Armadni veci v outdooru

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Armadni veci v outdooru

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát pro 8, 2023 15:48

Odtrzeno odtud. mike

To je proto, že nemáš i vojenské batohy, jinak by si to v zahraničí nejspíš taky řešil. Ono to není jen o batohu, ale celkovém lookoutu. Běhat po Prokletejch horách na Balkáně v kompletu od Carinthie vz. 95, II.gen s batohem vz. 95, botami Lowa Z-8N a kudlu za opaskem asi není to nejlepší řešení. Podezření budí i blbá Gorka.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » pát pro 8, 2023 16:04

Tak mně to dává smysl, volit vybavení podle toho kam jedu.
Třeba v chudých odlehlých oblastech, v divočejších zemích,bych nerad měl na sobě oblečení a vybavení, kdy každý na dálku uvidí, že to nebylo levné. A ještě k tomu aby to mělo ty výrazné turistické barvy, jak se to teď nosí, že je člověka vidět přes hřebeny na kilometry... :roll:

To s tím vojenským oblečením a výbavou chápu. Lidi to všeobecně vnímají jinak. Múj dojem. Já už to i kvůli tomu nerad nosím.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát pro 8, 2023 16:32

Já víceméně také. Celé to umocnila válka na Ukrajině, kterou veřejnost vnímá úplně jinak, než zbylé konflikty v 21. stol. Řekněme proto, že je to blízko, ať použiju nějaký neutrální argument, který nebude budit vášně. V tu chvíli totiž automaticky pro většinovou společnost vypadáš jako dement, zelenej mozek.

Mě se ale spíš vždy líbilo to maskování, než že bych chtěl bejt soldát. Prostě lépe splyneš s přírodou. Nejsi jak pěst na oko - jako výletníci v elasťákách v kawasaki Green bundě apod. Mrzí mě, že jsem za to vyházel vyšší desítky tisíc (šel jsem po moderních materiálech, ne po bavlněnejch maskáčích a celtě z výprodeje v army shopu)
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » pát pro 8, 2023 17:08

Ano, člověk působí militantně a lidi si tě snáz zařadí mezi nějaké fanatiky, kteří si hrají na vojáky. A někteří lidi to nemají rádi cokoliv vojenského a může to "zavírat dveře", když tě lidi neznají.
Já to také nosil kvůli maskování, nemám rád, když jsem v přírodě nápadný. Ale i já postupem času sám od sebe už nechtěl chodit ve vojenském. Byl jsem na to zvyklý ještě z dob, když jsme chodili s partou po vandrech a na potlachy, tam se to tak nosilo. Tak teď aspoň kupuji turistické oblečení v nenápadných barvách, když to jde. Třeba batoh Gregory byl ale na výběr buď světle šedá (skoro bílá) nebo tmavě modrá. Tak aspoň, že ta tmavě modrá. Ta zase nějak výrazná není. Ta šedá by v přírodě svítila. A druhý batoh Gregory, tam byla z nevýrazných barev jen zelená, tak jsem vzal ten, i když už se zelené také vyhýbám, protože to také evokuje armádu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2023 18:08

Dromedaro píše:Tak mně to dává smysl, volit vybavení podle toho kam jedu.
Třeba v chudých odlehlých oblastech, v divočejších zemích,bych nerad měl na sobě oblečení a vybavení, kdy každý na dálku uvidí, že to nebylo levné. A ještě k tomu aby to mělo ty výrazné turistické barvy, jak se to teď nosí, že je člověka vidět přes hřebeny na kilometry... :roll:


To je zvláštní úvaha - které země tím myslíš (stačí nějaký příklad) ...?
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2023 18:11

EjdouuRotacak píše:To je proto, že nemáš i vojenské batohy, ...

to opravdu nemám, a nemám ani vojenské hadry, kdo byl na povinné "vojně" si tyhle věci většinou moc neoblíbil, spíše naopak, nicméně ve své OD výbavě mám dost zelené barvy ... :wink:
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát pro 8, 2023 18:23

2 Quido

třeba Luník IX, Chanov, některé části Balkánských zemí.... Slovensko (joke :mrgreen: )

Jinak já na vojně nebyl, protože skončila v roce 2005 a já maturoval v roce 2006. Z vyprávění vim, že vybavení pro ZVS bylo podružné, takže se vůbec nedivím, že na to máš blbý vzpomínky. Já to začal nakupovat až v letech 2017+ a to už byly všechno buď produkty pro profi armádu AČR, GB, NL, USA nebo hadry od Combat Systems, Carinthia apod. a tam se pohybuješ v částkách 5.000+ za vobyčejný gatě. Ty převlekové gtx také fungují "trochu" jinak, než staré Gen 1, 2010 z 3-lamina z výprodejů v army shopech (které mimochodem na pěší turistiku taky nefungovaly špatně - jen to nebylo na opravdu dlouhodobou výraznou zátěž - paropropustnost)
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » pát pro 8, 2023 19:06

Quido píše:To je zvláštní úvaha - které země tím myslíš (stačí nějaký příklad) ...?

Nevím, co je na tom zvláštního. Jestli se chceš zase hádat, tak nemám zájem.

Co tak čtu, tak to lidi řeší při cestách do Jižní Ameriky, Pákistánu, Balkán a tak podobně. Já bych to řešil taky a řeším to i když jedu kamkoliv na východ od nás, Slovenskem počínaje. Mám své zkušenosti. Prostě nechci zbytečně přitahovat pozornost, protože chodím sám.

EjdouuRotacak píše:Z vyprávění vim, že vybavení pro ZVS bylo podružné, takže se vůbec nedivím, že na to máš blbý vzpomínky

Tak ono logicky jde u armády o to, aby to bylo levné a šlo to snadno vyrobit/nahradit. Kvalitnější věci se dělají pro speciální jednotky. U širší armády se počítá s tím, že vojáci, hlavně záklaďáci, nebudou mít dlouhou životnost a s nimi i jejich vybavení.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2023 19:25

Dromedaro píše:Nevím, co je na tom zvláštního. Jestli se chceš zase hádat, tak nemám zájem.

ty seš předpojatý, to je hrůza... :lol:

Dromedaro píše:Co tak čtu, tak to lidi řeší při cestách do Jižní Ameriky, Pákistánu, Balkán a tak podobně. Já bych to řešil taky a řeším to i když jedu kamkoliv na východ od nás, Slovenskem počínaje. Mám své zkušenosti. Prostě nechci zbytečně přitahovat pozornost, protože chodím sám.

Aha, co tak čteš... tak to jo

No já byl v JA akorát v Patagonii, na Balkáně různě několikrát, v Pakistánu jsem nebyl, nicméně několik kamarádů ano; popravdě, já nemám tolik outdoor věcí, zejména na větší akce, abych si mohl vybírat, jestli vezmu to či ono, na VHT mám prakticky jednu výbavu, a to už trošku starší, na delší akce jako třeba do Patagonie taky, a na to beru to nejlepeší, na Balkánu nemám důvod se uskromňovat, prostě si jen dávám pozor a nejdu sám atp. Beru, to co mám, protože nechci kvůli nekvalitě nějak "trpět", případně někde zůstat viset.... Pokud někdo má několik alternativ téhož vybavení, tak prosím, ale můj případ to není.

Já si myslím, že hodně teoretizuješ, ale zkušenosti máš pramálo. Spíše jsou to tvá přání, než skutky., To není nic ve zlém, jen to tvé psaní tak vnímám...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod oodoow » pát pro 8, 2023 19:49

Dromedaro píše:Třeba v chudých odlehlých oblastech, v divočejších zemích,bych nerad měl na sobě oblečení a vybavení, kdy každý na dálku uvidí, že to nebylo levné. A ještě k tomu aby to mělo ty výrazné turistické barvy, jak se to teď nosí, že je člověka vidět přes hřebeny na kilometry... :roll:

Zrovna třeba v Nepálu a asi i jinde na východě je tolik fake produktů všech outdoorových značek, že nemáš absolutně šanci poznat, že má někdo na sobě originál drahé oblečení. Péřovku nebo spíš "péřovku" North Face tam má i poslední šerpa. 8)
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3096
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc
User is Online!

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2023 19:57

EjdouuRotacak píše:2 Quido

Jinak já na vojně nebyl, protože skončila v roce 2005 a já maturoval v roce 2006. Z vyprávění vim, že vybavení pro ZVS bylo podružné, takže se vůbec nedivím, že na to máš blbý vzpomínky. Já to začal nakupovat až v letech 2017+ a to už byly všechno buď produkty pro profi armádu AČR, GB, NL, USA nebo hadry od Combat Systems, Carinthia apod. a tam se pohybuješ v částkách 5.000+ za vobyčejný gatě. ....


Jasně, já na to mám spíše averzi, ale rozumím tomu, že to byl pravěk a teď je to někde jinde...
Ale v principu je to o hadrech i o batohu stejné - co mne má přesvědčit, abych bral vojenské hadry / batohy na turistiku, když je to určený pro válku? A notabene, když si pak musím dávat pozor, kam je vzít a kam ne...
:-s
Sry, už jsme zase OT
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod booze » pát pro 8, 2023 20:06

Vsak hodne vojaku v konfliktech vidis s outdoor vybavenim. Army vec musi byt v pripade vetsi potreby lehce vyrobitelna.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » pát pro 8, 2023 20:18

2 Quido

přesvědčit tě nemůže nic. Však to také není jediné řešení. Zejména doplňková výbava pro potřeby specifických čundrů a uznávám, že ne každej má potřebu kvůli (subjektivně) líbivému barevnému vzoru nakupovat komplet výbavu za desítky tisíc, aby byl na první dobrou rozlišitelný od (ať použiji místní příměru) ožralého santuse v jehličkáčích s alicí na zádech a čutorou uvolňující Ftaláty :mrgreen:

2 Booze

viz Dromedaro, záleží o jakou výbavu a pro jaké jednotky určení je řeč. Něco jiného má ve výbavě blátošlap z Bulharska, něco jiného speciál západní provinience (a že to lze s cca 5-8 letym zpožděním za adekvátní poplatek nakoupit na zahraničních e-shopech vcelku běžně, občas i tu v ČR, je to jen penězích)

Já to nosim rád, protože ta výbava nešustí, když se nepohybuješ, tak si proti vhodnému pozadí od cca 50m vejš prakticky neviditelný. Krytí v IR spektru je silně diskutabilní.....snad jen při modelové situaci, kdy tě bude naháňet nadrženej brigádník "Lesů ČR/SK/AUS" s dronem a ty spíš ve žďáráku od Carinthie s krytím v IR spektru....tak si holt vyhoní nad bandou, co šla do 1. zóny NP nebo CHKO s celtama a stanem.
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod booze » pát pro 8, 2023 21:20

Zdarak x Carinthia x IR nefunguje nove verze IR rozeznavaji rozdil 0.01°C.
Zdarak je kus silne latky a i kdyz budes ve spacaku tak vyzarujes.
Co funguje je sklo a latka nasakla vodou nad tebou. Takze kdyz bude prset, tak ti opecburti s bavlnenyma celtama vyhraji.
Uživatelský avatar
booze
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8315
Registrován: ned pro 14, 2014 12:56

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » pát pro 8, 2023 22:54

@EjdouuRotacak
Kdysi, kdyz jsem s cundry zacinal, vlastne jeste predtim, v turistaku, bylo IN mit vsecko, pokud mozno, vojenske, ale to byla z nouze cnost, protoze vlastne moc alternativ nebylo... malokdo dneska umi zabalit USArnu (do ktere se ostatne ani moc nevejde) tak, aby si vystacil s obsahem na nekolik dni... ale to uz je fakt jen nostalgie po praveku;
Dnes, pokud jde nekdo lovit (a to i beze zbrani) pak ma maskovani / nenapadnost svuj vyznam, nicmene pro turistu, zejmena na VHT, je lepsi byt viden, nez neviden, takze to IMO neni vec ani tak mody ci nejakeho rozmaru, ale predevsim je to ucel...
Neprovadim zadnou diverzni a utajenou cinnost, tak nepotrebuju byt maskovan, ci dokonce byt neviditelny vsemi systemy - hrani na vojaky jsem zanechal - naopak, chci byt viden co nejlepe a co nejdrive, pokud se mi fakt neco stane a dostanu se do nouze..
A popravde, jasne barvy mam jen na SS bunde Rab, na HS a na lyzarske bunde, ostatni jsou spise zelene ci khaki odstiny, nebo cerne ci sede, a to z toho duvodu, ze na nich neni hnedle videt znecisteni, aniz by bylo mym zamerem byt skryty, podobat se armade anebo lovcum...
U batohu je to podobne... tady by dalsim tematem mmohl byt molle system - to je fenomen armadnich zavazdel, vyuzivany i lovci, ale jinak v "civilu" to moc vyznam nema - pokud ano, nevim jaky...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Dromedaro » sob pro 9, 2023 4:15

Viditelnost v případě nouze řeším, že mám pro případ nouze žlutou reflexní vestu ("nic" to neváží) nebo lze mít barevně výraznou pláštěnku na batoh.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod milarepa » sob pro 9, 2023 9:07

to hraní si na vojáky v outdooru je podle mě způsobeno především absencí vojny u mladé generace, tak si tím chlapci něco kompenzují, lepší a užitečnější volbou by určitě bylo se zapsat do aktivních záloh naší armády, ale to už je každého věc jak se k tomu postaví, ale vždycky je lepší být více užitečný než se jen tak bezcílně plácat..............

jelikož jsem v armádě byl déle než jsem chtěl :-), tak fakt nemám potřebu na sebe oblékat nic vojenského a hrát si tam na "vojáčka", tohle už fakt ne

Pro ty, kteří by chtěli mít odolné a plně funkční vybavení do přírody nevojenského charakteru, tak je tady Buffalo system, své výrobky koncipují na ty nejhnusnější britské podmínky (chlad, vlhko, vítr) a vyrábějí si je stále ještě v rodném Sheffieldu. Není to nic pro gramaře, váha tam není ten úplně hlavní parametr, ale ty věci jsou v podstatě dokonalé, nic lepšího jsem na sobě v tomto směru neměl, pro ty, kdo chodí do outdooru si to užít, a nějak tam u toho třeba i splynout s prostředím je to skvělá volba

https://www.buffalosystems.co.uk/products/?gender=mens&activity&insulation&system
milarepa
účastník
účastník
 
Příspěvky: 831
Registrován: stř pro 30, 2020 22:01

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod DrZkaza » sob pro 9, 2023 9:20

Jestli ve finále nebude nejlepší oblečení do přírody červené. Pro lidi budete vidět a zvěř vás prý uvidí stejně jako v zelené.

Z výše uvedeného důvodu se vyrábějí oranžové maskáče. Pro neviditelnost před zvěří jde hlavně o rozbití siluety člověka.
DrZkaza
nováček
nováček
 
Příspěvky: 118
Registrován: úte říj 20, 2009 15:02

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » sob pro 9, 2023 19:37

Fakt je to dost OT...
S těmi barvami to není tak univerzální a jednoznačné, ale pravda je, že odstíny červené zvěř neruší, zejména ji vidí špatně vysoká, z hmyzu třeba včely; naopak ptáci a mnohé ryby vidí barevně velmi dobře. Většina šelem, především psovité, nerozlišují červené a zelené odstíny od sebe, jinak ale barevně vidí, jen v trochu méně sytém spektru; ostatně většina savců, kromě primátů, má tzv. dichromatické vidění, nejčastěji rozlišují modrou a žlutou barvu, ostatní barvy v zelených či červených odstínech jim splývají v jedno - u lidí by se to označovalo za barvoslepost.

Takže zvěř červenou či oranžovou barvou moc nerušíme, resp. jim nepřijde odlišitelná od zelené, naopak, modré a žluté oděvy zřetelně rozeznají... Čili mylný dojem, že červenou bundou v lese jsme příliš nápadní pro zvěř, je mýtus, na rozdíl od žluté, či jasně modré bundy...
Oranžové vesty a oranžovo-černé, či oranžovo-zelené maskáče nosí občas lovci, aby je bylo vidět ostatními lovci, ale zvěři to nijak nápadné nepřipadne, nicméně, pro další lovce jste dobře rozeznatelní a tedy relativně v bezpečí...
Naposledy upravil Quido dne ned pro 10, 2023 13:32, celkově upraveno 2
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod EjdouuRotacak » ned pro 10, 2023 11:24

booze píše:Zdarak x Carinthia x IR nefunguje nove verze IR rozeznavaji rozdil 0.01°C.
Zdarak je kus silne latky a i kdyz budes ve spacaku tak vyzarujes.
Co funguje je sklo a latka nasakla vodou nad tebou. Takze kdyz bude prset, tak ti opecburti s bavlnenyma celtama vyhraji.


Jsme hodně OT. Teď jsem zkoušel hledat na YT, ale nenašel jsem. Pár let zpět jsem na nějakém serveru viděl srovnávací video různých typů celt (armádních, civilních, s IR zátěrem/bez zátěru atd.) žďáráku pro NL specky (to co mám já), stany, hliníkové folie, provizorní přístřešky z větví a já nevim co ještě. Mělo to snad hodinu. Pozorovatel by se musel na delší dobu zaměřit na konkrétní prostor, jinak je vysoká pravděpodobnost, že spící/ukrytou osobu v přehledovém režimu nezachytí. IR zátěr fungoval, spíš záleželo na konkrétním výběru barev a struktuře maskování vůči pozadí. Ty materiály pravděpodobně plní svojí funkci i v dnešní době, co tak čtu a koukám na videa na serverech s aktuální válečnou tématikou.
Konec OT
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod Quido » ned pro 10, 2023 13:34

OK, ale nenapadá mne jediný důvod, proč, když neválčím, bych měl být neviditělný pro IR, pro drony atp. :-s
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod mike » ned pro 10, 2023 19:20

Odtrhnul jsem to do separatniho vlakna, at furt nemusite resit OT. Navic si myslim, ze takova diskuse v dnesnich podminkach smysl ma. Tj. jestli je rozumne vypadat vojensky jak u nas, tak v zahranici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49371
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Dromedaro » ned pro 10, 2023 19:58

Quido píše:OK, ale nenapadá mne jediný důvod, proč, když neválčím, bych měl být neviditělný pro IR, pro drony atp. :-s

Vždyť to tady už psal, že nechce být viditelný pro strážce parku a jejich drony...
Jinak těmi drony s termovizí se kontroluje i zákaz rozdělávání ohňů na jiných než povolených místech nebo v případě velkého sucha, kdy je ten zákaz plošný.

Jinak si vybavuji tento případ:
Táborníci, které vyhmátl dron v Brdech, dostali pokutu
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Quido » ned pro 10, 2023 22:59

OK, měl jsem tedy být přesnější a napsat "když neválčím a nepáchám nepravosti...", :wink:
jinak fakt netuším, proč bych měl být nějak nenápadný, skrytý a řešit mimikry
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Mawenzi » pon pro 11, 2023 5:29

ono jestli to s tou vojenskou vybavou nebude tak trochu i zvykem, ze za mlada se nedalo sehnat nic jine, nez vojenske + kdekdo zacinal jezdit s trampy, tak prirozene prevzal navyky.

a pak se to lidem proste libi, i treba esteticky.

kdyz clovek zacina a 10-30 let jezdi v zelenym, casto mu prijde prirozeny v tom pokracovat, i kdyz dneska jsou jiny moznosti. a taky je tam porad vec ceny. kalhoty z armace za 300 vetsinou vydrzi vyrazne dyl, nez nejaky kilimanjaro za 600... budou odolnejsi na protrzeni a tak. sice tezka nasakava bavlna, ale tak chlap, co dost topi a vysusi si to si ani nevsimne...

ejdourotacak
proc je ti lito, ze si za to dal tolik penez? nechces to pouzivat? nebo to nei tak dobre?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Dromedaro » pon pro 11, 2023 6:10

Ano, je to i tom zvyku. Já to tak měl, že jsme prostě za mlada chodili v maskáčích a s věcmi z vojenského výprodeje. Ten jsme navíc měli za dědinou, kde byl v jednom areálu výprodej vojenské techniky a vybavení. Tam jsme nakupovali za pár korun. Což jak píšeš, byla další věc, že to bylo levné a odolné. Já mám některé věci dodnes včetně oblečení.

Ono je to ale i o stylu. Dříve jsem chodil jinak. To byly čundry, kdy se přes den šlo a večer se dělal táborák, opékalo se a pilo. To si nedovedu představit s těmi moderními UL věcmi. Zase v tom vojenským vybavení, se blbě ládují kilometry, protože je to těžký. Alespoň mně. Ale nějak mi to časem přišlo už divný v tom chodit, tak jsem si začal pořizovat civilní věci. Ona se i doba posunula. Dříve tak chodilo více lidí a normálně člověk potkával další lidi v maskáčích atd. Dneska už je to spíš jen výjimka a u starších lidí to spíše člověk vidí.

K té líbivosti. Já se vždy těšil na podzim, protože jsem pak nosil švýcarské maskáče, ty mě bavily a v podzimním lese to fakt dobře splývalo:
BUNDA ORIG. ŠVÝCARSKÁ ARMÁDA
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4332
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon pro 11, 2023 9:32

2 Mawenzi

Však jsem to psal v předešlých příspěvcích. Nebyl jsem na ZVS, ta skončila v roce 2005 a já maturoval v roce 2006, takže nemám osobní zkušenost s produkty té doby. Začal jsem to nakupovat až po roce 2017 a to už všechno byly/jsou produkty pro profi armády světa a těm, kromě o něco vyšší váhy, nemám (co do praktičnosti) vytknout.

Oblečení už není čistě z bavlny, ale ze směsí bavlny a jiných materiálů. Nemá to membránu, takže to oblečení velmi dobře dýchá a nepotím se. Nešustí (tohle je subjektivní, ale vadí mě "šusťáky") No, a když začne pršet, nebo se nějak výrazně zvedne vítr, tak vytáhnu GTX převlek (buď hardshell od Carinthia vz. 95, poměrně těžký, odolný s váhou kalhoty+bunda kolem cca 1600g, nebo britský MTP "lighweight" GTX převlek (ten má v kompletu kalhoty+bunda tak 1000g). Má to rozepínání po celé délce nohavic, tak se to obléká docela komfortně. Civilní obdoby taky něco váží, byť méně. V tomhle se ale v noci lépe připravuje dříví, sedí u ohně apod....všechno jsou to nehořlavé materiály.

Ještě k příspěvku od Booze a moderním termovizím. To se týká ale větších dronů, armádních, které mají nosnost v řádech kg - desítek kg na sledovací aparaturu. A i v tomhle případě musí jít operátor víceméně najisto, propátrávat konkrétní prostor - remízek mezi polema apod., protože objevit pod hustým lesním porostem skrytou, nehýbající se osobu, která je navíc oblečena v originál armádním oblečení s IR zátěrem je trochu oříšek i v dnešní době. A to se bavíme o dronech s rozpětím křídel 4m+. Civilista s nějakým DJI Mini s civilní termo kamerou je proti spící/nehýbající se osobě, která leží pod Tarpem s IR zátěrem/Army BIVI a na tom tarpu je ještě 3D maskovací síť (+-1,5Kg), která je chemicky ošetřena pro další potlačení IR vyzařování, zcela bez šance.

Větší problém je být v pohybu a přesto zůstat nespatřen. To už jedině v kombinaci s krémy na kůži, které potlačují iR, oblek s iR + Ghilie s 3D maskováním na rozrušení iR a dotčený prostor projít s ohledem na aktuální klimatickou situaci - ideálně v dešti, mlze, nebo za soumraku/rozbřesku, kdy na krátkou dobu civilní i některé armádní termovize mají sníženou účinnost. To jsem samozřejmě nikdy nezkoušel a ani žádné ghilie nemám. Ten iR zátěr beru jako milý bonus, rozhodně na tom nestavím svojí výbavu.

Jak vidíme ve válce Arménie x Azerbajdžán, Rusko x Ukrajina, Izrael x Hamas - malé drony se staly obrovským problémem. Jsou dostatečně levné na to, aby efektivně sledovali (ve válkách zabíjeli) jednotlivce.

EDIT:
a vlastně jsem zapomněl napsat, proč to tedy už moc nenosím - ale i to jsem už napsal v předešlých příspěvcích. Je to kvůli současné globální situaci. Dřív mi to přišlo líbivé vzorem, člověk splyne s přírodou. V dnešní napjaté době to ale evokuje zbytečný militarismus a já ačkoli jsem duší čech/patriot, nesouzním s určitými diplomatickými kroky světových mocností (západních i východních) a nechci nadále oblékat vzor, který odkazuje na války. To tak nějak šlo, když jsme vyváželi demokracii do zemí, kde o to nestáli a stovky tisíc mrtvých a miliony uprchlíků byly většinové společnosti (dnes kovaným humanistům) zcela u zadnice. :mrgreen:
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod Quido » pon pro 11, 2023 11:30

Mawenzi píše:ono jestli to s tou vojenskou vybavou nebude tak trochu i zvykem, ze za mlada se nedalo sehnat nic jine, nez vojenske + kdekdo zacinal jezdit s trampy, tak prirozene prevzal navyky.

a pak se to lidem proste libi, i treba esteticky.

Je to možné... oboje


Mawenzi píše:kdyz clovek zacina a 10-30 let jezdi v zelenym, casto mu prijde prirozeny v tom pokracovat,

Aha... mně to tak nepřijde - jak jsem psal - já po vojně spíše naopak;
ono taky, mít věci či oblečení zelené, neznamená mít vojnské (typicky ten molle system)

EjdouuRotacak píše:EDIT:
a vlastně jsem zapomněl napsat, proč to tedy už moc nenosím - ale i to jsem už napsal v předešlých příspěvcích. Je to kvůli současné globální situaci. Dřív mi to přišlo líbivé vzorem, člověk splyne s přírodou. V dnešní napjaté době to ale evokuje zbytečný militarismus a já ačkoli jsem duší čech/patriot, nesouzním s určitými diplomatickými kroky světových mocností (západních i východních) a nechci nadále oblékat vzor, který odkazuje na války. To tak nějak šlo, když jsme vyváželi demokracii do zemí, kde o to nestáli a stovky tisíc mrtvých a miliony uprchlíků byly většinové společnosti (dnes kovaným humanistům) zcela u zadnice. :mrgreen:

Nic ve zlém, ale tohle bych ti doporučoval vymazat...
Nikdy neříkej, že něco nejde. Vždycky se najde nějakej blbec, který neví, že to nejde, a udělá to...
Uživatelský avatar
Quido
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3766
Registrován: čtv říj 10, 2013 10:46
Bydliště: tož bývam totkaj pod kotárami a čučím na Lysů...

Re: Nový batoh - 50 - 75l

Příspěvekod apuka » pon pro 11, 2023 11:52

Dromedaro píše:Viditelnost v případě nouze řeším, že mám pro případ nouze žlutou reflexní vestu ("nic" to neváží) nebo lze mít barevně výraznou pláštěnku na batoh.
Jen takovy "technicky" dotaz: Jak budes resit vytazeni z batohu a obleceni reflexni vesty az nekde na stezce ve skalach nebo strani (napr. po vykacenem kurovcem ponicenem lese - to byva plno nastrah pro pesi a pestre barvy, aby se lezici clovek "ztratil") az podklouznes, skutalis se nekde a "po ceste" si v lepsim polames hnaty a nebudes moci nima pohnout, v horsim si bouchnes hlavou o zem/o sutr/o kmen a zustanes tam pul dne v bezvedomi?

Schvalne jsem uvedl i tu stran, aby to bylo misto, ktere je na mnoha mistech u nas a ne ve VHT. Tam to mas jeste horsi.

(Ze to neni jen vymysl, uz jsem psal i tady - chlapek uklouzl tesne pod vrcholem Lyse na nejpouzivanejsi cervene znacce od Ostravice. Tj. stezka po ktere prakticky kazdy den prochazi stovky lidi, za hezkeho pocasi obcas i tisicovky. Ta stezka je siroka, ale vede v hodne strme strani se stromama a obcas nejakym podrostem. Chlap po uklouznuti prepadl pres okraj. skutalel se nejakych 10 metru a zustal lezet v bezvedomi. Lezel tam tak asi pul dne, potom se probral a vydrapal se na stezku, tak se zachranil.
Cely pulden si nikdo z tech stovek lidi nevsim, ze je od nich 10 m nekdo zraneny, nehybny... Proste ve svem obleceni nebyl nijak vyrazne videt - a to nebyly zadne extra spatne podminky.)


To jen pisu proto, ze ty armadni maskovaci veci jsou sice fajn na "zapadnuti a neruseni" - ale v pripade problemu mohou zpusobit obrovske problemy. A naopak, kdyz nekdo chodi v kriklavych modernich outdoorovych vecech, tak rozhodne nezapadne (no, mozna mezi papousky v brazilskem pralese) - zato mu ty veci mohou lehce zachranit zivot. Zachranari by mohli o tom hodne mluvit.

Takze ta volba "byt nenapadny" vs. "byt napadny" neni jenom o zapadnuti do terenu/prirodu ale i o bezpeci v pripade problemu.

Jinak u nasi generace opravdu vetsinou plati:
milarepa píše:jelikož jsem v armádě byl déle než jsem chtěl :-), tak fakt nemám potřebu na sebe oblékat nic vojenského a hrát si tam na "vojáčka", tohle už fakt ne
...a kdyz si vzpomenu na to, jak me milovali moji spolunocleznici z asi padesatiluzkoveho pokoje naseho kasarenskeho "hotelu" na letim mesicnim vojenskem "praktickem kurzu" v Mikulove, kdyz jsem se vratil v tech svych (jedinych, bez jakekoliv moznosti prani!!!) bavlnenych maskacech po celodennim cisteni prasecich chlivku v kasarnach, tak mi uz jen tato zkusenost docela staci na cely zivot, aby me zadne maskace oblect ani nenapadlo :-D. Jeste pro neznale - v noci musely byt maskace vedle postele pripravene na okamzite obleceni v pripade poplachu, tj. zaden uzavreni do igelitky (ty vlastne tehdy jeste ani moc nebyly) a skrine...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Armadni veci v outdooru

Příspěvekod EjdouuRotacak » pon pro 11, 2023 11:53

2 Quido

To by bylo v tuto chvíli už nevhodné. Navíc, když to takto cituješ :mrgreen: Co jsem napsal, to jsem napsal. Ať si to každý přebere po svém. Netřeba vztahovat na jednotlivce, nebo někoho zde na Outdoor foru. Domnívám se, že stále žiji v demokratické zemi a pokud nepíši něco vyloženě společensky závadného, tak by to měl čtenář zvládnout bez epileptického záchvatu. Já jsem taky v pohodě s jediným světonázorem a politickejma agitkama v diskuzích na iDnes, který šíří massmedia a část občanů ČR.

2 Apuka

máš pravdu, nijak nerozporuji. Je to o indiviuálním přístupu ke konkrétní trase. "Nepůjdu v lednu sám na Malou fatru na skialpech ve White Camo převleku, s bílou white camo pláštěnkou na krosně, bílejma rukavicema a bílou kuklou".
Stejně jako si v létě netroufnu obléct Letní Camo s Alpským vzorem někde v obtížném terénu, kde hrozí riziko pádu. Na druhou stranu, pokud se vyloženě nepohybuješ nad prudkými převisy a na ferratách, tak je to asi vcelku jedno. To už musíš bejt jó ňouma, který nedodržuje zásady nebo Nezvratný osud. Jinak, pokud zůstaneš při vědomí/nabydeš vědomí a zůstane ti určitá hybnost, tak není problém vytáhnout "emergency orange". Většina téhle výbavy je z druhé strany právě v "emergency orange". Zatím jsem v obtížném terénu nikdy nebyl sám - záměrně. Vždy chodíme alespoň ve 3 osobách.
Naposledy upravil EjdouuRotacak dne pon pro 11, 2023 12:08, celkově upraveno 1
EjdouuRotacak
účastník
účastník
 
Příspěvky: 213
Registrován: ned lis 20, 2022 13:51

Další

Zpět na Pokec