Jak moc dáte na předpovědi počasí?

o všem možném, co se zrovna nehodí do žádné jiné kategorie

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » úte úno 1, 2022 16:44

@mike: Vsiml sis, ze zase Tvoje reakce zdanlive na muj prispevek/moje prispevky je/jsou na neco Tebou pretvoreneho nebo na vymyslene veci??? Co ted pisu, doporucuji si kouknout i na to, co si pred danou odpoved ode mne citoval... Docela pekne ukazujes, ze mne vycitas, ze delam veci extremni, ale tady sis uplne "zextremizoval", co se hodi Tobe a co je od opravdoveho extremu hodne daleko.
mike píše:Mereni je jedna vec, tva interepretace druha. Jako obvykle delas z extremu pravidlo.
Muzes mi ukazat, ve ktere sve vete (od prvni reakce na podle Tebe silny vitr 11 m/s, v narazech 19 m/s) delam z nejakeho extremu pravidlo? "Prosim citaci."
mike píše:Pro extremisty nic moc, rozumni lidi radej zustanou dole. Taky jsem nic nepsal o neresitelnem problemu, jen ze v takovem vetru v horach byt nechci a kdyby nahodou prisel, tak holt zalezu a pockam, az prejde.
Psal jsi neco jineho... Na tech 11, resp. 19 m/s ze "zazivam v horach vyjimecne" a na 15, resp. 20 m/s ze "jsem snad v horach jeste nezazil". Uz z prvni citovane vety vyplyva, ze problem s tim mas.
A znovu, promin, tomu ze jsi takovy vitr jsi "na horach snad jeste nezazil" v tech oblastech, terennich podminkach a vyskach, kde pises, ze chodis se verit fakt neda. Jeste mene tomu, ze tech 11 m/s a narazy 19 m/s zazivas vyjimecne. Nebo zase mas svojske chapani smyslu slova "vyjimecne" :wink:. Jak jsem uz popisoval, v mistech na hrebeni, kde je na jedne (nejlepe severni) strane par set metru niz cely den sluncem neosvetleny ledovec a na druhe svah, na ktery prazi cely den slunce je takovy vitr uz kousek po vychode slunce a prestane nekdy az po zapade. Vyplyva to z obycejne fyziky proudeni a michani ruzne tepleho vzduchu.
Nebo tech par desitek km vzdalenosti oblasti v Alpach, kam hlavne chodime Ty, resp. ja je tak obrovsky rozdil v prirodnych zakonech. Jenze, toto funguje i v oblastech, kde jsme byli oba, dokonce i na konkretnich mistech, i takovych, co jsem dostal typ od Tebe.

Abych nepsal o obycejnych ceskych horach, Beskydy, Jeseniky, Kralicak, Snezka - to jsou vsechno mista, ktera jsou vetrna a pomerne bezne tam narazis na vitr vyrazne vetsi nez u Vas byl v nedeli.
Vsude plati - neni to o extremistech, ale kdyz chces do hory do hrebenovych oblasti (ale nejenom!), tak s takovym Tvym "extremnim" vetrem jednoduse pocitat musis.
mike píše:Zase extremismus. Povazovat za silny vitr az vichrici :roll: To uz rozumny clovek neleze z baraku, natoz na hory.
Zase - prosim citaci, kde ja pisu o extremizmu? Navic bych taky prosil o citaci, kde jsem psal, ze "povazuji za silny vitr az vychrici"??? "Nijak silny vitr" neni to same jako "silny vitr", to bys pri svem vychvalovanem citu pro vyznam napsaneho textu mohl pochopit.
mike píše:narazy tady odpovidaly vichrici tj. stupni 9, ktera je popsana jako "Vítr působí menší škody na stavbách (strhává komíny, tašky ze střechy)", pricemz popis taky odpovida
Hm, najednou je vitr ledva o nejakou desetinku (mozna - na grafu to neni plne jasne) prekracujici spodni hranici stupne 9 hned plne odpovidajici danemu stupni... Ja bych to bral jako hranicni mezi temi stupni.
NTB, 9 je "vichrice" jen dva roky, predtim to byl jenom "silny vitr". Vichrice byla az 11.

To, ze Tobe se zda, ze kdyz minuly rok nekolikrat jste meli "polamane a vyvracene stromy" a pritom "foukalo o neco min, nez ted" zase jen ukazuje na Tvoje spatne uvazovani - bud (znovu) u Vas neodpovida rychlost vetru tomu na Ruzyni (to je klidne mozne obema smery, nezavisi to jen na vysce, atd.) nebo mas hodne spatny odhad, pripadne u Tebe na balkonu foukalo vyrazne min nez v lese (coz je taky pravdepodobne, ale ja tam nebydlim).
Mimochodem k te Ruzyni - v nedeli jsme jeli autem domu po dalnici od Dobre do OV. Vynecham usek po Frydek-Mistek, ale ve FM a asi 3 km dal bylo skoro bezvetri, potom tak 7-8 km rel. silny vitr, dost to autem lomcovali, z toho bych odhadl tak na cca 60 km/h (za ty roky uz nejaky odhad podle predchozich zkusenosti s hlasenou silou vetru mam), dalsi 2-3 km slablo a pred Ostravou uz skoro bezvetri. Pricemz tam je vice-mene stejna rovina, stejna vyska.

Jo, jeste proc jsem psal o Bratislave, ze jsem si tam na vitr zvykl? Protoze tam je neco jako "prulom Dunaje" mezi Alpama a Karpatama. Tam se setkavaji vetry s dunajske niziny, ktere se hodne zesiluji u toho "prulomu", dale vetry z udoli Vahu (resp. dal podel Malych Karpat) a v neposledni rade z Panonske niziny. Jedno z nejvice vetrnych mist tam je prave oblast ok mych tehdejsich studentskych koleji Mlinska dolina pres kopec, kde je ted uz 5 vysokych skol a dole k Dunaju ke kolejim Druzba. Tam byly vetry (podle starych popisu na skale ruzne "vichry") opravdu castym jevem.

Nakonec tady mas "oficialni kriteria pro vydavani vystraznich informaci" na jev "vitr", ze ktereho muzes videt, co se povazuje za "silny vitr" podle meteorologu, a to podle polohy a rychlosti narazu (to je to FmFm):
Vetry.jpg

Az si to prehlednes, muzes mluvit o tom, kdo je vedle, kdyz mluvi o "extremu" a necem, co malokdy zaziva na horach - jeste znovu pripominam, muj prvni prispevek, kde jsem se divil, ze chodis do vysokych hor a Tebou spominanych 11 m/s a 19 m/s v narazech povazujes za "nejaky silny vitr".
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 20:31

OMG... zas ty problemy s chapanim vyznamu psaneho textu. Dvakrat cti, jednou pis. V tvem pripade cti radej trikrat nebo vickrat. Usetris tim spoustu casu jak sobe, tak ostatnim.

apuka píše:Muzes mi ukazat, ve ktere sve vete (od prvni reakce na podle Tebe silny vitr 11 m/s, v narazech 19 m/s) delam z nejakeho extremu pravidlo? "Prosim citaci."

To je shrnuti tveho prispevku a zpusobu mysleni. Ano, na horach fouka. Obcas tam fouka hodne a je mozne, ze jsi to i zazil. To ale neznamena, ze tam hodne fouka vzdycky.

apuka píše:
mike píše:Taky jsem nic nepsal o neresitelnem problemu, jen ze v takovem vetru v horach byt nechci a kdyby nahodou prisel, tak holt zalezu a pockam, az prejde.

Psal jsi neco jineho... Na tech 11, resp. 19 m/s ze "zazivam v horach vyjimecne" a na 15, resp. 20 m/s ze "jsem snad v horach jeste nezazil". Uz z prvni citovane vety vyplyva, ze problem s tim mas.

Ano, mam s tim problem, ale ne neresitelny problem #-o Schvalne nechavam vnorenou citaci.

apuka píše:A znovu, promin, tomu ze jsi takovy vitr jsi "na horach snad jeste nezazil" v tech oblastech, terennich podminkach a vyskach, kde pises, ze chodis se verit fakt neda. Jeste mene tomu, ze tech 11 m/s a narazy 19 m/s zazivas vyjimecne. Nebo zase mas svojske chapani smyslu slova "vyjimecne"

O "svojskem" (to neni cesky) chapani pise ten pravy... Upresnim. za 25+ let, co do Alp jezdim, bych pripady takoveho vetru spocital na prstech rukou. Nepocitam pripady, kdy to byla chvilka nekde v sedle, kde stacilo par desitek metru popojit, jelikoz v sedlech fouka vic. Nebo kdyz mne chytla bourka a poryvy tesne predtim, nez zacalo prset. No a jelikoz jsem tam dohromady stravil vic, nez rok zivota, tak to neni ani 3 % pripadu, coz je u mne vyjimecne.

apuka píše:Nebo tech par desitek km vzdalenosti oblasti v Alpach, kam hlavne chodime Ty, resp. ja je tak obrovsky rozdil v prirodnych zakonech. Jenze, toto funguje i v oblastech, kde jsme byli oba, dokonce i na konkretnich mistech, i takovych, co jsem dostal typ od Tebe.

Rozdil neni v prirodnich zakonech, ale v tvem prehaneni. Plus mozna v tom, kdy do hor jezdime, jak jsem psal, ja si pocasi vybiram a kdyz je pekne a vysoky tlak, tak obvykle moc nefouka.

apuka píše:Abych nepsal o obycejnych ceskych horach, Beskydy, Jeseniky, Kralicak, Snezka - to jsou vsechno mista, ktera jsou vetrna a pomerne bezne tam narazis na vitr vyrazne vetsi nez u Vas byl v nedeli.

Na vitr, co byl u nas v nedeli, jsem narazil akorat jednou v zime na MF a bylo to docela narocne. Myslim ten staly, kdyby byly takove narazy jako v nedeli, tak jsem to asi nedosel.

apuka píše:kdyz chces do hory do hrebenovych oblasti (ale nejenom!), tak s takovym Tvym "extremnim" vetrem jednoduse pocitat musis.

Proc bych musel? Mam predpoved, sila vetru jim funguje mozna nejlip (krome Noru, tam naopak). A kdybych tam byl dyl a chytlo mne to, tak nekam zalezu, jak jsem psal.

apuka píše:Hm, najednou je vitr ledva o nejakou desetinku (mozna - na grafu to neni plne jasne) prekracujici spodni hranici stupne 9 hned plne odpovidajici danemu stupni... Ja bych to bral jako hranicni mezi temi stupni.
NTB, 9 je "vichrice" jen dva roky, predtim to byl jenom "silny vitr". Vichrice byla az 11.

Rozsah je 20,8–24,4 m/s a ja na tom grafu vidim minimalne 22. Furt je to stupen 9, coz byl driv silny vichr (ne vitr!), to opravdu neni normalni vitr. Ten konci na stupni 5.

apuka píše:o, ze Tobe se zda, ze kdyz minuly rok nekolikrat jste meli "polamane a vyvracene stromy" a pritom "foukalo o neco min, nez ted" zase jen ukazuje na Tvoje spatne uvazovani - bud (znovu) u Vas neodpovida rychlost vetru tomu na Ruzyni (to je klidne mozne obema smery, nezavisi to jen na vysce, atd.) nebo mas hodne spatny odhad, pripadne u Tebe na balkonu foukalo vyrazne min nez v lese (coz je taky pravdepodobne, ale ja tam nebydlim).

Jj, nebydlis tady, ale reci mas, jako bys tu sedel a sledoval celou dobu pocasi :roll: No a co se tyce spatneho uvazovani a odhadu... opet to rika ten pravy :D

apuka píše:Tebou spominanych 11 m/s a 19 m/s v narazech povazujes za "nejaky silny vitr".

Ano, povazuju to za silny vitr, ktery je (nejen) v horach neprijemny a kteremu se mi nastesti vetsinou dari vyhybat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod mike » úte úno 1, 2022 20:48

Jinak tam zase hnusne fouka, Ruzyne ma 14/20 m/s. Je to min, nez v nedeli rano, aspon teda sousedum netriskaji na balkone kresilka (ze by je uklidili?). Predpoved to nejak netrefila, melo to sem prijit az pozdeji. Kouknul jsem se na vystrahy a tam to odpovida:

Čerstvý západní, postupně severozápadní vítr s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h)

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách. Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.


Cituju hlavne kvuli cervene casti, to odpovida memu pristupu popsanemu vyse. Je to nejnizsi vystraha, ale to neznamena, ze je to v pohode, vystraha se vydava jen kdyz neco opravdu hrozi. Na hranicnich hrebenech je ovsem o stupen vyssi. Za mne tohle odpovida lavinovce 3, o ktere tu furt pises, jak ji nezodpovedni lidi podcenuji. Druhy stupen varovani 4 (to je tam ted) a treti 5, to uz by tam nikdo pricetny dobrovolne nevlezl.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » stř úno 2, 2022 8:54

Na neska ráno předpopičali všelijak (i scanec pod 500mnm), ale bylo to ok - enem druhou půlku cesty polemlesemloukou4 do prce mi posněhovávalo, čuli bez gorateksu na sobě. Ufff. Fajná procházka do prce.

To sem zvjedaff, jak moc sa trefí do konce týdne tady u nás snad až 35cm, tak uvidíme.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » stř úno 2, 2022 16:49

Počasí v noci (22-07):
Proměnlivá oblačnost, zpočátku místy, postupně ojediněle sněhové přeháňky, zejména v oblasti Beskyd. Nejnižší noční teploty 0 až -3 °C, ojediněle náledí, na Valašsku místy až -5 °C.

Fčíl jaxem šel z prce dom, tak to bylo měkké, vodnaté, rozježděné = to zas bude ráno zmrzlý tankodrom. Ale svým způsobem se na to i těším (teda pokud kuleno dovolí).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » stř úno 2, 2022 23:48

Dnes bylo pry v rakouskych Alpach veselo. Uzavrene cesty (i pro auta), lavinove ctyrky - a par peknych lavin.
U Grimmingu...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv úno 3, 2022 8:46

pavproch píše:to zas bude ráno zmrzlý tankodrom. Ale svým způsobem se na to i těším (teda pokud kuleno dovolí).

Těšení se naplněno, kuleno dalo pokoj, lehce to přimrzlo, na to 3-5cm nového takže hrbolatost nevadila tak moc, fajná procházka. Líbilo se.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » čtv úno 3, 2022 9:07

K te lavine o dva prispevky vys - Facebook jeste vcera umoznil si to kouknout bez prihlaseni...

Tak tady by to melo jit i bez ksichtokiny (doufam, ze stale).

Je to tady ve vlaknu o pocasi, protoze v celych severnych Alpach bylo vcer (vlastne zacalo predevcirem) "pekne" pocasi. Cely Tyrol, Salzburgsko a cast ostatniho Rakouska melo tolik noveho snehu na horach, ze byla vsude lavinova ctyrka, napadla fura noveho snehu, pekny vitr... A kdyz se podivate na to video, kolik tam bylo stupnu, tak je jasne, ze do toho vstupovala i teplota...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pát úno 4, 2022 16:58

Notosem zvjedaff, jak zítra ráno (na vycházku ve sněhu) bude, slibujou všelijak, (pesimisticky) to odhaduju na gorateks.
Počasí v noci (22-07):
Proměnlivá, přechodně velká oblačnost, místy přeháňky, nad cca 500 m smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 3 až 0 °C.
Počasí přes den (07-24):
Proměnlivá oblačnost, ojediněle přeháňky, spíše na severu kraje, v polohách nad 400 m smíšené nebo sněhové. Večer ustávání srážek. Nejvyšší odpolední teploty 3 až 6 °C.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob úno 5, 2022 12:34

Tak nebylo všelijak, bylo polojasno, oblačno. Ale neskutečná sklinka, takle klouzavé to ještě tuhle zimu nebylo - fčera na slunku to roztálo, v noci zmrzlo (i dyž těploměr ráno ukazoval +1) do sklovité klouzačky. Tancoval sem aji v ohřebovaých Blizzardech.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » ned úno 6, 2022 14:21

Počasí v noci (22-07):
Zataženo, občas déšť, nad 600 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 2 až -1 °C.
Počasí přes den (07-24):
Zpočátku zataženo a na většině území déšť, ráno v polohách nad 500 m, postupně nad 400 m déšť se sněhem nebo sněžení. Odpoledne proměnlivá oblačnost a místy sněhové přeháňky, v nížínách i smíšené. Nejvyšší odpolední teploty 2 až 5 °C.

Hmmm, tak zítra to bude do prce na 99% v gorateksu, chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pon úno 7, 2022 11:17

Tak gorateks neska ráno byl ... a bylo to zase zbytečně... Než sem vyšel, taxem se díval z wokna: hustě sněhoscalo+fučelo = gorateks. Sotva sem vyšel, tak přestalo a pak už ani kapka/vločka. Chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pon úno 7, 2022 14:59

Počasí v noci (22-07):
Proměnlivá oblačnost, zpočátku místy, později ojediněle sněhové přeháňky. Nejnižší noční teploty +1 až -2 °C, lokálně náledí.
Počasí přes den (07-24):
Oblačno až zataženo, zpočátku místy přechodně i polojasno. Ráno a dopoledne ojediněle, později místy občasný déšť, zpočátku nad 400 m srážky sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 6 °C

To vypadá (narozdíl od neška) nadějně, žeby nemusel být zítra ráno gorateks, zato to (už zase) buda asi fest klouzat.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pon úno 7, 2022 15:55

Vcera v OV trochu pofukovalo, tak kdyz jsme se vybrali na prochazku po Landeku, jsem si schvalne vzal anemometr. Trochu i proto aby si mike uvedomil, ze kdyz nekdo o vetru mluvi z cesty a prehani, tak to nejsem ja :wink:.

Na parkovisti Hornickeho muzea na Landeku bylo tak nejak normalne. Bezne pofukovalo tak 6-10 m/s, narazy 12-14 m/s, obcas kolem 18 m/s, jen jednou kratce fouklo silneji - 22,3 m/s. Toto byla ale jen chvilka, potom jsme se vybrali do lesa.

Tam vrcholky stromu se docela "kyvaly", ale dole bylo v pohode, max. narazy do 14 m/s. Jen vyjimecne nekolikrat kolem 18,5 m/s. Az jsme dosli k vyhlidce, ktera je na kraji lesa nad "bezlesym" srazem kvuli vyhledu na mesto, navic nad hrazi na Odre, k tomu jeste nedaleko jsou pomerne velke rybniky. Tam uz foukalo uz skoro stale cca 19-24 m/s. Nahore na vyhlidce to uz bylo vice citit - kolem 30 - 33 m/s, maximum bylo 34,6 m/s.

Abych to trochu srovnal s tim, s cim se v horach setkavam, tak az do tech cca 24 m/s mi vitr nesfukoval ksiltovku (ta zateplena Marmot s flisem vevnitr), ale nad tim uz jsem si ji musel pridrzet nebo dat dole sklopni cast na usi. To pisu prave kvuli tomu, ze pri vystupu nu Lysou nosivam stejnou cepici a casto si ji musim pridrzovat, jinak mi jej vitr sfoukne.

Pro info - anemometr jsem schvalne drzel ve vysi hlavy, tak 20-25 cm od nej. Mohlo se stat, hlavne v lese, ze ukazoval trochu min, protoze jsem musel odhadovat smer vetru, takze casto jsem nenastavil vrtuli kolmo na nej. Na vyhlidce uz byl jasny smer.

Dulezity poznatek, kdyby o tom nekdo pochyboval - na stejnem miste par metru vysky, hlavne pri terennim ohebu dokaze zmenit rychlost vetru hodne. Tady to bylo o cca 10 m/s. To same v lese, dole v pohode az na obcasny naraz do 10 m, nahore se koruny stromu kymacely poradne, sem-tam jsme slyely spadnout i vetsi vetve, to bych odhadoval na min 20 m staleho vetru plus narazy.
Takze az bude nekdo hodnotit rychlost vetra podle rychlomeru na vyssim stozaru, tak dole to vetsinou bude foukat vyrazne min, hlavne kdyz je to na kopecku, i kdyz mensim. (Ruzyne je ve vysi 10+ m nad zemi - udaj CHMU.) To same v mensi mire plati i o Lyse hore, kde je nize, jenze tam je umistneni trochu jine, to se trochu srovnava s vrcholovym plato a hlavne s nekolika misty v zastavenem prostoru, vzdy podle smeru vetru, na nekterych mistech ale fouka silneji nez na strese meteostanice.)

Druhy poznatek - pocitove je docela rozdil, jestli vitr fouka primo proti cloveku nebo "sikmo", napr. podel svahu smerem nahoru - coz je caste prave na hrebenech/v sedle.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » úte úno 8, 2022 8:58

pavproch píše:To vypadá (narozdíl od neška) nadějně, žeby nemusel být zítra ráno gorateks, zato to (už zase) buda asi fest klouzat.

Gorateks nebyl třeba, klouzačka se ale taky nekonala - večer na to syplo 2cm mokrého a přimrzlo to ke kluzkému = bylo to hrbolaté, ledovaté, ale ne kluzké. Fajná vycházka. Těplota kolem nuly, na hřebenu větřík, jinak bezvětřo. Fčíl má být dva/tři dny fest těplo, to sem teda zvjedaff, esli to roztaje (kéžby, všechno i led, aby se dalo - konečně - točit nohama). Ftáci už takle ráno řvou jako by zítra mělo být jaro.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » úte úno 8, 2022 14:21

Za chvíli dudom, to sem zvjedaff, esli budu muset cibulovat gorateks, právě tam lehce začíná posněhovávat...

A zítra ráno to na 99% zase bude (žebyzase zbytečně? :twisted: ) na gorateks:
Počasí v noci (22-07):
Většinou zataženo, místy slabý občasný déšť nebo mrholení, zejména na severu a východě kraje. Nejnižší noční teploty 5 až 2 °C.
Počasí přes den (07-24):
Zataženo až oblačno, zejména na severu kraje zpočátku ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Večer pozvolné ubývání oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty 7 až 10 °C.

... a zítra odpo teda bude oparvdu fest těplo, doufám, žeto sleze fšecko.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » stř úno 9, 2022 8:58

Ty jo, ten nahoře ňa má ráth... Celou noc poscávalo, přestalo asi v šest = do prce bez gorateksu, sotva sem došel, tak začlo zase mrzgolit. Hezky!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » stř úno 9, 2022 14:21

Taje to, slibovali až deset, je pět (plus). Za chvíli idu dom - to zas budou nohávy od baga až po kulena.
Počasí v noci (22-07):
Polojasno až skoro jasno, místy zvětšená oblačnost, postupně lokálně mlhy, k ránu i mrznoucí. Nejnižší noční teploty +1 až -2°C, při větší oblačnosti kolem +2 °C.

Zítra ráno by mohlo být (vzhledově) křasně, sem zvjedaff, esli to přimrzne.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » čtv úno 10, 2022 9:41

Tak vzhledově křasně nebylo = šedivo a nepřimrzlo to (byly +3 ale trochu to přituhlo, to jo, nečvachtalo to moc). Jinak ale fajná vycházka předjarní zimní krajinou (ftáci zase řvali jak na jaře). Moc to neroztálo, fpodstatě fšude je jěště souvisle bílo, kluzko.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pát úno 11, 2022 12:53

Počasí v noci (22-07):
Oblačno až polojasno, na Valašsku místy sněhové přeháňky, jinde srážky ojediněle. K ránu místy skoro jasno. Nejnižší noční teploty -1 až -4 °C, ojediněle tvorba náledí.

Zítra ráno by na vycházku mohlo být i docela hezky.... kéžby (fčíl tam chčije).
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pát úno 11, 2022 15:43

apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob úno 12, 2022 12:37

pavproch píše: Zítra ráno by na vycházku mohlo být i docela hezky....

Bylo (a stále tam je) přenádherně - mírně přimrzlo, syplo 1-2cm = bílo, bezvětřo, slunko = moc semito líbilo. Nad 450mnm jsou zbytky, nad 500 souvislo starého zmrzlého, ledovatého/bořivého, ale (kupodivu) mito neska vůbec nevadilo (prohrabávání při každém kroku, nepravidlené boření se, nerovný došlap a vůbec tak). Neska sem si vycházku (velkou oklikou až na hřeben a po něm zpět) užil.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » sob úno 12, 2022 13:14

Počasí v noci (22-07):
Většinou jasno, ojediněle přechodně zvětšená oblačnost. Nejnižší noční teploty -1 až -4 °C, v údolích Valašska až -6 °C.

... a zítra ráno by mohlo být repete (toho nešního "přenádherně"). Hezky!
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » ned úno 13, 2022 12:36

Repete "přenádherně" bylo, fajne.
...a zítra ráno do prce by mohlo být zas.
Počasí v noci (22-07):
Jasno nebo skoro jasno, ojediněle, postupně místy nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty +1 až -2 °C.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » ned úno 13, 2022 13:15

Jo, vlastně.... fčera v předpopičasí večer před zprávama na čt1 strašili větriskem, nejvíc mělo fučet právě tady u nás, ale venku neska byl (a stále je) jen slabý vítr.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » pon úno 14, 2022 9:01

pavproch píše:Repete "přenádherně" bylo, fajne.
...a zítra ráno do prce by mohlo být zas.
Počasí v noci (22-07):
Jasno nebo skoro jasno, ojediněle, postupně místy nízká oblačnost. Nejnižší noční teploty +1 až -2 °C.

Jo, bylo repete repete. Křasne, lehce přimrzlo, lehce pofukovalo, slunko... líbilo se i přes pobolívající kotník
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod apuka » pon úno 14, 2022 9:13

Castecne k te predpovedi pocasi.

Vcera jsme jeli z OV k Ruzomberku, pod Choc. Bylo hodne zajimave sledovat, jak se menila teplota - neda se vasak rict, ze v zavislosti na necem konkretnim jako nadmorska vyska, slunce nebo stin, voda... Celou dobu bylo jasno, vyrazili jsme tesne po vychodu slunka. Pri startu -4, pri vyjezdu z OV -3, od konce prumyslove zony az nekam k Jablunkovu 0, u Mostu u Jablunkova (tam je to vys) -3, za Cadcou zase kolem 0, nekde u ZIliny +2, kolem Strecna to kleslo postupne az k -8, v Likavce na konci cesty -5.
Cestou zpet hodne podobne, stridalo se od -7 po +2... :((
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16602
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » úte úno 15, 2022 8:50

Rosničky se celkem trefily (že ta fronta přes noc nedojde až k nám), takže další křásná vycházka do prce, lehce přituhlo, bezvětřo, polojasno = paráda.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » úte úno 15, 2022 14:30

Tak co, bude zítra ráno třeba cibulovat se do gorateksu nebo ne?
Počasí v noci (22-07):
Zataženo, místy občasný déšť, v polohách nad 700 m srážky smíšené nebo i sněhové. K ránu ustávání srážek a ubývání oblačnosti a místy mlhy. Nejnižší noční teploty 3 až 0 °C.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Jak moc dáte na předpovědi počasí?

Příspěvekod pavproch » stř úno 16, 2022 9:49

Tak prd gorateks, bylo (zase) slunečno a křasně. Fajná procházka do prce (horní část stále po souvislém sněhu/ledu, kupodivu to bylo zmzrlé i dyž těploměr ukazoval +3). A mám zase "starosti" - kus polemlesemloukou4 je skrz les po chodníku, a na něm byl ráno buldozer = brzo asi bude muset být polemleseloukou5, chjo no.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

PředchozíDalší

Zpět na Pokec