Jak moc dáte na předpovědi počasí?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » stř čer 8, 2011 23:22

Jenze ten radar neukazuje predpoved, ma ukazovat aktualni stav + historii, aby byl videt vyvoj. Novinarske vysvetleni (viz Voko) odpovida tomu, co jsem si myslel, ale s dnesni realitou bylo trochu nastiru. Ale zas je pravda, ze podle tech barev bylo srazek do 1 mm a to mozna opravdu nemuselo dopadnout az na zem.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod DAV » čtv čer 9, 2011 4:21

Tak ty aerosoly mne právě včil hrozně serou a to tak, že musím do práce autobusem. :cry:
Prosím-tě, nic neřeš, nepřepínej a hlavně prosím-tě, po ničem nepátej.
Ty buď rád, že seš!
DAV
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1536
Registrován: čtv pro 24, 2009 10:22
Bydliště: Olomouc u Těšetic

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod TooMooX » úte čer 28, 2011 14:58

Dafakto jsem VHT začátečník, ale to je jako normální tohle "monzunové" počasí co už vládne 2 měsíce v Tatrách ??? U nás praží slunce a tam jen pořád chčije a je 100% mlha... Takhle vypadají léta na horách ??? To už se tedy těším na zimu. To bylo spíš naopak. Dole mlha a smog a nahoře krásná inverze. Oblačnost 0% klidně i několik dnu po sobě...

Obrázek
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod wawrik » úte čer 28, 2011 15:47

TooMooX píše:Dafakto jsem VHT začátečník, ale to je jako normální tohle "monzunové" počasí co už vládne 2 měsíce v Tatrách ???

Predminulý týždeň aj na začiatku minulého tam bolo celkom OK... Pršalo len v nedeľu.

Celkovo počasie v Európe je nejaké uletené a prizimnené. Aj na Islande je kopec ciest a turistických POI (vrátane Landmannalaugaru) uzavretých, vraj mali brutálne tuhú zimu. Asi ozaj prichádza tá doba ľadová :-)
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod honzi » úte čer 28, 2011 16:09

Celkem myslím ,že jsou přesnější Němci a to i na rakouské Alpy.Zatím mi to vždy fungovalo,až na tuto sobotu.Kdy podle Němcu mělo být v oblasti Loseru docela dobře.No skutečnost déšt mlha nízké mraky a krupička,to vše v jednom.Vidilelnost dopoledne 10 m.
Honzi
Věci se prostě dějí.Čert je vem.
honzi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 336
Registrován: pon říj 30, 2006 8:02
Bydliště: Č.K

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod conny » stř čer 29, 2011 14:25

TooMooX píše:Dafakto jsem VHT začátečník, ale to je jako normální tohle "monzunové" počasí co už vládne 2 měsíce v Tatrách ??? U nás praží slunce a tam jen pořád chčije a je 100% mlha... Takhle vypadají léta na horách ??? To už se tedy těším na zimu. To bylo spíš naopak. Dole mlha a smog a nahoře krásná inverze. Oblačnost 0% klidně i několik dnu po sobě...
prosim te, kde tuna prazi slunce s vyjimkou trech poslednich dni? (a od patku zas kosa). monzunove pocasi je bezne pro tuto rocni dobu v cesku i na slovensku. na slovaci se tomu rika Medardova kapka, 40 dni kapka. pamatnici rikaji, ze v tatrach se to hodne zhorsilo po postaveni Lipt. Mary.

jinak v tatrach je nejstalejsi pocasi v zari (ale to take znamena, za kdyz prsi, bude prset 14 dni.) ale kdyz je hezky, tak take je to dlouho.
Naposledy upravil mike dne stř čer 29, 2011 18:33, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace obrazku
Every dream was given to us with the power to make it true.
Uživatelský avatar
conny
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3445
Registrován: úte zář 19, 2006 12:34
Bydliště: Praha - zbohom kopecky

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » stř čer 29, 2011 18:38

Tak. Jezdil jsem do Tater asi 7 let zacatkem cervence a jen vyjimecne aspon pulku dni neprselo (aspon trochu). Babi leto jo (obcas i do pulky rijna), ale kdo by v takovem pocasi ztracel cas v Tatrach? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » stř čer 29, 2011 20:04

za tu tvou poznámku o ta3 a ztrátě času bych tě měl nakopat... místo toho Ti odpovím, mám ťa totiž ráth... :mrgreen:

jsrad by chmu používám furt (podle pravidla, že rosničky nejpřesněji předpovídaj jak bylo), zaměřovací kříž mám nastavenej na rožnoff a když radar ukazuje světlejší modou, zelenou, oranžovou i červenou, tak to sedí na chlup )prostě u náš chčije intenzitou odpovídající barvě radaru).... vyjímka se (občas) koná s nejtmavšími odstíny modré (do 8dB tj, 0.nic srážek za hodinu), kdy je třeba u nás sucho (bo ta sražená voda detekovaná radarem nestihne dopadnout až na zem...)

tožtak.... vy pražáci halt musíte mít dycky něco ekstra... :fuj:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » stř čer 29, 2011 20:47

:shock: 8-[ :twisted:

Ja tu poznamku myslim skoro vazne, tohle je svym zpusobem nejlepsi obdobi v horach, tak proc ho travit v kapesnich velehorach, kde o nas navic moc nestoji a kam muzes v podstate kdykoliv (zvlast tam od vas). Kdyz je tolik jinych lepsich prilezitosti.

S tim radarem to asi tenkrat bylo neco vyjimecneho, od te doby ho sleduju a celkem to odpovida. Je pravda, ze tam bylo vic modre nez zelene a na dest to doopravdy vypadalo. Takze podminky byly, jen to z nejakych duvodu nespadlo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv čer 30, 2011 5:21

no dobře no, beru tě na milost :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod TooMooX » čtv čer 30, 2011 6:21

mike píše:kdo by v takovem pocasi ztracel cas v Tatrach? ;-)

Třeba mi začátečníci (pěkně pomalu... po krtincích co máme v ČR šup na SK skalky a pak až nějaké velké hory...) Můžeme si je dát i na otočku (netřeba řešit volno). S jistotou počasí (na druhý den se trefí skoro vždy) a za minimální náklady (cca 30l benzínu) \:D/


Dobré je i pozorování webkamer http://www.holidayinfo.sk/cz-cz/winter/gallery/ (škoda jen té děsné kvality. Taková HD webka na Lysé to je jiné kafe...) i když na horách je často z rána mlha. Proto raději ten meteogram. 100% oblačnost je 99% šance že vrcholky bude halit mlha. Déšť není tak strašný, ale nulové výhledy už nepřekousnu.
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » čtv čer 30, 2011 15:57

@pp: to jsem si oddechl 8) :twisted:

@TooMooX: jenze zrovna pro zacatecniky jsou na jihu Rakouska a severu Italie vhodnejsi hory, nez Tatry. A je tam mnohem vetsi vyber. Chapu, ze na vikend jsou pro tebe Tatry idealni, ale na podzim stoji zato vyjet na jih na tyden i vic. Treba Dolomity jsou v te dobe uzasne a jak zavrou koncem zari chaty, tak skoro bez lidi.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod TooMooX » ned črc 3, 2011 8:53

Itálie nehrozí to by felicia nedala :D Rakouské Alpy mám v plánu někdy v záři. Jen jestli dostanu dovolenou... :( Což je ta největší překážka :((

Na jihu Rakouska tím myslíš Rax ? Co jsem koukal na fotky tak nevím jestli mě to učaruje. Mraky lidí... (to v Tatrách musí zůstat na chodnících a je jim kam utéct) Feraty ty mě lákají vyzkoušet, ale profilově to vypadá jako Nizké Tatry. Hledám "technickou turistiku" alá něco jako tohle ve VT http://www.sprievodca.ta3.szm.com/images/kezmarak1.jpg
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » ned črc 3, 2011 10:16

Jestli feldu nepodceňuješ :) Ale jináč to tam letadlem stejně může vyjít o dost levněji než autem a je to rychlejší :wink: Nevýhoda je, že člověk nevybere počasí, když kupuje letenku pár měsíců dopředu (když už jsme v tom vláknu o počasí :) )

Rax zrovna moc na jihu Rakouska není :wink: Nevím, co měl na mysli mike, ale na jihu jsou třeba parádní hory jménem Karnische Alpen :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod jedik » ned črc 3, 2011 10:43

TooMooX píše:Itálie nehrozí to by felicia nedala :D

Čoveče, kdysi jsme jeli Škodou 120 až do Bulharska. Itálii dá Felina i pozadu :mrgreen:
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob črc 9, 2011 12:27

pavproch píše:za tu tvou poznámku o ta3 a ztrátě času bych tě měl nakopat... místo toho Ti odpovím, mám ťa totiž ráth... :mrgreen:

jsrad by chmu používám furt (podle pravidla, že rosničky nejpřesněji předpovídaj jak bylo), zaměřovací kříž mám nastavenej na rožnoff a když radar ukazuje světlejší modou, zelenou, oranžovou i červenou, tak to sedí na chlup )prostě u náš chčije intenzitou odpovídající barvě radaru).... vyjímka se (občas) koná s nejtmavšími odstíny modré (do 8dB tj, 0.nic srážek za hodinu), kdy je třeba u nás sucho (bo ta sražená voda detekovaná radarem nestihne dopadnout až na zem...)

tožtak.... vy pražáci halt musíte mít dycky něco ekstra... :fuj:


tak ta vyjímka se koná právě fčíl - na obloze plech, hic, ale radar má modré odrazy.... asi jim nějak nefiltrujou filtry, no...
Obrázek
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » sob črc 9, 2011 13:32

tohle radar posledně (včera nebo předevčírem) zobrazoval někde v Čechách taky a následně se z toho vyvinuly bouřky ... nejsou to odrazy kondenzačních jader?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod jedik » sob črc 9, 2011 14:47

sobb píše: nejsou to odrazy kondenzačních jader?

Já měl vždy za to, že kondenzační jádra jsou silně pod rozlišovací schopností radaru. Nebo se mýlím?
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » sob črc 9, 2011 15:36

spekuluji :mrgreen: nebo kondenzační jádra ve stádiu kondenzace? je v té oblasti furt plech?
ale tohle opravdu vypadá spíš na chybu, má to kruhovitej charakter a střed mi přijde jak v místě, kde jsou Skalky ...
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod jedik » sob črc 9, 2011 19:55

Jestli byl furt plech, nevím, usnul jsem :oops: :mrgreen:

Myslím, že ta začínající kondenzace je daleko pravděpodobnější. Protože kdyby se to odrazilo na každém aerosolu, tak by to muselo indikovat deku v každém větším průmyslovém areálu.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob črc 9, 2011 20:12

plech byl do cca 16:00, potom naskákaly jemnouunké cirry a šeče fčíl jakékoli srážky či souviselejší/hustší oblačnost nevidno
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28279
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Sirkka » ned črc 10, 2011 21:40

Dle mě ta modrá a fialová znamená jen mraky, ze kterých pršet nebude. Déšť je až žlutá a červená barva, aspoň podle toho, co mám vypozorováno. Jako teď - modré fleky - venku vidím mraky, ale neprší :)
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod sobb » pon črc 11, 2011 14:43

ona i ta modrá může být taky déšt ... závisí na konkrétních podmínkách, jestli to spadne a kde to spadne
ale to co sem dával pp mělo natolik divnej tvar, že to bylo nejspíš něco jiného mezi nebem a radarem :mrgreen:

Jinak tady krátkej článek:Proč někdy meteorologický radar ukazuje srážky, když neprší?
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod l.best96 » ned črc 24, 2011 13:05

Ked u nas pozeram radar tak prsi az ked je zelena a vys. http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_radar. Cesky radar je dost nizko na slovenske hory :(( , dobre mate druzice a z tych sa to da dost lahko vycitat. Pozeram pocasie pred kazdim vyletom do tatier, hlavne http://www.shmu.sk/sk/?page=478. Relativna vlhkost je dost presny ukazovatel. Inak Tatry za dobreho pocasia mat v juli je stastie, pekne zacna byt az v auguste. * Jul cely je zima, leje, fuka ale burok je pomenej. Inak v Auguste su burky o hodne silnejsie, zas ale pomenej, ustalenejsie pocasie. Krasne sa daju robit viacdnove hrebenovky v septembri. :-..
Ty tu budeš len veľmi málo ale tvoje skutky sa budú pamätať naveky...
l.best96
nováček
nováček
 
Příspěvky: 70
Registrován: sob dub 2, 2011 21:53
Bydliště: Nekde pod tatrama :)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod Indy » ned črc 24, 2011 13:14

v souladu s nazvem vlakna rikam ze na predpovedi dam tak moc ze tento vikend +-sedim doma, coz je naprosta pitomost.

ach jo.
Ajatolah politicke nekorektnosti od dob, kdy jeste nebylo nutne byt korektni ani v nicem jinem
Indy
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 6759
Registrován: pon bře 3, 2008 17:27
Bydliště: Brno, Zlin

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod TooMooX » pon črc 25, 2011 18:21

:D Tak to Já měl stejné dilema. Nakonec jen krtinec u Třince - Javorový, ale vůbec toho odkladu Tater nelituji. Podle webkamery sice ještě i na Štrbském slunečno, ale ve vyšších polohách jako letos skoro pořád mlha a déšť. http://tatry34.xf.cz/pocasi.jpg
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » pon srp 29, 2011 1:02

Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49393
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod krejca85 » pon srp 29, 2011 17:03

radar zobrazuje hlavne mnozstvi vody v mracich, vetsinou to odpovida i srazkam, ale nemusi to tak byt vzdy

co se tyce uspesnosti predpovedi, tak je dobre vedet, jak se ta predpoved vlastne vytvari a jak se jeji uspesnost hodnoti, docela dobre zpracovane to maji zde Formulacia meteorologickych predpovedi

jinak ja rad pouzivam medard-online.cz, ktery dokaze zobrazit data pro CR i Evropu a ma i verzi pro mobil a pak radar.bourky.cz coz jsou vlastne data chmi zobrazena nad google maps s moznosti detekce bourkovych bunek atd.
krejca85
nováček
nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: ned led 4, 2009 13:05
Bydliště: Letohrad

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod wawrik » čtv říj 23, 2014 12:57

Neviete niekto o populárnych publikáciách (SK/CZ jazyku), v ktorých sú dobre popísané základy meteorológie použiteľné v horách? Bežne sa riadim podľa veľmi obšírnej a dobre napísanej kapitoly o meteorológii z „učebnice“ Paragliding od Richarda Plosa, ale je to papierová knižka a z podstaty veci je na horách použiteľná iba tak na 70 %.

Zháňam niečo, čo sa dá kúpiť/nájsť v elektronickej podobe (ebook, web stránky), aby som si to mohol nahrať do Kindle a v prípade potreby na treku preštudovať, čože ma to vlastne za počasie čaká.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pipe » čtv říj 23, 2014 16:07

http://www.yr.no
Přehodit nahoře vpravo z Norštiny do Aj, celkem nejpřesnější předpověď, i dlouhodobá, detailní hour by hour je skvělá, když jdete fotit nebo jen na 3 dny někam. Sleduju týden před odjezdem a v den odjezdu a pak se jen modlím aby to vyšlo.

Jinak Aladin mapy a Medard (nejméně přesný).
pipe
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: čtv lis 11, 2010 10:04

PředchozíDalší

Zpět na Pokec