Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tsunami » čtv lis 7, 2019 21:34

Strčil bych před okno něco jako https://www.alza.cz/panelova-antena-pan-9-d126602.htm a bral za vyřešené. A jestli nemáte router a chytali jste to přímo na notebook, tak bych si buď koupil router nebo klidně i wifi do USB ( https://www.alza.cz/tp-link-tl-wn722n-d155291.htm ) - tak jsme to udělali u dědy - usb wifi + externí anténa za oknem a vše funguje na pohodu. Pokud člověk nemá potřebu přenášet počítač na jiné místo tak je to ok.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv lis 7, 2019 22:16

a co nějaký obyčejný APčko, který by sousedi dali hned za okno, to by aspoň část signálu mohlo projít
sousedi ze svého routeru přivedu ethernet kabel k APčku u okna, APčku se dá jiný název sítě, než jejich domácí, a nastaví se jako bridge - IP adresu bude přidělovat sousedovic router

taky záleží, jestli jde na sousedovic router připojit externí anténa - lidově řečeno, jestli jim z modemu/routeru čučí klacíky, který jsou na tom našroubovaný - pak by stačila nějaká zmiňovaná externí anténa před okno; třeba modem s routerem od UPC to nemá, obyč. TP Link routery i APčka, co jsme měli v baráku na Kypru to měly, tam to byly antény připojené tušímže přes BNC konektory

signál přes zásuvky jde jen pokud jsou na stejných drátech, což je obvykle v rámci baráku - to pak funguje parádně
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4876
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » pát lis 8, 2019 12:48

Díky, pánové :)
Předem děkuji za trpělivost, ale ještě mi to není úplně jasné, chápu, že vám moje dotazy asi připadnou směšné … :oops:

K anténě co je v linku – ten kabel se tedy zapojí kam? Do routeru? Jaký typ routeru je pak v tom případě potřeba, stačí nějaký úplně obyčejný s jednou anténou? V tomto případě se ve vedlejším domě nemusí měnit ani instalovat nic?

AP – pokud jsem z toho správně identifikovala Access Point – takže ten by byl u sousedů, a u nás ta externí anténa? Nebo jsem to pochopila úplně špatně a mluvíš o dvou řešeních?

Ještě jsem zapomněla zmínit situační uspořádání domů – čelem k nim máme tlustou zeď a za ní ještě šopu, tamtudy signál nechodil nikdy. Procházel jen přes okna, která jsou kolmo. Takže anténa na naší chalupě asi bude nezbytná (?)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pát lis 8, 2019 13:30

Zasadni otazka - vedi o tom ti sousedi? :D

(sorry, nedalo mi)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod GreyMouse » pát lis 8, 2019 14:10

Dozvědí se to, pokud nebude sobb dostatečně potichu, až u nich bude v noci tajně zapojovat potřebné kabely :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát lis 8, 2019 20:27

sobb píše:K anténě co je v linku – ten kabel se tedy zapojí kam? Do routeru? Jaký typ routeru je pak v tom případě potřeba, stačí nějaký úplně obyčejný s jednou anténou? V tomto případě se ve vedlejším domě nemusí měnit ani instalovat nic?

Potrebujes router, do ktereho se da zapojit externi antena tj. musi na ni mit konektor. Ve vedlejsim dome bude nejspis potreba zmenit nastaveni routeru, musi se mu vysvetlit, aby routoval i k vam. Mozna by se vas router dal nakonfigurovat jako bridge a pak by mozna zasah u sousedu potreba nebyl. Nespolehal bych ale na to.

sobb píše:AP – pokud jsem z toho správně identifikovala Access Point – takže ten by byl u sousedů, a u nás ta externí anténa?

Mluvi o dvou resenich. Ve vasem pripade by ale AP IMO nic moc neprinesl, naopak. Sousedi by museli tahat kabel a vysledek by byl v principu stejny jako repeater u nich, ktery jsi nechtela. Teda, z hlediska rychlosti prenosu by to bylo lepsi, ale ty bys rozdil mozna ani nepoznala.

sobb píše:Takže anténa na naší chalupě asi bude nezbytná (?)

Prijde mi to jako nejrozumnejsi reseni. Pak jeste vyresit, k cemu ji pripojit. Router je nejuniverzalnejsi reseni, ale viz vyse. Zajimavy je ten bazmek do USB, co odkazoval tsunami. Jeste mne napada repeater s moznosti pripojeni externi anteny, ale nevim, jeslti takova vec existuje. Protoze ty vlastne nepotrebujes nic jineho, nez prodlouzit WiFi od sousedu k vam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » pát lis 8, 2019 21:11

FK, GM: se mi bojíte poradit, abyste se nestali součástí zločineckého spiknutí? :twisted:

mike: děkuju. Do změny nastavení routeru sousedi určitě žhaví nebudou, dalo jim dost práce nějak uvést do chodu současný systém a bojím se, že do toho nebudou chtít drbat.

mike píše:Prijde mi to jako nejrozumnejsi reseni. Pak jeste vyresit, k cemu ji pripojit. Router je nejuniverzalnejsi reseni, ale viz vyse. Zajimavy je ten bazmek do USB, co odkazoval tsunami.
Já tohle asi pořád neumím pochopit. Kam ten bazmek teda připojím? Čtu specifikace těch věcí horem dolem, ale je to horší, než když na mě někdo mluví španělsky ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pát lis 8, 2019 21:24

sobb píše:FK, GM: se mi bojíte poradit, abyste se nestali součástí zločineckého spiknutí? :twisted:
Nebojíme, už jsem tě jako správný Čech napráskal nejmíň na MF :D
Jinak sorry, takhle na dálku těžko radit...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tsunami » pát lis 8, 2019 21:38

sobb: ten usb krám píchneš do počítače, do toho usb krámu píchneš anténu. V počítači ti po nastartování (a možná doinstalování ovladače, ale možná také nebude nutné, záleží co máš za operační systém) přibyde nová WIFI karta, na ní si nastavíš připojení k sousedům a je to. Sousedi by nemuseli nic měnit.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát lis 8, 2019 21:39

sobb píše:Kam ten bazmek teda připojím?

Do USB na svem laptopu. Koukni sem, sesta a sedma fotka. Akorat si teda nejsem uplne jisty, jestli se k tomu da pripojit ta externi antena.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tsunami » pát lis 8, 2019 21:43

mike: píšou že anténa je odnímatelná, takže místo ní půjde dát externí. Konektory by mohly sedět, přeci jen se jich na wifi moc rozměrů nedělá…
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát lis 8, 2019 21:45

Jo, ale otazka kompatibility. Impedance a podobne prisernosti. Mozna je jen jeden standard a bude to v pohode, mozna ne. Fakt netusim, tyhle veci nedelam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát lis 8, 2019 22:00

BTW, treba to pujde i bez te venkovni anteny. Treba ta dodavana bude stacit, urcite bude lepsi, nez vestavena v laptopu. Za 250 Kc bych to koupil a vyzkousel, mas 14 dnu na vraceni. Kdyz to nepujde u vas, rozchodis u sousedu nebo na zahrade, abys videla, ze to funguje a pak muze prikoupit tu externi antenu a rozbehat to s ni. Kdyz se nepovede, tak vratis oboji.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod sobb » pát lis 8, 2019 23:49

FK: jsem si říkala, co nám to stojí pod okny za podivné černé auto :smt023 :mrgreen:

tsunami, mike: moc díky za osvětlení. V první fázi tedy objednám tu USB věc, jen najdu něco kompatabilního s mýma „milovanýma“ desítkama.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod GreyMouse » sob lis 9, 2019 0:26

sobb píše:FK, GM: se mi bojíte poradit, abyste se nestali součástí zločineckého spiknutí? :twisted:

Ode mě bys poradit nechtěla, nám funguje internet jen o něco líp než televize a ta funguje jen v úterý a v dubnu #-o. Pozvaní "odborníci" jen krčí rameny, bezradně rozhazují rukama a odcházejí s tím, že dokud jsou kolem ty stromy, tak asi lepší signál nebude. Takže čekáme až to nějaká vichřice kolem trochu pročistí :D

FrantaKrajta píše:Nebojíme, už jsem tě jako správný Čech napráskal nejmíň na MF :D

Já bych je práskla rovnou sousedovi, ale jestli je to ten co má agresívního kohouta, tak to se trochu bojím :-k
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1973
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » ned lis 17, 2019 13:58

pavproch píše:Kuju za rady. 1TB SSD T5 z alzy koupeno, už je na cestě ke mně do firmy... SSD bude záloha zálohy :D (server: mirrored HDD -> záloha u mně v PC -> záloha zálohy na externím SSD)


Tak ve skoro přesně po 2 letech spokojenosti (z fungujíích záloh záloh na SSD) ve mně hrklo jak ve starých hodinách - SSD přestalo SSDit..... a jak známo, obnova data na SSD není tak jednoduchá věc jako na HDD, přesně naopak. Naštěstí se ve mně něco rozsfítilo a zkusil sem jiný připojovací kábel (USB-USB "C").... uffff, bylo to v ňom, po dvou letech sa někde (asi) zlomil a přestal kabelovat.... kuju (temu nahoře a tak vůbec) :prayer:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » ned lis 17, 2019 20:04

Jaka obnova dat, kdyz je to zalozni disk? Jinak na SSD bacha, kolegovi odesel interni minuly tyden a ac zalohovano mel, tak stejne pekny opruz. Blbe je, ze odejde uplne bez varovani (a kdyz se to nejmin hodi), to klasicke HDD obvykle nedelaly.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » úte lis 19, 2019 19:08

....není fšechno zlato, co se třpytí ..... (z donucení) používám na čumění tv v pičítači Chrome (protože live vysílání čété1 v IE nehraje, nepodporují ho). Vše ostatní z webu očumuju skrz IE11. A IE funguje naprosto bez zaváhání. Chrom ne. Kdykoliv (každý den v 18:54) ho pustím, tak se načte a spustí na sekundu "live" vysílání čété1, potom tam na pikosekundu problikne gatesova modrá smrt (modrá obrazovka = většinou kolaps systému) a pak už zase hraje bez zaváhání.... prostě chrome je šmejd.

Nestěžuju si, nechci flame, jen si musím (staromilsky) postesknout. :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28060
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tsunami » úte lis 19, 2019 21:19

To nebude Chromem, to bude spíš tím OS na kterém to pouštíš…
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte lis 19, 2019 23:24

Psal, ze nechce flame a navic je to nejspis blbost ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř lis 20, 2019 18:34

Stop kouření, Apple vyhodil z obchodu všechny aplikace k vaporizérům

Nekourim, nevapuju, Apple produkty povazuju za sracky, ale jako programatora mne to zaujalo. Komercni firma rozhoduje o tom, ze jeji zakaznici nemuzou pouzivat nektere aplikace? Kdyby slo o malware, tak OK, ale tohle? To jsme se ze svobodneho prostredi softwaroveho vyvoje dost posunuli... Vsak to rikam celou dobu, ze Apple je totalita.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod tsunami » stř lis 20, 2019 19:19

Apple a jeho obchod s aplikacema nikdy nebyl svobodný. Ač jejich počítače používám, tak tohle je pro mě dost neakceptovatelné a náš software bych přes ně nechtěl a nemohl prodávat.
tsunami
účastník
účastník
 
Příspěvky: 269
Registrován: stř bře 20, 2019 20:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř lis 20, 2019 20:47

Blbe je, ze Applu tyhle svinstva obvykle projdou, protoze ma specialni uzivatele, a tim pak proslapne cesticku ostatnim. Vem si, kdyby neco podobneho udelal v minulych dvou dekadach Microsoft... z toho by byl antimonopolni proces.

No, v tomhle pripade se mozna budou soudit tvurci tech aplikaci. Nedelaji nic nelegalniho, nic neporusili, investovali do vyvoje a najednou je Apple zarizne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv lis 21, 2019 19:39

Sakra. Uz mi zas visi mail ctvrt hodiny v outboxu a nechce se odeslat. To je tak, kdyz firma pouzije cloudove reseni od Microsoftu :evil: Na druhou stranu, nas IT je takovy podes, ze dat mu do spravy vlastni Exchange, tak bychom nejspis za chvili mailovali nekde na freemailu :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv lis 21, 2019 19:51

Aha, takze vystoupit a nastoupit :roll: Cancel a novy manualni pokus nic, cancel, vymazat a poslat znovu nic, dalsi mail nic... Ulozit, restartovat Outlook a poslat znovu jo. Asi to spojeni s Exchange u MS chciplo a neumi se z toho sam vzpamatovat #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » pát lis 22, 2019 19:10

Za mě palec nahoru pro Apple, jde proti zlozvykům i za cenu toho, že může ztratit skupinu zákazníků a tím si zmenšit zisk.
Žádný svinstvo v tom nevidím, jeho obchod, jeho pravidla a nevím, co by mu na tom tedy mělo procházet.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3077
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát lis 22, 2019 19:29

Az zakazou vsechny "behaci" a "chodici" aplikace, protoze usoudi, ze prilis mnoho pohybu skodi, budes mluvit jinak :twisted:

Cos presne nepochopil na: Nedelaji nic nelegalniho, nic neporusili, investovali do vyvoje a najednou je Apple zarizne?

oodoow píše:nevím, co by mu na tom tedy mělo procházet.

Prochazet u uzivatelu. U jinych vyrobcu by z toho bylo halo, bojkot, poklesy prodeje a akcii, ale iOvce to spolknou jako vzdy.

Jak jsem psal, nekourim, nevapuju, Apple sracky uz zadne kupovat nehodlam, takze se mne to netyka, ale mam pro tebe jeden stary citat k zamysleni:

Když přišli nacisté pro komunisty, mlčel jsem – nebyl jsem přece komunista.
Když zavírali sociální demokraty, mlčel jsem – nebyl jsem přece sociální demokrat.
Když přišli pro odboráře, mlčel jsem – nebyl jsem přece odborář.
Když přišli pro mě, nebyl už nikdo, kdo by se mohl ozvat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » pát lis 22, 2019 19:32

Kdo investuje do vývoje kontroverzní aplikace podporující zlozvyky musí tak nějak počítat s tím, že se tohle může stát. Stejně tak s tím musí počítat každý, kdo vyvíjí pro proprietární systém. Očividně jim to nese peníze, když to i s tímhle rizikem dělají.

Jinak teda bravo za hodně nesouvisející citát. :D
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3077
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát lis 22, 2019 19:39

Rekl bych, ze s timhle rizikem nepocitali. Tipuju, ze v USA z toho budou zaloby, uvidime.

Jestli nevidis souvislost, tak si presedni ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49213
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát lis 22, 2019 21:18

Ted ani v nejmensim neobhajuji Apple, ale neda mi abych se nezeptal.

Miku, kdyby nekdo videl, ze se dobre da zpenezit aplikace na vyrobu nebo pouzivani drog, takovou aplikaci udela a zacne prodavat, proda se jej v radu milionu a najednou Apple/Google(Microsoft/...zjisti, ze jej prodavaji v jejich obchodu, tak to stahne a zakaze podobne prodavat - taky by ses stejne ozyval? (Nebo v ceskych realiich (ciste teoreticky) - kdyby nekdo udelal aplikaci, jak z Merkuru postavit ucinnou strelnou zbran, jak do nej udelat strelivo a jak to vsechno co nejucinneji pouzivat.)

Bo pri veskere ucte, EHP-RS (elektronicky hulici pristroj - rozsmradovac) vede k uplne stejne zavislosti jako koureni, drogy, alkohol, ... a jak videt, o zdravotni nezavadnosti se taky neda mluvit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16461
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Pokec