Stížnost

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř říj 2, 2019 14:50

@apuka: ked chce niekto 1000 euro za ubytko a neberie karty, tak je to dement
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř říj 2, 2019 17:18

grco píše:No a jak by bolo vsetko jednoduchsie, keby ste neboli taki zaostali a konecne presli na euro, ako kazda rozumna vyspela krajina

A proc jsi teda v te vyspele krajine nezustal a cpes se mezi nas zaostale? :twisted: Vis kam si muzes Euro strcit? Idealne v drobnych, at si to zapamatujes :twisted: Nebyt CNB a jejich stupidnich zasahu, tak uz mohlo byt za 20 Kc :?

grco píše:ked chce niekto 1000 euro za ubytko a neberie karty, tak je to dement

Byls vubec nekdy v Rakousku? ;-) Ctyrclenna rodina v rozumnem penzionu na nejakych 100+ Euro denne vyjit muze, takze tyden a neco a jsi na te tisicovce. Karty tam opravdu nejsou samozrejme a kdyz mas stesti, tak narazis i na "zehlicku". Vesnice v horach je proste neco jineho nez vesnice v zatacce pred Vidni ;-)

Karty neberou vsude ani v Italii, narazil jsem na to i v 3* hotelu, kde chteli tusim 70 Euro za noc.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř říj 2, 2019 18:18

mike píše:Nebyt CNB a jejich stupidnich zasahu, tak uz mohlo byt za 20 Kc :?

Samozrejme! A keby len 20kc, za 1kc by bolo, lebo CR je naj! Preto som tu!

mike píše:Byls vubec nekdy v Rakousku? ;-) Ctyrclenna rodina v rozumnem penzionu na nejakych 100+ Euro denne vyjit muze, takze tyden a neco a jsi na te tisicovce. Karty tam opravdu nejsou samozrejme a kdyz mas stesti, tak narazis i na "zehlicku". Vesnice v horach je proste neco jineho nez vesnice v zatacce pred Vidni ;-)

Karty neberou vsude ani v Italii, narazil jsem na to i v 3* hotelu, kde chteli tusim 70 Euro za noc.


Ne nebyl. Preco by som tam chodil? Najlepsie je predsa v CR bez eura!

#-o
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř říj 2, 2019 18:21

:D ty sis zase pichnul estrogen? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř říj 2, 2019 18:25

Na teba uz fakt nema zmysel ani reagovat...

Ked ma niekto iny nazor ako ty, tak je zena, dela diskusni fauly, kdezto ty pises len ciste fakty, ktorym ale bohuzial veris asi len ty sam.

Gratulujem, si lepsi jak apuka :prayer:
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř říj 2, 2019 18:32

Jak se do lesa vola... akce a reakce ;-) Jiny nazor, nez ja, tu ma spousta lidi, viz treba FrantaKrajta v zelenem vlakne a moje reakce vypadaji uplne jinak. Proc asi? Nejde o nazor, ale o zpusob diskuse a fakt si myslis, ze to, co posledni dobou predvadis, je diskuse? Mame takove pekne prislovi: nenadavej na zrcadlo, kdyz mas krivou hubu ;-)

Spravne, apuka by k vyjadreni toho sameho potreboval pul stranky :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » stř říj 2, 2019 18:43

Posledna reakcia:

1. Uvedomujes si, ze SK prijalo euro az v 2009, takze v dobe, ked som ja uz niekolko rokov v CR zil? A bol velky predpoklad, ze CR euro prijme tiez, lebo sa k tomu zaviazala pri vstupe do EU? Kto mal tusit, ze priblble buduce vlady to nezvladnu? Je mnoho faktorov preco zijem v CR, ale to, ze tu je stale ceska koruna nie je jeden z nich.

2. To ze by bolo euro za 20kc si si vycucal z prstu, hlavne ze druhych za take hlasky vzdy kritizujes. Kde mas zdroj?

3. To, ze si nasiel nejaky hotel, kde neberu karty je tvoj problem, neznamena to ale, ze to v dnesnej dobe nie je demencia cista z ich strany, a ze clovek nema inu moznost. Nebudem podporovat predpotopne systemy, alebo zlodejov, co si to chcu uliat na daniach, alebo aky k tomu este maju dovod. Cestujem po svete vsade, a vsade som platil ubytko kartou. Dokonca aj v gruzinsku, kde este stale ziju v stredoveku...

4. Kedy sa u teba stalo zvykom skoro v kazdom prispevku tu druhu stranu, s ktorou sa bavis, zosmesnovat? Napriklad moju osobu stale "zenskostou"?

5. "Vesnice v horach je proste neco jineho nez vesnice v zatacce pred Vidni ;-)", ciste povysovanie sa z tvojej strany.

Kolko si uz spravil diskusnich faulu?
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » stř říj 2, 2019 18:59

No vidis, na tohle uz se reagovat da.

grco píše:1. Uvedomujes si, ze SK prijalo euro az v 2009, takze v dobe, ked som ja uz niekolko rokov v CR zil? A bol velky predpoklad, ze CR euro prijme tiez, lebo sa k tomu zaviazala pri vstupe do EU? Kto mal tusit, ze priblble buduce vlady to nezvladnu?

Treba ja jsem to nejen tusil, ale predpokladal jako skoro dane. A predpokladam to i nadale. Nebyl jsem zdaleka sam, spis bych rekl, ze to tak videla vetsina lidi (aspon tech, co znam).

grco píše:2. To ze by bolo euro za 20kc si si vycucal z prstu, hlavne ze druhych za take hlasky vzdy kritizujes. Kde mas zdroj?

Zdroj pro odhad? Euro bylo uz pod 23, nez do toho zacala CNB vrtat a vyhnala cenu nad 27. Tj. da se vzit graf a extrapolovat vyvoj predtim, nez to rozbili.

grco píše:3. To, ze si nasiel nejaky hotel, kde neberu karty je tvoj problem, neznamena to ale, ze to v dnesnej dobe nie je demencia cista z ich strany, a ze clovek nema inu moznost.

To je ovsem ciste tvuj nazor. Ja jsem jen popisoval realitu, jaka je. A ne, nejde zdaleka o jediny pripad. Samozrejme zalezi na tom, kam cestujes, ve mestech a turistickych centrech to obvykle funguje, ale ja vetsinou sejdu na konci akce do nejake male vesnicky. A ne, fakt je nepovazuju za dementy, byvaji to fajn lidi.

grco píše:4. Kedy sa u teba stalo zvykom skoro v kazdom prispevku tu druhu stranu, s ktorou sa bavis, zosmesnovat? Napriklad moju osobu stale "zenskostou"?

Nejpis v dobe, kdy jsi zacal takhle strasne prehanet a generalizovat :twisted: Neni to napriklad, ale jde prave o tvou osobu. Protoze si to zaslouzis :twisted:

grco píše:5. "Vesnice v horach je proste neco jineho nez vesnice v zatacce pred Vidni ;-)", ciste povysovanie sa z tvojej strany.

Bezny vtip ;-)

grco píše:Kolko si uz spravil diskusnich faulu?

Nevim, muzes je spocitat ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod apuka » stř říj 2, 2019 23:07

grco píše:ked chce niekto 1000 euro za ubytko a neberie karty, tak je to dement
Teda promin, ale kdybys mel na sve (bezne zemedelsky obhospodarovane/vyuzivane) usedlosti malou cast vyhrazenou jako apartman, kde jednou za cas nekoho ubytujes, tak budes premyslet, jestli si mas sehnat ctecku karet nebo ne. Hlavne, kdyz jsi 60+ lety manzelsky par, ktery s pocitacem to neumi.
1000 EUR neni moc - ceny sly v A posledne roky hrozne nahoru, ted uz sehnat apartman za 60-70 EUR/noc v nekterych mistech neni vubec jednoduche. A kdyz pujdes na 15 noci (dva tydny) a zaplatis zaverecny uklid, dostavas se k tem 1000 EUR.
grco píše:ze si nasiel nejaky hotel, kde neberu karty je tvoj problem, neznamena to ale, ze to v dnesnej dobe nie je demencia cista z ich strany, a ze clovek nema inu moznost. Nebudem podporovat predpotopne systemy, alebo zlodejov, co si to chcu uliat na daniach, alebo aky k tomu este maju dovod.
Vubec to neni z jejich strany demence, ale cista prakticnost - jen maji na to trochu jiny pohled nez Ty se svy pretechnizovanym modernym pohledem na svet.
Mohu Ti s cistym svedomym tvrdit, ze jsou mista (mesta i vesnice) v A (ale to same i v Bavorsku a CH, jinde to neznam), kde je u malych penzionu (s 1-2.ma apartmany/pokojema), kde je to pouhy maly vedlejsi prijem a prace pro domacich pomer beroucich a neberoucich kartu vyrovnany, nekde dokonce s prevahou neberoucich.
Ano, mas moznost vyberu a tam nejit a avolit si takove ubytovani, kde karty berou - pokud najdes.

A taky Te mohu ubezpecit, ze kazde ubytovani, kde jsem dotedka v A byl a musel jsem platit hotove mi dalo vyplnit prihlaseni k ubytovani a dalo hostovskou kartu (posledni stranka prihlaseni), coz je jejich povinnost (a mimochodem, policiste by ji od Tebe mohli kdykoliv pozadovat :wink:). To se odevzdava do mistnich turistickych center a na policii, je cislovane a ciselne rady evidovane na ubytko. Takze pravdepodobnost obchazeni placeni dani a pod, co naznacujes je obtizna. A nemyslim si, ze kdyz platis kartou, bude ta pravdepodobnost mensi :wink:.
To "alebo aky k tomu este maju dovod" se da vysvetlit mnohem jednoduseji: krome neduvery i ekonomicky, protoze to placeni neni zdarma a i terminaly neco stoji. No a taky z ucty k penezum - proc si myslis, ze v A je silny tlak, aby dali do ustavy povinnost zachovani moznosti plateb hotovosti?

Jo, jeste rekni, jak bys chtel vyresit platbu kartou napr. na chate, ktera je mimo mobilni signal, nema Wifi. Pri kazde platbe za polevku a pivo bys pozadal zakaznika, aby s Tebou vyslapal dve hodky tezkym terenem na ten nejblizsi kopec, kde obcas chytis signal pro spojeni se s bankou :lol: ?
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » čtv říj 3, 2019 0:30

apuka píše:... kdybys mel na sve (bezne zemedelsky obhospodarovane/vyuzivane) usedlosti malou cast vyhrazenou jako apartman, kde jednou za cas nekoho ubytujes, tak budes premyslet, jestli si mas sehnat ctecku karet nebo ne.

Nebudes premyslet. Ani te takova blbost nenapadne ;-)

Ja jsem teda myslel normalni penziony, ktere to maji jako hlavni cinnost, tohle je Ferienwohnung a tam by mne ani nenapadlo kartou platit. V rakouskych horach naprosto bezny zpusob privydelku, klidne to tak muze mit pulka vesnice. Fungovalo to davno pred AirBnb a tradice zustava zachovana se vsim vsudy. Taky maji jinou klientelu, nez mestske frikuliny, co by nechapali, proc se neda platit kartou. Mozna to nekteri progresivnejsi zavedli, ale pochybuju, ze by to byla vyznamna cast.

apuka píše:A taky Te mohu ubezpecit, ze kazde ubytovani, kde jsem dotedka v A byl a musel jsem platit hotove mi dalo vyplnit prihlaseni k ubytovani a dalo hostovskou kartu (posledni stranka prihlaseni), coz je jejich povinnost (a mimochodem, policiste by ji od Tebe mohli kdykoliv pozadovat :wink:). To se odevzdava do mistnich turistickych center a na policii, je cislovane a ciselne rady evidovane na ubytko. Takze pravdepodobnost obchazeni placeni dani a pod, co naznacujes je obtizna.

Asi tak, proto si myslim, ze grco vubec nevi, o cem je rec. Oni to snad maji hlavne kvuli mistni dani a pry se sousedi navzajem sledujou, takze si nikdo netroufne hosta zamlcet, pokud by je to vubec napadlo. Klasicke vesnice, kde se vsichni znaji a kdyz se s nekym bavim, tak se casto pta, u koho bydlim. Ona je to dost otrava s vyplnovanim, kdyz je tam clovek jen na jednu noc, ale vzdycky na tom trvali.

Ty si ale zas neodpustis sve straseni, co? ;-) Kartu zasadne odkladam do supliku a policajta jsem v horach jeste nepotkal. Fakt ani jednou za 20+ let, co tam jezdim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » čtv říj 3, 2019 7:37

apuka píše:Jo, jeste rekni, jak bys chtel vyresit platbu kartou napr. na chate, ktera je mimo mobilni signal, nema Wifi. Pri kazde platbe za polevku a pivo bys pozadal zakaznika, aby s Tebou vyslapal dve hodky tezkym terenem na ten nejblizsi kopec, kde obcas chytis signal pro spojeni se s bankou :lol: ?


Tam platis 1000 euro? OK, omlouvam se, nevedel som, ze zostavas s celou rodinou na horskych chatach bez signalu 15 dni...

Ocividne volime ine typy ubytovani, ja som tento problem nikdy nemusel riesit, a to nepatrim medzi "setrilkov". Ale 1000 euro v hotovosti som fakt nikdy nemal potrebu platit.

Inak samozrejme poplatok za terminal/platbu kartou si mozes previest do ceny za ubytko, ked niekto nie je zgrlos, co setri kazdy eurocent, tak si kludne za pohodlie platby kartou priplati a nepojde vedla k sousedovi, ktory ma ubytko o 1 euro lacnejsie, ale neberie karty.

Ale to som mozno len ja tak vychovany...
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod apuka » čtv říj 3, 2019 7:42

mike píše:Ty si ale zas neodpustis sve straseni, co? ;-) Kartu zasadne odkladam do supliku a policajta jsem v horach jeste nepotkal.
Jo, kvuli grcovi jsem si to nemohl odpustit. Jsem si jednou precetl, co je tam napsane, tak to ted vim. Ale taky kartu nenosim a nikdy ode mne nechteli - ale pokud by chteli, tak maji pravo ji vyzadovat, asi spise kvuli tomu placeni mistni dane (ubytovani nacerno) nez kvuli Tobe.
A ja policajta na tech horach potkal - ale ceskeho, jako turistu na dovolene :wink:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stížnost

Příspěvekod apuka » čtv říj 3, 2019 7:51

grco píše:Tam platis 1000 euro?
Ty jsi fakt vul... Ne, ja neplatim.
Ale ... prijdes na nejaky kurz, ktery trva tyden, 10 dnu. Bydlis v Mehrbetzimmeri s polopenzi a nejsi clen AV, klidne za jednu noc zaplatis 66 EUR/noc/os i vice. Kdyz pujdes ve trech... A to jeste v tom nemas obedy a obcerstveni, ktere Ti pripisuji na karticku.

Ja si nevolim souseda kvuli jednomu euru nebo platbe/neplatbe kartou (nerikam, ze se nekoukam na cenu, ale ne na jedno euro). Stejne vetsina sousedu to ma podobne (viz co psal mike) a do nejakeho hotelu/penzionu, kde maji 80 apartmanu/pokoju se mi na horach fakt nechce, resp. tam jdu jen, kdyz uz nic jineho neni. Navic posledni dobou neni vubec jednoduche si na nekterych mistech najit ubytovani ani dva mesice dopredu. Takove, ktere alespon trochu vyhovuje pozadavkum (a karta v tom neni).
grco píše: 1000 euro v hotovosti som fakt nikdy nemal potrebu platit
Naposled jsme v Paznauntalu meli platit cca 800 EUR. A tamjsme zjistili ten problem, ze jednym vyberem vyberes pouze 400... (samozrejme, manzelka mela FIO kartu na EURO ucet s jednym vyberem zdarma - a to jeste Raiffeisen si k vyberu priuctuje sve skoro 3 EUR nezavisle na Tve bance :twisted:).
Edit: a to jeste bylo jedno z nejlevnejsich ubytovani v celem udoli... Kdyz ale jdes ve trech a na dva tydny, mas vydaje nekde jinde nez kdyz cestujes sam (a na kratsi dobu).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stížnost

Příspěvekod Lipon » čtv říj 3, 2019 8:15

tak pokud jedu nekam na delsi dobu, a vim, ze budu platit vyssi castku, tak je snad logicky, ze si zjistim dopredu, jak se tam da platit

a kdo tam jede s kartou a nepripousti si, ze bude potrebovat kes, tak je trouba a patri mu to
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » čtv říj 3, 2019 8:16

@apuka: Cela tahle diskuze bola o tom jak ludia riesia zmenarne/placeni v zahranici. Olchor a ja sme povedali, ze platime kartou a hotovo, ze neriesime zmenarne...

Ty si potom prisiel s prikladom, ze co udelas ked platis 1000 eur v hotovosti. Na co som ti ja povedal, ze platit 1000 eur v hotovosti je blbost, ze pri takych vysokych sumach by ten "podnik" mal brat bezhotovostne platby, a ak nie tak sa im vyhnem a nemusim to tym padom riesit. Bral som to samozrejme z mojho pohladu ako jedinec, co plati "za seba" 1000 eur.

V pripade, ze by som fakt musel (neda sa inak), tak ano, zmenim si 1000 euro v zmenarni u vexlakov. Lenze toto je okrajovy pripad, viem to dopredu a nic to nemeni na tom, ze v 99% platim vsetko kartou a hotovosti sa vyhybam, takze v 99% pripadoch nebudem riesit zmenarne a rozne machinacie s valutami pred dovolenkou v zahranici.

Ty sam pises, ze sa ta ta situacia tiez netyka, ale vymyslas tu scenare, ze ked pojde X ludi na X dni niekam a plati to jeden, a neberu karty, tak sa dostane cez 1000 eur...

Ano v tychto obskurnych pripadoch, si asi musis zobrat vacsiu ciastku v hotovosti, ale fakt si nemyslim, ze sa to tyka vacsiny ludi/dovoleniek. Ze na kazdy druhy vylet co ides, tak platis za ubytko >1000 eur a neberu tam karty.

Rovnako obskurny priklad je keby vas slo 100 ludi na 100 dni do Krkonos, niekam kde neberu karty, a musel by si platit viac jak 270 000 kc v HOTOVOSTI, co je protizakonne. Co by si delal?

Ja mam vzdy so sebou hotovost v EUR (ciastku co povazujem za dostatocnu), mam to ako rezervu, keby nebrali karty, alebo nefungoval terminal alebo co, ale kde sa da tak platim vzdy kartou a je to viacmenej fakt skoro vsade. Takze si skoro celu tu ciastku v hotovosti donesiem naspat, a pouzijem ju zas na dalsiu dovolenku, tym padom zmenaren (a kurzy) riesim fakt vynimocne.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » čtv říj 3, 2019 8:43

Lipon píše:tak pokud jedu nekam na delsi dobu, a vim, ze budu platit vyssi castku, tak je snad logicky, ze si zjistim dopredu, jak se tam da platit


Presne tak, a ak platim za cely zajazd, jak apuka, tak im to poslem na ucet.
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod apuka » čtv říj 3, 2019 9:52

grco píše:Ty sam pises, ze sa ta ta situacia tiez netyka, ale vymyslas tu scenare, ze ked pojde X ludi na X dni niekam a plati to jeden, a neberu karty, tak sa dostane cez 1000 eur...
Ja jsem psal, ze ja neplatim 1000 EUR na chatach ale zaroven jsem uvedl priklad z nasi posledni dovolene, naprosto bezny priklad v Rakousku. Na 800-1000 EUR za ubytovani za dva tydny se tam dostaneme poslednych X let vzdy (jak jsem psal, hrozne to zdrazilo). A kartou bychom mohli platit za poslednych 15 let snad jenom jednou, dvakrat jsme platili celou castku prevodem predem, nekdy chteli zalohu prevodem a zbytek na miste hotove a jednou si stahli z karty hned po objednani. A to jsme asi 10x objednavali pres Booking, zbytek pres mistni objednavkove systemy pres infokancelare.
V cem byl ted rozdil je to, ze jsme prvnikrat vybirali hotovost ve smenarne pred odjezdem pouze na bezne vydaje s tim, ze na ubytko si vybereme penize z bankomatu, kdyz uz ma manzelka EUR ucet na SK.
Lipon píše:tak pokud jedu nekam na delsi dobu, a vim, ze budu platit vyssi castku, tak je snad logicky, ze si zjistim dopredu, jak se tam da platit

S cim jsme nepocitali je, ze v A (v horach prakticky vsude) nemuzes na jeden vyber vybrat z bankomatu vice nez 400 EUR bez ohledu na banku a svuj limit - je to nejake zakonne omezeni. Bohuzel, toto zjistit dopredu neni tak jednoduche...

@grco: A taky ne vsude Ti umoznuji platit za ucet, nehlede na to, ze kdyz kupujes ubytko na posledni chvili a oni poslou potvrzeni az po pripisu castky na ucet, tak se to nemusi vubec stihat (ne kazda SEPA platba je na druhy den na ucte prijemce, hlavne ze slovenskych bank) a vetsinou potom radeji chteji platbu v hotovosti i kdyz chteji/umoznuji platbu na ucet.

Jeste k tem chatam, ze to nejsou vymyslene scenare - manzelka byla parkrat na nejakem kurzu na chatach v A (ale ona platila organizatorovi v CR), kde meli soubezne jine delsi kurzy, ktere organizovala primo chata a ktere ucastnici platili primo na chate. Netusim, jestli se tam kartou platit dalo nebo ne, ale vzhledem k nedostupnosti WiFi a hodne sloziteho shaneni signalu bych rekl, ze spise jenom cash. Takze taky to neni vymyslene.
grco píše:Cela tahle diskuze bola o tom jak ludia riesia zmenarne/placeni v zahranici.
Vzdyt ale moje prispevky jsou taky presne o tom, jen z pohledu jinych zkusenosti...
Jak jsi psal sam - asi kazdy volime jine typy ubytovani a ja dodavam, ze asi resime u vyberu dost odlisne priority. U mne placeni kartou do nich opravdu nepatri.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » čtv říj 3, 2019 10:13

@apuka: Ano, jine skusenosti. Nemozes sa ale potom pytat napriklad mna, ze "co udelam v pripade, ze...", ked ja sa do toho pripadu nedostanem :)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod Olchor » čtv říj 3, 2019 10:33

Nicméně z celé té diskuze jedna přínosná informace - omezení cash výběru v A na 400E. Vím, že něco podobného mají ve skandinávských zemích, mají to i jinde? Kde by se to dalo zjistit? S velkou pravděpodobností (doufám) nebudu nikdy potřebovat, ale dobré vědět.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1007
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: Stížnost

Příspěvekod Hafi » čtv říj 3, 2019 11:23

Afaik v Chile jsme nedostali nad 80000 pesos (cca 3000 Kč), v Argentině to bylo obdobné. Ale už je to dávno (2013).
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8429
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Stížnost

Příspěvekod grco » čtv říj 3, 2019 11:52

Som o tom teraz trochu googlil a vypada to tak, ze to nie je kvoli nejakemu zakonu, ale proste je to len rozhodnutie konkretnych bank.

Niekto pisal v diskusiach, ze niektore bankomaty konkretnej nejakej banky daju az 2000 eur.

Na SK napriklad Slovenska sporitelna vraj dovoli vybrat niekomu, kto nie je ich klientom, len 200 eur, a ospravedlnuju to tym, ze chcu aby tam tie bankovky boli hlavne pre ich klientov... ](*,)
Uživatelský avatar
grco
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6896
Registrován: čtv dub 8, 2010 20:08

Re: Stížnost

Příspěvekod apuka » čtv říj 3, 2019 14:07

Vsak jsem psal, ze nektere bankomaty (primo) u (nebo v???) nekterych pobocek umoznuji vyber vetsi castky. Ale zjistovat si dopredu pred dovolenou, kde a kdy si mohu vybrat je docela opruz. Hlavne, ze ne vzdy ty informaci dohledas (nebo alespon ne v "rozumnem" jazyku).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stížnost

Příspěvekod Lipon » čtv říj 3, 2019 14:21

Kypr ma tusim 600-700 EUR limit (nezkousel jsem ale s jinou, nez kyperskou kartou)

pokud vim, ze nekde budu muset s vysokou mirou pravdepodobnosti platit hotovosti, tak si ji vezmu s sebou - tzn. vymenim uz dopredu
zvlast, kdyz mam byt nekde na venkove, kde bankomatu moc nebyva
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4912
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » čtv říj 3, 2019 17:26

Olchor píše:Nicméně z celé té diskuze jedna přínosná informace - omezení cash výběru v A na 400E.

Jo, to by mne vubec nenapadlo. O duvod vic, proc si brat dostatek hotovosti.

Lipon píše:pokud vim, ze nekde budu muset s vysokou mirou pravdepodobnosti platit hotovosti, tak si ji vezmu s sebou - tzn. vymenim uz dopredu zvlast, kdyz mam byt nekde na venkove, kde bankomatu moc nebyva

No vsak, o tom je rec. Do Alp beru pokazde 500 - 700 Euro, podle delky akce, nekdy privezu vetsinu zpatky, jindy skoro nic. Bankomat jsem snad shanel jen jednou.

BTW, ani v mensich obchodech nebo hospodach v A i I se vzdycky neda platit kartou. Plus busy, vlaky, kdyz clovek kupuje jizdenku az ve vlaku atd. Hotovost se proste hodi a nevidim zadny duvod ji nebrat s sebou rovnou z domu, o starost min. Cimz vlastne myslim cela tahle diskuse zacala, ze si pp vybira v bankomatu na miste a do smenaren nechodi :)

Nemluve o tom, ze pouzivat hotovost je dobre kvuli statistice, aby se nezavdaval duvod zlocincum, kteri ji chteji zrusit. U nas se tim neridim z ciste pohodlnosti, tak aspon v zahranici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Stížnost

Příspěvekod apuka » ned říj 13, 2019 13:02

Tak domluva 4 urbariatu ohledne placeni stani "na nekterych mistech" pri silnici (sami rikaji, ze to nejsou zadna parkoviste (!!! #-o) v Rackove doline je naprosto skvela.

Plati se SMS-kou, 4 EUR ( ](*,) ), somozrejme, pouze se SIM od slovenskych operatoru. Zadny jiny zpusob (alespon na cedulich) neni. Zato varovani, ze v pripade nezaplaceni budou vozidla odtazena ano.
Nejlepsi je na to odpoved v reportazi radia jednoho cloveka z jednoho z urariatu na otazku, jak to maji cizinci resit: "Radim, najdite si nekoho se slovenskou SIM, ktery Vam tu platbu provede." ](*,) ](*,) ](*,) Mimo sezonu, v case, kde kilometry daleko nikdo jiny neni je to opravdu uzitecna rada.

Manzelka ma slovenskou predplacenku/SIM O2, chtela zaplatit. SMS odesla, odezva zadna. Nakonex zjistila, ze ma jen 3,50 EUR kreditu. Chtel jsem ji z domu pridat. Zvolil jsem na strankach O2 dobijeni, zadal SIM (presneji zvolil, co mi nabidlo aut. vyplnovani formulare, protoze jsme to doma uz delali a tehdy to dobilo v poradku), udaje o karte, zobrazilo se okno pro zadani SMS kodu - a nic. Cekal jsem asi 5 min., nic neprislom tak jsem dal poslat novy kod. Za 3 vteriny prisla SMS s kodem - zadal jsem, vratilo se do O2, ze "prijali jsme platbu, o dobiti budeme informovat SMSkou. A vzapeti prisla druha SMS s druhym kodem #-o.
Samozrejme, zadna SMS manzelce neprislo, na uzivatelskych strankach O2 je stale stary kredit, at aktualizuji jak casto chci i ted po asi 3 hodinach. A platba je na mem ucte blokovana, takze odesla.
Nakonec se ozvali, ze radeji presli na Tri studnicky a slapou na Krivan. Zbytecna ztrata hodiny i vice casu. A ta derava cesta v Rackovej dol. se musela absolvovat zbytecne (nemame terenak). :axe:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stížnost

Příspěvekod pavproch » ned říj 13, 2019 17:06

Oprc s parkováním tady v ta3 byl jeden z mnoha důvodů, proč sem si tu pořídil bydlení (i s garáží). A jezdím po ta3 sockou, která tu docela obstojně funguje (basufki + težka). Což má samozřejmě i nevýhody - např. zítra to znamená buďyk už před pátou, bo za desetšest mi jede basufka, ale taky výhody, mj. se i nemusím vracet z výletu na výchozí místo. Třeba zítra (sem zrovna doma v ta3 - v práci mám volněji, takže zítra dofča, zuří baboléto, zdraví jakžtakž drží, tak proč ne, že?) když mě nezradí to (semtam) bolavé kuleno, tak to pěkně zokruhuju - ukázněná turistika (čti po turznačkách - všední den, čili by to mělo být relativně bez lidu) BielaVoda-Brnčala-Sfišťovka-Skalnaté-Lomnice.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28310
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Stížnost

Příspěvekod slash1111 » ned říj 13, 2019 17:14

@apuka: a nedalo sa nechať auto (za miernu úplatu) napr. v ATC, alebo nejakom penzióne/chate v ústí doliny?
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Stížnost

Příspěvekod Stani » ned říj 13, 2019 18:09

pavproch - ano, super, každý má možnosť si kupovať bývanie s garážou, aby vyriešl aj problém s parkovaním v Tatrách :) . Ale fajn, že to vieme.

Asi pred mesiacom dávali v rádiu presne o tomto probléme parkovania v Račkovej doline. Turisti kritizovali aj fakt, že informácia o platbe len zo slovenského operátora je písaná na info tabuli maličkým písmom. Iný spôsob platby na mieste je bez šance. Platba poprosením niekoho domáceho je smiešnym a hodne amatérskym riešením, to by som sa ani neodvážil do médii hovoriť.

Predseda tohto štvorubariátu p. Janotka tvrdí, že autá pokutované nebudú, ale dostanú za stierač upozornenie, parkovné môžu doplatiť do 24h a to už aj zo svojho operátora, na viac si už nespomeniem.

Celý systém platby je vraj v skúšobnom režime, riešia aj tento problém.

Zavedenie parkovného, vysvetlil tým, že cesta s krajnicou je ich majetkom a musia sa o ňu starať a to vyžaduje financie. S parkoviskami s automatmi a rampami ani nepočítajú, z dôvodu náročných klimatických podmienok a vandalizmu.

Turisti tak parkujú dole pri skanzene.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Stížnost

Příspěvekod apuka » ned říj 13, 2019 19:33

@slash111: Uz Stani napsal, ze je to "smesne a amaterske reseni", navic je mimosezona, netusim, ktery penzion akurat funguje, ATC funguje pouze do 15.9. Kdyz jsme tam byli cca pred rokem a cca dvema tydny, tak u jedineho fungujiciho penzionu byly velke upozorneni, ze je to jen pro ubytovane a neposkytuji parkovani pro ostatni ani za uplatek, navic tam rano nikdo ani nebyl na recepci.
Opravdu je jedina moznost parkovat pri skanzenu - to jsou 4 km obema smery.
Ja jsem vedel, ze tam zavedli placeni, ale netusil, ze takokotove... Navic to vice-mene zjistis az na miste. Kdyz jedes rano (v rozumnou dobu) z OV, vecer zpet a den je kratky, tak by to od skanzenu bylo celkem min. na 2 hod navic, coz je po asfaltke - hlavne na konci - uz zabijak celeho vyletu...
No nic, nakonec meli pekny vyslap na Krivan, ted jeste 3 hod do OV, ta ztracena hodina chybi...

@Stani: Jo, z toho rozhovvoru jsem dal tu radu, ze se ma pozadat o zaplaceni nekdo se slovenskou SIM :-). Mimochodem by me to zajimalo, jak muze "doplatit do 24 hod zo svojho operatora". Resilo se to i v OV s SMS-jizdenkami - placene SMS jsou mozne pouze v ramci narodni site...

Jinak jak pises, plati se (pry) proto, ze se musi starat o cestu - ale ja zatim nevim o nejakem znaku tu starostlivosti, jedine ze by nekoho platili za vymlaceni der do ni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16585
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Stížnost

Příspěvekod mike » ned říj 13, 2019 22:35

TVL, vybirat za parkovani na krajnici? A jeste takhle omezene? Nemaji ti dementi nahodou pribuzne v Usti nad Labem? Jak tam nedavno ten komous prohlasil pote, co rozjebali jizdenky na vlak, ze rozumne reseni plateb neni jejich priorita? Vypadaji jako ze stejne lihne.

Mne to teda prijde jako diskriminace cizincu. Zlate Rakousko. Tam obcas vede do hor soukroma silnice s mytem. Na zacatku je automat, do ktereho se hodi par drobnych a vyjede listek, ktery si clovek nahore na parkovisti da za sklo. Vim o jednom takovem, ktery funguje uz pres 20 let, co tam jezdim. Proc nejde to same tady u vjezdu do doliny?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49421
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec