Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv úno 27, 2020 16:35

pavproch na AF.cz píše:Díky jednomu z Vás vyřešeno, děkuji.

Knížka ve formátu epub stažena, čtečka epubů nainstalována, funguje to. Papírovou knížku tedy s sebou tahat nebudu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv úno 27, 2020 18:24

Mawenzi píše:k tomu si pppredsav ze ten ind ma.zaplacrjo asi2x vic nez ty protoze je to ind a umi hodne nahlas kricet proc potrebuje penize

O tom si dovolim silne pochybovat ;-) A i kdyby, je mi to fuk, jeho plat je mezi nim a jeho zamestnavatelem. Neni mi ovsem fuk, kdyz kvuli jeho neschopnosti a neporadnosti ztracim cas. Bohuzel delame projekt pro Indii a spolupracovat s nima musime, to je podminka. Jeste horsi podminka je, ze musime pouzit kus jejich softwaru, jehoz kvalita je sice na indicke pomery velmi nadstandardni, ale ja bych si to nedovolil vypustit ani jako beta verzi :?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát úno 28, 2020 0:10

Co muze byt horsi, nez indicti programatori? Mexicky support! Zmenila jsem ti heslo a poslala jsem ti ho mailem :D Nastesti mi hned doslo, co se stalo, a tak jsem ji napsal z jineho mailu, at mi ho posle na nej. A pak jeste z dalsiho, jelikoz kvuli Murphymu sezral odpoved spamfiltr (na Centru, ktery se neda vypnout ](*,)).

Nas genialni manadement vyhodil v ramci setreni IT cloveka. Byl to sice posuk (pro zmenu Albanec :)), ale nejak jsme se nakonec vzdycky dohodli a problemy vyresili. Misto nej support outsourcovali... Minuly tyden delali udrzbu. Po ni mi prestala chodit VPN. Po nekolika dnech presvedcovani, ze vsem to chodi, a tak musi byt problem u mne, se mi jim podarilo dokazat, ze konfigurace VPN je OK (nezmenila se) a problem je v mem uctu. Pak doslo na tu zmenu hesla a kdyz jsem se k nemu nakonec dobral, tak vsechno chodi. Na opakovane dotazy, co teda bylo s tou VPN, zaryte mlci, pricemz na vsechno ostatni odpovida, coz o necem svedci :)

V tomhle pripade bych si nevsadil, ze dotycna bere min, nez ja. Dvakrat vic ne, ale je v USA, takze srovnatelne to byt muze.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát úno 28, 2020 10:23

mike píše:Zmenila jsem ti heslo a poslala jsem ti ho mailem
V predchozi firme jsme meli HW generator kodu, na ktery jsem se hlasili do PC. Jednou jsem jej zapomel doma. Nic, rekl jsem si zavolam z kolegovho MS Communicatoru (neco jako Skype) z jeho PC a pozadam nas Service Desk o SW klic - bezne se to dela, kdyz z nejakeho duvodu nechodi ten HW.
- Dobry den, zapomel jsem HW klic, potreboval bych SW klic abych se dostal do PC.
- OK, poslal jsem Vam na Communicator.
- Ale ja se nedostanu na pocitac, prave k tomu jej potrebuji.
- Aha, dobre, poslal jsem Vam na email.
- Ale ja se nedostanu do pocitace...
- Aha, tak ja Vam zavolam pres Communicator. /normalne telefony ani mobily jsme nemeli, volani i ven se delo pres MSC/
- ALE JA SE NEDOSTANU DO PC, TUDIZ ANI K MSC
- Tak to Vam nemohu pomoci!
- A nemuzete mi jej rict ted nebo Vam reknu svuj soukromy email a na ten?
- Ne, ja mam instrukce to posilat jen na overene mista uzivatele, mail, MSC, MSC volani.

No, po vice nez pul hodine presvedcovani jsem nakonec dostal k dispozici klic ](*,) A to nebyl mexicky support, ale cesky, delali to studenti informatiky #-o o dve patra nize sedici. Jen se k nim dostat je nemozne, je to zabezpecene vice nez na oddeleni, ktere musely byt v security rezimu. Snad jen k nekomu na HR bylo slozitejsi se dostat...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát úno 28, 2020 19:48

apuka píše:Jen se k nim dostat je nemozne, je to zabezpecene vice nez na oddeleni, ktere musely byt v security rezimu. Snad jen k nekomu na HR bylo slozitejsi se dostat...

To prece dava smysl. Kdyby se tam nekdo dostal, tak by je mohl zabit. U HR je to nebezpeci jeste vetsi :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát úno 28, 2020 19:52

Jak ja nesnasim Javu... snad jeste vic, nez Apple [-( Ironii osudu musim denne pouzivat software v ni napsany. Hlavni development environment (Eclipse, modri uz vedi) a burzovni software, ktery samozrejme zacina chcipat vzdycky, kdyz se neco deje (jako tenhle tyden). Akorat furt nevim, jestli za to muze Java resp. jeji implementace sama nebo je to neschopnost programatoru v ni pisicich. Nebo kombinace.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » stř bře 4, 2020 12:42

Fčíl sem se z těch sesobů (a jejich CZ pohůnků) tak nasral, že sem vztekle prásknul mým prasovzdorným mobilem (RugGear RG500) vo betonovou podlahu tak silně, že sa (i přes prasovzdornost) vypnul. Dyž sem se uklidnil, taxem ho nastartoval a už i tydlifonoval, tak doufám, že sem mu nic neudělal.

sesob = Slot Eyed Son Of the Bitch
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28301
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 4, 2020 18:30

:lol: jsem netusil, ze jsi az takovy cholerik. Uz chapu, proc jsi potreboval odolny telefon. Nahodou, dobry test, tohle by vetsina neprezila. Napis to vyrobci, treba ti daji priste slevu ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv bře 5, 2020 19:52

mike píše:TVL, Indove... mel udelat malou zmenu v konfiguraci, zbuildovat a poslat mi to. Uz to resime ctvrty den a ani na paty pokus se mu to nepovedlo.

Tech pokusu nakonec bylo aspon 8 a zabralo to 14 dni. Trval na tom, ze je na to potreba Skype session, kde mu nasdilim obrazovku a nakonec i ovladani. Blbec si musel sam vyzkouset, ze to nefunguje presne tak, jak mu pisu. Nic noveho nevidel, vsechno bylo v mailech, rikal jsem mu to predem... Pak konecne pochopil, ze chyba je u nej (... ale mne to funguje ... #-o) a ukazalo se, ze to mel blbe nakonfigurovane a posilal mi binarky pro jinou verzi hardwaru ](*,) OMG, s takovym materialem musime pracovat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » čtv bře 5, 2020 21:45

To je ještě v pohodě, já svého času učil (při nasdílené obrazovce i ovládání) IT podporu, jak se do Outlooku importují certifikáty..

(Ale mám s ním soucit, zrovna dnes jsem strávil půl hodiny hledáním své hloupé chyby.)
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát bře 6, 2020 0:44

Kdo nikdy nehledal svou hloupou chybu, neni programator. Mne nevadi, ze to zvoral, to se stane. Vadi mi, ze mu trvalo 14 dni, nez si to pripustil a zacal opravdu tu chybu hledat. Pritom mel veskere potrebne informace od zacatku. Vypisy chyb z tech jejich toolu, muj popis, jak to nefunguje atd. Ale blbec si furt myslel, ze delam neco spatne ja, ac jsem mu opakoval, ze stara verze s uplne stejnym postupem funguje. Uveril tomu, az kdyz jsem mu to nazorne predvedl na te sdilene obrazovce.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 0:16

Znami si pred casem odinstalovali Avast. Ty clanky z posledni doby (co jsem jim porad preposilal) jaky to je spyware co prodaval vsechny kliky uzivatelu, k tomu asi i dost napomohli :D
Windows Defender jim ted hlasil a blokujoval (po nastaveni na trochu vetsi ochranu) porad nejaky proces overseer.exe, co chtel komplet pristup k disku. Pristup primo k device! Smarja, snad tam nemaj nejakou hnusarnu. Hledal jsem, co to muze byt, a svete div se, primo v program files/common files/Avast/overseer.exe :((
Zustal i po kompletni odinstalaci Avastu. Pry "diagnosticky" program na hlidani problemu s instalaci Avastu. Moc pekne, fuj. :evil:
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 17:31

Prosba o radu - s Windows uz tak moc nedelam, ale ted je kvuli necemu potrebuju doma, tak se radsi zeptam:

Potrebuju kvuli par programum interni SSD s jednoduchym pristupem OS X / Win / Linux. Rychly tj. interni, NAS nepripada v uvahu. Jaky souborovy system? Zkousel jsem ExFAT (podpora velkych souboru na rozdil od FAT32), ale neco mi na Win trochu casteji pada, a vetsinou to vezme sebou i cely ExFAT, ktery pak nejde opravit (tedy jde, ale ne z Win, musim fsck_exfat z jineho OS).

Napada mne - muze byt problem MBR? Zkusim ho dat na GPT, Win uz snad umi cist GPT disky, ne? Muze to pomoct? Nebo mam proste smulu a ExFAT je jako vetsina FAT souborovych systemu proste blby a malo odolny, kdyz pri zapise neco spadne?
Prinejhorsim to vyresim jinak, ale hodilo by se mi mit jen ten disk, ktery by precetly (a nejlepe i zapisovaly) vsechny systemy. Je to blbost?

Dik.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2020 17:54

FAT je takovy nejmensi spolecny jmenovatel, ale jak pises, ma sve zasadni nevyhody. Na Windows se pouziva NTFS, ktery je transakcni na urovni FS, takze se pri padu nerozbije a da se opravit. Zalezi na podpore ostatnich OS, na Linuxu byval driver, na OSX nevim. Zadny FS ale nezabrani tomu, abys pri padu neprisel o data, takze bych primarne resil tohle:
FrantaKrajta píše: neco mi na Win trochu casteji pada, a vetsinou to vezme sebou i cely ExFAT

Pada jako do BSOD? To uz dneska fakt neni obvykle a u libovolne verze FATu se muze stat, ze bude neopravitelny tj. prijdes o cely obsah disku. Ruska ruleta. U NTFS by se to stat nemelo, ale muzes prijit o obsah (cast obsahu) souboru, do kterych se tesne pred padem zapisovalo. Typicky pak maji spravnou velikost, ale obsahuji nuly.

FrantaKrajta píše:Napada mne - muze byt problem MBR? Zkusim ho dat na GPT, Win uz snad umi cist GPT disky, ne?

Umi. Pochybuju ale, ze by ti to pomohlo. To co pises nevypada na rozbity MBR a ani se takova vec moc casto nestava. Do MBR se normalne nezapisuje, to bys ho musel editovat a pri tom to spadnout.

FrantaKrajta píše:hodilo by se mi mit jen ten disk, ktery by precetly (a nejlepe i zapisovaly) vsechny systemy. Je to blbost?

Neni, naopak, ale je potreba vyresit ten primarni problem vyse.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 18:14

@Mike, ne, BSOD prave, ze ne...

1) MBR - bylo tam par hard resetu tam i kdyz nebylo BSOD, protoze jsem se ze sekleho fullscreen programu nedostal ani do task manageru (trojhmat sel, ale uz se taskmgr nezobrazil, jen spustil). Nevim, jak Win uklizi disky pri vypnuti (radeji jsem vypnul v nastaveni pro ten disk zpomaleny zapis, ale nepomohlo). Jen mne napadlo, ze MBR je dost prastare, tak mozna k tomu mohlo prispet.

2) Podpora je prave na zbytek FS blba, ExFat je jediny nativne podporovany (v Linuxu myslim od 2019, co M$ uvolnil pravidla). Mohl bych pouzit open source nebo proprietary userspace ovladace, ale to mi prijde jeste horsi (nemam dobrou zkusenost). Cteni je v pohode, treba OS X cte NTFS nativne, horsi ten zapis...

3) Kdyz se to pod Win stalo, tak chkdsk pak hlasil neco jako "cannot repair, filesystem type is RAW", proto mne napadla ta MBR. Ale pritom explorer soubory z disku normalne ukazoval. Divny... Mozna HW problem (RAM?), ktery se projevil akorat pri vetsi zatezi pod Win? Treba v OS X mam zatez kolikrat taky 100%, ale mohl by tam byt rozdil...

Kazdopadne :((

Da se GPT disk rozdelit na dve partition, aby jedna byla nativni NTFS a druha mensi ExFAT? To by to trochu resilo, NTFS na nativni data a na ExFAT by se za behu nesahalo, jen kopirovalo pred zacatkem a na konci.
EDIT: Jde to. GPT disk, 1xNTFS a 1xExFAT oddil na jednom disku. Neresil bych to, kdybych mel dost SSD a mista na ne. Tak uvidime takto. Primarni je samozrejme prvotni problem (proc to nekdy ve Win pada), tak zatim uvidime.

Souborovy systemy a vse okolo jsem resil uz tak davno (kde jsou ty doby, kdyz jsem znamym manualne zachranoval data), ze uz fakt nevim... Uz se v tom nevyznam :D

Pridam jeste druhy dotaz - pri multiboot vidi Win i zbytek disku s APFS nebo EXT3. Samozrejme je neumi cist, ale vidi je a ma k nim pristup. Chtel bych je pro Win uplne zakazat (nechci, aby pripadny virus/utok/chyba ve Win posahal zbytek disku s jinym systemem), ale po kazdem restartu se to vraci zpatky. Daval jsem v diskmngmt conzoli v nastaveni ovladace u tech disku Disable Device. Ale to zrejme nevydrzi po restartu? Jeste muzu dat Offline, ale nevim, co je lepsi. Mozna by to slo zakazat pres UEFI? Tam by se s tim dalo pohrat, ze Win je ani fyzicky neuvidi, ne? Nebo staci Offline?
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2020 18:37

FrantaKrajta píše:1) MBR - bylo tam par hard resetu tam i kdyz nebylo BSOD, protoze jsem se ze sekleho fullscreen programu nedostal ani do task manageru (trojhmat sel, ale uz se taskmgr nezobrazil, jen spustil).

Dosla pamet a swapoval se i kurzor od mysi? To je situace, ve ktere se to stava. Pak je lepsi pockat, az se to vzpamatuje, coz muze docela trvat. On se ten Task Manager nakonec spusti a muzes zesilevsi aplikaci zabit. Rozhodne lepsi reseni, nez reset, zvlast kdyz ta aplikace zapisuje na disk, to je rozbiti skoro jiste.

FrantaKrajta píše:Nevim, jak Win uklizi disky pri vypnuti (radeji jsem vypnul v nastaveni pro ten disk zpomaleny zapis, ale nepomohlo).

Pri spravnem vypnuti uklizi, jestli myslis power button, tak stejne, jako pri resetu. Nijak, neni jak. Vypnout zpomaleny zapis akorat snizi rozsah skod, je min dat, ktera se nestihla zapsat. U FATu to muze pomoct vyznamne, protoze se snizi pravdepodobnost poskozeni FS, ovsem za ceny zasadniho snizeni vykonu. U NTFS to vypnout nejde a ani to neni potreba, je na to delany.

FrantaKrajta píše:2) Podpora je prave na zbytek FS blba, ExFat je jediny nativne podporovany (v Linuxu myslim od 2019, co M$ uvolnil pravidla). Mohl bych pouzit open source nebo proprietary userspace ovladace, ale to mi prijde jeste horsi (nemam dobrou zkusenost). Cteni je v pohode, treba OS X cte NTFS nativne, horsi ten zapis...

Jj, takhle to bohuzel je. Na Windows bych proprietary FS drivery nepouzil v zadnem pripade, leda read-only. Jinde to asi nebude o moc lepsi, na cteni OK, na zapis bych se bal. NTFS je bohuzel hodne slozity FS a neni oficialne dokumentovany.

FrantaKrajta píše:3) Kdyz se to pod Win stalo, tak chkdsk pak hlasil neco jako "cannot repair, filesystem type is RAW", proto mne napadla ta MBR. Ale pritom explorer soubory z disku normalne ukazoval.

Ne, s rozbitym MBR by to vubec partition nenaslo. Hlaska o RAW filesystemu znamena, ze byly rozbite zakladni struktury FS, takze to nepoznalo, ktery FS ma pouzit. To se u FATu stava. Ze to exploder videl mne prekvapuje, to znamena, ze OS to nakonec byl schopen rozeznat a FS namontovat. On i FAT ma kopie tabulek, a tak je asi pouzil, jen bych cekal, ze to same udela checkdisk. Zkusenosti s tim ale moc nemam, FAT pouzivam jen na SD karty a podobne. Jinak NTFS a ten se zatim vzdycky opravit podarilo i kdyz to nekdy hodne trva.

FrantaKrajta píše:Da se GPT disk rozdelit na dve partition, aby jedna byla nativni NTFS a druha mensi ExFAT? To by to trochu resilo, NTFS na nativni data a na ExFAT by se za behu nesahalo, jen kopirovalo pred zacatkem a na konci.

Proc ne? Jestli je to pro tebe takhle pouzitelne, tak je to skoro idealni reseni.

Stejne by ale bylo nejlepsi vyresit primarni problem aby na opravy FS vubec nedoslo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2020 18:47

Editaci jsem si vsimnul az po odeslani...
FrantaKrajta píše:Pridam jeste druhy dotaz - pri multiboot vidi Win i zbytek disku s APFS nebo EXT3. Samozrejme je neumi cist, ale vidi je a ma k nim pristup. Chtel bych je pro Win uplne zakazat (nechci, aby pripadny virus/utok/chyba ve Win posahal zbytek disku s jinym systemem)

Toho bych se moc nebal, on je moc nema jak posahat. "Vidi" akorat tabulku v MBR/GPT a tu zobrazi, ale nad tema neznamyma FS nema spusteny zadny driver a tudiz na ne nemuze zapsat. To by nekdo musel schvalne pouzit primy pristup na disk na urovni sektoru. Chyba ve Win ti to neudela a virus by na to musel byt specialne napsany. Jestli po tobe nejde KGB, CIA nebo booze, tak bych se toho moc nebal ;-)

FrantaKrajta píše:Daval jsem v diskmngmt conzoli v nastaveni ovladace u tech disku Disable Device. Ale to zrejme nevydrzi po restartu? Jeste muzu dat Offline, ale nevim, co je lepsi. Mozna by to slo zakazat pres UEFI? Tam by se s tim dalo pohrat, ze Win je ani fyzicky neuvidi, ne? Nebo staci Offline?

Jedna se o separatni fyzicke disky? Pak by melo stacit zakazat device v Device Manageru a to by melo zustat permanentni, akorat jsem to u disku nikdy nezkusil (u jinych devices to normalne funguje). Pres UEFI by mohlo jit taky, zalezi, jestli tam takova volba je. Pripadne muzes odpojit kabel ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 18:55

Nevim, jestli "dosla pamet a swapoval se kurzor" - ja bych to rekl, ze si crashla GPU aplikace vyblokovala GPU pro sebe a zobrazilo se akorat zakladni menu pri trojhmatu ctrl-alt-del, ale window manager (nebo jak se tomu u Win rika) uz nedaval. Max. se nekdy ukazala spodni lista (ze ktere to nekdy slo zavrit pravym tlacitkem), ale zbytek obrazovky zustal cerny a nova okna jako TaskMgr se neukazaly.

Ale komplet diagnostiku (memtest, CPU a GPU burn testy a pod.) necham na nejaky volny vikend nebo karantenu :D, ted potrebuju jen, aby to alespon nejak chvili fungovalo :(

Snad aspon pomuze to rozdeleni GPT disku na NTFS a ExFAT, zase tolik dat mezi systemy prenaset nepotrebuju, takze 1:3 uplne staci.

Mimochodem, kdyz uz jsme u toho, je nejake hezke Linuxove USB distro, ktere by umelo Memtest a dalsi testy i na 64-bit systemy s velkou RAM a 8GB+ VRAM GPU (AMD)? Kdyz jsem naposled delal test GPU, bylo to na GPU s vetsi VRAM blby...

K diskum - jasne, nebojim se viru (a CIA vubec ne :D ), spis jen neumyslne korupce "neznameho" souboroveho systemu. Sice by mel Defender vetsinu zadosti o primy pristup k /dev/diskx zakazat, ale u povolenych programu nevim. Prave v Device Manageru mi to nejak permanentne nezustavalo (kdyz jsem v nem nebo sprave ulozist zakazal ovladac). Alespon ne vzdycky. Mozna nejaka zmena zapricinila reload tech ovladacu, nevim. Pres UEFI to asi pujde urcite, nepotrebuju na to volbu, vzdycky se to da udelat nejak rucne, ale to se mi uz moc nechce stourat :D

Kazdopadne dik :)
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2020 19:18

FrantaKrajta píše:ja bych to rekl, ze si crashla GPU aplikace vyblokovala GPU pro sebe a zobrazilo se akorat zakladni menu pri trojhmatu ctrl-alt-del

Jo tak, tohle mne nenapadlo. Zkus updatovat driver ke grafice, nektere byvaji vadne a nektere primo mizerne. Pripadne povypinat nejake akceleratory pro gamery apod. Nekdy je lepsi pouzit stabilni driver z Windows Update nez posledni verzi od vyrobce.

Jestli se pomoci Ctrl-Alt-Del dostanes do logon screenu, tak by mel jit udelat shutdown, ne?

Existuje velmi uzitecna utilitka Sync, ktera flushne obsah diskovych cache. Muzes ji pouzit pred nebezpecnou akci (sam to delam, kdyz ladim drivery a startuju novou verzi) a/nebo si ji muzes namapovat na nejakou hotkey a kdyz se to dostane do tohodle stavu, tak to proste naslepo spustis, chvili pockas a zmacknes reset.

FrantaKrajta píše:K diskum - jasne, nebojim se viru (a CIA vubec ne :D ), spis jen neumyslne korupce "neznameho" souboroveho systemu. Sice by mel Defender vetsinu zadosti o primy pristup k /dev/diskx zakazat, ale u povolenych programu nevim.

Tohle IMO Defender vubec nedela, to se resi na urovni prav OS a tohle nejspis muze jen admin. Hele, ja jsem tyhle veci delal, ale uz si je presne nevybavuju, ale jsem si skoro jisty, ze zapis na disk bez namontovaneho filesystemu by se mohl stat jen zamerne a cilene, nahodne ani nahodou ;-)

FrantaKrajta píše:Prave v Device Manageru mi to nejak permanentne nezustavalo (kdyz jsem v nem nebo sprave ulozist zakazal ovladac). Alespon ne vzdycky.

Neprekvapilo by mne to...
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 19:27

1) Defender (nebo jina funkce Windows Security) mne prave upozornil, ze ten zbytecek hnusneho Avastu i po odinstalaci chce prava k dev/diskx :D (mozna ne defender ale jina funkce te security)

2) Na ten Sync mrknu, diky!

3) Drivery GFX - dobry napad, mam tam ty posledni, coz budou nejspis gamerske, zkusim dat nejake normalnejsi na praci.

4) Shutdown pres trojhmat sel, ale co si pamatuju, tak byl stejne uz ten disk "zkorumpovany".
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2020 19:40

FrantaKrajta píše:1) Defender (nebo jina funkce Windows Security) mne prave upozornil, ze ten zbytecek hnusneho Avastu i po odinstalaci chce prava k dev/diskx :D (mozna ne defender ale jina funkce te security)

OK, Defender muze hlidat prava pri otevirani souboru/device. Myslel jsem tim, ze nehlida zapisy.

FrantaKrajta píše:3) Drivery GFX - dobry napad, mam tam ty posledni, coz budou nejspis gamerske, zkusim dat nejake normalnejsi na praci.

Mam v tomhle smeru velmi spatne zkusenosti s drivery primo od vyrobce (specialne ATI driv), pro normalni praci je lepsi nechat to, co je v systemu a on si pres WU stahne posledni verzi. Ta je sice taky od vyrobce, ale stabilni a ciste jen driver tj. zadne service, ktere delaji buhvico, zadne control panely a silene aplikace a hlavne je to nastavene konzervativne, aby to proste fungovalo.

Na tvem miste bych teda odinstaloval ten posledni a nechal to byt.

FrantaKrajta píše:4) Shutdown pres trojhmat sel, ale co si pamatuju, tak byl stejne uz ten disk "zkorumpovany".

V tom pripade mas ale jiny problem, o dost horsi. FS rozbity kvuli tomu, ze se nestihly zapsat posledni zmeny (reset) je bezny, ale jindy by se to stat nemelo a v podstate ani nema jak, jelikoz veskery pristup k FS strukturam ma pod kontrolou FS driver a nikdy jiny mu tam nemuze a ani celkem nema jak sahat (cileny utok vynechavam).

Spis bych ale tipnul, ze to takhle nebylo a pri normalnim shutdownu se to nerozbilo. To by byl fakt pruser. Aplikace muze rozbit soubory, ale ne filesystem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 19:46

Nevim, musim to poradne prozkoumat. Momentalne to zkousim s novou konfiguraci disku, ale SSD hazi z ExFAT partition na NTFS partition nejakych max 50MB/s :(
(ok, je to ze stejneho disku na stejny disk, ale...)
Tak si pockam :)
Zbytek uvidime...

Jinak jo, Defender mne prijemne prekvapil, kdyz znamym bloknul pristup k disku u toho pohrobka instalace Avastu (overseer.exe). Bych fakt necekal, ze tam neco nechaj (vim, naivita :D) viz par prispevku zpatky.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2020 19:56

50 MB/s je ti malo? Ta dnesni mladez... :twisted:

Mne to nijak neprekvapuje, u spousty AV je s odistalaci problem. Kdyz se tam jednou zahackuji, tak se prece jen tak nepusti. Hodi se pripomenout klasicke video: How To Uninstall McAfee Antivirus :twisted:

BTW, zlaty ESET. Za spoustu let zadne problemy a (temer) zadne otravovani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod FrantaKrajta » pon bře 9, 2020 20:01

mike píše:50 MB/s je ti malo? Ta dnesni mladez... :twisted:

Je :D

Baudy jeste predpokladam pamatujes :D 2400bps, 33.600, to bylo!
Naposledy upravil FrantaKrajta dne úte bře 10, 2020 10:45, celkově upraveno 1
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pon bře 9, 2020 20:08

Co pamatuju, ja s nima jeste normalne pracuju ;-) Mame zakazniky, kteri chteji nas hw pripojovat pres seriak. Sice nechapu proc, ale nas zakaznik, nas pan. Akorat je teda zakladni rychlost 115200 a pak nasobky. Zkousel jsem i 6000000 baudu, to uz se blizi USB, o tom se nam driv ani nesnilo.

Pamatuju, kdyz jsme byli cela katedra pocitacu na Karlaku pripojeni na Internet jednou 9600 linkou :) Dneska mam doma sam pro sebe 30000x rychleji pripojeni, tenkrat naprosta sci-fi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » úte bře 10, 2020 19:02

Patri to spis do stiznosti, ale dam to sem. Stezuju si na otravne softwarove kokoty. Tradicne vede iOS, ten s necim otravuje doslova kazdou chvili. Apple si o svych uzivatelich musi myslet, ze jsou retardovani (pravem), kdyz jim stejne hlasky vyskakujou furt dokola (OF umi Tapatalk, chces ho naintalovat? Ne! A za par tydnu zas...). O tom, ze mi ted opet vyskakovala hlaska, ze bude nainstalovan update, asi 50x za den, ani nemluve... Bohuzel se zacali opicit i ostatni. Potrebuju udelat malo zmenu v projektu, prelozit a poslat kolegovi. Prace na minutu. Kdyby si zrovna Visual Studio nevymyslelo, ze chce updatovat licenci a na to se musim prihlasit pres ucet, ktery jsem roky nepouzil a standardni heslo nefunguje, protoze mne tenkrat donutili vyrobit nejake s paznaky. Takze reset, kod pres mail, nove heslo, prihlasit se, odklepnout licenci... no aspon ctvrt hodiny mi to cele zabralo a co mi to prineslo? Vubec nic! Kokoti otravni. Stare zlate casy, kdyz si clovek nainstaloval software a ten nikde nelezl po Netu, nic se samo nemenilo, nehledalo to updaty a kdyz clovek udelat update chtel, musel si to stahnout a nainstalovat sam.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod karaya1 » stř bře 11, 2020 7:17

Je po projektovém review Dr. Zebuba, tak se nediv :D
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 687
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 11, 2020 16:16

Toho jsem potkal v Cupertinu, ma tam sidlo :twisted: Asi uz se tam nudi a udelal si vylet do Redmondu.

V tom uz musi byt nejak zapojena umela inteligence. Jinak si nedokazu vysvetlit, jak vzdycky dokazou vystihnout okamzik, kdy clovek fakt nejvic specha a ono to zacne otravovat s nejakou straslivou blbosti, ktera se ovsem neda odlozit. Vcera jsem mel dve volby, bud tim nesmyslem projit nebo exit VS, ale ja jsem VS prave nutne potreboval ](*,) No, uplne vychytane to jeste nemaji, Windows Update se mi na Win10 vypnout podarilo a user experience se vylepsila aspon o rad. Sice se to docela branilo, ale jeste to porad nejak jde.

Zato na SfB opravdu zapracovali. Dneska mi behem telekonference asi 5x vyskocila hlaska, jestli se k ni nechci pripojit. K te, co jsem se prave ucastnil #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod GreyMouse » stř bře 11, 2020 16:58

mike píše:Dneska mi behem telekonference asi 5x vyskocila hlaska, jestli se k ni nechci pripojit. K te, co jsem se prave ucastnil #-o

Možná umělá inteligence poznala že chrápeš a chtěla tě probudit :twisted:
GreyMouse
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1981
Registrován: úte srp 18, 2015 23:09

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » stř bře 11, 2020 17:09

Myslela si, ze mluvim ze spani? :-k
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec