Pokec o informatice a elektronice

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv úno 8, 2024 14:56

Tak IT lama se (zřejmě asi) bude zase IT divit: Brzo budeme vyvážet jeden stroj do UK, abych nemusel na celní úřad do ValMezu, tak mě napadlo kuknout na web celní správy a vypadá to, že Vývozní celní prohlášení lze vyplnit a odeslat online. Uvidím circa za týden (není tu někdo, kdo to už použil?)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » sob úno 10, 2024 12:49

mike píše:Jj, to je ono. Schopni lidi delaji IT proto, ze pracuji na zajimavych projektech a jsou za to skvele placeni. Tohle statni sprava nenabizi a asi ani nabidnout nemuze.

Stát hledá správce IT, nabízí 30 tisíc. Firmy mu dají šestimístnou částku
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » sob úno 10, 2024 13:45

A zase jedno pavprochovo IT divítko: Doma i fprci mám 100% identické combo (Dell pasivní dock, monitor, kabeláž vč. stejného 4x USB rozbočovače) - fprci dyž do USB napíchnu mp3 player (= nabíjení) taxe začne nabíjet AŽ POTÉ co do docku připojím noťas. Doma hned (= i bez noťasu v docku). Kura, proč? (Jemi to jedno, potřebuju mp3 nabít, ale zajíma mě to.)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř úno 14, 2024 10:27

Jeste jeden odkaz na clanek k tomu systemu prijimacek, ktery, si myslim, mnoho veci vysvetluje.
apuka píše:Podle mne toto je nejzasadnejsi problem, ktery by tezko resili i nejlepsi programatori a jini odbornici.
Chtel jsem to napsat uz predtim, jen jsem nemel cas - druhym (ale mozna uplne nejzakladnejsim) problemem podobnych statnich zakazek je prave zpusob, jak se pracuje u techto zakazek s terminami.

Nekdo (nejaci politici) se rozhodnou, ze se udela nejaky system. Treba to mit, samozrejme, co nejrychleji (a co nejlevneji, ale to je jina otazka), tak se stanovi - politicky - nejaky termin. Vetsinou pomerne realisticky - ale od rozhodnuti. Melo by se vypsat vyberove rizeni - vypise se. Na podani prihlasek je nejaka doba, potom na vyhodnoceni. No a potom zacnou hratky s terminami - nektery uchazec (vetsinou i vice z nich) poda rozklad, se mu nelibi vyrazeni nebo vysledek. Na podani ma nejakou dobu, do te doby by se nemela podepsat smlouva s vitezem. Kdyz se to poda, rozumne se nemuze zase podepsat smlouva, protoze co kdyby se ten rozklad/odvolani byl(o) uspesne? Tak se ceka na vyhodnoceni. Kdyz neni podle gusta odvolavajiciho se, muze jeste podat dovolani, zase bezi terminy. To se muze vlect i nekolik mesicu (v pripade jednodussich veci). A na konci, kdy se smlouva uz muze podepsat se lehce stane, ze vitez uz nebude mit zajem - protoze se termin do ktereho ma system udelat se nemeni, zato doba na praci se smrskla na pulku, nekdy i min a za to se to neda (hlavne za domluvene penize) kvalitne stihnout.

No a z clanku je jasne, ze neco podobneho se stalo i tady, jen se necekalo na ukonceni celeho odvolavaciho procesu, to by bylo v nedohlednu, ale se radeji vyberovka zrusila. A z popisu, jak se na tom muselo pracovat je uz mnoha veci o hodne jasnejsich...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » stř úno 14, 2024 14:55

Nejzakladnejsim problemem je, ze si tam kdejakej namestek a jini ourednicci a politici chteji protlacit sveho kone a vyrejzovat si na tom.
Podle toho se nastavujou zadavaci parametry, ktery ale kazdej v zakazkach trochu vzdelanejsi clovek objevi a napadne, a cele se to pak neumerne prodluzuje.
Dalsim problemem je, ze lidi, ktery sestavujou parametry pro vyberko, nekdy o finalnim produktu moc nevi resp. znaji jen dilci parametry bez znalosti celku.
Ve finale se po vybrani viteze zjisti, ze zakazka neni bez dalsiho realizovatelna.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » stř úno 14, 2024 16:06

nebudu zabrusovat, ale problem je casto i kooporace subdodavatelu, kdyz se jeden celek rozseka na 5 casti, nekdo doda neco pozde a blbe pochopil zadani, navazny system potrebuje uplne jina data a cele se to hrouti jak domecek z karet.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » stř úno 14, 2024 16:17

Lipon píše:Dalsim problemem je, ze lidi, ktery sestavujou parametry pro vyberko, nekdy o finalnim produktu moc nevi resp. znaji jen dilci parametry bez znalosti celku.
Jo. A pokud nahodou maji alespon znalosti nejakych casti, tak se to vsechno postavi zpusobem castA-2mesice/X Kc, castB-3 mesice/Y Kc, ..., takze celek = delka A+B+... = X+Y+...korun. A na propojeni dilcich casti nebo napojeni na jine systemy se vubec nemysli. Nejlepsi jeste, pokud (jak Mawenzi naznacila) A dela firmaA, B firma B, ..., kazda firma podle sveho, ale bez domluvency navaznosti s souvislosti.

Pricemz nejnarocnejsi byva udelat prave spojeni dilcich casti, pripadne vytazeni a vyhodnocovani (souvisejicich) casti dat dokopy z ruznych casti. To uz ani nemluvim o narocnosti testovani...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 15, 2024 16:57

mam sve historicky prvni apple zarizeni... (kdyz pominu v praci k praci iphone a mac).

je to ipod 6. generace (ztratila jsem mp3 nedavno, takze sem to obrecela a dostala sem od kamaradky nepouzivany kousek), jenze... jak se na tom kramu delaji slozky??? nikdy mi apple veci moc neprirostly, ale vazne je to tak moc hloupy, ze to neumi slozky? to se mi nechce verit, spis mozna jen ja neumim zachazet s itunes (to je pravdepodovnejsi), ale fakt nechci mit pisnicky rozhazeny uplne nonsence
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv úno 15, 2024 17:08

Netusim, ale moje zkusenost s Apple kramy je, ze clovek musi odsunout vsechny sve zkusenosti s normalnimi pocitaci a zeptat se sam sebe: jak by to delal uplny idiot? Proste zkusit uvazovat jako cilova skupina. Pripadne, kdyz to nejde, se nejakeho idiota zeptat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » čtv úno 15, 2024 18:16

Potrebuji pomalu po ctyrech letech (rok po poslednim existujicim bezpecnostnim updatu) vymenit firemni telefon. Tak jsem se dozvedel, ze firemni strategie je "Apple first", takze preferovany mobil je iphone SE arm4. Nastesti je jeste podporovany jeden Android mobil - Samsung A34...- pokud se mi povede presvedcit "zodpovidajici osobu", ze opravdu nepotrebuji mit firemni systemy v mobilu, ze to mam na volani a SMS, resp. byt dostupny.
Mne to v pohode staci, Locus tam pojede - ale pri srovnani ceny A34 a iPhone SE (256GB) si myslim, ze by meli dat alespon A54, klidne i S23 SE, stale by to bylo levnejsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » čtv úno 15, 2024 19:06

mike
ja sem doufala, ze fakt tak blbly nejsou... ale jsou...

dostat do ipodu mp3 byl trochu zazitek, ale nevymekla sem a neuchylila se k navodu, ale muj neblahy dojem, ze vse ridi id3 tagy asi neni daleko od pravdy... :D

asi neni elegantni reseni si udelat kopii slozky a umele vsemu nacpat stejnyho umelce a album, ale nemam na to nervy.

a jestli vas zajima, jak to hraje, tak to neni nejhorsi, ale muj sony "walkman" proste hral lip, hlavne to nehraje moc dobre ve spodcich, takze se to hodi asi spis na vaznou hudbu, ekvalizer jen prednastavenej a k tomu mizerne, a kdo ma rad i trochu vic tuc tuc hudbu nebo rock ci bigbit, tak tomu ty spodky proste chybej... ja sem vzdycky byla skepticka, proc to lidi maji radi, ale jako nestastny majitel asi budu dal vyhlizet nekoho, kdo mel ten sony player a presel na mobil a sonyho se bude chtit zbavit :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » čtv úno 15, 2024 21:11

tak to nakrm poradnym zdrojem a bude ti to hrat lip, dneska uz se da drtiva vetsina muziky sehnat v lossless
a proc si napred nesrovnas poradne ID tagy a az pak to tam soupnes?
softu, ktery si umi natahnout oznaceni z webovych databazi vc. coveru jsou mraky
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pát úno 16, 2024 5:41

lipon
id3 tagy sem si srovnala, ale ja mam ruzny mixy, kterym nesouhlasi ani autor ani album, ale hromadne sem to upravila na neco stejnyho:D tak se ki na druhy pokis to tam podarilo dostat nejak rozumne at to mam u sebe.

pokud ten zdroj hudby v pc hraje dobre a ve stare mp3 hral dobre a v ipodu tomu chybi cast rozsahu u vetsiny testovanych kousku, tak to asi nebude jenom zdrojovou mp3. ale tak mam ji dneska na test, nehraje 100% ale treba 88%, na vandry a ven dobry asi:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Krysha » pát úno 16, 2024 7:58

@maw: mrkni na https://www.rockbox.org - alternativní firmware mimo jiné i pro iPod
Uživatelský avatar
Krysha
účastník
účastník
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte led 8, 2008 12:48
Bydliště: Beskydy

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Lipon » pát úno 16, 2024 8:57

mawe: svoje usi znas nejlip ty, ale nejsi treba jen zvykla na podani predchoziho prehravace potazmo notebooku a novejsi hraje jen jinak? Nebo nemelas zapnute na predchozim prehravaci nejake upravy zvuku, jako (defaultni) equalizer nebo obdobu loudness?

Zkusil bych nejake naposlouchane album stahnout v nejvyssi mozne kvalite (idelane bezztratove) a prehrat na ntb a pak v ipodu, a se slusnymi sluchatky, ve kterych rozdil uslysis.

Problem bude s FLACy, ty starsi iPody nativne nepodporovaly, az od verze iPod Touch 7. generace - nepises jaky iPod mas (u novejsich s dotykovym displejem - Settings-> General -> About –> model name, model number). Ale da se to zkonvertovat do ALAcu bez ztraty kvality.
Mrkni třeba na MediaHuman, free, multiplatformni.

Nasledujici plati pro iPod Touch, tj. ten, co se dost podoba iPhonu, s dotykovou obrazovkou.
Novejsi iPody uz FLACy prehrajou, akorat ne v aplikaci Music. Kdyz ulozis fily do jine, pujde to. Nativni Files i jina multimedialni aplikace, napr. VLC.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Mawenzi » pát úno 16, 2024 17:47

krysha
diky za tip

lipon
pekne rozepsane. tomu ipadu chybi totalne basy a nejde to tam ani nijak doekvalizovat, protoze prednastaveny ekvalizer v zadne moznosti basy prakticky pouzitelne neprida, zato se zbytkem dela nehezke cary.

jinak dneska cca 5h v usich, normalne ven nechodim se sluchatky, spis jen vyjimecne, ale chtela sem si to naposlouchat a testnout vydrznost. a ve tme do kopce to asi bylo i fajn:D

ma cca 50% baterky po tom poslechu, coz je slusny, kamoska mi tam nechala nejakou hudbu, treba soundtrack z amelie z montmartru a ohledne zvuku musim rict, ze je peknej a cistej a ta amelie zrovna nema zadny problemovy zvuky:D takze jo, prijemny.

model zjistim. a mozna si pak udelam trochu jinou smesku, treba vic folku a country, neco, kde mi nic nebude chybet.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9406
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod booze » pát bře 8, 2024 13:18

Prosim o radu.
V Outlooku 2019 mi nejdou zobrazit prilohy. Vim, ze se to tady resilo, ale nejde mi to najit.
V dorucenych vidim, ze dosel mail s prilohou, tak ho rozkliknu a priloha tam neni, i kdyz kliknu na odeslat a stahnout.
Vcera to slo uz blbe. Musel jsem otevrit mail, kliknout na odesilatele a znovubotevrit dalsi okno, pak jsem videl prilohu.
Jsem castecne retardovany, ale az tak moc, to jsem nevedel. Nejde to ani kdyz zacnu brecet.
Dekuji
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » úte bře 12, 2024 11:22

Blíží se mi konec reklamační doby, tak se chci zeptat. Na monitoru se mi začaly občas objevovat krátce černé kostičky (velké i malé), kdy třeba přes půl monitoru kvůli tomu není chvíli vidět obraz. Nejčastěji při přepínání stránek. Je to chyba v monitoru nebo PC? Já předpokládám, že v monitoru. Obojí kupováno v Alze zároveň, tak ať vím, co jim tam mám odnést. Začalo to až nedávno. Do té doby nic.

Další věc je, že mi včera volala (překvapilo mě, že takto obvolávají) pracovnice Alzy a že se mi blíží konec záruční doby u PC, tak že mi nabízí možnost prodloužení záruky, kdy mi v případě poruchy okamžitě vymění za nové PC nebo ve stejné hodnotě či vrátí peníze za které jsem kupoval, amortizace se nezapočítává. Jsou to ale sliby no, tak nevím no, jestli to není jen na tahání peněz z lidí. Využíváte třeba ty prodloužené záruky u PC nebo notebooků?

Ceny za prodlouženou záruku jsou:
+1 rok prodloužené záruky: 1 449,00 Kč
+2 roky prodloužené záruky: 2 179,49 Kč
+3 roky prodloužené záruky : 2 898,00 Kč
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv bře 14, 2024 14:50

Kura, naše dědisnká wifina neska od rána chvilku blbne a pak zas chvilku ne - odezva někdy milisekundy, indy (až desítky) kukund. Sem zvjedaff, esli mito takle bude blbnout i večer z domu.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv bře 21, 2024 16:57

Dá někdo pc-lamě srozumitelné vysvětlení ? (nechce semi gůglit). Jako newspage mám nastaveny i novinky.cz. Circa poslední týden se (v čase) nahodile na té stránce objevuje "chyba 500" (např. stránka běží/zobrazuje, dám refresh a ona na chvíli problikne, pak zmizí a místo ní ta chyba. Tak to je třeba půlhodinu apak se to zase rozběhne.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » čtv bře 21, 2024 17:00

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » čtv bře 21, 2024 17:01

Kuju.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát bře 22, 2024 8:42

mike píše:Maji to rozbite.
Ne nutne... Sice v tomto pripade nejspise ano, mne se to s nima taky parkrat ted stalo, ale, bohuzel, tuto chybu muze zpusobit skoro cokoliv kdekoliv. I prohlizec nebo napr. aktualne zprostredkovane pristupove udaje (mezi prohlizecem a servrem - i kdyz je stranka bez prihlaseni). Stane se to obcas i na servrech, ktery jsou "netknute" i rok (to je jen priklad!) pri pokusu z PC a prohlizece, kteri na tom jsou stejne a ani na siti se zadne zmeny stejnou dobu nedelaly, tj. nikde v ceste zadna zmena za delsi obdobi.
Jo - neni to jen problem "verejnych" stranek, stane se to i na "superodborniky superdohlizenych" firemnich systemech (priklad vyse).

Zakladnim "resenim" je aktualizace stranek (F5) a trpelivost :-), bohuzel, nekdy "naprava" trva docela dlouho.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod Dromedaro » pon bře 25, 2024 15:56

Máte někdo zkušenosti s internetem od T-mobile? Zavedli nám do ulice optický kabel, takže bych mohl mít za 300Kč měsíčně 1000Mb + za 1Kč/měsíčně pronajatý router na tenhle výkon (teď mám jen na 250Mb)+ instalaci zdarma. Teď mám 100Mb přes vzduch za 400Kč a to těch 100Mb ještě nedává, když jsem to měřil, tak tam bývá méně.... Jen ještě musím zjistit, kde je tam u toho TMobile nějaké ale... Ten prodejce mi tvrdil, že prý je to bez závazků, což se mi ale nezdá, když zároveň říkal, že cenu budu mít fixovanou na 2 roky. Takže počítám, že tam bude nějaká smlouva na 2 roky. A co si tak vybavuji dříve, tak třeba ty telefony za 1Kč se dávaly na smlouvu k paušálu. Nebo mi fakt jen dal výhodnou nabídku, když viděl, že se kroutím a že trošku vím, o čem mluví, tak tu svoji nabídku vylepšoval. Pak je ještě možnost mít internet přes optiku od Vodafone, ale ty veřejné nabídky, co jsem se díval, tak od toho Tmobile bych to měl lepší a levnější.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4386
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 5, 2024 13:40

A zase jedno pavprochovo IT divítko: Každý týden fpátek synchronizuju/zálohuju data na serveru (0,5TB/půlmilionu souborů) a prozatím vždy to trvalo ca 2 minuty (plus mínus pár sekund). Neska ale synchronizace proběhla 4x rychleji - za 30 sekund bylo po všem. Přitom v síti sme nic neupgradovali. Kura proč najednou (ne že by mi to vadilo) to běží výrazně rychleji?
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod apuka » pát dub 5, 2024 14:41

pavproch píše:synchronizuju/zálohuju data na serveru (0,5TB/půlmilionu souborů) a prozatím vždy to trvalo ca 2 minuty...Neska ale synchronizace proběhla 4x rychleji - za 30 sekund bylo po všem
Promin, je tam vhodne slovicko "zalohuji"?

Podle mne jedine dve vysvetleni jsou, ze
a) neco bezneho neprobehlo
b) zmenili jste vyrazne min souboru nez obvykle, i kdyz i ty 2 minuty ukazuji na rel. maly pocet.

Takze muzes zkontrolovat, jestli Tvi zamestnanci vubec neco dnes delali :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16597
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod pavproch » pát dub 5, 2024 14:44

Kontroluje to/porovnává to VŽDYCKY půlmilion souborů, neska taky tak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28318
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát dub 5, 2024 15:07

Porovnavaji se hashe souboru a prenaseji se jen ty zmenene. Jinak by to trvalo hodiny pokazde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod ntz » pát dub 5, 2024 15:20

ono to ve skutecnosti hashe neporovnava, jen metadata (aka `stat()') .. kdyby to porovnavalo fakt hashe, tak to musi vsechny soubory znovu precist a spocitat (md5, sha, etc ..) a to by pro pul tera a pet set souboru mohlo trvat i nekolik hodin a sezralo by to moc resources ...
ntz
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2072
Registrován: čtv pro 30, 2021 11:51

Re: Pokec o informatice a elektronice

Příspěvekod mike » pát dub 5, 2024 15:28

Tohle zalezi na konkretnim softwaru, na metadata se nekdy neda spolehnout. Neni nejmensi problem zmenit soubor bez jejich zmeny. Je ale pravda, ze spocitat hashe 0.5 TB by netrvalo dve minuty. Dovedu si ale predstavit, ze se pocitaji prubezne na pozadi. Podstatne ale je, ze se prenaseji jen zmenena data.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

PředchozíDalší

Zpět na Pokec