Jak moc dáte na předpovědi počasí?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » úte čer 22, 2021 6:58

Mno. Vyhrožovali bóřkama až do dněšních 10 dopoledne.

Dyž sem vycházel z domu do prce tak na J obzoru bylo šedivo a hřmělo tam. Polemlesemloukou3 s oklikou přes kopec = chybělo mi deset minut, i s deštníkem sem otevřel dveře do prce od pasu dolů durch. Skoro sem to stih. Ta největší čína (průtrž mračen vodorovně) ale přišla až sem byl vevnitř.... \:D/
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » úte čer 22, 2021 12:58

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » úte čer 22, 2021 15:20

Tohle jsem jednou zazil v Alpach. Sestupoval jsem proti cerne stene, bourka se valila pres protejsi hreben. Byl jsem na chate doslova par minut predtim, nez krupobiti zacalo. Behem chvilky bylo na zemi bilo a kroupy byly takhle velke. Jak dopadla dvojice, co jsem potkal v protismeru asi pul hodiny predtim, se uz asi nedozvim. Batoh na hlavu snad pred nejhorsim zachrani.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » úte čer 22, 2021 17:33

Hurá, pokud teda jim lze věřit, tak fpátek (tady u nás na dálném východě) už bude (těplotově) konečně normálně... ešče teda přežít dva dny, no...

Předpověď na pátek (00-24):
Nejnižší noční teploty 18 až 14 °C, nejvyšší denní 23 až 27 °C.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » úte čer 22, 2021 19:34

Prave jsem prisel z venku a pry tam bylo 18 stupnu. Akorat na tricko. Ta uleva :prayer:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » stř čer 23, 2021 8:25

Jo, v noci se zatáhlo, ráno bylo jen 20st a hlavně nesfítilo slunku - polemlesemloukou3 soklikou přes kopec bylo fajne, z lesa dokonce i táhnul lehce chládek. I tak ale zpocený až na... zádech.. :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » stř čer 23, 2021 8:51

mike píše:sem prisel z venku a pry tam bylo 18 stupnu. Akorat na tricko.
Vcera vecer jsem byl na Lyse hore z Repconky. V 17:15 dole 24 stupnu, ve 20:15 dole 23 stupnu. Nahore jsem se ani nedival, kolik bylo, sel jsem hned dolu, bo to tam bylo v mraku, vysilac jsem ani nezahledl, podle grafu pocasi mohlo byt kolem 18 stupnu. Celou dobou zatazeno, jen cestou dolu autem jsem kratce videl cervene slunce, jak prochazelo mezi dvema vrstvami mraku. Tudiz podle teploty relativne prijemne podminky.

Ale nejakou dobou predtim tam byla asi bourka, bo bylo mokro - a hlavne vlhko. A to takove, ze jsem mel mokre uplne vsechno, i kdyz jsem nijak nespechal (taky ve svem soucasnem stavu to nejde) a ani jsem necitil, ze bych se sam od sebe potil. Ale stejne jsem mel vsude srazenou vodu - na obleceni, na pokozce, dokonce i na celych hulkach (! - nebyly chladnejsi nez okolni vzduch), jejich neoprenove panty na ruce byly durch mokre, stejne jako moje tricko. Tak hnusne vlhko jsem teda uz davno nezazil.

Nejhorsi ale bylo o navratu. Sice nebylo horko, nebylo slnce, nebyla zadna velka namaha, ale jak jsem dorazil domu, tak jsem malem odpadl, se mi tocila hlava, citil jsem se rozehraty jako v saune, ledva jsem chodil - proste jako po silnejsim upalu nebo uzehu, ale vnejsi podminky tomu vubec neodpovidaly. By me docela zajimalo, jestli to bylo tim pocasim nebo sehral roli i muj zdravotni stav...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » stř čer 23, 2021 20:23

Tak v D a A to muselo byt opravdu "pekne"...
během patnácti minut spadlo 47,2 litru na metr čtvreční srážek. Z ulic se tak staly řeky.
Si spominam na bleskove povodne po ceste z Noveho Jicina smerem na Morkov. V Ziline (cast NJ) a v Zivoticich u NJ se z 15 cm-oveho potucka (Jicinka) vedle silnice za cca 15 minut udelala 2,5 m hluboka reka. Ja jsem tehdy byl primo v NJ a slapal jsem z Puntiku (nastesti) uz skoro u mesta u prvnich baraku, kde se dalo schovat. Bylo to na uplnem kraji te boure, ale i tak za pet minut proudilo na poli ve svazich nad barakmi 10 cm vysoka souvisla vrstva vody. Tam to za 10 minut preslo, nastesti i ta voda za dalsich 10 min prestala uz vubec tect.
V te Ziline rikali, ze to tam lilo min. 30 minut a te vody tam z okolitych poli teklo i do vyse 40 cm. Potom, jak se otevrela cesta po oprave (velkou cast z ni odnesla voda) stale bylo videt, kam az sahala - myslim na domech a plotech ve svahu, ne ktere zalila Jicinka. No, je to takove dlouhe udoli s pomerne dlouhymi svahmi do boku, kde kdyz zaprsi, vsechna voda stece primo pres svahy do Jicinky, takze se to tam opakuje relativne casto.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv čer 24, 2021 0:00

Praha 1:00, dobra prutrz :) Tentokrat radar nelze, je tu oranzove jadro plne cernych krizku.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv čer 24, 2021 7:19

U nás v noci nezascalo, ale udělala sa neskutečná prádelna (vlhko ve vzduchu tak, že nebylo vidět dál než 50m). Polemlesemloukou3 do prce bylo i při volnějším těmpu se zpocením až na dolní části zad. :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pát čer 25, 2021 6:47

Ty woe.

Podle fotek to muselo být snad F4 nebo F5 - urvané kusy zděných domů..... :shock:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Kjuba » pát čer 25, 2021 11:49

Tak píšou, že vítr dosahoval rychlosti 219 km/h, takže podle Fujitovy stupnice je to taková průměrná F2. F2 je 181-253 km/h.

Takže vlastně "brnkačka". F4 nedej bože F5 je asi trochu jiná káva.

Ovšem nic to nemění na faktu, že to asi byla jízda.....
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » pát čer 25, 2021 12:01

Někde jsem zachytila, že to bylo F3-4. V aktualitách na hlavní straně CHMÚ mají předběžnou zprávu:

Je potřeba bližší prozkoumání škod přímo na místě, abychom se dozvěděli více nejen o síle tornáda.
Zatím nedokážeme říci, zda bylo tornádo jedno, nebo jich bylo více. Podle veřejně dostupných záběrů šlo o silné tornádo doprovázené savými víry, které obecně mohou za největší škody působené tornády. Převrácená auta se vyskytují už v tornádech síly F3, ale podle dostupných snímků zatím nelze vyloučit ani vyšší stupně.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Kjuba » pát čer 25, 2021 14:08

Jo, ale moc se mi tomu nechce věřit.

Už F3 má rychlosti 254-332 km/h, zvedá těžké automobily do vzduchu (ne pouze převrací) a převrací vlakové vagóny.

A F4 má 333-418 km/h a srovná zděné domy se zemí.

Viděl jsem následky tornáda (s odstupem asi měsíce) v USA. Nevím přesně, jakého stupně bylo, ale F4 jistě ne a vypadalo to tam jako na Měsíci. Totální zkáza. Ano, sice to jsou domy z papundeklu, ale ty škody byly nesrovnatelné horší, než to u nás.

Podle mě mají buď jinou stupnici nebo dost přehání.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pát čer 25, 2021 14:20

Na idnes je rozhovor s meteorologem a ten tvrdí f3+, jestli to bylo f4 musí zjistit podle škod (vyslali tam tým)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Kjuba » pát čer 25, 2021 14:22

Hmm, tak to asi měří nějak jinak.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pát čer 25, 2021 14:46

Nejaky meteorolog se vyjadril (asi na zaklade nejakych, mozna radarovych mereni, ze v bource byla rychlost vetru 219 km/h, ale v tornadu mohlo byt i vyssi. Ze by to podle te rychlosti mela byt F2, ale podle skod, co videl (jak to hazelo autama a betonem) by to odpovidalo stupni F3. Ale taky ze to potrebuje jeste dukladnejsi overovani.

@Kjuba: na nejake fotce jsem zahledl na hromade trosek"na zadech" vetsi (ale ne uplne tezky nakladak typu Tatrovka) auto s velkou znackou "DAF" na kapote. Takze mozna nejake rel. lehci nakladaky to dokazalo odhodit. Asi to bylo takove neco, ale to jen hadam. Ale timpadem to dokazalo trochu "pohazet" i tezsi vozy nez osobni nebo lehke dodavky.

V podstate je to ale uplne jedno, jaky melo tornado stupen, skod napachalo docela dost - rozhodne vice, nez bezna velice silna "ceska bourka".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16563
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pát čer 25, 2021 15:04

Tady je ten clanek: Nejsilnější tornádo v moderní historii Česka. Mimořádné, říká meteorolog.

Vcera vecer jsem na to ziral jak puk. Jak z nejakeho katastrofickeho filmu. Prevraceny nakladak jsem taky videl a je tam nekde i auto napichle na strome. Tohle ze dokaze vitr u nas? :shock:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » sob čer 26, 2021 21:15

Schovej se, nechoď tam! Unikátní video tornáda vzniklo navzdory nebezpečí

Kopiruju nejlepsi komentar z diskuse:

V USA u videí by bylo: "ou maj gááád, ou maj gááád, ou nooo, ou faaaaak"

U nás na Moravě: "Miluno, poď sa podívat" :-D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Kjuba » ned čer 27, 2021 8:05

:-) No ty kráso. Američani mají Chucka Norrise, my máme pana Radovana z Lužic.

Jo, tohle jsou synové a dcery Velké Moravy. To jsou lidi z oceli a jen tak něčeho se neleknou. :-)

Čekal jsem ještě nějaký komentář ve stylu. "To je všechno, co umíš? "
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 813
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » ned čer 27, 2021 11:56

Fčera ve zprávách na čété1 mluvili o tom, že to bylo F4 (ale neřekl to přímo meterolog nýbrž redaktorka, tak nevím esli tomu věřit).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » ned čer 27, 2021 12:23

Globální otěplování funguje.

Je konec června, to sme několikrát byli letně lýžit v Le2Alpes. Sem si fčíl otevřel webkameru a...

le2alpes.jpg


Ty skalky nalevo v červnu nikdy vidět nebyly, taky ta velká odtátá plocha uprostřed (až na led, bez sněhu) nebývala.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » ned čer 27, 2021 19:31

Kjuba píše:Čekal jsem ještě nějaký komentář ve stylu. "To je všechno, co umíš? "

To by bylo moc americke ;-) Tohle je jiny styl, nejlepsi je zaver. Litaji tam strepy skla, venku zuri Ragnarok, Miluna uz zacina byt lehce hystericky a krici "Schovej se, nechod tam!" a Chuck naprosto klidne odpovida "Nech toho" :D
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » ned čer 27, 2021 22:56

"Miluno, tos neviděl!" Asi bude nová česká hláška :)

Docela zajímavý sestřih z amatérských videí je tady: https://www.youtube.com/watch?v=MnvLUze9AO4
"Bože né, tornádo néé, radši ty krúpy, do prdele" ... a spousta dalších hlášek. Tohle a další by stačilo jen sestříhat a byl by z toho výborný dokument.

JInak hnus, nechtěla bych to zažít. Když jsem zahlídla první náhledy fotek, tak jsem zprvu nevěřila, že je to od nás.
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pon čer 28, 2021 13:55

Afterthought: Sem kuntaktoval svoji pojišťovačku (Allianz), esli mám chalupu doma i firmu pojištěnou proti tornádu a... mám (ufffff), ale .... zatímco chalupu doma mám pojištěnou do 100% hodnoty baráku, firma je omezená jen asi na 30% hodnoty. Tožtak.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pon čer 28, 2021 17:47

Afterthought afterthought: Po cestě dom zprce semito rozleželo fpalici a taxem poslal nějaké peníze na pomoc (sbírkové konto JMK) i dyž normálně na charitu a pomoc "neslyším".
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » úte čer 29, 2021 13:44

Před zimou / chladem v zimě se dá chránit (pohybem nebo oblečením), před hicem v létě člověk ale neuteče ani se nevysvleče (z kůže). Tfuj. Aspoň že to už má podle předpopičasí neska v noci skončit (doufejme, že ne zase tornádem) a od zítra má být zase lidsky.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28264
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Vexo » úte čer 29, 2021 16:59

By ses divil, volba vhodneho materialu trika nebo kosile udela dost a vedle toho muzes ovlivnit i autoregulaci tela, paradoxne mne dela dobre v lete sauna, jednak se ti procisti pory a nemusis hledat zakazany lom, aby si moh hupsnout do ledove vody. A v zime zase kryosauna :-D.
Vexo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 485
Registrován: pát zář 25, 2020 20:55

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » úte čer 29, 2021 17:43

Moje volba materialu trika pro aktualni pocasi je zadne triko ;-) Aspon nachytam vitamin D a zensky se muzou kochat pohledem na muj sedivejici hrudnik 8-[
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » úte čer 29, 2021 21:15

Uz je to tady...
bourka.jpg

A ja debil beham v silenem vetru po balkonech a zachranuju rajcata... Privazane sice byly, ale pred casem a rostou jak z vody. Volny kvetinac to prevratilo a bocni vyhonky polamalo. Privazal jsem, co se dalo, snad to bude stacit... na tornado ne.

Pritom jsem to mohl udelat odpoledne, predpoved jsem videl. Akorat mne nenapadlo, ze budou az takove poryvy, na normalni vitr by to stacilo. Ale furt jsem mensi debil nez ti, co ve stejnou dobu sli dole pod stromama #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

PředchozíDalší

Zpět na Pokec