknama aspoň vím, že mac NEVER EVER!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon kvě 1, 2023 12:45

Taxem vznesl dotaz na macforu, uvidíme esli bude (vůbec) nějaká reakce.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2023 13:59

apuka píše:nebo mozna i [url]toto[/url].

Co toto? Nemohl bys pred odeslanim sve prispevky kontrolovat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pon kvě 1, 2023 17:34

Zase jedna věc k Win11 - před nějakou dobou sem si fšimnul, že v Průzkumníkovi se u C:System objevil žlutý vykřičník, pokoušel sem se (marně) přijít NATO, co znamená (= co mi chce říct, že je špatně) a nepodařilo semi to. Neska sem si fšimnul, že sám od sebe zase zmizel:
system.jpg

Dokáže mi někdo napovědět (až se zase někdy objeví), jak zjistit, co signalizuje? Nebo (až se objeví) zase ho nechat na pokoji, až zmizí sám? :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2023 20:18

Tipuju (!), nikdy jsem to nevidel, ze to znamena nejaky nefunkcni device pripojeny k pocitaci. Nebylo to kdyz jsi blbnul s tou tiskarnou? Priste si otevri Device Manager a koukni se, jestli tam neco takoveho neni. Bude u toho stejny vykricnik.

pavproch píše:aspoň vím, že mac NEVER EVER!

To uz taky pisu asi 10 let :twisted: Tohle je u Applu typicke. Bud veci funguji "samy" nebo nefunguji a pak je velky problem zjistit, jak je rozchodit. Pokud se to vubec povede. Proste Apple vi vsechno lip, proto te k nicemu nepusti a kdyz se neco podela, mas smulu. Vitej v jablecne totalite :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » pon kvě 1, 2023 20:19

pavproch píše: Netflix ..mi poslal maila, že k účtu s mojí soukromou mailovou adresou (kura, kde ji vzali?) ...


Spam? Dávej si pozor!
Jseš si jistý, že to varování bylo odesláno z oficiálního emailu Netflixu?
Pokud ne, už tě mají.
Na jednu mou adresu chodí hafo spamu, a některé kousky jsou gramaticky a jazykově správně.

A jak se jim má adresa dostala do spárů? Jeden příjemce mé zprávy měl nakažený počítač. To neovlivníš.
Další můj email se proflákl, když mi odesílatel poslal zprávu z Konga (kdoví, z jakého počítače).
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon kvě 1, 2023 20:34

Samozrejme, ze je to spam. Je tu snad nekdo, kdo nedostava spam? O nic nejde, to je normalni. Chce to hlavne na nic neklikat, idealne to vubec neotvirat.

Na Centru se jim nedavno rozhasil spamfiltr, a tak mi chodi do Inboxu vic spamu, nez je zdravo a zaroven konci normalni mailu v junk folderu ](*,) Takze pilne znacim spam, odznacuju dobre maily a delam si filtry na ty dulezitejsi. Akorat nedavno zacali spameri pouzivat odesilaci adresu info@hudy.cz zrovna kdyz jsem od nich neco cekal :evil:

Kazda mailova adresa se casem proflakne. Cim je starsi, tim je vetsi pravdepodobnost.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod lojzmen » pon kvě 1, 2023 21:53

Jj, Centrum, Volný. Taky označuju. Mají to slabší a nelepší se to.
Kdysi tam ve filtrech fungovaly regulární výrazy, teď se mi nedaří.

Jak to ten Seznam dělá, že nic nechodí?
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2023 0:31

Jestli nic nechodi, tak nejspis vsechno zahazuje ;-)

V jedne z US firem, ktera nas koupila, meli Barracudu. Superskvele reseni spamu, ktere se mj. ridilo snad vsemi dostupnymi blacklisty na ktere muze kdokoliv napsat cokoliv. Vysledkem bylo, ze nam sice nechodily spamy, ale ani normalni maily. Po opakovanych diskusich se spravcem toho nesmyslu, kteremu jsem marne vysvetloval, ze zahazovat maily bez jakehokoliv upozorneni ani z jedne stran je spatne, jsem rezignoval a zalozil si freemail. Protoze ten blbec mel na blacklistu mj. vsechny ceske univerzity, mozna dokonce i .cz jako TLD.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » úte kvě 2, 2023 8:29

2Pavproch
zkus tohle
edit: a tohle

řešil jsem nedávno centrum mail u mamky
nebyla schopná odeslat půlku mailů, vždycky se jí to vrátilo a měla kliknout na nějaký ověřovací odkaz od centrumu nebo si přes SMS poslat nějaký ověřovací kód, aby to šlo odeslat, vopruz, zvlášť pro ní, luštit něco z SMSky
a to není žádný přeposílač, že by od ní odcházely denně desítky mailů
Microsoftí účet (@outlook.com) s tím neměl problém
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte kvě 2, 2023 8:37

Kuju, to oboje vypadá že je to ono, odpoledne/večer doma zkusím.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2023 15:27

Lipon píše:řešil jsem nedávno centrum mail u mamky
nebyla schopná odeslat půlku mailů, vždycky se jí to vrátilo a měla kliknout na nějaký ověřovací odkaz od centrumu nebo si přes SMS poslat nějaký ověřovací kód, aby to šlo odeslat, vopruz, zvlášť pro ní, luštit něco z SMSky

Divne. Tohle jsem nikdy nevidel a to tam mam ucet tusim 18 let a odeslanych destitky tisic mailu. Rodice taky a taky se jim tohle nikdy nestalo, to by mi mama okamzite volala :)

Mozna je to tim, ze pouzivame mail pres IMAP, aspon v naproste vetsine pripadu. Pres web jen naprosto vyjimecne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » úte kvě 2, 2023 15:53

ona to má taky přes IMAP
přeposílala mi mail z pojišťovny, nebo posílala nějaké přání synovcovi

dřív to nikdy nebylo, až někdy před asi 14 dny
má tam ten mail dobrých 15 let
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte kvě 2, 2023 17:36

Lipon píše:2Pavproch
zkus tohle
edit: a tohle

pavproch píše:Kuju, to oboje vypadá že je to ono, odpoledne/večer doma zkusím.

Taxem zhavaroval NATOm, že ani já ani juniorka nedokážeme mac přinutit zobrazovat stromovou strukturu adresářů.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » úte kvě 2, 2023 17:44

pavproch píše:Taxem zhavaroval NATOm, že ani já ani juniorka nedokážeme mac přinutit zobrazovat stromovou strukturu adresářů.
Hm.... Ja v tech navodech nevidim nikde nutnost zobrazit stromovou strukturu adresaru... :-k (Ale moje oci stale vidi ted blbe...)

Kazdopadne, ja bych si nainstaloval tiskarnu s LPD a rozhodne ne s s tim AirPrintem, hlavne ne Secure Airprintem. To LPD by (teda za normalnich okolnosti, jak je to na Macu, netusim) zadny certifikat nemel pouzivat.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16592
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte kvě 2, 2023 17:48

Píšou tam navigate to folder: xxxxxx
Bohužel ten její mac neumožňuje výběr způsobu instalace tiskárny.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte kvě 2, 2023 19:52

:lol: vitej v predpotopnim svete Finderu. Jedna z veci, ktera mi na tom fakt pila krev. Chapu, ze v dobach, kdy vzniknul prvni Mac, zadne adresare neexistovaly, ale dneska jsme o 40 let dal...

Nicmene, aspon juniorka by mohla zvladat Google. Prvni link: https://support.apple.com/guide/mac-hel ... lp1236/mac
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Pokec