Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Etheric » čtv srp 18, 2022 11:56

Vietcong

K těm sluchátkám ještě dodám, že Sony jsou ty nejpohodlnější na celým trhu. Nevadí ani brejle, čepice, všechno v pohodě, nic netlačí ani mě, kterej má ultra citlivej hmat. Jiný sluchátka zaostávaj nesrovnatelně.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8089
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » čtv srp 18, 2022 12:36

Ty sony jsou pěkně velký, takovýhle traktoristický sluchátka budou tlumit určitě líp než špunty. Jsem dostal k mobilu samsung galaxy buds 2 a jako něco utlumí, když na mě někdo mluví, tak vím, že něco žvatlá ale nerozumím mu. :) Ale úplné ticho to neudělá.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv srp 18, 2022 13:15

U špuntů k tlumení hodně pomůže výměna nástavců ze silikonů na pěnové
Na ty moje špunty jsem dal Comply pěnovky a i bez ANC je na ulici hluk minimální, ANC zapínám jen v dopr. prostředku. Naopak na ulici zapínám ten jejich příposlech
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod oodoow » čtv srp 18, 2022 14:41

@lipon: Díky, zkusím najít, jestli to někde prodávají. Je to všechno nějaká standardizovaná velikost?
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv srp 18, 2022 16:02

jsou asi 3 velikosti
na stránkách Comply si najdi svoje sluchátka, podle toho najdeš odpovídající typ, velikost budeš muset vyzkoušet - já vzal tu nejmenší a stačí
funguje to jako špunty do uší, taková ta líná pěna, kterou zmáčkneš, dáš sluchátka do uší a pěna se roztáhne podle zvukovodu a utěsní, přitom netlačí
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv srp 18, 2022 16:14

Ciste ze zvedavosti, jelikoz sluchatka do usi nechci: jak dlouho ta pena vydrzi fungovat? Pouzivam ucpavky do usi, ktere se chovaji stejne, ale pena casem ztraci pruznost a netesni. Tesni tak 5 - 7x po 8 hodinach spanku a pak uz nepomuze ani kdyz se nechaji par tydnu odpocinout. Pricemz i na zacatku jim nechavam aspon nekolikadenni pauzy na vzpamatovani (stridam jich vic a delam fronty ;-)).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49423
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Tomas » čtv srp 18, 2022 17:21

Já mám tohle a jsem s nimi spokojený. ANC nemají a ani bych to nechtěl, s vhodně sedícíma silikonama neslyším ani na rušné ulici mezi autama/tramvajema v podstatě nic.

Na domácí muziku pak tohle, ale to spíš abych nedělal bordel po baráku se svým drnčením. Muziku jen přes repráky.

Obojí je fajn.
Tomas
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1215
Registrován: stř črc 12, 2006 20:17
Bydliště: Plzeň

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv srp 18, 2022 20:47

mike: zatím je mám asi 3/4r, ztrátu pružnosti nějak nepozoruju, spíš je budu měnit, až bude vevnitř bordel
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 19, 2022 15:16

Lipon píše:Dromedaro: pokud pro tebe neni muzika potazmo kvalita prednesu podstatna, tak bych do tech vyssich modelu ty prachy nedaval, nevyuzijes potencial


apuka píše:Uplne ticho v zadnem z nich mit nebudes, to bys musel mit ty "aktivni" - coz by, jak uz i Lipon psal bylo pro Tve ucely nejspise zbytecne vyhazovani penez.


Jak se tu včera zveřejnila ta sleva, tak mě chvíli svrběl prst, abych neklikl na vložit do košíku, ale nakonec nic. Mělo by to stejnou logiku jako kdybych potřeboval auto na dojezd do vedlejší vesnice a koupil si limuzínu, protože byla pěkná sleva. Pro mě by to bylo si myslím zbytečný a šest nebo devět tisíc za sluchátka nedám. Jak jsem psal, já na mobilu ve vlaku sleduju filmy, dokumenty, rozhovory nebo český rozhlas plus. Ale ve vlaku jsem jen tak hodinu týdně. A když jdu po ulici, tak neposlouchám, protože chci slyšet, co se kolem děje a v přírodě už vůbec by mě nenapadlo poslouchat. Ty sluchátka chci hlavně na ten kantrstrajk, worlds of tank a někdy možná i další hry, ale prozatím si vystačím s těmito, u kterých ale dokážu strávit dost hodin. Jsem si tak říkal, že do těch dvou až max tří tisíc, že bych něco koupil, ale spíše něco okolo těch dvou. Ještě mě napadlo si vybrat nějakých pět modelů v této ceně, nechat si je poslat, jedny vybrat jestli budou vyhovovat a zbytek vrátit. Protože nějak nevím, kde bych ten showroom se sluchátky měl hledat. Co vím, tak v alze to nemají vystavené, v mall taky ne a jinde jsem nebyl. Možná nějaký ty datarty apd si vybavuji, že mývali vystavené zboží k vyzkoušení. Ale to oni zase mívají ty nejnovější a často dražší modely.

Lipon píše:anebo je mozny, ze se ti ten lepsi zvuk zalibi

Tak jako, do nedávna jsem si taky u PC vystačil s reprákama za tři stovky, než jsem si pořídil ty, co mám teď a napojil na ně i televizi, protože je to úplně jinde a ten prostorový zvuk přinese z filmu jiný,lepší, požitek.

apuka píše:Uplne ticho v zadnem z nich mit nebudes, to bys musel mit ty "aktivni"

Tohle jsem chtěl vědět. Jestli třeba ty dražší, tak jestli ty okolní ruchy umí utlumit úplně nebo ne.

mike píše:Pouzivam ucpavky do usi, ktere se chovaji stejne, ale pena casem ztraci pruznost a netesni.

Já toto vyřešil tím, že si kupuju silikonové plavecké proti vodě, aby nešla do uší. Stojí asi čtyřicet korun a jedny vydrží hodně dlouho a tlumí skvěle.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 19, 2022 15:32

dromedaro
a ty ses z JM? mam dojem? zajed si do brna do prodejny headphones.cz (https://www.firmy.cz/detail/1344239-hea ... enice.html) tam bys mohl vybrat, ozkouset a poradi ti ale nejak na webu nemuzu tu zidenickou prodejnu najit tak nevim jestli ji covid nezrusil...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát srp 19, 2022 15:47

In(g)teligentní neodstranitelná reklama na auto.cz v 99% nabízí něco, co sem v poslední době hledal/kupoval na webu.... neska je ale úplně mimo - nabízí mi pivovarnické náčiní (pivoteka.cz - tam sem v životě nebyl, bo pivo a vůbec alkohol od chemie nepiju/nemůžu.....)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28314
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pát srp 19, 2022 15:48

Já bydlím v Brně a tu Židenickou prodejnu bych měl kousek, ale díval jsem se na ten tvůj odkaz a tam píší, že pobočka byla zřejmě zrušena a přímo na stránkách toho obchodu mají v kontaktech uvedenou a na vyzkoušení jen tu pražskou prodejnu. Ale, mám to kousek, tak se tam projedu okolo na kole, jestli tam náhodou ještě není, ale vypadá to, že ne.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 19, 2022 16:05

aha tak to info ja nenasla, jen sem brno nevidela v kontaktech, tak sem si to domyslela... audacity v centru uz taky zrusili...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon srp 22, 2022 20:04

Byl jsem v Mall dnes vrátit ty sluchátka. Příjemně překvapilo, že vrací i peníze za dopravu, což by mi přišlo normální, kdyby to nevraceli. Ptal jsem se toho člověka, který mě obsluhoval, jestli mezi tím vystaveným zbožím mají nějaká sluchátka na vyzkoušení. Říká, že nemají. Tak odcházím, dívám se po té prodejně a vidím, že tam sluchátka vystavená mají... Tak je jdu omrknout. Mezitím jsem kontroloval, jestli mám mobil a uvědomil jsem si, že jsem jej nechal na tom pultu, protože jsem jej nemohl nahmatat. Málem jsem omdlel, ale naštěstí jsem neomdlel a doběhl k pultu. Mobil tam byl. Naštěstí zákazník za mnou nebyl lapka a nestrčil jej do kapsy nebo jej nenapadlo, že v tom neprůhledném UL sáčku je něco cenného. Vrátil jsem se ke sluchátkům. Sice nešel u sluchátek vyzkoušet zvuk, ale aspoň jsem si mohl vyzkoušet odhlučnění. Teda u těch, která šla natáhnout až k hlavě, protože dost sluchátek tam měla zašprajclé a zašmodrchané ty káble, že vyzkoušení bylo nemožné, pokud bych si na ten pult nelehl. Na to, že se tam čtyři prodavači nudili, celkem amaterismus od Mall. Nejdražší sluchátka od Logitechu za pět tisíc zvuk těsnila hůře (skoro vůbec a ještě působila hrozně nekvalitně) než sluchátka za osmset od CZC, u kterých mi přišlo, že by mi to těsnění zvuku možná stačilo. Stejně jsem ale žádné nevzal a ještě budu zkoumat na internetu, co je k dispozici. Překvapilo mě, že u těch sluchátek mám vždy nastavenou nejmenší velikost a stejně je to tak tak, aby mi to nebylo velké. Většinou je to naopak, že jsou mi i největší velikosti malé. Asi mají PC hráči obří hlavy.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » úte srp 23, 2022 6:41

jdu s dotazem

zacinam mit problemy s mistem na 2+1 TB discich, rada bych oba vymenila za jeden vetsi 6/8 TB.

a ted jadro pudla.

ukazuje se, ze disky "do stolnich pc" maji 5400 otacek a kapacity neprekracujou 1/2TB

vse ostatni jsou disky pro nasy - takze zatimco pred 10 lety se recenzovaly disky na hlucnost pro domaci pouziti, dneske je vsechno do nasu, kde je to kazdymu fuk, protoze malo proudiciho vzduchu a casto malej vetrak udelaj dost hluku, nas se supne do obyvaku za televizi a nikdo o nem nevi a disky si muzou delat co chtej... a k tomu jich ma pulka 5400ot...

mate osobni zkusenost s nejakym 6/8 tb diskem 7200 rpm kterej neni nijak hlucnej pri praci?
- kdyz to bude cmr, udela mi to radost
- 3,5 interni

- zatim mam v hledacku WD purple pro 8TB, zvazovala sen 4TB ale 1TB mista neni nakonec nijak uchvatny navyseni a 6/8 bude na dalsich 6-10 let OK. ten wd purple pro (purP) sem v 6tb vatiante nenasla a do 5400 ot na datovej disk znova nejdu, na zalohovaci mozna ale tam asi vyhraje WD gold.

otazku mista resim uz dlouho, zatim pomohl resize/komprese jpeg na mejch 500 GB fotek, takze sem to stahla o cca 40GB a jeste tak o rok odlozila problem, jenze novej fotak co ma 20mpx misto 16 zabira fotkama misto masakralne rychle, do skorska 2018 sem mela 32gb kartu a stacila mi na 10 dni a dneska ji mam plnou za vikend... a to neschovavam rawy. zadny.

rikam si, ze uz ne nebavi po kazdym vylete delat resize a kompresi, at z 800MB udelam 560 .. je to oser.

diky za tipy.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » úte srp 23, 2022 20:14

Ty bláho. Nechápu. Komplet. Za mě všechno špatně.

Disk na archivaci bych vybral v podstatě jakýkoli, klidně i 5400 otáčkový, protože rozdíl v rychlosti je z pohledu archivace fotek nezajímavý. Vybral bych třeba WD z blue řady. Úplně klidně. Ty disky jsou stejný. Liší se jen optimalizací firmware pro jednotlivé způsoby nasazení. Nemá smysl kupovat black řadu apod., kde je to hnané na výkon. Ten Ty nepotřebuješ. Řešil bych spolehlivost.

Co se týká Tvé archivace fotek, tak dle mě vše špatně.... Tak Ty fotíš, a když nemáš prostor, tak to jako vyrešíš tak, že to resizuješ? To jako úmyslně nevratně zmenšíš rozlišení, kvůli nějakýmu pitomému místu na disku? To mi vážně hlava nebere. Přípravíš se o to nejcennější, co máš? To snad ne.

Dále ty archivuješ nějaký nesmyslný JPEGy a RAWy vyhazuješ? Vždyť to je snad proti úplně veškeré logice.... Tak snad jako každý normální fotograf archivuju RAWy, ty vyvolávám nedestruktivně v nějakém RAW editoru, ne? V případě, že potřebuju JPEG, tak si to vyexportuju. Pokud se k nějaké fotce po čase s odstupem vrátím nebo jí chci vyvolat jinak, tak se vrátím k surovému RAWu a vyvolám si to znovu.

Já tedy postupuju následovně.... Něco nafotím (v RAWu samozřejmě) , přivezu domů a v Lightroomu vysypu do katalogu na NAS. Tam mám 2 WD HDD v RAIDU 1 (mirroring) kvůli spolehlivosti. Pak to proberu a pomocí ohodnocení každé fotky počtem hvězd 0-5 si to rozdělím na odpad, standard, vhodné k další editaci a dobré/výborné snímky. Odpad trvale mažu. Ostatní nechávám. Někdy se mi stane, že něco, co původně považuju za nic moc časem přehodnotím. Pak si zobrazím z dané session jen nejlepší fotky a začnu s jejich editací. Běžné dělám k jedné fotce více verzí editace. Takže mám jen jeden RAW a k tomu kolekci maličkých souborů z editoru, které obsahují editaci. Šetří to místo. A hodně.

No a na úplně samostatnou debatu by byl způsob focení. Jestli za víkend namlátíš 32GB fotek, tak bych se zamyslel nad tím, jestli to nezměnit. Neumím si totiž dost dobře představit se tím pak probírat. Za mě méně je více. Takže k čemu mít tisíce fotek, které pak sotva projdu, natož zedituju.

Takže já bych koupil nějaký HDD, asi jakýkoli. K tomu nějaký externí HDD, kam bych si pravidelně zalohoval komplet celý katalog, kvůli bezpečnosti. Prostě mít 2 kopie. Dále bych skladovat pouze RAW a editoval nedestruktivně. No a nakonec bych fotil výrazně méně a lépe......

Jen můj pohled na věc, no flame.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 815
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » úte srp 23, 2022 23:15

Do kamene tesat. Amen.

A NASku zálohovat ještě na 2 různé disky uložené na 2 různých lokacích, odlišných od umístění NAS.
Klidně jednou za 2-3 měsíce.
Teď jsem zrovna pořizoval 2 nové disky do NAS, původní WD Red ukázaly každý v rozmezí týdne vadný sektor, po téměř 4 letech provozu 24/7.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 24, 2022 4:56

Kjuba
teoreticky mas pravdu ale prakticky nejsu fotograf, nikdy sem to o sobe ani nerekla, delani oftek na vylete jeste z nikoho fotografa nedela. fotim si svoje cedule a cesty a cesticky a krizky zlomeny v poli a nepotrebuju mit 20mb raw naucne cedule... ani 8mb vyexportovanej jpeg naucne cedule. kdyz de precist, tak ji staci 2mb. fotek na uchovani mam 0, jeste se mi nikdy nepodarilo vyfotit takovou, co by byla hezka, ale mam rada za dlouhych zimnich veveru se vracet ke svym cestam a cedulim, protoze mi to pomaha vybavit si celej ten vylet, krajinu a prostor.

k zalohovacimu disku mas pravdu, 5400 ot bohate staci ale na datovej disk to proste nechci, po osobnich zkusenostech bych do toho znova nesla.

pokud mezi blue a black/gold radou neni zadnej rozdil ve spolehlivosti, pak urcite staci levnejsi, vychazela sem z toho ze ta spolehlivost by mela byt lepsi.

nas sem zvazovala tez, jenze by musel byt totalne tichej a nehlucnej, jinak bych ho musela porad zapinat a vypinat s pc, jinak bych u toho nevyspala a to taky asi neni nejlepsi napad. aktualne neni jina moznost kam ho dat, nez na bednu od pc (do loznice). do kuchyne ani chodby to ted nejde.

jednou ho v planu mam, ale az bude kam ho umistit mimo loznici, su hodne citliva na zvuky a budi me i nabitej mobil v nabijecce kdyz zacne mirne vrnet trafo, o ventilatoru si nedelam iluze, ze by me nebudil.

Lipon
to sem delala aspon driv, ze z exteraku na svuj druhej pc u tchanu, ale uz sem jim ho darovala a navic co muz nedela vikendy v jihlave tak tam jezdime 1x rocne (+covid jeste) a leda bych musela mit 2 disky, ktery bych pri prijezdu na vanoce tocila mezi sebou... ale jo, taky by se to asi dalo takhle delat.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 24, 2022 6:07

ps:

jen upresnim, nechci disk na zalohovani, ani nic takovyho (to je v planu do budoucna a klido vemu ten wd blue, zalohovaci zatim ma jeste prostor na rok az dva).

chci disk do pc na bezny pouzivani, 7200 ot + ne moc hlucnej pri provozu. dneska se tohle moc neresi prave proto, ze nasy a tam je hlucnost pri provozu kazdymu jedno.

pokud mate osobni zkusenost, uvitam ji. pokud ne, tak budu asi nucena poslouchat dalsich 10 let cvakani a huceni:D

navic pak budu moct zachovavat rawy v poctu vyssim, nez do 5ks za vylet:D (cedulim to ale musi porad stacit bez nej:D)

(aktualne mam 2+1tb na data, 1tb na zalohu + 1tb externi na zalohu)

kdyz koupim 6/8 tb na data, z 2tb se muse stat primar zaloha a je mozny, ze zalohovaci nebude potreba resit urcite dalsi roky).

pak budu mit volny 2x1tb a klido muzu do nejakyho "zdarma" 10 let staryho nasu supnout na nejdulezitejsi data raid1, porad se s tou zalohou nejdulezitejsiho urcite nedostanu aktualne pres 300gb... a treba ho obcas zapojit jen na zalohu.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Krysha » stř srp 24, 2022 7:52

pevné disky už dlouho používám jen v NAS/serveru, kde hlučnost neřeším, ale na tiché PC si potrpím a svého času jsem používal na ztišení disku takový hliníkový box do 5,25" šachty s antivibrační konstrukcí (https://www.czc.cz/acutake-acu-darkdisc2/59001/produkt) který z tichého disku udělá (téměř) neslyšitelný a z běžného disku tichý - kdybys chtěla, tak ti ho za poštovné můžu poslat
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 230
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » stř srp 24, 2022 8:45

A proč tam nestrčíš SSD jako systémový disk a do druhé šachty 5400ot. disk jako datové úložiště?
SSD i na SATA je rychlý dost, NVME ideál, pokud ho do PC připojíš.
Disků s 5400 ot. budeš mít víc na výběr a .
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4915
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 24, 2022 8:52

dekuju za nabidku, posilam sz
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 24, 2022 9:00

nvme nedam do desky, ssd mam 512 na system, jenze staci 3 hry a mas plno... a zas se mi nechce kupovat vetsi ssd, starej ssd mit k nicemu a jeste k tomu dokupovat ten datak, navic kdyz ssd odejde, tak muzu hned bootovat z dataku (nechavam si image widli) a to s 5400 proste nechces.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » stř srp 24, 2022 12:53

Maw: Aha, takto jsem špatně pochopil. Já myslel, že normálně fotíš, edituješ, tiskneš a třeba i vystavuješ.

No dobře, tak to už mi dává větší smysl. V tom případě bych si vybral nějaký WD z blue nebo red edice v 7200 otáčkách. Je možný, že blue se ani v 7200 otáčkách nedělá. Takže nejspíš red edici.

Pokud to máš do PC, tak bych hlučnost asi neřešil, protože předpokládám, že když spíš, tak máš PC vypnuté.

Dle mých informací jsou ty disky fyzicky skutečně stejné v rámci řady a kapacity a liší se optimalizací fw pro jednotlivé způsoby použití. Blue je takový standard pro běžné použití, green je energeticky úsporný a pomalejší, red optimalizován pro 24/7 nasazení v NASech, home serverech apod. Má snížené vibrace, a je dělán na výdrž a spolehlivost. Black je optimalizován na výkon za cenu životnosti, gold podobně, purple pro 24/7 nasazení a plynulý datový tok (hlavně z kamerových systémů.

Více zde:
https://www.westerndigital.com/cs-cz/so ... lor-drives
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 815
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » stř srp 24, 2022 12:57

Jo a bybral bych si disk bez technologie SMR. Ale nevim, jestli je ve vyšších kapacitách 6-8 TB dělají. To se musíš podívat u výrobce. Ten to, i když velmi nerad po ostudě, kterou si uřízl, musí už nyní uvádět.

Disky bez SMR v typovém označení končí na 0EFRX. Disky s SMR plotnami končí na 0EFAX

Více:
https://www.cnews.cz/pozor-pevne-disky- ... ifikacich/
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 815
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Kjuba » stř srp 24, 2022 13:16

A ještě se zeptám. Jen že zvědavosti. Ty říkáš, že Tvůj RAW soubor má cca 20MB a současně, že za víkendovou akci zaplníš 32GB kartu? Což je cca 1500 fotek....

To jako vyfotíš tolik snímků? Já si to neumím prostě ani představit. Lehce mi to připomíná hloučky asijských turistů vystupujících z autobusu na své "exotické" dovolené. Já mám na svém hlavním DSLR těle asi 20.000 fotek. A to už zažil hodně.

Pamatuju si jeden takový povedený minibus Číňanů ve Vīku na jihu Islandu na majáku.... Borec vystoupil v žabkách, kraťasech a igelitové pláštěnce do slušnýho meteorologickýho bordelu (rozuměj vítr jako prase, zima, déšť se sněhem). U toho před sebou držel iPad Pro, koukal do něj a fotil za chůze prakticky sekvenčně. A v druhé ruce držel GoPro na tyči a natáčel se, jak fotí. Absolutně nejevil zájem se rozhlédnout kolem sebe.... Sprintem z autobusu na viewpoint a rychle zpátky do busu, odškrtnout v itineráři a valíme na další místo.

Tak doufám, že to neděláš podobně.:-)
Naposledy upravil Kjuba dne stř srp 24, 2022 18:40, celkově upraveno 1
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 815
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 24, 2022 13:43

wd red pro maji cmr (zminuju to i ve svym dotazu, ze dam prednost cmr), wd red jen srm. wd purple pro taky crm. jeste je red plus a tam mam pocit ze taktez srm, docela v discich posledni dni lezim a prebiram:d

blue jen srm se zda, bohuzel.

diky za tip, wd red pro velice zvazuju, ale prece jen ta nabidka je ted tak obri, ze sem si rekla, ze se poptam.

za den mam prumerne 50-100 fotek na chodicim vylete a na foticim treba i 200, protoze to nechodim. no a samozrejme nekdy prijedu a mam 800 fotek na sekvencni snimani a na vyhozeni sou uplne vsechny.

spis me zajima i technicka stranka veci, i kdyz taky byly roky, kdy se precetla co slo a ted uz zajem dost opadl, sou lidi co nechapou jak to funguje ale maji cit, talent, oko... ja nemam nic a technicka znalost souvislosti dobrou fotku neudela..

kez by jedina moje fotka nekdy dosahla toho aby sla vystavit:D zatim cekam na to, az vubec udelam nejakou co by sla zaramovat na zed
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 24, 2022 14:14

s oblibou rikam, ze kazdej se smartfonem ma lepsi fotky nez ja, bohuzel je to pravda, nezbyva, nez to brat s humorem, protoze me bavi ten fakt drzet a ovladat fotak... takze spis jde o dokumentaci vylety nez foceni pod pojmem foceni...

dokumentuju divnoveci a obcas me bavi dokumentovat kamarady a ti se mi smeji, ze vsechno fotim z pohledu psa :D proste vubec nic zajimavyho, na co by se vubec meli zajem vubec divat kamaradi, kteri se mnou byli...

na druhou stranu me bavi psat, tak to spojuju do takovejch tipu na vylety, davam trasu, fotky z vyletu a docela se i najdou lidi, kteri podle toho jdou sami na vylet, protoze je nalakalo to, ze to tam treba vypada hezky...

nejaky priklady
Přílohy
of_2022_08_parzdar_171.jpg
of_2022_08_parzdar_171.jpg (123.34 KiB) Zobrazeno 1807 krát
of_2021_varto_028.jpg
of_16_437.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř srp 24, 2022 14:16

na druhou stranu nektery kamaradky sou rady, ze aspon nemaji rozmazany psi a cernocerny fleky... a priklad sekvencniho foceni, kdy domu prijdu, za dopoledne mam 800 fotek a dobra neni ani jedna...
Přílohy
of_P5144083.JPG
of_220702_475.jpg
of_PC177584.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9402
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon srp 29, 2022 5:32

Mawenzi: Pěkná fotka s těmi psy.

Hraje tu někdo hru Counter-strike? Chtěl bych se k té hře zeptat na pár věcí.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4368
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

PředchozíDalší

Zpět na Pokec